Naturalne Sezonowanie Drewna - Tarcica Dębowa

  Рет қаралды 28,105

Kępa Marzeń

Kępa Marzeń

Күн бұрын

Пікірлер: 44
@grzegorzb746
@grzegorzb746 8 жыл бұрын
Super okorowane. Na drugi rok poprzekładaj i będzie ok. Centymetr na rok to schnie. Kiedyś nie było suszarni i też był na to sposób. Tam z tyłu masz takie konary fajne. Pomaluj końce tych konarów i ponacinaj korę aż do samego drewna i komuś do stodoły do siana albo zasypać wiórami. Będzie na tokarkę. Jak masz owocówki jakieś to też tak rób. Ja jak widziałem że ktoś ma pościnane owocówki to jadąc samochodem po hamulcach i zawsze coś wyłudziłem :) Gdybyś kiedyś kupował dęba, to musisz wiedzieć gdzie on rósł. Stojący w polu samotny dąb, to wietrzak, zwykle poskręcany od wiatru i praktycznie nie obrabialny, do tego łapał pioruny. Dąb posiada kwas garbnikowy co powoduje reakcje z metalem w postaci szarych a często czarnych nalotów wokół wbitego gwoździa czy wkręconej śruby. Malowanie końca deski załatwi sprawę i jest to dobry sposób przy suszeniu. Dąb nie jest dobrym drewnem na zewnątrz. Najlepszym drewnem na zewnątrz jest modrzew i te modrzewiowe dworki i kościoły zachowane do dziś świadczą o tym same. Kiedyś murarz chciał żebym mu zrobił stylisko do łopaty. Nie miałem nic tylko dąb, sosna i świerk pod ręką. zrobiłem stylisko dębowe. Po jednej dniówce murarz pokazał mi swoje dłonie :) same odciski i powiedział, że dwadzieścia lat pracuje przy łopacie i takich rąk to jeszcze się nigdy nie dorobił. Można samemu spróbować jak ktoś nie wierzy :) Wracając do filmiku to deski super. Mają tylko jedną wielką wadę ! Bo nie są moje :) Pozdrawiam i super materiał.
@dch4658
@dch4658 4 жыл бұрын
Witaj, jeśli masz jeszcze jakieś wskazówki dotyczące suszenia owocówek to chętnie zastosuje je na swoich kilku wałkach. Za dotychczasowe dziekuje.
@andrzejjerzyna4034
@andrzejjerzyna4034 6 жыл бұрын
Błędów nie robi tylko ten co nic nie robi. Próbuj dalej, zbieraj doświadczenie i pamiętaj że co cię nie zabije to cię wzmocni. Serdeczne pozdrowienia ze Szczecina.
6 жыл бұрын
Dokładnie :) Pozdrawiam
@dejavujanus
@dejavujanus 7 жыл бұрын
Witam. Niezly pomysl z tym mlotkiem. Wydaje mi sie, ze przy tak grubej korze moze sie bardziej sprawdzac niz osnik. Co do reszty to mam kilka wskazowek. Obowiazkowo przywiaz daszek bo jak przyjdzie wiatr to latajaca blaha zadziala jak gilotyna. Cegla nie nadaje sie na podklad bo wilgotna na mrozie zamieni sie w papke(tutaj pociagnie wilgoc od ziemi). Dwa lata przetrwa ale potem bedziesz ja zbierac lopata. Nastepnym razem uzyj puzli(moga byc takie jak masz przy samej scianie), ciezkich bloczkow budowlanych za pare zlociszy lub kup dwa worki gotowego betonu i zalej do formy z pieciu desek lub nawet zwyklej plastikowej doniczki. Deba zalecam posmarowac na koncach bo jest pewne, ze peknie. Wez rowniez pod uwage, ze za dwa lata ta pieknie otynkowana sciana bedzie zielona od grzyba(polnocna strona ma swoje uroki). Wiem, ze duzo tych wskazowek ale prosze mnie nie traktowac jako osobe zle nastawiona bo podoba mi sie Twoja praca.
7 жыл бұрын
+Dejavu Janus dzięki śliczne za te porady! Jak najbardziej mam w sobie pokore i doceniam takie komentarze, które uczą? Pozdrawiam serdecznie
@JanKowalski-op6rf
@JanKowalski-op6rf 3 жыл бұрын
Cenne uwagi, prosimy o więcej. :)
@mariuszkarski2377
@mariuszkarski2377 3 жыл бұрын
Jak poszło z suszeniem tych desek dębowych? Minęło 5 lat od wpisu.Pytam bo szukam pomysłu na wysuszenie pniaków jabłoni -1,5 m i 30cm średnicy aby pozyskać potem deski ok cala Może jakaś podpowiedź jak to zrobić Pozdrawiam
@JanKowalski-op6rf
@JanKowalski-op6rf 3 жыл бұрын
Podpinam się pod pytanie. Moze ktoś podpowie? pewnie okorować trzeba by kornik nie drążył. Ale pozostawic w kłodach czy np na pół przeciąć...
@zappalniczka6306
@zappalniczka6306 8 жыл бұрын
Witaj : ) Bardzo fajnie nakreśliłeś temat i ogólne zasady jedyne co mógłbym zasugerować ze swojej strony ( nie jestem też fachowcem ) to mimo wszystko troszkę większy odstęp od podłoża, ciut szerszy daszek i jak sam powiedziałeś troszkę grubsze przekładki. A teraz z troszkę innej mańki.... dąb pozbywa się płynów ok 1cm. rocznie. Za ok. 2 / 3 lata będziesz miał tarcicę suchą czyli ok. 14-18 % wilgotności. Chcąc wykonać z tego mebel do domu powiedzmy że włożysz ją do warsztatu na 2 tygodnie i zejdziesz z wilgotnością do ok 13%. Zanim włożysz jednak do warsztatowego podsuszenia należałoby to delikatnie/wstępnie obustronnie strugnąć żeby otworzyć pory. Tarcica stolarska do wykonania mebli powinna mieć w okolicach 6/8% wilgotności co nie jest możliwe do osiągnięcia poprzez tzw. sezonowanie i tu się zaczynają schody.... Niestety nie jest to latwy temat i sam się borykam z tym problemem, a doświadczenie nauczyło mnie że 13%-owej wilgotności drewno po obróbce i wstawieniu do ogrzewanego domu może przysporzyć niejednej ciekawej zdziwionej miny : ) Słowem mówiąc temat długi jak rzeka, ale wielkie dzięki że w ogóle poruszyłeś tematykę bo czasem mam wrażenie że każdy się tego boi jak ognia : ) Serdecznie pozdrawiam !
8 жыл бұрын
+Zappalniczka Dzięki za podjęcie dyskusji :) Jeżeli chodzi o grubość to podobno dobra...do tarcicy liściastej o grubości 2,5 cm to grubość przekładek powinna się zawierać pomiędzy 16-19 mm, a takie mam więc grubość ok...mówiłem o szerokości że powinny być około 4 cm a mam 10 :) co do odstępu od podłoża to dzięki za poradę - na pewno poprawię...i daszek też....zabezpieczyłem czoła tarcicy parafiną do 2 cm w głąb deski, więc mam nadzieję że wystarczy...jeżeli piszesz że dąb pozbywa się rocznie około 1 cm płynów, to nasuwa się pytanie....czy po cm od wierzchu i spodu? bo jeżeli po 1cm z obudwu warst, a deski mają 2,5 cm grubości,to w takim razie maksymalnie za 1,5 roku powinny być wysezonowane do 15% wilgotności...dobry temat ze strugnięciem zarzuciłeś i otworzenia przewodów! No właśnie najgorzej zejść poniżej 10 %...można niby do suszarni oddać ale podobno w większości przypadków robią łąskę, szczególnie jeżeli chodzi o małą ilość tarcicy...na przyszłość będę się chyba zastanawiał nad zbudowaniem własnej suszarni wykorzystując jako zasilanie źródło światła, ale to temat na później...dzięki śliczne za jak zwykle konstruktywny komentarz i do następnego :)
@zappalniczka6306
@zappalniczka6306 8 жыл бұрын
+Kępa Marzeń : ) za przekładki sory, źle zrozumiałem : ) Ten centymetr rocznie to taki średni przelicznik na grubość, tak zawsze się liczy i generalnie się sprawdza. Dokładnie tak jak piszesz nikt nie chce brać małych ilości do suszarni z tego względu że zapełniają je z reguły jednym lub dwoma klientami i tam już miejsca po prostu nie ma... : / Temat budowy suszarni też nie jest wbrew pozorom taki prosty, bardzo prosto jest jedynie zasklepić np. dęba a później to już tylko do ciebie panie... ponowne nawadnianie i próba odsklepienia to też wyższa szkoła jazdy :/ im głębiej w las tym.... Najlepszym rozwiązaniem jest roczne wysezonowanie i oddanie do suszarni, ale no właśnie pytanie gdzie... : / Miałem kiedyś fajną książkę o technologii suszenia, jak znajdę to podeślę tytuł i autora. A własna suszarnia to tez moje marzenie, obstawiam że będziesz pierwszy więc mocno trzymam kciuki ! : ))
@krzysztofgrabowiec3345
@krzysztofgrabowiec3345 3 жыл бұрын
@@zappalniczka6306 Witam. Odświeżam temat. Ja w tym roku będę budował coś takiego: kzbin.info/www/bejne/qInMgH2AhtqVqq8 Dodatkowo do środka ląduje osuszacz i sterownik wilgotności na zewnątrz do wyłączania wentylatorów w czasie niepogody. Myślę że to całkiem ciekawy temat i wierzę że mi się uda. Dużo w tym temacie można posłuchać TU: kzbin.info/www/bejne/e3uQd5mvYrB7m5I Z suszarniami duży problem bo robią łaskę że wezmą a potem dowalą wysoki reżim i po materiale. Pozdrawiam wszystkich co borykają się z tematyka suszenia :)
@piotrpanas2582
@piotrpanas2582 3 жыл бұрын
Gsyby sezonowac pod dachem w pomoeszczeniu na poddaszu to od kornika trzeba zabezpieczac jakos ? Bo drewno bukowe i grabowe w szopie zeskladowalem na opal to jak sie plaga dopadla to to po 13-16 miesiacaxh od sciecia to kupa pylu byla tak korniki zajadaly a jak rozrabywalem to sie az wysypywaly . czy po ptortu lubia byka i graba ? Bo brzozy nawet nie tknely.
@ExtremeDIYchanel
@ExtremeDIYchanel 8 жыл бұрын
świetny film.
8 жыл бұрын
dzięki wielkie :)
@FajnyAleZaNiski
@FajnyAleZaNiski 6 жыл бұрын
+1 dla pieseła :-)
6 жыл бұрын
haha dobre, dzięki i pozdro :)
@jacjoo1
@jacjoo1 5 жыл бұрын
Praktykuje się może takie sezonowanie, że najpierw przez jakiś czas sezonowość drewno w kłodzie a dopiero potem pociąć na deski czy najlepiej od razu po ścięciu pociąć na deski ?
@jankowalski6447
@jankowalski6447 6 жыл бұрын
Najlepiej to pozyskiwać drewno bezpośrednio z lasu ścinać w styczniu w czasie gdy księżyca po pełni ubywa takie drewno jest super wiem co mówię bo pracowałem używając takiego drewna
@mikroludzik
@mikroludzik 5 жыл бұрын
Oglądałem o tym dokument. Czy takie drewno rzeczywiście ma lepsze właściwości niż np ścięte w tym samym miesiącu ale w innej fazie księżyca?
@gryshie100
@gryshie100 7 жыл бұрын
Dzieki za film. Rozumiem Twoje zainteresowanie od pozyskania do koncowego produktu czy polproduktu. Gdybym mial.wiekszy ogrodek tez bym kupil mokrej tarcicy i sam posuszyl kolo domu :) PS. Gdzie kupujesz drewno suche do projektow do wewnatrz? Po tartakach same mokre. Na skladach bieda w wyborze. W marketach cos jest. Szukam niesteuganego materialu. Chce sie nauczyc obslugi struga. Cos posklejac, porobic proste mebelki na ogrodek jak np stolik. Ale nie wiem gdzie wybrac sie za drewnem a online ceny jakies z kosmosu :( moze.kupic w tartaku i zawiezc do suszarni? Ciekawe ile kosztuje suszenie swojego drewna ?:)
7 жыл бұрын
Musisz poszukać w swojej okolicy składu drewna z suszarnią! Ja kupuję w zaprzyjaźnionym składzie i tam jest już wysezonowane tzn. wysuszone...jeżeli nie znajdziesz to faktycznie zostaje Ci internet...poszukaj na forach związanych z drewnem informacji o dobrym tanim składzie w internecie...ja niestety nie kupuję przez neta w związku z tym nie jestem w stanie Ci interntowego polecić! Jeżeli jesteś z mazowieckiego to pisz na priv...pozdro
@18izaaa
@18izaaa 3 жыл бұрын
Mam takie pytanie na co można wykorzystać bale bukowe, z tego co wiem są sezonowane około 15 lat. Czy może uda się sprzedac takie bale? Nie mam pomysłu co z tym zrobić,a nie chce przeznaczyć tego na opał.
3 жыл бұрын
W zależności jaką grubość ale mogą nadać sie np. na nogi do toczenia lub jako tarcica na meble albo deski kuchenne. Buk mało reaguje na kontakt z żywnością. Na pewno trafi się ktoś chętny jak wystawiasz na sprzedaż tym bardziej że sezonowane materialnie więc i mniejsze naprężenia ! Pozdrawiam
@18izaaa
@18izaaa 3 жыл бұрын
Grubości mają około 7 cm. Dzięki i Pozdrawiam również.
@psam6679
@psam6679 3 жыл бұрын
I na koniec,po czasie spędzonym na dworzu: idę się wys.. uszyć 😂
@texik1886
@texik1886 7 жыл бұрын
A czy moge przykrecic deske do deski na przekladkach wkretem ?
7 жыл бұрын
nie bardzo ;) pozdro szczególnie że dąb mozno reaguje ze względu na garbniki z metalem! pozdro
@dejavujanus
@dejavujanus 7 жыл бұрын
Zakladam, ze chcesz przewiercic tylko przekladki nie wkrecajac sie w deske(szkoda robic dziury). Jesli przykrecisz tylko przekladki do siebie to deski wyschna w takim ksztalcie jak je scisnales. Musisz sie jednak liczyc z tym, ze w niektorych deskach wytworza sie duze naprezenia, ktore ujawnia sie podczas rozcinania wzdluznego. Moze sie okazac, ze z super wysuszonego materialu zrobia sie banany, lodki i smigla. Jesli chcesz te deski wykorzystac bez ciec wzdluznych co jest baaaaardzo malo prawdopodobne to Twoja metoda powinna sie sprawdzic.
@zabawawmajsterkowaniezmarc5314
@zabawawmajsterkowaniezmarc5314 7 жыл бұрын
W takim suszeniu najwięcej chodzi aby z desek pozbyć się wody związanej która znajduje się w zamkniętych komórkach drewna.po odparowaniu wody związanej komórki się zamykają i woda juz tam nie będzie wciągać. W trakcie gorącego lata w drugim roku sezonowania można uzyskać poniżej 15 %...A co do samego sztapla mógłby być oddalony trochę od ściany żeby z każdej strony był możliwy przewiew. Pozdrawiam.
7 жыл бұрын
dzięki za info i wiedzę ! pozdrawiam ;)
@kkopec
@kkopec 6 жыл бұрын
No i masakra mnie spotkała. Ułożyliśmy 1,5 roku temu sztaple i wszedł robak. Czy ma ktoś doświadczenie z solą Formax? Podobno jedyny ratunek. Myśle ze około 25% dębiny pójdzie niestety na opał. Resztę jutro przekładam i będę malował tą solą. A miało być bez chemii... :(
@kkopec
@kkopec 6 жыл бұрын
Kora była usunięta
@JanKowalski-op6rf
@JanKowalski-op6rf 3 жыл бұрын
@@kkopec Ciekawe, pewnie nie. Ciekawe czy były jakies dawne sposoby, by robak nie wszedł, np odymianie.
@jankowalski6447
@jankowalski6447 6 жыл бұрын
Mam suszarnie ale drewno sezonuje później dosuszam układam przekładając przekładkami 2cm na,2cm i120 cm wysokość stosu to 3 metry zazwyczaj sezonuje tak dwieście meteorów czyli kubików przez rok przy drewnie iglastym liściaste centymetr na rok przykrywam arkuszami blachy trapezowei
6 жыл бұрын
Rozumiem że najpierw sezonujesz żeby za szybko nie popękało i żeby powoli likwidować naprężenia włókien? A później po suszarni jeszcze leżakujesz? Bo podobno też powinno po suszeniu jeszcze leżakować, żeby tez zlikwidować naprężenia po suszeniu. Pozdrawia serdecznie :)
@krzesimirnowakowski4036
@krzesimirnowakowski4036 7 жыл бұрын
Czemu męczysz się z młotkiem użyj siekierki 500g.
7 жыл бұрын
już mam porządny ośnik :) pozdrawiam
@andrzejszczepan6370
@andrzejszczepan6370 11 ай бұрын
Polecam wszystkim z lat 50-tych ksiazkę MICHALAKa Materiałoznawstwo przemysłu drzewnego
@piotrsabiniarz8720
@piotrsabiniarz8720 5 жыл бұрын
Proponowałbym odsunąć ten stos drewna min 0,5 m od ściany, dać przekładki 4 cm oraz zwiększyć odstępy między deskami :)
@jankowalski6447
@jankowalski6447 6 жыл бұрын
Pisałem o Kołodziejach ale nie każdy wie o co chodzi po pierwsze drzewo przecierali zawsze w ćwiartki a później na deski deski były stempowane czyli poddawane działaniu deszczu słońca przez 2 lata a później przykrywane odnosi się to tylko do drewna twardego oczywiście drzewo było ścinane w zimie i rok leżało w klocu drewno iglaste niestety sinieje i trzeba ie ścinać w zimie i najlepiej jak najszybciej przecieramy na deski oflisujemy czyli obcinamy oflisy najlepiej piłą bo korowanie może się nie sprawdzić jeżeli chcemy deski trzymać więcej niż rok deski oczywiście układamy przekładając przekładkami i przykrywamy drewno na deski najlepiej wybierać z dużym zagęszczaniem słoi czyli przyrostow najlepsze są pierwsze dwa kloce licząc od korzeni i oczywiście wyższej klasy czyli z reguły droższe
@jankowalski6447
@jankowalski6447 6 жыл бұрын
Przy suszeniu drewna najlepiej korzystać z wiedzy Kołodziei
6 жыл бұрын
Dzięki Janie za info :) Pozdrawiam
Suszenie drewna opałowego, wskazówki i porady.
16:08
Praca kosą i pilarką
Рет қаралды 201 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
“Don’t stop the chances.”
00:44
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 62 МЛН
Quando A Diferença De Altura É Muito Grande 😲😂
00:12
Mari Maria
Рет қаралды 45 МЛН
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
07.Sezonowanie desek dębowych
13:16
Mebleka_Karol konieczek
Рет қаралды 2,7 М.
How to Build a Poor Mans Wood Kiln!
6:34
Wylde Woodworks
Рет қаралды 100 М.
053. Sztaplowanie drewna (układanie w stos)
18:17
DOMiDREWNO
Рет қаралды 30 М.
Ceny tarcicy coraz droższe
7:01
SwG stolarnia w garażu
Рет қаралды 4,3 М.
Suszenie drewna.
8:10
Pawel Dudzinski
Рет қаралды 29 М.
Drying Wood with Dehumidifier Wood Kiln - How to Dry Wood
9:20
WoodWorkWeb
Рет қаралды 295 М.
Donica drewniana do ogrodu DIY
12:17
Garażowa Sowa
Рет қаралды 67 М.
Stare drewno ! - nie rób tego - jak nie składować drewna !
8:43
Bufor i Drewno
Рет қаралды 22 М.
# 148 Półki warsztatowe do przechowywania desek
15:03
Gizmo Garaż
Рет қаралды 10 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН