A wy jak tam, segregujecie? Ja od niedawna staram się sortować bioodpady i przeczytałam gdzieś, że obierki i wszystkie inne ogryzki można wkładać do pojemnika w zamrażarce, tak żeby nie biegać codziennie do kontenera z niespecjalnie ładnie pachnącym ładunkiem 🌱 Polska w 2020 roku powinna dobić do progu 50% recyclingu, więc mamy sporo do zrobienia, a czasu niewiele - dawajcie tutaj swoje patenty na segregację, działamy 🌳 💪
@PozytyffTv5 жыл бұрын
A w czym przechowujesz/wyrzucasz bioodpady? U mnie nie ma na nie kontenera - ale i odpadów nie mam poza sporadycznym ogryzkiem.
@KasiaGandor5 жыл бұрын
w domu wkładam śmieci do tego pojemnika w zamrażarce, a potem idę z nim do kosza i wyrzucam wszystko luzem do brązowego kontenera
@Nikifor_925 жыл бұрын
Gdy wyrzucam bioodpady do brązowego kontenera, to znajdujące się w nim śmieci tego typu, wyrzucone wcześniej przez innych mieszkańców osiedla, są po prostu w workach. Czy firmom recyklingowym przeszkadza takie rozwiązanie? Czy lepiej wrzucać bioodpady luzem a worek po nich do kontenera ze zmieszanymi?
@rafaelo15 жыл бұрын
@Mirosław Nowacki: palisz plastik w piecu? Oby nikt nie brał przykładu.
@KittyTP5 жыл бұрын
@@KasiaGandor u mnie nie ma kontenerów na bioodpady :(
@piotrkaron7805 жыл бұрын
Jestem zaskoczony, że Ministerstwo zwróciło się z akcją do Kasi, a nie nakręcili kolejnego spotu, przy którym żenadometrowi kończy się skala!
@NaYmar175 жыл бұрын
Jakos mam małe zaufanie do ministerstwa "ekologii", czuje podstęp
@jqanowalski28525 жыл бұрын
Spokojnie w ministerstwie pewnie już sobie wypłacili premie za tak udaną akcje :)
@kingasz.11325 жыл бұрын
Dobra robota w słusznej sprawie, po kij drążyć temat? :p
@martebest8 ай бұрын
Zachęcam do zapoznania się z metodą 369 SORTUJ ODPADY.
@alicjapieknywlos5 жыл бұрын
Moim zdaniem na każdym opakowaniu producent powinien napisać gdzie to wyrzucić to ułatwiło by wielu osobom życie.
@wojciechdojlido82354 жыл бұрын
tak jest we wloszech
@marysiadawiec78084 жыл бұрын
W Anglii też
@kreatywnyprzyrodnik78344 жыл бұрын
Słuszna uwaga. Podobno w Polsce trwają nad tym pracę :)
@paulinabudzien28693 жыл бұрын
W Norwegii też tak działają w dużej mierze :)
@ElGovanni5 жыл бұрын
w całej Polsce powinny być takie same pojemniki a na produktach oznaczenie do którego co wrzucić.
@KasiaGandor5 жыл бұрын
o, z tym oznaczaniem na etykiecie, co gdzie wrzucić - super pomysł! z uwspólnionym systemem pojemników - dokładnie to się dzieje, maksymalnie do 2022 wszyscy będziemy korzystać z tego samego systemu segregacji :)
@Degist5 жыл бұрын
ziom, powinieneś dostać nobla za ten pomysł :D
@MrRaffonzo5 жыл бұрын
W Angli takie oznaczenia na produktach są
@FeyNyXx_5 жыл бұрын
@@MrRaffonzo I to od daaawna.
@wraiedt5 жыл бұрын
@@Degist -> koalicja 5 frakcji,kampania17celow.pl/wydarzenia/koalicja-5-frakcji/ niestety coś nie mogą się przebić do producentów
@xthemugshot5 жыл бұрын
Ciekawym pomysłem byłoby wrzucanie w bloki reklamowe telewizji publicznej krótkie wstawki, gdzie np pokazana jest choćby zużyta chusteczka i pokazane, gdzie należy ją wyrzucić. Wtedy zarówno doedukowałoby się ludzi, ale też naturalnie "zaimplementowało" samą ideę recyklingu :)
@likeaJohnny5 жыл бұрын
>"Po co segregować, skoro śmieciarka i tak wszystkie odpady wymiesza ze sobą." Ileż ja się tego argumentu nasłuchałem ;-; dziękuję Kasiu! Teraz będę odsyłał do tego filmu :D
@hydroxideoxi5 жыл бұрын
Często ten argument nie jest błędny. Sam byłem świadkiem mieszania śmieci segregowanych z niesegregowanymi. Można to zauważyć w sytuacji, gdy np. sąsiedzi nie segregują śmieci, a my segregujemy, i jedna śmieciarka zabiera odpady od nas jak i od sąsiada, wrzucając wszystko do jednej (jedynej) komory.
@pozimicca5 жыл бұрын
@@hydroxideoxi Kasia mówiła w filmie, że takie rzeczy się zgłasza.
@tekla54874 жыл бұрын
@@pozimicca Chodzi raczej o to, że jak śmieciarze widzą, że np. w pojemniku na plastiki jest groch z kapustą, to mają prawo wrzucić jego zawartość do zmieszanych. To niestety częsta sytuacja w blokach - idziesz wyrzucić posegregowane śmieci, ale widzisz, że w odpowiednim pojemniku jest wszystko tylko nie to, co trzeba, bo sąsiedzi nie dość, że nie segregują, ale jeszcze wyrzucają swoje nieposegregowane śmieci do pierwszego lepszego kosza :/
@emil54495 жыл бұрын
Pytania ode mnie: 1. gdzie wyrzucac śmieci takie jak: -stare gąbki brudne ale tez jakies czyste skrawki -kawałki styropianu -opakowania po dezodorantach w spreju itp. -foliowe koperty z papierowymi naklejkami -produkty eko typu bambusowe szczoteczki, patyczki bambusowe (czy można to wrzucać do eko, czy opłaca mi się to wyrzucać do zmieszanych jeśli w akademiku nie mam śmiech bio?) 2. skad mam wiedziec czy papierowy kubek nie jest tym ,który mogę wrzucić do papieru(posiada warstwe blastiku)? Czy to znaczy ze papierowe słomki też nie są eko? 3. "Mimo obecnego stanu rzeczy, plastikowe torby wciąż mają jedną poważną przewagę nad papierowymi czy bawełnianymi, a wszystko sprowadza się do kosztów: produkcji, transportu i przechowywania. Brytyjska Agencja Ochrony Środowiska sugeruje, że papierowa torba musi być użyta co najmniej trzy razy, aby była tak samo "zielona" jak plastikowa torba użyta tylko raz i poddana recyclingowi. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku bawełnianych toreb, które muszą zostać użyte aż 131 razy, aby dorównać plastikowej reklamówce poddanej recyclingowi." czy to oznacza ze powinnam sie zastanawiac nad tym, czy wybrac torebke plastikowa czy papierowa w zaleznosci od tego, ile razy jej uzyje?
@MrGregorification5 жыл бұрын
W zależności od miasta/rejonu gdzie mieszkasz, to może się różnić - niemniej jednak, w Warszawie produkty, które wymieniłeś, powinny pójść do zmieszanych. Styropian nie. Jeśli trafi się styropian (np w pudełku po drukarce), to szukam w okolicy kontenera budowlanego (na blokowiskach co chwila ktoś robi remont).
@emiliamarkowska89615 жыл бұрын
strona internetowa segregujna5 to taka wyszukiwarka, gdzie można znaleźć odpowiedź na wiekszośc takich pytań
@KiaraDeLaLuna5 жыл бұрын
1. Gąbki do zmieszanych, styropian do sztucznych, dezodoranty do zmieszanych, koperty - najlepiej rozdzielić na czesci i powrzucac gdzie trzeba, drewno do bio 2. Papierowe słomki nie są co prawda recyklingowalne ale ich istota polega na tym, że po prostu szybciej się rozkładają w środowisku albo - w ogóle się rozkładają\ 3. Najlepiej używac jak najmniejszej ilości plastikowych torebek - np banany, pojedyncze warzywa czy owoce w grubej skórce które nie rozciapią się łatwo w koszyku z zakupami pakować w ogóle luzem, zabierać ze sobą na zakupy odpowiednie ilości "jednorazówek" lub korzystać na stałe z toreb i woreczków bawełnianych/z firanki/ zrobić je samemu :) lub miec jedną dużą sprawdzoną torbę czy plecak. Co do papieru - nie pozostawia tak dużego obciążenia w naturze jak plastik jeśli np taka torbe wykorzystasz jako worek na śmieci.
@BadLuckGeeko5 жыл бұрын
Oooo jaki dobry jest ten filmik! Generalnie edukacja recyklingowa u nas leży i kwiczy i nawet jeśli ktoś próbuje recyklingować to robi to źle. Nie mówię tego z poziomu jakiegoś eksperta bo sam do niedawna nie wiedziałem, że husteczki i ręczniki papierowe nie idą do niebieskiego kosza a o tym, że nie muszę być szklanych pojemników (słoiczków po sosach na przykład) dowiedziałem się właśnie teraz, od Ciebie. Na pewno zapoznam się z podlinkowanymi materiałami bo sam bardzo chcę się w kwestii recyklingu poprawić :)
@Kasiarzynka5 жыл бұрын
Co do szkła, myślę że warto jest je jednak choć trochę umyć, żeby nie śmierdziało - przynajmniej my wstawiamy słoiki do zmywarki z innymi szkłami. Chyba że ktoś ma tyle tego, że wynosi regularnie.
@BadLuckGeeko5 жыл бұрын
Katarzyna L ja nie mam zmywarki więc niestety mycie samemu faktycznie sprawia, że marnuję tylko więcej wody :)
@MrGregorification5 жыл бұрын
Świetny materiał! Ja sam jestem trochę eko-świrem jak twierdza bliscy, bo wszystkich uczulam, jak powinni segregować śmieci. Oraz upraszczać ich recykling - jak zrywanie etykiet z butelek i ich zgniatanie. Co do "myślenia" o generowaniu odpadów - to bardzo ważne. Na przykład ja nie biorę nowych zrywek do warzyw/owoców w sklepach. Zerwałem raz i biorę ze sobą do sklepu na każde zakupy. Używam tak długo, aż się rozpadną. Efekt - mniej śmieci w koszu, nie walczę o worki z innymi, a i więcej miejsca w kuchni ;-)
@LovelyTotti15 жыл бұрын
Bardzo wazny temat, ja dowiedzialam sie ostatnio, ze paragon to nie papier i nalezy go wyrzucic do smieci mieszanych.
@ajwonka385 жыл бұрын
ja też to + że torebki po herbacie do zmieszanych (a lepiej w ogóle liściastą i do bio fusy) + że blistry po lekach też do zmieszanych, bo przynajmniej w wwa nie umieją oddzielić plastiku od aluminium, nie ma technologii do tego
@AniaDagny5 жыл бұрын
A ja się dziś dowiedziałam, że w Krakowie blistry do żółtego pojemnika, a nie do zmieszanych- może ktoś też nie wiedział i skorzysta :)
@Kasiarzynka5 жыл бұрын
O ile mi wiadomo zarówno paragony, jak i torebki do herbaty zawierają częściowo plastik, więc to pewnie jest główny powód.
5 жыл бұрын
Katarzyna L Paragony zawierają za mało celulozy i nie przydadzą się do tworzenia nowego papieru.
@necronomician5 жыл бұрын
@@ajwonka38 jakoś niedawno dopiero ktoś opracował efektywną technologie do tego z tego co pamiętam, więc jeszcze trochę potrwa zanim wprowadzą...
@juliajarosz16415 жыл бұрын
Udostępniałam u siebie na fb. Poważny problem naszej biednej Ziemi ale super ze nagrałaś tak uświadamiający filmik. Uwielbiam
@Hanna-nw8mn5 жыл бұрын
Bardzo, ale to bardzo potrzebna jest powszechna edukacja na temat recyklingu...Sama popełniałam część wymienionych błędów, a jestem zwolennikiem segregacji...myślę, że powinno to być nagłaśniane w telewizji publicznej zamiast części reklam, które i tak oglądamy, bo w internecie informacji poszukają tylko ci naprawdę zainteresowani tematem, a nie całe społeczeństwo.
@SwiatWciaga5 жыл бұрын
Świetny film! Wielki plus za skondensowanie tylu informacji w 6 minut.
@monikamonia62505 жыл бұрын
Kilka lat temu (ze 3) miałam okazje pracować w hucie szkła w Pieńsku. Przed hutą były wielkie góry potłuczonego szkła, były to np wazony które miały jakąś wade, bąbelek powietrza itp. I to całe szkło, zamiast wracać do pieca na ponowne przetopienie, bylo wywożone na wysypisko śmieci. Jak powiedział mi kierownik.. to się bardziej opłaca 😲 mam nadzieje coś się tam już zmieniło na lepsze..
@Melodyy1825 жыл бұрын
świetny film! Puszczam go dalej żeby szerzyć tą wiedzę. Jedno dodam od siebie - znicze niestety to najgorszy sort szkła, nie nadają się do ponownego przerobienia więc wyrzucamy je do zmieszanych.
@TheBartBenjamin5 жыл бұрын
Kasiu, bardzo dziękuję za ten film! Trzeba będzie zrobić dalszy research co konkretnie gdzie wrzucać, ale ten film jest dobrym początkiem do zaczęcia segregacji śmieci. Można wysyłać go ludziom do zachęty. ❤️
@jisunfl0wer1935 жыл бұрын
O mój boże cudowny film! Przekonam nim mamę żeby zaczęła segregować, dziękuję!!
@jolanowak46255 жыл бұрын
Mam pytanie gdzie wyrzucać opakowania po przyprawach ? Torebka z wierzchu jest papierowa a od środka albo folia albo złotko .
@micharakoczy11425 жыл бұрын
może cykl filmików na temat recyklingu? Jak poszczególne materiały się przetwarza? Papier, plastiki, opakowania tetra pak itd? Zobaczenie procesu przetwarzania śmieci byłoby bardzo interesujące, a jednocześnie zwiększy świadomość o recyklingu. ;)
@kerisa35464 жыл бұрын
pani Kasiu bardzo podobają mi się te poklatkowe ujęcia i z resztą cały film haha. W moim domu od zawsze segreguje się śmieci. pozdrawiam
@katarzynammm51235 жыл бұрын
bardzo przydatny film! wyedukowanie ludzi o segregacji śmieci jest prawie zerowe i wrzucają jak popadnie. Każda gmina powinna zadbać o dobrą edukację ludzi
@helenamaria45335 жыл бұрын
Kazda gmina ma za zadanie edukować w sprawie zasad segregacji.
@z_si47865 жыл бұрын
UWIELBIAM ten film nie wiem jest po prostu cudowny i narracyjnie i graficzno-wizualnie o przekazie nie wspominając!!
@jaraczzioa20705 жыл бұрын
Przydatny film. Szczerze mówiąc sam miałem problem z opakowaniami po mleku i chusteczki. Na szczęście jest Kasia
@forfunn5 жыл бұрын
Ten odcinek mi wiele wyjaśnił co robie źle. Dzięki Kasia!
@KasiaGandor5 жыл бұрын
Spoko Tycjan :D
@StajniaLaskonik5 жыл бұрын
O jeżu, Kasia! Dzięki Ci za ten film, kurwicy codziennej dostaję próbując segregować śmieci własne i po klientach. Firmy zajmujące się wywozem śmieci robią co mogą, jest info na workach, są osobne ulotki co gdzie wrzucać, ale nadal mam wrażenie, że prawie połowa odpadków kwalifikuje się albo do "niesegregowanych" albo do własnoręcznego zaniesienia do odpowiednich punktów :/
@KasiaGandor5 жыл бұрын
wstyd się teraz przyznać, ale ja sama dowiedziałam się o tym, że nie wolno wrzucać ręczników papierowych do recyclingu przy okazji researchu do tego odcinka. RIP wszystkie niebieskie worki, do których je wrzuciłam :(
@StajniaLaskonik5 жыл бұрын
@@KasiaGandorsame shit here. Sama nie wiem, co w takim razie lepiej robić z tymi wszystkimi zasmarkanymi (sic!) chusteczkami? Palić (produkując dwutlenek węgla) czy kompostować (metan)?
@DobrePytanie5 жыл бұрын
Kasia Segregandor.
@patrycjaobara90045 жыл бұрын
A czy butelka lub słoik mogą mieć na sobie papierowe etykiety czy muszę je odkleić przed wrzuceniem do pojemnika na szkło?
@veronicareznitsky75313 жыл бұрын
Dziękuje! Świetny filmik!
@jackowojackowo9264 жыл бұрын
Lubię sposób w jaki mówisz, przyciągasz uwagę, a czasem nawet mam kłopoty ze skupieniem się na tym co mówisz....! ;) Czekam na kolejne odcinki...!
@emsam34575 жыл бұрын
JEEEJ!!! Gadająca głowa pani Kasi wróciła bez obcych specjalistów. EDIT: materiał bardzo ciekawy i dobrze zrobiony. Dziękuje!
@dominwis5 жыл бұрын
Niesamowity progress! Niesamowicie się ciebie ogląda! ♥️
@jesienna.dzdzownica15565 жыл бұрын
Aaa dziękuję, cudowny filmik! Segregowałam, ale niektóre rzeczy źle. Dzisiaj mam kosz do opróżnienia i tym razem posegreguję poprawnie ❤️
@KasiaGandor5 жыл бұрын
czad
@SweeetCookie5 жыл бұрын
Ja mam kilka pytań do segregacji: 1. Wszystkie plastiki powinny iść co żółtego pojemnika czy takie typu woreczek śniadaniowy albo zrywka na owoce nie? 2. Jak wrzucać szkło do zielonego pojemnika tak, żeby się nie tłukło? ( u nas na pojemnikach jest napisane, żeby nie wrzucać potłuczonego szkła) 3. Co można zrobić w lato, żeby cała dzielnica nie czuła zapachu nagrzanego śmietnika na bioodpady?
@ukaszgrzywacz99235 жыл бұрын
Bump
@butu20055 жыл бұрын
1. Tak można je wyrzucać do żółtego. 2. Ważne żeby to było szkło opakowaniowe (słoiki czy butelki) a nie np. szyba. Butelki czy słoiki i ta pękną pod czas wrzucania do śmieciarki według mnie głupi zapis że, szkło ma być cale. 3. Ciężko coś zrobić bo smród bierze się ze złej proporcji węgla do azotu. Możesz nie wyrzucać mega mokrych odpadkow kuchennych i pamiętać o dodawania do nich takich rzeczy jak zużyty ręcznik papierowy czy zabrudzony karton.
@wraiedt5 жыл бұрын
Ad.2. Zapewne chodzi o to by specjalnie nie tłuc przed wrzuceniem, bo są też tacy geniusze, ale macie rację że opis jest trochę mylący Generalnie chodzi o to, że zbyt skruszone szkło będziemy w jakimś % tracili (oststeczni odbiorcy - huty kupują stłuczkę > 3mm). W zakładzie recyklingu jest szkło kruszone, ale dopiero po wstępnym oczyszczeniu, stąd takie dodatkowe kruszenie przez wyrzucających odpady nie jest pożądane.
@Wastewater.doc.5 жыл бұрын
1. Jeśli są w miarę czyste to jak najbardziej tak :), 3. Pojemniki z klapką, zamykane - widziałam, że na większych osiedlach mają takie duże otwarte i to rzeczywiście sprawia, że bioodpady "parują" (także interwencja w komunalce czy innej firmie, która obsługuje śmieci), dodatkowo posadziliśmy "zielony filtr" wokół śmietnika ;) czyli zwykłe thuje, które trochę ograniczają rozprzestrzenianie się zapachów :) (to już była nasza inicjatywa, jako wspólnoty mieszkaniowej).
@zizula85 жыл бұрын
Więcej o segregacji można znaleźć na blogu Na Nowo Śmieci. Polecam! ❤
@wiktorbabiarz67585 жыл бұрын
A jak to jest z plastikowymi butelkami po olejach roślinnych?
@wikisanok5 жыл бұрын
to jest wspaniały film !! dziękuje !
@KasiaGandor5 жыл бұрын
dzięki
@freyak.26295 жыл бұрын
Świetne ujęcia, proszę do więcej takich filmów! Zastanów się również nad patronite czy inna stroną do wspierania osób bo chetnię wsparlabym się (zapewne znajdą się też inne osoby) które dorzuca się do budżetu na filmy :)
@Marta.L5 жыл бұрын
Fantastycznie! Dziękuję za cenne informacje, wiele pytań na które odpowiedziałaś zdawałam sobie już dawno 😘
@kkorzeniec5 жыл бұрын
Dziękuję Ci!
@joannamaron5835 жыл бұрын
Dziękuję, świetny film! Ja sama segreguję i to dosć maniakalnie (raczej nie wyrzucam niczego w pracy czy na mieście, wolę spakować do plecaka i wyrzucić w domu do odpowiedniego pojemnika), ale wiedzy nigdy za wiele! Ciarki mnie przechodzą jak widzę ile ludzie zużywają śmieci, jeśli chodzi o te nieszczęsne kubeczki do kawy/wody. No straszne to jest. A w korporacjach to już w ogóle...
@SpeedyBangBong5 жыл бұрын
Dzięki! Poważnie od jakiegoś czasu się zastanawiałem nad rzeczami które tutaj poruszyłaś. A nie ma gorszego przeciwnika sortowania śmieci niż brak przyzwyczajenia lub przeszkody które stoją po drodze, jak np. zastanawianie się gdzie wrzucić dany śmieć. Przydałaby się jakaś plansza albo apka która by mi podpowiadała gdzie mogę wyrzucić dany śmieć :D.
@MG-uj9yt5 жыл бұрын
MZVC Jest strona internetowa: ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/gdzie-wrzucic/ Tyle tylko, że nie oddziela ona chyba bio od pozostałości po segregowaniu
@KasiaGandor5 жыл бұрын
byłoby super, gdyby na etykietach była po prostu informacja pt. "gdy już zużyjesz ten produkt, opakowanie wrzuć do tego i tego kontenera"
@jagna965 жыл бұрын
Ważny temat! Super, że o tym mówisz.
@natashkapyekielny86935 жыл бұрын
Czy jest jakas appka moze, ktora radzi, jaki produkt do jakiego kontenera wyrzucac?
@Ritarodeo5 жыл бұрын
Ktoś wyżej podawał stronę internetową segregujna5.um.warszawa.pl/odpady
@magda_michalak5 жыл бұрын
Genialna animacja! Bardzo mądry przekaz pokazany w lekki sposób, na pewno wiele ludzi przemyśli sprawę dzięki tym 6 minutom
@mariolaprokop57385 жыл бұрын
Kasia bardzo potrzebny film! Super 👌
@kingasz.11325 жыл бұрын
Tego mi właśnie brakowało! Dziękuję ♥
@Rejestruje5 жыл бұрын
Super film! Propagujesz wiedzę w tak cudownie naturalny sposób!
@KasiaGandor5 жыл бұрын
@IguanamobisPltworzeniestron5 жыл бұрын
Cześć, czy można bio śmieci wyrzucać w worku foliowym, czy trzeba je z niego wysypać?
@magda120225 жыл бұрын
Wysypać
@Dersarien5 жыл бұрын
A jak wygląda sytuacja z takimi gazetkami jak katalog Avon? Powlekany papier. Niebieski czy może żółty?
@karolinag53135 жыл бұрын
To chyba jest papier lakierowany 🤔 jeśli tak to do kosza z resztkami pozostałymi po sergeacji, wg ulotki którą dostałam
@piotrekell5 жыл бұрын
Prosto i do rzeczy, wiele materiałów o tym jak segregować widziałem, ale ten jest jednym z najbardziej przystępnych. Gratuluję!
@jaho123i45 жыл бұрын
Krótko, zwięźle i na temat. Fajnie, że współtworzysz kampanię i nie rzuca się to w oczy :)
@WojBot5 жыл бұрын
Ciekawy film 🙂 u nas niestety, jest cały czas problem z niewłaściwym sortowaniem śmieci 😑 ostatnio nawet nasz UG informowała, że będą kontrole przy odbiorze pojemników. Niestety, przez takie "osoby", które wyrzucają byle co, byle gdzie, żeby tylko wyjechało z ich posesji, robią problem całej reszcie 😑 żeby nie było, do żółtych worków trafiały często odpady organiczne lub budowlane 😑 tak więc takie akcje, jak między innymi Twój film mają sens, do czasu aż problem z segregacją śmieci nie zniknie 👍 Pozdrawiam Wszystkich 🙋
@zofiafuga17095 жыл бұрын
Ostatnio przeprowadziliśmy z dziećmi rozmowę o tym, czym się zajmuje ekologia i dlaczego jest taka ważna. A okazało się, że nawet maluchy same dużo wiedzą, bo w szkole mają nauki. I dobrze, że świadomość rośnie.
@nazwajestsuper5 жыл бұрын
Nareszcie ktoś mi to dokładnie wytłumaczył. Próbowałam jakiś czas temu segregować, ale odpadłam na ręcznikach papierowych, kartonach po mlekach i różnych resztkach. Dzięki Ci wielkie, teraz mogę segregować śmieci świadomie. :D
@KasiaGandor5 жыл бұрын
polecam się :)
@anjamuller98975 жыл бұрын
Pozdrawiam ❤️
@gdziejestpogo14715 жыл бұрын
Mogę prosić o link do danych z Ministerstwa (5:10)? nie udało mi się tego nigdzie znaleźć :c
@aleksandraka10025 жыл бұрын
A co z ubraniami zużytymi. Gdzie je poprawnie wrzucić? Za jakis czas bede robic porzadk właśnie z ubraniami i mam zagadkę.
@spacenomad44775 жыл бұрын
Dawniej, przed rewolucją przemysłową, stare ubrania były zbierane przez szmaciarza, który odsprzedawał je do produkcji papieru czerpanego. Kiedyś ludzie byli bardzo ekologiczni i to całkiem nieświadomie. Taka ciekawostka :)
@butu20055 жыл бұрын
Kosze PCK czy coś podobnego. Tam jest to dalej sortowane. W necie można znaleźć bardzo dużo informacji na ten temat jak i szkodliwości branży modowej.
@Wastewater.doc.5 жыл бұрын
w H&M kiedyś była taka akcja, że zbierali stare ubrania, chyba nadal to jest... tylko problemem jest to, że trzeba je tam zanieść :)
@jasminabudzinska26965 жыл бұрын
Jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom, że od dzieciństwa uczyli nas segregacji śmieci (a wtedy to wcale nie było takie "trendy" i oczywiste jak teraz). Zawsze kiedy mam pokusę, żeby pomyśleć, że przecież taka jedna butelka nic nie zmieni, to natychmiast próbuję sobie wyobrazić, że każdy człowiek na świecie może pomyśleć tak samo i wtedy 7 miliardów butelek to już nie jest nic takiego. Jeśli chodzi o bio odpady to mieszkanie na wsi jest w tym aspekcie super, bo można założyć kompostownik i wykorzystać kompost do nawożenia ogródka:)
@michamisiek2045 жыл бұрын
Torebki od herbaty miażdżą system: fusy - do bio, torebka i sznurek- zmieszane, zszywacz do żółtego, a papierek do niebieskiego. Istne szaleństwo!
@annaszklarz71195 жыл бұрын
A wystarczy kupić herbatę liściastą i problem z głowy a i herbata smaczniejsza ;-)
@Cyrsztof5 жыл бұрын
Fajny materiał. Ja staram się od jakiegoś czasu coraz bardziej świadomie segregować, jeszcze pewnie muszę się dużo nauczyć, ale za dzieciaka nikt nas tego nie uczył i nikt nie przywiązywał uwagi
@_ewe234_65 жыл бұрын
Super, że nagrałaś o tym filmik :)
@olszalala63703 жыл бұрын
super odcinek! ❤️
@izabelakorona3635 жыл бұрын
Bardzo wartościowy i przyjemny w odbiorze film 💕
@werasosna5 жыл бұрын
Może to trochę głupie pytanie, ale co z etykietami na szklanych butelkach?
@szymontrojanowski75654 жыл бұрын
Są czyszczone ze szkła, a potem robią za paliwo, czasami są kompostowane.
@michanoyva77343 жыл бұрын
jesli chodzi o koszt przetwarzania odpadów jest nieopłacalny. w tym problem. taniej jest wyprodukować nowe niz z nateriału recyklingowego. dzisiaj około 1 -2% jest przetwarzane.
@szczepannowak75105 жыл бұрын
Ja na punkcie recykilingu to mam troche bzika :D. Zbieram makulature i co jakis czas wymieniem ja na ksiazki w punkcie skupu makulatury dwa do jednego. Mozna tam znalesc biale kruki, ktore jak bym sprzedal na allegro to by mi wyszlo ze 100 zl za kilo. Jak myje podloge to tez myje wszystki pojemniki po ketchupach, jogurtach itp w tej samej wodzie. Tak sobie mysle ze jak bym nie mial pojemnika na "odpady" to bym przezyl. Mieszkam w domu, wiec zdaje sobie sprawe ze nie kazdy tak moze ale kazdy cos moze troszke dac od siebie. U nas zarzadzanie odpadami i swiadomosc ludzi troche kuleje. Ostatnio zwrocilem znajomym uwage, ze bataerii nie wyzuca sie do kosza. Bylo wielkie zdziwienie i wyklad dlaczego nie powinno sie tak robic. Dzieki za filmik Kasia! Tak trzymaj!!
@katarzynawasilewska97982 жыл бұрын
Kasiu ,a gdzie wyrzucać pudełka papierowe z leków ? Pozdrawiam 👍👍😉😉
@siymia_9045 жыл бұрын
Fajny film. Prosty i łatwy w przekazie, łatwiej trafia do ludzi. Ps. Patrz obiektyw ;-)
@fgdfghh5 жыл бұрын
Co ze śmietnikiem na szkło, gdzie z chwilą wrzucania butelki przez mały otwór, od razu rozbija się?
@latko945 жыл бұрын
Mam nadzieję, że za 10 lat te wszystkie plastiki znikną ze sklepów, nic bardziej mnie nie denerwuje jak pakowanie przykładowo bananów w foliowe torby... Ludzie na prawdę nie ogarniają, że mogą je wziąć w kiści luzem i dopiero spakować je do swojej dużej torby?
@Kasiarzynka5 жыл бұрын
Mam nadzieję, że wszystkie sklepy wprowadzą rozwiązanie naszego marketu, w którym plastikowych torebek jednorazowych na dziale warzywno-owocowym *w ogóle* już nie ma. Albo darmowe papierowe, albo takie siateczki pakowane po dwie sztuki (co prawda z plastiku, ale wielorazowe), które są płatne. Oraz że nie zajmnie to dziesięciu lat.
@wryip495 жыл бұрын
o tak, mnie jeszcze rozwala jak ktos pakuje kazdy jogurt do osobnej foliowki.....
@Kasiarzynka5 жыл бұрын
@@wryip49 Serio są tacy ludzie? Przecież to wymaga więcej czasu i wysiłku niż to warte. Chyba że to takie specjalne jogurty, które w każdej chwili mogą eksplodować...
@wryip495 жыл бұрын
@@Kasiarzynka niestety, najczesciej to starsze osoby. jogurt cyk w foliowke, ser zolty zapakowany w plastik cyk w kolejna foliowke, jeden pomidor do nastepnej. nie dosc, ze im zajmuje to wiecej czasu, to jeszcze potem kasjer/kasjerka musi wszystko wyciagac po kolei, skanowac i znowu chowac. masakra...
@badluck20995 жыл бұрын
@@wryip49 hah tydzień temu widziałam starszą kobietę w sklepie, która kupowała kilka opakowań mrożonych warzyw takich typu Frosta czy Hortex i wszystkie je miała włożone w osobną foliówkę, pewnie po to, żeby nie zamoczyć reszty zakupów, które swoją drogą też w większości miała zapakowane w foliówki. Łącznie zużyła około 20 torebek foliowych przy jednych zakupach. Zastanawia mnie bardzo skąd ta tendencja u starszych ludzi do masowego pakowania wszystkiego co się da w folię.
@weronikaitylenatenteman56705 жыл бұрын
propsuję
@pantowarzysz64795 жыл бұрын
W takim razie papierowy kubek, który dostajemy razem z kawusią z automatu wrzucać do papieru czy tworzyw sztucznych ?
@butu20055 жыл бұрын
Niestety do zmieszanych. Chyba że, jest prowadzona ich zbiórka co widziałem np. w Austrii.
@Gilan6435 жыл бұрын
Super poradnik!
@gingergirl66085 жыл бұрын
Super odcinek ❤️
@austgeerd81695 жыл бұрын
Pytanie problematyczne. Gdzie wyrzucić wydruk z PLA. Potencjalnie uważa się że jest pla jest biodegradowalne. Więc do bio czy plastików?
@jagoda95655 жыл бұрын
Akurat dobra pora na odstresowanie się przed szkołą i obejrzenie nowego filmiku Kasi
@KasiaGandor5 жыл бұрын
Zabłyśnij dziś na przyrce 🌱💪
@dzigit46805 жыл бұрын
Chciala bym zobaczyc film o testach na zwierzetach. Mam na mysli np testowanie kosmetykow czy lekow albo jeszcze innych mozliwych rzeczy. Ponoc naukowcy popieraja testy na zwierzetach🤔
@kapa19974 жыл бұрын
Tego szukałem, dzięki :D
@AdamKuzniar5 жыл бұрын
Jak zwykle świetna robota ale po obejrzeniu mam więcej pytań niż odpowiedzi - jak recyklingowane są odpady, kto się tym zajmuje, kto to finansuje, czy jest to opłacalne, czy Polska wysyła dużo śmieci za granicę? 99pi zrobiło kiedyś świetny podcast (99percentinvisible.org/episode/separation-anxiety/) w którym zestawili drogę śmieci w Tajwanie i USA ale ciekawi mnie jak to wygląda w Polsce. To mógłby być dobry temat do Unfold!
@kwiet5 жыл бұрын
ręcznie niejednokrotnie ;) sortownie śmieci, samorząd, nie - minimalny % przeznaczony jest do recyklingu (nie ma odbiorców? za drogo?), większość śmieci jest wywożona na składowiska/hałdy (po co wywozić, jak można usypać górkę (rekreacyjną;)
@wiciuwiciu27835 жыл бұрын
350kg śmieci wywozili DZIENNIE od nas z firmy zatrudniającej około 40 osób ("produkcja" żaluzji słonecznych i pergoli). W samym kompleksie budynków takich firm jest jakoś 10, przy czym nasza jest jedną z czystszych. To była jedna ulica na strefie przemysłowej w Krakowie. No i teraz plot twist, to dalej nie jest duża firma, nawet nie jest szczególnie średnia :)
@giacomostojacco3835 жыл бұрын
Moje pytanie brzmi: Co Chińczycy robili z europejską makulaturą i czy opłacało im się ją od nas skupować i transportować tak daleko? Dlaczego dla nich makulatura nie była problemem, a u nas obecnie się on pojawia po tym jak Chiny przestały skupować ją od nas skupować? Pozdrawiam, łapka w górę
@marylinz915 жыл бұрын
Kasia, co konkretnie miałaś na myśli przeliczając energię z kartonu na możliwość zasilania żarówki?
@Seefsify5 жыл бұрын
Chyba mowa o energii potrzebnej do produkcji i potem przerobieniu kartonu w procesie odzysku
@lucyag8895 жыл бұрын
Albo energię i wodę przeznaczoną na hodowlę i wykarmienie krowy, która dała to mleko? 🤔
@Babanynun5 жыл бұрын
ja chcę więcej więcej więcej!
@MRa-lh2nw5 жыл бұрын
Super bylby follow up dotyczacy tego ze picie wodu z kranu (nawet nieprzefiltrowanej) jest ok (w polsce tez!), bo zaprzestanie kupowania plastikowych butelek z woda minteralna/zrodlana ma duuuze znaczenie nawet przy jednoosobowym zuzyciu. z kolei w Polsce panuje przekonanie ze woda z kranu (nieprzegotowana/nieprzefiltrowana) nie nadaje sie do picia....
@goska70825 жыл бұрын
Kochana a kolorowe ("śliskie") gazety/magazyny czy książki (które mają na sobie nadruki) już mogą być wyrzucane do papieru? Głównie pytam o okładki, które często wydaje się, jakby były czymś pokryte 💕
@MG-uj9yt5 жыл бұрын
Do papieru nie wyrzucamy: "okładki książek, papier pokryty tworzywem sztucznym, papier lakierowany lub zabrudzony", źródło: naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77039%2Cjak-segregowac-odpady-ministerstwo-srodowiska-podpowiada.html
@butu20055 жыл бұрын
Normalnie niebieski kosz. Papiernie sobie z tym poradzą.
@wiktorialewandowska43075 жыл бұрын
Dzięki, bardzo przydatne
@BuggiEU5 жыл бұрын
5:41 Co to znaczy? Produkcja materiałów zużytych do powstania tetrapaku zużywa 60Wh czy z kartonu w spalarni można uzyskać 60Wh?
@MG-uj9yt5 жыл бұрын
"Energia odzyskana w procesie przetwarzania jednej plastikowej torby pozwala na 10-minutową pracę 60-watowej żarówki"
@JaroF15 жыл бұрын
Dziękuję 😀
@malgorzata69695 жыл бұрын
Super
@Monitkowa5 жыл бұрын
Ja mam problem z kocim żwirkiem. Jedyne do czego mi pasuje to bio ale na śmietniku mam wyszczególnione ze zwirku z odchodami nie należy wrzucac. Żwirek jest też często w siatce bo rękoma ciężko bedsie go zebrać :P i co teraz? Kasiu, ratuj.
@HighOnDots5 жыл бұрын
świetny odcinek, dzięki!
@TheJacho145 жыл бұрын
świetny materiał!
@LadySyntia5 жыл бұрын
Dziękuję Ci Kasiu za ten film. Dzięki tym informacją już nigdy nie popełnie błędu z kartonem po mleku. Ale mam jeszcze jedno pytanko odnośnie foli po papierze toaletowym/ręcznikach kuchennych czy tackach na ciasteczka razem z folią, chce się tylko upewnić że to również wrzucam do żółtego worka. Aa i jeszcze weka od słoiczków, czy powinno się je wrzucać do żółtego pojemnika, czy razem ze szkłem?
@KasiaGandor5 жыл бұрын
folia i metalowe zakrętki wędrują do żółtego pojemnika :)
@jakub33903 жыл бұрын
Skąd wzięłaś magnes, który przyciąga aluminiowe puszki.? Daj jakieś namiary na producenta ;)
@kamil190219945 жыл бұрын
Pytanie za milion. Te opakowania od masła czy margaryny w kostkach to też opakowania wielomateriałowe? Jest papier, warstwa folii i wydaje mi sie, że to jest jeszcze w jakiś sposób laminowane albo coś w tym stylu.
@666poli5 жыл бұрын
Świetna robota, a może by tak zebrać ekipę i zrobić jakąś apkę na Androida?
@krzysztoffirszt74455 жыл бұрын
Czy zmiany klimatu zniszczą naszą cywilizację? Zainteresowanym polecam książkę "Wodny świat" Androsa Kupiszty. O nieistniejących dziś wyspach, ruinach na dnie mórz, bałtyckim tsunami... Intrygująca lektura.
@klaudiaw85185 жыл бұрын
Czyli brudne ręczniki papierowe mogę dawać do bio czy nie? czy to zależy czym są pobrudzone?
@michal104124 жыл бұрын
Jeśli są pobrudzone np. rozlaną zupą to, czy ciastem na placek itp. to do bio. Jeżeli są zabrudzone płynem do naczyn, płynem do szyb czy inną chemią gospodarczą to tylko do zmieszanych.
@linalina37295 жыл бұрын
Nie wiem jak w innych miastach, ale w Białymstoku już od października 2018r był obowiązek segregacji
@KK-jp1by5 жыл бұрын
U mnie z kolei na osiedlu jest problem, bo mamy tylko trzy typy kontenerów : razem papier, metal i plastik, następnie szkło i nieoznaczony. Czy to kwestia czasu aż pojawią się nowe kontenery?
@KasiaGandor5 жыл бұрын
Tak, do 2022 system, o którym mówię w filmie, będzie wprowadzony w całej Polsce :)
@natalianowak90055 жыл бұрын
Mam bardzo duży problem z segregacja śmieci: 1. Czy opakowania po kosmetykach nadają się do recyklingu? Słyszałam ze no opakowania na szampon maja jakaś specjalna powłokę aby szampon spływał po ściankach i nie można wrzucać ich do plastiku 2. Czy można wrzucać opakowania po mięsie do plastiku?