I am an Albanian who worked with this type of vehicle in the 80s and 90s and I have a lot of nostalgia, thank you
@lucianmikulas3880 Жыл бұрын
Ja som ako chlapec s týmito strojovňami s tými lamelovými dverami cestoval skoro každý deň, jazdili hlavne na linke č. 101 (Čuňovo/ Devínska n. Ves) v BA . Vždy som stál alebo sedel vpredu, a nevedel sa dočkať kedy tam namieša 5-ku a naloží plný kotol niekde pri bývalej Juvente za Kútikami. Väčšina tých chlapov za volantom, si to naozaj poriadne užívali a ja tiež, tá synfonia zvuku Liaz/Rába sa nedá zabudnúť.👍👍👍
@lug71343 жыл бұрын
Takového krasavce, akorát s ručně otvíranými dveřmi a červeným malováním jsme měli v podnikových garážích ještě v druhé polovině 90 let. Využíval se k zájezdům na brněnské výstavní trhy v rámci zlepšovatelského hnutí. Zlaté časy. Když hnutí zlepšovatelů skončilo, naštěstí nakonec neskončil ve šrotu, ale pro svou výjimečnou zachovalost a malý nájezd skončil v muzeu. Kámoš co ho dlouhé roky řídil mě řekl, že se s ním dalo jezdit úsporněji než s novou Karosou a prý byl i živější a lépe seděl na silnici. Na svou dobu to byl fakt povedený autobus.
@JanProtivanek-lj5or6 ай бұрын
S tím autobusem jsem jezdil do druhé třídy Žš
@oktaviannovak36156 ай бұрын
Motor v strede a tak má lepšie tažisko. Ako keď porovnáme moment zotrvačnosti dvoch 5kg gúľ navarených na koncoch 1m dlhej tyči v porovnaní s jednou 10kg guľou nasunutou v strede 1m dlhej tyče. S tou s dvoma 5kg guľami sa oveľa tažšie mení smer otáčania ako s tou jednou 10kg guľou v strede tyče aj keď hmotnosť je oboch rovnaká. Kvôli uloženiu motora pod podlahou a nedostatočnej zvukovej izolácií boli hlučné pre cestujúcich. Celkové konštručné riešenie bolo prelomové.
@carlopedersoli1574 жыл бұрын
Nádhera. Ten koncert zadní nápravy Rába a motoru LIAZ je parádní. Nádherně zachovalý kousek.
@romansvehla73524 жыл бұрын
RÁBA náprava. Hrubý odlitek vyrobila firma POLDI -KLADNO -CS. Tento odlitek byl následně předán další firmě u nás k úpravě, broušení a následné přípravě k výrobě nápravy. Vše bylo poté převezeno do Madarska a tam smontováno dohromady a označeno RABA.
@carlopedersoli1574 жыл бұрын
@@romansvehla7352 Aha, takže to byl vlastně náš výrobek. To už jsme snad taky mohli u nás i smontovat, ne? Jinak tohle jsem nevěděl, dík za info a krásný Vánoce.
@romansvehla73524 жыл бұрын
@@carlopedersoli157 ., haha, o tom rozhodl jiný člověk. NIKOLIV OBYČEJNÝ. Jinak si to dohledej a uvidíš.
@carlopedersoli1574 жыл бұрын
@@romansvehla7352 To já ti věřim.
@anyuciapuci12113 жыл бұрын
@@romansvehla7352 A RÁBA futóművek világhírűek, a Karosa pedig gyerekkorunk egyik kedvenc busza volt! ♥️🇨🇿🇭🇺
@milantuska89372 жыл бұрын
Nostalgie,školka r. 86- 88 a ještě každý rok okolo školky jezdili vojáci, tanky,V3S, Tatra 148. Jinak pěkný stroj . 👍
@vladimirdoskocil3993 ай бұрын
Díky moc za projížďku. Byla to paráda.
@VolodiaLukianov4 жыл бұрын
Яромерж 1983-88. Обожаю тебя, Чехия!!!!
@martinpokmat22524 жыл бұрын
Tyy jo tlačítko start, jako u dnešních moderních automobilů ;) Tak to byla super moderní věc atd :)
@dobryden1480 Жыл бұрын
Startování klíčem u vozidel s naftovým motorem (bavím se o tuzemské produkci) se začalo používat asi až od osmdesátých let. Do té doby se k ovládání spouštěče motoru používalo výhradně tlačítko. Spínací skříňka s klíčem sloužila pouze k aktivaci elektrických okruhů a ovládání činnosti předních světlometů.
@martinpokmat2252 Жыл бұрын
@@dobryden1480 Aha, tak to jsem vůbec nevěděl. Děkuji za nový poznatek pro mě.
@dobryden1480 Жыл бұрын
@@martinpokmat2252co se týče spínacích skříněk, tak některá vozidla jich měla hned několik. Například tatra 148 měla dvě. Jedna standardní pro elektrické okruhy a světla (startování tlačítkem), druhá skříňka pro ovládání nezávislého topení. Armádní tatra 815 vvn měla spínací skříňky hned tři. 1. pro ovládání elektrických okruhů a moderní ovládání spouštěče klíčem, 2. pro ovládání přídavné převodovky (želva - zajíc), 3. pro volbu spouštěče (armádní verze měla motor o objemu téměř dvacet litrů, takže motor měl dva spouštěče. Bylo možné startovat buď levým, pravým nebo oběma, ale to bylo potřeba asi jenom při velkých mrazech, kdy je motor hodně zatuhnutý. V praxi se používal vždy jen jeden spouštěč a druhý byl jako náhradní.) K takovému autu pak bylo klíčů jako od hradu... 😂😂😂 Jeden klíč od dveří, tři klíče od spínacích skříněk, dva klíče od palivových nádrží, klíč od úložného prostoru na nářadí, klíč od klece s kanystry s naftou...
@martinpokmat2252 Жыл бұрын
@@dobryden1480 Spíše jak od korunovačních klenotů - tam je 7 klíčů... To je neskutečné, zapomněl jsi jeden klíč a málem jsi mohl jít pouze pěšky...
@klinger164 жыл бұрын
Nádhera :-)
@МаксимМилостивенко4 жыл бұрын
velmi dobrý stav v autě
@lahvac33 жыл бұрын
Ještě v roce 1993 nás s okrovým družstevním ŠD11 denně sváželi do místní školky. Když teď vidím detaily interiéru, jako by to bylo včera.
@4swe4 жыл бұрын
To mají kindoši r(R)etro jízdy, aniž by si je objednali 😀. Pěkné video 👍
@milanmilan398910 ай бұрын
takato krasna masina ani nepasuje do tejto odpornej doby.
@davorlekenik95634 жыл бұрын
OMG...Nostalgia 🧡🧡💓💓
@penyostoynev66033 жыл бұрын
Very nice!
@norbertjjjmskcanda20132 жыл бұрын
Dobrý den, jak máte prosím domluvené to parkování. Koupil jste si s dalšími autobusáky pozemek?
@tucnytulen40084 жыл бұрын
Najkrajšie autobusy sú 706 RTO a SL 11.....!!!!!😘😘😘
@zpomocnejskolyasi12284 жыл бұрын
Skade vieš. Ved do vás také ani nechodzily. Kebi nie v pou chodíme stále pešo!?!
@Rudyworld2 жыл бұрын
Opravdu perfekni video ktere ukazuje cely autobus, moc pekne. To je vas autobus? Jen ti perka tam narikaji
@tommydr1v3r910 ай бұрын
To je naprostá bomba, nezažil jsem je v provozu, nikdy jsem v nich nejel, přesto mě to neskutečně táhne k těmhle autům, aspoň jednou v životě bych to chtěl řídit. Má něco jako motorovu brzdu?
@maxipesfik55228 ай бұрын
Motorová brzda byla klasická klapka ve výfukovém potrubí, elektropneumaticky ovládaná, tlačítkem vedle pedálu spojky.
@8000SAC5 ай бұрын
Tehdy se jezdilo úplně jinak. Ve 14.30 na konci údolí začaly najíždět ŠL-11 na plac k bráně podniku. Pracující se vyhrnuli, většinou ukázali týdeníky, pár lidí si koupilo lístek ze Setrightu. Pak jedním pohybem řidič odbrzdil parkovací brzdu, dlaní stiskl čudlíky ovládání dveří a pohyb zakončil postrčením řadicí páky na 2. stupeň. Zahučelo to, za tři, čtyři, motorová brzda, tři, pravý blinkr a plyn na podlahu, čtyří, pět a devadesátkou směr město. tehdy se smělo v obcích 60, všichni byli zvyklí se klidit z cesty, když se pětice přiřítila do první zastávky za hukotu motorových brzd. Při nástupu to odsýpalo, frk - lístek, pootočit kovové kotoučky a za chvíli se jejich trasy rozdělily k okolním obcím. Různými trasami se nakonec sjely v krajském městě na autobusáku. 80. léta...
@mireknovacek96804 жыл бұрын
zdravím, nevíte kde by se dalo svézt starýma autobusama mimo město?
@KubajsPV4 жыл бұрын
Ahoj, záludnost této otázky je v tom, kde by se dalo svézt MIMO město. Několik dní jsem přemýšlel a moc mě toho nenapadlo. Vždy jsou tyhle akce provozovány spíše ve městech, jako je třeba den otevřených dveří v brněnském depozitáři TMB, akce v Praze Letňanech. Potom jedině zkusit gastrofestival ve Velkých Karlovicích, kde se pořádají svozy historickými autobusy, akce v Lešanech, kde je ranní přejezd z nádraží v Týnci nad Sázavou do Lešan. To je vše ale jen na pár km. Kdyby jsem se o něčem větším dozvěděl, určitě to sem rád napíšu.
@mireknovacek96804 жыл бұрын
@@KubajsPV jo díky, já už jsem byl párkrát v Brně když tam jezdily po Brně staré autobusy, tramvaje a trolejbusy, a už sem se většinou z nich svezl, akorát mě trochu štve, že ve městě to pořádně nikde nemůžou rozjet naplno, tak bych chtěl vidět jaké to je při plné rychlosti.
@Rudyworld2 жыл бұрын
To je vas autobus? Skvele video rad bych vydel vic.
@sandors.822018 күн бұрын
Please more veideo Karosa bus!
@s-studios-studio29894 жыл бұрын
Koľko má rýchlosti?
@KubajsPV4 жыл бұрын
Celá sériová produkce měla 5ti rychlostní převodovky.
@romansvehla73524 жыл бұрын
@@KubajsPV první verze měly měly 6 ti qvaltové převodovky i dlouhý zadek. Také ve výrobě i byly normálně v provozu. Rychlost 140 km/h .
@spravodlivy4 жыл бұрын
Mám zmiešané pocity... Video síce pekne dokumentuje perfektne zachovaný autobus, s ktorým som vyrastal, ale je akési trhané a s takým plechovým zvukom... Ani lajk, ani dislajk... Niečo medzi...
@4swe6 ай бұрын
Kde jsou ty časy.....😢
@mlodywiktor21924 жыл бұрын
да ...сравнить Каросу и наш 677 ЛиАЗ это что то
@borisosipov98834 жыл бұрын
Кароса даже быстрее Икаруса разгонялась и ездила .
@avt1264128 ай бұрын
@@borisosipov9883 это точно. 120 по трассе прёт только ветер свистит
@AerodromZeljavagodine4 жыл бұрын
Moze li Sanosa da vidimo pozdrv iz srbije
@tomfu62104 жыл бұрын
Vtipný je, jak to má přední i zadní čelo stejné :-)
@dobryden1480 Жыл бұрын
Jednak to byla designová záležitost, ale hlavně šlo o ekonomickou stránku. Pokud se podíváte na starší vozidla, zjistíte, že je na nich spousta dílů, které jsou univerzální z pohledu jejich umístění na vozidle. Například světlomety, které jsou shodné jak pro levou, tak i pravou stranu. Takové věci u dnešních vozidel najdete opravdu jen velmi vzácně.
@irebell528 Жыл бұрын
Žádná novinka. Mělo to i RTO.
@dobryden1480 Жыл бұрын
@@irebell528 řekl bych, že erťák měl stejná okna vpředu i vzadu stejně jako ŠL11, ale to bylo asi všechno. U ŠL11 bylo daleko více shodných dílů.
@8000SAC5 ай бұрын
Ano stejné - a přesto pěkný vzhled, čtyři kulatá světla vpředu i vzadu....
@albundy26963 жыл бұрын
Dobré Kubo. Ale taková sedadla jsme v tomto typu ŠL, neměli. Roland by ti to potvrdil. Škoda ho, humoristy.Mně se ŠL a RTO stále líbí. Byli to hezké časy, hlavně v Blavě u vody, já, Roland, Honza Popelář z Jihlavy a Zdeněk z Prostějova. Byli jsme taková moravská parta a moc jsme užívali. Jo, a nezapomeň odpustit kondenzát a doplnit olej do centrálního mazání...
@dobryden1480 Жыл бұрын
Taky mi to připadá, že sedadla nejsou z typu ŠL (Škoda - linkový), ale z typu ŠD (Škoda - dálkový). Jen tak na okraj pro zajímavost (pro neznalé), číslo 11 v označení typu autobusu znamená jeho délku v metrech.