Przy okazji, jeśli macie jakieś pytania do samej rekrutacji to piszcie w komentarzach - chętnie podpowiemy/opowiemy/pomożemy :)
@wyymiatacz47742 жыл бұрын
Niedawno sam miałem rozmowę na juniora(udało się), ale w moim przypadku gdy rozwiązywałem zadania mogłem korzystać z wszystkich dostępnych źródeł(internet, notatki etc.) i wydało mi się że to jest naturalne ze jako programista nie mamy wszystkiego w głowie tylko wiemy gdzie coś znaleść albo jak coś szukac. Powodzenia Karola najwazniejsze jest nastawienie!
@andrzej211112 жыл бұрын
Tak samo mialem na uczelni podczas egzaminów. Były dostępne podręczniki. Wykładowca tak przygotował zadania że aby zdać trzeba bylo mieć wiedzę i same książki nic nie dawały.
@BartoszRybacki0 Жыл бұрын
@@baranosiu tu masz rację i podajesz ciekawy przykład, z jednej strony funkcyjny a z drugiej strony właśnie wygenerowałeś masę śmieci dla garbage collectora i zabijasz właśnie przeglądarkę a użytkownicy klną: "znowu ten googlowy chrołm żre mi cały RAM". Dla mnie rozmowa to chyba jedynie taka formalność, aby ocenić czy kandydata należy zdyskwalifikować (za oszustwa, chamstwo itd...) i czy wie to co mówi że wie. Wszystkie rozmowy to taka gra. Więc warto rozmowy poćwiczyć i nauczyć się je wygrywać.
@BartoszRybacki0 Жыл бұрын
A resztę - czyli spryt i pracowitość - pokazujemy przez pierwsze miesiące próbne. Czyli po rozmowie można jedynie wybrać jedną z 3ch ocen dla kandydata Stanowcze NIE, Stanowcze TAK, być może. Ta trzecia ocena - "być może" jest odrzucana przez większość, aby nie ryzykować. Tzn. większość rekruterów odrzuca dobrych kandydatów z którymi się nie dogadali, lub mieli zły dzień, lub kandydat się zdenerwował. Tak już jest - to jest gra. Dlatego nie należy się stresować złą rozmową, odrzuceniem itd. Tylko próbować i przeczytać książkę "Cracking the coding interview". Wg. mnie, nie da się na rozmowie ocenić pracowitości ani dobrze porównać jego przydatności do docelowego stanowiska względem innych kandydatów. Chyba najlepiej byłoby odrzucić ludzi toksycznych, a resztę zatrudnić bez rozmowy i ocenić przez pierwszy miesiąc pracy ;).
@BartoszRybacki0 Жыл бұрын
@@baranosiu nie wiem jak python (on i tak jest z definicji powolny) ale w Javie taki zapis strasznie śmieci. Taki concat zjadłby cały ram. No chyba że miałbyś jakieś sprytne kolekcje i struktury typu PDT - Persistent Data Structures (ale to raczej Scala), albo nakładka na tablicy w takim stylu jak ropes obsługuje stringi. Nie znam takich. No ale w 99% przypadków nie trzeba się tym przejmować. Może mam takie zboczenie zawodowe. Zawsze trafiam na projekty, gdzie taki kod kosztuje prawdziwe dolary ;). To fajnie widać, jak się coś pozmienia/poprawi i spada rachunek na AWS.
@bboyPrzemek Жыл бұрын
Znaleźć*
@Vizzini982 жыл бұрын
Więcej odcinków z symulacji rozmów kwalifikacyjnych. Bardzo wiele wnosi do człowieka.
@neyski9309 Жыл бұрын
Niesamowite, uczę się htmla i css od niecałych 2 tygodni jako samouk od totalnego zera( głównie Udemy i twoje 3 filmiki jak robiłeś CV, żabki w flexboxie i odtwarzanie stron samemu) i poradziłem sobie bezbłędnie z każdym zadaniem z html/css. Może jakiś szczęsliwy traf ale i tak zastrzyk motywacji niewyobrażalny. Oby więcej wartościowych filmków! Pozdro
@BigBlackLazyD Жыл бұрын
Jak Ci idzie nauka? Obecnie jestem na takim samym etapie nauki co Ty, kiedy pisałeś ten komentarz. Udało się już przebić?
@allright5182 жыл бұрын
Mega! Zdecydowanie super byłoby zobaczyć również następny etap Cultural fit 🙌🔥
@AdamKowalskiDev2 жыл бұрын
Na wielu rozmowach już byłem i też przeprowadzałem. Chciałem tylko dodać, że taka rozmowa jest możliwa, ale z reguły każda jest inna. Niektóre są naprawdę przyjemne, niektóre mniej. Warto także pamiętać, że rozmowa jest dla sprawdzenia jak się czują obydwie strony. Z reguły gdy ja byłem rekrutowany, to fajnie odbyta rozmowa rzutowała potem na pracę i też było w niej bardzo fajnie, w drugą stronę także to działało zwykle u mnie. Potem, podczas kolejnych rozmów, gdy rozmowa była jakaś dziwna, to wtedy darowałem sobie dalsze kroki. Chciałem taką radę dać, byście byli sobą, nie udawali kogoś innego. Najlepiej to aplikowali tam, gdzie siebie byście widzieli i chcielibyście pracować. Powodzenia!!
@JZP2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz!
@dropka2pl2 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał. Jak dla mnie fajnie byłoby zobaczyć taki filmik z kolejnych etapów rozwoju (mid, regular, senior). :)
@grzegorzpaprzycki25472 жыл бұрын
Chętnie obejrzę rozmowę na regulara :)
@Kamilek962 жыл бұрын
Film wlał sporo entuzjazmu w moje serce! Zdaje się że nie mam na co czekać, trzeba próbować, dzięki! :)
@JZP2 жыл бұрын
Powodzonka
@patrykopala7702 жыл бұрын
Lubię takie odcinki z rozwiązywaniem problemów w kodzie.
@mjKeszely2 жыл бұрын
Trafiłem przypadkiem, ale zostanę na dłużej. Fajny odcinek, dla mnie super przydatny, zwłaszcza że jutro mam rozmowę o pracę. Karol wydaje się bardzo pozytywnym człowiekiem - kwestia czasu aż kupi sobie względy u jakiegoś rekrutera :)
@JZP2 жыл бұрын
Powodzenia!
@LoremIpsum7972 жыл бұрын
Jak poszło?
@bleir822 жыл бұрын
taki odcinek na seniora byłby ciekawy!
@PURPLEBLACK2 жыл бұрын
Ale przystojni wow
@krowka_mu2 жыл бұрын
Karol, poszło Ci naprawdę świetnie! Pozdrawiam :)
@siureksmoka9892 жыл бұрын
wgle u mnie na studiach były zadania (jakies zrobienie stronki, ogarniecie jakiegos programu, zedytowanie zdjęcia) i były one na punkty, im wiecej punktów tym lepsza ocena z zaliczenia, zaliczyłem prawie max pkt i nauczyciel do mnie napisal czy nie chce pracy, napisałem ze chce i pracuje u niego bez żadnego interview ez i teraz np robie stronki w WP
@Flame37572 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Jako osoba, która od pewnego czasu uczy się Front-endu i poszukuje swojej pierwszej pracy przy całkowitym przebranżowieniu fajnie ukazuje czego można się spodziewać i jakie jest podejście podczas rekrutacji. Fajna sprawa:)
@rsorez3292 жыл бұрын
Hej:) Można zapytać z jakiej branży przychodzisz?:)
@katarzynasobieska7152 жыл бұрын
Super odcinek! Bardzo fajny pod katem merytorycznym. Na pewno fajnie będzie zobaczyć tez cześć cultural fit :)
@ToumaRenshi2 жыл бұрын
Bardzo przydatny materiał! W tym roku zacząłem intensywniej się uczyć JavaScript i React. Zawsze sądziłem, że będą zadawać bardzo trudne pytania na rozmowie o pracę, a tu nie. Więc wychodzi na to, że trzeba bardzo dużo i dobrze opisać jak działa i na czym polega. Pod koniec roku zaczynam szukać pracy. Powodzenia życzę wszystkim, którzy szukają, zaczynają, mają rozmowę o pracę! :)
@JZP2 жыл бұрын
Powodzenia!
@JesterMad777 Жыл бұрын
Daj znać jak poszło, koniec roku już teraz 😁
@k0bek2 жыл бұрын
O kurczę bardzo wartościowy filmik, nabrałem bardzo dużej pewności siebie w swoje umiejętności, mimo że wcześniej oceniałem siebie dość krytycznie. :D
@szulerinio2 жыл бұрын
Dzięki! Nabrałem trochę odwagi ^^
@marekjastrzebski22292 жыл бұрын
Super film. Brakuje mi takich filmików dla backend developer. Sam się przygotowuję na stanowisko Junior PHP developer może to pomysł na następny filmik. Mimo wszystko całą masa przydatnych informacji nawet dla osoby z moimi aspiracjami.
@JZP2 жыл бұрын
Powodzenia!
@_SadekTV2 жыл бұрын
WOW. Uczę sie front endu jakies 6msc. Miesiac zrobilem sobie przerwie bo ucze się mocno do matury, poniewaz chce isc na studia do gdańska, ale do sedna. Potrafilem odpowiedziec na wszystkie pytania co mnie bardzo ucieszylo. Oczywiscie nie bede szedl odrazu na rozmowe ale może tak za rok jak dojdzie react itp. Super film
@patrykferszt2 жыл бұрын
Ja się bym wyłożył na JS, ale HTML i CSS przeszedłem :). Fajny film i pozdrawiam.
@shortislife66272 жыл бұрын
Przyznam, że jako osoba aspirująca na stanowisko juniora i mająca podobny staż nauki co kolega z filmiku, bałem się odpalać materiał z obawy, że wyjdzie na to, że finalnie nie umiem przestawić nawet diva. Mile jednak sie zaskoczyłem i życze sobie w przyszłości takiego rekrutera jak prowadzący, dziekuje za film !
@JZP2 жыл бұрын
Nie ma się czego bać, w najgorszym przypadku można się po prostu nauczyć nowych rzeczy :) powodzenia!
@droneadventures.7312 жыл бұрын
Ciekawy materiał👍poległem na ostatnim zadaniu zJSa. Tak to w miarę poszło. Propsy dla Karola za opanowanie i odwagę. Pozdro.
@damianjaroszek35212 жыл бұрын
Cały kanał to prawdziwe złoto 😊 a dzisiejszy odcinek ekstra! Ja bym nawet był za tym aby zrobić kilka takich coding interviews np na backendowca.
@dariuszgolunski Жыл бұрын
Świetny materiał! Dzięki!
@cactus987 Жыл бұрын
Dobra oprócz ostatniego zadanka z js miałam wszystko dobrze :) Trochę mnie to podniosło na duchu, bo o ile html i css/sass ogarniam to js'a dopiero się uczę. Fajny materiał
@wiktorjabonski42062 жыл бұрын
super materiał jak zawsze🙌
@12081978eddie Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał.
@poszepex2 жыл бұрын
Po takim materiale i po pytaniach które tu się trafiły coś czuje, że rozmowy nie są takie trudne xd i można próbować
@noxagen2 жыл бұрын
Ooo wygląda na fajny materiał a zbliżam się do podobnego etapu :)
@JZP2 жыл бұрын
Powodzenia!
@krzysiek27332 жыл бұрын
super pomysł na filmy
@saskia36762 жыл бұрын
WIĘCEJ TEGO !
@maciekkwarcinski6800 Жыл бұрын
Uczę się dopiero 6 tygodni (chociaż dosyć intensywnie, bo około 5 godzin dziennie) i do momentu 3 zadania z JS rozwiązałem wszystko bez większego problemu (tutaj brakło mi jeszcze wiedzy). Wydaję mi się że poziom rozmowy rekrutacyjnej mocno zaniżony.
@MH-kj8zs Жыл бұрын
Bo jest. Tak ewentualnie wyglądałaby rozmowa na interna/ entry level. Na juniora już nie, bo na dzisiejsze standardy jest to osoba albo z doświadczeniem niekomercyjnym albo z komercyjnym (i w tym przypadku do 2 lat najczęściej). Tam byłaby dużo większa walka i dużo więcej bardziej szczegółowych pytań technicznych :D
@mariaxxx3822 жыл бұрын
Z chęcią bym zobaczyła kolejną część takiej drogi rekrutacyjnej!
@kamill342 жыл бұрын
Super odcinek, moim zdaniem jak sama nazwa głosi kanał trafia raczej do nowych osób, także zróbcie więcej takich odcinków jak ten, być może z zadaniami z reacta, użyciem hooków, wyświetleniem listy z jakiegoś api itp... uczę się już jakiś czas, w ciemno mogę się zgłosić :)
@mateuszsmulski76882 жыл бұрын
Świetny pomysł na taką symulację rozmowy ;) Jako, że też się uczę podobnych rzeczy to na bieżąco mogłem weryfikować swoją wiedzę "jakbym to zrobił" i miło od razu usłyszeć wyjaśnienia :) Powodzenia w dalszych projektach!
@MrBKus9 ай бұрын
Fajny materiał, dzięki
@muradishmurodov52722 жыл бұрын
Podobało mi się 3 zadanie JS. Też spróbowałem rozwiązać, oto moje rozwiązanie: const isNumberInArrayOfArrays = (number, array)=>( array.flat().some(item=>item === number))
@GUCMAJ Жыл бұрын
Moje jest bardzo podobne :) const result = array.flat().includes(number) return result
@skoczyy78432 жыл бұрын
Koniecznie część 2!
@matewka2 жыл бұрын
28:55 nie zapominajmy, że temat dostępności dotyczy nie tylko osób niewidomych, niedowidzących czy niepełnosprawnych ruchowo. To zagadnienie jest o wiele szersze i dotyczy też osób z tymczasowymi albo chwilowymi niedogodnościami takimi jak np. najzwyklejszy w świecie chwilowy brak sieci. Wówczas atrybut "alt" jest również niezastąpiony. Tymczasowe niedogodności to np. złamana ręka (problem z operowaniem myszką i/lub klawiaturą) albo chwilowe takie jak operowanie komputerem kiedy druga ręka jest zajęta albo - w przypadku kolorów - źle ustawiony kontrast monitora czy mocne słońce świecące w ekran. To wszystko zalicza się do problemów dostępności, dlatego ten temat jest ważniejszy niż nam się często wydaje.
@JEsterCW2 жыл бұрын
Super materiał :D
@Diana-wp4sb2 жыл бұрын
Bardzo przydatny odcinek!!
@xMadMaddie2 жыл бұрын
Przy zadaniu z HTML tym ostatnim, czego użytkownik nie widzi a brakuje to aż miałam ochotę mówić sama do siebie - semantyki nie ma! :P gdzie jakiś header, main czy coś ^^ co prawda w frontend nie celuję, ale fajne sprawdzenie wiedzy mimo wszystko jest :)
@Trampusism2 жыл бұрын
Poważnie tak wygląda interview, spodziewałem się jakiegoś rocket science, i zadań z React'a.
@JZP2 жыл бұрын
Nie każde interview tak wygląda, niektóre wyglądają tak jak się spodziewałeś :)
@Trampusism2 жыл бұрын
@@JZP Jakbym na takie interview trafił to bym na stacji benzynowej nie musiał pracować ;D
@billybills52242 жыл бұрын
Szczerze mówiąc to jest naprawdę prosta rozmowa o pracę powyżej, chciałbym żeby to tak wyglądało. Ostatnio np dostałem na stanowisko juniora zadanie stworzenia pełnego algorytmu obliczania trasy(najkrótszej) tak jak to wygląda w platformie uber czy glovo, na zadanie miałem dwa dni.Bez wcześniejszego telefonu tylko odpowiedź email.Paranoja.
@arturpas16372 жыл бұрын
jak widze takie pytania jak na filmie że niby na rozmowie tak to wygląda to mnie ciekawi gdzie tak jest, przecież to wygląda bardziej jak żart wiedza na poziomie technikum, chciałbym żeby było tak łatwo wtedy już dawno bym pracował
@Mefiozaur2 жыл бұрын
SUPER! Chcemy cultural fit!
@tomaszdomagalski72212 жыл бұрын
Super !!!
@szybkijohny57112 жыл бұрын
Nie ma z tym żadnego problemu żeby było więcej niż jeden h1 na stronie. I mowie to jako seowiec ;D
@coolicz2 жыл бұрын
Też mnie to zraziło. Wystarczy, że mamy kilka bądź i każdy swój h1 - jak najbardziej prawidłowe.
@ukasz93142 жыл бұрын
Gdyby tylko w rzeczywistości były aż tak łatwe pytania na rozmowie rekrutacyjnej...
@user-bk4fo2 жыл бұрын
Jeden się zna na na błędach, które sam wymyślił na potrzeby zadania rekrutacyjnego, drugi się nie zna ale czasem trafi
@xaxee716 Жыл бұрын
Poległem tylko na css, chyba wygląda zacząć się tego uczyć
@nl20262 жыл бұрын
Czaderski odcinek. Nie jestem na etapie Karola, ale nauczyłem się ciekawych rzeczy, np jego metodyki uczenia się. Dzięki! Karol - szacun, Filip - respect! (czyli z angielskiego już zdałem? 😉)
@JZP2 жыл бұрын
Of course :D
@nl20262 жыл бұрын
@@JZP A skoro już tak sobie speakamy, to pomyślałem po tej Waszej zaaranżowanej rozmowie kwalifikacyjnej, że może przyjąłby się pomysł na serię odcinków typu: pokazujesz kod z jakimś błędem lub problemem albo z oczekiwanym wynikiem i zostawiłbyś nas gołowąsów na jakiś czas, byśmy nad tym się pogłowili, a potem (lub w następnym odcinku) pokazał rozwiązanie? Myślę, że byłoby to pouczające. Takie rozwałkowanie niektórych tematów, jak choćby sprawa alt w tagu img, to bardzo cenna sprawa.
@JZP2 жыл бұрын
@@nl2026 Ciekawy pomysł! Wielkie dzięki, przemyślimy :)
@DorelMormegil Жыл бұрын
w zadaniu html jakby ktoś był wredny to dałby : " " i powiedział , że w tym kodzie user czegoś nie widzi. Ta spacja być wredna.
@polishguy92552 жыл бұрын
Mega filmik, jestem w połowie ale na pewno dojdę do końca. Robię zadania razem z naszym Juniorem i chyba coś tam też jednak umiem. No i props za autohotkey - to naprawdę potężne narzędzie i ogranicza nas tylko wyobraźnia co do tego co można z nim zrobic.
@PURPLEBLACK2 жыл бұрын
AHK - język bogów
@typowynerdzik92152 жыл бұрын
Niestety moim zdaniem jest to trochę zakłamany obraz rekrutacji na Juniora, niestety w dzisiejszych czasach wymagany jest dużo wyższy poziom nawet na start. Jedyna rzecz na duży plus to atrakcyjne i rozbudowane portfolio. Zadania były banalnie proste. Myślę, że osoba, która naprawdę się uczy i stara się zrozumieć co robi przez tydzień (max dwa tygodnie) przeskoczyłaby to bez problemu, np. dla ostatniego zadania dużo szybciej sprawdzałoby się ostatni element metodą pop, w przypadku, gdy dane są odkładane np. w systemie bazodanowym i nie musimy się obawiać o ich utratę podczas działania skryptu, lub gdy dane są podawane per sesje zalecane jest wykorzystanie metody slice. Są to informacje zawarte w bootcamp'ie Szanownej Pani Ani Kubów, która prowadzi kanał anglojęzyczny dotyczący programowania głównie w js, całe to szkolenie można na spokojnie przyswoić w 3-4 dni. Często podczas zadań z css rekruter prosi o użycie dwóch sposobów rozwiązania problemu, żeby dogłębnie zweryfikować wiedzę i rozumienie kodu pisanego przez kandydata. Do zadania z HTML raczej nie mam zastrzeżeń, problem jest oczywisty, jednak dopytanie o czytnik jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne, a niestety często pomijane w różnego rodzaju szkoleniach dla nowych programistów. Proszę tego nie odbierać jako hejt, uważam, że przedstawiony obraz rekrutacji jest mylny, w tym przypadku jest to rekrutacja na poziomie stażysty. Nie chcę również ujmować wiedzy Karolowi, jak już wcześniej napisałem, jego internetowe CV stoi na wysokim poziomie, dodatkowo zajmował się ciekawymi projektami i na pewno posiada wiedzę oraz w przypadkach, gdy ma problemy myślę, że szybko potrafi znaleźć rozwiązanie. Widać jednak, że nie przykładał dużej uwagi do nauki css, jak wiadomo jest to znienawidzony element frontend'u, więc nie ma co się dziwić :D jednak zasada szczegółowości selektorów jest wiedzą niezbędną i kluczową.
@JZP2 жыл бұрын
Dzięki za merytoryczny komentarz :) !
@martakowalczyk40922 жыл бұрын
Po tym filmiku jestem już pewna, że mogę zacząć wysyłać CV
@kamel4801 Жыл бұрын
I jak? Udało się?
@adiq636011 ай бұрын
i jak
@zeusek-21372 жыл бұрын
21,37 w tablicy kompletnie przypadkowo :D
@Wyroob Жыл бұрын
Mnie przede wszystkim zastanawia - jeśli ktoś z jakąś szerszą wiedza mógłby się wypowiedzieć, czy kolega ze swoim doswiadczeniem dostałby prace lub choćby załapał się na jakiś staż. Przeszedłem tygodniowy mini kursik pewnej dużej firmy zachęcającej do szkolenia za ponad 8 tysi i szczerze mówiąc (oczywiście dużo już zapomniałem i ciężko byłoby to w pełni odtworzyć) nabyłem wiedzę praktyczną, gdzie zadania przedstawione w filmiku z htmla i CSS rozwiązałem niemal bezbłędnie. Po 7 lekcjach i jakichś 4 godzinach nauki! Także wydaje mi się, że wiedza przedstawiana przez kolegę jest zbyt mała by starać się o jakieś stanowisko. Czy ktoś to potwierdzi?
@JZP Жыл бұрын
Zachęcam Cię do poczytania o efekcie Duninga-Kruggera
@Wyroob Жыл бұрын
@@JZP Dziękuję czytałem i spotkałem się z odniesieniami do tego badania wielokrotnie. Jesteśmy tu anonimowi, więc załóżmy, że nie czerpię żadnej korzyści z przedstawiania się w lepszym świetle. Poważnie html i CSS w powyższym filmiku poszedł mi bardzo dobrze. Zatrzymywałem filmik kiedy podałeś polecenie żeby spróbować samodzielnie dostrzec błędy czy też uzupełnić kod. Oczywiście mam ogromną dziurę bo JS nie znam całkowicie - powtarzam raz jeszcze ukończyłem tygodniowy mini kursik zachęcający do płatnego szkolenia, potem poczytałem parę godzin i chwilę trenowałem. Gdyby wiedza rosła liniowo, po 4 tygodniach umiałbym 4x tyle. Nie chce mi się wierzyć, że ktoś zatrudniłby taką osobę. Rozumiem, że rozmawialiście tu ze swoim słuchaczem i trzeba było dyplomatycznie i delikatnie powiedzieć "no nie stary to jeszcze nie ten czas na pracę", i podziwiam uczestnika za odwagę wystąpić przed kamerą i pokazać co umie! - ja bym nie potrafił - jednak wracając sens wypowiedzi był taki, że jest tuż tuż od zatrudnienia. Filmik genialny, pokazuje w ogólnym zarysie jak wygląda taka rozmowa, pragnę jednak wiedzieć jak ma się to w odniesieniu do rzeczywistości i na ile wiedza - przepraszam zapomniałem, Karola? - jest bliska od starania się o pracę we front endzie. Nie pogardziłbym również filmikiem co robi taki Junior Front-Endowiec w praktyce po zatrudnieniu. Na tej wczesnej rozmowie rekrutacyjnej musiał wskazać stosunkowo proste błędy i uzupełnić również stosunkowo prosty kod, jednak nie wiem czy taka osoba zajmuje się tworzeniem kodu, czy bardziej poprawkami po np. seniorach. To jednakże brzmi niedorzecznie, bo jak Junior mógłby wychwycić błędy :) To byłoby fajne uzupełnienie.
@mateuszwojewnik37732 жыл бұрын
Pomysł fajny, ale byłem ostatnio na kilku rozmowach o pierwszą pracę na juniora. Szczerze, nie wiem czy możliwe jest, dostanie tak łatwych zadań na prawdziwej rozmowie. Serio. Poziom wyjścia dla juniora z js to CRUD. Nie stylowa nie div'ów.
@Johnny0n2 жыл бұрын
czekam na taki filmik, ale z rekrutacją na mida/seniora :3
@Siz3u Жыл бұрын
36:50 jestem na etapie nauki programowania.... ale ten problem juz niebawem mozna rozwiazac idac do urn hahaha :D
@Siz3u Жыл бұрын
55:30 21,37 przypadek? :D
@Dorianek82 жыл бұрын
Co do 3. to już tworzyłem optymalny algorytm wyszukiwania oparty na sprawdzaniu skrajnych wartości, no ale zapomniałem że wy tu o frontendzie rozmawiacie, czyli funkcja i jazda, kij z optymalizacją czasową
@JZP2 жыл бұрын
A powiedz mi - obejrzałeś w ogóle ten fragment do końca? :D
@PURPLEBLACK2 жыл бұрын
Wiecej mocy, klient wytrzyma!
@ilosnames32152 жыл бұрын
Sam jestem Junior Frontend Developerem i moja rozmowa o pracę w ani jednym aspekcie nie przypominała tego o czym mówisz w tym filmie.
@JZP2 жыл бұрын
Rozumiem. Mam nadzieję, że obejrzałeś fragment, w którym mówię, że nie każda rozmowa tak wygląda :)
@zarzykzgr2 жыл бұрын
Na paru kwestiach bym się wyłożył. Jeszcze jak by doszedł stres to w ogóle bym poległ. Z niektórymi częściami może inaczej bym zrobił. Super odcinek! No i niezłe portfolio!
@JZP2 жыл бұрын
To całkiem normalne - po paru rekrutacjach stres schodzi i większość osób zaczyna się czuć swobodnie.
@liluterKA Жыл бұрын
Bardzo przydatny film :) Pozdrawiam imiennika Karola, mega dużo pracy na githubie. Czy wszystko co robisz to z nastawieniem, żeby github rejestrował twoją pracę?
@MrOryly2 жыл бұрын
Serio taka rozmowa na stanowisko junior front deva, bez żadnego frameworka czy biblioteki ? Istnieją jeszcze firmy które od juniora wymagają tylko html/css/plain js?
@JZP2 жыл бұрын
Serio - moim zdaniem znajomość podstaw frontendu jest ważniejsza niż znajomość frameworka :)
@MrOryly2 жыл бұрын
@@JZP Wiadomo że solidne podstawy są ważne, z tym nie dyskutuje :) niemniej patrząc na ogłoszenia to w 99,9% z nich wymagana jest znajomość (nawet bardzo podstawowa) react, vue czy angulara. Dlatego też zdziwiłem się że pytałeś na dobrą sprawę o takie podstawy podstaw :)
@DanielloOWNS2 жыл бұрын
@@MrOryly I masz racje, odklejona rozmowa. W 85% przypadkow dostaniesz zadanie w wybranym frameworku (np. UI 1-3 widoki bazujacy na mockowanym API), nastepnie omowienie zadania na kolejnej rozmowie i ewentualne dopisanie/poprawienie funkcjonalnosci.
@Will4_U2 жыл бұрын
Osobiście najczęściej trafiały mi się pytania z samego JavaScriptu, potem React, najmniej z HTML/CSS.
@pasikk942 жыл бұрын
Czy obrazek który wyszedł w 36:53 to celowy ukryty przekaz polityczny? :)
@JZP2 жыл бұрын
xD szczerze to przypadek, ale cóż - wszechświat daje sygnały :D
@DaaWood9982 жыл бұрын
@@JZP 54:55 - Te dwie liczby w pierwszym zbiorze to też przypadkowo? :D
@JZP2 жыл бұрын
@@DaaWood998 jeszcze jak
@xanzu92872 жыл бұрын
How about Junior Backend Developer version?
@Mati2007PL2 жыл бұрын
Uważam, iż poziom zadań zbyt niski jak na dzisiejsze standardy. Co do 3 zadania z Js, moim zdaniem o wiele lepszym rozwiązaniem podczas rozmowy rekrutacyjnej byłoby użycie odpowiedniej metody stworzonej z myślą o sprawdzaniu wystąpienia elementu w tablicy Array.some(), przykładowa implementacja: function isNumberInArrayOfArrays(number, array){ return array.some(arr => arr.some(num => num === number)) }
@JZP2 жыл бұрын
Ale takim rozwiązaniem nie rozwiązujesz problemu ze złożonością obliczeniową :)
@kuchcikmaro90352 жыл бұрын
Jak realnie wygląda nauka programowania? Jest szansa się totalnie przebranżowić z pomocą udemy itp?
@szymon46932 жыл бұрын
Hej, pytanko. Dopiero zaczynam Czy można w CSS przypisać do całej klasy hiperłącze? Czy to tylko domena HTML i do każdego elementu trzeba osobną używać znacznik ?
@JZP2 жыл бұрын
Hej! Hiperłącze to domena HTML więc trzeba go używać osobno :)
@Zaxi-x2 жыл бұрын
W 80% na rozmowie technicznej, takie zadanka, jak to pokazane w filmie nie mają żadnego odzwierciedlenia w prawdziwej pracy. Do tego live-coding, gdzie większość programistów i tak używa w swojej pracy Internetu. Robienie z IT jakiejś enigmatycznej bańki do niczego się zdaję, bo i tak potem wszystko wychodzi w praniu. Brakuje jeszcze testów psychologicznych...
@wilkubonezip Жыл бұрын
Witam. Bardzo fajny odcinek. Z jakiego komunikatora korzystacie? :P
@JZP Жыл бұрын
Korzystaliśmy z Google meet, ale obraz i dziewk były nagrywane osobno, zarówno u mnie jak i u Karola, stad dobra jakość. Po rozmowie Karol przesłał mi nagranie
@wilkubonezip Жыл бұрын
@@JZP ok czyli mozna jak najbardziej share-ować i udostępniać ekran oraz pisać kod?
@aleksandraskrzypek29282 жыл бұрын
To nieprawda z tym feedback'iem, nawet po 3 etapie rekrutacji zdarzyło mi się nie otrzymać informacji zwrotnej (sytuacja miała miejsce parę razy, nie jednorazowo).
@JZP2 жыл бұрын
:( przykro mi. Kiedy teraz o tym myślę to faktycznie pewnie wygląda to inaczej przy rozmowach dla juniorów. W przypadku rozmów na stanowiska regular/senior feedback to raczej normalka. Dzięki za komentarz!
@kameal962 жыл бұрын
Jako człowiek programujący od 2 lat, samouk z kursów który piszę sporo własnych projektów i szukający pierwszej pracy muszę powiedzieć, że te zadania były mega proste. Aż nie chce się wierzyć, że takie pojawiłyby się na rozmowie. W każdym razie fajna atmosfera samej rozmowy :)
@emoney99792 жыл бұрын
wystarczy się przejśc rutynowo na rozmowe
@TheInchii Жыл бұрын
Podpowiesz jakich kursów, stron, filmikow używałeś do nauki? Dzięki pozdrawiam
@steelhoplite53572 жыл бұрын
Czy myślisz że pracując po 8h dziennie, mając Żonę, dwójkę dzieci, i 32 lata jest sens uczyć się samemu programowania, wspierając się kursami, żeby się przekwalifikować ? Czy przy samokształceniu, 2h dziennie , czasem co drugi dzień, jestem w stanie w 1-2 lata się rzeczywiście czegoś nauczyć ? Biorąc pod uwagę że chce i jestem w miarę kumaty.
@JZP2 жыл бұрын
Uczenie się się przez dwa lata co drugi dzień przez dwie godziny daje Ci ponad 700 godzin nauki - tak, myślę że rzeczywiście możesz się wtedy czegoś nauczyć :) Trzymam kciuki, mam nadzieję, że pójdzie dobrze :)
@steelhoplite53572 жыл бұрын
@@JZP Dzięki, w takim razie siadam już dziś korzystając z Twoich i Innych wskazówek które udało mi się zebrać z neta :) pozdrawiam !
@PURPLEBLACK2 жыл бұрын
Ja uczę się coś około 300 godzin odkąd zacząłem, ważne jest to, żeby Tobie się to podobało, pierwszy tydzień musiałem się zmuszać, a później już nie mogłem się oderwać.
@iloopcip494 Жыл бұрын
I jak idzie?
@steelhoplite5357 Жыл бұрын
@@iloopcip494 beznadzieja :) jednak mając 30 lat, dwójkę dzieci, pracę, ciężko jest się tak przebranżowić. Jedyne co udało mi ogarnąć to angielski na jakieś B1, Pythona na podstawowym poziomie umiem, i zdałem egzamin ISTQB FL , może uda się zostać testerem ale widzę że ciasno się zrobiło w branży. Albo ludzie robią sztuczną burzę.
@Zentex23072 жыл бұрын
Poważne pytanie z mojej strony: Czy to jest na serio poziom rozmowy kwalifikacyjnej? W sensie czy na prawdę takie zadania i pytania się dostaje? Czy zrobiliście tylko tak pod YT żeby fajnie i miło było? :)
@JZP2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że gdyby uśrednić wszystkie rozmowy na juniora to poziom pytań byłby trudniejszy, ale nie mam na to twardych danych - to jest tylko przykładowa rozmowa :)
@patrykwerwinski93952 жыл бұрын
Cześć! Przed chwilą trafiłem na ten film. Super się ogląda, ale mam pytanko: Czy aby programować np Javascript czy też Php trzeba posiadać jakieś zaawansowane umiejętności matematyczne? Przyznam szczerze, że liczenie nigdy nie było moją mocną stroną, stąd to pytanie. Pozdrawiam serdecznie! :))
@JZP2 жыл бұрын
Nie trzeba - w web devie zaawansowana matematyka jest używana bardzoo rzadko :) Pozdrawiamy :) !
@ksz72432 жыл бұрын
Hej, fajny materiał, mógłbym mieć tylko jedno pytanie. Zauważyłem, że ta rozmowa bardzo skupia się na rozumieniu technologii i zapamiętaniu bibliotek, atrybutów itp. Na YT jest również sporo rozmów (co prawda bardziej na backendowca) które odrzucają całkowicie te rzeczy i skupiają się na rozwiązywaniu zadania z algorytmem, napisaniu pseudokodu a potem jakiejś implementacji. I tutaj pytanie, czy spotykasz się częściej z pytaniami o znajomość technologii czy może czasem też są takie dotykające umiejętności rozwiązywania problemów, do których w sumie trzeba wiedzieć co to zmienna, pętla, mapa i lista (w sensie nie ma tam za dużo wiedzy do zapamiętania, a bardziej skupia się na myśleniu i znajomości struktur danych i podstawowych algorytmów)? Czy to może jakaś bardziej charakterystyka, że na frontendzie pytają o to jak przesunąć kafelki a na backendzie jak odwrócić linkedlistę? Czy może to zależy od firmy?
@JZP2 жыл бұрын
Hej! Dzięki za komentarz :) To raczej charakterystyka - pracuję jako FE od ponad 7 lat i nigdy nie musiałem odwracać linked listy, a kafelki przesuwam bardzo często :) Dlatego też na takich zadaniach skupiam się podczas rekrutacji. Tak jak wspomniałem w odcinku, na FE raczej rzadko mamy do czynienia z zaawansowanymi algorytmami. Zauzważ, że praktyczne zadania sprawadziły znajomość takich pojęć jak zmienna i pętla. Nie zależy mi na tym, żeby znać definicje na pamięć - zależy mi na tym, żeby wiedzieć jak danego mechanizmu użyć. W którym momencie zauważyłeś, że rozmowa skupia się na zapmiętywaniu bibliotek? Żadne zadanie nie jest związane z biblioteką, s
@ksz72432 жыл бұрын
@@JZP Dzięki za odpowiedź, założę się że na backendzie też się takich rzeczy nie robi, ale z tego co widzę pytania algorytmiczne są dosyć popularne na rozmowach kwalifikacyjnych, więc byłem ciekawy czy się z czymś takim spotkałeś / używałeś, czy raczej stawiasz na w miarę proste, praktyczne problemy :)
@najlepszyinformatyk16612 жыл бұрын
@@ksz7243 ja spotkałem się z takim typem zadań na stanowisko juniora/fullstack'a (pierwsza praca) JavaScript/TypeScript. NA PEWNO warto zainwestować czas w zadania typu 'leetcode' nawet na froncie ;)
@karolstudniarek45522 жыл бұрын
36:59 rozumiem ukryty przekaz, *salutuje*
@bartosznaswiecie1179 Жыл бұрын
Czy rozmowy zwykle przeprowadzane są z takim słownictwem? Bo uczę się praktycznie tylko ze źródeł anglojęzycznych jak na razie(szczerze, są dużo lepsze). I teraz jestem całkiem dobrze zaznajomiony z computational complexity czy divide and conquer algorithm ale gdybyś zapytał mnie o złożoność obliczeniową czy szukanie binarne to bym się co najwyżej zapowietrzył.
@JZP Жыл бұрын
Luzik, zawsze możesz zapytać o angielska nazwę - pamietam ze sam kiedyś na rozmowie dostałem pytanie o „domknięcie” i odpowiedziałem ze nie mam pojęcia co to jest. Następne pytanie było o „closure” - odpowiedziałem po czym dostałem info, ze to to samo, wiec nie było problemu 😁
@bartosznaswiecie1179 Жыл бұрын
@@JZP dzięki!
@2neveer Жыл бұрын
hejka, takie pytanie, z jakiego programu korzysta karol?
@JZP Жыл бұрын
Programu?
@michap2274 Жыл бұрын
Swietny material. Sam jestem poczatkujacy w js i mam pytanie do zadania trzeciego a mianowicie jak zrobic zeby funkcja zwracala true albo false nie uzywajac consolelog? (inNumberInArrayOfArrays = function (number, array) { return array.flat().includes(number); };) I jak napisac kod z find zamiast include?
@mariolap56692 жыл бұрын
O nie, dlaczego mój poprzedni komentarz zniknął? :(
@Jasny762 жыл бұрын
W zadaniu 3 zrobiłbym array.flat().includes(number)
@mincia67062 жыл бұрын
Super materiał. Czy posiadasz informacje po jakim czasie i czy w ogóle udało się Karolowi znaleźć pracę?
@JZP2 жыл бұрын
Z tego co się orientuje to Karol jest na etapie poszukiwania pracy 🙂
@Will4_U2 жыл бұрын
Spoiler: znalazł :)
@mincia6706 Жыл бұрын
@@Will4_U dzięki za info :)
@klaudiao.43274 ай бұрын
Powiedzcie mi, gdyby była rozmowa w biurze face to face, to można ze sobą zabrać notatki? np. właśnie wszystko co się uczyłam o js, czy o frameworku. Czy od razu takie coś jest wykluczające? zawsze w sumie rekruter może spojrzeć co notowałam gdyby chciał..
@Kuba-xf3gi4 ай бұрын
Nikt rozmów technicznych nie robi w biurze :D
@klaudiao.43274 ай бұрын
@@Kuba-xf3gi dzieki :D
@patrykchrobak71072 жыл бұрын
Hej, dzięki za materiał ku pokrzepieniu mojego serca - szykuje się na rozsyłanie cv. Serio rekruterzy, aż tak pomagają na rozmowach? Nie pytam dlatego, że byłaby mi potrzebna pomoc, bo zadania ogólnie łatwe i dałem radę je rozwiązać poprawnie na kartce papieru. Jestem zwyczajnie ciekawy. Oczywiście stres mógłby zrobić swoje i miałbym ciemno w głowie. I czy pytania też są aż tak łatwe? Spodziewałem się jakiego fetcha, albo async/await, ale może za dużo od siebie oczekuje na juniora? Nie wiem.
@JZP2 жыл бұрын
Hej! Wiesz, to wszystko zależy od rekrutacji. Ja osobiście zawsze starałem się pomagać, ale są też osoby które nie pisną słowa :D podobnie z zadaniami - fetch jaknajbardziej może się zdarzyć. Pula zadań jest ogromna, ale czas na rozmowe ogroniczony, więc na filmie pokazałem tylko niektóre z nich.
@patrykchrobak71072 жыл бұрын
@@JZP Dzięki za odpowiedź. Tak czy siak trzeba działać, bo kod sam do głowy nie wejdzie.
@scudo5242 Жыл бұрын
Czy funkcja w ostatnim zadaniu z JS mogłaby wyglądać tak? const isNumberInArrayOfArrays = (number, array) => { return array.some((arr) => arr.includes(number)); };
@JZP Жыл бұрын
Nie ;)
@ptai06062 жыл бұрын
Mam pytanie do 3 zadania z JS, czy błędem byłoby zastosowanie podwójnej pętli for iterującej po kolejnych numerach, odrzucając mniejsze i większe odpowiednio, zamiast wykorzystać funkcje dostępną w JS (np indexOf) do szukania elementu?
@JZP2 жыл бұрын
Nie byłby to jakiś kardynalny błąd, ale skoro mamy już funkcje, które rozwiązują problemy w prosty sposób to warto z nich korzystać :)
@mateuszszyca24262 жыл бұрын
na prawde tak latwe zadania moga byc na rozmowie o prace na juniora? czy to tylko przyklad?
@piotrz9546 Жыл бұрын
Karol nie występował czasami w Zajavce u Samuraja?
@HunDev_PL2 жыл бұрын
33:25 *centrowanie divów - zmora każdego junior developera*
@ilosnames32152 жыл бұрын
Korzystaj z grida lub flexa i po problemie
@HunDev_PL2 жыл бұрын
@@ilosnames3215 tak naprawdę sposobów na to jest pierdyliard a najprostszym i najmniej profesjonalnym z nich jest po prostu zamknięcie divu (bez sprecyzowanej klasy pozycji) w tagach i pozycjonowanie go za pomocą breaków względem osi Y Kiedyś sam tak robiłem ale potem zacząłem się uczyć o parent elementach i gridach i przestałem tego używać kompletnie, ale od biedy można użyć, zwłaszcza że nawet responsywne to jest xD
@ilosnames32152 жыл бұрын
@@HunDev_PL ja gdy jeszcze nie wiedzialem o istnieniu grida i flexa, dawałem po prostu margin 0 auto. Albo na chama lewy lub prawy margines w px,, zeby na oko wygladalo na wycentrowane xd
@HunDev_PL2 жыл бұрын
@@ilosnames3215 też można
@BostelD2 жыл бұрын
Dlaczego nie powinno się wielokrotnie używać ?
@BostelD2 жыл бұрын
Ma to jakiś dalszy związek z seo?
@Will4_U2 жыл бұрын
@@BostelD To jest związane z accessibility. Szczegóły znajdziesz na MDN - Headings: accessibility concerns.
@krzysztofkoppik36212 жыл бұрын
czy na każdej rozmowie na stanowisko juniora pytania są na mniej wiecej takim poziomie?
@PURPLEBLACK2 жыл бұрын
Każda firma ma własne wymagania co do pozycji juniora u siebie :)
@JZP2 жыл бұрын
Bardzo często przed samą rozmową techniczną odbywa się tzw. 'screening' czyli krótka rozmowa przez telefon, na której kandydaci i kandydatki dostają jakieś pytania z podstaw, żeby tylko sprawdzić czy cokolwiek umieją. Jeśli sobie z nimi poradzą, to zazwyczaj wtedy są zapraszani do kolejnego etapu - to może być np. rozmowa podobna do tej na filmie, ale może być również test czy dłuższe 'zadanie domowe'. Jeśli chodzi o poziom pytań na filmie to starałem się przemieszać nieco trudnych z prostymi. Na samej rozmowie schemat jest zazwyczaj podobny - zaczyna się od prostych i jeśli kandydat(ka) na nie nie odpowie to nie ma potrzeby zwiększać poziomu trudności tylko kończy się rozmowe wcześniej 🙂
@normanfpv59772 жыл бұрын
const funkcja = (number, array) => { for (let index in array) { for (let innerIndex in array[index]) { if (array[index][innerIndex] == number) { console.log(number, 'true'); return true; } } } console.log(number, 'false'); return false; } - takie "stare' podejście do 3go zadania jest bardzo źle widziane przez rekruterów ?
@JZP2 жыл бұрын
Tak jak mówimy w filmie - Dla prostych przypadków takie rozwiązanie jest jak najbardziej ok, ale rozwiązanie które proponujesz rozbija się o ten sam problem co rozwiązanie z indexOf() - przy bardzo dużej liczbie elementów w tablicy rozwiązanie z szukaniem binarnym działa lepiej :)
@taktak7980 Жыл бұрын
Czy sprowadzenie owej zagnieżdzonej tablicy do jednej za pomocą funkcji flat i wyszukanie liczby za pomocą metody filter by przeszło?
@JZP Жыл бұрын
Nie, chodziło tu o zastosowanie szukania binarnego
@patrykkuniczak2516 Жыл бұрын
Ja to zrobiłem poprzez flat i później w ifie zrobiłem include i console.log(znaleziono), a do tego można by było dołożyć szukanie binarne.
@bartozkoexe2 жыл бұрын
Czy idąc do technikum programistycznego musze posiadać jakieś doświadczenie w programowaniu ?