Zgadzam się w 100%. Pomimo nagrody za performance, którą otrzymałem pod koniec zeszłego roku w moim korpo, oraz wyjazdu na delegację stosunkowo niedawno do klienta, aby ratować kontrakt firmy, zaraz po powrocie z tej delegacji, której jeszcze nie zdążyłem rozliczyć z działem finansów, dostałem informację, że idą grupowe zwolnienia, więc wylatuję. Lecieli po indeksach w Excelu, a nie po tym, jak ktoś performował.
@paulamazur2524 ай бұрын
Karol ty to masz wyczucie czasu, bo dosłownie o tym ostatnio rozmawiałam na terapii, ale ubrałeś to lepiej w słowa, niż kształtowało się to w mojej głowie. Dzięki ❤
@MarcinMilowski4 ай бұрын
Amen. Dobrze ze w każdej robocie można znaleźć grypsujących, choć trzeba być ostrożnym.
@patrycjakrol46374 ай бұрын
Totalnie tak, mysle ze nie tyczy sie to tylko korpo. W srednim przedsiebiorstwie i w malej firmie widziąlam to samo
@projektowe4 ай бұрын
Racja.
@przesmyk3452 ай бұрын
Wielkie dzięki za ten film - sam miałem podobną sytuację w firmie z branży IT ze zwolnieniem prawie pół roku temu. Pracowałem tam prawie rok, a 2 miesiące przed zwolnieniem awansowałem dzięki dobrym wynikom w ramach mojego poprzedniego stanowiska. W połowie lutego tego roku miałem dość duży problem ze zdrowiem, przez który trafiłem do szpitala na tydzień (nie mówiąc już o tym, że pracowałem, czując się gorzej już jakiś miesiąc wcześniej, ale wiadomo - na nowym stanowisku chciałem się wykazać i nie brać L4, bo to nieładnie tak od razu 🤡) Ostatecznie się to zemściło ze zdwojoną siłą. Pierwszy dzień w pracy po powrocie ze szpitala miałem calla z przełożonymi i HR, w którym poinformowano mnie, że kończą ze mną współpracę, bo mam wg nich za słabe wyniki, a mój stan zdrowia nie miał na to wpływu, także ten. Byłem w szoku, że można kogoś w ogóle tak potraktować (nie miałem wcześniej żadnych wyraźnych sygnałów, że są niezadowoleni), no ale trochę poczytałem na forach + Twój materiał mi pokazują, że należy do tego podejść z dystansem, bo tak po prostu się dzieje - szkoda tylko, że niewiele da się z tym zrobić.
@krystian13214 ай бұрын
Piękne żółte światełko w tle, a film jak zwykle bardzo wartościowy. Pozdrawiam
@piotrniktowski2546Ай бұрын
Jako już starszy człowiek mogę wam powiedzieć jedno... To niestety prawda i żałuję, że dużo wcześniej sobie tego nie uświadomiłem...
@yikes62634 ай бұрын
Z wszystkich języków świata brat wybrał język faktów.
@Petite_Expat2 ай бұрын
Korpo. Największe siedlisko plotkarzy i bezsensownej pracy.
@katarzynaheller61564 ай бұрын
Totalnie się zgadzam! Lata doświadczenia sprawiają, że mam dokładnie takie samo zdanie w temacie - mało popularne mam wrażenie. W firmach (wydaje mi, że w tych większych bardziej) nie działa zasada wzajemności - generalnie w życiu rzadko działa, w w biznesie już w ogóle !! Powtarzam to wszystkim młodszym zaczynającym w IT - nikt Ci nie podziękuje, nie doceni, że poświęcasz swoje życie prywatne, że nie idziesz na zwolnienie, bo masz problemy zdrowotne (a jakoś tam głupio brać, no nie? lepiej się zajechać). Smutna prawda jest taka, że w większości przypadków jesteśmy kolumną w Excelu, bez imienia i nazwiska, jesteśmy liczbami, gdzie jak coś się nie zgadza to po prostu się ją usuwa... :) Szanuje za Twoje treści i wspieram, powodzenia!
@maciej93402 ай бұрын
Szkoła to twój drugi dom, a potem praca to twoje życie. Ostatni etap to doczepić sobie ogonek i popylać na czterech łapkach jak szczurek. No chyba, że ktoś woli tradycyjną wersje o łańcuchu z kulą u nogi.
@rafal721712 күн бұрын
W końcu ktoś mówi jak jest, a nie to pieprzenie głupot o wartościach firmy, o etyce, o zespole i inne propagandowe gowno, rodem z porannej telewizji TVN
@malgorzatakwiatkowska98573 ай бұрын
Dzięki za szczerość 🎉, poruszyłeś bardzo ważny temat. Czasem łatwo zapomnieć o tym, że musimy postawić granicę. Wszystkiego dobrego, powodzenia na jutubach, jesteś świetnym twórcą!
@Geknecht4 ай бұрын
Negatywizm o który nikt nie prosił, a wszyscy go potrzebowaliśmy. 🔥
@Rejsel_4 ай бұрын
trochę tak :D
@user-dl7ts9pl3l3 ай бұрын
Pracuje w mini firmie - 3 osobowej i taka sama patologia, ciągle słyszę, że firma to rodzina, ale UOP nie dostanę, tylko śmieciówka i oczywiście 0 szkoleń.
@projektowe3 ай бұрын
Szukaj nowej!
@user-dl7ts9pl3l3 ай бұрын
@@projektowe szukam, szukam :D
@akfilm-kamerzystanaweseleslask2 ай бұрын
Absolutnie się zgadzam. Dla firmy, Dla firmy, zrób to dla firmy. Tylko jak przy Twoim nazwisku pojawi się napis: "NIEOPŁACALNY", to ZAWSZE Cię usuną.
@michail54 ай бұрын
Bardzo dobre, rozjaśnia mrok jak ta papajowa lampeczka w tle. A tak serio: sam uczestniczyłem w jednej grupówce (niestety mam na myśli zwolenienia, hhueh). Polecielismy z dnia na dzien, ale firma kulturalnie to zrobila i zabezpieczyla nas finansowo na kilka kolejnych miesiecy - to sie szanuje. Jednak najwiekszym walcem w tej sytuacji bylo zwolnienie nie tylko zespolu, ale tez szefa, szefow - goscia, ktory pracowal w tym korpo prawie 50 lat, wspominal o zostaniu partnerem, gral w gre z sama wierchuszka. I co? I jajco. Polecial jak studenciak na stazu. Mysle, ze to byl mentalny nokaut, ktorego nie wytrzesz nawet paleta pieniedzy. Absolutnie - dla korpo jestes komorka w excelu, w dodatku w wersji blank.
@projektowe4 ай бұрын
@@michail5 kuuuuuurna
@pgielzakdesign4 ай бұрын
AMEN! Kozacki materiał. ja tak BTW zastanawiam się jak zdecentralizować usługi chmurowe, w taki sposób aby infrastruktura krytyczna nie była uwiązana do największych graczy na rynku. ostatnia schiza sz Microsoftem pokazała jak wazna jest decentralizacja i jak ważna jest gotówka. Jedna ch%%%wa łatka i świat leży.
@projektowe4 ай бұрын
Akurat tutaj decentralizacja była problemem, bo nie dało się naprawić kompa zdalnie. :P
@Adziakowsky4 ай бұрын
Istnieje wiele rozwiązań zdecentralizowanych chmur opartych o technologie blockhain takich jak: Filecoin czy Arweave. Ale można iść o krok dalej i hostować aplikacje czy nawet AI bezpośrednio na blockchainie, tutaj jedyny kandydat to blokchain o nazwie Internet Computer (ICP).
@amandasz97344 ай бұрын
Smutne, naprawdę smutne. Dziękuję 😅
@andrzejzya85602 ай бұрын
to prawda!
@mewamovie4 ай бұрын
Kind reminder od Karola dla nas wszystkich. 😂
@Yuukinea4 ай бұрын
Gorzko się o tym przekonałam xD Praca to praca i elo 😊
@projektowe4 ай бұрын
Dokładnie.
@KarolSentyrz4 ай бұрын
To samo jest w innych branżach. Gastro, budowlanka, ślusarstwo. Tylko tam wydaję mi się, że jest gorzej. Ale mam nadzieję, że się mylę.
@katarzyna398453 ай бұрын
Pracuję w państwówce. Idealnie wpasowuje się w treść filmiku... -_-
@AaaBbbCcc12345edgАй бұрын
Pytanie autentyczne na rekrutacji : 1 Jakbyś był zwierzęciem to jakim i dlaczego ? 2.Czy jesteś żonaty?
@mattreggie44816 күн бұрын
Czemu dziwi Cię pytanie o stan cywilny? Jako kawaler jesteś dla firmy bardziej wartościowy, bo nie musisz na przykład pilnować dzieci, zawozić ich do szkoły/lekarza, nie musisz pomagać żonie w prowadzeniu domu kiedy ona jest chora...to tylko parę przykładów. Pracownik/pracownica stanu wolnego to dla pracodawcy skarb. Można ich wycyckać do sucha, dawać nadprogramowe, wymagające dużych nakładów czasu zadania, a potem twierdzić, że "przecież to nie były formalne nadgodziny", "przypomnieć" sobie, że w weekend (podobno wolny) coś jest do zrobienia na wczoraj, wysyłać w dalekie delegacje służbowe. A na koniec, jak pracownik/pracownica przestanie się ruszać, wsadzić w tekturowe pudełko i sfajczyć, żeby było mniej "odpadów". Oczywiście po znalezieniu zakładu, który zrobi to za półdarmo.
@michajakobsze57364 ай бұрын
Kurde Karol dzięki!
@SzabatDesign4 ай бұрын
Taktyczny komentarz dla zasięgu, pozdro 🫡
@simonmrozik4 ай бұрын
Film jest super, przez 2 lata robiłem wolo dla firmy bo bardzo ją kochałem, uwielbiam ludzi, ale w końcu z pol roku temu ogarnąłem że trzeba się ogarniać, bo to już jest żartem w firmie ze wszystkich zatrudniali tylko nie mnie 😅 oczywiście jak powiedziałem że już nie będę pomagał to usłyszałem że “aha, czyli mówisz nam że mamy wypierdalać i odchodzisz?” (Obiecali mi pracę - dalej nic.) dałem się zrobić no cóż, dobrze że to w koncu zrozumiałem…
@projektowe4 ай бұрын
Przykra sprawa.
@ritaduczmanska-drabina60424 ай бұрын
Dodam od siebie, że ta gorzka prawda Karolu dotyczy również budżetówek i małych przedsiębiorstw. Chyba w każdej pracy "u kogoś" jesteśmy zasobem :)
@projektowe4 ай бұрын
To prawda.
@AgnieszkaGadacz4 ай бұрын
Sama prawda😢
@paca31074 ай бұрын
To prawda, niestety bardzo gorzka. Na rynku pracy jestem niecałe 5 lat, a już zdążyłem się przekonać o tym. Na meetingach zawsze uśmiechnięci, za a plecami jad i toksyna skierowana w drugą stronę. W pewnym momencie już nie dawałem rady psychicznie i postanowiłem skorzystać z L4, oczywiście jak wróciłem to leciały docinki w moją stronę od osoby, która przychodziła chora do pracy oraz na lunch breaku pracowała. Ogólnie to pierdole to i będę składać wypowiedzenie za kilka dni, pomimo, że nie pracuje już na tamtym projekcie, to i tak mam dość tego korpo szamba. Dobrze, że ostatnie 2 lata poświęciłem mocno na rozwój w kierunku IT i mam wiele pomysłów jak mogę to wykorzystać. Przepraszam za mocno emocjonalną wypowiedź, ale ten film mnie tylko wzmocnił w moich przekonaniach.
@projektowe4 ай бұрын
Trzymaj się i nie przepraszaj.
@paca31074 ай бұрын
@@projektowe ❤
@agnieszkastefanska25634 ай бұрын
Smutna prawda 😳
@pepil3484 ай бұрын
Czyli to, że firma jest jak rodzina to kłamstwo?? 💔💔
@jakubkrasuski87094 ай бұрын
Hehe, najgorsze co może być 😅
@stefancorobisz59034 ай бұрын
najgorzej jak nie jest rodzinna, ale nie dają Ci podwyżki, mówiąc, że jest X D D
@jakubkrasuski87094 ай бұрын
@@stefancorobisz5903 "ja to dla was robię, przecie ja z tego nic nie mom" xD
@patrycjakrol46374 ай бұрын
Jak słyszysz na rekrutacji tekst "jesteśmy jak rodzina" to pierwszy red flag, ściskasz dłoń i uciekasz jak najdalej xD
@Natalaa644 ай бұрын
Mądre słowa, ale tyczą się nie tylko korpo. Wyleciałam z dnia na dzień z małej rodzinnej firmy w której chwilę przed tym zapewniano mnie, że jestem członkiem zespołu. W korpo dużym plusem jest to, że firmy mają hajs na szkolenie ludzi. W mniejszych biznesach przychodzisz i masz umieć :)
@projektowe4 ай бұрын
Tak, to się tyczy większości firm.
@KattLazarus4 ай бұрын
True. PS. ładna lampka
@Leenux4 ай бұрын
6 lat doświadczenia w tej samej firmie i tak jak faktycznie kiedyś to była firma nastawiona na człowieka, odkąd globalnie mamy 5k+ ludzi a nie 1,5k to już widać że struktury czysto korporacyjne wdrażane są na ślepo. Teraz tylko odpowiadam zgodnie z prawdą że ja pracuję adekwatnie do mojej wypłaty. Jeśli student po zakończeniu stażu dostaje parę koła więcej, to niech robi też więcej :'D Pewnie tylko dlatego mnie jeszcze nie zwolnili bo jednak coś tam robię, a jestem zasobem że tak powiem "za pół ceny"
@MCbyGracjan4 ай бұрын
Najlepszy kontent ❤
@Szynszula4 ай бұрын
Wiesz co, trochę smutne bo rok temu niestety zyskałam takie doświadczenia które mnie sprowadzily do pewnych przemyśleń. Wymieniłeś w tym filmie wszystkie moje wnioski. Co ciekawe 2 lata temu bym totalnie się z tobą nie zgodziła.
@projektowe4 ай бұрын
Też bym się kiedyś ze sobą nie zgodził.
@tomjeery27414 ай бұрын
Obecny cesarz Japonii oświadczał się cesarzowej kilkukrotnie i cały czas był odrzucany, aż za ósmym razem został jednak przyjęty. Także ten...:)
@rmcf4life4 ай бұрын
Dobry kanał i odcinek w stylu pewnego Joshua, tylko w polskim wydaniu. Masz rację odnośnie zmiany firmy, tylko szkoda że obecnie rynek jest beznadziejny… nowej pracy szukam już 4 miesiące i zawsze ktoś z większym doświadczeniem wygrywa rekrutacje…
@M.A.G.N.E.T.E.R4 ай бұрын
Oj tak. Korpo to nie bajka ;D
@st0RKJE4 ай бұрын
JAK ŚMIESZ MÓWIĆ TAK O MOJEJ FIRMIE PRZECIEŻ ZAPROSILI MNIE NA WIGILIE I PREZENT DALI A SZEF NAWET PYTAŁ CO U MNIE. GUWNIARZU.ZASRANY.ZAJEBANY. bdb film, trzeba próbować tłumaczyć ludziom co jest pięć, bo potem przyjdzie taki natchniony do twojego kołchozu, wali po 20 nadgodzin w zamian za uścisk ręki prezesa i się zaczynają pytania "a czemu Juliusz mógł dowieźć a Ty nie"
@projektowe4 ай бұрын
Juliuszowi wiadomo co wiadomo gdzie.
@Igor_Delega4 ай бұрын
Wiele słów prawdy padło w tym filmie. Like za rzułtego w tle.
@projektowe4 ай бұрын
🟡⬜️
@magdalenawrobel37392 ай бұрын
❤
@TomassoMd2 ай бұрын
Trochę się nie zgadzam z wieloma punktami. Żarcie w biurze, siłownia, gierki - może i zamysł jest taki, żeby zacierać granice. W praktyce, kiedy bywałem w biurze (na codzień pracuję z domu), większość ludzi z zespołu siedziała parę godzin, z czego większość to była kawa i granie. Nikt w życiu by nie pomyślał, by siedzieć dłużej żeby odpracować bo się grało w fife. Wręcz przeciwnie, ludzie przychodzili do biura żeby nie nie robić. Roboty nie robili, bo po co (i dobrze). Zachowania o których mówisz zdecydowanie bardziej przynależą do amerykańskiej kultury pracy - nie raz miałem ludzi z zespołu ze stanów którzy byli na wakacjach albo zwolnieniu lekarskim (czy jakiś tam ich odpowiedniku) i udzielali się na spotkaniach - wtf. Cały linkedin to cringefest, virtue signaling i klepanie się po pleckach. Pełna emanacja korporacyjnego shitu. Co do b2b i łatwego rozwiązania umowy - bzdura, zależy od umowy. Miałem kontrakt, gdzie było 3 miesiące wypowiedzenia, a więc lepiej niż w uop bez długiego stażu, plus nie obowiązują zasady zwolnień grupowych jak przewiduje kodeks pracy (bo kodeks pracy reguluje stosunki uop a nie b2b) Zgadzam się z wydźwiękiem filmu, ale wydaje mi się, że większość osób doskonale sobie zdaje sprawę z nastawienia firm i tego, że to biurokracyjne, zimne twory, a większość to pozory. Pracoholicy są wykorzystywani i szybko weryfikowani
@martatomas59854 ай бұрын
Ech, jak żyć?
@Sponsi_PL4 ай бұрын
Jesteś jak Joshua Fluke tylko ciekawszy : )
@marcin31363 күн бұрын
Należy być lojalnym wobec ludzi lojalnych i z natury dobrych (w skrócie- wiarygodnych; to szerokie i głębokie pojęcie). Reszta niech spieldala. To pajace :D:D:D Reasumując- masz rację w przypadku niewiarygodnych ludzi, czyli stosując regułę wzajemności. A żeby żyć normalnie (czyjeś toksyny zalewają umysł i długoterminowo nikt się nie obroni w 100%) należy pracować TYLKO dla dobrych ludzi, gdzie panują zdrowe reguły/ zasady. No i wiadomo- reszta nie spieldala (życzliwie współpracujesz z nimi w biznesie, bo tak wygląda świat, ale za bardzo się nimi nie przejmuj; co myślą/ sądzą/ etc. Nie ma znaczenia ;) A co jest frajerstwem? Gdy np. wierzysz ludziom niegodnym zaufania (czyli gdy kłamią/ manipulują, a Ty dalej im wierzysz; to trzeba być debilem :D) Analogicznie bycie lojalnym, gdy ktoś udowodni, że jest nielojalny (to zapewne jakiś "niezdrowy styl przywiązania" i samemu robienie z siebie narzędzia). Socjologiczna "reguła wzajemności" ma tutaj główne zastosowanie.
@swichu11214 ай бұрын
Widzę już kolejny raz, że też jesteś fanem Papy :D
@projektowe4 ай бұрын
Piona.
@Martin468692 ай бұрын
Znacie film Office Space?
@thegreatstarling96012 ай бұрын
Łap suba, super kontent #corpo
@konradholy4 ай бұрын
Polski Johny Silverhand 🦾
@elesde2137dagger4 ай бұрын
sześćdziesiąte dziewiąte wyświetlenie pozdro
@projektowe4 ай бұрын
Najs.
@maciejwika440514 күн бұрын
Karol, jesteś świetnym designerem, ale siejesz negatywizm
@Yuukinea4 ай бұрын
Btw nie boisz się mówić tych rzeczy publicznie? Co jeśli przyszły pracodawca krzywo spojrzy na Twoją trzeźwość? :/ To co mówisz to najszczersza prawda, jednak... świat jest tak popierdolollo, że istnieje ryzyko "odrzucenia" ewentualnej kandydatury.
@projektowe4 ай бұрын
Nigdy nie można się bać mówić tego, co się naprawdę myśli.
@Yuukinea4 ай бұрын
@@projektoweprzemyślę to, dzięki
@Spaidy-g4cАй бұрын
" Jeśli się boisz już jesteś niewolnikiem " :D
@Janakanty4 ай бұрын
Odwołuję suba. Siejesz negatywizm.
@yikes62634 ай бұрын
To nie lotnisko, nie musisz anonsować odlotu
@miza96652 ай бұрын
Jesteś młodym człowiekiem i na razie widzisz i chcesz widzieć świat tylko w czerni i bieli. Z biegiem lat zrozumiesz, że składa się on tylko z odcieni szarości, których jest nieskończona liczba. Twój filmik zawiera poniekąd wiele trafnych i słusznych spostrzeżeń, które są częste w pewnych sytuacjach, ale zupełnie nie wyczerpuje dostępnej palety możliwości. Zalatujesz trochę takim frustratem, który dla wymarzonej dziewczyny nie okazał się wymarzonym chłopakiem. W takich sytuacjach po prostu mówi się trudno i żyje się dalej, bo zawsze jest jakaś alternatywa, a także na możliwą porażkę zawsze można i należy się przygotować, bo porażki są konieczne, aby móc się rozwijać i nie da się od nich uciec, bo takie życie było by zbyt piękne by mogło być prawdziwe.
@maciej93402 ай бұрын
"Mówi się trudno i żyje się dalej" Tak mówi człowiek bezsilny którzy nie wyciąga nic ze swoich porażek, bo nie potrafi się do nich przyznać. To powiedzenie wprost sugeruje, że to co mi się przytrafiło to po prostu pech i los tak chciał.
@miza96652 ай бұрын
@@maciej9340 Nie zrozumiałeś. Ale jesteś młody i gadatliwy, więc wierzysz w to, że każdego "przegadasz". To nie tak działa.
@MrFibbanacci2 ай бұрын
Dlaczego utrata pracy to dla Ciebie porażka? Czasami nie mamy na to wpływu. Moim zdaniem porażka jest wtedy gdy miało się na coś wpływ, ale mimo prób nie udało nam się czegoś osiągnąć. To prawda, że na takie zwolnienie może składać się kilka różnych czynników i każda sytuacja będzie inna. W takich momentach super byłoby być "antifragile" -> czyli wykazywać postawę w której z niedogodności wychodzimy silniejsi. Utrata pracy może być powodem do gorszego samopoczucia, ale także można to traktować jako okazję i wykorzystać moment do samorozwoju i znalezienia lepszego miejsca pracy. (Czasem trzeba zrobić krok w tył żeby później móc dać dwa kroki do przodu). Uważam, że z jednej strony trzeba mieć z tyłu głowy fakt, że dla bezdusznej firmy jesteśmy tylko zasobem. Z drugiej ta myśl nie może nam odbierać satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Dlatego dobry balans sprawdza się tutaj niesamowicie efektywnie. Pozwala iść do przodu jednoczenie nie wyciskając z siebie siódmych potów. Zgodze się z tym, że postawa zaprezentowana w materiale video jest nieco jednostronna. Może jest to zbyt duże uproszczenie? Albo miejsce na ujście frustracji? Sądze, że autor po jakimś czasie zmieni zdanie i wtedy zobaczymy filmik z bardziej obiektywnym podejściem do tematu?
@robbas_krk15104 ай бұрын
Czy to kanał wolny od ideologii i demagogii, czy może wspiera łołkizm? Pytam dla kolegi, gdyż nie jest pewien czy oglądać.