Китай и глобалните вериги за редкоземни елементи и критични суровини за енергийния преход - еп. 15

  Рет қаралды 3,626

Yanko Yanakiev

Yanko Yanakiev

5 ай бұрын

Представяме Ви епизод 15 от поредицата Аналитични обзори и коментари в продължение на задочната дискусия по проблематиката на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev.
Епизод 15 е посветен на ролята на Китай в глобалните вериги на критични суровини и редкоземни елементи, които са необходими за водещите технологии на енергийния преход.
Настоящият фокус върху критичните минерали и редкоземни елементи се създава дълго време. Още през 1992 г. китайският лидер Дън Сяопин, под чието ръководство стартираха икономическите реформи и отварянето на страната, заявява, че „Близкият изток има петрол. Китай има редкоземни елементи”.
Тези думи бяха твърде пророчески, когато през 2008 г., Китай демонстрира готовност да използва за политическа изгода своя контрол върху значителна част от глобалните доставки на критични минерали и редкоземни елементи, като ги ограничи за чуждестранни купувачи. През 2010 г. Пекин наложи ембарго върху износа на редкоземни минерали за Токио в резултат на спор с Япония, а през 2020 г. спря износа на графит за Швеция. В отговор на ограниченията на САЩ за износа на модерни компютърни и полупроводникови продукти наложени на Китай през октомври 2022 г., през лятото на 2023 г. Пекин ограничи износа на продукти от галий и германий за Вашингтон, а в края на октомври 2023 г. официално обяви намерения да наложи лицензиране на износа от страната на графит.
Тези актове са само част от предприетите стъпки в новите геополитически и геоикономически реалности, което показва, че възобновяемите технологии, отделни техни елементи и батериите, изискващи определени метали и минерали за тяхното производство, могат да се превърнат в геополитически и геоикономически инструменти подобно на петрола.
Критичните суровини и редкоземни елементи, повечето от които се използват във водещите технологии на енергийния преход, често погрешно са етикетирани като оскъдни и редки, което е по-скоро следствие от специфичния характер на тяхната верига на стойност: инвестиции-проучвания-добив-пазарна реализация-потребление. В тази връзка, може да се подложи на съмнение широко прокламираната теза, че едва ли не Китай притежава най-големите запаси и ще изолира развитите западни икономики от веригите на доставки на тези критични и стратегически суровини, които понастоящем контролира.
Важна разлика също е, че потребностите от критични за енергийния преход суровини и минерали могат да бъдат посрещнати, без пряко да засягат енергийната сигурност. Доставките могат да бъдат увеличени и диверсифицирани по-лесно, отколкото някога е било възможно за петрола. В този контекст, сегашното господство на Китай във веригите за доставка на тези минерали не е в притежаването на ресурса (с аналогия като геоложкото изобилие на петрол в Саудитска Арабия или Русия), а в рафинирането и преработката на минерали. Макроикономическото въздействие на прекъсванията във веригата за доставки на минерали и батерии не е толкова сериозно, колкото при петрола. Минералите и батериите са суровини за производството на продукти, а не ежедневният поток от енергия, който поддържа живота на хората. Доминацията на Китай не е върху електричеството, което захранва електрическите автомобили, а върху технологията, която го съхранява. Ако има прекъсване на доставките на минерали или батерии, може да се очакват затруднения във веригата за доставки, забавяния и покачване на цените за чисти енергийни продукти, като слънчеви панели и електромобили, но хората все пак ще могат да използват колите си и да осветяват и отопляват домовете си.
Издаването и представянето на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev - предизвикаха значителен интерес в професионалните среди в сферата на дипломацията и енергетиката, научната общност и обществеността като цяло. Към автора на книгата бяха отправени множество въпроси по разглежданата в нея проблематика, свързана с актуалната тематика на енергийния преход, геополитическите му измерения и предизвикателствата пред енергийната дипломация, в контекста на протичащите политически и икономически процеси, определящи нашата съвременост. Желанието на читателите и интересуващите от тази тематика е дискусиите да продължат под различни форми. Една от тях е чрез настоящия канал в You Tube - чрез Аналитични обзори и коментари.
#ЕнергийниятПреход #ЕнергийнаДипломация #EnergyTransition #EnergyDiplomacy
Гледайте! Коментирайте! Споделяйте!

Пікірлер
Война на Балканите? С Руслан Трад | "Геополитиката" със Симеон Иванов | Епизод 16
1:34:11
Самый большой бутер в столовке! @krus-kos
00:42
Кушать Хочу
Рет қаралды 5 МЛН
FOOTBALL WITH PLAY BUTTONS ▶️ #roadto100million
00:24
Celine Dept
Рет қаралды 114 МЛН