KAWA. Właściwości i ciekawostki

  Рет қаралды 196,837

Pod Mikroskopem

Pod Mikroskopem

Күн бұрын

Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych produktów. Dlatego warto poznać jej wpływ na zdrowie człowieka. Kawa zawiera kofeinę, kwasy organiczne - chlorogenowy, polifenole, garbniki, glikozydy, ale także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Wpływ na zdrowie tych składników zależy od tego, jak często kawa jest spożywana, czy regularnie, oraz w jakich dawkach dobowych.
Kawa spożywana w dużych dawkach (powyżej 5 szklanek na dobę), lub nieregularnie (na przykład raz w tygodniu), podwyższa ciśnienie tętnicze krwi (nieznacznie), wywiera niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, wzrasta prawdopodobieństwo zawału. Ponadto kawa spożywana nieregularnie, ale jednorazowo w dużych ilościach, zwiększa insulinooporność, oraz zagrożenie cukrzycą typu 2. W tych przypadkach ujawnia się przede wszystkim niekorzystny wpływ kofeiny na zdrowie człowieka, który przeważa nad przeciwutleniającym i antykancerogennym wpływem kwasów organicznych (przeciwutleniaczy).
Natomiast kawa spożywana w umiarkowanych ilościach (2-3 filiżanki na dobę), regularnie (codziennie) i przez długi okres wywiera zupełnie odmienny wpływ na zdrowie. Po rozpoczęciu picia kawy, początkowo ujawnia się niekorzystny wpływ kofeiny, jednak już po miesiącu regularnego picia, wpływ ten jest niewielki wskutek rozwoju tolerancji, zaś przeważać zaczyna korzystne działanie przeciwutleniaczy. Kawa spożywana regularnie działa zatem korzystnie na serce. Obserwowane w literaturze rozbieżności pomiędzy korzystnym, a niekorzystnym wpływem kawy na ludzki organizm, są spowodowane właśnie przede wszystkim stopniem uzależnienia (przyzwyczajenia) do kofeiny oraz tym, czy grupa badana spożywała kawę filtrowaną, czy niefiltrowaną. Paradoksalnie, im większe przyzwyczajenie do kofeiny, tym korzyści z picia kawy są większe.
Kawa niefiltrowana zawiera cafestol i kahweol, związki pobudzające syntezę homocysteiny, prowadzącej do stresu oksydacyjnego w śródbłonku naczyń wieńcowych zwiększającej ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca lub udaru mózgu. Niekorzystne doniesienia literaturowe związane ze spożywaniem kawy, były przeprowadzane na grupach pijących kawę niefiltrowaną. Jeżeli już musimy spożywać kawę niefiltrowaną, to nie zapominajmy zwiększyć w diecie podaży witaminy B6, kwasu foliowego i witaminy B12, które uczestniczą w metabolizmie homocysteiny. Wskazana jest suplementacja tych witamin.
Nie należy także zapominać o działaniu przeciwnowotworowym kawy. Jest ono związane z obecnością przeciwutleniaczy. W badaniach naukowych wykazano silny wpływ antymutagenny cafestolu i kahweolu, jednak związki te jednocześnie zwiększają ryzyko zagrożenia miażdżycą. Kawa zawiera także witaminy - z grupy B, trochę wapnia, cynku i magnez, jednak prawie się one nie wchłaniają z kawy (kawa nie jest ich dobrym źródłem), ze względu na garbniki i kwasy organiczne, tworzące nierozpuszczalne sole z minerałami, oraz związki kompleksowe z kofeiną.
Istnieją też pojedyncze doniesienia o korzystnym wpływie kawy na chorobę Alzheimera. Wpływ ten ma wynikać z pobudzania przez kawę syntezy GCSF, który zmniejsza odkładanie beta-amyloidu w mózgu. Nadmiar beta-amyloidu jest obserwowany u pacjentów z chorobą Alzheimera. Kawa może działać zapierająco (garbniki), ale spożywana w większej ilości powoduje biegunkę, co jest związane z działaniem kofeiny, pobudzającym perystaltykę jelita grubego.
Jak zatem należy pić kawę?
Codziennie, 1-2 filiżanki, najlepiej filtrowaną, niepaloną. Unikać picia kawy od czasu do czasu (1-2 razy w tygodniu), jeżeli już, to okazjonalnie (1 raz w miesiącu lub rzadziej), gdyż w przeciwnym razie dominuje niekorzystny efekt działania kofeiny. Unikać także spożywania dużych ilości kawy (powyżej 5 filiżanek na dobę).
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia naszego filmiku na temat herbaty.
Piśmiennictwo:
1. Dominiak M and Kasprzak JD. 2006. Polski Przegląd Kardiologiczny 6:433-436.
2. Hallmann E, Ożaga M and Rembiałkowska E. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering 20010, 3:99-104.
3. Lopez - Garcia E, Rodriguez - Artalejo F, Rexrode KM, Logroscino G, Hu FB and van Dam RM. Circulation 2009, 119:1116-1123.
4. Greenberg JA, Owen DR, Geliebter A. Diabetes Care. 2010; 33: 278-280.
5. Anagimoto K, Ochi H, Lee KG, et al. J Agric Food Chem. 2004; 52(3): 592-6.

Пікірлер: 362
@lilalazarska3466
@lilalazarska3466 7 жыл бұрын
Dziękuj. Uwielbiam picie kawy. Parzę ją dobrze, rozumnie ;) Czytam, sprawdzam, słucham... I cieszy mnie, że tak fajnie i konstruktywnie wyjaśniasz wiele spraw. Oczywiście nie sposób omówić wszystkiego, jednak to, co powiedziałeś, zwróciło mi uwagę na parę istotnych szczegółów. Będę dalej szperała, czytała i sprawdzała ale dziękuję za ten filmik.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
@Krzysztof L "Herbatki" ziołowe można pić codziennie, jako suplement naszej diety. Nie ma wskazań, żeby robić przerwy, jeżeli tolerancja na składniki tych ziół jest dobra. Tak samo liście herbaty czy kawy też można zaliczyć jako surowce zielarskie, a przecież spożywamy je na co dzień. Podobnie jak wiele przypraw (pieprz, papryka, oregano, kminek, tymianek).
@kiroshki
@kiroshki 6 жыл бұрын
Okres czasu to błąd językowy- pleonazm.
@ziemowitchrobry4895
@ziemowitchrobry4895 5 жыл бұрын
Świetny kanał. Pierwszy raz spotykam sie z taką "kopalnią wiedzy". Pozdrawiam
@Akmelena
@Akmelena 9 жыл бұрын
Hej :) robiłam test alergiczny i okazało się że jestem uczulona na kawę. Kawa u mnie wywoływała nerwowość, gonitwę myśli (lęki) i problemy ze snem ( piłam max 3 filiżanki dziennie) . Odstawiłam kawę, herbaty - wszystkie nawet zieloną i czuję się znacznie lepiej. Kiedyś przez kilka mies. oprócz kofeiny odstawiałam też cukier i wszystkie leki i wtedy czułam się jak nowo narodzona, czułam się wspaniale ale uzależnienie od cukru powróciło i już nie czuję tak fajnie.
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
Nie wolno cukru.
@miodekwodek2815
@miodekwodek2815 4 жыл бұрын
Kiedyś to ja mogłem góry przenosić teraz nie mogę,pamiętajmy że człowiek z każdym dniem się stażeje, a nie młodnieje.
@bogdanb2120
@bogdanb2120 6 жыл бұрын
Dziekuje za bardzo ineresujący wykład i w związku z nim mam kilka pytań: 1) Czy temperatura/czas palenia kawy ma wpływ na zdrowotne własciwości kawy? 2) Czy ma san parzenie kawy nie-palonej? 3) Czy przy paleniu kawy nie powstaja rakotwórcze akrylamidy ?
@krystynakolman4863
@krystynakolman4863 5 жыл бұрын
Mądrego to warto posłuchać.
@domowe-sposoby
@domowe-sposoby 9 жыл бұрын
dobry film:) kawa jak każdy produkt spożywczy ma swoje zalety i wady:) grunt to racjonalna dieta:D
@RysiekQwerty
@RysiekQwerty 8 жыл бұрын
Bardzo cieszy fakt iż w internecie działają także tacy mądrzy młodzi ludzie jak nasz prowadzący swoją stronę Patryk bo dzięki niemu młodzi ludzie mogą w ciekawszy sposób i bardziej chętnie ale nie tylko młodzi przyswoić sobie dużo pożytecznej wiedzy czego nie można powiedzieć o takich pseudo artystach jak Z DUPY czy inni debile.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Dziękuję!
@kamaelo
@kamaelo 7 жыл бұрын
Jesteś genialny - uwielbiam !
@szaron7194
@szaron7194 5 жыл бұрын
Patryk Jestes kopalnia wiedzy.pozdrawiam. Kaliforni
@PiotrKravi82
@PiotrKravi82 9 жыл бұрын
Myszy na co dzień nie piją kawy. :-)
@mauriceperigord4612
@mauriceperigord4612 6 жыл бұрын
Jedynie raz w tygodniu
@kacpersuper6575
@kacpersuper6575 4 жыл бұрын
XD
@RoxyFoxy011
@RoxyFoxy011 4 жыл бұрын
Dobre 👍😂😂😂😂
@magorzatak4037
@magorzatak4037 2 жыл бұрын
Super filmik. Ja akurat kawy nie piję wogóle. Bardzo sporadycznie mi się zdarzy kawę z mlekiem wypić.
@MissCherielicious
@MissCherielicious 9 жыл бұрын
Super filmik, uwielbiam kawę :)
@misyogi4114
@misyogi4114 4 жыл бұрын
A ja kocham kawusię.Pozdrawiam.😃👍❤☕
@cezarrytel1958
@cezarrytel1958 2 жыл бұрын
Dziękuję
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
1. Może to być związane z fermentacją, np. cukrów zawartych w mleku dodawanym do kawy, przez bakterie jamy ustnej. 2. Nie, to nie jest prawda, w zasadzie sok z cytryny dostarcza tylko kwasy organiczne i nieco witaminy C (ale wcale nie dużo).
@Emma-li8cy
@Emma-li8cy 9 жыл бұрын
+Neti Aneti Czy cukry zawarte w owocach takze moga fermentowac? Co jeszcze oprocz cukrow moze fermentowac? pozdrawiam
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
+Emma 83 Tak, mogą. Fermentacji ulegają cukry, oraz alkohole wierowodorotlenowe, inulina, sorbitol, mannitol (napoje kolorowe, gumy do żucia). Żywność zawierająca duże ilości tych związków to FODMAPS: dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/show.html?id=111607 kzbin.info/www/bejne/qYSbq3aelr-egrs
@TheAlunia73
@TheAlunia73 9 жыл бұрын
Kawa jest moim ulubionym napojem,uwielbiam jej aromat ,który wprawia mnie w miły nastrój 😘😎 ograniczam picie kawy do góra trzech filiżanek dziennie ,będę żyć haha Pozdrawiam i...ciekawi mnie jak to jest z tymi wszystkimi pozytywnymi recenzjami na temat zielonej herbaty ...hit to czy kit ?...?...
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
TheAlunia73 Na temat herbat już był odcinek, tutaj: kzbin.info/www/bejne/hpuuqHiOj8djgdk
@TheAlunia73
@TheAlunia73 9 жыл бұрын
Neti Aneti bardzo dziękuję za link
@rafaj1255
@rafaj1255 5 жыл бұрын
I co żyje pani ?
@krystyna3605
@krystyna3605 6 жыл бұрын
dobrze posłuchać mądrych ludzi DZIĘKUJĘ CI PATRYKU
@michalwereminski4253
@michalwereminski4253 7 жыл бұрын
Jeżeli kawa filtrowana jest zdrowa to ok. Jednak jestem tym szczesliwcem który pił kawę codziennie przez 12 lat. I udało mi się jej nie pić przez pół roku i powiem że po dwóch miesiącach nie picia organizm zaczął dużo lepiej pracować. Może to tylko mój organizm tak działa. Ale warto bo czuję się wtedy jakbym zawsze kawę wypił.
@hullak5298
@hullak5298 8 жыл бұрын
Hej, Super dawka wiedzy. Nasuwają mi się dwa pytania. 1. Co sądzisz o kofeinie w postaci suplementów - czy również działa pozytywnie na nasz organizm? 2. Jaka jest Twoja opinia na temat picia kawy na czczo?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Suplementy kofeiny działają tak samo jak kofeina w postaci naturalnej, a jeżeli w suplementach jest czysta kofeina - nawet szybciej i silniej. Kawa na czczo jest raczej niewskazana, ponieważ zawarte w niej kwasy organiczne - a zwłaszcza kwas chlorogenowy - drażnią przewód pokarmowy i mogą powodować biegunkę. Pozdrawiam
@hullak5298
@hullak5298 8 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam :)
@janinas5342
@janinas5342 3 жыл бұрын
Dziękuję za tą wiedzę .😘🥰
@ucjalucja7189
@ucjalucja7189 7 жыл бұрын
Dla mnie to "napój Bogów":). Z mlekiem ryżowym, pieprzem cayenne, cynamonem i świeżym imbirem.
@zofiarozbicka4178
@zofiarozbicka4178 7 жыл бұрын
Jak zwykle super przekaz i wiele cennych informacji,mam jednak pytanie czy kawe z kawiarki mozna uznac za filtrowaną jest w niej tylko metalowe siteczko
@AnulciaD
@AnulciaD 9 жыл бұрын
Dobrze wiedzieć, że moje dwie filiżanki kawy dziennie mają korzystny wpływ na mój organizm:)Jak zwykle ogromna wiedza i przydatne informacje:) Ps. Baaardzo nieśmiało zapraszam Żonkę na mój pierwszy filmik, zobaczy w końcu mnie "na żywo "i może coś poradzi jeśli chodzi o nagrywanie. Pozdrawiam Was cieplutko :*
@PolishChallenger
@PolishChallenger 6 жыл бұрын
Piłem kawę przez 15 lat w ilościach 2-3 filiżanki dziennie. Niby nie dużo. Co się stało po odstawieniu: - zacząłem lepiej spać (głębszy sen) - mam energię cały dzień na jednym poziomie - znikło kołatanie serca - znikło uczucie plytkiego oddechu Jeśli jestem zmęczony to nie oszukuje organizmu i nie wprowadzam go w stan adrenaliny. Po prostu odpoczywam. Kawa wbrew pozytywnym opiniom szkodzi. Lubimy ja chwalić bo jesteśmy od niej uzależnieni. Kofeina to środek psychoaktywny i nie powinien występować w organizmie człowieka.
@TheThermofor
@TheThermofor 6 жыл бұрын
Kawę trzeba umieć używać, a nie pić dzień w dzień, bo tak. Wystarczy zacząć pić kawę przez tydzień i odstawić, by dojść do takich wniosków do których doszedłeś po 15 latach. :)
@katarzynakowalska2368
@katarzynakowalska2368 6 жыл бұрын
@@TheThermofor tylko problem w tym, że kawa uzależnia i nie jest łatwo stosować ją tydzień, odstawić na tydzień i cykl ten powtarzać
@katarzynakowalska2368
@katarzynakowalska2368 6 жыл бұрын
mam podobne doświadczenia
@TheThermofor
@TheThermofor 5 жыл бұрын
@@katarzynakowalska2368 Jak ktoś nie zna umiaru to jego problem. ;)
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
@@katarzynakowalska2368 Kawę pijemy źadko i tylko po zmieleniu.Po dłuższym czasie kofeina się utlenia iona jest jusz niezdrowa.pozdrawiam
@SibelVibeke
@SibelVibeke 9 жыл бұрын
chętnie bym posłuchała Twojej opinii na temat siemienia lnianego
@FitFoxyBoots
@FitFoxyBoots 7 жыл бұрын
podobno w polaczeniu z selenem zapobiega rakowi piersi, ale czy to prawda czy jakies mity to tylko PATRYK WIE
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
Siemię świźe zmielone,pomaga na wszystko.Pozdrawiam
@KOT-yl9vr
@KOT-yl9vr 5 жыл бұрын
dopiero teraz jest film 4 lata po twoim wpisie haha :D
@anielabul6842
@anielabul6842 9 жыл бұрын
Wesolych Świąt Wielkanocnych.
@aureliuszklemens
@aureliuszklemens 3 жыл бұрын
Ja od lat nie mam "Pani z biologii"? I co teraz? Uwielbiam Twój kanał.
@elprzemo666
@elprzemo666 8 жыл бұрын
Hmm... 2-3 filiżanki dziennie. A ja miałem poczucie winy regularnie pijąc jedną, niezbyt mocną w pracy :)
@monikafrydrych7975
@monikafrydrych7975 4 жыл бұрын
Uwielbiam smak kawy, ale źle się po niej czuję, więc niestety jej nie piję. Także pozdrawiam kawoszy ;-)
@dancolombo6050
@dancolombo6050 4 жыл бұрын
W jakim sensie źle? Co się dzieje?
@lormitto
@lormitto 5 жыл бұрын
Swojego czasu po przeczytaniu "książki "Caffeine Blues" odstawiłem całkowicie kawę. Niestety raz na jakiś czas mam ochotę na filiżankę. Tutaj otrzymałem informacje wskazujące, że jednak nie ma dramatu z kawą :)
@tamarapromyk4863
@tamarapromyk4863 7 жыл бұрын
Kocham kawę, ale nie piję ze względu na serce. No, ale istnieje kawa bezkofeinowa- co o tym sądzisz?
@adamjg3547
@adamjg3547 7 жыл бұрын
podobają mi się pańskie wykłady sporo się dowiedziałem , i życzę wytrwałości pozdrawiam Adam
@wiedzmingerald7521
@wiedzmingerald7521 4 жыл бұрын
A poza tymi wszystkimi rewelacjami na temat kawy jest ona pyszna i aromatyczna nie wyobrażam sobie dnia bez porannej mocnej kawy..🍵😃
@martianwalker31
@martianwalker31 8 жыл бұрын
super materiał! zawsze bronię kawy i nikt mi nie wmówi, że jest niezdrowa.
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
@C.O.W. - Czytamy Obstawiamy Wygrywamy popieram
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
Tylko jaka kawa😀
@lukaszwidulinski8660
@lukaszwidulinski8660 7 жыл бұрын
Myszy zwykle na codzien nie pija kawy :D
@Sobczyno
@Sobczyno 8 жыл бұрын
Ogólnie jest dobrze, ale według mnie mógłbyś popracować trochę nad stroną wizualną. W filmiku zawarłeś wiele niezwykle cennych informacji, ale myślę, że gdybyś wprowadził do niego na przykład obrazki czy zdjęcia, które pozwoliłyby lepiej zapamiętać to co akurat mówisz to atrakcyjność materiału poszła by w górę i lepiej by się to oglądało. Pozdrawiam ;)
@nucleardetected
@nucleardetected 8 жыл бұрын
+Sobczyno zgadzam sie
@marcinbogucki6119
@marcinbogucki6119 6 жыл бұрын
Szukanie dziury w całym... ;P mnie się podoba właśnie taka forma. Zaraz ktos jeszcze sobie zażyczy żeby w trakcie nagrania "pajacyki" robił xD Rzetelny i dosłowny przekaz informacji, bez pajacowania. A w dobie dzisiejszych pajaców z youtuba to można wręcz zauważyć w tej prostocie pewnego rodzaju oryginalność! :D
@anaabrandon3257
@anaabrandon3257 7 жыл бұрын
Ostatnio, z racji zasłyszanych pozytywnych działań KAWY na organizm, zakupiłam kawę paloną mieloną Arabica - włoska (podobno) ... w Lidlu w takiej srebrnej tubie / walcowate opakowanie CAFFE ESPRESSO ''Bellarom'' (cena okolice 9 zł) pachnie nieziemsko :) ... choć swego czasu byłam zwolenniczką kaw rozpuszczalnych.. od dwóch lat nie pijam regularnie i stosunkowo rzadko.. Ostatnio uznałam, że wznowię te praktyki i sięgnęłam właśnie po tą kawę paloną.. chciałam skonfrontować to z Twoją opinią.. Mówisz o kawach różnych, używając określeń np.: "wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne'' - czy, jako laik, mam to wiązać z tym właśnie cudnym aromatem? :) ..i z racji tego podejrzewać, że jest tą gorszą, a nawet szkodliwą? .. czy też kawa filtrowana / niefiltrowana - która z nich jest tą właściwszą i jakie kawy do niech zaliczamy.. czy ta palona jest gorsza od rozpuszczalnej.. a jeśli rozpuszczalna to ta zmielona w pył czy jednak granulowana? ciemna czy jasna.. czym się sugerować? no i jak ma się do tego kawa zbożowa czy np inka - piłam je ostatnio bardzo namiętnie w przewadze z mlekiem (oczywiście napojów nie słodzę choć posiadam ksylitol) proszę mnie sprowadzić na ziemię bo chyba zaczynam w temacie kawy błądzić jak dziecko we mgle ;] ''Niedawno dowiedziono, że poziom cennych przeciwutleniaczy w kawie znacznie wzrasta podczas procesu palenia jej ziaren.'' www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-kosmetyczne-i-lecznicze-kawy_42177.html jakbyś się do tego odniósł.. ? i czy faktycznie ''ułatwia walkę z cellulitem'' ? www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kawa-wlasciwosci-kosmetyczne-i-lecznicze-kawy_42177.html Pozdrawiam.
@bogdang3334
@bogdang3334 4 жыл бұрын
Kawa szkodzi wypłukuje właśnie magnez minerały i witaminy kawa również bardzo odwadnia kawa skraca życie
@marcin7118
@marcin7118 4 жыл бұрын
powiedz to włochom ;)
@honoratawolska-kruszynska9738
@honoratawolska-kruszynska9738 3 жыл бұрын
Dziękuję. Mam pytanie. Powiedział Pan, że kawa utrudnia wchłanianie zwrotnych kwasów tłuszczowych wydalanych z wątrobą. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku zażywania leku (będącego jednym z kwasów pęcherzyka żółciowego) rozpuszczającego kamienie żółciowe, kawa może powodować mniejszą skuteczność leczenia? Chodzi mi o przypadek, gdy pije się kawę od dawna i regularnie.
@romantakitam441
@romantakitam441 8 жыл бұрын
Kawa wypłukuje także magnez, potas, makro i mikroelementy. Poza tym może prowadzić do uzależnienia.
@alicjapisarzak1697
@alicjapisarzak1697 4 жыл бұрын
Witam....Ja uwielbiam aromat i smak kawy... Jednak nie działa na mnie pobudzający co więcej ma zły wpływ na moje jelita... jednak gdy jej nie pije boli mnie głowa....czy powinnam zaprzestać picie kawy? Z góry dziękuję za wszelkie porady...
@julitakorkus1046
@julitakorkus1046 7 жыл бұрын
dlatego Włosi tak długo żyją!
@777smoku
@777smoku 5 жыл бұрын
możliwe ale nie tylko dla tego. Inny klimat, brak zimy i co najważniejsze NO STRESSS :D włosi mają wyj......ane ;)
@marcin7118
@marcin7118 4 жыл бұрын
@@777smoku Czyli jednak "miej wy....ne, a będzie ci dane" XD
@jusiagda5280
@jusiagda5280 7 жыл бұрын
mam jeszcze pytanie odnośnie zielonej kawy, czy faktycznie jest zdrowsza od tej palonej , wspomaga odchudzanie , czy to tylko mit ?
@Jojo-uv3sv
@Jojo-uv3sv 7 жыл бұрын
W jaki sposób rozwija się "tolerancja" ? Organizm wytwarza substancję znoszącą kofeinę. Co to za substancja, i czy nie psuje innych rzeczy ?
@margoo83
@margoo83 3 жыл бұрын
W moim przypadku z tą tolerancję kawy, w zależności od czasu jej stosowania było zupełnie odwrotnie. Z czasem tolerancja mi spadła, zamiast się poprawić. Piłam kawę około 7 lat. Od 18. do 25. roku życia, i dobrze na mnie wpływała, aż do pewnego momentu kiedy w wieku 25 lat bardzo zaczęła mi szkodzić, wywołując bardzo złe samopoczucie i kołatanie serca. Od wtedy zupełnie nie mogę pić kawy, nawet bezkofeinowej, ani Yerba mate. Ale co ciekawe herbatę oraz napoje energetyczne mogę pić. Moja koleżanka miała tak samo jak ja : /
@joter394
@joter394 3 жыл бұрын
Czy kawa podnosi ciśnienie w organizmie, powoduje, że w późniejszym, starszym wieku pojawią się problemy zdrowotne? Takiej jak nadciśnienie etc.? Albo jeżeli piję kawę regularnie i zrobię przerwę 2-4tyg. pojawią się jakieś skutki, które wpływają negatywnie na samopoczucie, czy na organizm? Oraz jak będzie działać na osobę, które zajmuje się sportem wyczynowo takimi jak lekkoatletyka, boks etc.?
@Emma-li8cy
@Emma-li8cy 9 жыл бұрын
Witam, mam dwa pytania i z gory dziekuje za idpowiedz 1. jezeli po spozyciu kawy z mlekiem bez cukru (pitej regularnie) pojawia sie lub nasila nieswiezy oddech o czym to moze swiadczyc? 2.czyli to nieprawda ze letnia woda z sokiem z cytryny na czczo ma cydowny wplyw na nasze jelita?pozdrawiam
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 4 жыл бұрын
Dzięki!!
@fantomettefantome3773
@fantomettefantome3773 7 жыл бұрын
bardzo lubie kawe z mlekiem ale niestety wywoluje u mnie bole zoladkowe/nie wiem jakie zwiazki sie wytracaja kiedy jest zmieszana w szklance/ Natomiast moge sie napic mleka i popic kawa lub odwrotnie i nie mam zadnych sensacji zoladkowych!dziwne jest tez ,ze nie trawie miesa co nie sprawia zadnych problemow trawiennych
@Maciekjit
@Maciekjit 5 жыл бұрын
Kawa to mój jedyny obecnie grzech jaki posiadam. Uwielbiam i piję jej trochę za dużo. Od długiego czasu piję już tylko arabicę (w pracy czasami jednak robustę też) ja wypijam 3-4 filiżanek z ekspresu w ciągu dnia, a czasem i więcej. Już teraz dopijam drugą kawę, a następna będzie koło 14:30 znając życie, czyli tak z godzinę po obiedzie ;) Jeśli taka arabica ma do ok.1,5% kofeiny, a robusta ok.2,8 ? Dobrze pamiętam ? To takiej mogę pić więcej ?
@Grzechu.
@Grzechu. 5 жыл бұрын
Czy pić kawę w depresji i zaburzeniach snu?
@jusiagda5280
@jusiagda5280 7 жыл бұрын
Patryku, mam pytanie odnośnie kawy zbożowej - INKI , czy częste picie w ciągu dnia jest zdrowe? pytam, bo przecież to produkt przetworzony....
@emetha8907
@emetha8907 3 жыл бұрын
Świetny materiał:)))
@olsza6969
@olsza6969 8 жыл бұрын
Patryk moze warto bylo wspomniec o lewatywie z kawy.
@lukasboros
@lukasboros 7 жыл бұрын
A co z kawą kuloodporna na czczo, np kawa+olej kokosowy +masło klarowne lub maslo 80%
@elzbietatargonska4240
@elzbietatargonska4240 4 жыл бұрын
A co z akryloamidem zawartym w kawie?
@pietruchtv7768
@pietruchtv7768 9 жыл бұрын
Witam .Mam parę pytań pytanie. Czy rodzaj kawy ma znaczenie , rozpuszczalna czy sypana , która z nich jest zdrowsza czy po prostu nie ma to znaczenia?. Dlaczego kawa nie jest przeznaczona dla dzieci ? . Czy kawa rozpuszczalna faktycznie bardziej podnosi ciśnienie?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Pietruch TV Kawa rozpuszczalna może być gorszym wyborem, bo często dodatkowo zawiera substancje słodzące, mleko w proszku, stabilizatory, emulgatory, lecytynę sojową i barwniki. Jeżeli jest to tylko kawa rozpuszczalna, to w porównaniu z kawą nierozpuszczalną, zawiera mniej składników (mniejsze stężenie) - w tym mniej kofeiny, przeciwutleniaczy, ale niestety często więcej WWA. W wielu krajach spożywanie kawy przez dzieci nie dziwi. Ogólnie, kawa nie jest zalecana dla dzieci ze względu na zawartość kofeiny. Brak obiektywnych, randomizowanych badań na temat działania kofeiny u dzieci (często ze względów etycznych). U dzieci mniejsze dawki kofeiny (poniżej 100mg/24 godz) powodują rozdrażnienie, niepokój, które już często występują w okresie dojrzewania, dodatkowo zaburzają prawidłowe fazy snu, zwiększają apetyt (co może mieć znaczenie w rozwoju otyłości), wspomagają metabolizm (spalanie kalorii), co raczej nie zawsze jest działaniem pożądanym u dzieci, u małych dzieci dodatkowo wykazano większy okres półtrwania kofeiny. Jeżeli dziecko nie dostarcza kofeiny z innych źródeł (napoje, cola, pokarm, leki przeciwbólowe, herbata), to jedna filiżanka kawy dziennie raczej by nie zaszkodziła. Kawa rozpuszczalna nie podnosi bardziej ciśnienia tętniczego krwi, gdyż zawiera mniej kofeiny.
@martaka474
@martaka474 5 жыл бұрын
Jaka może być przyczyna drgania palców, dłoni i uczucia nerwowego wewnętrznego rozedrgania (kiedyś myślałam, że to wypłukiwanie np magnezu, ale już wiem, że nie o to chodzi) po wypiciu kawy? Nie zawsze występuje u mnie taka reakcja po wypiciu tego napoju, obserwuję dłuższe okresy czasu, kiedy w ogóle nie występuje. Jest za to o wiele bardziej prawdopodobna w momencie, kiedy czuję głód, lub po prostu od dłuższego czasu nic nie jadłam. Czasem drganie pojawia się w związku z samym uczuciem głodu. Wypicie kawy 3 razy w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia drżenia. Standardowe wyniki badań, wielokrotnie nie wykazały nic niepokojącego, mam za to problemy z trawieniem i zapalenie błony śluzowej żołądka, którego przyczyna jeszcze nie jest poznana, ale wykluczyłam helicobacter. Pozdrawiam
@zohan9207
@zohan9207 4 жыл бұрын
Mówili mi zawsze że kawa wyplukuje magnez, a tu robię badania i mój poziom magnezu przekracza 1.5 % maksymalna skale:)
@Emil-jf8hl
@Emil-jf8hl 4 жыл бұрын
Bo w rzeczywistości kawa dostarcza nam nawet więcej magnezu niż go wypłukuje. Przyswajalność magnezu z kawy w prawdzie jest niska, ale koniec końców i tak wychodzimy na plus. Pozdrawiam
@kwiatlotosu748
@kwiatlotosu748 6 жыл бұрын
A jeśli zaparzam kawę gorącą wodą w szklance, a po chwili przelewam ją przez sitko do innej szklanki, to czy można to zaliczyć do kawy filtrowanej, czy lepiej ją przelewać przez filtr papierowy? Chodzi mi głównie o zawartość WWA.
@powermadmax
@powermadmax 8 жыл бұрын
Kopi Luwak gatunek kawy ,nieprzetrawiona z odchodów zwierzęcych jest najdrozszą kawą na świecie .Robusta jest zdrowsza od arabiki. Kawa to ogromny biznes ,nikomu nie zależy na niekorzystnym działaniu.
@haidx97
@haidx97 8 жыл бұрын
robusta zdrowsza? skad takie info? kopi luwak nie jest najdrozsza, jest drozsza pozyskiwana z odchodow slonia. mysle ze jednak obie i tak nie warte swojej ceny, o wiele lepiej zapoznac sie ze speciality coffee
@lilalazarska3466
@lilalazarska3466 7 жыл бұрын
Speciality Coffee... najwyższa półka. Kopi Luwak piłam na Bali... Hmmm... nie jestem smakoszem ale jak dla mnie nie warta swojej ceny. Afrykańskie lub amerykańskie arabica słabo lub średnio palone, koniecznie świeżo (ok 4 tyg od palenia) i dobrze, świeżo mielone. Do tego gotowane delikatnie. Polecam :)
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
@@lilalazarska3466 Tak morze być.
@szymi_power
@szymi_power 5 жыл бұрын
Wiadomym jest, aby leków nie popijać kawą. W moim przypadku bezpośrednio leków kawą nie popijam, tylko wodą, natomiast zdarza mi się przyjąć lek przeciwbólowy zawierający m. in. ibuprofen w bliskim czasie od spożycia kawy, bezpośrednio po lub też w trakcie "rytuału kawowego" (popijając oczywiście wodą). Zauważyłem, że często gdy przyjmę taki lek równo ze spożywaniem kawy działa on zdecydowanie mocniej/skuteczniej i szybciej. Czy zatem kawa może mieć wpływ aż tak znacząco na działanie leków przeciwbólowych? No i co masz na myśli mówiąc kawę niefiltrowaną? Tzn. po prostu kawa bez "fusów" ? :) Zaparzajka, ale fusy odfiltrowujemy
@arturgrochal
@arturgrochal 2 жыл бұрын
Czy kawa powoduje odwodnienie organizmu? U nas na wsi tak mawiają. Może ktoś usłyszał, że jest moczopędna i połączył niepotrzebnie kropki.
@LuxLegion77
@LuxLegion77 7 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem wiedzy. Naprawdę bardzo ważne informacje i brzmią wiarygodnie. Dobrze by było gdybys mógł podawać przykładowe produkty czy firmy które ewentualnie zawierają ważne i dobre składniki jak w przypadku probiotyków czy kolagenu. Pozdrawiam.
@Marawd197
@Marawd197 6 жыл бұрын
Fajny odcinek a jest szansa żeby powstał odcinek o czystej kofeinie?
@arturgorzny5349
@arturgorzny5349 4 жыл бұрын
Polecono mi yerba mater. Czy to prawda,że jest zdrowsza od kawy?Posiada różne pozytywne wartości dla zdrowia?
@krystynas4641
@krystynas4641 5 жыл бұрын
No to jestem uratowana, dziekuje
@robercik6634
@robercik6634 7 жыл бұрын
zatem parzona czy rozpuszczalna? a poza tym swietny materiał
@katarzyna6239
@katarzyna6239 6 жыл бұрын
Oczywiście, że parzona bo rozpuszczalna nie jest całkowicie zdrowa, ale pełen syf to kawa mielona...
@nocnymarek7645
@nocnymarek7645 6 жыл бұрын
Najlepsza postać kawy to espresso. Na bazie espresso powstają wszystkie napoje/odmiany kawy jak łatwe, cappuccino, machiatto itd. Możesz też spróbować mokka jest bardzo mocna - ze specjalnego dzbanuszka do zaparzania. Jeśli mielona ze sklepu to może być filtrowania tzw. drip. Tylko nie zalewajka. Rozpuszczalna to nie kawa tylko jakąś chemia.
@rafaj1255
@rafaj1255 5 жыл бұрын
@@katarzyna6239 tylko trzeba fusy usunąć
@urszuladynowska5696
@urszuladynowska5696 7 жыл бұрын
Chciałam się dowiedzieć coś na temat nietolerancji pokarmowych.
@amandas2099
@amandas2099 6 жыл бұрын
W liceum kilka lat temu na biologi Pani nauczycielka powiedziała, że kawa tak naprawdę obniża ciśnienie a nie podnosi.. Podnosi na chwile ale pózniej obniża, na dowód zrobiła doświadczenie i zaparzyła kawe dla kolezanki z klasy, zmierzyla cisnienie przed i po. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat ? Plus, czy to prawda, że kawa wypłukuje witaminy z organizmu ?
@jaxo1183
@jaxo1183 6 жыл бұрын
Chętnie poznałbym twoją opinię na temat kawy z cytryną. Czy takie połączenie jest szkodliwe dla zdrowia?
@eMBeKa93
@eMBeKa93 3 жыл бұрын
Ja sobie kawkę strzelę to sranie max w przeciągu 15 minut, ma mrozumieć że mam słabą tolerancję na kofeinę?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 3 жыл бұрын
Tak, pobudza perystaltykę.
@eMBeKa93
@eMBeKa93 3 жыл бұрын
@@podmikroskopem da się coś z tym zrobić? Kawę piję regularnie od wielu lat i zawsze tak miałem, a nie ukrywam że w pewnych sytuacjach jest to nieco niekomfortowe.
@Natalia-kz5el
@Natalia-kz5el Жыл бұрын
Można poznać Pana opinię na temat picia kawy z mlekiem? Doszły do mnie informacje, że może powodować stłuszczenie wątroby oraz że powinno się ją traktować jak posiłek. Mam na myśli kawę tylko zabieloną mlekiem bez cukru. Dziękuję :)
@lia3133
@lia3133 Жыл бұрын
Przecież jest o kawie z mlekiem w filmie....
@user-wg5nu4tc6h
@user-wg5nu4tc6h 6 жыл бұрын
Patryku, szacunek za wiedzę. Mógłbyś wypowiedzieć się na temat akrylamidu w kawie? Właśnie przeczytałem artykuł, że podczas palenia uwalnia się ten rakotwórczy związek. Pozdrawiam i Wesołych Świąt
@user-wg5nu4tc6h
@user-wg5nu4tc6h 6 жыл бұрын
Ps. Na ikonce moje latte art ;)
@juicepp
@juicepp 9 жыл бұрын
Czy kawiarka, czajniczek do kawy, ala włoski filtruje kawę? Czy kawa z takiego czajniczka jest kawą filtrowaną?
@agnieszkagr9047
@agnieszkagr9047 5 жыл бұрын
Zdecydowanie, w kawiarkach kawa jest parzona parą pod ciśnieniem, jak w dużych ekspresach.
@robciu96
@robciu96 4 жыл бұрын
@@agnieszkagr9047 co z tego, ze jest cisnienie ja nie ma filtra... Ps. tez pije z kawiarki, innej sobie juz nie wyobrażam
@BoxingWokoutGym
@BoxingWokoutGym 8 жыл бұрын
Witam a co myszlisz o zielonej kawie w polaczeniu z 30g masla klarowanego 30 oleju kokosowego i 30g izolatu bialka jako posilek przed treningowy ? czy zawarte w kawie substancje antyodzywcze nie zaburza wchlaniania sie bialek ?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
+Krzysztof Lagwa Substancje antyodżywcze nie zaburzają wchłaniania białek ani tłuszczów, ale witamin i składników mineralnych.Pozdrawiam!
@jusiagda5280
@jusiagda5280 8 жыл бұрын
Patryku, jakie dawki dzienne wit. B6, B12 i kwasu foliowego , mam zamiar zakupić witaminy nie bardzo wiem, jakie dawki są pożądane....
@OlaTalacha
@OlaTalacha 8 жыл бұрын
no właśnie, ja też mam podobne pytanie: jeśli piję kawę codziennie, to czy (i jak) powinnam suplementować magnez oraz ewentualnie inne mikro czy makro elementy?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Jeżeli jest to tylko jedna filiżanka kawy, to nie ma takiej potrzeby. Przy ilości >2 (ponad 300 mg kofeiny na dobę), można suplementować magnez, witaminy B-complex oraz potas (preparaty magnezowo-potasowe dostępne są bez recepty w aptekach, witaminy z grupy B również. Wystarczą dawki standardowe zawarte w suplementach.
@emetha8907
@emetha8907 3 жыл бұрын
Jaki czas po jedzeniu powinna buc pita???
@thelulumk
@thelulumk 9 жыл бұрын
Dziękuję za ten film. A cóż można powiedzieć o kawie zbożowej?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
thelulumk Na temat kawy zbożowej nie było żadnych informacji, ponieważ nie jest to kawa. Kawa zbożowa, w zależności od dodatku innych substancji (cykorii, łubinu, kozieradki), zawiera trochę białka i błonnika, w tym FOS (fruktooligosacharydy) w postaci inuliny, może zatem wykazywać właściwości prebiotyczne (wpływ na florę bakteryjną przewodu pokarmowego). Dodatkowo zawiera trochę magnezu, potas, fosfor, cynk i przeciwutleniacze (fenolokwasy), ale w zdecydowanie mniejszej ilości niż kawa, dotyczy to zwłaszcza kwasów organicznych (kwas chlorogenowy). Nie zawiera kilku innych substancji występujących w kawie, takich jak cafestol i kahweol. Nie zawiera także kofeiny.
@thelulumk
@thelulumk 9 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Czy zawiera WWA? Z powyższego opisu wynika, że, jeśli z pewnych przyczyn chcemy odstawić zwykł kawę, kawa zbożowa będzie "zdrowszym" zamiennikiem?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
thelulumk Niestety tak, ale w mniejszej ilości niż kawa, nawet w mniejszej ilości niż kakao. Ilość węglowodorów aromatycznych w kawie "zwykłej" można zmniejszyć kupując kawę filtrowaną, która zawiera około 50-70% mniej tych związków. WWA powstają podczas prażenia. Dlatego kawa zielona, nieprażona nie zawierają WWA lub zawierają w nieistotnym stężeniu. Największe zagrożenie stwarzają: Dibenzo(a,h)antracen, Benzo(a)piren, Benzo(a)antracen, Benzo(b)fluoranten oraz Indeno(1,2,3-c,d)piren.
@xynfinity
@xynfinity 5 жыл бұрын
Może o innych narkotykach: nikotynie, alkoholu, cbd/thc, teobrominie, cukrze
@Fit-micha
@Fit-micha 9 жыл бұрын
Jak jest z tym "wypłukiwaniem" magnezu poprzez picie kawy ? Czy jest ono bardzo duże czy to tylko taki mit z obarczaniem kawy, ze ona w dużej mierze wypłukuje ten magnez. Pozdrawiam
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
drollermr Trochę wypłukuje, bo zwiększa diurezę, ale nie na tyle, żeby doprowadzić do niedoborów. Niedobory magnezu są powszechne w populacji, więc niezależnie od spożywania kawy, nie zaszkodzi odpowiednia suplementacja związków organicznych (cytrynian magnezu, mleczan magnezu), lub łatwo przyswajalnych nieorganicznych (chlorek magnezu).
@rafaanonim8416
@rafaanonim8416 7 жыл бұрын
Neti Aneti Jest przecież mleczko z magnezem.
@EmSki45
@EmSki45 4 жыл бұрын
Jest jakiś zamiennik kawy jako źródła antyoksydantów?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 4 жыл бұрын
Herbata biała, kakao, herbata zielona....
@EmSki45
@EmSki45 4 жыл бұрын
​@@podmikroskopem Dziękuję.
@emmamrowka8947
@emmamrowka8947 7 жыл бұрын
Jak by nie patrzeć to jedno szkodzi a na inne pomaga
@karolfelek100793
@karolfelek100793 6 жыл бұрын
Kawa rozpuszczalna czy parzona jest bardziej korzystna? Czy pijąc ok.5 kaw tygodniowo od kilku lat ona dalej wpływa niekorzystnie? Mam dylemat czy bardziej ograniczyć lub wzmożyc spożycie. Świetny materiał; )
@podmikroskopem
@podmikroskopem 6 жыл бұрын
To zależy od składu. Jeżeli poza kawą nie ma nic dodatkowego (cukier, śmietanka, barwniki, karmel), to nie ma większej różnicy. Taka ilość kawy może korzystnie wpływać na organizm. Pozdrawiam!
@rafakowalski265
@rafakowalski265 7 жыл бұрын
jest ok ale jedna prośba -trochę wolniej p Patryku trochę wolniej wszak to wiadomo,że małą łyżeczką zje się więcej pozdrawiam serdecznie
@mateuszwlodarczyk1929
@mateuszwlodarczyk1929 5 жыл бұрын
czy pod pojęciem "kawa niefiltrowana" zawiera się tylko kawa parzona (z fusami), czy też np. kawa z ekspresu ciśnieniowego?? Co z kawą rozpuszczalną - czy ma podobne właściwości co kawa naturalna, mielona?
@fikcyjnekonto8327
@fikcyjnekonto8327 5 жыл бұрын
Mam pytanie jak wygląda kwestia picia kawy bulletprof - kawa z olejem MCT. Piję kawę codziennie, prowadzę aktywny tryb życia i zastanawiam się czy kawa w połączeniu z olejem mct daje lepsze właściwości pobudzające, energetyczne ? Wiem że olej MCT jest świetnie przyswajany przez organizm ale czy faktycznie ma to taki zbawienny wpływ na pobudzenie ?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 5 жыл бұрын
Olej MCT stanowi tylko dodatek energetyczny, nie ma większego wpływu na przypływ energii.
@fikcyjnekonto8327
@fikcyjnekonto8327 5 жыл бұрын
@@podmikroskopem dziękuje za odpowiedź :) jesteś super :)
@mateuszmv4912
@mateuszmv4912 5 жыл бұрын
A jeżeli ktoś musi "iść do toalety" po kawie to picie jej jest niewskazane ?
@DayByDay.
@DayByDay. 4 жыл бұрын
Ponawiam to pytanie ?
@Wicked_wicked
@Wicked_wicked 3 жыл бұрын
To chyba dobrze?? Przyspiesza Cu metabolizm. Ja sie boję tylko o wyplukiwanie magnezu i wypadanie włosów
@dawid1434
@dawid1434 3 жыл бұрын
Tak działa kofeina
@jolanta4210
@jolanta4210 5 жыл бұрын
👍 🌱 🍵🌿
@Iwciaaax3
@Iwciaaax3 8 жыл бұрын
Witam, pytałam już pod filmikiem o mleku jak to jest w przypadku schorzeń tarczycy. Czy lepiej odstawić kawe/zielonę herbatę ze względu na kofeinę i możliwość zaburzenia pracy hormonów w naszym organizmie? Wcześniej piłam kawę z mlekiem zawsze na czczo rano.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
Nie ma potrzeby rezygnowania z kawy lub herbaty, jeżeli są to racjonalne ilości (2-3 filiżanki dziennie,
@boghuj
@boghuj 9 жыл бұрын
Ciekaw jestem co sądzicie na temat gotowania kawy, lubię tę metodę bo wydaje mi się, że jakoś mniej podrażnia żołądek. Można dodać też kakao, cynamon, kardamon. Czy podczas gotowania kawy dzieją się jakieś korzystne (lub nie) procesy. Czy jeśli piję taką kawę bez fusów, to jest jak filtrowana? A co z kawą z ekspresów ciśnieniowych? pozdrawiam i dziękuję
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
slotal Kawa gotowana może zawierać mniej przeciwutleniaczy, ale także więcej garbników i kofeiny - trudno ocenić, czy mniej podrażnia żołądek. Gotowanie kawy wzbogaca napar w węglowodory aromatyczne (WWA) - co jest niestety niekorzystne. Kawa filtrowana to uzyskana w ekspresie przelewowym. Pozdrawiam!
@jazuk
@jazuk 8 жыл бұрын
Czy jest jakiś sposób żeby z kawy pozbyć się kofeiny ? Czy np długotrwałe gotowanie kawy może to spowodować ? Jestem ciekawa jakie macie zdanie na ten temat. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam, i bardzo ciekawy filmik oczywiście :)
@podmikroskopem
@podmikroskopem 8 жыл бұрын
+Beatle 3 Gotowanie nie pozbawia kawy kofeiny, może nieco zmniejszyć jej ilość przez powstawania kofeinianu taniny, ale długotrwałe gotowanie oznacza większą przenikalność i rozpuszczalność WWA (węglowodory aromatyczne, związki rakotwórcze powstające podczas prażenia kawy), tak więc nie polecam tego sposobu. Dodatek mleka zmniejsza zawartość kofeiny, ponieważ wytrąca się nierozpuszczalny kofeinian wapnia.
@jazuk
@jazuk 8 жыл бұрын
+Neti Aneti Dziękuję pięknie za odpowiedź, to już teraz mam jasność. Gdzieś też czytałam, że do kawy dodaje się mleka, aby uzupełnić ewentualny ubytek wapnia z organizmu ( wypłukany przez picie kawy ) i zastanawiam się w takim razie czy jak wytrąca się kofeinian wapnia to wapno z tego związku jest przyswajalne przez organizm ?
@grzegorzponka9001
@grzegorzponka9001 7 жыл бұрын
Czyli kawy nie ma sensu zaczynać pić. Bo przeciwutleniacze wypijemy z herbatą.
@skylarkrecords2876
@skylarkrecords2876 7 жыл бұрын
nie poruszyles chyba kwestii Akrylamidu ktory powstaje przy paleniu kawy
@elzbietabuczko584
@elzbietabuczko584 9 жыл бұрын
Dzięki za cenne informacje :) Czy właściwości kawy, które o mówiłeś dot. też kawy rozpuszczalnej?
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
Elżbieta Buczko Kawa rozpuszczalna może być gorszym wyborem, bo często dodatkowo zawiera substancje słodzące, mleko w proszku, stabilizatory, emulgatory, lecytynę sojową i barwniki. Jeżeli jest to tylko kawa rozpuszczalna, to w porównaniu z kawą nierozpuszczalną, zawiera mniej składników (mniejsze stężenie) - w tym mniej kofeiny, przeciwutleniaczy, ale niestety często więcej WWA. Tak więc kawa rozpuszczalna jest nieco gorszym wyborem, ze względu na mniejszą zawartość przeciwutleniaczy i często większą ilością niepotrzebnych dodatków (mleko w proszku, cukier).
@rafaanonim8416
@rafaanonim8416 7 жыл бұрын
Neti Aneti Ja lubię zbożówke Inke mix z dwiem łyżeczkami rozpuszczalnej plus mleczko i dwie żyzeczki cukru.
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
Kawa rozpuszczalna to trucizna.Kawa zbożowa bardzo zdrowa.Pozdrawiam
@dawid1434
@dawid1434 3 жыл бұрын
@@krzysiekkoziol197 trucizna 😕 hmmm ciekawe
@habili651
@habili651 8 жыл бұрын
Moim zdaniem kawę nie każdy może pić .Większość osób pije kawę zamiast śniadania .A pijąc herbatę człowiek jest bardziej spokojny i mało nerwowy ale trzeba pić codziennie 2 lub 3 litry i zaparzyć 4 lub 7 godzin i pić zimną .Pić przez cały czas codziennie trochę mocniejszą ale bez cukru a efekty są po 2 latach .
@LukianManitari
@LukianManitari 6 жыл бұрын
A jak to jest z kawą rozpuszczalną, czy w istocie tak bardzo niezdrowa? Ciekawy byłby materiał o produktach typu instant np. płatki owsiane, kawy i inne napoje w granulkach rozpuszczane w wodzie.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 6 жыл бұрын
Jest niezdrowa tylko wtedy, gdy zawiera dodatki, takie jak cukier, mleko w proszku i konserwanty.
@mariamasowska9027
@mariamasowska9027 7 жыл бұрын
a jakie jest twoje zdanie i wiedza na temat kawy DXN z Reishi ?
@kerujgonzol
@kerujgonzol 7 жыл бұрын
No a co z moją ulubioną przy śniadaniu kawą zbożową "Kujawianką" której skład i opakowanie nie zmienia się od lat pięćdziesiątych? Mam nadzieję że i ona ma jakieś pożyteczne składniki.
@krzysiekkoziol197
@krzysiekkoziol197 5 жыл бұрын
Ta kawa jest bardzo zdrowa.
@obar12
@obar12 9 жыл бұрын
A ja mam takie pytanie - co sądzisz o kawie zbożowej Ince? jest Inka i ponoć po prostu kawa zbożowa. Te dwie mają nieco różny smak, natomiast nie wiem jak jest z ich walorami zdrowotnymi. No i czy warto i kiedy warto taką Inkę wprowadzić do diety i jak często można spożywać? Czy dodatek mleka jest niewskazany, czy można go bez obaw dodawać? Pozdrawiam.
@podmikroskopem
@podmikroskopem 9 жыл бұрын
obar12 Różnice mogą wynikać ze sposobu produkcji kawy zbożowej, ale nie posiadam informacji, by Inka była "lepsza" czy "gorsza". Kawa zbożowa wzbogaca dietę w witaminy i minerały, niekiedy też w inulinę, więc może być uzupełnieniem racjonalnej diety. Natomiast nie ma przeciwwskazań do dodawania mleka, jeżeli nie wystepuje alergia na mleko lub nietolerancja mleka (w przeciwnym razie dodatek mleka jest niewskazany).
Zdumiewające efekty picia KAWY.
27:12
Marek Skoczylas TV
Рет қаралды 1,4 МЛН
Reportaż - Skąd pochodzi Twoja KAWA? | ETIOPIA
19:12
Telling Stories - Marzena Figiel-Strzała
Рет қаралды 27 М.
Стойкость Фёдора поразила всех!
00:58
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 7 МЛН
إخفاء الطعام سرًا تحت الطاولة للتناول لاحقًا 😏🍽️
00:28
حرف إبداعية للمنزل في 5 دقائق
Рет қаралды 65 МЛН
Un coup venu de l’espace 😂😂😂
00:19
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН
⚡ NISZCZĄCY nawyk umysłu - POZBĄDŹ się go i ŻYJ SZCZĘŚLIWIE 😍💙
18:43
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 231 М.
Prawda, Której Nie Chcesz Znać: Alkohol i Jego Skutki dla Zdrowia
41:33
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 358 М.
🤔 Czy kawa bezkofeinowa jest dobra? VLOG z Krakowa na Wieś
8:12
Michał Wyrobek
Рет қаралды 19 М.
Jak wyleczyłem nerwicę lękową
29:19
Promentalnie | Wojtek Wiśniewski
Рет қаралды 270 М.
Jak Przebodźcowanie rujnuje Ci życie? 😵
11:54
Nie wiem, ale się dowiem!
Рет қаралды 261 М.
Nerw błędny - klucz do wyleczenia depresji, lęku i traum? [Podcast #20]
20:28
Promentalnie | Wojtek Wiśniewski
Рет қаралды 120 М.
10 zaskakujących faktów o KAWIE [TOPOWA DYCHA]
10:49
Topowa Dycha
Рет қаралды 91 М.
Sprawdź czy nie mylisz kaw - espresso, cappuccino, latte, macchiato, mocha
4:15
Turbo Poradnik Gastronomii - Atollspeed
Рет қаралды 54 М.