Ja by som už konečne uvítal prednášku o tkm, ako si fyzici predstavujú zakrivené a mnohorozmerné priestory. Mne na STU FEI tvrdil doc. Valko, že keď chceš riešiť úlohu,nakresli si situáciu,ktorú analyzuješ. Lenže to platí pre jednoeuché problémy typu šikmý vrh alebo Keplerov problém . Ale čo teória strún a všeobecná relativita ? Ako si tam môže niekto niečo predstaviť ?
@tyapca73 ай бұрын
20:35 "teraz konečně na niečo praktické: ako zničiť svet..." "čo mnohí ludia považujú za problém" ;-))) "nie, že by si to prepočítali no tom súdě"...
@hmmh-qq8 ай бұрын
Kvantová mechanika nikdy nie je úplne presná. Každá doba kmitu atómu je odlišná a preto časy atómových hodín by sa nezhodovali, ani keby určitý čas boli spolu na zemi. Výška frekvencie kryštálu neurčuje presnosť hodín, zmenšená perióda síce viacej sekundu rozdelí, ale celkovo môže nastať nepresnosť rovnaká. Cézium je kov, preto v prostredí zreteľne reaguje na magnetické pole a najmä počas pohybu. Gravitačná sila s výškou klesá, to spôsobuje slapové sily a ovplyvňuje to aj fotóny, ktoré na gravitačné pole zreteľne reagujú. Preto Pound-Rebka experiment a ani Hafelu-Keating experiment žiadnu Einsteinovu relativitu nepotvrdili. A v GPS sú družice z pozemných staníc každé dve hodiny synchronizované, GPS prijímače majú hrozne nepresné hodiny a rýchlosť rádiového signálu skrz atmosféru má dosť veľké odchýlky, ktoré nie je možné predvídať. Toto všetko spôsobuje omnoho väčšie odchýlky, ako by nastali pri relativite a preto nejaké drobné korekcie v rámci relativity sú nielen zbytočné, ale ani sa nevykonávajú. GPS sa spresňuje len analyticky, algebraicky, geometricky a aproximačne pomocou 24 družíc a prípadne pomocou pozemných systémov, napr. WAAS, EGNOS, DGPS a QZSS. Relativita v GPS bol len myšlienkový experiment, ale ako sa hovorí - Tisíckrát opakovaná lož sa po čase stáva pravdou.
@hmmh-qq8 ай бұрын
Konštantná a ani konečná rýchlosť svetla nikdy nebolo dokázané. Teleso síce bude zrýchľovať a druhé teleso bude v pokoji, ale z tohto sa nedá určiť, ktoré teleso sa skutočne pohybuje. Či pôsobí medzi nimi fyzikálna sila, je možné zistiť až vtedy, keď sa navzájom dotýkajú, lenže znovu nemožno určiť, ktoré teleso silu skutočne vyvoláva. Z tohto vyplýva, že z fyzikálneho hľadiska nemožno určiť, ktoré teleso sa neinerciálne pohybuje. Problém s určovaním skutočného pohybu sa podľa princípu ekvivalencie vzťahuje aj na gravitačné zrýchlenie a samozrejme aj na inerciálne vzťažné sústavy. Preto pre myšlienkový experiment "paradox dvojčat" sa oznamuje chybný výsledok. Správne je, že pri návrate a stretnutí na Zemi budú dvojčatá stále rovnako staré.
@jozefjurcik48408 ай бұрын
Mám pripomienku k debate pre denník N "Teoretický fyzik Kováčik: Takto overíte guľatosť Zeme aj bez lietania do vesmíru". Ak by sme chceli fotky zo satelitov, alebo lietadiel pospájať na plochej rovine nebolo by to "pokrčené", ale potrhané alebo by sme fotky museli "natiahnúť" aby sa spojili. Presný opak k "obaleniu" pomaranča papierom. Príklad by mohol byť, ak by sme futbalovú lotpu rozstrihli a chceli jej povrch rozprestrieť napríklad na plochom stole.
@juliusmilo59598 ай бұрын
V našich končinách bude oveľa vhodnejšie ak prvý bude nosiť bravčové pečené s kapustou a knedľou a druhý bude nosiť bravčový rezeň so šalátom...A to znamená,že sami si budeme variť len v nedeľu pretože v sobotu dostaneme rezeň so šalátom domov...😁
@peterlehocky38453 ай бұрын
fotónové hodinky?, veď dnes sa už vie že rýchlosť svetla neni konštantná a einsteinova teória už neplatí :D