Защо Китай е ключова държава за глобалния енергиен преход? - Аналитични обзори и коментари еп. 14

  Рет қаралды 5,135

Yanko Yanakiev

Yanko Yanakiev

7 ай бұрын

Представяме Ви епизод 14 от поредицата Аналитични обзори и коментари, посветен на ролята на Китай в глобалния енергиен преход в продължение на задочната дискусия по проблематиката на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация". Това е първи епизод по отношение на китайската енергийна и климатична политика, в който търсим отговор на въпроса: Защо Китай е ключова държава за глобалния енергиен преход?
Обхватът и скоростта на енергийната политика и подходите на дипломацията в геополитически план, с които Китай преследва собствения си енергиен преход, се очертават като ключови променливи за глобалната енергийна трансформация към декарбонизация и неутрална по отношение на климата икономика.
Това се дължи на водещите позиции на Китай в света не само по емисии на парникови газове, внос на изкопаеми горива и потребление на енергийни ресурси, но и на провежданата индустриална политика, чрез която Пекин се опитва да ребалансира икономиката си, като кардинално преструктурира индустриалната верига за създаване на стойност.
Правителствената подкрепа за стимулиране на иновациите вече превръща китайските компании в световни лидери в технологиите, които са в основата на енергийния преход. По този начин Пекин има потенциал и е в състояние да капитализира тези постижения и да се превърне в световен лидер по политиките за климата.
Предвид декларираните от Пекин цели за пикови въглеродни емисии до 2030 г. и постигане на въглеродна неутралност до 2060 г. са предприети широкообхватни политики. Китай е изправен пред редица предизвикателства, породени от силната икономическа експанзия, непрекъснато нарастващо потребление на енергия от изкопаеми горива, нарастващ натиск за намаляване на въглеродните емисии и необходимостта да се отговори на амбициозни дългосрочни цели за използване на възобновяема енергия.
Въпреки ангажиментите за въглеродна неутралност в дългосрочен план, понастоящем икономическият растеж и енергийна сигурност са с по-висок приоритет за китайското държавно ръководство.
Издаването и представянето на книгата "Енергийният преход - геополитика и енергийна дипломация" с автор д-р Янко Янакиев - #YankoYanakiev - предизвикаха значителен интерес в професионалните среди в сферата на дипломацията и енергетиката, научната общност и обществеността като цяло. Към автора на книгата бяха отправени множество въпроси по разглежданата в нея проблематика, свързана с актуалната тематика на енергийния преход, геополитическите му измерения и предизвикателствата пред енергийната дипломация, в контекста на протичащите политически и икономически процеси, определящи нашата съвременост. Желанието на читателите и интересуващите от тази тематика е дискусиите да продължат под различни форми. Една от тях е чрез настоящия канал в You Tube - чрез Аналитични обзори и коментари.
#ЕнергийниятПреход #ЕнергийнаДипломация #EnergyTransition #EnergyDiplomacy
Гледайте! Коментирайте! Споделяйте!

Пікірлер: 1
Парковка Пошла Не По Плану 😨
00:12
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 12 МЛН
Good People Restore Faith in Humanity: A Heartwarming Act of Kindness on a Bus #shorts
00:32
GADGETS VS HACKS || Random Useful Tools For your child #hacks #gadgets
00:35
WHO'S NEXT?! 🙈👀
00:32
Celine Dept
Рет қаралды 47 МЛН
Без формат - Кой е нашият народ?
36:21
Etv Haskovo
Рет қаралды 45 М.
Wolfram Physics Project: A Discussion with Fay Dowker
3:31:32
Wolfram
Рет қаралды 197 М.
Ελληνοτουρκική Διελκυστίνδα σε Αιγαίο και Ανατολική Μεσόγειο
3:42:42
Парковка Пошла Не По Плану 😨
00:12
Глеб Рандалайнен
Рет қаралды 12 МЛН