Рет қаралды 4,899
Kipar je ostrvo sunca, ljubavi, vina i dobre hrane, a kako bi drugačije u domovini boginje Afrodite.
Nalazi se na raskršću između Evrope, Azije i Afrike. Kuhinja je pravo bogatstvo Kipra. Egzotični ukusi i mirisi jednostavno omamljuju. Kiprani su poznati po tradicionalnom načinu pripremanja hrane, a na trpezi se nađu morski plodovi i mešavina grčke, mediteranske i orijentalne kuhinje. Pravi su ljubitelji dobre trpeze.
Porodica Sofije Kiriaku svakodnevno pravi sir halumi, jogurt i hleb od kiselog testa koji peče u peći na drva. Halumi je specifičnog ukusa, kažu da je bolji što više škripi u ustima. Na trpezi Kiprana je gotovo svakodnevno. Saznali smo i kako se priprema u selu Letimbu, blizu Pafosa, na oko 400 metara nadmorske visine.
A gde je sir, tu je i vino. Kiprani kažu da je njihovo vino najstarije na svetu! Prave ga 4000 godina. Prema legendi, meštane je lično Dionis, bog vina, učio kako se pravi to piće. Putevi vina, zanimljiva je tura tokom koje se obilaze vinogradi i domaćinstva u okolini Larnake i priobalnog Limasola. Zbog velike popularnosti i savršenog ukusa, svakog septembra u Limasolu se održava festival vina.
Sa oko 340 sunčanih dana godišnje, ovo mediteransko ostrvo ima povoljnu klimu tokom cele godine, pa su plaže, neke duge i do 15 km, pune turista.
Inspirativan zbog svoje duge i neobične istorije, privlačan zbog turizma i prirodnih lepota, čuven kao raj za biznismene - sve je to Kipar. Nesvakidašnje ostrvo u istočnom delu Sredozemnog mora. To je ostrvo iz dva dela, grčkog i turskog, neutralne „zelene linije" i dve vojne baze Ujedinjenog kraljevstva. Vekovima ovo ostrvo čuva i tajnu „Tajne večere". Reč je o vezu koji potiče iz jednog sela na Kipru. U kakvoj su vezi Kipar i čuvena freska, odgovor je potražila ekipa emisije Trag.
Autor: Nebojša Kotlajić
Urednica: Jugoslava Đurica
Snimatelj: Zoran Škrbić
Montaža: Milan Krsteski
Copyright: RTS
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!