Bardzo ciekawy odcinek - dużo naprawdę nowych informacji! Super, że poruszacie mniej oczywiste tematy. :)
4 жыл бұрын
Cieszymy się, że mogłyśmy otworzyć kilka dodatkowych furtek w Waszych głowach :)
@kasiacz47124 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem wiedzy Pani Moniki ale też, umiejętności przekazania tej wiedzy w sposób zrozumiały dla laika, oprócz tego spokój jaki ma w sobie bardzo do mnie przemawia. Dziękuję ❤️
@MagorzataBilewicz884 жыл бұрын
Mega!!! Dzieki dziewczyny za ten odcinek. :)
@aleksandrawojtas24894 жыл бұрын
Super odcinek!
@monikakowalska47394 жыл бұрын
Choruje na wzjg. Mialam problemy z zajsciem w pierwsza ciaze. Po hsg udalo sie. Porod byl ciezki zakonczony vacum. Bylam mocno nacieta mam ogromna blizne na zewnatrz. W srodku to samo. Jest mi z tym zle. Mamy znowu problem z zajsciem w kolejna ciaze😞
@alicjavc4 жыл бұрын
Czy to że występuje endometrioza lub że była laparoskopia oznacza automatycznie że są zrosty? Skąd wiedzieć że ma się zrosty?
@MartynaRowniak4 жыл бұрын
W zależności od lokalizacji zrosty można zdiagnozować dzięki badaniom obrazowym, czyli RTG, USG, czy TK i MR
@monikagrzegorzewicz57424 жыл бұрын
Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko powstania zrostów, gdyż tak wygląda proces gojenia. Po każdej interwencji chirurgicznej warto udać się do specjalisty, aby ocenił możliwość ruchomości tkanek.
@alicjavc4 жыл бұрын
@@MartynaRowniak ok, tylko żaden lekarz nie skieruje na np. TK żeby sprawdzić czy są zrosty. Na USG z tego co wiem, nie widać. Moje pytanie dotyczyło raczej tego czy zrosty zawsze powstają czy mimo operacji można mieć bliznę, ale zrostów wewnątrz już nie.
@smyk2384 жыл бұрын
❤
@MartynaRowniak4 жыл бұрын
Osteopatia nie jest oparta na dowodach naukowych, szkoda że coraz więcej osób zajmujących się fizjoterapią bawi się w foliarskie altmedy, zamiast skupić się na działaniu, które ma udowodnioną skuteczność. Problemy w obszarze szyi naprawdę nie wpływają na możliwość implantacji. Szkoda, że nie pociągnęłyście gościni za język, żeby podała rzekomy mechanizm patofizjologiczny swojej teorii
@monikagrzegorzewicz57424 жыл бұрын
W odpowiedzi na Pani wątpliwości: górny otwór klatki piersiowej, jako jedna z przepon, wpływa na cyrkulację płynów w obszarze naszego ciała. Wszystkie przepony (tutaj mówiłam o przeponach tułowia) są ze sobą związane. Ich ruch jest ze sobą sprzężony, a więc dysfunkcja w obrębie szyi, górnej części klatki może wpłynąć na jej unieruchomienie i tym samym w mechanizmie kompensacji wpłynąć na zmniejszenie ruchomości przepony miednicy. To znaczy, że mięśnie tam mogą być bardziej napięte i drenaż płynów ograniczony, czyli zmniejszona możliwość odżywienia tkanek. To jeden z mechanizmów. To fizjologia, nie tylko zaczerpnięta z osteopatii, ale też fizjoterapii. Istnieje bardzo wiele artykułów naukowych na temat działań i możliwości osteopatii, wiadomo, nie wszystko jest udowodnione, ale nie tylko w osteopatii.
@milenakrajewska20654 жыл бұрын
Osteopatia na zachodzie jest wykładana na uniwersytetach medycznych. W UK na przykład są to studia magisterskie. Osteopaci pracują w szpitalach NHS jak również prywatnie. Mogą np wystawiać skierowania na rtg czy tomografię komputerową i jest to przez wszystkich jak najbardziej akceprowane. W Polsce żeby zostać osteopatą trzeba najpierw skończyć fizjoterapię lub kierunek lekarski więc również są to dobrze wyszkoleni specjaliści. To, że ktoś może trafił na fanatyka nie oznacza że reszta jest nienormalna. I nie nie jestem osteopatą. Jestem po medycynie molekularnej czyli super pro naukowy kierunek i spotkałam kilku osteopatów w pracy w szpitalu i uważam że są to fachowcy. Sama z resztą byłam leczona przez osteopate na migreny i pomogło.