👍🏻👏🏻👏🏻👏🏻 dziękuję za wartosciowy wywiad , super wiedza 👍🏻
@karolinadacewicz294Ай бұрын
Uwielbiam Pana Profesora, tzn sposób w jaki przekazuje swoją wiedzę❤😊 Proszę o więcej!
@magorzatamatusik85077 ай бұрын
Bardzo dobry program. Proszę kontynuować!👏👏
@anetaburska30787 ай бұрын
Wspaniały cykl rozmów, wspaniały gość. Proszę tak kontynuować.
@lakszmi_7 ай бұрын
Wspaniale przedstawione sprawy jakże istotne dla ludzi.
@teresardzak43807 ай бұрын
Dziękuję.Wreszcie poruszacie Państwo tematy istotne!!!!!
@vip48837 ай бұрын
Wspaniały gość! ogromna wiedza ,bystry umysł i lekkosc przekazu . Sama przyjemność ze sluchania! Pozdrawiam
@horpynahorpyna72177 ай бұрын
Bardzo interesująca rozmowa
@elven84675 ай бұрын
Religia to przyczyna wielu nieszczęść. Brat dziadka miał przez całe życie partnerkę, która była luteranką, jednak ojciec nie pozwolił mu jej poślubić, nazywając ją "kocią wiarą". Była to bardzo patriarchalna rodzina i zarówno dla mojego dziadka, jak i jego rodzeństwa słowo ojca było prawem, nie dyskutowało się z nim. De facto była to żona wujka (był z nią przez całe życie), ale niestety nawet wiele lat po śmierci pradziadka był mu posłuszny i nie pozostawił partnerce nawet praw do wspólnego domu (nie zabezpieczył jej testamentem). To smutne, jak religia dzieli i krzywdzi ludzi.
@strykasia7 ай бұрын
niezwykle ciekawy temat. I zawiły, ale pan profesor świetnie daje radę
@aniahania35677 ай бұрын
Wspaniały gość, z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam rozmowy. Wypowiedzi pana profesora to balsam na moje poglądy. Dziękuję i pozdrawiam.
@annapawowska65277 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 💞
@miragatka62637 ай бұрын
Bardzo dobra rozmowa szczególnie fakty historyczne. Można się dowiedzieć dużo o tym, jak kształtowało się prawo małżeńskie i rodzinne w I i II RP. Dziękuję ❤
@mariachodor19487 ай бұрын
Prawo, dekret, przepisy, to jedno. A drugie to głęboko zakorzenione postępowanie ludzi wierzących kosciolowi i jego przedstawicieli. Pamiętam wstrętne, obelzywe słowa "ty bekarcie lub czarci pomiocie," które bardzo długo funkcjonowały dla określenia czegoś złego, a więc grzesznego. To pokłosie "prawd" zgłoszonych z ambon.
@DanutaUrban-ck8mx2 ай бұрын
L
@Kasey14057 ай бұрын
Ta rozmowa jest kolejnym dowodem, że tzw, komunizm, nawet w wydaniu stalinowskim, w wielu sprawach oznaczal postęp cywilizacyjny dla polskiego społeczeńsrwa. Poruszył mnie zwłaszcza przykład zrównania w prawie dzieci zrodzonych w związkach nieformalnych z dziećmi z małżeństw formalnych i wyznaniowych.
@WitoldKrzywonos2 ай бұрын
Komunizm nie ma tu nic wspólnego .Świadomość , wiedzą, poznanie ,nauka to jest istota wpływająca na decyzję, postępowanie itp.
@Kasey14052 ай бұрын
@@WitoldKrzywonos Tak, ale musiała zaistnieć taka siła, która umożliwiła wprowadzenie w życie to co ludzie świadomi i kierujący się poglądami naukowymi wiedzieli od dawna (Boy-Żeleński), a taką silą na tym etapie historii była nowa władza komunistyczna krusząca dyskryminacyjne poglądy KK w tej (i wielu innych np. rozwody) sprawie.
@adalbertotoro63947 ай бұрын
Cudowna rozmowa
@EmpressMoonchild.7 ай бұрын
bardzo ciekawa rozmowa
@Lucyna.Kaltenbek7 ай бұрын
Dziękuję za info.
@cezaryupinski22574 ай бұрын
Szanowni Państwo, myślę że wielu widzów byłoby zainteresowanych tematem opisu procedury, przepisów i praktyki tzw. wystąpienia z krk. Ja w każdym razie proponuję taki temat.
@gosiaruthner8727 ай бұрын
Dziękuję za wspaniałego Gościa 😅 K.K. też udziela rozwodów za odpowiednią kwotę a biedni nie mają szans!!! Mnie religijny ślub ominął i 40 lat szczęśliwego związku bez Boga 😂 Ateizm to podniesienie człowieka z kolan Samuel Beckett
@podkowalesna7 ай бұрын
a ja 47
@maamiss55617 ай бұрын
Lepiej w ogóle ślubu nie brać, bo przerażające jest spełnianie tzw. obowiązku małżeńskiego, o brak którego można zostać podanym do sądu o rozwód. Przymus spełniania seksualnego obowiązku może zniechęcić wielu, bo człowiek, a szczególnie kobieta to nie maszyna, a wielu facetów ma tak duży popęd, że traktują kobietę jak obiekt seksualny do upuszczania ich napięcia seksualnego. Mało się wmówi o wymuszaniu seksu w związkach, a problem wydaje się powszechny.
@prawdziwaprawda26747 ай бұрын
Po cywilniaku 60 lat temu braliśmy koscielny , a jak do zapłaty, to slynny Kapłan sp Karłowicz powiedział słynne- na ile Pana stać. Dobrze zarabiałem, ale niskość ledwie wyduszonej od Niego kwoty mnie zaskoczyła . Np słyszę 800 zl , w 1.ej kieszeni miałem 1.000 , a w 2.giej też 1.000 przygotowany . Dopiero za wielkim uproszeniem ten Kapłan , powstaniec ^44 , który uratował cudowny Krucyfiks , przyjął mój caly 1 tysiak ... l tak zostaliśmy przyjaciółmi aż do Jego śmierci ...
@bazyl2417 ай бұрын
SUPER :-)
@dod-do-or-dont6 ай бұрын
57:10 Kocham gościa, XD.
@Klodiusz6 ай бұрын
Super rozmowa. Proszę o więcej. 👍
@dod-do-or-dont6 ай бұрын
1:35 Ładnie rozpisywał sie na ten temat Boy
@annasevecek33306 ай бұрын
Nieprawda , że to jeden przypadek. Byłam świadkiem na ślubie koscielnym. Po kilku latach, gdy " małżonek " zmarł, okazalo się, że ślubu nikt nie zarejestrował! To sie dzialo z 15 lat temu.
@prawdziwaprawda26747 ай бұрын
Mój kolega , też warszawiak , ,,załatwiał,, sobie uniewaznienie w KR.K i mówił , że od niego wzięli grosze ... poprostu po kosztach .
@typowaszatynka27027 ай бұрын
Pan profesor fascynująco opowiada.
@maciejpiotrowicz30516 ай бұрын
W kościele niestety za WSZYSTKO musisz zapłacić. Kościół, to wielka instytucja i przedsiębiorstwo.
@cecyliapajak75723 ай бұрын
Malzenstwo ,to sluzba i poswiecenie ,a teraz dominuje egoizm. Malo kto traktuje malzenstwo powaznie, dzieci chcavmiec rodzicow, a nie wujkow.. Takie beda Rzeczy Pospolite jakie ich mlodziezy chowanie." J.Zamoyski.
@magdalenahola44257 ай бұрын
Nie wiem skąd Pan Profesor bierze wiedzę na temat kosztów ślubu kościelnego. Ja, przygotowując narzeczonych do sakramentu małżeństwa w parafialnej Poradni Rodzinnej od 1993r. w mieście metropolitalnym pierwszy raz słyszę, że "co łaska" to "nie mniej, niż". Naprawdę nie ma przeszkód, żeby ludzie bardzo ubidzy mogli się pobrać i za darmo. A w roku jubileuszowym, 2000, Jan Paweł II wręcz ogłosił, by księża nie oczekiwali ofiary za ten sakrament - i liczba ślubów była rekordowa. Co zaś do wystroju- młodzi często chcą takiego od wybranej przez siebie firmy florystycznej, i nie spotkałam się, żeby ksiądz oponował. Zresztą, jak ktoś chce na ślubie oszczędzić, to wcale dekorować całego koscioła nie musi. I można oszczędzić również na innych wydatkach. Bo jeśli Bóg i miłość dwojga ludzi jest najważniejsza, to cała reszta nie musi mieć znaczenia. Byłam na dwóch takich ślubach w kościele, a i mój był bardzo skromny. Podniosła uroczystość w USC to niespełna 15 minut. A w atrakcyjnych warunkach (jak sam Pan Profesor powiedział) to 1000zł. Wybór w sumie zależy od tego, co dla kogo jest ważne.
@vip48834 ай бұрын
Mój brat niedawno się żenił,ksiądz ,zaśpiewał 1200 zł i 600 organista.
@magdalenahola44254 ай бұрын
@@vip4883 kulturalny człowiek potrafi negocjować w takim przypadku. Bo w sumie, tak naprawdę, to ksiądz nie może odmówić ślubu z powodu, że ktoś nie uiści oczekiwanej przez niego kwoty. Gdyby odmówił, to absolutnie konieczne jest doniesienie biskupowi. Myślę, że to raczej ludzie się wstydzą lub boją negocjować. Albo nie potrafią rozmawiać. Po prostu.
@prawdziwaprawda26747 ай бұрын
A ten Świątkowski to może z tych , co byli wujami ich ,,ojca,, ??? Tylko pytam ...
@ArnoldBoss-v7pАй бұрын
Lepiej nie brać ślubu kościelnego. W razie rozwodu to dodatkowe koszty i problem, kiedy jedna ze stron znowu na kościele chce imprezę robić.
@dod-do-or-dont6 ай бұрын
47:51 Np Anglia, gdzie kazali się zabić Turingowi, ojcowi współczesnej informatyki, który stworzył komputer do złamania enigmy, Takie są skutki bliskowschodniej ideologii chrześcijańskiej
@OskarNiko877 ай бұрын
Przecież kościoły nie dają rozwodu, tylko sądy😀
@bazyl2417 ай бұрын
Dają ale trzeba dobrze posmarować . Przykład pan Kurski .
@cecyliapajak75723 ай бұрын
Ludzie nie dobieraja, tylko pochopnie pobieraja ,a potem pretensje niewiadomo do kogo?
@mariaf35707 ай бұрын
Moi rodzice w 1952 roku wzięli ślub kościelny, a w 1953 ślub cywilny. Czyli DRUGI PRZYPADEK
@HannaWaw7 ай бұрын
W jakiej dzielnicy Polski?
@RyszardaSzumska-zk5mp7 ай бұрын
A moi rodzice brali ślub w 1944 był to ślub kościelny i był ślubem pełnoprawny uznawany przez panstwo
@cecyliapajak75723 ай бұрын
Slub koscielny zobowiazuje do trwania malzenstwa,chocby ze wzgledu na dzieci i na inne okolicznosci. Rodzina ,to fundament naszego spoleczenstwa.
@Sophia-uh2ln4 ай бұрын
Bardzo ciekawe tematy 👍 dziękuję.
@milommilom74986 ай бұрын
A ja miałem ślub w kościele za darmo. 😊
@vip48834 ай бұрын
Ale ,że z księdzem?
@urbanus35467 ай бұрын
Wspaniały Gość. Super wywiad/rozmowa. 👍👍👍 PS. Czarna/lawendowa mafia wszędzie grabi kasę.
@jakubpytel7 ай бұрын
Panie Profesorze! Ale proszę przyznać, że małżeństwo kościelne bez skutków na gruncie prawa świeckiego -- udzielane na zasadzie wyjątku -- nie zawsze jest rozwiązaniem złym, czy dopuszczonym jedynie z jakichś niecnych pobudek duchowieństwa. Jednym z takich przypadków jest związek wdowy i wdowca, którzy mają dzieci z poprzednich związków, majątek, którego dopracowali się wespół ze zmarłymi małżonkami, z przyczyn naturalnych własnych dzieci mieć już nie będą, a nie chcą komplikować swoim spadkobiercom wszystkich tych kwestii spadkowych, które pojawiłyby się w związku z zawarciem kolejnego związku małżeńskiego. A przy tym nie wyobrażają sobie wspólnego życia bez ślubu (ze względu na wiarę, wychowanie, presję społeczną, własny psychiczny komfort -- cokolwiek). Ślub kościelny bez skutków cywilnych jest tutaj rozwiązaniem optymalnym.
@DanaSz516 ай бұрын
Dekret i przepisy nie obowiązują wszystkich,WYBRAŃCÓW nie,Kurskiego .Dostał rozwód kościelny i z 2 żoną brał kościelny ślub.Wtedy pracował w TVP,więc był intratnym towarem dla kościoła.Można?,można i co ty przeciętny śmiertelniku masz do zaoferowania?Chyba ,że dużą kaskę no to tak.
@prawdziwaprawda26747 ай бұрын
Bardzo duza wiedza Gościa w temacie , chociaż widać jego obecny stosonek do ..... , choć chyba trochę uzasadniony .
@cecyliapajak75723 ай бұрын
Mozna byc profesorem ,a zyciowo glupim jak stolowe nogi.
@Ursss5897 ай бұрын
Kosciol to kazdy czlowiek czy chce czy nie chce tak postanowione jest od stworzenia czlowieka i bedzie moze byc
@xena25597 ай бұрын
Pochodzisz od małp człekokształtnych.
@Ursss5897 ай бұрын
@@xena2559 mnie to tata z mamą zrobili bo dobrze im się na miłość zebrało pochodzę od taty i mamy dziękuję za komentarz pozdrawiam
@xena25597 ай бұрын
@@Ursss589 możesz zaprzeczać ile wlezie. Nauki nie oszukasz. Twoi odlegli przodkowie to małpy człekokształne.
@jar61937 ай бұрын
@user-op3vs9mu4l: Aleś Ty naiwny!!! Widać, że negujesz naukowe poglądy na pochodzenie człowieka, tylko pogratulować!!!!
@Ursss5897 ай бұрын
@@jar6193 zemną to można na różne rzeczy dla innych nie zrozumiałe dla mnie to normalność aż nie które za normalne dla innych nie zrozumiałe ale to już tak jest dziękuję za komentarz pozdrawiam
@piotrblachnicki55984 ай бұрын
Dobra acz prosta kobieto, czy mogłabyś nie kompromitować się ciągłymi, nic nie wnoszącymi wtrętami do tego, co mówi pan profesor? Wstyd! Jeśli chcesz popisać się swoją wątpliwą erudycją, to rób to na własny rachunek a nie podczepiaj sie pod słowa mądrego człowieka! A twoim (zauważ minuskułę!) "nie daj bogini..." już zupełnie się skompromitowałaś! Straszne.