Joystick 1992 Składanie komputera PC

  Рет қаралды 9,434

90' nostalgia

90' nostalgia

Күн бұрын

Пікірлер: 139
@piotraz1234
@piotraz1234 2 күн бұрын
Nieprawdopodobny klimat za sprawą tej muzyki.
@Co_By_Tu_Zepsuc
@Co_By_Tu_Zepsuc 2 күн бұрын
Jarre
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
Muzyka mega! Jarre, Vangelis, Biliński, Klaus Shulze... Nic się nie zestarzało 😊
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q Күн бұрын
Wizytówka Telekomputera i 🕹️
@andriun8297
@andriun8297 Күн бұрын
I nikt nie krzyczał o ESD
@oMyLucky
@oMyLucky Күн бұрын
W ogóle dla mnie to też jest niesamowite jak bardzo sam proces składania zbliżył się do "zwykłego" człowieka. Kiedyś ktoś kto potrafił złożyć kompa był uważany za ultra szpeca, bo faktycznie jak coś źle wtedy "wetknąłeś" to mogłeś zjarać całego kompa, a teraz nawet jak coś nie jest na swoim miejscu to w najgorszym przypadku komp się nie uruchomi. Pamiętam jak z bratem chcieliśmy podłączyć nagrywarkę, którą dostaliśmy na wielkanoc od "zajączka". Napęd z kompem łączyła taka szeroka taśma-kabel, którą oczywiście wcisnęliśmy tam gdzie nie trzeba xD Nasza panika była bezcenna gdy po odpaleniu owa taśma zaczęła się fajczyć od strony nagrywarki, a cały proces jarania się szedł w stronę kompa xD Jako, że nasz tata szybko opanował sytuację to udało się uchronić jednostkę przed zagładą i w zasadzie musieliśmy wymienić tylko taśmę :D Kurtyna
@krazownik3139
@krazownik3139 17 сағат бұрын
No nie powiedziałbym. Wtedy można było zjarać płytę źle podpinając zasilacz AT (w przeciwieństwie do późniejszych wtyczek, te nie były kluczowane), a później krzywo wkładając kartę na AGP. Teraz też była słynna afera z wtyczkami 12VHPWR od kart nvidii.
@oMyLucky
@oMyLucky 15 сағат бұрын
​@@krazownik3139zgadzam się, że teraz też pewnie można uszkodzić sprzęt, ale na pewno nie tak często jak kiedyś 😅
@egg138
@egg138 15 сағат бұрын
Szpecem się było od ustawiania urządzęń wpiętych w płytę główną. Nie istniał bios płyty głównej i tzw plug and play. Wszystko na płycie głównej trzeba było ustawiać zworkami, przy pomocy instrukcji. Te zworki, a właściwie ich ogromna ilość znajdowała się na płycie głównej i to pełniło funkcję współczesnego oprogramowania układowego płyty głównej. Kiedy manual się zgubił, to była kaplica. Nie było możliwość skonfigurowania hardware na czuja.
@przemyawukasik1745
@przemyawukasik1745 10 сағат бұрын
Nie chce wkładać kija w mrowisko ale jeśli przez szeroką taśmę masz na myśli kabel sygnałowy IDE to jak wy żeście to wpinali że się zapalił o_O ? Tam się nie miało na miłość Boską co zapalić
@karolcarolos
@karolcarolos 4 сағат бұрын
Masz rację, to były emocje. Ogólnie wetknij coś minimalnie krzywo i cyk....
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q Күн бұрын
Uuuuu 😍 O Boże co ja bym dał żeby znów macać te ukochane blaszaki. Wtedy nie było YT. Tony poradników. Wszystko musiałeś sam. Wydawnictwo informatyczne Helion z Gliwic kiedy się pozwoli na rynku?. Piękne czasy dla mnie
@przemyawukasik1745
@przemyawukasik1745 10 сағат бұрын
Do tej pory mam kupę książek z heliona to były na tamte czasy chyba najlepsze książki na ten temat :)
@arturkaczmarski6956
@arturkaczmarski6956 2 күн бұрын
Kurła, kiedy to było xddd. Co do składania PC, mnie uczono, że zaczynamy od płyty głównej następnie HDD, FDD(wtedy), grafika, karta dźwiękowa itd itp. Ale to była końcówka lat 90tych. Mimi wszystko thx za jak to było na początku lat 90tych. BTW jestem rocznik '82 i pierwszy PC miałem w '97.Pozdrawiam
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
Też rocznik 82. Pierwszy komp C64 na komunię dostałem 😁
@mateuszos1782
@mateuszos1782 2 күн бұрын
Mnie również uczono, że od płyty. Zauważcie, że jak podłącza kabelki do płyty to ta płyta lata sobie tak, że ma kontakt z obudową. Ktoś nie zastosował plastikowych dystansów, które był w pakiecie każdej obudowy, prócz śrubek montażowych.
@SZYTOM
@SZYTOM Күн бұрын
A ja nauczyłem się sam, że w przypadku takich obudów (również wczesnych konstrukcji ATX), jeżeli płytę przykręcisz najpierw, to zasłonisz śruby od prawej strony (patrząc od czoła obudowy) FDD i HDD. Tutaj ogólnie ten komp był mocno po macoszemu składany, bo pomimo tego, że najpierw przykręcono napędy to i tak do dysku typ nie przykręcił śrub z prawej jego strony. Dodatkowo do obudowy nie przykręcono wystarczającej ilości wkrętów-gniazd na śruby. No i poza tym tak jak ktoś pisał, brak plastikowych dystansów. Ale wtedy mało kto się na tym znał, w latach 2000 to już każdy umiał skręcać kompy szybciej niż jointy :)
@SRB_PL
@SRB_PL Күн бұрын
@@mateuszos1782 Dokładnie. Też mnie to zdziwiło. Tam jest otwór na śrubkę której nie przykręcił. Druga sprawa tak jak piszecie. Kolejność. Najpierw płyta, potem reszta. Przykręcił też tylko z jednej strony napędy, co przy lichych obudować będzie powodować drgania. Kolejna sprawa która była w tamtych czasach bardzo istotna. Przed zabawą z gołą elektroniką należy się rozładować. W domowych warunkach o metalowy kaloryfer. Ten gość jak składa masowo komputery powinien na stałe być uziemiony. W tamtych czasach elektronika była bardzo podatna na wyładowania statyczne i iskra z palca może uszkodzić układ. Facet maca elektronikę dysku HDD zamiast za brzegi go wsunąć. Nawet nie zalecało się wyciągania kabli z tyłu jak komputer był włączony. To nie USB które projektowane było do tego celu. Nie raz wymieniałem upalone karty IO, bo dzieciaki w szkole grzebały. Dla mnie te szkolenie powinno brzmieć, jak tego nie robić, by sobie problemów nie narobić. Jestem samoukiem jak większość, ale tu wystarczy podstawowa logika i pamiętanie o ZWORKACH, o których tu nic nie było. W tamtych czasach nawet typ procesora ustawiało się zworkami, bo BIOSu to nawet nie pamiętam czy był. Pozdrawia, rocznik 79. :)
@piotrpietka8284
@piotrpietka8284 Күн бұрын
Dokładnie, pięknie się płyta wygina 😂​@@mateuszos1782
@Hubert87
@Hubert87 Күн бұрын
Magiczny program, pamiętam jak oglądałem w TV i podziwiałem wszystko co było pokazywane. Marzyłem żeby wziąć udział w Joysticku heheh. Niebawem wrzucę swoje ripy Joysticka i Telekomputera. Pozdro i działaj dalej.
@90_nostalgia
@90_nostalgia 21 сағат бұрын
Wrzucaj i daj linka. Z chęcią obejrzę 😉
@filmowewyprawy
@filmowewyprawy 8 сағат бұрын
Niezłe czasy, kontroler dysków oraz porty szeregowe i równoległe na specjalnych kartach, jeszcze nie bezpośrednio na płycie. Ale w sumie przez to była większa dowolność która płyta do której obudowy.
@rasz
@rasz 15 сағат бұрын
Fajnie ze do demonstracji budowy wzieli Janusza Gajosa prosto z planu Pilkarskiego Pokera ewentualnie Zoltego szalika ;)
@drrSowaPL
@drrSowaPL 2 күн бұрын
Cudo 😀 Wspomnienia odżyły. Wtedy komputery miały duszę.
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
Do tego ręcznie składane😊
@LadyRebel_666
@LadyRebel_666 9 сағат бұрын
i uczucia i marzenia 🤣🤣
@LadyRebel_666
@LadyRebel_666 9 сағат бұрын
​@@90_nostalgiaa teraz nie są ręcznie składane?🤣🤣🤣🤣
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q 4 сағат бұрын
@@LadyRebel_666 Są, ale nie mają duszy i stały się 🌈😱
@LadyRebel_666
@LadyRebel_666 3 сағат бұрын
@@user-ve3gh5xg9q typie nawet komputery wciągasz do swojej psychozy? lecz się
@rstaszew1
@rstaszew1 6 сағат бұрын
Kiedyś to były czasy. Procesor na płycie zainstalowany był na stałe, kontrolery do dysku, wejścia i wyjście do drukarki dodane na oddzielnych kartach ISO. Nawet kolejność montażu na odwrót - najpierw dyski a potem płyta główna
@Tomkow_80
@Tomkow_80 6 сағат бұрын
Kiedyś zamieniłem kolejność karty muzycznej z jakąś inną. Zdziwienie ponieważ komputer przestał grać. Pamiętam, że w pliku tekstowym trzeba było zmienić parametry komunikacyjne :). Oczywiście zero internetu, samemu trzeba było dochodzić co się odpierniczyło.
@LadyRebel_666
@LadyRebel_666 5 сағат бұрын
kiedyś były czasy teraz niema, powiedział grzyb xd
@soslowgamer3207
@soslowgamer3207 Күн бұрын
Wtedy dla mnie komputer to była czarna magia i coś o czym nawet nie marzyłem bo było kompletnie poza zasięgiem. Nawet bym nie pomyślał, że za 5 lat będę miał własny komputer z procesorem 333Mh i kartą Riva TNT 16MB i o ile dobrze pamiętam 128 MB RAM. Okno do zupełnie nowego świata. Teraz telefon ma lepsze parametry niż ten komputer :). Potem przyszedł czas kafejek internetowych i osiedlowej sieci LAN z dostępem do neta, gdzie łącze 2Mb było na jakieś 50 osób :D.
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q Күн бұрын
@@soslowgamer3207 i to było cudowne. A nie nudny smartfon jak dziś. Oceniam go jako wsteczną informatyzację 🤦
@Modrih
@Modrih Күн бұрын
128MB ramu to coś za dużo przy 333MHz, może i miałeś 128MB ramu ale później sobie dokupiłeś. Raczej miałeś 32MB lub maks 64MB
@brys555
@brys555 23 сағат бұрын
@@Modrih Ja miałem 96 MB RAM w kompie z 1995 z Pentium 133 (chodził na 100 MHz) także wszystko możliwe.
@dawidpijewski3928
@dawidpijewski3928 17 сағат бұрын
Dzisiaj prędkość 2mbit/sek to wydaje się żart. Ale wtedy te ~26/27 lat temu to była prędkość kosmiczna. Przypominam że wtedy nie było youtube, i stron www z masą zdjęć lub wideo. Dominowały komunikatory tekstowe. A strony www miały co najwyżej małe niskiej jakości zdjęcia.
@przemyawukasik1745
@przemyawukasik1745 10 сағат бұрын
No tak ale strony wtedy dużo mniej ważyły to raz ;) do rozmów to się raczej IRC używało (to dwa ) a oglądanie filmów on-line to było jakieś sci-fi :-D ( po filmy to się z dyskiem jechało bo pendrive 16 mega kosztował fortunę a i tak nie było gwarancji że tam gdzie trafisz w ogóle USB będzie :-D dlatego paczka dyskietek zawsze była w plecaku w razie w ) można sobie narzekać ale wtedy człowiek miał dużo czasu i sporo znajomości się wyrobiło tak chodząc do siebie na wzajem które dotrwały do dzisiaj :) No można było jeszcze zaszaleć z kazaa albo emule jeśli o filmy chodzi ale tutaj czekało się tydzień albo i dłużej a na koniec mogło się to pornolem okazać :-D Po namyśle to z pendrive mogę się tu mylić one w Polsce pojawiły się chyba grubo po 2000 roku ? ( ja w każdym razie 1 pendrive to sobie dopiero na studiach kupiłem jak USB stało się absolutnym standardem a nie jak trzeba było dokupywać kontroler na karcie żeby USB mieć )
@piotrekduda2k3
@piotrekduda2k3 2 күн бұрын
Dużo się w obecnych PC nie zmieniło jeśli chodzi o podłączanie komponentów, ale bardzo ciekawy relikt
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
Wyleciały tylko czytniki fizyczne 😅
@VeloN1990
@VeloN1990 15 сағат бұрын
@@90_nostalgia Nie no obecne systemy przy tych to jakaś patola wystarczy mieć internet wszystko się samo robi
@michalgrzejnik223
@michalgrzejnik223 2 күн бұрын
Niesamowity klimat :) za 30 lat bedziemy wspominac jak sie składalo komputery w 2024 :D 2:00 aż 32 mb pameici ram
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
Albo jak się używało smartfonów 😉
@matowid498
@matowid498 23 сағат бұрын
Takiego skoku wydajności jak wtedy już nigdy nie będzie
@michalgrzejnik223
@michalgrzejnik223 23 сағат бұрын
@@matowid498 zobaczymy :)
@brys555
@brys555 23 сағат бұрын
Nie, nie będziemy. To już nie to samo.
@Tridox96
@Tridox96 Күн бұрын
1:59 na tej płycie głównej można zmieścić AŻ 32 megabajty pamięci. Kurła, mnie nawet wtedy na świecie nie było
@moje12a
@moje12a Күн бұрын
W 1995 8 MB to był luksus
@wacek4001
@wacek4001 23 сағат бұрын
Pomyśleć, że teraz to procesory mają większy cache niż wtedy wypasiony ram
@rasz
@rasz 14 сағат бұрын
32MB w latach 1992-95 kosztowalo 8x $150 za osiem 4MB 30 pinowych simmow = $1200. W 1992 to by bylo 18 milionow PLZ = 1.8K PLN. Caly nowy komputer 386 (2-4MB ram) z monitorem kolorowym kosztowal ~20 Milionow PLZ (cena z cennikow Bajtka). Dla porownania w 1992 nowy Maluch kosztowal 33 miliony PLZ = 3K PLN = ~$2K, Polonez Caro 1.6 GLE 90 mil PLZ = 9K PLN = $6K.
@Montespl2039
@Montespl2039 32 минут бұрын
Teraz to minimum 32gb ram.
@maciejmaciej80
@maciejmaciej80 2 күн бұрын
Walka o podiadanie napędu CD a dzis napedu nie uswiadczysz.Tylko świecidełka.😊
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
Nie mogłem swego czasu wierzyć że powstają komputery bez napędu. Przecież to była podstawą 😉
@maciejmaciej80
@maciejmaciej80 2 күн бұрын
@@90_nostalgia kupuje obudowy z zatokami na napędy póki są.
@matowid498
@matowid498 23 сағат бұрын
Dziś się tak rzadko używa napędu że zewnętrzny zupełnie wystarcza, kiedyś to nie do pomyślenia było żeby komputer bez CD romu był
@maciejmaciej80
@maciejmaciej80 23 сағат бұрын
Mam zapas z wystawek aż 16 napędów od starych CDx32 po nagrywarki Blu-ray.Wszystko z wystawek i działa
@przemyawukasik1745
@przemyawukasik1745 10 сағат бұрын
@@90_nostalgia Pamiętam jak lata temu w chyba komputer świecie był artykuł o "piramidalnym PC" , zwykły pecet tyle że obudowa w kształcie piramidy była i co było istotne nie miał stacji dyskietek a tylko napęd CD wtedy wydało mi się to nie do pomyślenia :D no bo jak to tak !?! BEZ DYSKIETEK ! a w tej chwili sam do PC płtę DVD wkładałem ostatni raz chyba 12 lat temu :)
@maciejmaciej80
@maciejmaciej80 2 күн бұрын
Boże jaki ja jestem stary 😮
@90_nostalgia
@90_nostalgia 2 күн бұрын
A skąd, pewnie to dopiero półmetek 😀
@maciejmaciej80
@maciejmaciej80 2 күн бұрын
@@90_nostalgia półmetek ale wolałbym znów 20+
@swojchop5982
@swojchop5982 Күн бұрын
Rocznik 75 się kłania. Starszy kolega w pracy mówi na mnie młody.
@przemyawukasik1745
@przemyawukasik1745 10 сағат бұрын
@@swojchop5982 84 się kłania , aż poczułem się młody przez twój komentarz :)
@swojchop5982
@swojchop5982 5 сағат бұрын
@@przemyawukasik1745 I bardzo dobrze.
@marcinness1167
@marcinness1167 9 сағат бұрын
Ale ta obudowa to sztos, teraz takich się szuka...
@cyklop1977
@cyklop1977 Сағат бұрын
Dziś wiele z tych "staroci" sprzedaję za całkiem niezłą kasę :)
@ManiekN7
@ManiekN7 20 сағат бұрын
"Na tej płycie głównej można zmieścić aż 32MB pamięci RAM" - oglądam to na laptopie (7-letnim), na którego płycie głównej można zmieścić 32GB pamięci RAM i to nikogo specjalnie nie dziwi. Niesamowite, jak zmieniła się technologia przez ostatnie 30 lat i przy tym jak zmieniło się postrzeganie - Win98 działał do 512MB RAM, potem już miał problem, a dzisiaj jakby nie było limitu :)
@11111olo
@11111olo 20 сағат бұрын
Działał do 4GB i problemu nie było - była odpowiednia poprawka.
@ManiekN7
@ManiekN7 19 сағат бұрын
@@11111olo Działał z większą ilością RAM, ale dzięki nieoficjalnym patchom, np. PATCHMEM.
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q 19 сағат бұрын
@@ManiekN7 ale kto by używał 98. Totalne 💩. Pierwszy macany PC w szkole podstawowej -prywatnej to cudowny 386DX- jesień 90 rok. Potem liceum i i dalej DOS z nakładką NC i office word Perfect. Potem luty 1999 rok i dopiero pierwszy własny PC. Wcześniej była Amiga CDTV, a lata 80/90 to oczywiście 8 bitów. Z Win 98 SE męczyłem się do 2000 r. By po artykule w magazyn Chip zainstalować Win 2000 i to był strzał w dziesiątkę. Coś pięknego. Pełne zarządzanie profilami. Przydzielanie praw dostępu itd. Potem Win 2003 serwer przerobiony na workstation (porady w magazynie chip). I to było jeszcze lepsze niż 2000( do niej już było brak service packs). W międzyczasie drugi komputer PC z roku 97 po upgrade. Pentium 166 bez MMX itp. Do niego dałem Windows NT (kolejne cudo i ta stabilność). I no właśnie. NT zobaczyłem w 99 roku u kolegi. Że też wtedy go nie posadziłem na twardym. Miał już service packi do lepszej kompatybilności z Win 98(gry). I oba te OSy używałem. Do XP podchodziłem jak do trędowatego. Dopiero go zainstalowałem chyba w 2007 z dużymi oporami a okazał się bardzo fajny. Dalsze komputery tj laptopa to Vista, Win 7 i 10( jego mam na laptopie ze sklepu od 2018). Win 7 świetny system. Chyba najlepszy. XP mam na moim komputerze "retro" złożony w 2023 r. na platformie core 2 Duo i DDR2/3. Win 3.11 na chwilę u koleżanki chyba w roku 99🤦. Win 95 SE miałem na drugim PC przed NT. Kolejne badziewie razem z 98🤦. Tyle Co do pamięci RAM. To od 1999 roku 32mb do 2003 już 1gb 👻
@lepek26
@lepek26 23 сағат бұрын
Z tego co wiem i robiłem nieraz, to najpierw montujemy płytę główną i zasilacz, dopiero potem reszta Ale ok; materiał jest unikalny.
@brys555
@brys555 23 сағат бұрын
Ja też zaczynam od płyty, ale może oni się bali że coś im upadnie na nią przy montowaniu dysków?
@patodeweloperka
@patodeweloperka 9 минут бұрын
1:29 Najważniejsze w AT wtyczki zasilania do płyty głównej P8/P9 wchodziły na dwa sposoby. Prawidłowo to czarnymi do środka. Ileż ludzie tego napsuli składając samemu komputery, wpinając kable na odwrót.
@spavatch
@spavatch 8 сағат бұрын
Dysk Conner ;) Miałem takiego, 80 megabajtów :)
@patodeweloperka
@patodeweloperka 3 минут бұрын
Szczęśliwcy co mogli w BIOSie wpisać custom C:980 H:5 S:17 bo nie było coś takiego jako auto-detect i z obudowy przepisywało się parametry.
@przemyawukasik1745
@przemyawukasik1745 10 сағат бұрын
"twarde dyski były znacznie większe" spodziewałem się że powie o dyskach 5 1/4 a nie pralce do prania :D
@Yinsomnia
@Yinsomnia 18 сағат бұрын
jean michel jarre w tle tylko dodaje klimatu..
@Crazy-Marko
@Crazy-Marko 2 сағат бұрын
Kto by się spodziewał jak to wszystko ewoluuje po 32 latach…😮
@marcinness1167
@marcinness1167 9 сағат бұрын
Chyba jest brak takich programów Tv w tych czasach. Wiem że jest YT ale jednak było by fajnie mieć takie coś w tv też konkurencyjnie
@90_nostalgia
@90_nostalgia 5 сағат бұрын
Brakuje w ogóle telewizji edukacyjnej. Sama rozrywka i polityka ;P
@SRB_PL
@SRB_PL Күн бұрын
Dysk pewnie 40MB, albo na bogato 120MB. Ciekawe co by ten człowiek powiedział o karcie MicroSD o pojemności 512GB. :) Pamiętam, że miałem kiedyś dysk 4,3GB w obudowie 5 i 1/4. Seria BigFoot od Quantum. Ciężki jak cegła. To już były czasy Pentium.
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q Күн бұрын
To nie ma znaczenia bo co ty powiesz za dwie dekady jak dyski nano będą tym czym dziś zwykłe micro sd
@SRB_PL
@SRB_PL Күн бұрын
@@user-ve3gh5xg9q Nic nie powiem, bo tego się spodziewam. W tamtych czasach pojemność CD robiła by ogromne wrażenie, a o gigabajtach nikt jeszcze nie słyszał. Wcześniej nie było aż tak dużego przeskoku pojemności. Pamiętam też zapowiedzi pamięci opartych na polimerach, gdzie na kawałku polimeru wielkości paznokcia miały się zmieścić niewyobrażalne wówczas ilości danych. Nie pamiętam czy to chodziło o steki megabajtów, czy gigabajtów. To było coś, co pobudzało wyobraźnię. Polimerów nie doczekaliśmy się, ale ich odpowiednikiem jest właśnie taka karta MicroSD.
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q Күн бұрын
@@SRB_PL ponad 30 lat mamy już rozwój IT. W latach 90 tego się nie czuło bo byliśmy na początku tej drogi. Ale patrząc wstecz wtedy to był ogromny postęp. Dlatego nie ma co się dziwić. Wszystko idzie zgodnie z logiką i zapotrzebowaniem. Mnie już nie rusza dziś nic. A nawet już nudzi.
@moje12a
@moje12a Күн бұрын
​@@SRB_PLo GB pewnie mówiono tyle że w przypadku serwerów i pierwowzorów baz danych.
@jozinzbazin3818
@jozinzbazin3818 20 сағат бұрын
@@SRB_PL mam taki i wiele innych
@AlienBreed3D
@AlienBreed3D Күн бұрын
Klimacik jest ;]
@Tomkow_80
@Tomkow_80 Күн бұрын
Mimo upływu lat zarys budowy komputera jest nadal taki sam. Od 30 lat turbo rewolucji nie uświadczyliśmy 😁.
@PanHrabiaKamil
@PanHrabiaKamil Күн бұрын
Panie wręcz odwrotnie. To się nazywa STANDARD PC IBM i dzięki niemu możesz sobie żonglować prawie do woli podzespołami po dziś dzień. Jak to żadnej ewolucji? Widziałeś na filmie kontroler dysków wpinany do slotów na płycie głównej? A dziś nawet nazywanie dysku twardego dyskiem twardym jest błędne z punktu widzenia logiczno-językowego. Gdyby nie IBM i modułowa budowa PC z tamtych lat pewnie ideowo wygrałby iMac i zamiast wyjmować procesor jedną reką musiałbyś mieć dziś stacje lutownicza i zestaw specjalnych narzędzi.
@Tomkow_80
@Tomkow_80 6 сағат бұрын
@@PanHrabiaKamil nie do końca rozumiem Twój komentarz. Wiem, że musiałeś zając jakieś stanowisko i tyle. Miałem na myśli budowę komputera z serii 386 ( od takich zaczynałem ) po współczesne komputery. Skrzynka, płyta główna, sloty pamięci, karty rozszerzeń, zasilacz, gniazdo CPU, bios. Wszystko jest wynikiem zamysłu z tamtych lat. Pomijam moc obliczeniową i wymieranie pewnych standardów na rzecz bardzie wydajnych. Nawet współczesne procesory są wynikiem złożenia wielu rdzeni gdzie rewolucją był P4 z HT plus instrukcje MMX a współcześnie w AMD technologia X3D. Późniejsze konstrukcje były wynikiem zwielokrotniania rdzeni przy równoczesnym zmniejszania litografii. Na poparcie moich słów są przyrosty mocy z generacje na generacje. Obecna seria Intel Ultra 285K jedynie budzi uśmiech na twarzy. Bawi mnie nacisk na zmniejszenie poboru mocy kosztem wydajności i to w komputerze stacjonarnym. Konkluzja jest jedna, dobijamy do kresu możliwości x86 oraz litografii. To co dziś próbuje nam się wcisnąć jako rewolucje na to początku raczkowania komputerów personalnych było by raptem małym uprawieniem. Gdzie super technologia złącz z tyłu płyty głównej lub karta graficzna z rozszerzonym slotem aby wyeliminować zewnętrzne zasilanie. Kolejną super technologią kontrolery pracy wentylatorów. Przecież te rozwiązanie było 20 lat temu. Brak pomysłu na konkretne rozwiązania znacząco uprawiające wydajność komputerów to w zamian wprowadza się akwarystykę, RGB oraz LCD wszędzie tak gdzie znajdzie się wolne miejsce w obudowie lub na niej. Jeżeli rynek komputerowy ma dotknąć rewolucja to od biosu po architekturę samego PC musi przejść gruntowna przebudowę.
@MaDzGaming
@MaDzGaming Күн бұрын
To byy czasu. Marzyem wtedu o kupnie 386DX by w DOOM-a pograc. 32MB RAM - Ja kilka dni temu zainstalowaem 32GB ;)
@CEzikMaj
@CEzikMaj 5 сағат бұрын
Wciąż lepsza obudowa niż te dzisiejsze akwaria ze zbyt dużą ilością świecących wentylatorów do których nie idzie wsadzić napędu, cyrki na kółkach.
@Tomkow_80
@Tomkow_80 5 сағат бұрын
mam boczną szybkę, z przodu i na górze wentylatory i to wydaje mi się ok. Współczesne obudowy to już akwaria.
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q 3 сағат бұрын
@@CEzikMaj mamy promocję 🌈 to i komputerom się dostało 😱. Nie jestem zwolennikiem choinek zamiast 🖥️. Ale w obudowie Zalman Z12 było pięć wentyli 120mm w tym dwa LEDy przód i góra i nie ma źle. Niech sobie świecą
@moje12a
@moje12a Күн бұрын
2:50 maksymalnie 512 KB ramu, teraz nikt kart graficznych z 512 MB nawet nie produkuje nie mówiąc już o kupowaniu.
@LadyRebel_666
@LadyRebel_666 9 сағат бұрын
ta muza robiła robote
@90_nostalgia
@90_nostalgia 5 сағат бұрын
Złote lata elektroniki ;)
@LadyRebel_666
@LadyRebel_666 5 сағат бұрын
@@90_nostalgia każda epoka chwali swoje jako złote a to nie prawda, pozdro
@danieltaon
@danieltaon 16 сағат бұрын
Ale nie dali plastikowych stojaczkow pod plyte glowna, widoczne w momentcie wtykania kabli do ledow i przyciskow reset itp
@maciej12345678
@maciej12345678 Күн бұрын
4:22 a co to bułki piekarnia :P
@kmieciu4ever
@kmieciu4ever 3 сағат бұрын
W 1992 był już Intel i486DX2 a ten komuś 386 wciska ;-)
@jozinzbazin3818
@jozinzbazin3818 Күн бұрын
Miałem taki monitor IBM
@bobstone0
@bobstone0 15 сағат бұрын
W sumie jak dzisiaj.
@wilkszczek
@wilkszczek 17 сағат бұрын
Wygrzewany XD dziwną nazwę kiedyś mieli na stress test :V
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q 3 сағат бұрын
@@wilkszczek zgadza się. Dobrze prawił
@znubionek
@znubionek 2 сағат бұрын
jeszcze pamietam jak w latach dziesietnych na forach tak pisali,, ze trzeba najpierw "wygrzac" procesor zanim sie go podkreci (nie wiadomo czemu). albo ze sluchawki/glosniki musza sie wygrzac i dopiero potem dobrze grają
@adrianasak2661
@adrianasak2661 Сағат бұрын
​@@znubionekco do słuchawek to nadal tak się mówi. Obecnie mówi się też o wygrzewaniu pasty na procesorach, bo dopiero po pewnym czasie od aplikacji łapie odpowiednie parametry.
@user-ve3gh5xg9q
@user-ve3gh5xg9q Сағат бұрын
@@adrianasak2661 Dokładnie.
@maly87191
@maly87191 23 сағат бұрын
Czy robia jeszcze w ogóle PCty takie zeby mozna było je np co rok dwa modernizowac?? niech da mi ktos linki nazwy etc bo mam dosyc juz laptopa którego i tak uzywam jako stacjonarny :)
@adrianasak2661
@adrianasak2661 21 сағат бұрын
Oczywiście, że robią. Jak kupisz cały komputer, to: - obudowy nie musisz wymieniać (albo zmieniasz bardzo rzadko) - markowe zasilacze produkują teraz z gwarancją 7-10 lat, więc tyle powinien ci wytrzymać bez wymiany - wentylatory wymieniasz jak ci zaczną hałasować - peryferia wymieniasz jak się zużyją/zepsują - karty graficzne od blisko 20 lat korzystają ze standardu PCIe, który ma kolejne generacje ale zachowuje kompatybilność (do współczesnego kompa możesz włożyć kartę np z 2008 roku i ci zadziała - będzie do dupy, ale będzie działać) - dyski twarde - teraz mamy SSD. Te ze złączem sata korzystają ze standardu który ma 20 lat i jest kompatybilny wstecz. Dyski NVMe też mają generacje standardów, ale też są kompatybilne wstecz. - pamięć ram - średnio co 7 lat wchodzi nowy standard (DDR3, DDR4, DDR5) - możesz sobie dokupić i dołożyć, możesz wymienić na szybszą - procesory - Intel na ten sam socket wypuszcza po 3 generacje, AMD trochę więcej, więc w obrębie jednej płyty głównej możesz wymienić procesor na nowszy (AMD dało przykład, że na płycie z AM4 2017 roku możesz zainstalować procesor 5800x3d, który wydali w 2022 roku) Stare części opychasz na olx i jakoś leci.
@90_nostalgia
@90_nostalgia 20 сағат бұрын
Schemat budowy jest od 30 lat taki sam 😁
@maly87191
@maly87191 6 сағат бұрын
@@90_nostalgia a samochodu od 100 lat :)
@huletdedoxoutburger6809
@huletdedoxoutburger6809 19 сағат бұрын
az 32MB pamieci xd 1:54
@mbnqpl
@mbnqpl 5 сағат бұрын
Proszę, jeśli ktoś dysponuje maszyną czasu to bardzo chcę się cofnąć. Oddam wszystko co mam.
@starymarine
@starymarine 12 сағат бұрын
Byleby Doom poszedł, da radę.
@bankdobrychmonet5511
@bankdobrychmonet5511 9 сағат бұрын
W 92 nie bylo Dooma
@starymarine
@starymarine 9 сағат бұрын
@@bankdobrychmonet5511 zajebisty komentarz, to znaczy że gry można tylko próbować puścić na sprzęcie z lat kiedy wyszły lub późniejszych? Grubo.
@polskizwiazeknaczelnychhej1100
@polskizwiazeknaczelnychhej1100 Күн бұрын
wszędzie pchają tego żara....
@90_nostalgia
@90_nostalgia 20 сағат бұрын
Jarra i Oldfielda z dzwonami rurowymi 😜
@sebastiant.j.8465
@sebastiant.j.8465 Күн бұрын
Gówniane czasy. Dobrze, że się skończyły.
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 Күн бұрын
Dokładnie... W 1992 to w PL była kicha. Takie cacko z filmu, to było coś nieosiągalnego, dla zwykłego zjadacza chleba, jak pół Polski siedziało na "kuroniu", bezrobocie szalało, kasy nie było na podstawowe sprawy, a co dopiero PC. Później się poprawiło... W 1993/1994 grałem na 486 - komp pani tłumacz i Pentium (taktowania nie pamietam) komp pana geodety. Komp geodety był świeżyna.
@brys555
@brys555 23 сағат бұрын
@@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 No ja pamiętam jak chodziłem z babcią na rynek w Łodzi i widziałem tam dzieci na boso. Chodziły z rodzicami na boso po tym bazarze, w tym syfiastym błocie, resztach zgniłych warzyw, zdeptanych kartonach i kawałkach drewnianych skrzynek. Jednemu wysiała kropla krwi z kostki. Innym razem widziałem jak typ kiwi zajumał ze stoiska, ale go zauważyli i błagał o te kiwi dla dzieci bo go nie stać żeby kupić. Lata około 1990-93. Troche się zmieniło.
@90_nostalgia
@90_nostalgia 20 сағат бұрын
A ja bym z chęcią wrócił 😜
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499
@zycieto-iniejei-bajasubaru7499 18 сағат бұрын
@@brys555 Fajnie się ogląda stare programy i ja je też lubiłem, ale to było jak lizanie cukierka przez szybkę. Jeżeli ktoś miał antenę satelitarną, albo kablówkę to doskonale pamięta, jak te lizanie cukierka przez szybkę wygladało. Na MTV kolorowe reklamy i "high life" levisy 501, buty Nike "Air"(jak to mówili "Najki z Ajirem" ) Na początku lat 90 przed niedzielną wieczorynką "Walt Disney przedstawia" reklamowali zabawki z firmy "Mattel", LEGO , Transformersy (tak... Na fali kreskówki już wtedy Transformersy sprzedawali) , kucyki Pony i gry "Hasbro?" Krokodyl-dentysta, "Operacja" i inne, ale i tak ceny były zaporowe takich cacek. Pamiętam, że sam zestaw ciuszków, dla Barbie kosztowały spore pieniądze. Miałem kuzynki, to byłem na bieząco, bo przeżywały sytuację gospodarczą i ceny tych ciuchów ;P LEGO Technics - nierealne... Rodzice nie dawali po sobie poznać, ale ciężko było odmawiać dzieciakom. Ps. Dzieciństwo miałem super nawet bez gameboy'a ,czy LEGO Technics, po premierach. Gameboy jednak wjechał 10lat po premierze ;) , LEGO Technics nigdy, już za późno było.
@cyklop1977
@cyklop1977 Сағат бұрын
Właśnie na stole leży do naprawy płyta 386SX/33 , czas ruszyć się i zrobić .
Procesor za 4000zł z 2018 roku | Nadal daje radę?
17:28
Tek Testers
Рет қаралды 23 М.
Oscyloskopy z bazaru [TOWARY MODNE 238]
22:42
Adam Śmiałek
Рет қаралды 19 М.
Wait for it 😂
00:32
ILYA BORZOV
Рет қаралды 7 МЛН
Sigma baby, you've conquered soap! 😲😮‍💨 LeoNata family #shorts
00:37
Сюрприз для Златы на день рождения
00:10
Victoria Portfolio
Рет қаралды 2,7 МЛН
REAL 3D brush can draw grass Life Hack #shorts #lifehacks
00:42
MrMaximus
Рет қаралды 12 МЛН
Young People Try Windows XP
14:19
Linus Tech Tips
Рет қаралды 1,8 МЛН
Joystick program 1992 odcinek Bubble+ Amiga
5:51
90' nostalgia
Рет қаралды 26 М.
Another Graphics card not working after cleaning with an air duster
8:50
northwestrepair
Рет қаралды 2,3 МЛН
MERA-400 - zagadka prędkości
42:28
MERA 400
Рет қаралды 22 М.
The Ingenious Simplicity Of O-Rings
22:37
New Mind
Рет қаралды 156 М.
I Turned a PS4 into a Handheld Console
27:40
Restore Technique
Рет қаралды 363 М.
Wait for it 😂
00:32
ILYA BORZOV
Рет қаралды 7 МЛН