Bardzo rzeczowy i konkretny wykład. Widać, że prowadzony przez zawodowego fizyka. Ciekawy. Jeśli fale grawitacji zaobserwowano 3 minuty (!) po uruchomieniu LIGO o nowej precyzji, a potem długo nic, to skąd pewność, że pomiar był prawidłowy? Nie zdawałem sobie sprawy, że to odkrycie zaistniało dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu. To znaczy, jeśli urządzenie uruchomiono by 4 minuty później, to z całej zabawy nici? I do tej pory byśmy czekali? Brawo za wykład.
@habgelin94675 жыл бұрын
O. Kip Thorne to ten facet, który był ekspertem przy filmie "Interstellar"
@Strategiusz8 жыл бұрын
Dlaczego przejście fali trwało tylko ułamek sekundy i tylko raz? Fale na wodzie tak nie działają.
@AntySyjon8 жыл бұрын
pewnie dlatego, że ta fala jest ogromnie rozciągnięta i dotarł do nas jeden szczyt, następny dojdzie za kolejne dziesiąt jak nie set lat
@spandauballet58038 жыл бұрын
No nie dlatego. Gdyby fala miała taką ogromną długość to nawet nie zorientowalibyśmy się, że przyszedł do nas jakiś jej grzbiet, bo grzbiet byłby niemal płaski. Fale na wodzie tak nie działają, choćby dlatego, że nie rozchodzą się z prędkością światła, tylko znacznie wolniej. Ale fala na wodzie pochodząca od pojedynczego, drobnego, punktowego zaburzenia powierzchni (wrzucenie kamyka) również miałaby postać pojedynczego impulsu, a nie serii grzbietów. A ponieważ fala na wodzie przesuwa się wolniej, taki impuls czulibyśmy dłużej.
@ernestpomeran91942 жыл бұрын
Przyszły takie czasy że nagroda Nobla to nie nobilitacja tylko obciach.
@mikoajk.31015 жыл бұрын
czy dziewczyna po prawej w rogu na 1:36 ma piwko w ręku?
@CopernicusCenter5 жыл бұрын
Jest to prawdopodobne. De Revolutionibus Books&Cafe, gdzie odbywają się nasze wykłady, ma w ofercie piwo.
@johnpitts71848 жыл бұрын
English?
@RM-wj4mr3 жыл бұрын
To jakiś bełkot, poplątane z pomieszaniem. Np. Czarna dziura o masie x razy masa słońca to próżnia. Nawet jeden proton czy elektron mają masę. Jak coś nie ma masy to nie może ważyć a jak nic nie waży to nie moze oddziaływać grawitacyjnie. No i ten cudowny przypadek z zarejestrowaniem fali grawitacyjnej. Brednie i jeszcze raz brednie.
@dugiejoness51976 жыл бұрын
Po co oni marnują czas słuchacza i zanudzają datami i innymi pierdołami. Czy fizyka to nauka humanistyczna?
@filipsowinski42505 жыл бұрын
Marnuja czas słuchacza? Serio? Chyba swój czas na Ciebie maluszku
@Arpa617 жыл бұрын
Czy Kip Thorne był hydraulikiem? Co na to Gazeta Wyborcza na czele z Ryfą Szwindlą Małomieyską-Paruwką i Oycem Redaktorem Michnikiem?
@Arpa617 жыл бұрын
Wszystko guzik prawda. Świat stoi na czterech żółwiach. One na ośmiu. I tak do końca.