EKSPERYMENT ZIMBARDO. DLACZEGO ZOSTAŁ PRZERWANY? | ZERO ŚCIEMY #30

  Рет қаралды 78,750

Kanał Zero

Kanał Zero

Күн бұрын

Пікірлер: 277
@EF_VIKING
@EF_VIKING 2 ай бұрын
Studiuje socjologię, pana filmy mega się wpasowują w program, dzięki za powtórkę
@lukaszkoszaka3038
@lukaszkoszaka3038 2 ай бұрын
Experyment Stanfordzki sprawdzał do jakiego momentu człowiek może się posunąć . Miał też pokazać jak ktoś dostanie władze policja , strażnik do jakiego momentu będą wykonywać rozkazy . Większość strażników w obozach koncentracyjnych mowiło że wykonywali tylko rozkazy .
@janekjanek3959
@janekjanek3959 2 ай бұрын
No i sam sobie odpowiedziales. Mieliśmy juz taki jeden wielki eksperyment o nazwie IIWŚ. Nie widze potrzeby żeby powtarzać takie "wynalazki"
@jacekwozniak9346
@jacekwozniak9346 2 ай бұрын
G prawda. Kapo w obozach koncentracyjnych to przeniesienie wcześniejszych rozwiązań z zakładów karnych. Tam wybierano najbardziej brutalnych i bezwzględnych ludzi. Kapo w obozach to nie byli wzięci z przypadku więźniowie. Dodatkowo obóz koncentracyjny to zupełnie inny świat i ludzie w nim zachowywali się różnie. Obok katów mamy świętych.
@user-tz1me4ki8v
@user-tz1me4ki8v 2 ай бұрын
​@@janekjanek3959II WOJNA? po co szukać tak daleko... Covidziarze dalej są wśród nas i chcą szczepić wszystkich i zakładać wszystkim maski więżąc ich w domu. Ale pamiętaj! Ostatnia prosta! Jeszcze tylko jedna dawka!
@aleksandergabrys9041
@aleksandergabrys9041 2 ай бұрын
@@jacekwozniak9346 Stosunek świętych do katów, jest tragiczny tam. Obozy koncentracyjne były idealnym eksperymentem, do tego co się dzieje gdy odczłowieczymy drugą osobę.
@rafasowa1758
@rafasowa1758 2 ай бұрын
@@janekjanek3959 Wlasnie dlatego powinnismy powtarzac takie eksperymenty, zeby zrozumiec, co za tym stalo i nie powtarzac takich bledow
@PaweL38
@PaweL38 2 ай бұрын
Mega ciekawe rzeczy tu się dzieją, szkoda, że YT słabo pozycjonuje takie treści i znika przekaz w gąszczu innych informacji. Daje do myślenia.
@tomaszlech1432
@tomaszlech1432 Ай бұрын
Świetny odcinek, dziekuje za rozwianie wielu mitów .👍👍👍👍👍
@tomaszdarlowski
@tomaszdarlowski 2 ай бұрын
Omów proszę eksperyment Calhouna i czy to co widzimy w zachodnich społeczeństwach można jakoś z tym skorelować.
@Frisqn
@Frisqn 2 ай бұрын
Good idea 😊
@DarkSeresutia
@DarkSeresutia 2 ай бұрын
tak z ciekawości, rozumiesz że przy obecnej wiedzy z dziedziny genetyki, eksperyment Calhouna jest nic nie wart bo posiada wewnetrzny bład w założeniu? na wypadek gdybyś nie wiedział jaki to bład mimo podania przeze mnie genetyki jako powód: rozród osobników z 4 par, w ciagu wiecej niż 3 pokoleń doprowadzi do pojawiania sie wad genetycznych, które nawarstwiaja sie z każdym kolejnym pokoleniem i zakłamuja wyniki badań krótko mówiac eksperyment Calhouna pokazuje coś podobnego co miałeś w horrorze pt "Droga bez Powrotu", czyli degeneracje na skutek rozrodu w zbyt małej populacji, nie ma to nic wspólnego z degeneracja zachodnich społeczeństw
@DarkSeresutia
@DarkSeresutia 2 ай бұрын
czyli wszystkie te chore akcje jakie ujrzeli autorzy eksperymentu, nie był spowodowane izolacja, tylko zbyt mała pulą genów przez co obrazowo mówiac zaczeli sie na potege rodzic psychopaci i wszelkiej maści jednostki niestabilne aż do kompletnej degeneracji dna czyli wymarcia populacji gdyby pociagneto eksperyment dalej
@CZW000
@CZW000 2 ай бұрын
Parę lat temu gdy mieszkałem w Szwecji, rozmyslalem o tym eksperymencie, że to się dzieje w ich społeczności. Teraz widzę to i u nas, u młodzieży. Silne i agresywne kobiety, coraz częściej bijace się i znecajace. Mlodzi mężczyźni napakowani, a raczej napompowani, dający głównie o swój wygląd, słabi, nieporadni, bez ambicji, nie nadający się do ciezyszch wyzwań zarówno fizycznych jak i psychicznych. Gdy jest za dobrze, to wcale nie jest dobrze.
@DarkSeresutia
@DarkSeresutia 2 ай бұрын
@@CZW000 powtarzam, nic takiego sie nie dzieje, eksperyment Calhouna wykazał jedynie skutek rozrodu wsobnego w bardzo małej populacji. poczytajcie sobie ludzie o problemach genetycznych Habsburgów lub niektórych faraonów np Echnatona to może coś zrozumiecie.
@dawidm5130
@dawidm5130 2 ай бұрын
Wg mnie taka jest natura. Części ludzi. Są posłuszni i chcą zasłużyć na słowa uznania przywódcy przewyższając jego oczekiwania.
@kajetankesicki8011
@kajetankesicki8011 2 ай бұрын
Ten eksperyment miałby sens, gdyby po 4 dniach odwrócono role, ale bez uprzedniej wiedzy "strażników". Wtedy strażnicy musieliby mierzyć się z konsekwencjami swoich czynów, a na "więźniach" zbadanoby jak działają mechanizmy odwetowe.
@asahel5984
@asahel5984 2 ай бұрын
Brawo . Trafne spostrzeżenie .
@testowirowka
@testowirowka 2 ай бұрын
To byłby zupełnie inny eksperyment.
@kaem5110
@kaem5110 2 ай бұрын
@@testowirowka nie. Eksperyment w połowie byłby dokładnie taki sam. Druga cześć byłaby drugim eksperymentem. Tylko, że ogólnie ta historyjka o ekspreymencie jest szemrana.
@axlknightwhosaysni5336
@axlknightwhosaysni5336 2 ай бұрын
Ten eksperyment miałby sens, gdyby Zimbardo nie manipulował i nie nakręcał strażników.
@RajmundWitebka
@RajmundWitebka 2 ай бұрын
Zróbcie proszę odcinek na temat "Cudów Eucharystycznych" Temat myślę bardzo interesujący i nie doceniony. Kościół od początku swojego istnienia udokumentował lepiej lub gorzej ponad 130 przypadków takich "cudów" Wszystkie najnowsze a także te dawne których zachowane próbki udało się zbadać dziejeszą technologią, wskazują tą samą grupę krwi (AB RH+) (dość rzadka dzisiaj, ale popularna kiedyś na terenach dzisiejszego Izraela/Palestyny) Tą samą grupę krwi wykazały też badania próbek pobranych z Całunu Turyńskiego. Do tego dochodzą opinie specjalistów, badajacych próbki, które mówią np. o tym że próbki pochodzą z żywego organizmu, i to przy kazdym badaniu, nawet jeśli były rozlozone w czasie. Oraz wiele innych niewyjaśnionych rzeczy. To o czym napislem to oficjalna narracja, Ale wydaje mi się że w koło niej narosło wiele mitów, brakuje mi materiału, przygotowanego w obiektywny sposób na ten temat
@kaem5110
@kaem5110 2 ай бұрын
Co do całunu jest datowany raczej na około XIII wiek, a pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1357 roku. Każda religia potrzebuje legandy i przedmiotów kultu, choć akurat chrześcijaństwo wyraźnie tego zakazuje. Nie analizowałem kwestii tych cudów i grupy krwi, ale znowu to brzmi jakimś fejkiem. Grupy krwi odkryto dopiero w 1901 roku a rozpowszechniły się w 1930r. Co by to miało miec z resztą za znaczenie do cudów eucharystycznych? Kościół nawet nie uznaje cudów eucharystycznych, co więcej Jezus ani jego uczniowie nie ustalili żadnego obrzędu mszy świętej ani transsubstancjacji, zostały wymyślone później. Transsubstancjacja dopiero w średniowieczu, a w zasadzie w jego połowie, IX i X wiek na potrzeby obrzędów. Są to takie podstawowe informacje, które każdy może szybko sprawdzić.
@iiggyy
@iiggyy 2 ай бұрын
Daję lajka w ciemno, w czasie studiów byłam zafascynowana tym eksperymentem dopóki nie dotarłam do jego ciemnej strony. Potem trochę ekscytacja opadła. Książkę Efekt Lucyfera Zimbardo przeczytałam i napisałam nawet esej na ten temat na studia. Bardzo dziękuje za ten odcinek!
@ArisiIAm
@ArisiIAm 2 ай бұрын
Super ciekawy temat, ale do omówienia przez psychologa, a nie przez dziennikarza przez pryzmat jego wierzeń i opinii.
@jurnyjarzabek
@jurnyjarzabek 2 ай бұрын
O. Wreszcie krótszy odcinek.
@Mimi-xi8qx
@Mimi-xi8qx 2 ай бұрын
Dobrze przedstawiony temat :)
@pieczychlebek
@pieczychlebek 2 ай бұрын
Odcinek super jak zawsze, ale - mimo, że pewnie nikt tego nie czyta - kto pisał ten opis? XD babol na babolu. Czekam na kolejne materiały 🔥
@Paula-rn1ll
@Paula-rn1ll 2 ай бұрын
super materiał !
@Prince_of_Podlasie
@Prince_of_Podlasie 2 ай бұрын
Dzięki za świetny materiał :)
@szkozielekkozielek496
@szkozielekkozielek496 2 ай бұрын
To, czy człowiek jest "zły" czy "dobry" to kwestia tego, z jakim zasobem cech przyjdzie mu istnieć w określonym środowisku. Nie ma cech jednoznacznie "złych" czy "dobrych". Człowiek może przez swoją zbytnią wrażliwość skrzywdzić innych ludzi. Z kolei zimnokrwisty sadysta może się okazać bohaterem, kiedy przyjdzie do obrony swoich bliskich przed niebezpieczeństwem. Nie umiem znaleźć zestawu cech, które byłyby jednoznacznie złe, czy dobre - każda taka cecha w zależności od tego na jakie warunki trafi będzie determinować złe bądź dobre zachowanie drugiego człowieka.
@waldi680
@waldi680 2 ай бұрын
Ten drugi z polecanych filmów "Eksperyment" jest na YT na kanale alefilmy - super film.
@katarzyna4540
@katarzyna4540 2 ай бұрын
Oglądając ciągle myślę o ks. Olszewskim i dwóch urzędniczkach.
@TheKubaHD
@TheKubaHD 2 ай бұрын
a o co tam chodziło?
@pitulapiotr
@pitulapiotr 2 ай бұрын
​@@TheKubaHD tak w największym skrócie, to masa "przypadkowo" łamanych przepisów jak tankowanie w trakcie konwojowania zatrzymanego i trzymanie go w tym czasie skutego na środku stacji benzynowej, upokarzanie w areszcie, a wszystko po to, żeby dostać zeznania obciążające pisowskich "grubasów". Już mniejsza o to, czy ta jego inwestycja była w pełni zgodna z prawem czy nie, bo zapewne nikt z nas nie ma tu takiej wiedzy. Tak się po prostu nie traktuje zatrzymanych, standardy traktowania świadków i zatrzymanych przez służby wróciły do poziomu z lat dziewięćdziesiątych i wczesnych lat pierwszej dekady tego wieku. Poczucie bezkarności, buta i pełna świadomość, że można złamać dowolne przepisy pozostając bezkarnym. Aż mi się łezka w oku zakręciła na wspomnienie policji z tamtych czasów, ale myślałem że ten etap rozwoju kraju mamy za sobą. No jednak nie.
@NajwyższyWładcaUmysłów
@NajwyższyWładcaUmysłów 2 ай бұрын
​@@TheKubaHD że nakradli i jedno z politycznych plemion robi z nich swoich bohaterów.
@grzegorz7691
@grzegorz7691 2 ай бұрын
@@NajwyższyWładcaUmysłów ale wiesz, że nawet nie mają takiego zarzutu? To po co kłamiesz? Typowy przykład: nie wiem, więc się wypowiem…
@NajwyższyWładcaUmysłów
@NajwyższyWładcaUmysłów 2 ай бұрын
​@@grzegorz7691 wszystkim trzem osobom przedstawiono zarzuty prania pieniędzy. Idź być mądrym inaczej gdzieś indziej.
@corradobart
@corradobart 2 ай бұрын
0:38 ona nie wygląda jak by szukała lepszej pracy! Ona wygląda jak zmęczona życiem i praca to jest to czego szuka w ostateczności 😅
@MarekKrzysztof-sp8wm
@MarekKrzysztof-sp8wm 2 ай бұрын
NeeeEEe , ta buzia z reklamy mówi,. nnawet Ona znajdzie robotę , pytanie tylko gdzie i na jakim łóżku
@TheKubaHD
@TheKubaHD 2 ай бұрын
też nie czaje jak mogli do reklamy dac okolczykowaną krowę z obrzydliwym wyrazem twarzy
@Grzybons
@Grzybons 2 ай бұрын
Nie zrozumieliście reklamy. To jest grymas poirytowania spowodowany brakiem sukcesów w poszukiwaniu pracy, a przecież byłoby wiele prościej o sukces, gdyby miała profil na stronie sponsora. POV znaczy Point Of View - czyli z perspektywy - w tym wypadku tej szukającej kobiety. Jest to także popularnie używane podczas robienia memów w internecie, czyli przykładowo: "POV: Gdy ojciec wraca z wywiadówki i przy spodniach już nie ma paska" a na obrazku np jakieś chowające się na drzewie dziecko... No łatwiej wyjaśni właśnie memem, aniżeli tekstem. Mam nadzieję, że pomogłem.
@huberthurban
@huberthurban 2 ай бұрын
to jest właśnie ich target - ten zdegustowany wyraz twarzy, to wypadkowa myślenia "mi się należy 10k na rękę, bo przyszłam do biura"
@Skonek-84
@Skonek-84 Ай бұрын
@@Grzybons dokładnie, ale nie załapie tego klimatu nikt kto z tym nie miał do czynienia... tu widać widownia jest z innej bańki niż ta rozumiejąca "POV". Pewnie to zmienią bo już prawie pod każdym filmem piszą o "niezadowolonej gębie" XD
@janorowski8321
@janorowski8321 2 ай бұрын
Dobra robota
@tomekwasiak2293
@tomekwasiak2293 2 ай бұрын
Dziękuję
@Teoniss
@Teoniss 2 ай бұрын
Panie Łukaszu, proszę o omówienie eksperymentu Trzecia Fala z 1967 ;)
@edwardtalkowski7439
@edwardtalkowski7439 2 ай бұрын
Mamy w sobie grzech, czyli wrodzone zło bo życie to walka o przetrwanie.😮😢
@dawidkubasiewicz9845
@dawidkubasiewicz9845 2 ай бұрын
Spuer materiał! Czekam na więcej ;) a jeśli już o tym rozmawiamy, to bardzo chciałbym usłyszeć Pana opinię o projekcie Cicada 3301 :D nie do końca rozumiem zawiłość tego eksperymentu, ale wydaje mi się, że Pan będzie w stanie opisać powody i efekty tego zabiegu ;) Pozdrawiam!! :D
@wiolettacisowska880
@wiolettacisowska880 2 ай бұрын
Hmmmm…myśle że jednak coś w tym jest…że jednak wpływ otoczenia czyni nas dobrym lub złym. Jeśli zmienimy otoczenie na złe z dobrego zaczynamy się zmieniać i dostosowywać do tego złego otoczenia. Z dobrego człowieka stajemy się złym. Wg powiedzenia: „ z kim przestajesz takim się stajesz”
@pawelkonkiel
@pawelkonkiel 2 ай бұрын
Zawsze mi się wydawało, że ten eksperyment miał "odczarować" Niemców. Pokazać, że jak się dobrze ludzi podkręci to i normalnego zdrowego amerykańskiego chłopaka możesz zamienić w strażnika z Treblinki. Ty mówisz, że wnioski były zupełnie inne. Doczytam
@PaweL38
@PaweL38 2 ай бұрын
Masz może takie wrażenie, bo pierwsza była ekranizacja niemiecka tego eksperymentu i tu możliwe, że sami Niemcy chcieli się trochę "usprawiedliwić". Amerykanie, tak myślę, chcieli zrozumieć... jak można tak zmanipulować drugiego człowieka, a raczej całą rzeszę....
@woj_kal
@woj_kal 2 ай бұрын
Ten "eksperyment" to prawdziwy klasyk przytaczany na uczelniach od lat. Ciekawy temat
@zinurba
@zinurba 2 ай бұрын
Przeczytałam książkę profesora Zimbardo "Efekt Lucyfera" i była to bardzo ciekawa lektura.
@85Tomsz
@85Tomsz 2 ай бұрын
Dobry odcinek. Mieliśmy też eksperyment w 2020 z wirusem
@NajwyższyWładcaUmysłów
@NajwyższyWładcaUmysłów 2 ай бұрын
Wszyscy widzieliśmy to jak jedna z instytucji pokazała swoją prawdziwą twarz.
@NajwyższyWładcaUmysłów
@NajwyższyWładcaUmysłów 2 ай бұрын
Na świecie także istnieje taka instytucja, która twierdzi, że ludzi trzeba osadzać i więzić, a ona sama jest niezbędna do obrony przed nimi społeczeństwa. Daje do myślenia.
@luischabab6118
@luischabab6118 2 ай бұрын
Autorytet jest konieczny żeby dobry człowieka móc czynić zło.
@ukaszwajman5995
@ukaszwajman5995 2 ай бұрын
Ciekawy odcinek
@elwiz81
@elwiz81 2 ай бұрын
Kto był w służbie zasadniczej ten wie jak jest z ludzmi
@marcinqnowak
@marcinqnowak 2 ай бұрын
Spoko material, ale bardzo podstawowy. Myslalem po tytule, ze dowiem sie bardziej ciekawych rzeczy
@bedua90
@bedua90 2 ай бұрын
Niemiecki fim Fala był również na podstawie jakiegoś eksperymentu gdzie uczniowie jednej klasy mieli stworzyć ekipę a ich nauczyciel był kimś Ala Hitler, tam też działy się skrajne rzeczy
@konradmadejski396
@konradmadejski396 2 ай бұрын
To był eksperyment "trzeciej fali" który miał pokazać że co 3 pokolenie pojawiają się ciągoty autorytarne/totalitarne
@bedua90
@bedua90 2 ай бұрын
@@konradmadejski396 tak ale film miał tytuł polski FALA oryginalnie Die Welle rok 2008 a prawdziwy eksperyment miał miejsce w 1967. Na Filmweb można więcej poczytać
@judyta5823
@judyta5823 2 ай бұрын
Zero ściemy, to jedno z moich ulubionych zer😊❤
@marcinzimek856
@marcinzimek856 2 ай бұрын
Trochę w tym materiale zabrakło informacji o naukowych założeniach eksperymentu. Bardzo dobrze w ten wątek wpasowują się przemyślenia M. Foucalt pt. Nadzorować i karać. Bardzo często eksperyment łączy się też z wątkami dotyczącymi Panoptikonu stworzonego przez Benthama. Skupienie się tylko na systemie zachowania uczestników i ewentualnych błędach w metodologii jest w mojej opinii tylko muśnięciem tematu dla normików. Ale dobre i to. Pozdrawiam
@kamilzajac5765
@kamilzajac5765 2 ай бұрын
6 dni i więźniowie mieli dość? To jakim cudem w realnych więzieniach tyle wytrzymują
@juliuszlisiecki5393
@juliuszlisiecki5393 2 ай бұрын
Dokładnie o tym samym myślę. Zaliczyłem parę lat, więc tym bardziej dla mnie ten eksperyment to ściema.
@dawid1434
@dawid1434 2 ай бұрын
Bo to byli normalni ludzie
@axlknightwhosaysni5336
@axlknightwhosaysni5336 2 ай бұрын
@@juliuszlisiecki5393 Przed oglądaniem, może będzie o tym w filmie: Zimbardo manipulował strażnikami i forsował znęcanie się nad więźniami - zwykłymi studenciakami 24/h. Czym innym jest pójście do więzienia, bo jesteś śmieciem i odpadem a czym innym obietnica niewinnego eksperymentu który zamienia się w ciąg upokorzeń.
@darko6200
@darko6200 Ай бұрын
Napisalem na pół jeden satyryczny komentarz ale teraz na poważne. Rozpatrując ten eksperyment to w mojej ocenie Zimbardo był ignorantem historycznym jak większość głupich Amerykanów. Zrobił eksperyment na temat, ktory jest znany od dawna a już od 2 wojny światowej bardzo dobrze udokumentowany( włacznie z filmami i zdjeciami). Czymże były obozy śmierci jak właśnie nie takim eksperymentem pokazujacym, że w określonych warunkach czlowiek staje się nieczuły, sadystyczny i pozbawiony zahamowań. Wystarczyło odrobić lekcje jak zwykli ojcowie czy matki zamieniały sie w sadystyczne, a w najlepszym razie nieczułe bestie potrafiące żyć w machinie śmierci. Nawet biorąc pod uwagę funkcje Kapo obozowych nie potrzeba robić żadnych eksperymentów by wiedzieć to co niby ten eksperyment Zimbardo miał udowodnić. Raz jeszcze podkreślę facet był ignorantem historycznym i tak powinnen zostać zapamietany.
@ZibbyK
@ZibbyK 2 ай бұрын
Panie Redaktorze.. Super materiał. Niestety nie sądziłem, że analizy psychologiczne są na tak niskim poziomie.. :( Ja zajmuję się inną tematyką, ale widzę, że można by zrobić coś spektakularnego w tej tematyce. Jeśli jest Pan zainteresowany.. jestem do dyspozycji..:) Pozdrawiam.
@janusznowicki2110
@janusznowicki2110 2 ай бұрын
Ten eksperyment miał udowodnić, że nie ludzie są winni lecz sytuacje w których sa postawieni. Wniosek? Niewinni więc nie powinno się ich karać. Obecnie mamy dokładnie taka praktykę w policji i sądownictwie Zachodu, skutki są powszechnie znane lecz nie wolno o nich mówić.
@janusznowicki2110
@janusznowicki2110 2 ай бұрын
A powtórka z 2002 r. dowiodła, że jeśli władza jest słaba więźniowie przejmują władzę i mogą być nawet bardziej bezwzględni niż strażnicy.
@KamilHołodniak
@KamilHołodniak 2 ай бұрын
To tak jak dzisiaj z księdzem Olszewskim i 2 urzędniczkami oraz Bodnarem
@Warciarz04
@Warciarz04 2 ай бұрын
Christina Maschlach, psycholożka zajmująca się mi wypaleniem zawodowym. Partnerka Zimbardo w tamtym czasie.
@piotrstoppel2282
@piotrstoppel2282 2 ай бұрын
Wiem o tym eksperymencie od biodajże od lat 1980. Nigdy nie dowierzałem w pełni jego wnioskom. A teraz jeszcze bardziej, Nadal jednak uważam, że ludzi można przerobić na potwory.
@grzegorzaugustyniak3718
@grzegorzaugustyniak3718 2 ай бұрын
Tak można zrobić eksperyment show ludzie zatrudnieni w tym byli by o poglądach lewicowych i prawicowych to więźniowie i strażnicy którzy by się wynienili rolami po 2 tygodniach a osoby trzecie czyli kierownictwo to poglądy centro czyli obojętne kierownictwo. To by wyszły bestie i można było by dowiedzieć się dużo więcej o nas samych.
@aleksandrastawecka5742
@aleksandrastawecka5742 2 ай бұрын
Miałam o tym na studiach, bardzo ciekawe
@Symetrysta
@Symetrysta 2 ай бұрын
Czy planuje Pan rozmowę z dr. Tomaszem Witkowski?
@michalwalewski520
@michalwalewski520 2 ай бұрын
Przecież ten eksperyment to była ustawka.
@thomasmazur5787
@thomasmazur5787 2 ай бұрын
Bedzie cos o "obozach skupienia" w palestynie czy nadal wiciszacie temat?
@O_G8
@O_G8 2 ай бұрын
Widziałem podobne zachowanie ludzi: na kilkudniowym festiwalu byli ochroniarze-wolontariusze mający nie wpuszczać pijanych i naćpanych na teren festiwalu. Po paru dniach kilku domorosłych ochroniarzy zaczęło chamsko przetrzepywać uczestników
@gramsobie2989
@gramsobie2989 2 ай бұрын
No i wielkość próby też nie powalała, więc jakiekolwiek wnioski są dość luźne.
@Bluesky77773
@Bluesky77773 2 ай бұрын
10:48 To samo tyczy się sztuki która "nie zna granic".
@NajwyższyWładcaUmysłów
@NajwyższyWładcaUmysłów 2 ай бұрын
Zimbardo musiał interweniować w eksperyment, gdyż chciał odtworzyć realną sytuację, która wytwarza się naturalnie w przeciągu lat. Robiąc to stał się katalizatorem, nie motorem zmian, gdyż ważne byly postawy dwóch grup. Co ciekawe odtworzył obie. Ciekawa byla argumentacja strażników, którzy przekonywali do kontynuacji i twierdzili, że więźniowie stanowią realne zagrożenie dla społeczeństwa oferując przy tym swoje usługi. Proszę zauważyć, że policjanci też tak lubią argumentować.
@Katarzyna-gl7sy
@Katarzyna-gl7sy 2 ай бұрын
Wszystkie ograniczenia nałożyliśmy (jako społeczeństwo) sami na siebie właśnie dlatego że kiedy ich nie było to "lataliśmy z tasakami po ulicy". Jeśli zdejmiemy te ograniczenia to znowu zaczniemy "latać z tasakami po ulicy". Niestety człowiek z natury jest zły (a przynajmniej większa część ludzi).
@JANUSZ1FROM1POLAND
@JANUSZ1FROM1POLAND 2 ай бұрын
Zasadniczy problem z tym drugim eksperymentem jest taki, że kiedy go robiono ten pierwszy był już bardzo znany. Więc osoby w drugim eksperymencie mogly się połapać i "grać" by nie wyjść źle....
@klordetutaj
@klordetutaj 2 ай бұрын
Chyba warto wspomnieć że jest serial który stara się ukazać co by było gdyby za nasze czyny nie groziła żadna odpowiedzialność i jest to Westworld. Polecam zobaczyć
@annakrzyminska8033
@annakrzyminska8033 2 ай бұрын
Uważam, że ludzie rodzą się z zestawem różnych cech. Najrzadsze przypadki to osoby o zestawie cech "skrajnie dobrych" i "skrajnie złych" takie osoby bez względu na warunki wychowania będą dobre lub złe. Zdecydowana większość osób rodzi się z "neutralnymi cechami" i tutaj wychowanie ma znaczenie. Taka jest moja własna, prywatna teoria.
@TheHollowKid
@TheHollowKid Ай бұрын
ludzie po prostu rodzą się źli, tylko się naprowadza ich na dobrą stronę.
@annakrzyminska8033
@annakrzyminska8033 Ай бұрын
@TheHollowKid powiedziałabym, że ludzie rodzą się samolubni, egocentryczni a nie źli. W miarę dorastania i interakcji ze światem doświadczamy uczuć jak współczucie, troska, miłość i ogólnie funkcjonowanie w społeczeństwie, współdziałanie z ludzmi. I to zmienia większość ludzi z samolubów na osoby empatyczne.
@majordoc5493
@majordoc5493 2 ай бұрын
Mówiąc krótko ten eksperyment w ZSRR trwał do 1991, a pan profesor był zwykłym sadystą
@d_gross3393
@d_gross3393 2 ай бұрын
Pozdrawiam.
@PrzemysławKról-m3v
@PrzemysławKról-m3v 2 ай бұрын
Idę do Milgrama zaraz wracam...
@thenoldorprince
@thenoldorprince 2 ай бұрын
To też jest najczęstsza linia obrony żołnierzy popełniających zbrodnie wojenne "ja tylko wykonywałem rozkazy". Co do samego eksperymentu - to że sam Zimbardo był zaangażowany też jest jakimś czynnikiem, który pokazuje, że jeśli mamy właśnie ten czynnik autorytetu, to łatwiej pewnej grupie "wykonywać rozkazy" i mieć czyste sumienie, że nie zrobiło się nic złego. Więc tak - przy odpowiednio stworzonych warunkach (istnienie/zaangażowanie autorytetu) pewnym grupom łatwiej wydobyć z siebie ciemną stronę. Ciekawe by było sprawdzenie tych osób (wtedy) na ile są niezależne i podatni na manipulację. Czy ta 1/3, która miała te złe skłonności, różniła się pod względem podatności od tych, którzy tych skłonności nie przejawiali. I uważam, że dobrze, że taki eksperyment miał miejsce. Czy bez tego eksperymentu dałoby się napisać tak prawo, żeby takie rzeczy nie miały miejsca? Pewnie tak. Czy przed tym eksperymentem ktoś myślał, że zrobienie czegoś takiego jest możliwe? Pewnie nie. Bez względu na to jak wątpliwy moralnie obecnie jest ten eksperyment, to miał wpływ na to, że obecne zasady przeprowadzanych eksperymentów są... Lepsze? No i szkoda tych, którzy ucierpieli, ale tego już się nie zmieni.
@ukaszziokowski4676
@ukaszziokowski4676 2 ай бұрын
Tak 🎉
@Futbolownia
@Futbolownia 2 ай бұрын
Czytałem i wnioski są przerażające.
@romantrawinski4025
@romantrawinski4025 2 ай бұрын
No cóż .... Przecież całkiem niedawno wszyscy byliśmy ofiarami podobnego eksperymentu. Jeśli nasza pamięć nie jest pamięcią złotej rybki to powinniśmy wszyscy skojarzyć o jaki eksperyment mi chodzi. Eksperyment podparty wielkim autorytetem niezliczonej ilości ludzi z tytułami naukowymi oraz autorytetem władz państwowych i organizacji międzynarodowych. Byliśmy więźniami własnego strachu w imię którego łykaliśmy jak kaczki wszelkiego typu nonsensy i poddawaliśmy się, bez protestu, działaniom władz, które kpiły z naszego rozumu. To jest zadziwiające jak te bzdury łykali ludzie, którzy z racji swojego zawodu powinni wiedzieć świetnie jaki kit im jest wciskany. No, ale cóż, czegóż to się nie robi dla dobrej kasy, jak w eksperymencie Starfordzkim. No i na koniec: eksperyment starfordzki to przykład jak autorytet nauki potrafi przyćmić zwykły, prosty zdrowy rozsądek zwłaszcza wśród ludzi nauki.
@nenadacontehej7426
@nenadacontehej7426 2 ай бұрын
Niestety, niemożliwe jest mówienie w sposób otwarty o eksperymencie, do którego sie odwołujesz. Był to pierwszy na świecie eksperyment na skalę globalną. Zmienił bardzo wiele w moim postrzeganiu świata, obnażył ogromne skomplikowania natury ludzkiej o wiele bardziej, jak pokazany eksperymencik, czy tez jego próba na maleńkiej grupie, To zupełnie nieporównywalne experymenty. Dla mnie postrzeganie ludzi, ich psychiki, funkcjonowania społeczeństw, mechanizmów manipulacji w rzeczywistym świecie itd. dzieli się teraz na czas przed i po EKSPERYMENCIE P. Nie ma szans na poważną analizę tego niesamowitego zjawiska i jeszcze długo nie będzie.
@damiankompas944
@damiankompas944 2 ай бұрын
Mam kilka osób z rodziny w ochronie zdrowia. Pielęgniarki i panie Doktor. Kiedy mój wujo złapał covid to mimo rodziny w szpitalu ledwo był odratowany. Jeśli mówisz że covid był eksperymentem to jesteś błaznem. Fakt że był strach i reakcje przesadzone ale jeśli wierzysz że ktoś kieruje światem to jesteś marionetka żółtych napisów na YT. Przykro mi takie coś czytać. Szkoda że powiększ bzdury. Działasz na szkodę społeczeństwa
@robertb5253
@robertb5253 Ай бұрын
O eksperymencie o którym piszesz nie można niestety rozmawiać na kanale zero.
@TheHollowKid
@TheHollowKid Ай бұрын
chodzi o kowid? jakie masz dowody, że to fake eksperyment?
@CzyWartoNaToDoKina
@CzyWartoNaToDoKina Ай бұрын
​@@TheHollowKid dowody? Jakich dowodów oczekujesz? Wnioski przekupionych naukowców? Raporty wykupionych mediów? Przeprosiny zdeprawowanych polityków lub Obłowionych setkami miliardów dolarów Bigfarmy? Zapoznaj się z licznymi WYROKAMI SĄDOWYMI dla Bigfarmy które czasem udało się wygrać po wielu latach batalii prawnych w różnych sprawach różnych substancji...
@sPlonka
@sPlonka Ай бұрын
Polecam książkę "efekt lucyfera"pana Philipa Zimbardo - po latach opisuje wnioski po tym eksperymencie.... Brak nawiązania do tych wniosków w tym filmie jest wg mnie dużym nieprzygotowaniem do tematu
@mrpiolho1987
@mrpiolho1987 2 ай бұрын
Wystarczy spojżeć sobie co odpierdzielają żołnieże na wojnie i wcale nie mam na mysli zabijania wrogich żołnierzy, bo to jest spowodowane sytuacją (giń, ablo zabij) oraz rozkazami przełożonych, mówię np. O torturach stosowanych na jencach, albo gwaltach... oczywiscie nie każdy taki jest, ale patrząc na wojska rosyjskie można wnioskować, że zdecydowana większość.
@katarzynadaszykowska8843
@katarzynadaszykowska8843 2 ай бұрын
Słownik... Słownik!!!!!!
@mrpiolho1987
@mrpiolho1987 2 ай бұрын
@@katarzynadaszykowska8843 krzesło, krzeslo
@jjetii
@jjetii 2 ай бұрын
Jak ma się to do eksperymentu 3ciej fali? Może odcinek o tym?
@avbert001
@avbert001 2 ай бұрын
Derren Brown w swoje książce twierdził, że hipnoza to "odgrywanie ról". Ten "eksperymet" pokazał, że ludzie mają skłonność do odgrywania ról. W tym przypadku grali jak uważali a scenariusz tworzyli na podstawie lepszych lub gorszych dzieł popkultury.
@snajper301
@snajper301 2 ай бұрын
Taki trochę squid game
@Anna-um6mw
@Anna-um6mw 2 ай бұрын
Przed wojną na Ukrainie przeprowadzono na nas taki eksperyment
@gdjpodo3370
@gdjpodo3370 2 ай бұрын
Nie do końca trafia do mnie argument o tym, że nie udało się tego eksperymentu zreprodukować. Skoro było to robione w zupełnie innych realiach prawnych, to mało prawdopodobne, żeby klawisze w drugim eksperymencie mieli w ogóle możliwość wywierać na więźniów presję fizyczną lub psychiczną. A skoro tak było, to nie jest dziwne, że tego nie robili. W eksperymencie stanfordzkim mieli jasno powiedziane, że mogą zrobić z więźniami wszystko, bez żadnych konsekwencji, a to znacząca różnica
@skrecu2
@skrecu2 2 ай бұрын
wgl w naukach społecznych jest bardzo niska replikowalność badań i to jest duży problem
@marcin7813
@marcin7813 2 ай бұрын
wedlug wikipedia to nie prawda. nie mogli robic wszystkiego bez zadnych konsekwencji. nie mogli stosowac sily i przemocy fizycznej.
@karolinap.9939
@karolinap.9939 2 ай бұрын
​@@marcin7813a prawdę zna tylko autor eksperymentu, współpracownicy przy tym eksperymencie i ludzie którzy byli eksperymentowi poddani. Po czasie nawet sam autor mógł powiedzieć że nie mogli robić co chcieli żeby np. nie trafić do pierdla za namawianie w eksperymencie do przemocy, lub też gdy autor eksperymentu zorientował się ze eksperyment wymyka sie spod kontroli, uznał że lepiej dka niego będzie aby poinformować wszem i wobec że jednak eksperymentowi nie mogli robić co chcieli.
@bogo9213
@bogo9213 2 ай бұрын
Co do ogłoszenia, sami strażnicy normalnie również idą do pracy do więźnia wiedząc że idą do więzienia. (Więc określony typ osób wybiera ten zawód) Również wiedzą że ci więźniowie są na pewno czegoś winni. To stwarza z góry pewnego rodzaju warunki. Tutaj z założenia powinno być odwrotnie bo każdy wie że jest częścią eksperymentu. Jednak presja samego profesora poniekąd robiła przymus traktowania tego na poważnie. Sam eksperyment pokazuje może bardziej jak zachowują się określone grupy osób przy wrzuceniu je w odpowiednie role.
@leszard1199
@leszard1199 2 ай бұрын
Lubie te PAna programy. POSZĘ POMYŚLEĆ O REPORTAŻU O SEKTACH.
@Lukasz_Kaca
@Lukasz_Kaca 2 ай бұрын
Już taki nagrałem :) Zero Ściemy #23
@adameste3607
@adameste3607 2 ай бұрын
W latach 60. rozpoczął się trend? Ja bym tak jednak cofnął się o jakieś 40 lat... Mały Albert, to chyba pierwszy znany eksperyment.
@arturdobrowolski4067
@arturdobrowolski4067 2 ай бұрын
Dla mnie w takim eksperymencie pojawiły się anomalia. Jedno jest pewne jeżeli płacono za udział, to znaleźli się tam ludzie ze zwichrowaną psychiką ale też potrzebujący kasy i to w łaśnie spowodowało taki a nie inny efekt. A generalnie ludzie są zdolni zadawać innemu człowiekowi ból i cierpienie bez przyczyny. Widziałem w swoim życiu takie zachowania.
@TomaszTomzik
@TomaszTomzik 2 ай бұрын
Widzę na zdjęciu, że jednym z ochotników był sam Trynkiewicz.
@hipolitzatyka5994
@hipolitzatyka5994 2 ай бұрын
Podobną akcję, choć na o wiele mniejszą skalę można zobaczyć w skeczu Abelarda Gizy "ubiór". Abelard sprytnie zmanipulował publicznością tak aby ta wybuczała jednego z widzów siedzących w pierwszym rzędzie tylko dlatego, że ten był ubrany z T-shirt aby dać mu lekcje na przyszłość. W efekcie publiczność dostała lekcje na przyszłość, aby nie słuchać ślepo jakiegoś gościa na scenie 😂 Ilekroć to oglądam zawsze jestem zafascynowany i jednocześnie przerażony tym jak łatwo można manipulować i być pod wpływem innych
@addievalczyk7587
@addievalczyk7587 2 ай бұрын
W naszej Najjaśniejszej jeden słynny psycholog założył kiedyś Klinikę Nieśmiałości,mali pacjenci wychodzili z niej z syndromem andrzeja-samsona...
@marcinkoralewski7897
@marcinkoralewski7897 2 ай бұрын
Maksymilian Maria Kolbe wymknął się założeniom Zimbardo i udowodnił jego pomyłkę
@emicra-pl
@emicra-pl 2 ай бұрын
Mam wrażenie, że część komentarzy pochodzi od ludzi, którzy nie obejrzeli tego materiału lub... są to boty. Co do filmów oddających to co się działo w trakcie eksperymentu - pomijając realizm to film niemiecki jest zrealizowany bardzo dobrze, bez wielkich gwiazd, bez retrospekcji. Oczywiście wiemy, czego możemy się spodziewać, ale wersja z Hollywood jest nudna dzięki gwiazdom i, z tego co pamiętam, retrospekcjom. Taki amerykański. A przemiany można obserwować w korporacjach, gdy ktoś awansując zmienia swój stosunek do wydawałoby się oczywistych spraw, podobnie politycy, gdy już zostaną wybrani ewidentnie zyskują mentalny mundur strażników - którzy po prostu wiedzą lepiej. Może się do tego przygotowują będąc członkami partii, ale nagle po prostu wiedzą lepiej od reszty społeczeństwa.
@tomaszkubik5315
@tomaszkubik5315 2 ай бұрын
Kanał Zero, czy możecie publikować swoje filmy trochę głośniej? Kiedy wpadają reklamy idzie głowę rozsadzić...
@DarkSeresutia
@DarkSeresutia 2 ай бұрын
to nie jest kwestia autorytetu obok tylko tego, że jak człowiek ma obok kogoś kto mu mówi żeby zrobił coś, co nawet uważa za złe, to istnieje duża szansa że to zrobi gdy ten autorytet zdejmie z niego odpowiedzialność, to wykazał Milgram kluczem jest tu zdejmowanie odpowiedzialności a nie autorytet
@13Daniello13
@13Daniello13 2 ай бұрын
Coś mi się wydaję, że był film coś na wzór takiego eksperymentu.
@Katarzyna-gl7sy
@Katarzyna-gl7sy 2 ай бұрын
1/3 osób z sadystycznymi zapędami to niedużo?! To bardzo dużo! Gdyby to było 5% to można by było powiedzieć że to nie jest dużo, ale 33,3 % to bardzo dużo.
@marcin-85
@marcin-85 2 ай бұрын
Poprosze o link do filmu o tym drugim ekspertmencie, nie ma go w opisie filmu
@torkilkoval
@torkilkoval 2 ай бұрын
Idą dwie marchewki przez miasto, jedna widzi przystanek, a druga nie lubi autobusów.
@0001jkl
@0001jkl 2 ай бұрын
Panie Łukaszu, a można by omówić parapsychologię eksperymentalną? Kiedyś podchodzono o do takich badań z absolutną powagą. Sama kiedyś miałam w rękach publikację o paranormalnych zdolnościach, całkowicie pozbawiną sensacyjnego tonu, gdzie cały obszerny rozdział poświęcony był wyłącznie budowie maszyny do losowego zapalania dwóch żarówek... Nie wiem czy dziś ktoś bada takie rzeczy.
@anetalech1429
@anetalech1429 Ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@radosawcemeszp
@radosawcemeszp 2 ай бұрын
Nie można być jednocześnie twórcą i tworzywem
@natkalija
@natkalija 2 ай бұрын
Powiedzcie coś o przypadku David Reimera. To jest dopiero eksperyment.
@Wookash666
@Wookash666 2 ай бұрын
Czy ja właśnie widziałem reklamę avasta? 🤣 Cofnęliśmy się tak z 10 lat? 😂
@marekmareckionline8493
@marekmareckionline8493 2 ай бұрын
Panie Łukaszu, czy podjął by się Pan filmu nt. tak zwanych sebixów z łysymi głowami, którzy terroryzowali społeczeństwo 20lat temu - analiza z czego to się wzięło i jak skończyli - dzisiaj jako 40latkowie? myślę że to mogło by być ciekawe 🤪
@kamc6672
@kamc6672 2 ай бұрын
Ja jestem ciekawy eksperymentu takiego pt. "ile można wsadzić reklam do filmu będąc zachęcanym przez odpowiednio silny autorytet"
@kaem5110
@kaem5110 2 ай бұрын
Ten eksperyment od samego początku wydaje się kompletną ściemą. Nie samo jego zaistnienie, a sytuacje które rzekomo miały tam miejsce. Albo były to sytuacje po prostu wyreżyserowane albo historyjka wymyślona po fakcie. Można by wyciągnąć jakieś wnioski po miesiącu, a najlepiej roku czy dwóch takiego eksperymentu. Ale po 6 dniach? Ludzie przeżyli kilka lat w Auschwidz, a tu załamania nerwowe czy szpital z powodu tortur w formie pompek czy pajacyków? Generalnie ludzie nie chcą też krzywdzić innych, zwłaszcza że wiedzieli że to eksperyment, że spotkają tych ludzi poza tym więzieniem, że mogą ponieść konsekwencje prawne, że są zwykłymi ludźmi w młodym wieku bez przeszłości kryminalnej itd. Nawet w czasie wojny gdy walczy się z wrogiem który do ciebie strzela, który gwałci ci żonę i zabiera mienie żołnierze często strzelali ponad głowami przeciwnika licząc że wroga zabije kolega, a nie on, bo zabijecie człowieka dla zdrowej osoby jest trudne do zaakceptowania. Tak więc podziwiajmy Zimbardzo za świetny marketing który doprowadził do jego sławy, a nie za rzetelny eksperyment.
@kamil9340
@kamil9340 2 ай бұрын
Eksperyment faktycznie ma wiele wad i podstaw by postawioną tezę obalić. Sądzę jednak, że okazja i sposobność mogą wydobywać z człowieka te skrajne, czasem ciemne strony. Czy ktoś kto lubi szybko jeździć, jeśli nie byłoby kodeksu drogowego, pędziłby po drogach publicznych? Pewnie jakaś część osób tak. Czy jeśli nieograniczony budżet pozwalałby na zatracenie się w hazardzie, używkach, seksie czy czymkolwiek bez konsekwencji prawnych i społecznych, ludzie by to robili? No pewnie tak. Czemu tego teraz nie robią? Bo hamuje ich prawo, kodeks etyczny czy opinia publiczna.
@RaffSheprad
@RaffSheprad 2 ай бұрын
Taki eksperyment jest wykonywany codziennie w każdym więzieniu na ziemi. Są więźniowie są strażnicy. Nie widzę problemu badać te środowiska bez robienia eksperymentów
@shymaniac
@shymaniac 2 ай бұрын
Kolejny błąd to brak próby kontrolnej
@Kx870
@Kx870 2 ай бұрын
Ja mam w nazwisku zło więc coś w tym jest. 😅
@majakryzan8052
@majakryzan8052 2 ай бұрын
Drogi Kanale Zero.. pokuście się w końcu o literaturę w opisach. Naprawdę, jeśli wypowiadacie się na tematy naukowe, w ogóle jakoekolwiek, a pojawia sie tego coraz wiecej, to nie robiąc tego nie roznicie sie wcale od zwyklego kanału telewizyjnego. Dodatkowo jeśli wrzucacie w swoich filmach własne opinie, to dajcie ludziom szanse na dojście również do własnych wniosków i wlasnego myslenia.
@ewamnich5862
@ewamnich5862 2 ай бұрын
Były jakieś eksperymenty generujące jakimś realne dobro?
OLKA SZCZĘŚNIAK I NOWY STAND-UP 2024 I  ''Skąpiec poznawczy"
1:23:08
Olka Szczęśniak Stand-up
Рет қаралды 3,6 МЛН
Mózg w słoiku i dziwne eksperymenty myślowe - POP Science #58
2:56:21
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН
So Cute 🥰 who is better?
00:15
dednahype
Рет қаралды 19 МЛН
Eksperyment Zimbardo - kiedy dobrzy ludzie czynią zło
37:25
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 19 М.
"Ktokolwiek, byle nie on". Bosak przestrzega wyborców
16:43
polsatnews.pl
Рет қаралды 270 М.
Unia może zginąć, jeśli się nie zreformuje.
1:09:26
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 729 М.
Eksperyment więzienny - co tam się wydarzyło
17:46
Psychologia, którą warto znać
Рет қаралды 1 М.
Prof. Lewicki: Amerykanie poznali się na Kamali Harris
23:50
Ukryty porządek Wszechświata. Teoria chaosu | prof. Adam Kanigowski
53:13
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 135 М.
Nikola Tesla - Geniusz, którego zniszczono - POP Science #62
1:53:46
Cheerleader Transformation That Left Everyone Speechless! #shorts
00:27
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 16 МЛН