Kocioł górnego spalania, sposób rozpalania.

  Рет қаралды 401,908

Nie wszystko o ogrzewaniu

Nie wszystko o ogrzewaniu

Күн бұрын

Пікірлер: 232
@LaserNKS
@LaserNKS 6 жыл бұрын
Lubie patrzec na takie filmiki jak ktos starannie przygotowywuje , czysci , ladnie uklada paliwo i rozpala . Sam tak kiedys palilem . Ogolnie do starego pieca dolozylem palnik na pellet i jestem zadowolony . Czysto , ekonomicznie , ekologicznie . pozdrawiam
@robertperlicjan5866
@robertperlicjan5866 Жыл бұрын
Ładnie zaprezentowane
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz.
@IZDEB13
@IZDEB13 5 жыл бұрын
Panie Piotrze ja też tak palę w swoim piecu od wielu lat i potwierdzam że jest to ekologiczna i ekonomiczna metoda spalania paliw stałych. Namawiam swoich sąsiadów by tak palili w swoich piecach ale niestety nie do wszystkich to trafia. A Pany gratuluję pięknego języka , radiowego głosu i mądrej rady. Pozdrawiam.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Dziękuję za ten pozytywny komentarz. Niestety nie jesteśmy w stanie wszystkich przekonać do zmiany nawyków, możemy być przykładem, ale każdy ma wolną wolę, którą należy szanować. Co do mojego radiowego głosu, jak siebie słucham to mam inne wrażenia, ale może to wina moich głośników :-). Dziękuję i pozdrawiam.
@IZDEB13
@IZDEB13 5 жыл бұрын
Nie słucham stacji radiowych komercyjnych bo tam często jest bełkot spikerów. Od zawsze słucham radiowej "trójki" i stąd wiem jak brzmi dobry radiowy głos. A co do nawyków naszych sąsiadów to oczywiście ich nie zmienimy. Ale miejmy nadzieję że z czasem zmieni się ich świadomość - a to już będzie krok w dobrym kierunku. Pozdrawiam.
@justynbober4489
@justynbober4489 5 жыл бұрын
Jestem praktykującym palaczem od góry, to jest super metoda, ale ten pomysł z peletem jest bardzo dobry jak skończy mi się drewno przejdę na pelet .Pozdrawiam
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Jedną z zalet rozpalania pelletem ale bardzo ważną jest to, że podczas rozpalania powstaje mały płomień, który nie dostaje się do komina jak to ma miejsce w przypadku rozpalania suchym drewnem czy też kartonami lub papierem, a co za tym idzie nie powstaje ryzyko zapalenia sadzy w kominie. Co prawda w procesie palenia od góry sadzy w kominie jest nie wiele,ale przynajmniej nie lata ona po podwórku podczas rozpalania. Polecam.
@brygadarr6539
@brygadarr6539 6 жыл бұрын
Po raz pierwszy rozpaliłem tak mojego zębca kwk16 w sezonie 2013/14. Od tej chwili mój 100 mkw domek drewniany z lat 30-tych w którym ociepliłem podłogi, fundamenty styro, a strych 30 cm waty ogrzewam tylko w ten sposób 😀 Przed spalałem do 3 t, w tej chwili spopielam ok.2t orzecha bez szaleństw co do jakości. Kocioł nazwałem "reaktorem" bo sąsiad mruga do mnie porozumiewawczo i czeka kiedy mnie energetyka upoluje bo... mój komin praktycznie nie dymi 😁 Podczas pracy, kotłowni nie odwiedzam :-przez całą noc wysypiam się. Komin i kocioł wewnątrz czysty i suchy, więc i tu roboty nie ma. Ogólnie, reaktor i tyle. Polecam 😁
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Twój wpis zmotywował mnie do sprawdzenia od kiedy palę w kotle węglowym, wcześniej ogrzewałem dom kominkiem i okazało się, że jest to już mój siódmy sezon, jak ten czas szybko leci.
@brygadarr6539
@brygadarr6539 6 жыл бұрын
Leci, leci 😁 Przede mną jeszcze solidne ocieplenie ścian i wtedy się zobaczy. Kocioł jest już obecnie zduszony szamotem i gdy dojdą ciepłe ściany jego przewymiarowanie może być nieakceptowalne. Może fotowoltaika i pompa ciepła ? A może po prostu pellet ? Na dziś jednak ten sposób palenia w tanim kotle wymiata !
@imnotaplayer957
@imnotaplayer957 6 жыл бұрын
a to wcześniej nie wysypiałeś się pan bo zimno było czy za gorąco?
@brygadarr6539
@brygadarr6539 6 жыл бұрын
Ano spać nie mogłem bo ogień przygasał i zimno było ! Taka prawda 😁
@grzegorzzlydaszyk1967
@grzegorzzlydaszyk1967 5 жыл бұрын
0i
@Ewelen10
@Ewelen10 6 жыл бұрын
Podzielę się swoimi uwagami. Posiadam kocioł defro o mocy 15 KW ( fabrycznie przystosowany do spalania metodą od góry). Zadaną temperaturę reguluje miarkownik ciągu. Po dwóch mieiącach palenia w ten sposób mogę powiedzieć , że jestem zadowolony. Temperaturę mam ustawioną na miarkowniku 70 stopni, jednorazowo wsypuję ok. 15 kg węgla (orzech średni) . Zadaną temperaturę osiąga po upływie ok. 50 minut i utrzymuje ją przez ok. 6 godzin. Gdy węgiel się już wypali, temperatura na piecu wynosi ok. 35 do 40 stopni, czynność powtarzam, ale sypię mniej węgla , tak około 8 kg. Czyli praktycznie palę przez 12 godzin na dobę. Jeżeli chodzi o popiół , to z całodziennego palenia zbiera się ok. połowy wiadra 10 litrowego. W domu (niedocieplonym- ok. 100 m kwadratowych) w dzień utrzymuje się temperatura 25-26 stopni. a po nocy ok, 22,5 stopnia, plus bijler na ciepłą wodę 150 litrów. Jak do tej pory miesięczne z zużycie węgla wynosi ok. 600 kg. i trochę drzewa, ale mam bardzo ciepło w domu. Z komina troszeczkę dymu przy rozpalaniu, a potem to go praktycznie nie widać.
@dzonyinglisz1611
@dzonyinglisz1611 6 жыл бұрын
Węglożerca ten twój defro. Ja mam krzaczka 18kw z funkcją "PID" i ogrzewam 100m2. Od listopada do końca kwietnia wystarcza mi 700 kg węgla i 4m3 drewna dębowego. Do -10 na zewnątrz zasypuję kocioł do pełna i palę raz na dobę a minimalna temp. w domu to 22st.
@paker_0841
@paker_0841 4 жыл бұрын
Miałem jechać po drzewo dziś, ale przypomniałem sobie twoja metodę rozpalania peletem, to dziś kupię i zobaczę, jak będzie ok to koniec z drzewem.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 4 жыл бұрын
Jak wyszły testy z pelletem?
@paker_0841
@paker_0841 4 жыл бұрын
@@piotr-holynski Super jestem zadowolony i zaoszczędziłem rąbania latania po drzewo składowania go w komórce. Teraz kupiłem worek peletu i dodaję jedną kostkę brykietu drzewnego, super się rozpala.
@GrzesiekFryzjer-so4ll
@GrzesiekFryzjer-so4ll 11 ай бұрын
Fajnie
@lemanio
@lemanio 5 жыл бұрын
Kurła ale ta miotełka tam chodzi :))) dobry materiał !! :)
@janczajka6997
@janczajka6997 5 жыл бұрын
Witam u mnie palenie w kotle od 3 tygodni nowym sposobem i wszystko jest ok. Piec sprawuje się poprawnie mało tego zaprzedałem metodę od górnego palenia w kotle kilku znajomym którzy również zakupili węgiel wschodniego pochodzenia . POZDRAWIAM WSZYSTKICH
@Kreator1987
@Kreator1987 8 ай бұрын
Hej Panowie. Jakie podciśnienie ustawić na regulatorze ciągu kominowego w przypadku kotła zasypowego górnego spalania ze sterownikiem PID oraz dmuchawą?
@heniekmeczybuka7939
@heniekmeczybuka7939 6 жыл бұрын
przy dobrym węglu sortymentu kostka, ładując 2 wiadra po farbie mam około 24h stalopalnosci. mieszkanie 120m piec Stąporków 14kw i bojler 120l, na słabszym węglu trzyma na takim zasypie do 12h
@piotran6145
@piotran6145 5 жыл бұрын
Mam kocioł miałowy górnego spalanie Heinz 26 kw zawsze musiałem kupować sosnowe drewno na rozpałkę plus gazety itp. górne palenie jest ciężko rozpalić bo słabo dochodzi powietrze bo jest zasypany miałem. Ale dzięki panu filmowi sypnalem szufelkę peletu i bomba rozpalił się szybciej niż z tych desek sosnowych . Dizkeuje za pomysł zobaczę ile starczy worek 15 kg peletu lepsze to niż praca przy drzewie . Myślałem że nadmuch gorny go zgasi nic bardziej mylnego jeszcze lepiej się pelet rozpalał. Pozdrawiam
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Takie komentarze dodają energii, dziękuję. Cieszę się za każdym razem gdy ktoś korzysta z rad i w ten sposób podnosi jakość swojego życia. Dla uściślenia pomysł rozpalania za pomocą pelletu podsunęła mi moja żona i okazał się dobrym rozwiązaniem. Rozpalając pelletem zauważyłem, że nie każdy pellet spełnia pokładane w nim nadzieje. Pierwszy pellet, którym rozpalałem był rewelacyjny rozpalał się szybko i nie musiałem już nic w kotłowni robić aż do następnego rozpalania. Niestety obecny pellet sprawia problemy i dopiero po dłuższej obserwacji wykresów temperatury kotła doszedłem co jest przyczyną. Problem polegał na tym, że temperatura kotła była niestabilna, i czasami sterownik wyłączał kocioł zanim opał się spalił, bo przez dłuższy czas temperatura kotła spadała i traktował to jako koniec procesu spalania. Okazało się, że problemem jest pellet, który tworzy skorupę na górze, dopiero gdy poruszałem pogrzebaczem kocioł znowu się ustabilizował. Teraz rozpalam pelletem ale po jakimś czasie ok 20-30 min. poruszam i spulchniam skorupę powstałą po spaleniu pelletu i znów cieszę się poprawną pracą kotła. Pozdrawiam.
@januszmajewski7560
@januszmajewski7560 10 ай бұрын
Witam pana mam pytanie bo pale drewnem a to dlatego ze wegiel dawal za duza temperature palenie od dolu i chyba przeloze sie na palenie od gory tylko pytanie brzmi jak bo niewiem czy moj piec jest do tego przystosowany za odp dziękuję
@piotr-holynski
@piotr-holynski 10 ай бұрын
Pierwsze na co zwróciłem uwagę w twoim komentarzu, to to, że kocioł dawał za dużą temperaturę przy paleniu węglem, to świadczyłoby o przewymiarowanym kotle albo, i na to bym stawiał o nieszczelnościach, które dostarczają lewe powietrze do paleniska, co powoduje za duże rozpalenie paliwa w kotle. Dobrze wykonany kocioł powinien po zamknięciu wszystkich drzwiczek i klapek, nie licząc szybra na kominie wygaszać się. Zacząłbym więc od sprawdzenia szczelności kotła i dopiero po upewnieniu się, że jest szczelny rozpaliłbym go od góry. Miałem ten problem, o czym mówię w filmie. Drugie to regulacja dostarczania powietrza do paleniska, najlepiej za pomocą jakiegoś regulatora zamiast ręcznego sterowania. Pozdrawiam i powodzenia.
@zyga5441
@zyga5441 5 жыл бұрын
Od prawie 20 lat jestem pewien, że rok dwutysięczny był tylko jeden🤓🥴😜
@wojtekgasior1672
@wojtekgasior1672 6 жыл бұрын
Ja też lubię dobrze wyczyścić lepiej się nagrzewa
@jonybroniarek2921
@jonybroniarek2921 Жыл бұрын
Witam, dobry i praktyczny filmik;)czy dziala pan jeszcze w temacie, bo szukam kilku podpowiedzi w sprawie swojego pieca?
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Pytaj zobaczymy co da się zrobić.
@janczajka6997
@janczajka6997 6 жыл бұрын
Ja mam kocioł sasa i zawsze paliłem od dołu ale dziś po obejrzeniu pańskiego filmu spróbuję palić od góry zobaczę jak mi to będzie szło. Pozdrawiam.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Ucieszyłem się gdy przeczytałem Twój komentarz i jestem bardzo ciekawy jak poszło. Jakbyś potrzebował jakiejś podpowiedzi pisz śmiało. Jestem przekonany, że nie tylko ja kibicuję Tobie w zmianie komfortu użytkowania kotła węglowego. Jestem osobą, która jeśli chce coś zrobić szuka czy już to ktoś kiedyś zrobił. Prawdopodobnie nie jestem takim oryginałem żeby robić coś czego do tej pory nie zrobiono. Kiedy dowiedziałem się o paleniu w kotle od góry też tak chciałem i tak jak mówiłem w nagraniu na początku nie wychodziło ale się nie poddałem. Wiedziałem, że gdzieś jest problem, więc musiałem go znaleźć i rozwiązać. W końcu opanowałem temat palenia w moim kotle od góry i muszę powiedzieć, że było warto. Czekam na informacje z Twojej kotłowni.
@janczajka6997
@janczajka6997 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski Witam , najpierw zrobiłem gruntowne czyszczenie kotła ze względu na zabrudzenie , kupiłem węgiel zza wschodniej granicy i w trakcie spalania wydzielała się substancja jakby ropa ze smołą i robiły się takie grudy jakby stopionej papy dlatego za czołem szukać problemu po obejrzeniu twojego filmu podobnie jak ty, wsypałem 4 wiadra węgla na wierzchu całości drobne drewno i na wierzch grube. Rozpaliłem i normalnie załączyłem tryb rozpalania i wszystkim już dalej zajął się program sterownika w piecu. Ku mojemu zaskoczeniu dużo szybciej piec osiągną zadaną temperaturę 65 stopni, z komina już nie leciał ciemny dym lecz jasny czasami troszkę żółtawy całość zasypu wystarczyła mi do pełnego wygaszenia na 14 godzin palenia . Po zakończonym cyklu zrobiłem gruntowny przegląd pieca i już nie widzę zabrudzeń pieca jakie miałem wcześniej ,popiół natomiast zawiera w sobie grudy jakby żużlu ale ogólnie jestem bardzo zadowolony z tej metody palenia w kotle bo wcześniej po jednym paleniu miałem piec brudny jakbym oponę od samochodu w piecu spalił. Poczekam teraz i za tydzień napiszę jak dalej moje obserwacje. Pozdrawiam.
@abecadloabc1
@abecadloabc1 6 жыл бұрын
jan czajka czysteogrzewanie.pl
@janczajka6997
@janczajka6997 6 жыл бұрын
@@abecadloabc1 Witam już lektura odrobiona , Pozdrawiam.
@dariusznejman1208
@dariusznejman1208 5 жыл бұрын
Zobaczcie jak można przerobić piec i palić jeszcze oszczędniej jak od góry. Wstawiłem film palnik do spalania dymu własnej roboty
@HiruxWorld
@HiruxWorld 6 жыл бұрын
Piękne życie. Ja do pieca muszę chodzić co 2 godziny :( Czas zainwestować w coś porządnego
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Napisz coś więcej, jaki masz kocioł, jaka powierzchnia do ogrzania oraz jakie paliwo. Może znajdziemy jakieś rozwiązanie.
@ukaszlubiacytwojefilmiki4534
@ukaszlubiacytwojefilmiki4534 3 жыл бұрын
Na jak długo starcza palnik z kartridża Piotr Hołyński
@piotr-holynski
@piotr-holynski 3 жыл бұрын
Dwa w zupełności wystarczą, jeszcze agnisko rozpalam poza sezonem grzewczym.
@krzall1
@krzall1 Жыл бұрын
Wybacz, że zawracam głowę. Oglądałem ten filmik. Świetne. Prostu, łopatologiczne i zrozumiałe tłumaczenie. Potrzebuje pomocy. Pereko 18ksw Plus. Z sterownikiem z regulatorem nadmuchu. Podpowiedz mi jak ogarnąć zebynpalix od góry. Instalacja z wymiennikiem, dom duży do zeszłej zimy ogrzewany pelletm ale wiesz co się stało. Dziś pale w tym kotle drewnem, dosypuje trochę węgla i palę... zajmuje tomsporo czasu bo nie mam ilości węgla na codzienny 3.krotny zasyp. Desek, drewna mam spory zapas. Podpowiesz mi jak ogarnąć, żeby spalanie było górne bo wiem że tylko to mi da trochę komfortu i czysty komin? Dziękuję 😁. Jaki masz sterownik do tego.miarkownika,.do regulacji klapki? Czy da się wymienić drzwiczki środkowe w moim kotle na takie z regulacją napowietrzenia komory? Dzięki
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o palenie drewnem, albo deskami, to nie mam doświadczenia, owszem paliłem deski i drewno ale okazjonalnie. Mieszanie węgla z innym paliwem moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem, ale tak jak pisałem nie mam doświadczenia w takim paleniu. Osobiście robiłbym w ten sposób, jak mam czas palę deskami drewnem, jak nie mam węglem. Drewno, a tym bardziej deski palą się szybko i palenie od góry zajmowałoby za dużo czasu, po prostu dokładałbym, a nie rozpalał za każdym razem. Z takim paleniem, jakie czeka Cię tej zimy, komfortu raczej nie uświadczysz, deski w większości są z drzew iglastych więc i komin będzie cierpiał. Jaki sterownik nie pamiętam, poszukaj opisywałem w komentarzach. Odnośnie napowietrzania komory, wszystko się da ale należy pamiętać albo klapka i napowietrzanie (grawitacja), albo dmuchawa. Do takiego kotła jak Twój dobrym rozwiązaniem może być "rura wezyra", osobiście nie stosowałem. Za wiele nie pomogłem, ale życzę ciepłej zimy. Pozdrawiam.
@krzall1
@krzall1 Жыл бұрын
@@piotr-holynski bardzo dziękuję. Tak, wiem, że albo albo. Opcji nie należy mieszać. Pale głównie deskami. Natomiast, jak potrzebuje dłużej utrzymać temperaturę to dosypuje węgla i się spala już na wcześniej rozpalonym deskami kotle. Próbowałem też palenia węgla na dole na to drewno. Odpalanie od góry ale bez nadmuchu. Tylko na otwartej klapie wentylatora rozpalenie później przymykam i się pali. Podobnie jak w piecu kaflowym. Tak,.komin dostaje . Dodaję sporo sadpala to kocioł czysty, nawet nie ma.sadzy za dużo nie mówiąc o smole. Niestety, mam spore zapotrzebowanie na ciepło bo jeszcze nie do końca wykonane docieplenie poddasza - dachu. Podłoga nad strychem jest docieplona ale zostały połacie w skosach. Muszę to ogarnąć- będzie mniej dokładania 😁. Jeszcze raz dzięki. Oszukam tego sterownika do miarkownika bo jakoś ten nadmuch mi nie spina się... 😁
@izanowak3599
@izanowak3599 3 жыл бұрын
dzień dobry a proszę o radę. mam kocioł Kotły Żywiec" 22kw górne spalanie, nie wiem co robię źle, ale u mnie szybko gaśnie, jak się rozpali czy w dolnych dzrzwiczkach tą klapę powinnam zamknąć aby dołem nie było cugu? i nie wiem jak z tyłu zamknąć komin-jaki uchył powinien być? będę wdzięczna za pomoc
@piotr-holynski
@piotr-holynski 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten wpis, bo oznacza on dla mnie, że w jakimś stopniu jestem postrzegany za specjalistę w tym temacie :-). Długo zastanawiałem się co napisać, ponieważ udzielanie rad niesie ze sobą dużą odpowiedzialność, szczególnie gdy chodzi o zagrożenie życia, a palenie w kotłach węglowych takie zagrożenie niesie. Z informacji, które podałaś wiem tylko jaki masz kocioł, a to za mało abym mógł się odnieść do tego, co robisz nie tak. Opisz może w jaki sposób palisz na dzień dzisiejszy. Co steruje procesem spalania, czyli czy masz jakiś regulator otwierania klapki w dolnych drzwiczkach, czy też dokonujesz tej regulacji ręcznie. Jakiego paliwa używasz (miał, groszek, orzech)? Tyle na początek. Jak widzisz nie jest to takie łatwe, ale jak już się to ogarnie, to zadowolenie jest warte włożonego wysiłku. Pozdrawiam.
@sonne30poland30
@sonne30poland30 2 жыл бұрын
witam czy taką metodą można również palić w piecyku typu koza ?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 2 жыл бұрын
Nie próbowałem, ale myślę, że nie będzie problemu, ponieważ budowa kozy przypomina kocioł górnego spalania.
@hipeckshipek3725
@hipeckshipek3725 5 жыл бұрын
Tam w tej lutlampie jest w pokrętle przycisk od iskrownika.
@wiesawkikulski5339
@wiesawkikulski5339 4 жыл бұрын
Programator żeby się analizować?
@krzysztofxxx8406
@krzysztofxxx8406 5 жыл бұрын
Wiadomo że palenie gazem jest wygodne czyste i nie trujje. Ale sam paliłem tą metodą przez 15 lat i daje słowo że to najbardziej ekonomiczna i ekologiczna metoda palenia węglem drobnym czy grubym ,drewnem czy miałem, ważne żeby był kaloryczny , na tym się nie zaoszczędzi . Jeżeli ktoś musi palić węglem to tylko od góry Pozdrawiam
@mariolondyn50
@mariolondyn50 5 жыл бұрын
Jerzeli ? No błagam , " jeżeli " jak już . Różne byki widziłem , ale takiego jeszcze nie .
@krzysztofxxx8406
@krzysztofxxx8406 5 жыл бұрын
@@mariolondyn50 Przepraszam za byka ,ale na paleniu się znam i proszę . Jeżeli palić węglem to tylko od góry pozdrawiam 😀
@danielvtx9208
@danielvtx9208 5 жыл бұрын
Najbardziej ekonomiczna jest pompa ciepła powietrze - woda. Moj sezon grzewczy obecnie na dom 220 m2 i podgrzanie wody latem to 1500 PLN. Jak miałem kopciucha to 4 tony groszku i w każdą sobotę ujebany węglem . Węgiel jest tani jak siedzisz w jednej dziupli z suterynach. Ogrzewanie nowego domu węglem to porażka jak dodasz czas jak spędzasz przy kopciuchu i częstsze malowanie mieszkań to nie ma droższego ogrzewania od węgla... na może elektryczne. Węgiel sprawdza się tylko w starych domach bez podłogówek i izolacji termicznej . Zakładanie kopciucha w nowym domu to średniowiecze barak kalkulacji !!!
@mariuszwiraz8223
@mariuszwiraz8223 Жыл бұрын
Witam. Czy ta kratka w srodkowych drzwiczkach ma byc otwarta caly czas czy nie ? I dół na szczelnie ? Bo moj zebiec ma tam lufcik uchylny. Czy przy rozpalaniu od góry ten lufcik ma byc szczelny ?
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Zachęcam i zalecam przeczytanie instrukcji swojego kotła. Jeżeli chodzi o mój kocioł, górny dopływ powietrza (kratka w środkowych drzwiczkach) na początku palenia otwieram na maksa, potem przymykam do wartości ustalonej doświadczalnie, aby nie dymiło z komina, ale też żeby nie było za bardzo otwarte. W pierwszej fazie palenia kiedy węgiel odgazowuje potrzebne jest powietrze nad i pod węglem, kiedy pali się koks powietrza od góry już w takiej ilości nie potrzeba. Co do tego lufcika w dolnych drzwiczkach, to jego uchył decyduje o mocy grzewczej. Powyższy opis dotyczy kotłów bez wentylatora nadmuchowego, jeżeli mamy nadmuch to wszystkie drzwiczki i klapki muszą być szczelnie zamknięte. Pozdrawiam.
@mariuszwiraz8223
@mariuszwiraz8223 Жыл бұрын
@@piotr-holynski dziekuje za szybką odpowiedź. Wprowadze korekty, bede obserwował komin i dam znac o efektach. Pozdrawiam
@Szron
@Szron 3 жыл бұрын
Myślałem że to mój patent z tym pelletem i palnikiem a tu proszę jaka niespodzianka hehe
@piotr-holynski
@piotr-holynski 3 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Ten pellet super sprawa, tylko teraz zostało mi pełno gałązek po przycinaniu drzew owocowych, którymi kiedyś rozpalałem, muszę je w końcu spalić.
@darekdoma8256
@darekdoma8256 Жыл бұрын
A co z drzwiczkami dolnymi podczas rozpalania? Co w klapka dolnych drzwiczek i szybrem od komina ?
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Podczas rozpalania drzwiczki dolne można otworzyć aby przyśpieszyć proces rozpalania, potem muszą być szczelnie zamknięte. Klapka dolnych drzwiczek jest jak pedał gazu w samochodzie, to ona jest odpowiedzialna za regulację procesu spalania i powinna być sterowana za pomocą termostatu z łańcuszkiem lub tak jak w moim przypadku przez sterownik z mechanizmem podnoszenia. Natomiast szyber w kominie jest nieporozumieniem i w dobrze wykonanej instalacji kominowej z kotłem na paliwo stałe jest nie potrzebny. Zamiast niego proponuję zastosować, jeżeli jest taka konieczność regulator ciągu kominowego. Pozdrawiam.
@staredobreczasy8301
@staredobreczasy8301 5 жыл бұрын
Podziwiam, za wykonanie, ale mnie uczyli palić normalnie i przy tym zostanę
@bogusiaprzysta7163
@bogusiaprzysta7163 5 жыл бұрын
Spróbuj a nie pożałujesz . Ja nauczyłam kilka osób .
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Jeżeli posiadasz kocioł dolnego spalania to jak najbardziej tak pal jak do tej pory, jeśli górnego spalania, to normalnie znaczy od góry.
@staredobreczasy8301
@staredobreczasy8301 4 жыл бұрын
@@piotr-holynski Ja mam kocioł górno-dolny, ale przerobiłem go na dolny... Ale w ,,kafloku'' pale od góry i bardzo się ta metoda sprawdza.
@irekmikolaj8417
@irekmikolaj8417 4 жыл бұрын
A kopciuch jeśli ma dmuchawę z dołu czy ją podczas takiego palenia włączamy??
@piotr-holynski
@piotr-holynski 4 жыл бұрын
Kotły na paliwa stałe mogą pracować zarówno wykorzystując grawitację, ciąg naturalny i wtedy nie są wyposażone w dmuchawę jak i te z dmuchawą, które wymuszają ciąg. Jeżeli kocioł, którego używasz jest wyposażony w dmuchawę, to musi ona sterować procesem spalania, czyli musi być załączone sterowanie dmuchawą. Pozdrawiam.
@JakChel3
@JakChel3 3 жыл бұрын
Komin i drzwiczki na dole mają zostać zamknięte?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 3 жыл бұрын
Poprawnie wykonana instalacja kominowa nie potrzebuje, a nawet nie powinna mieć możliwości zamykania otworu kominowego. Wiele instalacji posiada jednak możliwość regulacji procesu spalania przez przymykanie wylotu z kotła do komina, ale to jest tak, jakbyśmy chcieli regulować szybkość jazdy samochodem przymykając kolektor wydechowy, a nie kolektor ssący (mówiąc skrótowo i w wielkim uproszczeniu). Jeżeli chodzi o drzwiczki na dole, to nie wiem czy myślisz o drzwiczkach popielnika, czy o klapce regulującej dopływ powietrza do komory spalania. Drzwiczki wszystkie powinny być szczelnie zamknięte, natomiast klapka podczas normalnej pracy kotła jest otwierana i zamykana automatycznie za pomocą sterownika lub termostatu, lub ręcznie (możliwe ale nie polecane) w zależności od temperatury zadanej. Podsumowując, komin zawsze otwarty, kocioł szczelnie zamknięty, regulujemy dostarczając powietrze do komory spalania od spodu paleniska i od góry, jeżeli kocioł ma taką możliwość i nie używamy nawiewu. Pozdrawiam.
@arturs6100
@arturs6100 3 жыл бұрын
Witam serdecznie,mam kocioł własnej roboty-wójek mi spawał ale nie różni się on od tych w sklepie, na moje oko to ma on około12 kw a mam metrów do ogrzania75 i od zawsze pale drzewem które chociaż sezon suszę (nigdy nie palę mokrym) nie pale węglem bo mam małą kotłownie w środku w mieszkaniu a to jest domek dwurodzinny.Mam sterownik elektroniczny z nadmuchem który dmucha powietrze od strony popielnika czyli od dołu.Moje pytanie brzmi -czy mogę palic od góry drzewem i gdybym mógł to czy po rozpałce moge potem a właściwie przed rozpałką kłaść duże kawały drewna czy może je trochę zmniejszyć a moze metodą próbowania sprawdzać .Nie mogę palic węglem bo mi w domu będzie śmierdzieć a drzewo to jednak drzewo zawsze inaczej czuć .pozdrawiam serdecznie i czekam na Pana odp..
@piotr-holynski
@piotr-holynski 3 жыл бұрын
Witaj Arturze, odpowiadając krótko na Twoje pytanie, możesz palić od góry. Tylko czy w Twoim przypadku będzie to komfortowe? A teraz dłuższa wypowiedź. Palenie od góry polega na tym, że po wypaleniu całego załadunku, powtarzamy proces i rozpalamy na nowo. Paląc węglem robię to raz dziennie, a teraz gdy za oknem ok. -8 stopni rozpalam 9 - 10 razy na tydzień. Aby nie tracić komfortu musimy zachować ciągłość palenia, chyba że tak jak ja posiadasz bufor ciepła, który daje czas na to, żeby pozwolić na całkowite wypalenie paliwa i ponowne załadowania kotła. Jeśli nie posiadasz bufora, to sprawa się komplikuje, ponieważ paląc od góry będziesz musiał dostosować życie do cyklów palenia, a przy drewnie te cykle występują częściej. Dodatkową trudnością przy paleniu drewnem jest różnorodność każdego załadunku, która powoduje to, ze czas palenia też będzie różny, przy węglu sortymentu groszek tego problemu nie ma. Jestem jednak ciekaw Twoich eksperymentów, życzę powodzenia. Przez trzy sezony paliłem drewnem ale w kominku i nie wspominam tego czasu pozytywnie, to jednak zmobilizowało mnie do szukania komfortowego rozwiązania w granicach moich możliwości. Niestety nie ma u nas gazu ziemnego więc został kocioł węglowy i bufor ciepła. To rozwiązanie jest dla mojego sposobu życia idealne i najtańsze. Kocioł, który aktualnie używam ma 12 kW, bufor 1250 litrów natomiast powierzchnia domu to 121 m2. Jeżeli będziesz miał jeszcze jakieś pytania pisz śmiało. Pozdrawiam Piotr.
@arturs6100
@arturs6100 3 жыл бұрын
@@piotr-holynski Aha ,powiedz Mi Piotr czy robiłeś doświadczenie jaki jest czas spalania węgla od góry a jaki od dołu?.Z góry dzięki
@winczig6813
@winczig6813 6 жыл бұрын
Witam ja tez tak pale własnie mam kocioł Defro KDR3 12 kw na 120 m2 ale mam wyłożone boki kotła szamotem ( płytkami) i u mnie wchodzi 2 wiaderka po farbie 10l węgla orzech czas palenia 70 stopni na kotle wynosi 7-8 godzin. Pozdrawiam i czekam na dalsze filmiki
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Co w Twoim przypadku było powodem wyłożenia boków kotła szamotem, opisz coś więcej. Od dwóch lat w mojej kotłowni stoi i czeka na swoją kolej kocioł Defro Optima Komfort 12 kW dlatego interesuje mnie każde usprawnienie kotła.
@winczig6813
@winczig6813 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski Witam jednym z powodów wyłożenia kotła szamotem była za wielka moc 12 kw na 120m2 ponieważ mam dom dosyć dobrze ocieplony , 2 powodem było zwiększenie kultury spalania w kotle o wiele lepiej się spala drewno w takim kotle z szamotem jak by coś służę doradą Pozdrawiam ( zmodernizowałem tez oryginalne powietrze wtórne bo ta blacha fabryczna co jest nie zdaje egzaminu )
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Interesuje mnie to w jaki sposób zmodernizowałeś powietrze wtórne, bo mam kilka pomysłów i się nad nimi zastanawiam. Też dokonałem paru usprawnień w tym kotle. Usunąłem kanał dolotowy dla dmuchawy , jestem zwolennikiem naturalnego ciągu bo jest bezawaryjny, poprawiłem wylot spalin z kotła i uzupełniłem izolację. Dopóki nie muszę montować kotła mogę jeszcze coś usprawnić.
@winczig6813
@winczig6813 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski Witam odciąłem oryginalna blachę PW i zrobiłem cos w stylu allegro.pl/kierownica-powietrza-wtornego-miarkownik-ciagu-i7542485502.html oczywiście w drzwiczkach została oryginalna regulacja chodzi tylko o to co jest od strony paleniska
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Tak właśnie mam zrobione w starym kotle i chyba w nowym będzie podobnie.
@radiowavemaniac
@radiowavemaniac 3 жыл бұрын
Mam piec co Ogniwo 10kw i jak zasypie go węglem i odpalę od góry to pali się 10-11 godzin.
@kurczakpe
@kurczakpe 6 жыл бұрын
Palę tak od prawie 20lat mam do tego miarkownik ciągu + sterownik .Szczelność to podstwa w tego typu piecach, najwieksza radość to praktycznie brak dymu z komina. Staram sie u są siadów propagować ten sposób palenia ale z marnym skutkiem, niektórzy przeszli na gaz , dogrzewaja róznego rodzaju kominkami. Narzekaja na węgiel i takie tam. Patent z peletem niezły, pozwolisz że skopiuje.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Remontuję stary domek (1930 r.) już od 2007 roku, przez cztery sezony paliłem w kominku, nie było miejsca na kotłownię dopóki nie pogłębiłem piwniczki. Tak jak powiedziałem kocioł dostałem używany i miał mi posłużyć do testów. Kiedy opanowałem palenie od góry, a w przypadku tego kotła nie było to łatwe, o czym mowa w nagraniu, okazało się, że w zupełności wystarcza na moje potrzeby. We wrześniu 2016 roku zauważyłem po pierwszych rozpaleniach, że kocioł zaczął się moczyć, mała dziurka w górnej części wymiennika. Postanowiłem kupić nowy kocioł, niestety ten, który planowałem kupić nie był już produkowany. Po wnikliwej analizie dostępnych kotłów na rynku wybór padł na Defro Optima Komfort 12 kW. Nowy kocioł postawiłem w kotłowni i do dzisiaj czeka na swoją kolej, staremu się poprawiło w towarzystwie nowego. Palenie od góry sprawia, że wydłuża się żywotność kotła. Wydaje mi się, że trudno jest przekonać kogoś do palenia od góry jeżeli lubi on palić w kotle czym popadnie i nie wyobraża sobie pracę kotła bez grzebania w nim co parę godzin lub nawet kilka razy na godzinę. W szczególności dotyczy to starszych ludzi, dla których palenie w piecu jest chyba w sezonie zimowym swego rodzaju rozrywką.
@franki01mail
@franki01mail 6 жыл бұрын
Również dziękuję za pomysł z peletem, pozwolę sobie skopiować :)
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Dzisiaj rozpalałem za pomocą kawałków drewna pozyskanego z palet i mam następujące refleksje: rozpalając peletem nie uzyskuje dużego płomienia ogień jest mniej intensywny i płomienie nie dostają się do komina. Natomiast rozpalając szczapami drewna ogień jest zdecydowanie większy, ciąg w kominie jest wtedy tak duży, że popiół leci kominem, przydałby się regulator ciągu kominowego, niestety mój zardzewiał i zdemontowałem go.
@tomaszwlazlo1987
@tomaszwlazlo1987 Жыл бұрын
A czym te dziury pan uszczelnił?
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Tym, co miałem "pod ręką". Ubytki wypełnialem silikonem do wysokich temperatur, ale zwykły też dałby radę, ponieważ na dole kotła wysokich temperatur nie ma. Dźwignię rusztu wełną mineralną, natomiast szufladę na popiół przykleiłem na stałe i popiół wybierałem pogrzebaczem przez klapkę.
@annagrej
@annagrej 2 жыл бұрын
Gdzie pan kupił ten palnik gazowy?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 2 жыл бұрын
Palnik kupiłem na Allegro, wystarczy wpisać Palnik gazowy i wybrać według swojego uznania. Zakupione przeze mnie palniki były tanie, a co za tym idzie nie najlepszej jakości jednak jeden palnik na sezon to nie taki straszny koszt. Pozdrawiam.
@annagrej
@annagrej 2 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź
@slowdiesel1044
@slowdiesel1044 11 ай бұрын
Ten qtaz na drzwiczkach jest śmieszny.
@wacawtokarz3950
@wacawtokarz3950 5 жыл бұрын
W PRL-u obywatele robili zakupy i wracali do domów . Teraz mamy galerie , obywatele jadą do domów , jedzą obiad i wracają do miasta na galerie , jest to codziennie parę tysięcy aut w małych miastach a kilkadziesiąt w dużych . Kto ma interes żeby o tym nie mówić ,tylko ścigać kopciuchy ?
@mariolondyn50
@mariolondyn50 5 жыл бұрын
Interes w tym ma .... tzw. państwo , im więcej paliwa tym więcej dojenia do budżetu czyż nie ? Po za tym u Polaków auto nadal jest wyznacznikiem statusu , NIESTETY . Pomimo ogromnych kosztów ( paliwo , części , parkingi , ubezpieczenie ) i nieustannym wzroście ilości wypadków naszych to dalej kręci . No i jeszcze ta ogromna siła przyzwyczajenia ... Cywilizacyjna schiza , zwłaszcza ta miejska . Swoją drogą ciekawe jak by zareagowali np. warszawiacy na darmową komunikacje miejską ???
@wielkibrat7169
@wielkibrat7169 3 жыл бұрын
Lobby paliwowo-samochodowo -komputerowe rządzi światem więc pilnuje tego żebyśmy wszystko jak najszybciej i bezsensownie zużywali [mając np ekologię w du..ie ]
@Andrzej.Zimowy
@Andrzej.Zimowy 5 жыл бұрын
A dolne drzwiczki od paleniska przy rozpalaniu zamknięte cały czas i tylko ten górny dopływ zostawiać?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Dolne drzwiczki przy rozpalaniu otwarte do momentu osiągnięcia zadanej temperatury.
@paker_0841
@paker_0841 5 жыл бұрын
Mam piec z nadmuchem. Pan który mi go zrobił powiedział że mam możliwość palić od góry albo tradycyjnie od dołu. muszę spróbować jak zadziała spalanie od góry, bo od dołu widzę że się kopci na czarno. Tylko zastanawia mnie nadmuch jak rozpalę od góry, czy nie będzie mi pchał dym na piwnicę.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Jeżeli instalacja kominowa jest sprawna to nie będzie. Życzę sobie i innym aby tradycyjnie znaczyło od góry.
@niebylekto4282
@niebylekto4282 Жыл бұрын
Tez rizpalam peletem i palnikiem. Pellet szybko lapie temperature jak dam 3 szufelki to mam wode cieplo i wegiel rozpalony
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Dziękuję za komentarz i życzę ciepłego sezonu grzewczego.
@qgienek
@qgienek 5 жыл бұрын
zamiast szamotki wkładam blachę o grubości 1cm kiedyś rozpalałem też palnikiem gazowym , a od kilku lat rozpalam opalarką elektryczną bez użycia drewna
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Niestety nie mam elektrycznej opalarki aby spróbować. Ile czasu zajmuje grzanie opalarką i jakiej mocy jest opalarka?
@qgienek
@qgienek 5 жыл бұрын
@@piotr-holynski kzbin.info/www/bejne/ZprZoqGGlpulhtk to filmik z rozpalania
@rafak4764
@rafak4764 4 жыл бұрын
Super sprawa. Grilla też rozpalam. Polecam. Mam opalarke yato 2000wat. Czas rozpalenia max. 5minut zależy czy suchy opał czy wilgotny.
@damianwlazo4875
@damianwlazo4875 5 жыл бұрын
Witam, ja mam piec per eko 5kw na 50metrow do 90 stopni i na noc jak wrzucam węgla nie starczy jest jakieś rozwiązanie?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Na pewno jest rozwiązanie, ale nie da się tego załatwić bez konkretnej analizy Twojego przypadku.
@eheehe472
@eheehe472 4 жыл бұрын
To tak mozna pelletem rozpalić wegiel? Lepiej niz drewno zwykle to działa?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 4 жыл бұрын
Oczywiście, że można, w każdym kotle trzeba poeksperymentować ile pelletu wystarczy aby efekt był zadowalający. Poeksperymentuj i podziel się efektami.
@eheehe472
@eheehe472 4 жыл бұрын
@@piotr-holynski to rozumiem tak jak Pan zamiast drewna normalnego? Hmm wydaje się to bardziej oplacalne patrząc na ceny drewienka do rozpałki
@piotr-holynski
@piotr-holynski 4 жыл бұрын
Tym co mnie najbardziej przekonuje do korzystania z tego rozwiązania, to wygoda, mało pracy, mało miejsca i czystość. Pozdrawiam.
@xxxxxx-mw8me
@xxxxxx-mw8me 6 жыл бұрын
wszystko fajnie ale mały szczegół - ta zapalarka jest automatyczna i nie trzeba jej zapalać od zapałki :) odkręcasz i wciskasz
@zenek19921103
@zenek19921103 4 жыл бұрын
Nie kazda mialem dwie z iskrownikiem a teraz mam jedna z brico marche w ktorej niestety trzeba uzyc ognia
@WaldemarSzmuro
@WaldemarSzmuro 2 жыл бұрын
Ja leję 2 cm3 rozpałki żelowej do grilla i podpalam.
@batmanPL
@batmanPL 5 жыл бұрын
A co zrobić jeśli w moim kotle w tych drzwiach do załadunku opału nie ma żadnych dziur (żadnego dopływu powietrza)?
@stanmat5
@stanmat5 5 жыл бұрын
Kupić nowy piec.......albo zacząć myśleć
@batmanPL
@batmanPL 5 жыл бұрын
@@stanmat5 Myślę, że pomyślałem wystarczająco zapobiegawczo - mam bufor ciepła. Tylko kocioł przyjechał inny niż miał być ;)
@stanmat5
@stanmat5 5 жыл бұрын
@@batmanPL Nie ,można po prostu wywiercić otworów to takie TRUDNE ???
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Jeżeli w Twoim kotle w drzwiczkach do załadunku nie ma żadnych "dziur", to znaczy, że masz kocioł z dmuchawą. W kotłach z dmuchawą tak powinno być, że wszystko powyżej dmuchawy do samego wylotu z komina musi być szczelne. Zdarza się jednak, że można mieć w kotle zarówno dmuchawę jak i doprowadzenie powietrza w drzwiczkach załadunkowych, oraz klapkę w drzwiczkach popielnika ale ... UWAGA !!! Przy korzystaniu z dmuchawy niedopuszczalne jest doprowadzenie powietrza w drzwiczkach załadunkowych lub innych miejscach powyżej dmuchawy, aby w razie nieprawidłowego działania instalacji kominowej spaliny nie wydostawały się do pomieszczenia kotłowni, co grozi zaczadzeniem.
@batmanPL
@batmanPL 5 жыл бұрын
@@piotr-holynski Tak, mam dmuchawę ale z niej nie korzystam.
@katarzynastaszewska4469
@katarzynastaszewska4469 5 жыл бұрын
Przy jednym zasypaniu kotła na ile wystarcza paliwa?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Wszystko zależy od wielu czynników. Wielkości kotła, instalacji, temperatury jaką chcemy mieć itp.. W moim przypadku mam kocioł o mocy 9 kW, domek 120 m2 i przy temperaturze obecnej od -3 do +3 C na dworze muszę dwa razy na dobę załadować kocioł. Faktem jest, że zmieniając sposób palenia zużywam mniej opału oraz rzadziej zaglądam do kotłowni, czego wszystkim życzę.
@roltube
@roltube 5 жыл бұрын
ja u sb pale od góry pare lat,a mimo to smoli sie lekko komin,spalanie małe.jeden mówi że za duży piec jak na powierzchnie,2 że za niska temperatura na piecu,sam nie wiem
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Osobiście jestem za tą drugą odpowiedzią. Jakiej mocy masz kocioł, jaka jest temperatura wody na wejściu do i z kotła? Jeżeli temperatura jest za niska to rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu czterodrogowego.
@brunet543brunet4
@brunet543brunet4 5 жыл бұрын
Ja podlewam paliwem olejem napedowym i szybko sie rozpala jedna zapalką
@GenekLoska
@GenekLoska 3 жыл бұрын
Smród na cała kotlownie.... Palnik gazowy najlepszy...
@harypioter9315
@harypioter9315 6 жыл бұрын
Ile kg węgla Pan załadował i ile taki zasyp trzyma od osiągnięcia 50 stopni do 50 stopni przy wygaszaniu
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Instrukcja obsługi podaje, że maksymalny zasyp kotła przy paleniu od góry to 20 dcm3. Jednorazowo zasypuje tak jak na filmie, czyli w granicach dolnych otworu zasypowego, wychodzi 13 - 14 kg orzecha. Czas pracy kotła z temperaturą powyżej 50 stopni przy paleniu od góry zależny jest od mocy pobieranej w trakcie pracy, na co ma wpływ temperatura na zewnątrz,izolacyjność budynku, przepływ na grzejnikach, preferencje użytkowników (temperatura pomieszczeń) itp. W moim przypadku w skład instalacji centralnego ogrzewania wchodzi bufor ciepła, czyli przepływy są stałe i kocioł pracuje na optymalnych parametrach przez ok. 6 gdz. W zależności od zużycia ciepła z bufora mam czas na ponowne rozpalenie kotła metodą od góry w dogodnym dla mnie momencie i tak wiosna, jesień jest to raz na dobę - dwie doby, a zimą dwa razy na dobę. Jak dobrze przymrozi i wieje silny wiatr to zdarzało się i trzy razy. Z tego co pamiętam jak nie miałem jeszcze akumulatora ciepła w postaci bufora, czasy rozpalania były podobne.
@Bujjja
@Bujjja 5 жыл бұрын
Jaki ma Pan zastosowany sterownik ?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Pisałem już o tym w komentarzu, więc skopiuję tutaj jego część >>Elektroniczny miarkownik ciągu "MCI v2", sterownik "SPR 11"oraz panel "PPX".
@Gabi-eu6nq
@Gabi-eu6nq 5 жыл бұрын
Witam Piotr mam kociol centralnego ogrzewania i jak pale od gory to na samym dole gdzie jest ta klapka i zamontomaby miarkownik to w srodku w kotle nie ma przeplywu powietrza jak sie go zasypie i poprostu gasnie co zrobic w takiej sytuacji ????
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Witaj, napisz proszę jaki masz kocioł najlepiej dane z tabliczki znamionowej oraz jaki masz komin, wysokość, przekrój czy jest wewnątrz, czy na zewnątrz budynku oraz czy jest izolowany. Te dane pozwolą mi odnieść się do Twojego problemu.
@januszbieszczadzki2060
@januszbieszczadzki2060 4 жыл бұрын
kto po wypaleniu nie chce od nowa rozpalać od góry,to przesuwa pozostałą niewielką część żaru na tył paleniska,a z przodu kotła sypie następną porcję węgla tak żeby się obie stykały i powoli nowa porcja rozpala się od pozostałej,to tz palenie kroczące,tylko nieznacznie gorsze o d tz palenia od góry,szczegóły na yutube...............
@adrianoadriano196
@adrianoadriano196 5 жыл бұрын
Takie mam Pytanie, ten palnik nie ma zapalnika ?? Miałem taki sam i w tym pomarańczowym potencjometrze jest przycisk. Druga sprawa strasznie się kurzy... Dlatego wolę palić drewnem . Pozdrawiam
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Już o tym pisałem w innym komentarzu, iskrownik uszkodzony. Kwestia gustu oraz kotła jaki się posiada. W moim przypadku drewno się nie sprawdza z kilku powodów: - zajmuje dużo miejsca - wymaga większego wysiłku związanego z sezonowaniem (przekładanie co roku) - częstsze wizyty w kotłowni Trzy sezony paliłem drewnem i mi wystarczy, ale jak pisałem kwestia gustu. Pozdrawiam.
@adrianoadriano196
@adrianoadriano196 5 жыл бұрын
@@piotr-holynski ja akurat drewno mam za darmo , jedyne jakie koszty to ścięcie drzewa przywiezienie i porąbanie go. Dlatego też palę drewnem, Pozdrawiam
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
To tłumaczy dlaczego używasz takiego paliwa. Mam nadzieję, że nie palisz nie sezonowanym drewnem, czyli takim na którym wczoraj jeszcze siedziały wiewiórki, a dzisiaj do kotła. Czytałem, że wilgotne drewno gdy się je spala wytwarza więcej substancji szkodliwych niż węgiel.
@no_more_free_nicks
@no_more_free_nicks Жыл бұрын
Hmmmm, a jak się rozpala pompę ciepła?
@piotr-holynski
@piotr-holynski Жыл бұрын
Oczywiście zgodnie z instrukcją. Ja mam zainstalowany sterownik pompy wyżej niż pompa, więc można powiedzieć, że uruchamiam pompę od góry. Taki żarcik.
@onlinemaster
@onlinemaster 6 жыл бұрын
gdy kocioł osiągnie oczekiwaną temperaturę to górny dopływ powietrza zamykasz i uchylasz dolną klapkę?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Górny dopływ powietrza otwieram na maksa tylko podczas rozpalania dopóki jestem w kotłowni. Jak już się upewnię, że dobrze się pali przymykam górny dopływ powietrza do ustalonej eksperymentalnie wartości. Za mała ilość powietrza powoduje dymienie z komina, za duża ilość powietrza studzi niepotrzebnie kocioł. Dolna klapka regulowana przez termostat lub sterownik jest otwarta od samego początku palenia do momentu osiągnięcia przez kocioł zadanej temperatury. Potem jest przymykana lub otwierana automatycznie utrzymując zadaną temperaturę na kotle. Zaletą elektronicznego sterownika jest to, że zamyka on dopływ powietrza do kotła po jego wygaszeniu. Idealnym rozwiązaniem byłoby zamykanie górnej klapki kiedy węgiel już odgazuje i pali się koks, niestety nie zrobiłem jeszcze aby działo się to automatycznie, a ręcznie nie chce mi się biegać do kotła za często. Odpowiadają więc na Twoje pytanie gdy kocioł osiągnie zadaną temperaturę przymykamy dolną klapkę robiąc to ręcznie lub za pomocą sterownika albo regulatora termostatycznego. Natomiast górna klapka jest cały czas uchylona, ewentualnie zamykamy ją gdzieś w okolicach połowy cyklu palenia.
@onlinemaster
@onlinemaster 5 жыл бұрын
Dzięki, to była wyczerpująca odpowiedź ;-)
@harypioter9315
@harypioter9315 6 жыл бұрын
Jakiego miarkownika ciągu Pan używa i jaką temperaturę trzyma Pan na kotle
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o miarkownik to sprawdza się każdy. Zaczynałem od termostatycznego ale nie odpowiada mi jego bezwładność oraz brak zdalnej kontroli, dlatego jest jako miarkownik awaryjny gdyby wysiadł elektroniczny. Ostatecznie zakończyłem testy i od paru lat pracuje na urządzeniach bolecki.pl. Elektroniczny miarkownik ciągu "MCI v2", sterownik "SPR 11"oraz panel "PPX". Niestety z informacji na stronie dowiedziałem się, że sprzęt już nie jest produkowany, a szkoda bo naprawdę sprawdza się rewelacyjnie (oby działał wiecznie). Temperaturę kotła dobierałem eksperymentalnie i stanęło na 76 stopniach Celsjusza, powyżej tej temperatury było słychać szum w instalacji c.o. temperatura powrotu wody do kotła jest o 15 - 20 stopni niższa. Instalacja grzejników jest zasilana przez mieszacz ustawiony na 55 stopni, podłogówka oraz ściany na 35 stopni dodatkowo każdy grzejnik ma zawór termostatyczny lub RTL.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
W kotłach Ogniwo serii S6WC oraz S7WC obecnie produkowanych i starszych jest to możliwe, jaki dokładnie typ kotła posiadasz? W której części komin się zasadza, na całej długości, czy w jakimś szczególnym jego odcinku? Może się okazać, że docieplenie komina w górnej jego części zdecydowanie poprawi sytuację.
@grzes13ful
@grzes13ful 6 жыл бұрын
@@halinachaada4244 jeżeli jest to kocioł górnego spalania to nawet powinnaś .
@agamize
@agamize 5 жыл бұрын
Rozpaliłam od góry w starym kotle, bez żadnej elektroniki, kiedy mam przymknąć szyber i drzwiczki u dołu? Rozpalam zawsze do około 70-80 stopni i wtedy przymykam dolne drzwiczki i szyber.
@agamize
@agamize 5 жыл бұрын
udało się, kocioł przymknięty jak zwykle:)
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Witaj, za każdym razem gdy słyszę o kolejnej osobie przechodzącej na poprawny sposób palenia w kotle górnego spalania jestem zadowolony z tego, że mam w tym mały udział. Gratuluje i kibicuję w dalszym używaniu tego sposobu palenia. Dopiero dzisiaj znalazłem czas aby odpisać i dziękuję Ci, że zdecydowałaś się podzielić swoją decyzją oraz jej efektami na moim kanale. Osobiście steruję dopływem powietrza do kotła za pomocą sterownika, wcześniej termostatu i nie mam doświadczenia w sterowaniu ręcznym, ale myślę, że jest to kwestia doświadczenia, które jak widzę Ty posiadasz.Jeszcze raz dziękuję za wpis i życzę zadowolenia z nowego sposobu użytkowania kotła.
@ziobrozerem
@ziobrozerem 6 жыл бұрын
Co to jest programator do analizowania?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Jak już wspominałem w innym komentarzu moim kotłem zarządza starownik "SPR-11", który analizuje temperaturę wody kotłowej oraz szybkość nagrzewania lub wychładzania kotła i na tej podstawie steruje powietrzem dostarczanym do komory spalania. Nazwałem go programatorem do analizowania, może trochę niefortunnie.
@zetka1543
@zetka1543 4 жыл бұрын
Po cholere ten sterownik jak nie ma on czym sterowac? Tu wystarczy miarkownik ciagu
@mikkei3532
@mikkei3532 6 жыл бұрын
Z jakiej kopalni ten wegiel ?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Ten węgiel pochodzi z Kopalni Jankowice, kiedyś kupowałem z Kopalni Chwałowice, ale już nie ma na składach. Podobno całość idzie na produkcję ekogroszku.
@wiesawkikulski5339
@wiesawkikulski5339 4 жыл бұрын
Jaki piec? To jest kocioł.
@radziak4809
@radziak4809 2 жыл бұрын
Witam. Czy dalej Pan działa na Yt? Chcialbym o rade przy rozpalaniu od góry ? Miałbym pare pytań a widzę, że ma w tym temacie wielkie doświadczenie i wiedzę. Pozdrawiam
@piotr-holynski
@piotr-holynski 2 жыл бұрын
No to czekam na pytania
@promator
@promator 6 жыл бұрын
Mam pytanie jakie zadanie ma ta szamotka? Po co sie to daje?
@piotrzielonka7051
@piotrzielonka7051 6 жыл бұрын
promator drzwi sa wypalone. Zabezpieczają uszkodzenie
@mikkei3532
@mikkei3532 6 жыл бұрын
raczej ma to odwrotne działanie - powietrze ma byc odciete tym pionowym rusztem , aby zasyp natleniał sie od dołu od strony popielnika
@banytube
@banytube 6 жыл бұрын
Zawsze razi mnie nazywanie kotła piecem. Warto było by zsynchronizować się z opisem, żeby ktoś przypadkowo nie pomylił tego urządzenia z "kozą", albo "szamotówką". Pozdrawiam.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Na początku tego wieku brałem udział w kursie palacza i mówiono na nim, że urządzenia grzewcze w instalacjach centralnego ogrzewania powyżej 40 kW nazywamy kotłami, natomiast poniżej można nazywać piecami albo kotłami. Na egzaminie jednak lepiej było mówić kocioł gdy była mowa o urządzeniu grzewczym w centralnym ogrzewaniu. Omawiając temat palenia od góry przede wszystkim chodzi o przybliżenie tego tematu, myślę, że nazywając urządzenie grzewcze kotłem, czy piecem nie jest istotne bo i tak wszyscy wiedzą o co chodzi, a to jest sednem w tym wątku. Bardziej mi zależy na tym aby w kotłach/piecach górnego spalania palono od góry niż na tym aby urządzenia grzewcze centralnego ogrzewania małej mocy nazywano kotłami. Pozdrawiam serdecznie.
@banytube
@banytube 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski Też mam uprawnienia palacza kotłów wysokoprężnych od lat 90. Choć obecnie to tylko gazowe, to jednak przegarnąłbym sobie gracą czasem. Zupełnie inny klimat.
@Serpher1
@Serpher1 5 жыл бұрын
Sam po 20 latach palenia od dołu zacząłem palić od góry 2 sezony temu i jestem zachwycony efektami! Zasyp 16kg przy 60 st C wystarcza na ok 16 godzin (do pełnego wypalenia | -10stC na piecu to +2 godziny) i powstaje ok 1,2 kg puchatego jak mąka popiołu. To, co można wyczytać w Internecie, że oszczędza się 30% paliwa to bajka. Przeprowadziłem wiele porównań i jest praktycznie tak samo czy się pali od dołu czy od góry. Niestety palenie od dołu nieźle zasmoliło mi piec i raczej tego już nie usunę....
@romanbodygard5183
@romanbodygard5183 6 жыл бұрын
Dobrze by było zamontować miarkownik ciągu koszt nie wielki ale ,mam zamontowany i nie muszę pilnować pieca.Wcześniej gdy nie miałwm często doprowadzało do zagotowania wody/Polecam.
@marcinkowalski7387
@marcinkowalski7387 5 жыл бұрын
Mam takie pytanie A można stosować górne spalanie w piecach z dmuchawą ? Czy trzeba instalować regulator przeplywu
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Górne spalanie należy stosować w kotłach górnego spalania, zarówno w tych z dmuchawą jak i bez dmuchawy. Pozdrawiam.
@lukaszgrabas5087
@lukaszgrabas5087 4 жыл бұрын
Można ale osobiście preferuje naturalny ciąg i zamiast tego dolotu powietrza wtórnego wykorzystuje rurę wezyra rewelacja
@piotrcz938
@piotrcz938 9 ай бұрын
Jak ja bym ładował tyle węgla w piec to on by się zagotował po 1 szypie węgla jest bajka w domu i pali się długo trzeba patrzeć na termometr i pompka go osłabia normuje same palenie drewnem 65. Węgiel pół łopaty potrafi osiągać 80 do 90 ale pompka go normuje do 75. Piec nie posiada komputera i nadmuchu grubość pieca 8 i jest solidny podstawa to suchy opał dobry węgiel.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 9 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. Miałem tak samo, o czym mówiłem w tym filmie, że przez pierwsze dwa tygodnie siedziałem w kotłowni i uszczelniałem kocioł żeby nie brał "lewego" powietrza. Ta praca w powiązaniu z miarkownikiem ciągu, (może być zwykły termostatyczny zamiast sterownika i niepotrzebny jest nawiew) daje komfort użytkowania kotła i sprawia, że proces spalania może odbywać się bez kontroli od załadunku do załadunku.
@pwerno
@pwerno 6 жыл бұрын
Od kilku lat palę w piecu w ten sposób. Niestety nie wszyscy dają się do tego przekonać. I tak znajomy paląc w tradycyjny sposób musi co chwilę chodzić do kotłowni. Ja paląc od góry jestem przy piecu praktycznie tylko w czasie rozpalania później zaglądam tylko skontrolować temperaturę. Niektórzy twierdzą że paląc od góry zużywa się więcej węgla . Otóż nieprawda - sprawdzałem. Wiadomo trzeba się przyzwyczaić nauczyć ale to nic trudnego a wygoda użytkowania pieca wzrasta . No i mniej smrodu na ulicach. A teraz pytanie do autora filmu . Mam piec z dmuchawą i sterownikiem próbowałem różnych ustawień mimo to kiedy osiągnie zadaną temperaturę wyłącza się dmuchawa i piec czasem sobie strzeli .
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Strzelanie kotła występuje wtedy gdy w kotle z powodu braku tlenu uzbierają się niespalone gazy, a po załączeniu dmuchawy albo tak jak w moim przypadku otwarciu klapki dostanie się nowa porcja tlenu i nastąpi zapłon tych gazów. W kotle bez dmuchawy można dostarczyć powietrze wtórne przez specjalne otwory w drzwiczkach komory załadunkowej. Niestety w kotłach z dmuchawą nie może być mowy o takich otworach aby nie doprowadzić do wydostania się czadu gdyby komin nie działał prawidłowo. Jestem przeciwnikiem stosowania dmuchawy w kotle górnego spalania i jednym z powodów jest właśnie problem z doprowadzeniem powietrza nad palenisko po wyłączeniu dmuchawy.
@marcinokrasa4423
@marcinokrasa4423 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski ja mam piec górnego spalania z dmuchawą i dmuchawa załącza się automatycznie na przedmóch gazów / dostarcza powietrze co kilka minut przez kilkanaście sekund, może mówisz o starych sterownikach które pracują tylko w trybie rozpalania i utrzymania temperatury na piecu !
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Problemem jest dostarczenie tlenu zawartego w powietrzu nad palenisko i to uzyskuje się przez specjalne otwory w górnej części kotła i sam sterownik i dmuchawa tego nie załatwi. Dmuchawa w większości przypadków dostarcza powietrze do całego kotła. W moim kotle po uzyskaniu zadanej temperatury zostaje zamknięta dolna klapka odcinając dostęp powietrza do paliwa, którym jest węgiel, natomiast nad palenisko cały czas dostaje się powietrze do dopalania gazów. Idealnym rozwiązaniem byłoby zamknięcie górnego dopływu powietrza po odgazowaniu węgla, ale tego jeszcze nie przetestowałem.
@marcinokrasa4423
@marcinokrasa4423 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski Ja palę tylko suchym drewnem , więc o technice palenia węglem niewiele mam do powiedzenia, chodziło mi bardziej o sterownik
@dzonyinglisz1611
@dzonyinglisz1611 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski U mnie nie ma mowy o żadnym strzelaniu ponieważ mam sterownik z funkcją "PID" tzn. sterownik sam dobiera obroty dla dmuchawy na podstawie temp. na piecu oraz temp. spalin a także kontroluje zadaną temp. aby jej nie przekroczyć.
@kristiragro2658
@kristiragro2658 4 жыл бұрын
E wujek ten palnik gazowy nie potrzebuje zapałek pali sam 😉
@kamil-il1ob
@kamil-il1ob 4 жыл бұрын
Ten chyba akurat tego niema
@stanmat5
@stanmat5 5 жыл бұрын
A myślałem że Kopernik był tylko jeden
@ziobrozerem
@ziobrozerem 6 жыл бұрын
Klapka na dole też powinna być otwarta aż do osiągnięcia zadanej temp.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Klapka na dole jest otwierana i przymykana przez sterownik, który na filmie nie został jeszcze załączony.
@spokojnyczowiek8331
@spokojnyczowiek8331 5 жыл бұрын
Ja na jeden załadunek kotła wsypuję 125 kg węgla orzech. Pali się 22 godziny. Dom ma 980 m2
@halinajasion3793
@halinajasion3793 5 жыл бұрын
My dawniej z furnelu... woziliśmy...wiura...
@wilkiwojny5490
@wilkiwojny5490 5 жыл бұрын
Mam pytanie ,czy podczas spalania zamyka się wszystkie drzwiczki Proszę o poradę
@friksi08
@friksi08 5 жыл бұрын
Klapka popielnika powinna być zamknięta. Powinieneś mieć jakąś uchylna klapke w górnych drzwiach, żeby powietrze trafialo na góre paleniska. Każdy kocioł jest inny. Musisz popróbować.
@wilkiwojny5490
@wilkiwojny5490 5 жыл бұрын
@@friksi08 dzięki serdeczne za poradę ,będę próbował tak jak zdradzasz. Życzę Powodzenia
@wilkiwojny5490
@wilkiwojny5490 5 жыл бұрын
@@friksi08 jak doradzasz
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Wszystko zależy od kotła jaki posiadasz. Jeżeli kocioł jest wyposażony w dmuchawę, to zamyka się wszystkie drzwiczki, jeżeli nie ma dmuchawy to postępujesz zgodnie z instrukcją producenta. W moim kotle proces spalania jest regulowany za pomocą klapki w popielniku, natomiast przez przysłonę w drzwiach paleniska podaję powietrze wtórne aby nie kopciło z komina.
@wilkiwojny5490
@wilkiwojny5490 5 жыл бұрын
@@piotr-holynski ja też mam taki kocioł z regulacją nadmuchu popielnika. Dzięki serdeczne za informację i poproszę dodać coś więcej jak regulować, by nie zgasł płomień. Czy wystarczy nastawić temperaturę na regulatorze by dawał nadmuch z dołu ,czy zastosować inny nadmuch . Z góry dziękuję i życzę powodzenia w życiu codziennym
@trocki80
@trocki80 5 жыл бұрын
a po co zapałka przy odpalaniu palnika? przecież te palniki mają zapalarki w sobie... przycisnij pokrętło od dawki gazu, a pojawi się iskra.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Brawo za spostrzegawczość. Temat był już poruszany, zachęcam również do czytania komentarzy.
@TheB3n0
@TheB3n0 2 жыл бұрын
Po 14 latach palenia od dołu, zorientowałem się po co ta kratka na górze XD
@piotr-holynski
@piotr-holynski 2 жыл бұрын
Człowiek całe życie się uczy. Pozdrawiam.
@TheB3n0
@TheB3n0 2 жыл бұрын
@@piotr-holynski Oj prawda. Chociaż teraz i tak założyłem dmuchawę i palę drewnem, więc raczej już nie przetestuje tej metody palenia. Ale z dmuchawą też ładnie i czysto się pali
@piotr-holynski
@piotr-holynski 2 жыл бұрын
@@TheB3n0 z dmuchawą też można palić od góry, tylko należy pamiętać, że górny dolot powietrza musi być zamknięty.
@TheB3n0
@TheB3n0 2 жыл бұрын
@@piotr-holynski Palenie od góry samym drewnem będzie miało rację bytu?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 2 жыл бұрын
@@TheB3n0 Kocioł górnego spalania jak sama nazwa mówi służy do tego aby palić od góry. Osobiście nie przepaliłem sezonu grzewczego paląc drewnem od góry, na pewno jest z tym więcej roboty Dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie bufora z kotłem górnego spalania.
@michalmajk2354
@michalmajk2354 5 жыл бұрын
Musisz wyklady na uczelniach dawAć jak profesor gąbka...
@ciacho353
@ciacho353 4 жыл бұрын
piec wyczyszczony,ale kotłownia zakurzona.hahahahah
@tomekjarosz1765
@tomekjarosz1765 4 жыл бұрын
Haha mam taki sam kocioł
@JackJack-gk8bb
@JackJack-gk8bb 4 жыл бұрын
Co daje programator bez nadmuchu niewiem
@piotr-holynski
@piotr-holynski 4 жыл бұрын
Programator albo jak kto woli sterownik w przypadku kotłów z nadmuchem steruje obrotami wentylatora, a w przypadku kotłów z ciągiem naturalnym steruje położeniem klapki w drzwiczkach popielnika dostarczając odpowiednią ilość powietrza, potrzebną do utrzymania zadanej na sterowniku temperatury. Zamiast sterownika można używać termostatu mechanicznego. Po to właśnie jest programator w kotłach bez nadmuchu, pozdrawiam.
@tomaszmazur3972
@tomaszmazur3972 6 жыл бұрын
Per-eko ciepło jest żółte
@marcin10085
@marcin10085 5 жыл бұрын
10.00
@jarosawbielik8856
@jarosawbielik8856 5 жыл бұрын
Wygoda i konfort to jest przy piecu gazowym a nie takim starym kopciuchu
@piotr-holynski
@piotr-holynski 5 жыл бұрын
Niestety nie każdy może z takiego komfortu skorzystać z powodu braku dostępu do sieci gazowej.
@pawefalkowski5518
@pawefalkowski5518 6 жыл бұрын
Nie piec tylko kocioł się mówi
@solara1966
@solara1966 6 жыл бұрын
Ludzie, Wy palicie w KOTŁACH a nie piecach !!! Piec to jest w piekarni, pizzerii albo kaflowy w pokoju. W kotłowniach są KOTŁY !!!
@diretisim
@diretisim 5 жыл бұрын
Nie bądź taki papieski bardziej pod papieża. Piec jest to nazwa zwyczajowa dopuszczona przez SJP . Tak samo jak na np. na trzmiela mówisz bąk choć to błąd.
@solara1966
@solara1966 5 жыл бұрын
@@diretisim Więc pal sobie nadal w piecu, ale nie podważaj poprawnego nazewnictwa.
@Bolo-Vik
@Bolo-Vik 5 жыл бұрын
@@diretisim to nie błąd,to niewiedza.
@jalaqq
@jalaqq Жыл бұрын
Za dużo nowego w temacie to nie wniosło.
@krzysztofszulc5171
@krzysztofszulc5171 3 жыл бұрын
Dla mnie to nic nowego 15 lat palę od góry
@piotr-holynski
@piotr-holynski 3 жыл бұрын
Brawo! Napisz coś więcej, jaki masz kocioł, czy cały czas ten sam jakie były początki, jakie sterowanie? Pozdrawiam.
@imnotaplayer957
@imnotaplayer957 6 жыл бұрын
po co kładłeś drewno na sam doł skoro i tak go nie podpaliłeś?
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Zachęcam do uważnego słuchania mojego komentarze w nagraniu nie ma tam mowy o żadnym drewnie na dole.
@michamaniecki3942
@michamaniecki3942 6 жыл бұрын
To nie drewno tylko cegla szamotowka
@smieszek8080
@smieszek8080 6 жыл бұрын
Ale syf. Pył wszędzie lata i autor to wdycha. Osiada na ubraniu i na twarzy, później to zaniesie do domu. Że jeszcze ludziom się chce palić w takich kopciuchach to dla mnie niezrozumiałe.
@smieszek8080
@smieszek8080 6 жыл бұрын
@@Marek81xxx Nie przypominam sobie żebyś bywał u mnie na obiadach.
@piotr-holynski
@piotr-holynski 6 жыл бұрын
Dziękuję za Twój komentarz. Wywołał on u mnie skrajne emocje, najpierw byłem wkurzony ale po czasie dotarło do mnie, że jest w nim wiele racji, którą do tej pory ignorowałem. Podczas obsługi kotła nie widać tego syfu tak jak to jest widoczne na tym nagraniu. Film nagrywałem smartfonem z włączoną lampą, która w smartfonie jest umieszczona nad samym obiektywem co sprawiło że zapylenie jest tak widoczne. Prawdą jest, że kiedy wracając z kotłowni wysmarkałem nos nie dało się nie zauważyć syfu jakiego się nawdychałem. Kiedy natomiast czyszczę kocioł oraz całą kotłownie muszę wziąć prysznic. Pomimo tego nie stosowałem żadnej ochrony przed tym zapyleniem, bo po co. Po Twoim komentarzu to się zmieniło, kupiłem sobie maską przeciwpyłową, nie najtańszą ale taką która dobrze chroni mnie przed tym jak to słusznie napisałeś syfem. Jeszcze raz dziękuję za komentarz. Co do drugiej części Twojego komentarze to chcę Ci wyjaśnić, że nie wszyscy chcą palić w takich kopciuchach, ale są do tego zmuszeni. W moim przypadku nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej, bo jej po prostu nie ma. Drugim powodem może być koszt zmiany systemu ogrzewania. Powodów jest na pewno więcej, zachęcam innych do napisania co jest powodem, że palę w kotle górnego spalania potoczne zwanym kopciuchem. Pozdrawiam.
@smieszek8080
@smieszek8080 6 жыл бұрын
@@piotr-holynski Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Sam miałem camino przez 2 lata. Odziedziczyłem go wraz z domem i po prostu były inne priorytety remontowe, a ogrzewanie niby działało. Po tych 2 latach miałem go tak dość, że jak widzę kogoś kto w tym pali to mówię żeby to wywalił jak najszybciej a poczuje się jak nowo narodzony. Jakby wygrał z rakiem albo wyprowadził się od teściowej. :) Zalety po wyrzuceniu kopciucha? Brak zapachu dymu węglowego we włosach i ubraniu po wizycie w kotłowni. Brak pyłu na ciuchach i w całym domu, bo to sie przenosi, nawet jak masz bluzę i buty specjalnie do kotłowni. Odpada potrzeba składowania opału i noszenia go (ja akurat miałem skład na zewnątrz domu w szopie i przynajmniej raz na 2-3 dni trzeba było przenieść zapas w wiadrach do kotłowni). 2 razy na dobę trzeba było załadować kocioł i rozpalić na co też schodziło dobre 10 min za każdym razem. No i największa chyba zaleta automatycznego kotła to, że zawsze wracasz do ciepłego domu. Dawniej jak coś wypadło, wyszedłem wcześnie rano bez rozpalania, po powrocie ok. 18 w domu bylo jakies 15* czyli jak w jakiejś jaskini. Rozgrzanie tak wyziębionego budynku zajmowało kopciuchowi blisko 2 godzin podczas których zostawało grzanie się herbatą. Do tego komfort cieplny (maksymalne dobowe wahania to 3*C, podczas gdy dawniej to było nawet 8) Pozostałe zalety? Nie ma już zapachu dymu wokół domu. Nie ma czyszczenia komina po sezonie. Nie trzeba się zastanawiać co zrobić z popiołem. Jakbym nie miał gazu to bym poważnie myślał o kotle na drewno czy pellet byle uciec od pyłu, zapachu dymu z węgla i zabawy z rozpalaniem.
@ciawesciaweres
@ciawesciaweres 6 жыл бұрын
@Piotr Hołyński kurcze, pieknie napisales, zwrocic głupiemu uwage to sie obrazi a TY najwyrazniej jestes mądry. Mam kamere u sebie w garazu i jak czasem patrze na nią to starczy, ze drzwiczki od pieca byly otwierane na chwilke to pyl unosi sie bardzo dlugo w garazu.
@smieszek8080
@smieszek8080 6 жыл бұрын
@@Marek81xxx Da się jeszcze kupić w miarę zdrową żywność na targach, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W mojej okolicy wielu rolników używa naturalnych nawozów co akurat czuć w wietrzny wiosenny dzień ;) Ja bym nie porównywał pylenia które znosi budowlaniec z sadzą. Pył z cementu czy gipsu jest znacznie mniej szkodliwy i nie jest rakotwórczy, nie wspominając że gipsiarze pracują w maskach. W kotle palisz codziennie i codziennie to wdychasz, też w niedziele i święta. Z resztą co ma zrobić budowlaniec czy górnik po tym jak się nawdycha w pracy? Wdychać dalej bo jak 8 godzin był w smrodzie to kolejna godzina nic nie zmieni? A co do masek na ulicy, to tam jesteś na zewnątrz, i zadymienie czy zapylenie jest mniej skondensowane niż w małej kotłowni, gdzie wymiana powietrza jest niewielka. Też pozdrawiam i urazy nie mam, miło czasem sensownie pogadać na YT.
@Pafko-dd2dg
@Pafko-dd2dg 5 жыл бұрын
Porada ok,ale już nie na czasie. Fotowoltaiczne ogniwa na dachu,pompa ciepła,studnia głębinowa i wtedy nic nie robisz!!! Jestem samowystarczalną u,fakt kosztuje,ale przelicz swoje rachunki weź kredyt i śmiej się z tego jak ja .
@piotrhoynski8640
@piotrhoynski8640 5 жыл бұрын
CZEŚĆ PIOTRZE ,CIEKAWY JESTEM CZY JESTEŚMY JAKOŚ SPOKREWNIENI ,. ZADZWOŃ 694-067-395 POZDRAWIAM ., MUZYK KOMPOZYTOR ,. PIOTR HOŁYŃSKI .
DPF w Kotle, Palnik dymu, przeróbka Kotła.
15:49
PRZEMO TRAKTOR
Рет қаралды 104 М.
How Strong is Tin Foil? 💪
00:25
Brianna
Рет қаралды 58 МЛН
Friends make memories together part 2  | Trà Đặng #short #bestfriend #bff #tiktok
00:18
MAGIC TIME ​⁠@Whoispelagheya
00:28
MasomkaMagic
Рет қаралды 36 МЛН
Proste, tanie i doskonałe
6:36
SIEMANDERO
Рет қаралды 204 М.
Kominiarz radzi jak taniej palić w piecu i nie kopcić
3:23
Sądeczanin TV
Рет қаралды 2,3 МЛН
Jak palić, by nie truć czyli ogień bez dymu
4:13
gminasuchylas
Рет қаралды 63 М.
Jak palić drewnem dobrze i bez smogu? | Oblicza lasów #10
4:58
Echa Leśne
Рет қаралды 643 М.
Jak rozpalać poprawnie w piecu BEZ DYMU - wyjaśnienie
8:57
Mosiński Alarm Smogowy MAS
Рет қаралды 134 М.
2. Bezdymne palenie w piecu - wersja dłuższa - Jerzy Głogowski
8:15
ORKA czysto ogrzewa Jarosław
Рет қаралды 334 М.
How Strong is Tin Foil? 💪
00:25
Brianna
Рет қаралды 58 МЛН