Koła gravelowe - 3 rzeczy, o których nikt nie mówi! Szybkie i niezawodne!

  Рет қаралды 10,504

Karol Sładek

Karol Sładek

Күн бұрын

Пікірлер: 114
@michadabrowski6501
@michadabrowski6501 Ай бұрын
Czy nikt o tym nie mówi to się nie zgodzę ale materiał w 100% zgodny ze sztuką. Fajny materiał, pozdrawiam
@Jurek89
@Jurek89 7 ай бұрын
Krótko i w temacie , pozdrawiam i leci subik :)
@rafijabi7627
@rafijabi7627 7 ай бұрын
Zgadzam sie calkowicie moge tylko dodac ze na to jak opona bedzie sie ukladac duzy wplyw Ma tez to czy kola karbonowe sa Hookless czy hooks bo roznie opony wygladaj na bokach w tych kolach.W moim przypadku te opony Speca 42mm wychodza na 45mm w kolach Hookless.😉
@cygan1233
@cygan1233 7 ай бұрын
Dobry film , tez śmigam na kołach dandy horse 30mm szeroka obręcz opona 38mm 1,8bar przód, 2 bary tył, mleko stozek 35mm a ludzie się ze mnie śmieją że tak mało pompuje 😜 a na odcinkach brukowych/szutrowych np 60km dystans srednia 35km/g a ich telepie tak mocno że nawet koła nie złapią 😅
@cezaro2336
@cezaro2336 7 ай бұрын
Ale harpagan :D
@grzegorzstrojny7982
@grzegorzstrojny7982 2 ай бұрын
a ile ważysz? bo to +/- moje parametry jeśli chodzi o koła :) DT 42 mm stożek opona 45 i z przodu 1,6 a z tyłu 2 . Mleko oczywiście . Idzie jak złoto :)
@castorfiber9103
@castorfiber9103 6 күн бұрын
​@@grzegorzstrojny7982, pewnie niewiele więcej niż plankton :)
@longer_xd5668
@longer_xd5668 7 ай бұрын
Fajnie że poruszyłeś temat wkładek do kół. Widać, że masz trochę doświadczenia w tym temacie, więc może skusisz się na nagranie odcinka gdzie szerzej dotkniesz tematu wkladek i innych dobrych praktyk związanych z systemem bezdętkowym, uwzględniając również omówienie niezbędnika do zabrania na dłuższe przejażdżki/wyprawy dla ewentualnych napraw.
@marekk1337
@marekk1337 7 ай бұрын
Wkladki tylko na mleko czy sa tez na detki?
@kubackjeee
@kubackjeee 7 ай бұрын
​@@marekk1337 nie no stary jak wkładka do dętki 😂
@cursarius3285
@cursarius3285 4 ай бұрын
Zdecyduję się chyba na zakup tych wkładek do mtb, gdyż zakupiłem koła karbonowe i szkoda uszkodzić, a takie to ładne🙃 Sam latam na ciśnieniu 1.1 - 1.2 (1.3) przy wadze 67 więc o dobicie nie kłopot. Dzięki za uświadomienie potencjalnego kłopotu😅
@KarolSladek
@KarolSladek 4 ай бұрын
Jeśli latasz po górach albo jakiś kamienistych trasach to zdecydowanie warto :) Ja na płaskim mazowszu normalnie ich nie mam. Jedynie jak właśnie takie trudniejsze trasy. Za to jedna uwaga: Wkładki lubią wypić! %%% :D Dlatego można śmiało zalać więcej mleka np 100ml i po paru jazdach/tygodniu zajrzeć ile mleka jest. Ew zlać co jest i uzupełnić już właściwą ilością
@cursarius3285
@cursarius3285 4 ай бұрын
@@KarolSladek Dzięki za pomoc. Na pewno tak zrobię z tym mlekiem. Ja głównie jeżdżę po trasach Strefy mtb Sudety. Góry Sowie, Kamienne gdzie kamieni i korzeni jak marzenie. Dodatkowo stratuję w bike maratonie, tam już się nie myśli gdy się zjeżdża z góry po kamieniach. Ogień i do mety😆
@PiotrKempisty
@PiotrKempisty 5 ай бұрын
Doskonały film, najlepszy w tym temacie jaki widziałem. Pytanie: jak sprawują Ci się te opony Wolfpack Gravel Speed?
@KarolSladek
@KarolSladek 5 ай бұрын
Hej! Wielkie dzięki! Gravel Speed bardzo dobrze w trudniejszym terenie. Zwłaszcza jak są jakieś koleiny albo ciasne zakręty. Boczne klocki lepiej trzymają. Od kwietnia latam na razie tylko na tych Pathfinderach. Przez brak klocków zaliczyłem jedną mocną glebę bo opona uślizgnęła się na koleinie. Przeżyły też w ten weekend trasę w Kamiennej Górze ale pewnie Gravel Speed byłyby nieco lepsze ;)
@MaaxMaars
@MaaxMaars 7 ай бұрын
Cześć, polecasz te CXR1? Zastanawiam się nad zmianą w moim revolcie z seryjnych na karbonowe, ale rozmyślam między nimi bądź czymś na wyższym stożku 40/45mm. Te 5 lub 10 milimetrów robi różnicę?
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
CXR1 dla mnie TOP koła do gravela. Lekkie ~1400g, szerokie i sztywne. Nie wiem tylko jak będą wypadały cenowo te Vinci GRV Race. Są minimalnie lepsze w każdym aspekcie (lżejsze, szersze, bardziej aero). Mają trafić do cennika w tym tyg.
@jakubbejger4945
@jakubbejger4945 6 ай бұрын
Długo latałem na 40mm (1.8-2.0bar). Jednak na wyścig w górach zmieniłem na 45mm (1.2-1.5bar) i sie tak zakochalem, że nie chce mi sie wracac na 40. A co do odginania opony w zakretach to tez zalezy od modelu, są sztywniejsze i bardziej uległe. Ogólnie super film :)
@KarolSladek
@KarolSladek 5 ай бұрын
Dzieki za podzielenie się opinią i cennym doświadczeniem!
@gabrik50
@gabrik50 6 ай бұрын
Panowie, autor filmu (przynajmniej tak zrozumiałem) uprawia gravelowanie wyścigowe. Zatem stara się posiadać rowerek, optymalnie zestrojony. Zakładam, że w takim wypadku każdy sportowiec szuka idealnego kompromisu na linii sprzęt, a moje mocne/słabe strony.
@wsiurbex
@wsiurbex Ай бұрын
Z wszystkim się zgodzę, ale doświadczenie mam takie, że to koła zalane mlekiem są dużo bardziej problematyczne na ultramaratonach, co kończy się zainstalowaniem dętki. Na ponad 10tys. przejechanych kilometrów w warunkach ultra, wypadów z sakwami itp. wymieniłem raptem dwie dętki, z czego jedną rozwaliłem przez własną nieuwagę, najeżdżając na przepust, na którym dobiłem obręcz przy dużej prędkości. Co do dętek - były to zwykłe Continentale, żadne TPU itp.
@ukasz1328
@ukasz1328 7 ай бұрын
Jak oceniasz opony Speca na trudniejsze warunki typu błoto, piach itp? Wspominałeś, że jesteś zadowolony i po rowerze było widać, że dały radę na zawodach. Mam jednak wątpliwości czy wybrać je na ultra co najmniej 250km, gdzie trasa oraz warunki pogodowe będą zmienne.
@KarolSladek
@KarolSladek 5 ай бұрын
Hej, Sorry za późną odp. Oczywiście zależy to od trasy i jak dużo ma być np błota na które chyba wziąłbym coś bardziej agresywnego. Jeśli jednak to tylko parę procent trasy to szedłbym w te Spece. Są po prostu szybkie i z dobrym ciśnieniem radzą sobie w piasku i błocie. Tzn da się na nich przejechać ale trzeba uważać lub trochę techniki się przyda :)
@Ja-pt6zl
@Ja-pt6zl Ай бұрын
Z tymi szerokościami obręczy w gravelach i szosie to jest jakieś szaleństwo, mity o oponie wyginajacej sie jak żarówka w zakręcie, i myszkowaniu roweru. Na szosie wielu zawodników używa szytek, gdzie nie ma żadnego podparcia. W MTB WC DH z premedytacją używane są obręcze o wew. średnicy 25mm (DT EX 471) i opony o szerokości 62mm, przez to że opona lepiej pracuje i bardziej można ją położyć w zakręcie, jest wtedy mniej nagłej utraty przyczepności. Mam do gravela zestawy kół o wew. średnicą 21 i 25 o podobnej wadze, używane w tym samym rowerze na oponie 40mm, i przy podobnych ciśnieniach rzędu 2 -2.4 bary to różnica na zakrętach jest raczej w sztywności samego koła, sztywnosci opony i rodzaju bieżnika, Żeby opona zaczęła sie zawijać w zakręcie i tracić stabilność trzeba by tym gravelem jeżdzić na niskich ciśnieniach po bandach. Kolejną kwestią jest zakładanie do gravela obręczy o stożku powyżej 35mm, jeśli ktoś jeżdzi gravelem po tylko po asflalcie to ok., ale poza asfaltem to nadmierna sztywność obręczy tylko przeszkadza w komforcie i przyczepności na zakrętach. No i szeroka i wysoka karbonowa obręcz jest bardziej podatna na uszkodzenia od kamieni. Polecam przeczytać artykuł na stronie producenta jakby nie bylo dobrych opon ReneHerse o szerokościachobręczy. www.renehersecycles.com/myth-18-wide-tires-need-wide-rims/ oraz filmik z wywiadami z mechanikami z DH www.pinkbike.com/news/video-a-decade-later-and-still-the-racers-choice-why.html
@rowerowysztos
@rowerowysztos 3 ай бұрын
Cześć, fajnie, że poruszyłeś ten temat, ale nie do końca się z Tobą zgodzę. Sam jeździłem kiedyś na mtb na oponach 29x2,25 i miałem obręcze o szer. Wewn. 17mm. Oczywiście nie było to może super precyzyjne ale dało się śmigać nawet na zawodach, więc dzisiaj wkładanie obręczy 26 mm wewn. Do cienkich oponek typu 42mm jest moim skromnym zdaniem mocno przesadzone. Owszem poprawia się aerodynamika i prowadzenie, ale koła robią się strasznie ciężkie. To czy koła ważą 1kg czy prawie 1,5 kg tak jak te ciężkie Vinci, które pokazujesz ma jednak olbrzymie znaczenie w kontekście masy rotowanej i dla kogoś kto nie ma niesamowitej techniki i ściga się amatorsko, ważniejsza bedzie niższa masa niż ultra precezyjne prowadzenie, na które nawet nie zwróci uwagi. Co do ciśnienia to pełna zgoda 2-2,5 bara to jest max w gravelu, żeby nie telepało bo na braku komfortu traci się wiecej sił niż na tym że opona stawia minimalnie większy opór :)
@KarolSladek
@KarolSladek 3 ай бұрын
Hej, Dzięki za komentarz. To na wstępie się Ciebie zapytam: wskaż mi te koła które ważą 1kg. To nie jest tak że w ostatnich latach obręczę zaczęły być szersze i zrobiły się cięższe. Takie wąskie jak wspominasz to były alu kowadła po 2kg na których "dało się śmigać" ;) Ja w rowerze do pracy mam jakieś koła które ważą ok 2.5-3kg i da się jechać ale co to za jazda... Teraz mamy karbony które są coraz lżejsze. OK obręcz np 24 może być lżejsza od 30. ale to juz są małe różnice w masie. Przy aktualnej technologii okolice 1100-1300 to już jest taki rozsądny stosunek ultra niskiej masy i wytrzymałości.
@rowerowysztos
@rowerowysztos 3 ай бұрын
@@KarolSladek Jeżeli mówimy o wysokiej klasy kołach to rzeczywiście nawet te szersze potrafią mieć niską masę. Problem polega na tym, że tańsze aluminiowe koła z dużą szerokością wewnętrzną robią się mega klocami. Dlatego uważam, że w przypadku rowerów z niskiej i średniej półki lepiej pozostać przy węższych obręczach niż dawać szerokie dla amatorów którzy bardziej docenią niższą wagę niż lepsze ułożenie opony. Chodzi mi o to, że ten trend nie powinien schodzić do takich typowo rekreacyjnych rowerów, a tak się niestety dzieje. Tu są 2 przykłady lekkich kół z szer. wewn. 24 mm jedne 860 gramów drugie trochę powyżej 1000 gramów. Oczywiście patrze ze swojego punktu widzenia bo przy wadze 70 kg nie potrzebuję super pancernych modeli :) extralite.com/Products/HyperGravel%20SL.htm albo www.lightbicycle.com/XC924-carbon-xc-wheelset-lightweight-29er-asymmetric.html
@KarolSladek
@KarolSladek 3 ай бұрын
​@@rowerowysztos Extralite... proszę Cię xD Podrzucasz koła TOP of the top jako przykład, że koła gravelowe wraz z "trendem" większej szerokości są coraz cięższe ważąc np 1400-1500g, a wystarczy mieć wąskie lekkie 900-1100g obręcze za 2000-3000€ :))) Szanujmy się i nie odrywajmy się od rzeczywistości. Koła dla zwykłego kowalskiego za powiedzmy do 3000-4000zł jaka by ich szerokość nie była to jest waga ~max 1400-1500g. Chcesz mieć wąskie i nieco lżejsze - LUZ. Ja się ścigam i to często w trudnym terenie. Jeśli tam koło przeżyje i jeszcze pozwoli na walkę o podium to dla mnie jest najlepszą opcją i takim podejściem i rekomendacją się dzielę, a nie kołami znalezionymi w sieci za 2800€ ;)
@rowerowysztos
@rowerowysztos 3 ай бұрын
@@KarolSladek tak bo to był też przykład na to ile trzeba dzisiaj wydać na koła żeby mimo dużej szerokości pozostały lekkie, kiedyś koła ze średniej półki cenowej potrafiły ważyć nieco ponad kilogram, a teraz koła ze średniej półki cenowej to już właśnie okolice 1,5 kg... zresztą mniejsza, z tym. Uważam, że szerokie aluminiowe obręcze w rowerach dla amatorów i do rekreacyjnej jazdy nie mają po prostu sensu. Pzdr
@ArkadiuszPytlik
@ArkadiuszPytlik 2 ай бұрын
@@rowerowysztos , cześć. Jestem rowerzystą amatorem i uważam, że posiadanie szerokich obręczy jak najbardziej ma sens. Fabrycznie miałem w rowerze oponę 2.3" wsadzoną na obręcz o średnicy wewnętrznej 22mm. Ciśnienie 1.8bar'a. Efekt był taki, że każdy wjazd/zjazd na przeszkodę inaczej niż prostopadle do niej skutkował bardzo nieprzyjemnym uczuciem ucieczki koła (zwłaszcza tylnego). Niestety opona wyginała się na boki i to dość znacznie. Zamontowanie innych kół o szerokości wewnętrznej 30mm (Mavic E-Deemax 30) załatwia ten problem dosłownie od ręki. Tak, koła są cięższe, ale przy okazji są pancerne, co w rowerze MTB nie jest bez znaczenia. Pozdrawiam.
@rafakwiatkowski7907
@rafakwiatkowski7907 2 ай бұрын
Zipp dobrze wiedział co robi wprowadzając serię 303 XPLR. Za parę lat nikt już nie będzie jeździł na wąskich kichach :)
@KarolSladek
@KarolSladek 2 ай бұрын
Tez tak sądzę zwłaszcza, że tak jak w MTB trasy gravelowe stają się coraz bardziej techniczne i wymagają pancernych kół!
@MrKosq83
@MrKosq83 2 ай бұрын
5000 pln za koła - do tego jeszcze kaseta, opony - drogo, dla, mnie trochę abstrakcja. Trochę chciało by się mieć, ale rozum nie pozwala..
@KarolSladek
@KarolSladek 2 ай бұрын
@@MrKosq83 niestety nie jest to taki sport i nadal producenci dokręcają śrubę (jak Sram z nowymi grupami). Jeśli posiadamy jakieś podstawowe koła to już takie modele za 4000+ sporo dają.
@MrKosq83
@MrKosq83 2 ай бұрын
@@KarolSladek o dzięki są super szybką odpowiedź, fajnie 😊 No, Sram z grupą w cenie dwóch rowerów poleciał w kosmos już chyba xd Wiadomo, tam gdzie sport, to wszystko się liczy. Ja to podwórkowy ugniatacz mocy jestem. Na wyścigi nie jeżdżę, bo pracuje weekendy. Sam sobie cisnę. Zbyt wiele zainteresowań w życiu, żeby się jednemu całkowicie poświęcić. Rower mam Orro Terra C Etap AXS 42t 10-44, koka Fulcrum Red - no i tak właśnie się szarpię nieraz z, myślami o tych kołach do wymiany. Tylko że mam jeszcze inne rowery i czas dzielę pomiędzy nimi. Na tym może 5 tysięcy w roku zrobię. Ot hobby dla mnie 😎 Pozdrawiam, dzięki za odpowiedź, poleciał sub, będę oglądać filmy, fajnie mówisz, spokojnie, dobrze się słucha. Dzięki!
@Robert-Langer
@Robert-Langer 5 ай бұрын
swietny material. dzieki.
@KarolSladek
@KarolSladek 5 ай бұрын
dziękI!
@jakubokupniak8515
@jakubokupniak8515 7 ай бұрын
A co byś powiedział o profilu kół GR3 od Pro-Way 29mm szerokość wewnętrzna i 36szerokosc zewnętrzna, stożek 35
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Też o nich myślałem! Wychodzą trochę ciężej ale też są bardzo sensowne zwłaszcza jak ktos nastawia się na szerokie kapcie typu 42 45mm. Generalnie Pro-Way bardzo polecam. Kupiłem u Sylwka ultra lekkie Ceramic 40 i to jest sztos!
@gabrik50
@gabrik50 6 ай бұрын
Właśnie zmieniłem crossa na gravela i mam obręcz o wymiarze wew 23mm, to chyba dla totalnego amatora dla opony 38-42 będzie ok?
@NeoBlade05
@NeoBlade05 6 ай бұрын
Będzie OK :)
@filippe7565
@filippe7565 5 ай бұрын
Jakie wkładki do kół evanlite new disc 50mm i opony 40mm na gravela? Tubolihgt insert gravel pair? Ptn polecali, ale nie wiem jak z bokami
@KarolSladek
@KarolSladek 4 ай бұрын
Tubolight będzie OK. PTN ciężko wchodzi i wychodzi choć więcej miejsca zajmuje i może minimalnie lepiej zabezpiecza choć przy oponie 38c (wkladka XXS) juz robił się lekki kartofel bo mało miejsca zostało w środku
@filippe7565
@filippe7565 4 ай бұрын
Założylem tubolight. Czasami dobija obręcz mimo to. Najbezpieczniej jezdzić od 1.9 bara w górę
@KarolSladek
@KarolSladek 4 ай бұрын
@@filippe7565 Ja z przodu daje ok 1.9-2.0, a z tyłu w zależności od trasy 2.2-2.4
@filippe7565
@filippe7565 4 ай бұрын
A co myślisz o odwróceniu mostka w gravelu o kącie -17 lub -24 stopnie? Aero poprawi się znacznie?
@KarolSladek
@KarolSladek 4 ай бұрын
Generalnie zawsze im bardziej aero tym lepiej ;) Pytanie czy w danej pozycji jesteś w stanie wytrzymać 3...5....8h+. Ja mam lekki negatyw. Nawet chyba 2 podkładki zostały ale jeżdżę zawsze na ugiętych rękach w górnym chwycie zeby wybierać nierówności i sama pozycja jest optymalna. Jak trzeba przebić się przez jakiś silny wiatr to po prostu jeszcze niżej schodzę :) Także jeśli już usunąłeś wszystkie podkładki i nadal Ci mało, a czujesz ze możesz niżej zejść albo dane zawody są krótsze i szybsze to wrzuciłbym negatyw :)
@filippe7565
@filippe7565 4 ай бұрын
@@KarolSladek wrzuciłem mostek na -6 stopni. Nic nie boli. Chcę niżej. Mam future shock, ale chyba to nie przeszkadza. Potem wjedzie lemondka. Mam 2 metrt wzrostu
@Ms2danger
@Ms2danger 7 ай бұрын
Na Roubaix na szosowych oponach jadą z ciśnieniem 4bar pomimo że szosy jest 190-200km szerokość opony 2-4 mam większa niż normalnie . Na Lewińskich kamień przebił mi oponę miałem w okolicy 3.5 - 4 bar. Wkladki ciekawa opcja w gravelu mam az 44mm a przelaj przepisy wymagaja max 33mm roznica gigantyczna jesli chodzi o ochrone obreczy i nie dobijanie z kolei na gcn ostatnio pokazywdli roznice oporow toczenia opon szosowych kzbin.info/www/bejne/d3yYfH-sp9-lmJYsi=sLMItrtKYaGHF-Y6 weższe szybsze -wiadomo ipewnie to samo jest z gravelem 38 mm bedzie szybsze niz 44 choc na 44 o wiele lepsze samopoczucie jak pojawia sie kamienie 😅 ale fajnie ze dowiedzualem sie o wkladkach bo to jest ten fajny kompromis troche wezsze z wkładką.
@MrKosq83
@MrKosq83 2 ай бұрын
Mnie to się trochę wydaje że z Gravela robi się dawny Cross Country. Proszę, mnie poprawić jeśli się mylę.
@pawekwas8815
@pawekwas8815 2 ай бұрын
Masz ciśnienie 2.2 bara na dętce przy obreczy 21mm i oponie 700x35🤔? Ja na mleku przy 700x42 nie schodze poniżej 2.5 bara.
@michadabrowski6501
@michadabrowski6501 Ай бұрын
😮 ja mam grubą nadwagę i pomijając kilka szosowych wypadów nie wbijam więcej niż 1.8 przód i 2.2 tył przy takiej obręczy
@pawekwas8815
@pawekwas8815 Ай бұрын
@@michadabrowski6501 Wszystko zależy jakie masz szerokie opony i czy styl jazdy w terenie jest dynamiczny. Jeśli opony 45-50mm to ok. Ale przy 40mm to już dla mnie mega niskie ciśnienie 😉. Obecnie ja przy 42mm mam w teren 2.6 tył i 2.4 przód a ważę niewiele 😁. Może do jeszcze dało by się zejść ale ja mam zero defektów i to też dla mnie ważne.
@michadabrowski6501
@michadabrowski6501 Ай бұрын
@@pawekwas8815 Też mam zero defektów. Sporo zależy od ścianek opony. Jeśli są wzmacniane to opona tak nie siada mimo niskiego ciśnienia
@bartomiejmakowski4794
@bartomiejmakowski4794 25 күн бұрын
Kurcze ja ładuje 5 bar, nawet 5.5 do dętki, sprubuje na probe zejac do 4. Fakt że głownie jeżdżę po ściezkach rowerowych
@KarolSladek
@KarolSladek 25 күн бұрын
Ja na ustawki szosowe podbijam nieco ciśnienie i z tyłu ładuje 2,6-2,7 :D
@smaragdusaurochs1942
@smaragdusaurochs1942 Ай бұрын
Szerokie wewnątrz obręcze pojawiły się wraz z propagowaniem tubeless. Co ciekawe w katalogu pewnej firmy oponiarskiej ten sam model opony w wersji tubeless był przeznaczony do szerszej obręczy, a w wersji dętkowej węższej obręczy. Przecież kilka lat temu obręcz o szerokości wewnętrznej 18mm była przeznaczona do MTB. I nic się nikomu nie zawijało. Można powiedzieć, że szerokie obręcze mają sens, gdy jeździmy bez dętek, na znacznie obniżonym ciśnieniu. Osobiście nie mam zamiaru stosować tubeless, zbyt to kłopotliwe, i używam dętek TPU. Jeżdżę na budzącym grozę autora ciśnieniu 3.5 bara, na obręczach o szerokości wewnętrznej 18mm. Kapcia złapałem jednego, nie na kamieniu, na gwoździu. Opona nigdy mi się z obręczy nie zsunęła. Tak że w zasadzie jest OK. Oczywiście , nie wchodziłem jeszcze w zakręt przy prędkości 30 km/h. Może wtedy by coś się zadziało.
@NeoBlade05
@NeoBlade05 Ай бұрын
Zaznaczę, że mój film to doświadczenia i rekomendacje do już ambitnego jeżdżenia. Ja mialem kiedyś w MTB jakieś 18-19mm i na ciasnym nawrocie się zawinęła i odkleiła od obręczy. Skoro sprzęt poszedł w tym kierunku to problem był zauważalny u kolaży. Czy jeśli w rowerze "składaku" na dojazdy do pracy mam nabite 4 bar itp a potrafi pójść po szutrach i kapci nie łapie to moge uznać, że to najlepszy setup a inne to ściema? Trasy gravelowe to często wyboje, tarki, dobijanie przy dużej prędkości. Mając 3.5 bar rower jedzie jak taczka z zerową amortyzacją. Tracisz przy tym realnie sporo mocy np na podjeździe z kamieniami, a o zakrętach nawet nie wspomnę ;) Oczywiście minusem i wymogiem dętek jest to większe ciśnienie w razie jakiegoś dobicia.
@panekpankowski4548
@panekpankowski4548 7 ай бұрын
Ile mleka lejesz do koła z wkładką?
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Generalnie wkładki potrafią wypić. Zwłaszcza ptn. Także zalewam ok 50-60ml i po paru dniach robię kontrolę. Za pierwszym razem jak wypija to dolewam i później już jest spokój
@jakubokupniak8515
@jakubokupniak8515 7 ай бұрын
W ofercie Vinci z którym współpracujesz też są takie szerokie obrecze
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Otrzymałem do testów ten jeszcze prototypowy model. Na dniach ma być premiera. Na pewno na Bike Expo. Sam jestem ciekaw pełnych możliwości w konfiguratorze bo podobno będą jeszcze lżejsze opcje!
@-Road.Biker-
@-Road.Biker- 7 ай бұрын
ja przy wadze 95 kg, opony 40c, na obreczach 622-22 pompuje na dętkach 2.0 przod i 2.5 tył. Nie takie straszne jezdzenie na detkach dla osoby jezdzacej rekreacyjnje po 5 tys. km rocznie
@kubagornowicz
@kubagornowicz 7 ай бұрын
Z mojego doświadczenia dętkowego jest raczej tak, że wyższe ciśnienie zapobiega kapciom. Jeździłem sporo po wątpliwej jakości nieasfaltowych drogach, lasach i mieście na slickach 28c/30c i trzymając odpowiednie ciśnienie kapcie zdarzały się co 2-3 sezony. Ostatnio gdzieś pisałem, że częściej chyba zmieniam opony jak dętki. Teraz mam Gravelkingi Slick 38 i rzeczone 3 bary ;)
@kubagornowicz
@kubagornowicz 7 ай бұрын
Poza tym wydaje mi się też, że na kapcie ma spory wpływ sposób jazdy. Uważność i śledzenie nawierzchni, odciążanie kół jak już trzeba po czymś przejechać etc - klasyczny przykład krawężniki - przednie koło podbite, ale już tylnym sru w krawężnik i to często bez podnoszenia tyłka z siodełka.
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Pytanie jeszcze ile ważysz ;) Im cięższy rider tym szansa kapcia wzrasta. 3 bar to może być dobra wartość jak rower+Ty wychodzi około 100kg
@kubagornowicz
@kubagornowicz 7 ай бұрын
​@@KarolSladek całość ja rower i graty to coś tam poniżej 90, bliżej 85 im dalej od świąt 3 bary wziąłem z kalkulatora Silca, bo nie miałem wcześniej doświadczenia z tak szerokimi oponami i nie byłem pewien jak się przekłada pougniatanie palcami przy pompowaniu na praktykę.
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
@@kubagornowicz też się bawiłem tym kalkulatorem i wyszło mi w okolicach 2.8 ;) Za dużo. 2.5 wydaje mi się max z tyłu
@jakubdobrosielski5709
@jakubdobrosielski5709 5 ай бұрын
ma sens szerokosc wewnetrzna 30mm? nizej niz 40mm opony nie schodze
@KarolSladek
@KarolSladek 5 ай бұрын
Jak masz opony 40+ to celowałbym w obręcze wew 23-29mm
@jakubdobrosielski5709
@jakubdobrosielski5709 5 ай бұрын
@@KarolSladek ok, dzięki. No właśnie 26 bym chciał, ale sprawdzony chińczyk nie ma. Pójdę więc w 25, dzięki
@chriskros8858
@chriskros8858 7 ай бұрын
następny co straszy dętka a ja przez 50 lat jazdy nigdy dętki nie przebilem jeżdżąc na składaku, trekingiu mtb po beskidach kto 3 wie jakie tu 3 szlaki a gravela mam od 3 lat i na jakim ciśnieniu nie jechałem nigdy nic się nie stało - cud?
@DYSPoZYToR
@DYSPoZYToR 7 ай бұрын
Mam tą wkładkę od LemonBike rozm. XXS używałem z oponą 35mm na kole z wewnętrzną szerokością 23mm i wcale nie była za duża, ba Jutuber który mnie do nich przekonał Polak zakładał do opon przełajowych 33mm i jechał na nich wyścig. Wadą tych wkładek jest cena, 10 metrów sznura dylatacyjnego o tych samych wymiarach i właściwościach kosztuje niecałe 50 ziko.
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
To musi być jakaś inna wkładka. Te PTN XXS wypełniamy mi w zasadzie całą oponę 38c. Godzina walki żeby w ogóle taka oponę wsadzić na obręcz. Na mleko nie zostawało w ogóle miejsca dlatego wycinałem taki rowek żeby dało się cokolwiek nalać.
@DYSPoZYToR
@DYSPoZYToR 7 ай бұрын
@@KarolSladek Fakt, oponę zakłada się koszmarnie ale nawet nienapompowana miała jeszcze luz, a i mleka do takiej kombinacji też nalewa się mniej no i sama wkładka też pije mleko. Najlepiej zmierz średnicę swojej wkładki, u mnie ten rozmiar ma 30mm.
@marekk1337
@marekk1337 7 ай бұрын
Waska obrecz to od 19mm w dol, a nie 21mm w gravelu jakie dawano do wielu mtb na kola 2.2 cala. Jako ignorant nie bardzo rozumiem plusow bardzo szerokich obreczy w gravelach rzedu 25mm, moze jeszcze szerszych? Opona ulozy sie kwadratowo, jak bedzie ze stabilnoscia w zakretach na asfalcie jesli sa klocki i z oporami toczenia zwlaszcza na asfalcie zwiekszona powierzchnia styku splaszczonej opony z nawierzchnia asfaltu ? Pamietam ze starego mtb jak tanczyl w zakrecie asfaltowym na grubych bocznych klockach, nawiasem ciekawe jaka tam jest obrecz, to stary mtb na kolach 26 cali, moze obrecz 17mm? Za waska na 2 cale opony? A jednak to jezdzi. W nowszym mtb xc mam obrecz 23mm i opone 2.6 cala :);):) Z cisnieniem zgoda, ale detki daja rade i jeszcze beda z tysiac lat w uzyciu. Moze faktycznie na ultramaratony lepsze mleko, ale ilu ludzi go nie ma i konczy zawody dosc wysoko? Cud?
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Ja nie mówię tu o "jakimś jeżdżeniu" tylko o konfiguracji top, która realnie wpływa na efektywność i komfort jazdy 🙂 Też mógłbym wziąć koła z roweru miejskiego mojej matki i dojechać... wysoko. Czy to będzie oznaczało, że takie koła są optymalne? Nie! Standard teraz w MTB to obręcze ok 30mm do opon 2.25-35. Gravele to 25+mm. Co do dętek to są osoby które na nich dojeżdżają ale albo właśnie nie ładują tam po 3.5bar albo po prostu mają też szczęście i umiejętności jak wybierać dziury itd. Niemniej tak jak w MTB jazda na dętce nie jest wskazana.
@kubackjeee
@kubackjeee 7 ай бұрын
O jezu ale beton
@bartoszbruhn4577
@bartoszbruhn4577 7 ай бұрын
A jak kwestia sztywności wysokiego stożka w terenie? Ciśnienie wszytsko wybiera?
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
koło musi być sztywne i responsywne. Oczywiście pochłanianie drobnych wibracji przez karbon na pewno występuje ale to pewnie bardziej przejmuje widelec, sterówka i kierownica. Najwięcej oczywiście opona i własciwe ciśnienie. Niemniej jak nie ma sztywności to jazda staje się niepewna, bo mało przewidywalna. Mam taki stary rower 26": b.ciężkie koła, ośki QR, amor z luzem. Czasem ciężko stwierdzić co się dzieje z tym przednim kołem, bo przez te luzy i wielką masę nie czuję nawierzchni. Dobrze ze poruszam się tylko DDR ;)
@bartoszbruhn4577
@bartoszbruhn4577 7 ай бұрын
@@KarolSladek ja na sztywność nie nazekam, mam Cadexy AR. Ale obręcz 40+ w gravelach wygląda dobrze, a przewagę z 5-10mm profilu dopiero przy 35+ zauważymy. A przy tych prędkościach to opona stanowi największą blokadę areo
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
A polecasz te wkladki tubolight?
@KarolSladek
@KarolSladek 3 ай бұрын
Przejechałem na nich Szuter Mastera Kamienna Góra, UCI Gravel w Alpach, UCI Gravel Adventure. Koła przeżyły. To chyba najlepsza rekomendacja :)
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
Na denerwowałem się 4h bo opona nie chciała wskoczyć na rant a wystarczyło wentyl odkręcić i tak zacząć pompować i odrazy wskoczyla
@paweseemann6924
@paweseemann6924 7 ай бұрын
A może ktoś poleci tylnie koło w systemie boost 141 pod kasetę 12t? Bo aż tak się nie znam i nie mogę nic znaleźć sensownego
@kubackjeee
@kubackjeee 7 ай бұрын
Podbij do szobak bike to ci złoży
@alexlez9947
@alexlez9947 6 ай бұрын
Krótko i przystępnie wyjaśnione chociaż betonoza wie swoje 😂
@krzysiekef9972
@krzysiekef9972 2 ай бұрын
Od 8 lat jezdze non stop po wszystkim i od 8 lat pompuje na kamien mialem dwa razy kapcia i to jeden raz bo mialem tanie opony a drugi ze mialem juz zjechana opone jak slysze takie glupoty ze na kapciach sie szybciej jezdzi i mniej detek sie lapie to az mnie skreca tylko na mleku mogl bym sobie pozwolic na mniejsze cisnienie niestety fizyki nie oszukacie musi byc dobrze napompowana opona wtedy sie jezdzi lzej i szybciej
@parch_jurajski
@parch_jurajski 7 ай бұрын
PREACH
@bartoszbruhn4577
@bartoszbruhn4577 7 ай бұрын
Gravel Speed tylko w 40c występuje ;)
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
To jest bardzo ciekawy case, bo kupowałem te opony jako 40c. Tak są często opisywane w sklach internetowych. Za to na boku opony jest napisane jak byk: 700x38c (zarówno w Gravel Speed jak i Super Speed). Na bicyclerollingresistance również są Specified "40" lecz measured jest 38,3mm. Także to są opony 38c ;)
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
dlatego też miałem problem w instalacją wkładek PTN Gravel XXS bo są do 38c. Do innych opon (tych w Boardmanie) 40c już wchodziły znacznie łatwiej. Na insta w wyróżnionych relacjach z MŚ UCI jest trochę materiałów jak walczyłem i rozwiązałem ten problem.
@bartoszbruhn4577
@bartoszbruhn4577 7 ай бұрын
@@KarolSladek wszytsko jasne
@Patolpb
@Patolpb 7 ай бұрын
Te tarcze z czarnym radiatorem to chińczyki?
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Nie, to są Sram Centerline XR. Fabrycznie były w rowerze :)
@wijasso2045
@wijasso2045 7 ай бұрын
dobra, źle przeczytałem tytuł filmu. przyszedłem dowiedzieć się coś o obręczach a dowiedziałem się o ciśnieniu, tublessie i oponach. mój błąd
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Pierwszy element dotyczył bezpośrednio obręczy ;) Ciśnienie i wkładki również są z nimi związane :)
@ttommy1970
@ttommy1970 4 ай бұрын
Największy opór aero to człowiek. Optymalna szerokość obręczy gravel to 24-26. Mniej jest słabo a więcej bez sensu.
@aleksanderkawinski7366
@aleksanderkawinski7366 7 ай бұрын
"3 rzeczy o których nikt nie mówi" - wg Ciebie w przypadku kół gravelowych nikt nie mówi o szerokości obręczy i niskim ciśnieniu?
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
biorąc pod uwagę fakt, że pewnie 90% gravelowców w tym znani influencerzy latają na dętkach i ciśnieniu po 3,5 bar a jeśli już to mówi się jedynie o dobrze opon z innym bieżnikiem.
@infeltk
@infeltk 7 ай бұрын
12:47 chłopie, nie przesadzaj, koła nie musza byc ani karbonowe ani super lekkie. Większośc jeździ w płaskim i po prostu nabijają km, Mam zwykłe koła w rowerze Marin 21m wewnątrz, opony 44 vee tire i nie mam problemu z kontrolą roweru, mimo, że się przesiadlem z 1.6x 26 cala o bardzo ostrym kącie główki. Jak zapierdzielasz, to nie robisz gwałtownych ruchów kier, bo się wyglebisz, a masa rotująca nie przeszkadza. Jak jeździe wolno między kamlotami to nie masz masy rotujacej. Czas skończyć namawianiem ludzi na wydatki, koła za 8tys., a bez tego to nie ma jazdy? W starym rowerze miałem dętki, w nowym mam tubeless i nie ma jakiegoś nieziemskiego wygładzania.
@KarolSladek
@KarolSladek 7 ай бұрын
Cóż Ci mogę powiedzieć... czasem się nie wie, że się czegoś nie wie ;) Także polecam kiedyś przetestować koła w takiej konfigracji jak przedstawiłem w filmie. Uwierz, że poczujesz różnicę :)
@Dirschau
@Dirschau 5 ай бұрын
Mam obręcze 19 (takie były już seryjnie) i teraz opony 42 (spec Pathfinder pro). Widzę, że opona myszkuje na niższym ciśnieniu, ale chyba trzeba się przyzwyczaić.
@jakubdobrosielski5709
@jakubdobrosielski5709 13 күн бұрын
Nie musisz mieć takich kół. Ale jakbyś szukał kół do gravela, to wypada mieć pojęcie czego się szuka. Jak jeździsz rekreacyjnie na seryjnym rowerze i Ci to odpowiada, to świetnie. Baw się dobrze. Niektórzy chcą założyć sobie nowe koła i dla nich jest ten film. I tak, jest duża różnica.
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
Hej mam pathfindery pro 38mm i pompuje tyl na 3.3 bara i juz 2 razy zlapalem snaka lepiej wbic mniejsze czy zalac mlekiem
@KarolSladek
@KarolSladek 3 ай бұрын
Hej, A jaka waga z rowerem? 3.3 bar to bardzo dużo. W co tak wjechałeś? Na pewno technika jazdy tu się kłania... Ja w sobotę przejechałem Gravel Adventure na 2.1 z tyłu. Pewnie ze 2-3 dobicia były (tyle mocniejszych pamiętam) i zero problemów. Opona nawet się nie poci
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
@@KarolSladek 81 no tylko ja mam dętki raz na pewno z mojej winy o kamień rozwaliłem dętkę a wczoraj po normalnym szutrze bez dziur
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
@@KarolSladek jakbym chciał zalać mleko i włożyć anty dobiciowe wkładki to wyjdzie mi 1/3 ceny roweru bo mam zwykle obrecze i trzeba by zmienić
@KarolSladek
@KarolSladek 3 ай бұрын
@@fb_viwe1298 Spróbuj z niższym ciśnieniem. Przy 3 bar to musiałbyś jechać grubo z góry i walnąć w srogi kamień zeby dobić. No ale do takiej jazdy dętki po prostu się nie nadają. Ładny gładki szuter OK. Zjazdy po kamieniach to juz mleko i najlepiej z wkładkami
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
@@KarolSladek no to trzeba zainwestować w nowe koła i wkładki i zrobić tubless
@fb_viwe1298
@fb_viwe1298 3 ай бұрын
Hej pomóż zrobiłem tegop tubelssa z tyłu i już 2 razy doibłem i rozciałem tego pathfindera 38mm raz na 2.6 bara i na 2.8bara co ja robie zle albo te opon to takie gówno ze sie rozcinaja od zwykłego dobicia albo niewiem
Koła do gravela: aluminiowe czy karbonowe? Co wybrać?
25:49
bikeWorld.pl
Рет қаралды 15 М.
МЕНЯ УКУСИЛ ПАУК #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,8 МЛН
СОБАКА ВЕРНУЛА ТАБАЛАПКИ😱#shorts
00:25
INNA SERG
Рет қаралды 3,8 МЛН
Czy warto było? Najgorsze i najlepsze zakupy rowerowe.
24:38
Wstał Sprzed Kompa
Рет қаралды 44 М.
Jak SKUTECZNIE wycentrować koło rowerowe? | KRÓLESTWO ROWEROWE
3:59
CentrumRowerowe.pl
Рет қаралды 97 М.
KOŁA DO GRAVELA - Na co MUSISZ zwrócić uwagę?
11:05
Evanlite Cycling
Рет қаралды 8 М.
Is a Gravel Shock Absorber Really Necessary? 🤔
18:05
Velobird
Рет қаралды 9 М.
ZIPP XPLR i szerokie obręcze w tematyce Gravel
19:39
Maksymilian Bieniasz
Рет қаралды 2,7 М.
Koła Gravelowe Alu 5 propozycji. Upgrade do Twojego Gravela
11:35
Road-Racing.pl Official Channel
Рет қаралды 9 М.
МЕНЯ УКУСИЛ ПАУК #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,8 МЛН