Strašně moc by mne zajímalo, co by na to řekl soudruh Gottwald - kdyby se dožil srpna 1968 ? Jestli by řekl: Konečně jsou tady ! anebo Ty vole ... co teď bude ?
@mityador3 жыл бұрын
Bylo-li pražské jaro do značné míry podmíněno generační výměnou, proč pak neprobíhalo současně jaro varšavské, bukurešťské nebo dejme tomu (východo)berlínské? Čím byly podmínky u nás v tomto ohledu specifické?
@tomabaza3 жыл бұрын
Ceaușescu se stal 1. tajemníkem v roce 1965, Gierek v roce 1970 a Honecker v roce 1971.
@pavelnovak47403 жыл бұрын
@@tomabaza Východoevropské režimy nelze úplně srovnávat. Například u nás se komunismu zpočátku velmi věřilo, proto byl režim i tvrdší a ekonomika nejvíce zestátněná. Proto i "rytmus" protestů proti režimu byl odlišný - např. v Maďarsku již v r. 1956, v Polsku od cca r. 1980, kdy naopak u nás panovala hluboká normalizace.
@petrhouzar95513 жыл бұрын
@@pavelnovak4740 V Polsku se demonstrovalo pravidelně. Poznaň 1956, Gdaňsk už 1970 (výsledkem byl pád Gomulky), pak znovu Lodž 1971 a pak zase 1976, to jen ty větší protesty. I pánové to pak někde v dalším podcastu zmiňují, Polsko bylo příliš velké na ovládnutí. Paradoxně, protesty 1970-1971 byly potlačeny, ale ve výsledku uspěly, oznámené zvýšení cen potravin bylo zrušeno. Následně se polská vláda začala zadlužovat na Západě, aby uplatila lidi a řešila dluhy exportem, hlavně masa a zemědělských výrobků. To trvalo asi deset let, pak začal být dluh problémem (hlavně klesly ceny masa ve světě) a výsledkem byl rok 1980.
@pavelnovak47403 жыл бұрын
@@petrhouzar9551 Máte pravdu. S tím Polskem a rokem 1980 jako počátkem protestů jsem to nenapsal přesně. Polsko "bublalo pořád", jak říkají i pánové ve svých videích. Polský vlažný vztah ke komunismu však dle mého názoru není dán pouze velikostí Polska. Poláci totiž mají velmi rezervovaný vztah k Rusům. Zatímco my, Češi, máme Mnichov a tedy nedůvěru ke kapitalistickému Západu, Poláci mají Katyň, tedy nedůvěru k Východu a tím i komunismu.
@stanislavselic94052 жыл бұрын
Kdybyste se neptal zcela špatně a nevykládal cosi o pražském jaru a nevěřil bulíkům o reformovatelnosti komunismu, neměl by jste problémy rok 1968 pochopit.
@vasylsidej89059 ай бұрын
Jako Češi nezapomínají na Pražské jaro, Ukrajinci nezapomenou na ruské jaro na Krymu v roce 2014 a válku Ruska proti Ukrajině od 24. února 2022.
@alenaribanska92032 ай бұрын
Dubček bol takisto platený v roku 1968 zo západu ako Havel v roku 1989. Akurát sa zmenilo len heslo: Dubček mal "socializmus s ľudskou tvárou" a Havel "pravda zvítězí". Obaja mali za úlohu zneužiť študentov (ako to všade vo svete zvykne USA robiť). Je diametrálny rozdiel medzi ruskou okupáciou a americkou okupáciou: rusi ponechali všetok majetok vo vlastníctve Československa, boli sme bez dlhov. Američania so svojím poskokom EÚ rozkradli a zničili všetko, zadĺžili nás až po vnukov, z bezplatného zdravotníctva si urobili výnosný biznis, americke mimovladky nám zdegradovali školstvo, rozkradli armádu, ani jedna banka nie je česká alebo slovenská a zlato máme v Anglicku. Rusi sa spprávali ako priateľ a nie ako okupant. USA a EÚ nás a vôbec všetky byvalé socialistické štáty maju ako otrokov, sme len kolónie určené na zničenie a nie ako partner.