podniecamy się modą patriotyczną , tatuujemy symbole polski walczącej i bohaterów , a gdy chodzi o sprawy realnie podnoszące wartość naszą na arenie międzynarodowej dajemy ciała
@januszkow64455 жыл бұрын
Nie my, ale swoją drogą właśnie może kowalscy mogli się zrzucić na to, wystarczyło by w całym necie ogłaszać że jest to opcja dla polski i każdy po 1zł ... itd to samo z grafenem
@jozefsaczek33735 жыл бұрын
Co się dziwić że tak jest zdrajcy państwa polskiego i narodu jak go złapią dostaje wyrok w zawieszeniu albo rok czy dwa do odsiadki a zdrajcy powinni dostawać największą karę 50 czy 100 lat a ci na wyższych stołkach razy 2 albo razy 4 s w Polsce jest tak że tacy przestępcy chodzą po ulicach w białych rękawiczkach w krawatach jeszcze z ochroniarzami
@henrykdomagala61985 жыл бұрын
Polska to dziwny kraj ---------gdzie Polak ......się zagubił.... w gąszczu polactwa
@montffa92223 жыл бұрын
To nie my dajemy ciała, tylko grupy interesów i ludzi mających wpływ na różne sprawy dla Polski. Ale grupy te, to nie są Polacy. To są ludzie o wątpliwym pochodzeniu i państwowości. Ludzi tych trzeba odsunąć od wszystkiego i to szybko, bo obudzimy się z rękami w gów...e.
@mariuszmarian23283 жыл бұрын
Przy takich technologiach nie ma przypadkowosci. Wywiady gospodarcze działają pełną parą. To co sie sprzedaje publice jako nieporadnosc państwowa jest dobrze zaplanowaną akcją. Gdzie jest CBŚ? Moze tez w jakiejś kieszeni? Od wiekow ten kraj w centrum EU jest polem bitwy wywiadowczej
@JarKo8807 жыл бұрын
Przez 6 lat pracowałem w Ammono. Wiele się nauczyłem i zdobyłem cenne doświadczenie. Szkoda, że tak potoczyły się losy firmy. Moim zdaniem jedna mała firma nie da rady się przebić. Potrzebny jest poważny program wspierania konkretnych dziedzin i innowacji. Za tym musi iść finansowanie, edukacja, ochrona przed szpiegostwem przemysłowym itp. Firmy powinny być prywatne ale koordynacja i wsparciem w nawiązaniu kontaktów oraz usuwaniu barier administracyjnych powinny się zająć dedykowane agencje państwa.
@danielprzybyowicz16847 жыл бұрын
Ciężko jest się przebić,kiedy ty płacisz wysokie podatki i musisz walczyć z pierd*oną biurokracją, a konkurencja z zagranicy dostaje dofinansowanie od państwa za tworzenie miejsc pracy i obniżkę podatków. Szkoda słów system państwowy zamiast pomagać jeszcze kładzie kłody pod nogi
@DSW795 жыл бұрын
Oczywiście - dziś nie chodzi o centralne sterowanie, ale o wsparcie aparatu państwa, w dziedzinach, w które Pan wskazał. Chińczycy tak robią i się nie p... a my powtarzamy jakieś bzdety, że nie możliwa jest pomoc publiczna. Teraz PiS ma pieniądze i podobno wolę polityczną - ciekawe czy można jeszcze coś zrobić?
@velox815 жыл бұрын
Tu raczej chodzi o to ,że żadna polska firma nie potrzebowała tego wynalazku bo jak ? U nas nie ma firm które na masową skalę potrzebują wynalazków . Nie ma firm elektronicznych nie ma firm samochodowych ... więc tylko mogli sprzedać za granicę . Smutne to ,że nie ma instytucji która by wynalazła by wspierała takie firmy .Ale z drugie strony co da tak firma jak nie ma rynki zbytu i kółko się zamyka .
@wojteknowak25475 жыл бұрын
Program wsparcia przecież jest 500+
@barlusd5 жыл бұрын
Dlatego czasem lepiej jest patent sprzedać. Japończycy maja rozwinięty przemysł elektroniczny a w Polsce nie byłoby wsparcia.
@rafacyganik3257 жыл бұрын
Który to już raz słyszymy to samo. Niebieski laser, grafen, a mówią że polak mądry po szkodzie.
@IgorSantarek7 жыл бұрын
Rafał Cyganik polak nie jest mądry nawet po szkodzie z tego co można zaobserwować. Taka polska.
@ThePolishhawk7 жыл бұрын
To okazja do wyciągnięcia łapki po kasę. Pseudonaukowcy polscy zawsze jak ktoś opatentuje coś to nasi też to coś potrafią ale potrzebują kasy, chyba na zakup licencji. Polska jak już coś produkuje to zawsze na licencji choć są wyjątki np. VIGO System.
@jacentol7 жыл бұрын
... nową przypowieść Polak sobie kupi, jak i przed szkodą tak po szkodzie głupi...Jan Kochanowski
@modelarski7 жыл бұрын
Po prostu nie wystarczy coś wymyślić. Od pomysłu do wdrożenia i jeszcze zarabiania na tym, jest daleka droga. Brakuje dobrych menadżerów biznesowych...
@aleksanderwelter22055 жыл бұрын
nie prawda tak to nie brzmi - i każdy urywa końcówkę . Polak mądry po szkodzie ale i po szkodzie głupi dokładnie brzmi to tak"Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi"
@mbomam896 жыл бұрын
Syndyk sprzedał Ammono za chyba 15 mln zł - Jakoś w połowie 2018 roku. Nabywcą został Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Twórcy firmy, mieli być przywróceni do pracy. A kilka dni temu wszystko zostało sfinalizowane. Dyrekcja instytutu zapowiada komercjalizacje produkcji kryształów 2-calowych - za 2 lata. Zobaczymy co z tego będzie.
@pingwingugu55 жыл бұрын
Ciekawe, może nie wszystko stracone. Masz jakieś źródło do poczytania?
@jannowak90525 жыл бұрын
Też poczytałbym. Zapodaj jeśli masz pod ręką.
@182mcg15 жыл бұрын
Zgłaszam swoją kandydaturę do pracy
@maciejb4865 жыл бұрын
www.pb.pl/ammono-szansa-na-reaktywacje-950032 Znalazlem coś takiego
Polak wynalazł, Amerykanie kupili, Chińczycy produkują a żyd liczy pieniądze.
@erwin_adv7 жыл бұрын
witaj na planecie Ziemia :)
@teedy196117 жыл бұрын
świetny komentarz
@pawewilkosz99387 жыл бұрын
Marcin T Jeśli tak faktycznie było i jest wyraźny(doceniony?) udział Polaka w całym procesie inwestycyjnym to przecież mogą się dogadać o podziale zysków.Chyba,że z jakichś powodów ktoś zaniechał możliwości czerpania zysków.Doprecyzując: Jeśli zgodzono się na jednorazową opłatę na początku za technologię wytwarzania to późniejszy podział zysków w świetle tej umowy obowiązuje już pozostałych.To uczestnicy całego przedsięwzięcia wiedzą najlepiej za co komu opłata wg umów i kto się do czego zobowiązał.
@pawewilkosz99387 жыл бұрын
Marcin T Jeśli faktycznie tak było i Polak ma w tym znaczący(doceniony?) udział to przecież mogą się dogadać odnośnie podziału zysków. Chyba,że z jakiegoś powodu ktoś świadomie zaniechał czerpania korzyści finansowych.
@ukaszawicki7 жыл бұрын
Bo dla mądrych ludzi to są zawsze dobre czasy
@pingwingugu57 жыл бұрын
Fajnie, że o całym przedsięwzięciu dowiadujemy się jak sprawa już leży...
@ksz72436 жыл бұрын
Aż przykro takie filmy oglądać :( Fajnie że Pan to nagłaśnia
@edtix7 жыл бұрын
Miałem przyjemność rozmawiać z dr Dwilińskim po którymś z wykładów. To co powiedział autor filmu to tylko mały fragment. Problemy biurokratyczne praktycznie uniemożliwiają sprzedanie firmy nawet za granicę. To jakiś koszmar. Technologia po prostu zdycha, linie produkcyjne stoją pomimo dużego zapotrzebowania na ten surowiec, a duże zagraniczne firmy nie chcą zainwestować ponieważ uważają, że duże inwestycje w Polsce są zbyt ryzykowne (nie znasz dnia ani godziny jak nowy podatek wejdzie albo restrykcje, koncesje, pozwolenia czy inne ograniczenia wolnego rynku). A zastosowań jest 10 razy więcej!
@blase11017 жыл бұрын
G DXR Tak. Zwłaszcza, że te zachodnie firmy nie płacą wcale podatków albo płacą bardzo ograniczone, a jak mija okres bezpodatkowy to centrala sprzedaje firmę innej swojej spółce i od nowa działa bezpodatków. W moim mieście jest zachodnia firma, która działa od prawie 20 lat i ma już 5 z kolei nazwę i logo, a poza nazwą nic się tam nie zmienia.
@DeamonELEJ5 жыл бұрын
Ja tą historię (a w zasadzie jej początek, ponieważ było to sporo lat temu) słyszałem od ojca dr Dwilińskiego - prof. Dwilińskiego, z którym miałem przyjemność na zajęciach na PW. Wtedy jeszcze firma nie była w stanie upadłości, a wręcz przeciwnie, były to lata jej świetności. Jednak już wtedy profesor opowiadał o trudnościach jakie stawiają polskie realia. Smutne.
@microSENSEeu5 жыл бұрын
...a inwestor z Cypru to przypadkiem nie miał trochę wspólnego z Polską (np. Kulczyk, etc.) i całkowite przejęcie firmy na wzór polski, czyli poprzez doprowadzenie do upadłości...Ta historia pokazuje cechy Polaków i Polski. Był prof. Czochralski (wszystkie monokryształy krzemu dla produkcji elektroniki są wytwarzane metodą Czochralskiego), wyjechał do Niemiec, tam robił karierę, opracował technologie produkcji nowych stopów stali dla koleji, wrócił do PL, oskarżono go o kolaborację z Niemcami, wyrzucono z uczelni, otworzył pod Poznaniem fabrykę pasty do butów...Był Jacek Karpiński, twórca najlepszych komputerów na świecie jeszcze przed standardem IBM, proponowano mu pracę w UK, Szwajcarii, ale chciał pracować w PL, tu PRLowskie władze doprowadziły jego wynalazki i jego samego do ruiny. Natomiast w tamtych czasach Ci co wyjechali to projektowali za granicą (np. magnetofon Nagra) i wprowadzali swoje wynalazki z sukcesem. Teraz przykład twórcy technologii grafenu, którego zwolniono z pracy przez nowego dyrektora ITE. A odnośnie Ammono jakie były by losy firmy gdyby przejeła ją japońska Nichia. A odnośnie technologii półprzewodnikowej, wyobraźcie sobie współpracę firm Ammono, Vigo, Top Gan (niebieskie lasery mocy) i sumaryczny potencjał know-how firm. Ja jestem optymistą, ale żeby firmy i Polacy się wzajemnie nie wykończyły, potrzeba było by jakiejś zewnętrznej firmy (Nichia, Cree), która by na takiej współpracy zarobiła i nadzorowała, bo sami Polacy nie zarobią a się wspólnie wykończą.
@KamilSkalny7 жыл бұрын
Przestańcie marudzić. Jesteśmy światowym liderem w produkcji jabłek i malin.
@69Gapcio5 жыл бұрын
...a byliśmy potentatem produkcji wszelkich kartofli!....
@benyhil77125 жыл бұрын
i smogu!!
@marczel5 жыл бұрын
@@benyhil7712 więcej smogu produkują Niemcy ;)
@calaprawdaoprawdzie5 жыл бұрын
chyba Youtubowych trolli
@patrykzuchowski93445 жыл бұрын
I mamy największe złoża węgla w Europie
@1986longer7 жыл бұрын
Państwo powinno bazować na innowacyjności własnych krajowych firm i naukowców. To właśnie dzięki temu jedne państwa są potęgami elektroniki jak Japonia i ich sąsiedzi, inni rozwinęli motoryzację. Tyle patentów sprzedanych lub zignorowanych pomysłów albo z braku kasy albo prywatnych interesów. Ładuje się kasę w ojca Rydzyka, w latach wcześniejszych w inne bzdury zamiast w to co kraj rozwija i winduje na międzynarodowej arenie. Lista polskich wynalazków jest bardzo długa, pomysłowych ludzi jeszcze dłuższa. Ale najłatwiej jest sprzedać swój przemysł, pomysł i jeszcze know how.
@henrykdomagala61985 жыл бұрын
ale najpierw powinniśmy ----ZDEFINIOWAĆ pojęcia PAŃSTWA i POLSKOŚCI------bo jesteśmy w głębokiej N I E Ś W I A D O M O Ś C I >>>>>
@jacek-jan4 жыл бұрын
100% racji Jedni opłacają Rydzyka drudzy Michnika. I tak non stop od 89
@czyzy17 жыл бұрын
Polakami rzadzi "zagranica" .. a im nie jest na reke rozwoj Polski.
@mariabrucka8437 жыл бұрын
czyzy1 No właśnie, to jest powód takiego stanu rzeczy, że nie możemy się rządzić we własnym kraju. Potrzebne jest powszechne przebudzenie narodu, ale tylko marzyć o tym. Jednak nic nie trwa wiecznie i naszym zaborcom powinie się noga.
@bazejwyrwas69203 жыл бұрын
xD
@aryon557 жыл бұрын
Po co dotować własną technologie, jak można kupować złom za ciężkie pieniądze od naszych "przyjaciół" z zagranicy.
@medureczek7 жыл бұрын
Po co dotować? A no po to, żeby ludzie nie zajmowali się np. składaniem komputerów i maszyn tylko żeby zaniechali rzeczy, które prowadzą do najlepszego wykorzystania ich zasobów i poszli w stronę dotacji!
@aryon557 жыл бұрын
To było pytanie retoryczne.
@georgestepson57377 жыл бұрын
Piotr Cynglowsky Ile masz w kieszeni, 5 - 10 tys? Stać nas na to? Wybacz... realia nas zagryzą, że nie wspomnę o wielkich koncernach...
@rzizmont896 жыл бұрын
Koszt patentu to jest Góra kasy. Nikt tych regulacji nie tknal od lat
@krzysztofko877 жыл бұрын
Witam panie Tomaszu. gratulacje. Sonda 2, super. Pozdrowienia z Łodzi
@Agii00835 жыл бұрын
Aż przykro się tego słuch, gdy kolejny genialny pomysł genialnych umysłów ginie w polskiej rzeczywistości...
@kodo88657 жыл бұрын
Brawo!!! Komentarz rzeczywistosci trafiony w punkt. Długo jeszcze tak będzie i jak padło na koniec "bardzo to przykre". Mamy swietną kadrę naukowców a koncerny nas robią jak chcą bo Państwo nawet nie rozumie o co chodzi i jak traci. Przykre...bo to tylko jeden z wielu przykładów
@mirekwalczak94184 жыл бұрын
ileż to polskich firm "upadło" a myśl technologiczna i geniusz ludzi, którzy wymyślali rzeczy wielkie poszły w pi..du. Trzeba by znów politycznie skomentować, ale na to nie mam siły. Mam tylko nadzieję, że to się w końcu zmieni. Dzięki za takie filmy, głosy. Są ważne.
@jacekplacek28535 жыл бұрын
Nie chodzi o to że to było w Polsce czy a Ameryce, chodzi o to że założyciele byli naukowcami a nie biznesmenami, potrafią zrobić azotek galu ale nie potrafią zarobić na tym kasy, biznesmen nie potrafi wydobyć azotku galu ale wie jak na nim zarobić i tu doszukiwałbym się całego niepowodzenia.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
Dlatego powinno być tak, że wszystkie kraje współpracują dla wspólnego dobra, a nie rywalizują i się ścigają, robiąc coraz większy kontrast między "bogatszymi" i "biednymi" krajami.
@waltkowalski.5 жыл бұрын
1:20 A kryształ w blureyach chyba też wymyślili Polacy , ale patent sprzedano
@simbasimba25285 жыл бұрын
Serce pęka,kiedy słyszy się o marnotrawieniu naszego dorobku,kultury,technolog....
@detomastah5 жыл бұрын
Dobry film, chciałby się posłuchać więcej historii z rodzimego podwórka naukowego.
@tomaszsot71247 жыл бұрын
My to mamy spore doświadczenie w pozbywaniu się autorskich technologii i sprawianiu że każdy na około czerpie zyski na czymś co oddajemy za grosze. To nam wychodzi bardzo dobrze
@olrob117 жыл бұрын
Nie ma takich polskich firm prywatnych które byłby w stanie rozwijać taką technologię. W Polsce w ogóle jest niewiele fir
@komisariatnr31275 жыл бұрын
To takie polskie. Pod Grunwaldem pokonaliśmy zachód ,ale ich nie dobiliśmy i dzisiaj to się mści .
@pawewiejacha39765 жыл бұрын
Niestety, ale tak jak to powiedziałeś pod koniec - bardzo to przykre...
@patryk70477 жыл бұрын
zareklamujcie te video dajcie łapki może jak więcej osób zobaczy i zrobi się szum to coś się ruszy
@At0m71377 жыл бұрын
Nic to nie da , Polskie patenty nigdy przez nasz idiotyczny rząd nie bedzie wspomagany , za głupi kraj by stać sie wielki , te technologie, stocznie ,kopalnie i inne wysprzedali bo sie nie opłaca, a inne kraje sie bogacą
@DerekHundik7 жыл бұрын
Grzegorz P a gdzie Ty widzisz nasz rzad ? Polacy nie maja swojego rzadu od dawna. To sa wszystko obcy.
@skrat10015 жыл бұрын
A wy tak bedziecie tylko siedzieć i narzekać...
@robsonicam7 жыл бұрын
Podobnie bylo z grafenem i kiedys z niebieskim laserem :(
@GenderWoman6665 жыл бұрын
Niebieski laser też był nasz??? :o
@rejsmont7 жыл бұрын
No tragedia - japoński inwestor chciał większościowy udział w firmie w zamian za swoją inwestycję. To raczej normalne! Jak mam w coś zainwestować grube pieniądze, to chcę coś z tego mieć!
@ShinzouNoNaiOtoko4 жыл бұрын
Radosław Ejsmont tragedią jest to, że muszą inwestować zagraniczne firmy, a nie Państwo Polskie. Bo lepiej wydać 2mld na TVP niż naukę i badania
@Gokdb7 жыл бұрын
Jest to naprawdę bardzo przykre co Pan powiedział, ludzie którzy walczyli za ten kraj, to się teraz w grobach przewracają...
@YouTubeChillZone7 жыл бұрын
Pamiętajcie ludziska że to nie wina polityków tylko NAS WYBORCÓW jest nas zaledwie kilkaset tysięcy ludzi interesujących się polityką w tym kraju do tego jesteśmy podzieleni na fankluby polityczne. Zostawmy podziały i wymagajmy od władzy żeby wprowadzali pozytywne zmiany albo chociaż nie wtrącali się do gospodarki.
@michaltch92466 жыл бұрын
Odkąd zacząłem studia na podobno topowej uczelni w Polsce, podobno najlepszym wydziale xd mam wrażenie, że niestety od kilkudziesięciu lat nie przykłada się wagi do rozwoju nauki. Szczerze poruszona sytuacja ani trochę mnie nie dziwi. Mam nadzieję że każda następna osoba która będzie miała szansę na stworzenie czegoś tak niesamowitego, po prostu to zrobi nie zależnie od pochodzenia kapitału. A później po osiągnięciu sukcesu wróci tutaj kształtować naszą przyszłość.
@JanKowalski-bm3be6 жыл бұрын
Faktycznie jest to przykre co tu jest przekazane.Na to wychodzi że innowacyjność najlepiej zarabia w polityce i mediach np.do kreowania polityka,działacza społecznego i tym podobnych osobom.
@jozefsaczek33735 жыл бұрын
Normalność w polskiej rzeczywistości mój projekt turbiny wodnej też dla polskiego urzędnika jest perpetum mobile tylko że dla mnie to jest bandytyzm inspektor sprawdza opisy i rysunki techniczne i zatwierdza pokazuje się w biuletynie informacyjnym wziął do ręki drugi inspektor , i napisał że to jest perpetum mobile pierwszego stopnia jak by było mało po ukazaniu się w biuletynie informacyjnym to za niedługo strona zawieszona dla mnie to nie jest zwykłym zbiegiem okoliczności tylko celowe działanie korporacji energetycznych
@Lukasz727 жыл бұрын
To jest kurczę Polska
@ccc52267 жыл бұрын
This is Sparta !
@alembiks7 жыл бұрын
To jest kogut Rosja.
@takwsumie11647 жыл бұрын
Żyje w polsce. Oł je. Jak sie cieszę. Jest wspaniale. Kocham to. Wspaniały kraj, wspaniali ludzie. nigdy z tąd nie wyadę... NIGDY
@RP-ci8qe5 жыл бұрын
Panowie. Wiadomo co jest priorytetem dla rządzących.... św. spokój i wybory. Przez 25 lat wydaliśmy 160 mld! Pln na górnictwo tylko. I górnictwo mamy piękne, mocne i bogate. Nie prawda, że nam nie wychedzi....
@pawewojcicki69987 жыл бұрын
Facet uprawia propagandę. 1. Twierdzenie że zastosowanie oświetlenia z diod na Azotku Galu zwiększy zasięg samochodów elektrycznych 2-krotnie jest kompletnie nonsensem, po prostu dlatego że większość energii w samochodzie jest jednak zamieniana na energię kinetyczna a nie świetlną, dlatego nazywa się to samochodem a nie lampą. 2. Zastosowanie laserów w telefonach? Do podświetlania LCD w telefonach nie stosuje się Laserów tylko diody LED. Ponadto na "krystaliczną czystość barw" (lub cokolwiek autor miał na myśli) odpowiada przede wszystkim luminofor w diodach UV. 3. Dioda z Azotku Galu a super szybki internet, no to już jest kompletne mylenie pojęć. W światłowodach stosuje się diody podczerwone z Arsenku Galu, przede wszystkim dlatego że światłowód zaczyna tłumić wszystkie fale o długości poniżej 1,3nm. 4. Kompletnie nie rozumiem co autor chciał przekazać tym filmikiem. Z tego co zrozumiałem to firma istnieje, jest Polska, ma rozwinięta technologię,a upada ponieważ nikt nie chce ich produktów. Autor nawet am twierdzi że patenty prawdopodobnie zostaną sprzedane za grosze, co go tak bardzo martwi. Jeżeli sam wierzy w ten biznes i widzi okazję nabycia tanio patentów to powinien w nie zainwestować. Problem z Azotkiem Galu jest taki że nikt nie potrzebuje już drogiej technologi wytwarzania tego półprzewodnika w oparciu o podłoże właśnie z tego półprzewodnika. Została rozwinięta tania technologia wzrostu kryształów GaN na podłożu szafirowym. Nie daje to może produktów jakościowo tak dobrych jak produkcja na podłożu GaN, ale ponieważ ten półprzewodnik na skale przemysłowa używa się tylko do produkcji źródeł światła, ta jakość wystarcza w zupełności. Dlatego firma upadł bo rozwineła technologie której nikt nie chce kupić.
@mikoajg19385 жыл бұрын
Zgodzę ze wszystkim z wyjątkiem twierdzenia, że wzrosty na szafirze są wystarczające - patrz szkoła amerykańska, ktora cały czas wydaję kasę na rozwój natywnych i tanich podłoży. Jest wiele zastosowań, gdzie gan na szafirze odpada, a nawet istotną różnicę stanowi metoda jaką otrzymywane jest podłoże czy warstwy (hvpe, amonotermalna czy mocvd różnią się znacznie).
@tomtomasz97985 жыл бұрын
KRaj nad wisła zamieszkują POLACZKI - nadzorcy nam mowia jak mamy myslec i co mamy robic . Ostatni co sie sprzeciwial temu zginął w 63 roku z rąk bezpieki. My jestemy pokoleniem tych co wybrali "spokojne życie" - praca , dzieci , kredyt... niby normlanie - ale gdzies tam w oddali widac ogrodzenie i wieżyczke z nadzorcą.
@robertr35295 жыл бұрын
zepsuł mi pan wieczór! Jeszcze poproszę film o polskim grafenie ... jak już się upijać to na smutno!
@slawekslawekslawek37 жыл бұрын
Robimy zrzutkę na ten patent ???
@The07phillip5 жыл бұрын
awa Pawel jest to jakiś pomysł
@_andrzejek_14355 жыл бұрын
Gdy zmieni się władza proponuję ta obecną osadzić za to
@GilbertoDePiento25 жыл бұрын
To naprawdę jest bardzo przykre... Tyle pomysłów, technologi, różnych patentów, mądrych ludzi, a wszystko to oddajemy za bezcen, tylko dlatego że inni ludzie nie potrafią tym pokierować, nie potrafią przeznaczyć, zebrać i przeznaczyć na to odpowiednich pieniędzy, i ukierunkować "tego" właśnie. "to" było by źródłem sporej ilości dochodów i rozwijaniem gospodarki. Ci mądrzy już dawno opuścili kraj, pozostali muszą patrzyć, słuchać i oglądać to co inni mądrzy nam właśnie uświadamiają.
@fra.engelica7 жыл бұрын
Dlatego jestem za wspieraniem polskiej nauki, a nie kościoła. Gdyby Polska zaczęła inwestować w naszych naukowców i badaczy, to na pewno nie bylibyśmy państwem drugiej kategorii w Europie.
@smieci2716 жыл бұрын
No tak, ale porównaj sobie jakie przełożenie na głosy ma profesor uniwersytetu a jakie klecha. W tym zniewolonym kraju to jest nie do przeskoczenia.
@Strategiusz5 жыл бұрын
Większość będzie na takie historie reagować emocjonalnie, ponieważ jest to historia o jednej firmie. A takie historie zdarzają się wszędzie. Emocje będą powodować nieracjonalne żądania jak takie, by wprowadzić więcej redystrybucji w pańśtwie.
@adamdobr3966 жыл бұрын
Podobnie z technologią grafenu ! Pozdrawiam serdecznie
@Tarvezz6 жыл бұрын
"za długo starał się utrzymać firmę w Polsce" Smutne i przykre! To pokazuje że w polsce nie ma i nie będzie przyszłości. Jestem jednym z tych którzy uciekli z tego chorego kraju i prawie* pod każdym względem nie żałuję tej decyzji. *Do rodziców i przyjaciół wracam dwa razy do roku :(
@ryszardsokolow92085 жыл бұрын
A ja co 10 lat.
@sebastiankondraciuk66803 жыл бұрын
Jest jeszcze jeden materiał który dzisiaj robi zawrotna karierę w dzisiejszej elektronice. To węglik krzemu SiC. I też swego czasu były pracę nad nim w polskim instytucie ITME i była nawet jakaś współpraca z firmą CREE światowym liderem dzisiaj w produkcji tegoż materiału. Ale dość narzekania. Są też przykłądy że w Polsce może sie też coś udać. Chodzi mi o przykład firmy VIGO. Założyli ją naukowcy którzy wyszli z uniwersytetu i załozyli firmę podobnie jak Ammono. Dzisiaj mają unikatowe produkty czyli nie chłodzone detektory podczerwieni. Firma się rozwija i tak np. zatrudniła dr. Strupińskiego do wytwarzania materiałów pólprzewodnikowych. Więc nie jest tak że w Polsce nic nie może sie udać. Może film o VIGO Panie Tomku :)
@c1n3k0087 жыл бұрын
To co Pan mówi od 4:58 o tym, że firma nie miała doświadczenia w wycenie. Tu bym mógł dodać że tyczy się co całej polskiej innowacyjności - brak merytorycznego podejścia do tematu. Polecam każdemu zapoznanie się z jakąś listą np. grantów badawczych przyznanych oraz nie przyznanych . A szkoda bo środki się marnują a ciekawe tematy uciekają albo idą w zapomnienie....
@you..tube..7 жыл бұрын
Stara praktyka doprowadza się coś do upadłości by sprzedać za grosze.
@marcinligas35385 жыл бұрын
To przykre tylko dlaczego niewykupiła tego np.PGZ ? Też mogę się wypowiedzieć o jakichś typach badań czy experymentach które zostały skradzione albo zabrane przez oszustwa czy nawet sztucznie stworzone przez oszustwo żeby uzyskać odpowiedni manewr do dalszego oszustwa w celu przejęcia danej technologii czy pomysłu , takich przykładów jest wiele a zawsze kończy się na pieniądzach i sławie z reguły skradzionej np. Tesla . Pozdrawiam
@Alaryk1117 жыл бұрын
Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie"; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi. - Jan Kochanowski, księgi wtóre pieśń piąta
@southyasunari5 жыл бұрын
Trzeba wspierać Rydzyka, to jest polska innowacja.
@ukaszbeben25575 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Problemem jest to też, że naukowcy nie mają smykałki do interesów. Unia europejska stawia na innowacyjność i pieniądze by się znalazły, były preferencyjne kredyty do 20 mln złotych by odciążyć firmę. Jeżeli Ci naukowcy dalej by chcieli iść w tę technologię powinni odbudować maszyny i zatrudnić humanistów. Pewnie dużo osób będzie się śmiało, że humaniści nie są potrzebni na rynku, ale dzięki im i abstrakcyjnemu myśleniu, bez skupiania się w szczegóły technologiczne są wstanie walczyć na rynku.
@tomek72pl785 жыл бұрын
W krajach rozwiniętych (a Polska rzekomo do takich dołączyła) takie firmy nie mają problemów z pozyskaniem finansowania ... Oczywiście zdarzają się też naciągacze, firmy krzaki (także w USA), których JEDYNYM CELEM jest wyłudzenie funduszy ... Dlatego uważam, że w Polsce (która moim zdaniem ciągle jest na dorobku) - powinien być jakiś komitet naukowy, który opiniowałby takie projekty - i wydaje mi się, że wtedy można pozyskać kapitał emitując akcje, czy rząd emitowałby obligacje i w ten sposób wspierał polskie firmy ...
@RobertKochan5 жыл бұрын
Duda zamiast latac po kosciolach mógłby wejsci od czasu do czasu na uniwersytet.
@K3razdwatrzy5 жыл бұрын
Co innego gdyby produkowali wodę sięconą na szeroką skale !
@maciejnejman51267 жыл бұрын
Mieć nadzieję, że obecna ekipa (PIS), która mówi tak wiele o konieczności innowacyjności naszej gospodarki, rękawice jeszcze w tym zakresie podejmie. Szkoda jednak, kiedy cały czas widać brak dojrzałości i kompleksy polskiej klasy politycznej i ogólnie elit zafascynowanych tym, co płynie z zachodu czy od azjatyckich tygrysów, a nie potrafi dostrzec i wykorzystać polskich perełek. Cudze chwalicie, swego nie znacie.
@smieci2716 жыл бұрын
O tak, robią jak nie wiem co. Miliony dla Rydzyka, miliardy na kościół i dziesiątki miliardów na 500+, czyli produkcję dzieci, które z powodu automatyzacji za 20 lat nie znajdą pracy.
@thePrzemko177 жыл бұрын
Powinieneś wyłączyć ten dzwięk pojawiania się tekstu, 0:02, 0:42. Na głośnikach tego nie słychać, ale już na słuchawkach za 25zł jest to mega głośne, kilkukrotnie głośniejsze od Twojego głosu.
@janepko3 жыл бұрын
@Nauka. To lubię Panie Tomaszu, jestem bardzo ciekawy jak poradzi sobie na rynku polska firma, która zaczyna produkować panele fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Ciekawe jak długo pozostanie w polskich rękach.
@Carlito_SIMIO7 жыл бұрын
Cholernie smutne. Szkoda, że jest takie zamieszanie w polityce ostatnio bo może ktoś partii rządzącej by się o tym dowiedział i jakoś zadziałał ;/
@kas1987kas7 жыл бұрын
Tak, i na sanosa oraz kopalnie węgla to jest kasa. Wspierać technologie przestarzałe jest komu... ;|
@piotrfi66137 жыл бұрын
Tak by zadziałał jak było ze słynnym paprykarzem. Póki był PiSowi potrzebny to go zapraszali, obiecywali pomoc itd. Pomocy nie dali a jak przestał być potrzebny to udają, że go nie znają.
@stanwyjatkowy59917 жыл бұрын
Żart miesiąca :) PIS ma ważniejsze sprawy - "Religijne" apele Smoleńskie, likwidacja sądownictwa, itp.
@DigitusDei7 жыл бұрын
Stan Wyjątkowy PiS i tak jest 2x lapszy niż PO i PSL, czyli sprzedać wszystko byleby u koryta zostać i mieć stołki dla swoich. Jak widać to te pajace doprowadziły do upadku w 2015.
@dangerriff83046 жыл бұрын
Oni wiedzą i działają, uwierz mi. Działają by nakraść jak najwięcej.
@maurycyl56925 жыл бұрын
Bo o to im chodziło zniszczyć firme a pomysły zgarnąć za darmo ot życie
@gingergirl66085 жыл бұрын
Kur... Po prostu scyzoryk się w kieszeni otwiera. Przepraszam za słownictwo, ale ciężko mi było znaleźć odp słowo.
@MonaGentryTurbo7 жыл бұрын
Ciekawe ile potrzeba by pieniedzy aby ta firme przywrocic do zywych?
@johnwayne40825 жыл бұрын
Dziękujemy ci Donaldzie T
@js13605 жыл бұрын
Fajny materiał. Są artykuły z marca 2019 że podobno jest finansowanie jakiejś PL organizacji chyba państwowej na poziomie 15mln dla Ammono
@1mektom25 жыл бұрын
Tak się dzieje bo globalny plan dla Polski jest inny. Sprawdzić można liczbę patentów zgłaszanych przez Polskę na tle innych państw EU. Kolejnym ciekawym procesem jest obniżanie poziomu nauczania w Polsce. Jestem pewny że nie staniemy się potęgo technologiczna. :( Głupi konsument to dobry konsument. I dobry pracownik na liniach produkcyjnych...
@TheKapi947 жыл бұрын
Panowie spokojnie ... Polskę sprzedali to co to dla nich jakaś technologia
@zbigniewsalamon83095 жыл бұрын
Dlatego tak waznym pkt programu Lewicy jest 2%PKB na rozwój nauki ,ale istnieją inne źródła jak patronite i inne które mogły by wesprzeć polskich naukowców w takich projektach
@krzysztofsommerfeld35924 жыл бұрын
Instytut Wysokich Ciśnień PAN wykupił Ammono. Może jednak coś z tego będzie :)
@jakubkumor28457 жыл бұрын
Moze moglibysmy zalozyc jakas spolke ktora kupila by to od syndyka?
@mariuszm94027 жыл бұрын
Ten baner jest strasznie denerwujący. Jeśli ma się pojawiać niech robi to bezdźwięcznie :P
@smart_ledtv7 жыл бұрын
To prawda. Do jasnej... ile razy trzeba reklamować swoją stronę na FB w tak irytujący sposób i to w czasie zaledwie 5'40"!?! Autor tego montażu powinien jednak zdawać sobie sprawę, że na odbiornikach ze skutecznym systemem AVL (automatycznym wyrównywaniem poziomu dźwięku) głos doktora w tym "wykładzie" staje się nieczytelny (przez kilka sekund) właśnie przez ten irytujący dźwięk banera wyjeżdżającego (co kilkadziesiąt sekund!) od lewej strony ekranu. Po co to? Kto chce, to sobie ten adres znajdzie choćby w opisie pod filmem. Czyż nie prościej byłoby sobie ten adres FB po prostu wytatuować na czole, żeby był cały czas widoczny i to na środku ekranu? :-p
@johnd47885 жыл бұрын
Ciekawe jaka kwota wchodziła w grę, aby utrzymać firmę? Mniej czy więcej niż to, co Orlen zainwestował w Kubicę?
@marcinkochanowski58727 жыл бұрын
Jakieś namiary ja z chęcią bym sobie to kupił
@Zosiakosmosia5 жыл бұрын
Jakie to smutme. Jeszcze jeden przykład na to, że Polska nauką stoi. Niestety nie wszyscy to widzą. A szkoda!
@sastak20865 жыл бұрын
Niestety ale Tak To już bywa w Polsce że jak coś ciekawego uda ci się wynaleźć , musisz szybko sprzedać jakimś inwestorom za granicę, bo jak nie sprzedasz to doprowadzą twoja firmę do bankructwa i zostaniesz goły i wesoły. A nasi miłościwie nam panujący politycy oczywiście mają w du... Jakieś nowe technologie po co coś produkować jak można wymyślić jakiś Nowy podatek, albo podnieść te co już są.
@elrondzik7 жыл бұрын
A nie jest tak, że w Inst. Wysokich Ciśnień PAN mają wciąż jakieś pomysły na produkcję kryształów z GaAs? Podobnież mają pomysły jak z jego pomocą np. skrócić czas ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych do kilku minut...
@MTWODZU7 жыл бұрын
Cóż Panie Tomaszu. W Polsce najważniejsze jest do kogo należy Trybunał Konstytucyjny i komu jeszcze poskarży się "totalna opozycja". Na więcej nie możemy liczyć, a tym bardziej na wsparcie polskiej myśli technicznej. Polska myśl techniczna może liczyć co najwyżej na opodatkowanie i składki ZUS. Tyle jest w stanie zaoferować władza, bez względu na to pod którym szyldem stoi.
@TerminalWorld7 жыл бұрын
@nauka Pogięło was z tym dźwiękiem dodawanym na linka do facebooka? Irytujące goowno psujące cały efekt programu.
@kordas12657 жыл бұрын
Hej hej nie płaczmy jak to w Polsce jest źle pod względem wynalazków bo to nic nie da ! ! Porozmawiajmy o tym jak i co można zrocić by to zmienić i jak w tym przypadku można uratować taką firme. W jedności siła, razem możemy baaardzo dużo ! Czekam na propozycje co możemy zrobić dla tej firmy !? Myśle, że w takich przypadkach pieniadze nie są istotnym problemem. Są internetowe projekty dla indywidualnych pomysłów np taki wynalazca prosi o wsparcie na zbudowanie utrządzenia i deklaruje ze potrzebuje 10 k $ a na koncie w krótkim czasie jest grubo ponad 100K $. Jest mnustwo możliwości warunek to działać razem głównie intelektualnie potem finansowo pozdrawiam.
@PanJarekKozera5 жыл бұрын
Dodaj jeszcze do tego fakt, że w opracowanie lasera na niebieskie światło był zaangażowany polski profesor Piotr Perlin i obraz niekompetencji polskich władz i organizacji odpowiedzialnych za wspomaganie nauki , prac badawczych i ich wykorzystywanie , stanie się kompletny.
@sylwesters96983 жыл бұрын
super material
@damianox97 жыл бұрын
Polityka platformy obywatelskiej brzmiała niczym jedno zdanie pewnego komedianta: "ostatni gasi światło".
@Czesiorek977 жыл бұрын
Nie zapowiada się, aby w przyszłości było inaczej ;)
@robertrusiecki90337 жыл бұрын
Nie wystarczy coś wymyślić. Trzeba umieć jeszcze to skomercjalizować, czyli zarabiać na tym pieniądze. A to wymaga w zasadzie całego systemu gospodarczego, bo nie idzie tylko o kwestie tylko produkcyjne, ale także marketingowe, logistyczne, finansowe, organizacyjne, czy prawne. Jest całe mnóstwo rewolucyjnych technologii, które nie znalazły rynkowego uznania. Dlatego nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko pracowicie budować ten system gospodarczy nastawiony na zarabianiu kasy na małych, czy dużych odkryciach naukowych, technicznych, organizacyjnych i innych. Trzeba też mieć świadomość, że to jest generalnie kosztowne. W Polsce - kraju dość mocno opóźnionego technologicznie - dużo bardziej zyskowne jest wdrażanie technologii gdzie indziej już opracowanych. A jak już nadrobimy te zaległości, to pojawi się naturalna konieczność wymyślania i wdrażania czegoś nowego, bo konkurencja nie śpi, a kto się nie rozwija, ten bankrutuje. W tym kontekście Polsce brakuje porządnej recesji, która to by przedsiębiorcom uświadomiła. Od początku lata 90-tych - czyli od ponad 25 lata - w Polsce mamy stały, czasem mniejszy, czasem większy, ale zawsze dodatni przyrost PKB. To rozleniwia przedsiębiorców.
@yog287 жыл бұрын
To samo może być z grafenem. Cóż, że go produkujemy ale nic z niego nie wytwarzamy. Reszta świata za jakiś czas wpadnie na to jak go wytwarzać tą metodą, a w dodatku będą produkować z niego wszystko - od elektroniki, po przemysł zbrojeniowy i kosmiczny.
@andyreasoner52897 жыл бұрын
WINNI: kontrwywia (brak osłony), minister nauki (nie wiem kto był w tym czasie), generalnie rząd
@waazik5 жыл бұрын
identyczna historia jak Jacka Karpinskiego. Tez chcial zatrzymac produkcje w Polsce, ale wladze (socjalistyczne..) jego i firme uwalily. polecam artykul "Człowiek i świnie, Jak PRL pogrążyła polskiego geniusza komputerowego "
@MichaStolarskiPL7 жыл бұрын
Tak to jest jak politycy nie posiadają silnego charakteru. Nikt nie chce zaryzykować ew. minusem u elektoratu. Lepiej być biernym i wytykać innym błędy niż samemu próbować zrobić coś by było lepiej. Strasznie mi przykro jak widzę jak polscy naukowcy tworzą kolejne genialne rzeczy, unikatowe na skalę świata, które potem przejmują takie kraje jak USA a później głoszą jacy to oni są genialni :( Współczuje tym naukowcom bo muszą się okropnie czuć kiedy system ich zawodzi :/
@Husarz683 жыл бұрын
Czytałem dzisiaj o tym że Chińscy producenci ładowarek masowo przechodzą na ładowarki oparte o azotek galu... o Ammono w Internecie nie da się znaleźć żadnej aktualnej informacji... Nigdy nie zrozumiem jak to jest możliwe że miliony lecą na bezsensowne projekty, a wszędzie brakuje kasy. Już lepiej jakbyśmy żyli w lepiankach, przynajmniej by nie było człowiekowi przykro.
@madrymedrzec4485 жыл бұрын
I sam panie prowadządzy popierasz takie działania wspierając WOŚP... to ta sama klika co kradnie technologię
@R0SYN7 жыл бұрын
Czy aby w zespole założycielskim s-ki Amono nie zabrakło równie wybitnego jak koledzy fizycy finansisty/księgowgo? Renesansowych omnibusów coraz mniej.
@kamilpersepolis24356 жыл бұрын
Można odnieść wrażenie , że kolejne rządy nie chcą albo nie rozumieją znaczenia innowacji w gospodarce i w nią nie inwestują. Myślę, że nasi naukowcy nie są lepsi od większości innych na świecie ale też nie są gorsi i dlatego coś mogłoby nam wyjść, ale nie tworzymy wielkich firm z technologią zdolna przetworzyć wynalazek i go wypromować na rynku. Tak jest w większości dziedzin. Państwo jest raczej bierne. Dlatego jesteśmy w tyle.
@tramadolihydrohlori7 жыл бұрын
Dd. Przepraszam że przeszkadzam w takiej błachej sprawie. Mógłby Pan podać mi tytuł utworu w podkładzie użyty?
@poziomek907 жыл бұрын
Dlaczego o takich rzeczach dowiadujemy się ostatni? Nie da się zrobić burzy w okół sprawy zanim dojdzie do najgorszego, tak by zwrócić uwagę na problem i uratować technologię?
@dectechnologies11295 жыл бұрын
Chciałbym tylko dowiedzieć się w jaki sposób arsenek galu zwiększy zasięg samochodu elektrycznego dwukrotnie
@tm-zd5wg7 жыл бұрын
Jest to spowodowane następującymi czynnikami:1. Spora część polskiej klasy politycznej nie utożsamia się z tym że Polska i to co polskie może odnieść sukces.2. Inwestor cypryjski - było z góry wiadome że zniszczy firmę bo większość pieniędzy z Cypru to wyprane pieniądze rosyjskie. Zastanówcie się czy Rosji zależy na rozwijaniu polskiej gospodarki? Jeszcze by im wszyscy z kaliningradu pouciekali.3. Polska gospodarka ma mało swojego kapitału. Wiele dużych firm to zagraniczne koncerny, które się zwiną gdy podrożeją koszty pracy. Poszczególne rządy nie stawiały na polski kapitał wobec czego jest on mały i tak bardzo jesteśmy uzależnieni od zagranicznego funkcjonowania. Proponuje przyjrzeć się Chinom co robili jak nie mieli kapitału i co zrobili żeby go mieć tyle co teraz. Jeśli kapitału jest mało każdy dobrze ogląda złotówkę zanim ją wyda więc stąd mała ilość innowacyjnych projektach w polskich firmach. Zajmują się kopiowaniem tego co wyprodukowano na zachodzie i konkurowaniu ceną, co plasuje nas w rozwoju gospodarczym nawet za Chinami. 4. Dosyć częste przekupstwo klasy politycznej która nie wierzy w Polskę, a niektórym wszystko jedno nawet czy będą Polakami czy kimś innym.Wnioski zostawię komentującym.
@ws20524 жыл бұрын
Chyba jeden z bardziej przykrych odcinków.
@bozenal78075 жыл бұрын
Nasza Polska rzeczywistość,za granicą odnosimy sukcesy u nas jakoś ciężko .Jakie to smutne
@folxsgalaxy9937 жыл бұрын
Smutne ale prawdziwe...
@stanwyjatkowy59917 жыл бұрын
A teraz posłuchajmy kolejnej opowieści Morawieckiego o "udogodnieniach dla Polskich firm". Najlepiej do snu tego słuchać.
@888waldi5 жыл бұрын
Od 1986 stało się jasne że na powierzchni zbudować i obronić nic się nie da, rozpoczął się szaleńczo bum na zakopywanie. Dzisiaj na porzuconej powierzchni króluje dziadostwo, umysłowe, finansowe , działające w przeświadczeniu że umrę i wali mnie to. Niestety jako istoty niematerialne pietnujecie się tylko i by się tego pozbyć musicie rodzić się znów . Miejsce świni jest w chlewie, rudego przebiegłego lisa w lesie, leniwa na drzewie, tylko sól tej ziemi znów jest ludźmi ( nie człowiekiem) z aspiracjami do bycia czymś więcej i tak mijają stulecia. Próby zmienienia tego różnie się kończą z rozerwaniem planety na strzępy włącznie. To że dociągnęliscie do komputerów a nawet do azotu galu to cud . Wiek 21 to szansa na poszerzenie własnej świadomości i pamiętajcie po co świni informacja o azotku galu ( może zachowujcie się tak by to kiedyś w przyszłości wykorzystać).