„Kai noras numirti stipresnis už norą gyventi”- Prof. Paulius Skruibis

  Рет қаралды 1,981

deivis nutautas

deivis nutautas

Жыл бұрын

„Kai noras numirti stipresnis už norą gyventi”- Prof. Paulius Skruibis (VU Psichologijos institutas)
Mokslinė konferencija: „Mirties neišvengiamybės akivaizdoje: Rytų-Vakarų sampratos” VU 2023.01.21.
VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas (ATSI), ir
Humanistinės ir egzistencinės psichoterapijos institutas (HEPI)
Konferencijos organizatoriai: Prof. Audrius Beinorius (VU ATSI), Rimvydas Budrys (HEPI),
Šioje tarpdisciplininėje konferencijoje buvo siekiama įvairiais aspektais ir žvelgiant iš skirtingų mokslų perspektyvų aptarti mirties fenomeną. Konferencijoje buvo svarstomi nuo seniausių laikų keliami universalūs egzistenciniai klausimai: ar mes esame baigtiniai ir kaip susitaikyti su baugia neišvengiamybe?
Modernioje kultūroje mirties neigimas yra itin stiprus. Žmogus neturi aiškaus įsivaizdavimo apie savo pradžią, kaip neturi jo subjektyvioje savo tikrovėje ir apie paties gyvenimo pabaigą. Kasdienybės sraute dažniausiai vengiame galvoti apie mirtį ir tik artimų žmonių netektis užaštrina mūsų pačių esaties išgyvenimą bei laikyseną, primindama mūsų buvimo „čia ir dabar“ vertę ir prasmę. Artimųjų išėjimas suardo mūsų ryšius, sugriauna ilgalaikius santykius, sukelia savęs praradimo jausmą ir „ne-būties siaubą“ (Sørenas Kierkegaardas). Tai dramatiški ir neišvengiami mūsų gyvenimo išbandymai, egzistencinės lūžio akimirkos, kai pasijuntame pažeidžiami, bejėgiai ir suprantame, jog esame mirtingi. Tačiau, tai ir autentiškos būties išgyvenimo akimirkos, kurios mus brandina.
Tad kaip mirties neišvengiamybės įsisąmoninimas keičia žmonių gyvenimus, socialinius santykius bei dabarties egzistencinę motyvaciją? Kaip individai stengiasi įveikti mirties - tradiciškai personifikuojamos niūriais giltinės pavidalais - baimę ir jai pasiruošti ar, tanatologo Philippe Aries žodžiais tariant, ją prisijaukinti, nes ji dabar laukinė? Koks vaidmuo įvairiose Rytų ir Vakarų kultūrose tenka religiniams mirties vaizdiniams ir pasirengimo jai edukacijai? Memento mori („atminki mirtį“) - byloja ir Europos viduramžių „Ars moriendi“, tibetiečių „Mirusiųjų knyga“, ar hindų „Garuda Purana“, bei kiti tekstai.
Šiais ir panašiais klausimais diskutavo, savo požiūrį ir tyrimus apie įvairius santykio su mirtimi aspektus kalbėjo praktikuojantys psichologai ir Azijos kultūrinių tradicijų tyrinėtojai, filosofai, religijotyrininkai, etnologai ir religinių tradicijų atstovai.

Пікірлер: 2
@monabur
@monabur 9 ай бұрын
Ačiū už profesionalų įrašymą. Planavau dalyvauti, bet atėjus dienai negalėjau atvykti ir vėliau vis gailėjau,kad nepavyko. Džiaugiuosi,kad radau šiuos įrašus:)
@audronebarkauskiene8678
@audronebarkauskiene8678 2 ай бұрын
Apie viska filosofuojama,net apie mirti.Yra daug priezasciu ,kodel tai vyksta ir yra galimi sprendimo budai.Bet cia rimtas darbas.Geriau daug kalbu ir apie nieka
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 16 МЛН
Heartwarming Unity at School Event #shorts
00:19
Fabiosa Stories
Рет қаралды 18 МЛН
„Paleidimų paslaptys“ - Jurgos paskaita
2:05:37
Rytis Lukoševičius - Į save
Рет қаралды 32 М.
„Amžina siela laikiname kūne”- Olegas Kovrikovas
24:41
deivis nutautas
Рет қаралды 1,9 М.
Cat Corn?! 🙀 #cat #cute #catlover
00:54
Stocat
Рет қаралды 16 МЛН