Po nogach bym Cię całował gdybyś zrobiła podobną serię o energetyce jądrowej. To jest bardzo podobna historia i jednocześnie rzecz od której zależy to, czy poradzimy sobie z globalnym ociepleniem.
@maksymilianwisniewski20735 жыл бұрын
o tak, proszę z całego serca
@thenermentez83375 жыл бұрын
Też bardzo chciałbym taki odcinek, choć tu kwestia jest trochę bardziej niejednoznaczna - np. jeśli chodzi o kwestię składowania odpadów promieniotwórczych
@maksymilianwisniewski20735 жыл бұрын
@@thenermentez8337 no akurat jest na to rozwiązanie- znaleźli je Francuzi. 1. Odpady promieniotwórcze w przeliczeniu na jednego człowieka przez całe jego życie mają masę jednego jabłka. 2. Metoda bardzo prosta - odpady zaleważ betonem i zatapiasz na dno Atlantyku (ok. 4 km). A w momencie kiedy ten beton się rozszczelni to: a) Biosfera w Atlantyku na tyle je przykryje, że nic się nie przedostanie b) Gdy beton się rozszczelni te odpady nie będą już promieniotwórcze, bo to minie ok 100 lat. Pozdrawiam
@thenermentez83375 жыл бұрын
@@maksymilianwisniewski2073 nie jestem tylko pewny czy po tych stu latach poziom promieniowania spada do zera. Czytałem artykuł w Wiedzy i Życiu (wydaje mi się że to rzetelne źródło) gdzie było napisane, że składowanie odpadów w zamkniętych kopalniach, szybach etc, jest wadliwe, bo po upływie kilkuset lat te składowiska są uszkadzane przez wody gruntowe/ruchy tektoniczne i pierwiastki radioaktywne przedostają się na powierzchnię. W oceanie taka erozja nastąpił by nawet szybciej Pozdrawiam
@kowalski42815 жыл бұрын
@@thenermentez8337 Naprawdę, odpady to jest ostatnia rzecz o którą powinniśmy się martwić. Myślę, że także tę kwestię Kasia by wyjaśniła. Przede wszystkim to są mikroskopijne ilości, a energetyka jądrowa jest chyba jedyną branżą, która w całości zabezpiecza odpady.
@GlobstoryPl5 жыл бұрын
Kasia, domyślam się, że sporo pracy kosztowało zmontowanie takich rozmówców, o różnym typie narracji - by w wyważony bardzo sposób przedstawić problem i stopień jego skomplikowania. Przy jednoczesnym poszukiwaniu prawdy, która czasem bywa kłopotliwa czy wstydliwa. Szapo ba! ;)
@KasiaGandor5 жыл бұрын
Kaja
@igorbareja42975 жыл бұрын
Ostatnimi czasy moja ulubiona seria na KZbin. Tak trzymać!
@KasiaGandor5 жыл бұрын
@adamprowda46165 жыл бұрын
Dwie uwagi do wypowiedzi ludzi w tym odcinku: 1) Pani z Greenpeace wypowiedziała dużo słów ale przekazała bardzo mało treści. Używała dużo sformułowań typu "sprawiedliwość, elastyczność, musimy odejść od...", nie przedstawiła konkretnych argumentów, tylko je pozorowała. 2) Jeden z naukowców krytykował ludzi za atakowanie Monsanto i używanie Apple'a i innych produktów wielkich korporacji. To błąd retoryczny. Podobny do stwierdzenia, że nie powinniśmy wydawać pieniędzy na badanie kosmosu, bo wielu ludzi na świecie żyje w ubóstwie i to im należy pomóc w pierwszej kolejności. To, że istnieją korporacje większe niż Monsanto nie znaczy, że należy przymykać oko na ich praktyki i hejtować tylko tych większych.
@Czarosuaw5 жыл бұрын
Ad 1. Greenpeace tak właśnie funkcjonuje. Blablabla z którego nic nie wynika.
@julialeszek91015 жыл бұрын
Też zwróciłam na to uwagę, nawet przewijałam jej wypowiedź bo myślałam, że coś mi umknęło.
@filozofwielki11215 жыл бұрын
Ad 2. Chodziło mu chyba o to, że monopolizacja jest obecne współcześnie na wielu rynkach, więc monopolizacja na rynku biotechnologii nie powinna nas dziwić.
@marekjakimowicz5 жыл бұрын
Ja miałem wrażenie że wypowiedzi pani z Greenpeace zostały pocięte tak, że nie wiem o czym ona mówi. I teraz nie wiem, czy faktycznie coś wycięto, czy nic w tych wypowiedziach nie było.
@berni29055 жыл бұрын
Nie krytykował ludzi za używanie Apple'a tylko pokazywał, że monopol jest obecny wszędzie i to nie jest żaden wartościowy argument pani z Greepnpeace.
@misha-89365 жыл бұрын
poranki stają się jakieś lepsze i mądrzejsze dzięki Tobie Kasiu
@SklepHADRON5 жыл бұрын
Podobało. Idę na zakupy szukać produktów GMO. Mam ochotę na obiad GMO :)
@oxygenium925 жыл бұрын
Dokladnie moje przemyslenia. Skoro dla przeciwnikow sa specjalne oznaczenia "non gmo" to dlaczego nie ma alejek w sklepach wylacznie z zywnoscia gmo? Sam bym chetnie tam kupowal
@JR.H4xo5 жыл бұрын
Idę szukać idealnego pomidora, musi być mięsisty i ofc kształtny :D
@Ouroborosus5 жыл бұрын
@@oxygenium92 Produkty non gmo to scam, wszystkie produkty gmo musza byc oznaczone. Wiec te ktore sa non gmo po prostu nie maja oznaczen gmo. Poza tym produkty non gmo i tak sa modyfikowane genetycznie jak wszystkie obecnie rosliny, ktore czlowiek spozywa na calym swiecie.
@szultz005 жыл бұрын
@@oxygenium92 Ja na przykład świadomie omijam producentów, którzy szczują nas GMO na opakowaniach wielkimi znaczkami 'wolne od gmo' jak mlekpol z łaciatym.
@a81855 жыл бұрын
@@szultz00 ale to rynek i sieci handlowe na nich to wymusiły. Pojawila się moda więc nakazano mleczarniom a one na rolnikom. Efekt tego taki jak zwykle, rolnik ponosi dodatkowe koszty a wy płacicie więcej. Kto zarabia odpowiedz sobie sam
@zofiele5 жыл бұрын
Kasiu, uwielbiam to, że wrzucasz filmy o siódmej rano ❤
@jacekbursy41685 жыл бұрын
Słuchając Pani z Greenpeace'su, aż chce się powiedzieć: "Stop Greenpeace" zamiast "Stop GMO". Tak bardzo nie rzeczowo.
@BlueScreenOfDeathPL5 жыл бұрын
Pamiętaj że naukowcy zajmujący się GMO nie dowożą... bo są zorientowani na produkt... Czyli dzięki temu jednak dowożą?
@fffffffffake5 жыл бұрын
2:28 Ona powiedziała, że ten cały zapał i wysiłek, który mógłby być przeznaczony na badania ... idzie w produkt. To może ten cały wysiłek jaki ona wkłada w bezsensowne protesty mogła by przeznaczyć na badania ! Ale wiem, łatwiej stać jak debil z transparentem i pieprzyć głupoty w wywiadach niż wziąć się za porządną pracę.... Szkoda słów.
@marekjakimowicz5 жыл бұрын
@@BlueScreenOfDeathPL Nie rozumiem co to znaczy że "GMO nie dowożą".
@BlueScreenOfDeathPL5 жыл бұрын
Marek Jakimowicz To z korpomowy tłumaczenie „to deliver”. Czyli de facto „dostarczyć produkt”, „zrobić robotę”... nic w stylu większości aktywistów :)
@pavel96524 жыл бұрын
@@BlueScreenOfDeathPL Też się chwilę zastanawiałem nad tymi słowami. Operują anglo-korposlangiem tak często, że się oderwali od rzeczywistości. Po za tym deliver to bardziej dostarczać różnymi metodami, niekoniecznie dowozić, które można pomylić z nawozić szczególnie w kontekście rolnictwa ;)
@barbara54775 жыл бұрын
Bardzo, bardzo podoba mi się ta seria, łapki w górę 👍👍👍 Dołączam się do prośby o film na temat oleju palmowego. Niby to samo zło, a jest wszędzie.Dziękuję i pozdrawiam
@alikos45285 жыл бұрын
Fajnie zrobiony ten unfold, chciałbym żeby był kontynuowany z innymi tematami a nie tylko gmo
@KasiaGandor5 жыл бұрын
Dokładnie tak będzie
@dm69705 жыл бұрын
Świetny format kilku odcinków zgłębiających ten sam temat. Chcemy więcej takich serii Kasiu :)
@Kara12Pinek5 жыл бұрын
Masz na kanale dużo filmów w tych tematach, ale dla widza, który dopiero Cię poznał to za dużo. Udało Ci się dzięki UNFOLD podsumować coś, co (myślę) chciałaś nam przekazać od samego początku. Tym ułatwiłaś dostęp do wiedzy. Twoja cegiełka do poszerzania świadomości ludzi
@hofimastah5 жыл бұрын
Ciekawe ile osób umarło z głodu przez Greenpeace
@xdagmara89x5 жыл бұрын
ale najważniejsze, że doczytali
@a81855 жыл бұрын
Świetna robota. Jako rolnik cieszę się że ktoś w końcu podchodzi do sprawy rzetelnie. Pozdrawiam
@KasiaGandor5 жыл бұрын
o! bardzo się cieszę! bardzo chciałam, jako leming z miasta, pokazać perspektywę osób, które obcowały lub obcują z GMO bezpośrednio i perspektywa rolnika miała tutaj priorytet :)
@asocin31285 жыл бұрын
JEDYNA OSOBA KTÓRA WRZUCA RANO. DOCENIAM CAŁYM SWOIM SERDUSZKIEM💞
@irukard5 жыл бұрын
Mam ogromny problem z Greenpeace. Za każdym razem jak słucham lub czytam ich wypowiedzi to nie mogę wyjść z podziwu jak z przysłowiowej d$py są ich argumenty. Dyskusja zawsze dotyczy czegoś innego. Chwytają coraz to nowe argumenty, nie związane z bazową tezą tylko po to by udowodnić to w co aktualnie wierzą lub za co im płacą.
@KasiaGandor5 жыл бұрын
to się nie sprawdza w każdym przypadku (zwróć uwagę na wypowiedź prof. Golika pod koniec), ale faktycznie - przeprowadzając ten wywiad miałam niestety poczucie, że ciągle odbiegamy od tematu.
@Paracelsus005 жыл бұрын
Greenpeace to taki sam rak jak PETA. Jedna wielka szopka wariatów, ubrana w piękne ideologie.
@irukard5 жыл бұрын
@@Paracelsus00 nie nazwałbym ich rakiem. Bo to inteligentni ludzie. W wielu dziedzinach zrobili dużo dobrego. Ale świat dawno przestał być czarno biały. I będąc w organizacji o radykalnych poglądach niejako jest się zmuszonym do olewania szarych kolorów. A to właśnie w tych szarościach leży zdrowy rozsądek i kompromis.
@oxygenium925 жыл бұрын
Robisz wazna i potrzebna robote, sluchasz obu stron i przedstawiasz ich argumenty a przyznanie racji zostawiasz widzowi, bardzo mi sie to podoba.
@paulinasobis54155 жыл бұрын
PODOBAŁO! ukazanie sprawy z różnych stron, co jest podstawą na budowanie dobrego dialogu :) tak trzymać
@grc25555 жыл бұрын
Super pomysł oraz wspaniale przemyślany montaż 😍
@KasiaGandor5 жыл бұрын
@karolgomoka46065 жыл бұрын
Świetne, uwielbiam! Nie mogę się doczekać kolejnych odcinków! Poziom materiałów jest tak wysoki jak inflacja w Wenezueli i nadal rośnie! :)
@klaudiawieczorek66015 жыл бұрын
Świetna seria! Bardzo obiektywnie wszystko zostało przedstawione. Nigdy nie interesowały mnie za bardzo takie tematy, ale odkąd oglądam twoje filmy, chce pogłębiać wiedzę w tym kierunku :D
@majkac24165 жыл бұрын
Świetna seria. Dziękuję i będę podawać dalej 😉
@julialamczak83185 жыл бұрын
Bardzo przystępny, świetny materiał! 😯💕
@juliastalica63455 жыл бұрын
Świetna seria, otwiera umysł na inne rozwiązania i nakłania do reflekscji. Wywiady bardzo dużo dały, Super robota!
@mrdudolf5 жыл бұрын
Świetna seria. Niecierpliwie czekam na więcej.
@kasia96915 жыл бұрын
Ale się ogromnie cieszę, że powstają te filmy!
@KasiaGandor5 жыл бұрын
ja również
@martwica64275 жыл бұрын
Ach! Świetne, porządna dawka wiedzy ze skrajnych stron. Dziękuję i czekam na więcej tego typu materiałów! ❤️
@melaania2235 жыл бұрын
Świetny, ciekawie zrobiony materiał!
@karolinabambolina5 жыл бұрын
Bardzo lubię, bardzo się podoba, czekam na więcej!
@wiktoriagregua49685 жыл бұрын
Super Kasiu materiał! Oby tak dalej! Ściskam serdecznie ❤
@naciaakk5 жыл бұрын
Świetna seria! Dziękuję za dobrą dawke wiedzy!
@curramanucha99975 жыл бұрын
Lubię Kasiu jak otwierasz mi oczy, zmieniasz punkt widzenia i rewidujesz poglądy.
@MrPawienis5 жыл бұрын
Fantastyczna seria! Proszę o więcej :)
@Ilumiele5 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten filmik, bardzo dużo się dowiedziałam. Świetny pomysł z tą serią! :)
@witchisback26065 жыл бұрын
WAT? Wybacz za offtop, ale moją uwagę przykuł twój nick. Czyżby fanka Disciples? :D
@Ilumiele5 жыл бұрын
@@witchisback2606 łooo... Nie sądziłam, że ktoś jeszcze pamięta ta grę:D owszem!
@witchisback26065 жыл бұрын
@@Ilumiele Ta gierka to moje dzieciństwo, a nazwę Illumielle czasami zapożyczam XD
@RR-ty8zo5 жыл бұрын
Genialne
@LukaszKusmierz_855 жыл бұрын
Zrobiliście super robotę. Przyznam, że podważyliście moje poglądy na temat GMO, dowiedziałem się z Waszych filmów nowych rzeczy. Do zobaczenia, oby, w kolejnych filmach!
@lucykuda75735 жыл бұрын
Przez Twoje filmiki czuje się mądrzejsza. Super seria!!!
@atosztefa4 жыл бұрын
Bardzo dobra argumentacja i dobre przykłady.
@ogrodnakamieniu5 жыл бұрын
super! chcę więcej i jeszcze! co następne bierzesz na tapetę?
@CucumbersOfDeath5 жыл бұрын
Kasiu ta seria jest genialna! Widac, ze kosztuje to mnustwo czasu i pracy, ale prosze kontynuujcie to. Jedyny minus, to, że trzeba czekac miesiac na calość :)
@negrarana5 жыл бұрын
Dobra robota, dzięki Kasiu!
@juuuuustmee5 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty. Czekałam na kolejne odcinki tak jak na ulubiony serial😁
@KasiaGandor5 жыл бұрын
:)
@sandraO.5 жыл бұрын
Baaaardzo mi się podobała cała seria! Wysyłam mojej siotrze👍
@gosia68365 жыл бұрын
Z rana dwoje wspaniałych ludzi. Kliknęłam w 4Clouda i bum Kasia Gandor. Miodnie
@MG-yx9qr5 жыл бұрын
Super Material
@lchojnack5 жыл бұрын
Genialna seria! Trzymaj tak dalej :)
@oliwiaspiralska27565 жыл бұрын
super Kasia!
@JR.H4xo5 жыл бұрын
Świetna seria i proszę o więcej. Przy okazji znów zapytam o olej palmowy :D
@JR.H4xo5 жыл бұрын
Okej, już się dowiedziałem o oleju palmowym, jakby ktoś jeszcze szukał, to u Kasi na blogu (oł jea, odkryłem bloga!) jest post sprzed 3 lat (trzeba użyć szukajki- olej palmowy i na pewno znajdzie!).
@ZaxstUser5 жыл бұрын
Świetna seria, szanuje za takie podejście do dokumentu, wiele osób robiąc dokumenty (zwłaszcza telewizje) kończy to na wstawianiu filmików ze stocka i dodawaniu dennego komentarza. I druga sprawa, Kasiu znalazłem w internecie GMO Kity czyli zestawy które w teorii pozwalają na domowy CRISPR, może chciałabyś nagrać o tym materiał? www.the-odin.com/gene-engineering-kits/
@wilknet5 жыл бұрын
Ogląda się to jak dokument na Discovery. Szacun Kasia :)
@KasiaGandor5 жыл бұрын
szacun Kasia i Maciek! Nie zapominajcie o Maćku! :D
@wilknet5 жыл бұрын
@@KasiaGandor Maciek - brawo Ty! :-)
@oliwiabartnicka29375 жыл бұрын
Bardzo dobra seria, mam nadzieję na kolejną! :) Gratuluję świetnej roboty i dziękuję za takie wartościowe filmy ;)
@WojBot5 жыл бұрын
Fajna seria, teraz czekam na kolejną 🐙 Pozdrawiam Wszystkich 🙋
@KasiaGandor5 жыл бұрын
pozdrawiamy ciebie 🖐
@RadeFor15 жыл бұрын
Świetna seria :D czekam na następną :D
@Aeriojin4 жыл бұрын
Duża dawka naprawdę cennej wiedzy.
@bartomiejwarzecha27085 жыл бұрын
Bardzo podobał mi się ten materiał ;)
@Limak71495 жыл бұрын
bardzo mi się podobało, dzięki
@ROWELEK5 жыл бұрын
Dziękujemy
@kacperadamus47145 жыл бұрын
Bardzo mi się podobało!!!
@klaudiapawlowska1965 жыл бұрын
Cudowne! Ostatnio jesteś moim ulubionym twórcą na YT
@agnieszkamalicka72325 жыл бұрын
Uważam że forma unfold jest świetna i czekam na kolejne serie :)
@KasiaGandor5 жыл бұрын
💪💪💪
@PatrykPrzydanek5 жыл бұрын
Obejrzane, udostępnione teraz jeszcze przekonać jak najwięcej osób do obejrzenia tego wspaniałego materiału ;)
@fokeuu5 жыл бұрын
Ludzie boją się nowych technologii i tyle
@MarekOrzylowski5 жыл бұрын
Sprzeciw większości wobec gmo jest właściwie sprzeciwem przeciwko całej intensyfikacji rolnictwa. Wynika to z niewiedzy ludzi i myśleniu, że gmo=chemia, pestycydy, trucizna, jedzenie bez smaku. Tymczasem rolnictwo zmierza do zaspokojenia potrzeb klientów. Aby klient kupił pomidora w sklepie to musi on być jędrny, o idealnym kształcie. Więc rolnictwo się dostosowuje i uprawiamy odmiany, które dają produkt o pożądanych właściwościach. Ludzie nie zdają sobie nawet sprawy czego naprawdę chcą, bo kupują to co tanie i ładne, a marzą o zdrowym i smacznym co nie zawsze idzie w parze. W takiej sytuacji świat znalazł sobie "winnego" GMO to zło i rolnictwo się do tego dostosowuje. Coraz częściej spotyka się produkty "bez gmo"
@malleusmaleficarum92485 жыл бұрын
@@MarekOrzylowski Dokładnie to samo mówię znajomym, którzy narzekają na "chemię" w jedzeniu. Nie potrafią przy tym określić, co konkretnie mają na myśli, a jednocześnie chcieliby, żeby było trwale, smacznie i koniecznie tanio!
@rosekdr5 жыл бұрын
@@malleusmaleficarum9248 To mało wyedukowani Ci znajomi. Chociażby taki benzoesan sodu (ciężko znaleźć śledzie bez niego). "W połączeniu z witaminą C (E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen". Taki śledzik z cytrynką samo zdrowie. Z drugiej strony można sobie czytać etykiety i wyszukiwać produkty bez szkodliwej chemii (co nie jest trudne). Inna sprawa to nastrzykiwanie mięsa fosforanami i wodą (żeby tę wodę trzymały).
@malleusmaleficarum92485 жыл бұрын
@@rosekdr Mało wyedukowani, jak większość ludzi... A z tymi "wyedukowanymi" z młodego pokolenia czytającego etykietki (bezglutenowi, bezlaktozowi), już nieraz zdarzało mi się toczyć dyskusje na temat czy mleko kozie zawiera laktozę, czy laktoza to białko oraz na jakie cukry proste zamienia się sacharoza... Ich niewiedza oraz pomieszanie z poplątaniem, przyprawia mnie o ataki śmiechu.
@Petaurista135 жыл бұрын
@@MarekOrzylowski Nie, w większości to po prostu lęk przed postępem, który jak zwykle jest podsycany przez rządne sensacji media. Tak jest od zawsze i dotyczy różnych sektorów. Rolnictwa, medycyny, elektroniki...
@filipskrzat5 жыл бұрын
Samo GMO nie jest straszne :) Ale celem nie jest obniżenie cen żywności lub zwiększenie dostępności żywności,cel jest jeden : zmniejszenie kosztów produkcji. Moim zdaniem nie będziemy w stanie systemowo kontrolować "korporacji" produkujących żywność. Zgadzamy się na przekroczenie pewnej granicy, po przekroczeniu której za kilka lat może się okazać, że np. jakaś zmodyfikowana rzepa uśmierci środowisko naturalne na obszarze 1000km2 - aj "przepraszamy" (dokładnie jak z wyciekami z rurociągów ropy na terenach chronionych w U.S.A). [edited]
@Petaurista135 жыл бұрын
"dokładnie jak z wyciekami z rurociągów ropy na terenach chronionych w U.S.A" [pisownia oryginalna] Czyli modyfikowane rzepy przenoszą ropę, czy z ropociągu wyciekły rzepy? Bo ja nie widzę żadnego związku pomiędzy rzepą, a rurą z ropą.
@filipskrzat5 жыл бұрын
@@Petaurista13 Skala przesiębiorstwai całego przedsięwzięcia powoduje że aparat kontroli jest zbyt malućki, inny przykład VW lub Facebook
@Karolina-oy9ki5 жыл бұрын
Monsanto zostało wykupione przez firmę Bayer w 2010 roku. Jak podaje Wikipedia w 2010 zarabiali oni 35 miliardów euro rocznie. Pan Rotkiewicz mówiąc, że jest to nie znacząca firma myli się.
@geralcik25 жыл бұрын
O dowolny Absolucie, chcę więcej! Więcej tego formatu, jest genialny, aż szkoda, że na yt a nie jakimś serwisie typu Netflix :D
@KasiaGandor5 жыл бұрын
:)
@아마리아우라5 жыл бұрын
A mnie ciekawi muzyka użyta w filmie, zwłaszcza 5:35. Zna ktoś coś?
@izawozniak38655 жыл бұрын
Nie dostałam powiadomienia! Why???!!! A film jak zawsze SZTOS! Czekam na kolejny temat!
@rastek685 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty . Dziękuję .
@pawepawlik95435 жыл бұрын
Świetna seria! Będzie kolejna? o jakimś innym temacie?
@staszekpawelski13515 жыл бұрын
To tak już? Koniec? Ej! Za mało! Więcej, proszę! To się ogląda z zapartym tchem!
@ula_a5 жыл бұрын
O nie! Dlaczego nie dostałam powiadomienia? Los jednak chciał, że i tak Cię znalazłam. Dzięki Kasiu za miły i ciekawy poranek!
@KasiaGandor5 жыл бұрын
ależ proszę
@dulcetmadness5 жыл бұрын
Super, prydałoby się wiecej tematycznych serii :)
@KasiaGandor5 жыл бұрын
będzie więcej, dajemy sobie z Maćkiem chwilę oddechu i jedziemy z kolejnymi 👌
@endryju15 жыл бұрын
wszystko fajnie pięknie ale oprócz elementu o nie możliwości hodowania rośliny z zebranych nasion. Mieszkałem ponad 20lat na wsi i zawsze prawie sialiśmy zboża z tych nasion które zebraliśmy poprzedniego roku. Jedyny moment gdy kupowaliśmy nasiona to moment gdy chcieliśmy przetestować jakąś nową odmianę.
@KasiaGandor5 жыл бұрын
bo w przypadku niektórych odmian pszenicy (i być może innych zbóż) ta zasada się nie sprawdza. ale już w przypadku kukurydzy, czy rzepaku - tak. chodzi o zjawisko heterozji, zguglaj sobie :)
@endryju15 жыл бұрын
@@KasiaGandor jasne że jest coś takiego ale w filmie to wygląda jakby wszystkie zboża temu podlegały.
@Chromozol5 жыл бұрын
@@endryju1 Nie skupiłem się szczególnie, ale zrozumiałem to tak, że ten Pan temu podlega, i nie wysnuwałem szerzej zakrojonych wniosków.
@endryju15 жыл бұрын
@@Chromozol ty może tak ale inni mogli to tak odebrać. I tak powstają daje newsy
@marqustd5 жыл бұрын
8:55 "Porcja na hektar jest droższa o 50 zł/ha". I dalej o opryskach - 300 zł/ha. Lepiej byłoby albo podać cenę nieGMO, albo te liczby w procentach, żeby pokazać skalę tego :)
@Jomaha_Jomaso5 жыл бұрын
Zlitujcie się, jedzenia na świecie nie brakuje. GMO nie ma niczego rozwiązywać tylko zmonopolizować rynek. Myślałem że to już jest oczywiste dla każdego, widać niektórzy dalej wierzą w walkę z problemami trzeciego świata.
@Patizm5 жыл бұрын
ŁI LAW JU!
@Daniel_VolumeDown5 жыл бұрын
Jeszcze tylko warto się zastanowić czy jedzenie zdrowej żywności jest zdrowe. Być może takie jedzenie czegoś, co jest tylko "zdrowe" dla naszego organizmu rozleniwiamy/niszczymy mechanizmy odpowiedzialne za radzenie sobie w sytuacjach gdy jemy coś "niezdrowego" - zarówno w sytuacji krótkoterminowej (życia jednego człowieka) jak i długoterminowej (ewolucji genów ludzkich). Oczywiście to tylko luźne przemyślenie, które jednakowoż nasunęło mi się po zobaczeniu całej serii.
@Simon-wb9zj5 жыл бұрын
mi sie podabało! buzia :*
@Ad_Hadrianus5 жыл бұрын
Ciśnij dalej z tematem Gondor!
@lenawilk74664 жыл бұрын
6:54 myślę że to dlatego iż niejako przyzwyczailiśmy się do prawa patentowych laptopów oraz taki kowalski myśli że niebezpieczniejsze jest właśnie patentowanie w sferze jedzenia, gdyż jakby nie patrzeć każdy musi jeść, a korzystać z internetu teoretycznie nie każdy
@jedrzejgago47245 жыл бұрын
Dzięki ;)
@piotrzarzycki58975 жыл бұрын
Milionerów z kierownictwa greenpeace nie interesują biedne regiony/ludzie. Niech sobie ci biedacy kupują ekologiczną żywność po znaczenie wyższych cenach (związanych z wyższymi kosztami produkcji), nie interesują ich także dzieci, które w biednych regionach korzystaly ze złotego ryżu od monsanto żeby nie traciły wzroku. To nie są dzieci milionerów to niech sobie tracą wzrok.
@DominikMajek5 жыл бұрын
Baaaaaaardzo się podobało! :))))))))))
@kamildudar88065 жыл бұрын
Świetna seria!!!!
@SDec55 жыл бұрын
Brak fajnego wstępu :( Ale i tak materiał bardzo dobry Kasiu :)
@corason895 жыл бұрын
Super seria! Planujecie kolejną? Zmuszam wszystkich znajomych do oglądania 😊
@KasiaGandor5 жыл бұрын
będzie kolejna, ale musimy odetchnąć i zrobić rewizję tego, co wyszło oraz tego, co nie wyszło. jak już wszystko podsumujemy, to ruszymy z produkcją :)
@dadawidid895 жыл бұрын
Nie wierzę w GMO. Żartuję, bardzo dobry materiał. Cieszę się, że powstają takie kanały na jutubie. Oceniając jakość wykonania 5/5
@PM_1705 жыл бұрын
You made my day:D Nie wierzę... :DDDD Aż się kawą zadławiłem ze śmiechu :)
@ardkos55565 жыл бұрын
Jedzenia mamy nadmiar.
@krzysztof80955 жыл бұрын
I problem przegadany. Tylko pytanie, czy przez to że opinia publiczna tak bardzo interesowała się kwestią GMO, koncerny biotechnologiczne działały inaczej niż gdyby tego zainteresowania nie było? Opinia publiczna - Sprawuje kontrolę, różnie to wychodzi, czasami temat dyskusji jest bagatelizowany, czasem przerysowany i demonizowany. Jednak nieporuszanie problemów jest jeszcze gorsze. Bo z jednej strony mamy: "Starych ni ma, chata wolna, oj będzie bal" Zenon Laskowik a z drugiej, "Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni" Kult - Gdy nie ma dzieci Gdyby klienci warzywniaków nie interesowali się co trafia na ich talerze do jakich absurdów w pogoni za zyskiem posunęli by się właściciele przedsiębiorstw biotechnologicznych?
@Petaurista135 жыл бұрын
Opinia publiczna - w większości zależna od tego co przeczyta w gazetach i tego jak to w tych gazetach wytłumaczą.
@krzysztof80955 жыл бұрын
@@Petaurista13 To i tak optymistyczne podejście, zakładać że ludzie czytają. :)
@grzesiekcze5 жыл бұрын
Gdzieś usłyszałem, że "to nasze młode pokolenie takie roszczeniowe, wszystkiego bysmy chcieli, wszystko ulepszać, a przecież tak dobrze jest... No właśnie nie jest. Starsi ludzie, niestety, bardzo często wyznają zasadę >tyle lat się tak żyło, było dobrze, to jakoś to będzie dalej, mogło być gorzej
@malleusmaleficarum92485 жыл бұрын
Ja mam akurat odwrotne obserwacje - ludzie młodzi, siedzący nosami w internetach, są bardziej podatni na serwowane tam bzdury pokroju proepidemików czy bezglutenowców...
@mateuszchojna44534 жыл бұрын
Kox
@lisek425 жыл бұрын
No ja na końcu trochę się wzruszyłam 🤷🏻♀️
@ukasz63105 жыл бұрын
Po prostu jest nas za dużo. Jak z bakteriami, będa się mnożyć na szalce dopóki jest pożywka - a potem nagle wszystkie wymra.
@mateusztomaszewski54855 жыл бұрын
duzo reklam, ale za tego typu kontent, jestem w stanie obejrzeć więcej
@Szymoum5 жыл бұрын
Kto lubi gmo jego sprawa ale powinien być wybór czy taka żywność chce kupić czy tez nie a i żywność gmo powinna być oznakowana! Pozdrawiam.
@filipjuroszek81875 жыл бұрын
żywność gmo jest przecież oznakowana w związku z prawem unijnym
@Kaze_PL4 жыл бұрын
Hej Kasiu, obejrzałem teraz kilka odcinków o GMO i nagle dowiaduje się ze jest zdrowe, zaś kilka lat temu obejrzałem film dokumentalny na TVP ze GMO jest szkodliwe dla człowieka, stąd przyjąłem ze żywność genetycznie modyfikowana jest nie zdrowa. I prawdę mówiąc nie wiem co teraz myśleć. Telewizji od kilku lat już nie oglądam z różnych powodów, a jednym z nich są prawdziwość informacji. Tak czy inaczej od długie czasu staram się jak najlepiej odżywiać itd., ale gdy słyszę od znajomych lub z innych źródeł ze dany produkt jest nie zdrowy, mam coraz to większy problem z kupowaniem produktów w sklepach, bo już nie wiem co jest zdrowe, a co nie. Wchodzę do sklepu widzę półki z oznaczeniem bio i się zastanawiam co z tymi produktami co tego bio nie mają? Kiedyś tego problemu nie miałem i teraz pytanie komu wierzyć. Tym bardziej podam przykład rzodkiewki. Za dzieciaka jak zjadałem rzodkiewkę z ogródka babci, było czuć smak, ostrość, a teraz jak kupię w sklepie, ta rzodkiewka już tak nie smakuje jak kilka lat temu, prawdę mówiąc jest więcej taki produktów. Co zatem jest z tą żywnością? Wiedziałem o tym ze nie które produkty warzywa z biegiem czasu krzyżowano by uzyskać jak najlepszy plon, czyli ze nie są naturalne itd. Jednakże jak wspomniałaś o psach i ich krzyżowaniu, to chyba nie jest to samo. Bo niestety nie pytano się psa czy to nie wpłynie na jego zdrowie, a niestety wiele tych rasowych psów, boryka się z rożnymi chorobami. Kiedyś oglądałem dokument o tym całym krzyżowaniu psów i prawdę mówiąc strasznie mnie to oburzyło. Nie jestem z tych osób co boi się nowych technologi, jak tu jeden z komentujących napisał, a boję się ze dla zysku ludzie zapomną o bezpieczeństwie i zdrowiu ludzkim. Poza tym ja jestem osobą co lubi wszelkie nowinki technologiczne, ale i one muszą być bezpieczne dla zdrowia. Mówi się ze 5G ma wpływać na organizm ludzki, choć czytałem ze to bzdury. Jednakże pytanie komu wierzyć i gdzie leży prawda? Bo niestety właśnie dobrze ze są ludzie którzy sprzeciwiają i obawiają się wszelkim nowością, za to głupotą byłoby wierzyć wszystkiemu. Gdyż od dawno wiadomo ze ludzkie życie jest mniej wartę od pieniądza. Pozdrawiam.
@Luxer5 жыл бұрын
Przydałby się materiał o samym Monsanto i glifosacie (i jego szkodliwości bądź nie dla pszczół i ludzi)
@cthulhu92635 жыл бұрын
Moja ulubiona seria szkoda tylko, że tak szybko się skończyła
@dorotea975 жыл бұрын
Szanuję za bardzo obiektywne podejście do tematu :D
@anzelmniesawny73185 жыл бұрын
Chciałem tylko zauważyć, że na co dzień nie przekrzykuje się tak, jak to pokazuje materiał propagandowy w czołówce. :D Jak zawsze ciekawy materiał, dziękujemy Kasiu