KOMFORT w domu w upały? DARMOWY chłód!

  Рет қаралды 75,035

iZZi instalacje

iZZi instalacje

Күн бұрын

►www.domrzeczywisciepasywny.pl/
►sklep► peflex.cennik24.pl/
0:00 Wstęp
1:42 Komfort w lecie w domu pasywnym
3:02 Gruntowy Wymiennik Ciepła GWC
5:50 Pomiary temperatur w domu
8:52 Punkt rosy
10:08 Czy rekuperacja wysusza powietrze?
11:20 Wymiennik entalpiczny w rekuperatorze
12:09 Klimatyzacja w domu
13:56 Ile prądu zużywa rekuperacja?
14:37 Instalacja fotowoltaiczna. Dom plusenergetyczny
16:23 Zakończenie
KOMFORT w domu w upały? DARMOWY chłód!
#dompasywny #izziinstalacje #gwc #maciejsempinski #rekuperacja

Пікірлер: 603
@michamixor7694
@michamixor7694 11 ай бұрын
Będę oglądał nadal.... Uwielbiam odcinki z Panem Maciejem 😊
@piotrsajgon
@piotrsajgon 10 ай бұрын
Tylko budowa domów kopułowych i cystern daje w naszym klimacie duże oszczędności i odpowiedni komfort zycia za stosunkowo niewielkie pieniądze ale to już przepisami budowlanymi odpowiednio blokują więc to co jest zdrowe, tanie i ekologiczne bo im nie chodzi o nic innego jak o zyski z niewolników reszta to tylko brednie dla wygadanych idiotów.
@cyberneticus7941
@cyberneticus7941 11 ай бұрын
Świetny materiał
@L-81
@L-81 10 ай бұрын
Budowa pasywki od podstaw, fajna sprawa, czekamy.
@piotrsajgon
@piotrsajgon 10 ай бұрын
Tylko tanie budownictwo ma przyszłość a nie cudaczne i drogie eksperymenty bo milionerzy mogą sobie na nie pozwolić a 96% ludności marzy o własnym przytulnym mieszkanku w krótkim czasie i za gotówkę a nie lichwiarski kredyt.
@BorasadPL
@BorasadPL 11 ай бұрын
Warto byłoby zmierzyć rzeczywistą temperaturę powietrza pobieranego przez czerpnię GWC. Jeśli temperatura powietrza w cieniu wynosiła 20 stopni to temperatura powietrza w miejscu nasłonecznionym kilka metrów dalej prawie na pewno nie ma aż 9 stopni więcej. Prawdopodobnie termometr jest wystawiony w jakimś stopniu na bezpośrednie słońce lub jest otoczony nagrzanymi przez słońce powierzchniami wokół termometru, co sprawia, że poprzez radiację te powierzchnie nagrzewają termometr, a powietrze które jest dla promieniowania cieplnego znacznie bardziej przejrzyste, nie nagrzewa się tak samo mocno jak sonda termometru. Niemniej jednak GWC jest bardzo dobrą i efektywną instalacją i serdecznie gratuluję świetnie funkcjonującego domu pasywnego :)
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/mn_UlauJpaZnnLM
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
Przecież to była celowa manipulacja jak większość jego pomiarów i głoszonych teorii. Facet już dawno się w tych kłamstwach pogubił. Uważa się za pomiarowca a mierzy temperaturę powietrza w czerpni termomentrem na tarasie. Po drugie pomiar temperatury w anemostacie robi urządzeniem którym mierzy się temperaturę powierzchni. Nawet w instrukcji napisane jest że urządzenie nie służy do pomiarów temperatury gazów i cieczy. Ustawiona ma tryb niskiej emisyjności służący do pomiarów temperatury materiałów wykonanych z bawełny, korka naturalnego lub porcelany. Zrobił dwa pomiary i jeden pokazywał 19*C a drugi 17*C. I bezczelnie mówi że dmucha 17*C skoro wcześniej termometr za centralą pokazywał 19 *C. Magicznie temperatura powietrza nie mogła się obniżyć. Śmiem twierdzić że była nawet wyższa.
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
Tak jak napisałeś są ludzie którzy za kasę dla innych wykonują płatną reklamę i marketing albo fałszywą flagę w polityce, żeby innym ludziom zapracowanym i zadłużonym mogli wcisnąć następny produkt, który za jakiś czas okaże się utopionymi nadziejami i pieniędzmi jak to nas od 34 lat okradają dla lichwy chazarskiej i spekulantów funduszy inwestycyjnych jak Black Rock .......A Polski już nie ma.
@Lates78
@Lates78 11 ай бұрын
@@neezmarcin pomiary temperatury faktycznie trochę z d... ale idea jaką przedstawia po prostu działa. Nie ma się co podniecać i obrzucać inwektywami. Co do 17C czy 19C to też nie masz pełnej wiedzy jak ten pomiar 19C został wykonany. Jeśli 15C wpływa do reku, to może i 17C jest OK, skoro temperatura anemostatu tyle wynosi ;)
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
@@Lates78 weź pod uwagę że ma ustawioną niska emisyjność na pirometrze to raz. Jak nie mam pełnej wiedzy skoro pomiar wykonywał i wszystko jest na filmie. Po drugie wcześniej pokazywał że z GWC wpływa powietrze o temp. Około 16*C a za centrala już ma temperaturę 19*C. Więc jak może mieć 17*C na anemostacie? Skoro wcześniej było 19*C ? Po trzecie przy pomiarze gdzie wyszło 17*C celowal do środka anemostatu i zrobił nieprawidłowy pomiar. Ponieważ laserowy wskaznik ma znaleźć się w na całej powierzchni mierzonego materiału. Temperatury i wilgotności wypływającego z anemostatu powietrza pirometrem nie zmierzył. A tak można by było z entalpii wyliczyć ile tej energii dostarcza do budynku. Po co opowiadać pierdolety jak można to zrobić dobrze i pokazać konkretne wyniki. Przyjmujemy że na anemostacie jest 19*C . Jeśli było około 16*C I 85% za gwc to z wykresu Molliera odczytany że przy 19*C mamy 70% wilgotności - entalpia 43,3 kJ/kg Bosch zmierzył temperaturę otoczenia w pokoju 23*C i 63% wilgotności - entalpia 51,1 kJ/kg. Różnica entalpii to 7,8 kJ/kg (60 : 3600) x 1,17 x 7,8 = 0,152 kWh. Całe 152 Wh energii. A Pan Maciej twierdzi że jest to lepsze od klimatyzacji 😉 Wspomaga to wentylację ale też swoje kosztuje i ile tego "chłodu" wytworzy? Gdzie moja klima na minimum robi 800 Wh, a średnio 3600 Wh. Tego nawet nie ma po co porównywać, dzień do nocy.
@MhUser
@MhUser 10 ай бұрын
u mnie temperatura nie przekracza 24 stopni bez klimatyzacji ani gwc; mam izolację bez mostków i masę akumulacyjną oraz rekuperację i dobrą szczelność powietrzną; w nocy wietrzę jeśli jest zimniej na zewnątrz, w dzień spuszczam rolety jeśli nie potrzebuję używać okna; mam komfort
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
A co z obowiazkową wymianą powietrza w łazienkach i kuchni? W dzień nie ma wentylacji? Czyli nie ma czym oddychać?
@MhUser
@MhUser 2 ай бұрын
​@@cezaryczech3817wentylacja działa zawsze, w nocy gdy jest chłodno czasem dodatkowo otwieram okna
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 2 ай бұрын
@@MhUser Czyli masa akumulacyjną, szczelność i izolacja robią robotę. Możesz jeszcze powiedzieć co stanowi masę akumulacyjną?
@MhUser
@MhUser 2 ай бұрын
@@cezaryczech3817 betonowa płyta fundamentowa, ściany silikaty, tynki gliniane, podłogi i sufity drewno, drewno gdzie się da
@arturcemel5441
@arturcemel5441 11 ай бұрын
U mnie działa gwc płytowy 400 plus rekuperacja reqnet 500 wkoncu się udało założyć. Powietrze jest całkiem inne żywsze lepiej się śpi. Temp nawiew z gwc i req to 18stopni przy tem zew 26. Klima to nie jest ale w domu utrzymuje stała temp 22stopni gdzie na dworze 26 i więcej. Dodam że mam duże przeszklenia na których są żaluzje fasadowe założone i okna są zasłonięte lecz nie całkowicie. Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
"U. Mnie jest gwc 400 płytowy i wkoncu udało się podłączyć rekuperacje requnet 550 przez Piotra klimap. Powiem ze może chaty nie wychlodzi bo to nie klima ale różnica na zew tem 32 stopnie (20.08. 23) nawiewne powietrze przez gwc to 19.9 usuwa 26z domu wiec nie najgorzej. Czekam na zimę. Koszt gwc 15tys pozdrawiam" Czyli im wyższa temperatura na zewnątrz to wydajność spada bo przegrzewa się grunt. Tak z ciekawości z jaką wydajnością pracuje centrala wentylacyjna?
@maciejszczepa4691
@maciejszczepa4691 2 ай бұрын
Nowe przepisy co do magazynu energii elektrycznej w sieci są o wiele gorsze niż aktualna opcja ( może dojść do tego że ludzie jedzą płacić za nadmiar wyprodukowanej energii przez fitowiltaikę )
@Observatorek
@Observatorek 10 ай бұрын
Tak się przyglądam tej chałupce i zastanawiam, czy dało by radę utrzymać w niej komfort cieplny zimą bez korzystania z elektrowni na węgiel. Opisuje gospodarz, że ok. 700 kWh zużywa na potrzeby grzewcze pompa ciepła. Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że wąż fi 16 pn4 wystawiony latem na słoneczko zagrzewa wodę do 40 stopni bez izolowania od góry, położony na płycie styropianowej 10 cm. W upały, izolując folią od góry i nie odbierając wody, można ją zagotować i uszkodzić wąż. Ale średnio przez 100 dni będziemy mieć z każdego metra kwadratowego podgrzane co najmniej 8 litrów wody (w upały to będzie cykl co niecałą godzinę, w dzień deszczowy nie zagrzejemy nawet jednego do 40 stopni). Na takiej powierzchni wchodzi zwój węża o długości 50 mb. 200 m2 takiego kolektora daje nam 1600 litrów dziennie wody zagrzanej do co najmniej 40 stopni. Koszt węży 10 tysięcy w detalu. W hurcie powinno być sporo taniej. Bufor robimy z betonu, a w betonie zatapiamy grzałki, które grzejemy fotowoltaiką, pilnując, żeby tylko nie zagotować sobie wody (choć możemy grzać też jakiś olej, ale ten będzie "trochę" droższy od wody). Dla poprawy efektywności możemy dołożyć jakąś pompę ciepła korzystającą z dolnego źródła w postaci wody ... z kolejnego takiego wężowego kolektora. W zasadzie ogranicza nas tutaj powierzchnia najbardziej, ale mając dach i trochę dodatkowego terenu pod domem i obok niego, możemy sporo podziałać. Można dać rurę grubszą, wyjdzie taniej w przeliczeniu na litr wody i mniej energii pójdzie na przepychanie wody (część ciśnienia da nam za free wodociąg), ale przy gorszym nasłonecznieniu mniej się nagrzeje. W okresie ciepłym 1 kWp fotowoltaiki używanej na zachodzie, której się teraz pozbywają w cenie złomu, powinien wyprodukować 500 kWh energii. Panele z demobilu będą nas kosztować zawrotną kwotę tysiąca złotych. Grzałki w zasadzie można pospinać bez żadnych falowników, tylko na przewodach i zabezpieczeniach oraz uziomach oszczędzać nie warto, żeby pioruny nam szkód nie narobiły. A teraz liczymy ciepło wody, nie biorąc w ogóle pod uwagę tych 500 kWh z fv. 1600X10X1,15X100. Mamy zgromadzone 1,840 MWh energii licząc tylko w zakresie temperatur (40-30). Jak postawimy tej starej fotowoltaiki z 10 kWp, to otrzymujemy dodatkowo 5 MWh energii do dogrzewania bufora tylko latem. Zimą będzie bardzo mało, w grudniu raptem 100 kWh, w styczniu 200 kWh, w lutym 300 kWh, w marcu 400 kWh, ale zawsze to więcej niż 0 (właściwie to podane przeze mnie wartości z samej fotowoltaiki powinny ogrzać dom Pana gospodarza przy pomocy pompy ciepła). Kamienie, piasek, beton możemy teoretycznie grzać do 800 stopni, ale trzeba uważać, żeby nam się chałupa nie spaliła od tego ciepła. Na przedstawiony przez gospodarza dom te parametry, które wyżej przedstawiłem, powinny wystarczyć i zapewnić miłą, ciepłą podłogę (którą gospodarz podgrzewa tylko w największe mrozy) aż do wiosny. W taki sposób możemy ogrzewać wszystkie obiekty w naszym kraju. Produkcją węży na masową skalę niech się zajmie najlepiej prezes największej spółki, bo on spore doświadczenie przy produkcji rur osłonowych do instalacji elektrycznych, bo zaczynał jako magazynier u swych wujów, których potem jak wyzywał pisać nie będę, bo nie wypada, proszę mu jednak wybaczyć, to zespół Tourette'a wszystiemu winien. A patrząc tak na poważnie, to zagrzanego piasku możemy odbierać ciepło i stworzyć sobie dodatkowo własną elektrownię. A co z węglem? Zostawić dla przyszłych pokoleń...
@barteebart4070
@barteebart4070 10 ай бұрын
Panie Macieju morze jakiś film o Instalacja rekuperacji i wykonana przewodów, rozmiary itp?
@michalppiechowiak
@michalppiechowiak 11 ай бұрын
Panowie - darmowy + koszt inwestycji , a jak wiemy koszt GWC jest dość spory i łatwo to spieprzyć. Nie jestem przeciwnikiem gwc - tylko irytuje mnie ten zwrot „darmowy” - wszyscy teraz robią nagonkę na pompy, na klimy na rekuperacje i fotowoltaikę - bo właśnie wszędzie było słowo darmowy prąd - odzysk za darmo, prąd za darmo itp itd - nie nie ma nic za darmo jest koszt inwestycji , wygoda użytkownika, niski koszt eksploatacji w stosunku do …. Pozdrawiam filmy fajne
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Michale zwrot " darmowy " prowadzący kanał skierował do kosztów eksploatacji , których nie ma, a nie skierował --- do kosztów inwestycyjnych. Koszt !!!!! eksploatacyjny przez dziesiątki lat będzie zero czyli potocznie darmowy, ale przez dziesiątki lat daje ogromna zyski energetyczne. Każdy rozsądny człowiek musi zadać sobie pytanie na jaki okres zwrotu decyduje się . Okres zwrotu - jest to czas, jaki jest niezbędny aby wpływy wyrównały poniesione nakłady: Jednym słowem metoda ta określa, po jakim okresie (latach) zwróci się dana inwestycja. Tak to jest, w moim obiekcie zwróciła się już inwestycja i przez następne okresy będzie przynosić zyski. Pozdrawiam
@DawidKliszewski
@DawidKliszewski 11 ай бұрын
wysoki koszt gwc? mi wyszlo ponizej 5000, zloze zwirowe 30-40 ton. Wszystko latwo spieprz... jak sie nie wie co sie robi
@andrzejbednarz8411
@andrzejbednarz8411 10 ай бұрын
Fajny materiał, ale: 1. punkt rosy może być przekroczony w dowolnym momencie, nie mamy nad tym kontroli (powietrze płynie przez GWC i nie wiemy jaka będzie temperatura) i będą problemy: woda, wilgoć w wentylacji 😱 2. proszę nie wprowadzać ludzi w błąd wyśmiewając zdanie: "a mówią, że rekuperacja wysusza", bo rzeczywiście tak jest, ale w zimne dni, jak słusznie prostuje pan Maciej, związane jest to po prostu z niższą (bezwzględną) wilgotnością zimnego powietrza
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
jeśli w Gwc wystąpi punkt rosy to wilgoć zostanie w Gwc a dalej w poprawnie wykonanej realizacji nie ma prawa powstawać punk rosy, tak jest od wielu lat w obiekcie który przedstawiam . Ponieważ dalej nie powinna być niższa temperatura powietrza. Pozdrawiam
@andrzejbednarz8411
@andrzejbednarz8411 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 chodziło mi o wykraplanie wilgoci z powietrza, które już jest w domu, co pojawi się przy zetknięciu z chłodnym nawiewanym powietrzem z GWC, np. na anemostatach. Wystarczy, że w domu jest temperatura 25 st. C i wilgotność 75%, to punkt rosy jest już przy 20 st. C. Można łatwo to sprawdzić, np. schłodzić butelkę szklaną w lodówce (do wybranej temperatury) i zobaczyć jak szybko robi się cała mokra po wyjęciu do ciepłego pomieszczenia.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
@@andrzejbednarz8411 Na filmiku pokazany są pomiary, u mnie nigdy przez lata nie wystąpił punk rosy i nigdy nie miałem 75 % wilgotności.
@andrzejbednarz8411
@andrzejbednarz8411 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 ok, jedyne, na co chciałem zwrócić uwagę, to że w takiej instalacji może się pojawić wykraplanie i w zasadzie nie da się tego kontrolować
@januszkarpowicz2016
@januszkarpowicz2016 10 ай бұрын
Panie Maćku znam pana od dawna z internetu jak pamiętam telefon rozmawiałem robię bardzo bardzo podobne rzeczy Od kilkunastu lat Buduję w podlaskim Pozdrawiam i słucham dalej jestem pasjonatem Budownictwa teoria i praktyka
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 10 ай бұрын
Janusz, jaki jest koszt budowy domu pasywnego na dzisiaj - 2023 (METR KAWDRAT)?? - do stanu deweloperskiego??? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
@misiekzico
@misiekzico 10 ай бұрын
Witam interesuje mnie budowa domu pasywnego na podlasiu. Mozna prosić jakiś kontakt.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 10 ай бұрын
@@misiekzico - ja chciałem się dowiedzieć jaki jest w przybliżeniu koszt takiej budowy domu pasywnego bo ceny "poszybowały" w górę i pytanie czy 600 tyś starczy do stanu deweloperskiego przy 100m2 Dom pasywny - ma też minusy (bryła musi być prosta) ja (my) chcieliśmy mieć lukarnę, chcieliśmy mieć garaż w bryle budynku, okna dachowe itp. a to niestety jest ograniczone w domie pasywnym
@januszkarpowicz2016
@januszkarpowicz2016 10 ай бұрын
Ja zbudowane domy sprzedaję za 4000 zł/m2 z działką 1500 m2 @@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 10 ай бұрын
@@januszkarpowicz2016 - dziękuję za odpowiedź 😊 cena działki wliczona w m2? to jest bardzo tanio!!!!!! bo wychodzi, że dom 200m2 z działką (1500m2) - w systemie pasywny wyszedłby 800 tyś zł!! jakie jest źródło ogrzewania przyjęte ? bo dom pasywny ma EP = do 15 kWh/m2/r pytanie czy jest taka izolacja, że można dom ogrzewać SAMYMI matami grzewczymi ?
@wojtek2186
@wojtek2186 11 ай бұрын
Ja będę budował GWC, ale żwirowy, odpada obawa o pleśń i grzyby, kamienie plus zeolit. Pozdrawiam
@karlosbudujedom
@karlosbudujedom 11 ай бұрын
Jestem zainteresowany też żwirowym. Masz jakiś patent?
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 11 ай бұрын
Zeolit👍
@karlosbudujedom
@karlosbudujedom 11 ай бұрын
@@OK-bp9tr a bazalt?
@bazejlipinski3695
@bazejlipinski3695 11 ай бұрын
super, czekałem na ten odcinek. Panie Macieju może Pan napisać jaką ma pan powieszchnoę tego gwc?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
GWC to produkt Pro-Vent 400 m3 proszę sprawdzić w katalogu 9 płyt i finał. Pozdrawiam
@bazejlipinski3695
@bazejlipinski3695 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 jeszcze jedno pytanie. czy powietrze z takiego gwc ma neutralny zapach czy jednak gwc w jakiś sposób je zmienia?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@bazejlipinski3695 ja przez dekadę nie stwierdzam żadnych negatywów. Pozdrawiam
@rucio83
@rucio83 11 ай бұрын
czesć ja mam płytowy 400 nie ma żadnej zmiany powietrza a w upały różnica jest ok 8 max 9 stopni a rekuperatr to requnet 500 a wilgotnosc ok 60 procent@@bazejlipinski3695
@kenio09
@kenio09 9 ай бұрын
Z ciekawości spytam bo sam zamontowałem GWC ale jeszcze nie mieszkam i jeszcze trochę mi z tym zejdzie. Panie Macieju czy wprowadzał Pan może kamerkę do środka GWC żeby zobaczyć jak to po tylu latach wygląda od środka? Czy nic się tam nie "zalęgło" itp? Niby nie powinno jeśli powietrze w domu jest świeże itp, ale trochę się tego obawiam jako przyszły użytkownik GWC i pewnie z ciekawości korciło by mnie aby tam zajrzeć po jakimś czasie.
@xxxmarekxxx505
@xxxmarekxxx505 4 ай бұрын
SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!
@MrPonosify
@MrPonosify 10 ай бұрын
Uwielbiam wasze tytuły. Jak Pan z filmu będzie chciał mi wykonać całą tą rekuperację to wtedy się pochwalę, że za darmo. A jak jeszcze mi zainstaluje PV o czym mówi bo wtedy to za darmo już naprawdę to będę Was reklamował 😂. Ludzie najpierw wywalają kupę kasy żeby później kręcić filmy i mówić że coś jest za darmo.
@piotrsajgon
@piotrsajgon 10 ай бұрын
Masz rację to tak samo jak z autami Tesli cena z Kosmosu ale prąd za darmo , jednak nikt nie mówi ze z Chin są auta trzy razy tańsze z większym zasięgiem bo po co musi być drogo a w Polsce darmo to mozna mieszkać w ziemiance albo dostać po ryju tak nas chazarskie Mośki wyprowadzili na manowce czyli UkroPolin =Palestyna II bo wolnej Polski już nie ma....
@robertinogg
@robertinogg 9 ай бұрын
Użytkuje za darmo. Jakbyś kupił samochód i nic nie polecił za jego użytkowanie, to też byś mówił, że jeździsz za darmo.
@MrPonosify
@MrPonosify 9 ай бұрын
​@@robertinoggkup bilet miesięczny w PKS i mów że jeździsz za darmo
@robertinogg
@robertinogg 9 ай бұрын
@@MrPonosify Ktoś tu ma mentalność klienta pomocy społecznej, albo złodzieja. Tylko w słowniku takich ludzi można mieć coś za "darmo". Wszystko inne już za darmo być nie może. A twój komentarzyk jest od rzeczy.
@MrPonosify
@MrPonosify 9 ай бұрын
@@robertinogg argument na poziomie. Brawo przekonałeś mnie 🤣 tak jak mówię i się powtórzę - kupcie rafinerie i wybudujcie elektrownie atomową będziecie się grzać i jeździć za darmo.
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
Co film to inna teoria, jeszcze nie dawno Pan Maciej mówił, że jak otworzy się okno w budynku z ciężkich materiałów to owszem "schłodzi się" a jak zamknie to za chwilę będzie taka sama temperatura jak wcześniej. kzbin.info/www/bejne/e3inc2RonNypfdE kzbin.info/www/bejne/e3inc2RonNypfdE W tym nagraniu ściany nagrzane do 24*C nagle zakumulują to zimno jak się dom przewietrzy w nocy Jakoś trzeba było poprzeć teorię, że jednak budynek o lekkiej konstrukcji to kiepski pomysł. Bo owszem schłodzi się taki budynek szybko, ale nie ma akumulacji, która ten "chłód" zgromadzi. Problem w tym, że jak przegrzeje się budynek o dużej akumulacji trudno go wychłodzić. Wystarczy popatrzeć na wnętrze tego budynku tam jest zwyczajnie ciemno, budynek jest zacieniony, żeby go nie przegrzać. Cały czas powtarza Pan, że ma 50 m3 ciężkiego materiału w budynku i w tym skumulowane 600 kWh energii cieplnej. Żeby schodzić ściany i podłogę o 1*C potrzeba by było aż 33 kWh energii. Zakładamy, że ma Pan w budynku tak jak na filmie 24*C a w nocy jest 15*C i wietrzymy przez 12 godzin od 20 do 8 rano. Przez ten budynek musiało by przepływać prawie 1000 m3/h powietrza o temperaturze 15*C. Przez 12 godzin aż 12 tys. m3 powietrza. Delikatnie mi się nie kleją Pana teorie. Moi rodzice mieszkają w budynku z pełnej cegły, mur dwuwarstwowy z pustką powietrzną, ściany ocieplone 10 cm styropianem i strop 15 cm. Nie mają GWC, centrali wentylacyjnej i temperatura latem w ich budynku to 23-24*C. Magia normalnie się dzieje i to bez GWC. My natomiast mieszkamy w budynku szkieletowym 90 m2 i w zeszłym roku na chłodzenie klimatyzatorem zużyliśmy 155 kWh energii elektrycznej a w tym 101 kWh. Więc niech Pan nie opowiada bajek, że w budynkach szkieletowych klimatyzacja jest bardzo kosztowna, żeby utrzymać temperaturę 24-25*C. Ile teraz kosztuje wykonanie GWC? około 15-16 tys. zł. klimatyzacja kosztowała 6600 zł z montażem. 10 tys. zł zostało mi w kieszeni na żaluzję zewnętrzne które musimy założyć od strony południowej. Dodam tylko, że bez tych żaluzji przegrzewamy budynek aktualnie a i tak klimatyzacja nie zabija nas rachunkami.
@franki01mail
@franki01mail 11 ай бұрын
U Pana Macieja cały rok w domu jest podobna temperatura ok. 24 stopnie. W lecie są okresy z nocami powyżej 23 stopni i nie za bardzo jest czym przewietrzyć dom, który w ciągu dnia nagrzewa się do 27 stopni. Na pewno rozwiązanie z GWC i rekuperatorem jest bezobsługowe i pewniejsze w utrzymaniu odpowiedniej stałej temperatury. A u Twoich rodziców: 1. Jaka jest średnia temperatura zimą? 2. Jest jakaś wentylacja latem czy brak? 3. Czy latem okna są zasłaniane? 4.Czy wietrzenie latem jest regularne, np. co noc, czy wietrzenie jest minimalne, np. kilkadziesiąt minut dziennie? Można sobie radzić bez GWC - wiadomo. U mnie w lecie też potrafię utrzymać temperaturę w domu poniżej 26 stopni w czasie największych upałów, gdzie w nocy temperatura to 23 stopnie. Ale jest dużo pilnowania, kiedy wietrzyć + dochodzi ograniczenie wentylacji grawitacyjnej w lecie, żeby gorące powietrze nie wlatywało do domu.
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
​@@franki01mail Przpepraszam oglądałeś to nagranie od początku do końca? kzbin.info/www/bejne/bKSUhJmdbtp3Z7M Przecież mówi że w buydnku wykonanym z lekkich materiałów jak otworzy się okno przy 15*C to owszem budynek się schłodzi, ale tylko w buydnku z materiałów ciężkich ten chłód zostanie zakumulowany w ścianach. Po drugie poszła kolejna manipulacja ponieważ pokazali dwa termometry jeden od strony północnej o temp. 20*C a drugi od południa wystawiony na słońcu nagrzał się do 29*C. Taki pomiarowiec, a nie zmierzył temepratury na czerpni. U Pana Macieja to nic nie jest zasłaniane kzbin.info/www/bejne/bKSUhJmdbtp3Z7M W tym budynku jest ciemno i są stosowane takie same metody obrony przed przegrzaniem buydnku jak u wszystkich w upały.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Ja cały czas dla widzów i słuchaczy daję sygnał aby budować nowocześnie tzn. domy jak : Dom plus energetyczny to w założeniu budynek, który produkuje więcej energii niż domownicy są w stanie skonsumować na własne potrzeby. Produkcja energii odbywa się najczęściej z przydomowej dachowej lub gruntowej elektrowni fotowoltaicznej. Za dom zero energetyczny uznajemy obiekt mieszkalny, który nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Za parę lat tylko takie domy będą budowane. 10 lat w tym egzystuję, pokazuję jak można INNE po co ??? Pozdrawiam
@bryzapruszczgdanski
@bryzapruszczgdanski 11 ай бұрын
Dzień dobry. Jestem ciekawy waszego zdania na temat wentylacji hybrydowej. Sam się buduje i zastanawiam się nad takim rozwiązaniem zamiast rekuperacji (ze względu na niższe koszty). Dodam tylko że wentylacja hybrydowa będzie połączona z GWC. Pozdrawiam i czekam na wasze opinie.
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
Jak sens jest robić hybrydę i gwc, skoro można za te same pieniądze zrobić wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła ?
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 11 ай бұрын
Hybrydowa z gwc? A jak to doprowadzić do tanich nawietrzaków? To może dobre na lato a co zimą? Gdzie odzysk? Sprawdź sobie jak duże są straty ciepła przy właściwej dla pomieszczeń krotności wymiany powietrza.
@modelarski
@modelarski 11 ай бұрын
Ciekawy pomysł. Sam się zastanawiam nad sensem dodawania reku do Gwc. Pytanie ile będzie kosztować GWC. Samo GWC będzie mniej ogrzewać powietrze zimą za to lepiej chłodzić latem w porównaniu z samym reku. Jednak zimą GWC coś tam to powietrze ogrzeje. Jakby jeszcze GWC był jakiś żwirowo zeolitowy, to mamy czyste powietrze bez wymiany filtrów.
@michajarek7200
@michajarek7200 11 ай бұрын
Fajnie to wrzystko brzmi dka osoby która ma na to wszystko pieniądze, kiedyś w jakimś odcinku pan Maciej mówił jak nasze państwo powinno zwiększyć warunki techniczne dla budynków i to mi się bardzo nie podoba, bo to jest myślenie z własnej perspektywy, nie chc Panu nic powiedzieć bo jest Pan bardzo sympatycznym człowiekiem, ale proszę się postawić na miejscu kogoś kto jest sam i zarabia najniższą krajową, 3000 na rękę, skąd taka osoba ma wziąć i postawić sobie taki piękny dom ?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Moim zdaniem należy wybierać rozwiązania, która przez długość pokoleń czy życia będą najtańsze w eksploatacji !!!!! i zderzyć je kosztem inwestycji. Jeśli na to nie stać inwestora , to trzeba mierzyć siły na zamiary a nie odwrotnie. Mnie nigdy nie było stać na super auto i takie nie kupowałem, ale wybudowałem dom o dobrych efektach energetycznych i dziś nic nie płacę za energię. Pozdrawiam
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
Takim ludziom pozostają ziemianki na zimę z werandąπ na lato i to na działce rekreacyjnej.....
@miloszenko
@miloszenko 11 ай бұрын
Budowa domu to nie jest temat dla każdego dowolnego budżetu to raz. Dwa, osiągnięcie najwyższego standardu energetycznego może nic nie kosztować wystarczy kilka m2 domu zbudować mniej.
@michajarek7200
@michajarek7200 11 ай бұрын
@@miloszenko teraz tylko elity mogą budować domu , zapomniałem
@modelarski
@modelarski 11 ай бұрын
Lepiej niech nie będzie przymusu, ew. Jakieś zalecenia. Ludzie potrafią liczyć i sami docieplają, choć nie muszą.
@krzysztofpieczka9776
@krzysztofpieczka9776 11 ай бұрын
u mnie właśnie występuje efekt skraplania się wody tylko ale tylko zimą jak jest duży mróz. Czerpnia posiada rurę spiro ocieploną. Jakieś porady jak zapobiec skraplaniu wody ?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Krzysztofie coś nie tak : skroplenie występuje gdy temp spada poniżej punku rosy a więc skroplenie powinno wystąpić w GWC i wsiąkać w piasek. Gdy GWS rurowy do skropliny winny spłynąć do dołu. Dalej powietrze wchodzą do obiektu powinno się tylko podgrzewać a wtedy wilgotność MALEJE. Pozdrawiam
@RedgoodBreaker
@RedgoodBreaker 2 ай бұрын
Panie Macieju, mam pytanie. możliwe że jest już gdzieś odpowiedź ale cieżko mi to znaleźć. przystępuje do opomiarowania GWC oraz Rekuperatora i zastanawiam się jakiego typu są to urządzenia pomiarowe (temperatura/ wilgoć). dla temperatury znalazłem czujniki DS18B20, natomiast nie wiem jaki czujnik zastosować do wilgoci aby umieścić go w kanale wentylacyjnym. Generalnie potrzebuje urządzeń które będe mógł przyszłościowo zintegrować z jakimś rozwiązaniem smart-home do sterowania oraz analizy historii danych. Czy może coś Pan polecić ?
@curedoopel2434
@curedoopel2434 10 ай бұрын
Dzień dobry. Mam pytanko jak działa to w np. wiosenne dni, a mianowicie 22 stopnie w domu, 22 stopnie na zewnątrz, wtedy również do domu wdmuchiwane jest schłodzone powietrze (15 stopni z gwc)?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Powietrze z GWC dostarczane jest do rekuperatora i w zależności potrzeby w nin można : 1. załączyć bajpas i wówczas powietrze z GWC będzie dostarczane na pokoje 2. załączyć wymiennik i wówczas będzie podgrzewane energią powietrza usuwanego. Pozdrawiam
@maciejszlosarek3033
@maciejszlosarek3033 11 ай бұрын
Panie Macieju a gdyby zamiast firmowego gwc zastosowac zwykla rure np. Fi 160 zakopana na glebokosvi 2m na dlugosc dzialki 30 m jak pan mysli efekt bedzie podobny czy mozna to jakos przeliczyc?
@falcongaming1656
@falcongaming1656 11 ай бұрын
Rura musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Wewnątrz zwykłej kanalizacyjnej rury, na wewnętrznych ściankach mogą rozwijać się grzyby i bakterie, które przenosić się będą do pomieszczeń w budynku.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Nie umiem odpowiedź jak byłaby efektywność takiego rozwiązania. Może ktosś robił takie doświadczenia i pomiary. Pozdrawiam
@modelarski
@modelarski 11 ай бұрын
Stosuje się takie, tzw wymienniki rurowe. Są najprostsze i chyba najmniej efektywne. Chodzi o to, że latem w wymienniku wykrapla się woda i trzeba robić odpowiednie spadki rur i studzienki odprowadzające. Wszystko jest w sieci.
@mikumiku1090
@mikumiku1090 11 ай бұрын
A jak by do rekuperacji dołożyć wymiennik woda-powietrze i przez wymiennik przepuszczać wodę ze studni. U mnie woda latem ma 10 stopni.
@modelarski
@modelarski 11 ай бұрын
@@mikumiku1090 na moje oko działało by to. Tylko pompowanie wody było by kosztowne, czy opłaciło by się? Poza tym woda powrotna ogrzała by w końcu studnie.
@kartonssimbora8244
@kartonssimbora8244 11 ай бұрын
A co można zarobić w budynku z lat 60 ś ściana z szczeliną powietrzną ?? Czy go obalić i stawiać nowy ??
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
można wszystko wykorzystać gdy już jest i dobrym stanie. Ale jak budować od podstaw to najlepiej użyć materiałów wysoko akumulacyjnych, dla obiektów na stałe użytkowanie..
@marekx6220
@marekx6220 11 ай бұрын
GWC super sprawa. Przynajmniej na papierze. ALE... Sugerowałbym rozbudowę automatyki w aplikacji reqneta dla użytkowników nie posiadających GWC. Po sezonie obserwacji widzę, że to ma sens i działa całkiem ciekawie. Otóż bypass automatyczny to jakaś porażka. Ja mając system domu inteligentnego wysterowałem mega prostą zasadę - tryb letni rekuperatora. Działa on na tej zasadzie, że sam decyduje kiedy otwierać a kiedy zamykać bypass. Przez to w ciągu dnia puszczamy wszystko przez wymiennik(jeżeli temperatura na dworze ma np 30 stopni, a w domu 23 - wpada jakieś 25), a nocą(kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej temperatury w domu bypass otwiera się z automatu). Efekt jest taki, że przy nocach 20 stopniowych w domu cały czas da się utrzymać 23 stopnie mimo upałów w dzień.
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
W thesslagreen tryb aktywnego bypassu działa bardzo dobrze.
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
W wojsku za czasów PRLu na jednej sali 8/5 m spało 24 chłopa i jak były mrozy -22 przysługiwał dodatkowy koc tak było gorąco a smród usypiał wszystkich jak po tabsach a rekuperację dawało jedno małe okienko otwierane rano i wieczorem w celu wietrzenia sali i kąpiel w zimnej wodzie jak nawaliła kotłownia więc jak czytam te mdłe pobożne zyczenia i wymogi mamlasów to aż się skóra jeży, ze w domu musi być 25C zimą i 22c latem z klimą....hahahhahaa
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Piotrze propnuję przenieść się do jaskini i zrobić sobie dzidę i po Pańskich problemach. Pozdrawiam
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Właśnie to napisałem, że zyjemy we współczesnych jaskiniach bo życie w zamknięciu nawet z oknami których się nie otwiera bo jest rekuperacja czy klima daje nam ten sam efekt co życie w jaskini albo ziemiance. Człowiek nie jest stworzony do zycia w zamknięciu bo spada poziom wit D3 i grzybica zaczyna nas zżerać tak upraszczając.....
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 kzbin.info/www/bejne/mn_UlauJpaZnnLM
@Woodie7
@Woodie7 11 ай бұрын
@@piotrsajgon tak upraszczając, nie masz pojęcia o ludzkim organizmie, oraz nie rozumiesz że ludzie chcą żyć w komforcie. Nie każdy jest prymitywem bez szkoły i jakichkolwiek wymagań.
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@Woodie7 I tu się z Tobą zgadzam bo właśnie dzięki takim "intelektualistom" jak Ty zdegenerowani politycy i pseudo naukowcy mogli w pseudonaukowy sposób przeprowadzić plandemie covid i zaszczepić trutką takich "wykształconych" ignorantów oraz stworzyć sztuczny konflikt na UPAdlinie, który ma jeden cel eksterminację mniejszości etnicznych niewygodnych chazarskim planom jak to Twoje uproszczone naukowe pitolenie. Pozdrawiam i życzę poszeżania swojej wiedzy o wartościowe i prawdziwe dane a nie skowyt pseudonaukowych szarlatanów i polityków dla którch najważniejsze jest trzepanie kasy i agresywny marketing dla " intelektualnych wilków" którym się wydaje, że to oni są przywódcami i mesjaszami wiedzy.........A co do ludzkiego organizmu to wyobraź sobie, że akurat on właśnie nie potrzebuje udziwnień i chorych wynalazków tylko prostych i sprawdzonych przez naturę rozwiązań oraz pokarmów, tylko, ze o tym wiedzą szczyty intelektualne ludzkości a nie motłoch który oni pasą tą komercją i nadprodukcją szajsu.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
zapamiętajcie Państwo, że: od 2028 roku do 2035 lub 2040 ma nastąpić CAŁKOWITE ODEJŚCIE od stosowania paliw kopalnych zarówno nowych budynków i tych które będą podlegały renowacjom. Może znów ulegnie to przesunięciu, nie wiem, ale nie cofnięciu , bo taki jest kierunek. Ja zrealizowałem swój obiekt 10 lat temu jako /pasywny, zero i plus energetyczny /. Obiekt potrzebuje 3 W/m2 mocy grzewczej a nie 40 lub 70 czy 120 W/m2. Obiekt szczelny, dobrze ocieplony, akumulacyjny, z rekuperacją, z GWC, ustawiony prawidłowo względem stron świata. Dzielę się tą wiedzą, pokazuję rożne chwilowe pomiary, a wokół tego wrze, ale nie daje to innej wiedzy praktycznej. Może są inne lepsze koncepcje , proszę podawać, będzie to cenne dla potrzebujących. Pozdrawiam
@lukaspulut3162
@lukaspulut3162 11 ай бұрын
Nic takiego nie nastąpi - 98% budynków nie spełnia norm podanych przez Pana, a nowych budynków będzie od tego roku jak na lekarstwo. Co do Paliw kopalnych moich znajomi kupują węgiel na potęgę po 100 ton, który mają zamiar zużywać przez dekady. Węgiel za który dali 40 tys wystarczy im do końca życia.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@lukaspulut3162 Tak jak świat odszedł od eternitu, odejdzie od spalania w budynkach i pojazdach i to kierunek nie do odwrócenia Tylko nieudacznicy zamiast działać mieszają. Ludzkość na wszystko zużywa 8000 razy mniej energii niż energia którą mamy do wykorzystania i magazynowania ze słońca + paliwa wodorowe. Nic takiego nie nastąpi ?? ma Pan pewność ? Ja mam inne zdanie . Pozdrawiam
@lukaspulut3162
@lukaspulut3162 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Po pierwsze to ograniczenie zasobów spowoduje ograniczenie populacji, a nie jej zanik. Dzieje się tak w Europie a najdrastyczniej w Europie środkowo wschodniej w tym w Pl. Pozostaną najbogatsi i najzaradniejsi. Co do eternitu to ostatnio był raport że w PL pozostanie przez kolejne 100 lat. Widział Pan filmy z wojny na ukrainie, tam na prowincji 90% domów jest z eternitu i żadnemu pociskowi to nie przeszkadza. ukraincom to też nie przeszkadało. Cała ta ekologia na przymus - to jest wymysł grupki ludzi - takiej jak Pan. To że Pan ma to nie znaczy że inni muszą mieć. Pisze Pan że nie kupił sobie Pan super auta. To współczuje - bo posiadanie np Mustanga to super przyjemność frajda i magnes na kobiety - czy jak ktoś lubi to i inaczej. Obraża Pan ludzi, że jak ktoś nie ma domu w którym traci się 3W na metr 2 to juz nieudacznik. 95 -98% domów nie ma takich współczynników obecnie. Nie sądzę by za 50 lat 50% domów miało taki współczynnik. Dlaczego? Bo w Pl będzie budować się coraz mniej bo spada populacja - a więc potrzeba mniej zasobów - a wiec w marketach coraz więcej promocji na materiały budowlane bo osób kupujacych coraz mniej. Słyszał Pan że produkcja w PL spadła o 3%? A to dopiero początek procesu. Konsumpcja wewnętrzna spadła jeszcze wiecej. W PL nie będzie się już budowac pół miliona domów rocznie te czasy mineły bezpowrotnie. Za kilak kilkanaście lat będzie się budowac max kilkadziesiąt tysięcy rocznie bo nie będzie zapotrzebowania i populacji na to. Ludzi którzy nie mają takiego Domu jak Pan nazywa Pan nieudacznikami. A co 100% populacji ma mieć takie aspiracje jak PAN. 100% populacji w jakimś karaju na ziemi ma IQ na poziomie 130? Widział Pan jaki jest poziom depresji wsród ludności PL a zwłaszcza wśrdód dzieci? 80% dzieci ma problemy psychiczne. Co drugi dorosły w PL jest zetresowany. Jak nie będzie przyrostu demograficznego przez wysokie ceny mieszkań i domów - własnie bankier PL podaje wzródsł do 15 zm2 to jakiego nauczyciela który uczy Pana wnuki będzie stać na budowę domu i założenie rodziny. Jeśli ci nieudacznicy nie założą rodzin to kto będzie walczył w 300 tys armi w imieniu Pana wnuków którzy pewnie wyjadą na zachód. Kto będzie bronił tych domów? Cena domku jak z tego filmu - domek na prerii - tyle że pasywnego wynosi obecnie z głupich Kielcach już około 800tys - 1 miliona złotych. To w kredycie 3 iiony złotych do oddania. Czy coś mnie mineło czy każdy Polak ma zdolność kredytową na poziomie pół miliona dolarów? Podsumowując - to co Pan posiada, dobrze by było żeby każdy posiadał - wtedy wiadomo , zapotrzebowanie na surowce kopalne w PL by spadło do mninimum w energetyce domowej, ale 2/3 energii w Pl zużywa przemysł. Np wegiel koksujący jeszcze wile dekad będzie używany. W ultra bogatej francji aż 40% domów ogrzewanych jest drzewem 10% inna biomasą. Jedynie 11% Francuzów mieszka w domach w których jest pompa ciepła. Domów Pasywnych jest mniej niż 1%, a Pan straszy co to unia nam nie narzuci. Za 10 lat to stawiam tezę że Unii juz nie będzie , bo Niemcy wrócą do handlu z Rosją. Nie mają wyboru - ADF partia ANTYEKOLOGICZNA już ma 20 -25% poparcia. I to się będzie zwiększać. To gawarantowany PUCZ antyekologiczny jak 3 dni temu w Gabonie w perspektywie dekady. Ostatecznie te wszystkie rzeczy które Pan promuje są dobre, ale 90% ludzi w PL 70% ludzi w Niemczech i 30% w Szwajcarii czy Norwegii nigdy nie będzie stać. Bo jest coś takiego jak ubustwo energetyczne i ono zawsze będzie w społeczeństwie
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@lukaspulut3162 ja nikogo nie straszę tylko trzeźwo myślę 1. z tego powstał mój dom pasywny, zero energetyczny i 10 lat eksploatuję obiekt 2.Rada Unii Europejskiej porozumiała się co do kształtu nowych przepisów o efektywności energetycznej budynków. Państwa członkowskie chcą, by od 2028 r. wszystkie nowe obiekty zajmowane przez podmioty publiczne spełniały standardy zero emisyjności. Dwa lata później wymóg zacznie obowiązywać także prywatne zabudowania. 3.Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski jeszcze pod koniec zeszłego roku zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, oznaczające odejście od sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi po 2035 roku To są fakty , a wielu ludzi opowiada swoje wyobrażenia zamiast zabrać się do dobrych i wcale nie drogich realizacji. Dzielę się tym. Pozdrawiam
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 11 ай бұрын
Uważaj kolego , bo nie można mieć innego zdania jak Pan Maciuś 🤷 Zaraz będziesz zbluzgany i spuści psy😳😂
@mireksy6752
@mireksy6752 11 ай бұрын
Panie Macieju, latem jak jest ciepło to zdarza się Panu wyłączyć rekuperator i uchylić okna? Czy lepiej by rekuperacja cały czas pracowała? Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Rekuperacja działa cały czas i dmucha niską temp .np 17 oC . Gdyby w nocy było np 14 oC można zostawić w nocy uchylone okna. Pozdrawiam
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
To zwyczajne marnowanie energii, zdrowia i życie jak pod respiratorem bo ktoś ma jakieś fobie że wietrzenie na oścież mieszkań niesie zagrożenia pylicy czy innych ptasich gryp czy ASF ....hahahaaa@@maciejsempinski6306
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
Ludzie oszczędzają wtedy kiedy nie trzeba i tam gdzie natura daje nam darmowe zdrowie oni wolą zycie pd respiratorem w stabilnych warunkach a potem byle wilgoć i legionella albo zapalenie grzybiczne płuc i szczepienia jakimś chemicznym wynalazkiem żeby się usprawiedliwić że dbają o siebie zgodnie z trendami "naukowców amerykańskich" Jedyny problem dla ludzi to okres od grudnia do marca póżniej słoneczna aura jest naszym sprzymierzeńcem więc oni zaczynają zasłaniać nam słońce aby zgnilizna i choroby zawitały w naszych domach.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@piotrsajgon Marnowanie energii wygląda tak , ze rekuperator wymienia powietrze automatycznie przy użyciu ca 23 - 28 W/h przy FV zero zł koszt zakupu. też .hahahaaa !! Pozdrawiam
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 W Polsce nie ma nic darmo a jak coś jest to zaraz znajdą się chazarskie mośki co odpowiednio opodatkują tak jak jest z FV i nie wiadomo jak dalej bedzie a koszt rekuperacji, FV i elektroniki która tez sie psuje plus nasza praca to jest za free ?....Moze jak Pan ma takie hobby i sponsorów co to finansują to jest wszystko ok jak na razie dla mnie natura, grawitacja są najtańsze żeby tylko tego i nam Mośki chazarskie nie zniszczyli bo już kombinują następne ustawy przepisy karne i ucisk fiskalny jak Quebeku gdzie ludzie rotacyjnie muszą sie przeprowadzać co roku 1 lipce. A tak na marginesie to konstrukcja domu w kształcie walca, iglo, beczki czy cysterny juz dawno sprawdziła sie na Syberii czy innych mrozach.Pozdrawiam serdecznie i zyczę zdrówka.
@piotr1522
@piotr1522 10 ай бұрын
A co w przypadku gdyby sie chciało zamontować taki gwc płytowy ale stan wód gruntowych jest na tyle wysoki ze nie moze byc wkopane gwc plytowe na odpowiednia glebokosc bo bedzie ciagle zalane wodą? A z tego co slyszalem to gwc rurowe nie jest takie wydajne i nie ma miejsca tyle na działce
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
GWC obok obiektu można posadowić na takiej wysokości jak potrzeba, ale nie zalewał do woda, a nasyp nad GWC , wyżej ocieplenie i nad nim grunt np. na trawnik może być usytuowany wyżej. Gdy wody gruntowe są wysoko , moim zdaniem to jest super korzystnie, gdyż w wilgotnym podłożu, lepiej przewodzona jest energia cieplna. Pozdrawiam
@PrawostronnyMarek
@PrawostronnyMarek 11 ай бұрын
Wydaje mi się że czerpnia jest na stronie wschodniej a nie zachodniej jak powiedział Pan Maciej?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Czerpnia jest na stronie Wschodniej na początku filmiku moje przejęzyczenie dalej OK, przepraszam. Pozdrawiam
@goracyarbuz946
@goracyarbuz946 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 @iZZiinstalacje - można się to domyślić gdy się zna trochę temat ale najlepiej zróbcie adnotację to tego filmu
@chorazytorpeda16
@chorazytorpeda16 8 ай бұрын
Dlaczego do schładzania powietrze z GWC idzie przez rekuperator?
@mireksy6752
@mireksy6752 10 ай бұрын
Panie Macieju czy zastosowanie pompy zewnętrznej typu split, która działałaby na podobnej zasadzie jak u Pana Ariston czyli nagrzewnica + cwu ma sens? Czy jednak kłóci to się z ideą domów pasywnych, w których powinno się stosować jedynie pompy wewnętrzne? Pozdrawiam 😊
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
Budynku pasywnego nie definiuje system ogrzewania tylko wskaźnik EUco. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową określa: a) w przypadku ogrzewania budynku - energię przenoszoną z budynku do jego otoczenia przez przenikanie lub z powietrzem wentylacyjnym, pomniejszoną o zyski ciepła. Możesz ogrzewać gazem, grzejnikami elektrycznymi, matami grzewczymi, drewnem, pelletem, biomasą, pompą ciepła itp. Wskaznik EUco dla budynków pasywnych to 15 kWh(m2 rok). Jeśli masz budynek 100 m2 to przy temperaturze wewnętrznej 20*C w budynku musisz zmieścić się w 1500 kWh energii na ogrzewanie. Przy pompie ciepła należy brać pod uwagę COP. Ponieważ przekaże ona zawsze więcej energii niż zużyje.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Panie Mirku, moim zdaniem , ma sens zastosowanie pompy ciepła zewnętrznej. Określenie nazwy - dom pasywny - zaproponowano w 1988 r. a więc 35 lat temu. Jak sama nazwa określa jest to to dom którego podstawową zasadą winno być : = nie korzystanie z aktywnych sposobów ogrzewania a = podstawa to Pasywne Ogrzewanie - - sposób ogrzewania budynku naturalnymi źródłami ciepła, głównie energią słoneczną i zyskami bytowymi. = Jednym z ze wskaźników ale nie jedynym było ustalenie wskaźnika 35 lat temu 15 kWh/m2 rok. W moim obiekcie Całkowite zużycie energii na ogrzewanie przy 112 dniach sezonu 6,7 kWh/m2 /rok Podstawowa dobrego rozwiązania na dziś w Polsce to moim zdaniem to co ja zastosowałem 10 lat temu, a dziś można nawet lepiej wykonać. Najważniejsze !!! zabezpieczyć obiekt przed stratami energii Wykorzystać zyski bytowe i solarne !! Wówczas nie potrzeba ogrzewać wcale !!! tylko dogrzewać. Ja zastosowałem 1. GWC to które daje + 14 oC w listopadzie do + 9 oC na koniec sezonu grzewczego latem + 18 oC powietrza wprowadzanego do obiekty niezależnie od warunków zewnętrznych Przez cały rok Żyję jak w innym klimacie ŻADNYCH UJEMNYCH A NAWET NISKICH TEMPERATUR 2. z budynku zepsute powietrze wyprowadzane jest o temperaturze + 3 - 0 oC nic więcej !!!! . mała PC 3 Budynek ocieplony 30 ściany grafit i 40 cm sufit , 4.okna w ociepleniu, nowatorską metodą opisane przez Oknotest.pl na mojej stronie 5.szczelność 0,36, prawie 2 x lepsza niż przewiduje norma 6..dobre ustawienia względem stron świata ma Pan tak ? 7.dobra rekuperacja w 40 cm warstwie ocieplenia stropu Właśnie od tego to wszystko zależy -- moim zdaniem dobry OBIEKT tak powinien dziś wyglądać . Warto mieć zapotrzebowanie na moc grzewczą 4 - 7 W/m2 a nie 40 czy 70 W/m2. Ja 13 lat temu takiej wiedzy też nie miałem, ale zdobyłem i dzielę się nią. więc można wyciągnąć wnioski dla swoich obiektów z przekazywanej wiedzy Domy Pasywne to nie nowinka patrz na założony w Polsce przez mojego znajomego Guntera Schlagowskiego Instytut Budownictwa Pasywnego w Gdańsku.
@mireksy6752
@mireksy6752 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Ponad rok temu zacząłem budować dom wzorując się na przekazywanej przez Pana wiedzy. Dom w bryle sześcianu z poddaszem użytkowym, bez podpiwniczenia, bez garażu (130m2). GWC jak u Pana 400m3,styropian w posadzce 30cm,styropian na ścianach 30cm grafit 0,031w/mkw, dach 40cm,okna w warstwie ocieplenia (ciepła belka montażowa Marbetu), strona północna brak jakichkolwiek otworów, silka 24cm dodatkowo uszczelniana na pionowych szczelinach, rekuperacja entalpiczna. Teraz jestem na etapie wyboru nagrzewnicy wodnej i niedużej pompy obsługującej cwu+nagrzewnicę. Mój znajomy instalator poleca mi zamiast małej pompy wewnętrznej zastosowanie niedużo droższej ale też małej pompy (4kw) zewnętrznej typu split (też cwu+nagrzewnica). Ta pompa ma lepsze parametry i plus, że sam agregat będzie na zewnątrz i do tego brak dodatkowych 2 dziur w murze. Pozdrawian
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
@@mireksy6752 Poma zastosowana w moim rozwiązaniu to pompa potrzebująca 250W mocy podczas pracy i produkuje ciepłą wodę cwu przez cały rok. Pracuje przy dostawie 60 - 200 m3 powietrza na godzinę a zimą podczas siarczystych mrozów korzysta z powietrza ca + 12 oC i z praktyki wiem ,że aby dla 2 osób wyprodukować cwu to potrzebuje pracować ca 4 godz/dobę. U mnie dodatkowo zimą poprzez nagrzewnicę dogrzewa powietrze anemostatów do + 30 oC. Dziś taka PC kosztuje 4 - 5 tys zł. Ale temat zawsze należy rozpatrywać indywidualnie dla danego obiektu i uwarunkowań. Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
​@@mireksy6752 Wiesz w jakim celu jest to gwc? żeby podbić COP pompy ciepła, a Ty teraz chcesz zastosować jednostkę split. Instaluj kompaktową pompę ciepłą woda-powietrze i ogrzewanie podłogowe, a anie pchasz się w ten bezsensowyny system. Chyba, że już maty grzewcze w podłodze położone?
@marcinm6741
@marcinm6741 10 ай бұрын
To wszystko prawda o GWC, o rekuperacji też,ale wystarczy jakiś wariat który postawi jakiś syf przy czerpni. Jak w całym domy będzie tylko brzydko pachnieć to luz, gorzej jak to będzie taki syf po którym w domy wszyscy zasną.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Od początku stosowanie GWC i rekuperacji mijają kolejne dekady a ja bynajmniej nie słyszałem o takim przypadku , Pozdrawiam
@Remontybezcenzury
@Remontybezcenzury 11 ай бұрын
Jak radzicie sobie z wilgocią w tym wymienniku pod budynkiem, Bo mimo tych pomiarów na pewno w końcu powstanie ?? A jeżeli wprowadzaćie 85procent wilgotnego powietrza to jakim cudem ma się nie odkładać wilgoć w wymienniku???
@modelarski
@modelarski 10 ай бұрын
W wymienniku autora skropliny wsiąkają w żwir. Na jednym z pierwszych filmów było o tym.
@Remontybezcenzury
@Remontybezcenzury 10 ай бұрын
@@modelarski jak w układzie zamkniętych rur mogą skropliny wsiąkać w żwir???
@modelarski
@modelarski 10 ай бұрын
@@Remontybezcenzury To nie jest wymiennik rurowy. To jest otwarty układ. Tam są takie kanały, ale dołem otwarte.
@Remontybezcenzury
@Remontybezcenzury 10 ай бұрын
@@modelarski i co,robaki ziemne mogą sobie wejść???
@modelarski
@modelarski 10 ай бұрын
@@Remontybezcenzury Być może mogą.
@alberdellbruegge7901
@alberdellbruegge7901 10 ай бұрын
Dziadek mieszka w gównie z kartonu, dla tego teraz musi chłodzić, przy okazji robi z tego sensacje co on nie wymyślił, dziadku zajrzyj kamerą w te twoje rury, jak wprowadzasz ciepłe powietrze w zimne rury to dochodzi do kondensacyj wilgoci co za tym idzie? Masz hodowle grzybów które wdychasz! Ja mam stary Dom z cegły i nawet w upały jest chłodno, nie robię z tego sensacji i u mnie działa bez prądu w dodatku. Co za szajs ludzie tu pierdzielą jest już nie do pojęcia, nie tedy droga !
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
NIeuku od kiedy GWC potrzebuje prąd !! budynek jest z Silki a to produkt wapienno piaskowy a nie z kartonu. A Pan nie wie co to Silka. ?? Nieuku cały czas jest o tym, że w zimie nie wyprowadza się ciepłego powietrza . Rozsądku i wiedzy Pozdrawiam
@alberdellbruegge7901
@alberdellbruegge7901 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 w lecie wprowadza sie cieple powietrze w chlodne rury nieuku. Jak sciana jest 24cm to jest to karton nieuku. sciana zaczyna sie od 40cm. Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 10 ай бұрын
@@alberdellbruegge7901 - p. Maciej nie rozumie!!!!!! A uważa się za wielkiego znawcę!!! DARAMT - że to promuje (AUTOR KANAŁU) Ja nie mam domu ocieplonego - bo budował była z YTONG 48 cm - ale Dziadek nie rozumie co to jest ściana 48cm systemowa - dla niego liczy się musi być ocieplenie A jak komentujesz i to nie jest zgodne z przekazem - to jak będziesz miał chwilę czasu poczytaj jak Dziadek (wali epitetami, wyzwiskami itp.)!!!! Chwali się, że ma dom pasywny bo zużycie energii wyliczył w milionach pomiarów na nie całe 7 kWh/m2/r ale mając GWC, mając rekuperację, mając pompę i opowiada bajki, że ma dom pasywny, na dodatek ten domek ma 82,5m2 ja nie mam gwc, nie mam rekuperacji - mam faktycznie pompę gruntową mam dom ponad 250m2 i zużycie na poziomie około 13,5-15 kWh /m2/rok (też mógłbym pisać, że dom pasywny😊) No ale Dziadek jest tak zafiksowany w swojej nieomylności, że i tak nie wygrasz🙂 bo do niego nic nie trafia żadna inna wiedza!!! Pozdrawiam
@ksiazekpatryk100
@ksiazekpatryk100 11 ай бұрын
A co Pan Maciej sądzi o Glikolowym Gruntowym Wymienniku Ciepła ? Równie dobry jak rurowy ?
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 11 ай бұрын
Maciej nie odpowie Tobie - bo On nie ma tej wiedzy rozumiem, że chodzi Ci o odwierty (sondy w głąb ziemi z glikolem)
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Patryku ten " EKspert " wie wszystko choć nie nie ma doświadczeni, jak zachowuje się w jego domu glikolowy wymiennik i jak należy działać w kosmosie choć w życiu 1. Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2022/2023 miał 3 362 kWh/rok ja mam 2. Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2022/2023 463 kWh/rok i on twierdzi że że jego obiekt jest pasywny mój nie Pozdrawiam
@ksiazekpatryk100
@ksiazekpatryk100 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Panie Macieju dziękuje za odpowiedzi. Głównie interesuje mnie czy wydajność zbijania temperatury będzie podobna jak w wymienniku rurowym czy może niższa. U Pana bardzo dobrze potrafi zbić temperaturę z początkowej. Z góry dzięki za odpowiedź i chyle czoła za cała inwestycje :)
@ksiazekpatryk100
@ksiazekpatryk100 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 znalazłem tutaj przykład. U Pana chyba lepiej zbijało kzbin.infokMY6260uyL8?si=b3Zv9033QXEaz08b
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 11 ай бұрын
@@ksiazekpatryk100 - czytam, jaką dostałeś odpowiedź od p. Macieja!😊 Wow - ale odpowiedział PRECYZYJNIE, że Nie ma odpowiedzi - na zadane przez Ciebie pytanie. Porównał dwa zużycia energii do domku i domu no ale czego oczekiwać po p. Macieju, jak podaje takie bzdury na temat mocy grzewczych itp. cyfry, które zaprezentował (TO MANIPULACJA) bo: 3.362 kWh / 256m2 = 13,13 kWh/m2/rok (dom pasywny) 463 kWh / 82,5m2 = wychodzi 5,6 kWh/m2/rok a pisał: """""Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2022/2023 wyniosło 463 + 0 = 463 kWh/rok : 82,5 m2 = 6,7 kWh/m2 /rok sezon grzewczy 112 dni""" nawet ŻLE dzieli, mnoży też wychodzi, że dom pasywny WIDZISZ - jak Gość manipuluje????
@misiekzenek434
@misiekzenek434 10 ай бұрын
O Boże ale gadane ma ten pan że aż mnie uleczył....
@mikumiku1090
@mikumiku1090 11 ай бұрын
Co w sytuacji, gdy są wysoko wody gruntowe? Jakiś dedykowany gwc?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Wysokie wody gruntowe poprawiają efekt energetyczny. A wysokie poziomy mogące zalać GWC są do opanowania w różnych rozwiązaniach.. Pozdrawiam
@jolakoodziej9206
@jolakoodziej9206 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 dołączam się do pytania poprzednika ponieważ w naszej rodzinie jest działka gdzie wiosną wody gruntowe są na poziomie powierzchni. Mi podoba się ogrzewanie kapilarne z gruntową pompą ciepła i możliwość klimatyzacji pasywnej
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
Najlepszy w niedalekiej przyszłości to RWD....
@miloszenko
@miloszenko 11 ай бұрын
@@jolakoodziej9206 Ogrzewanie kapilarne i gruntowa pompa będą kosztować 5 razy więcej niż instalacje u Pana Macieja. A efekt ten sam.
@modelarski
@modelarski 11 ай бұрын
Można zrobić gwc bez zagłębienia, i przykryć oraz otoczyć odpowiednią warstwą izolacji. Choć nie wiem czy to opłacalne, w zamian można zrobić dobrą rekuperację i klimę. U Pana Macieja powietrze z gwc zasila też pompę ciepła, co pozwala efektywnie wykorzystać gwc.
@grzegorzwrocawski6304
@grzegorzwrocawski6304 10 ай бұрын
Dziś mamy yyyy potem yyyyy a wymiennik ciepła yyyyy przy zaworze yyyyy i jeszcze yýyy i yyyy pozdrawiam
@mireksy6752
@mireksy6752 10 ай бұрын
Panie Macieju, budując drugi raz dom zrezygnowałby Pan całkowicie z czerpni zewnętrznej i zostawił tylko GWC? Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Panie Mirku czerpnia zewnętrza u mnie to 1,5 rury wyprowadzonej w pomieszczeniu technicznym od trójnika na poddasze nieużytkowe dobrze wentylowane. Można kiedyś taką czerpnie wykorzystywać, gdyby opracować automatykę domu, siłowniki do przełączeń i jeszcze oszczędniejsze użytkowanie, w niektórych okresach wiosny czy jesieni gdy z GWC mamy chłodniejsze powietrze o parę stopni, niż to pobirarane z poddasza . Ale na dziś to byłyby koszty duże a efekt niewielki. Pozdrawiam
@mireksy6752
@mireksy6752 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 pytam, bo właśnie stoję przed takim dylematem, czy opłaca się robić dodatkową dziurę w ścianie na czerpnię zewnętrzną jeśli jest GWC?
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
Oczywiście że tak, w okresach przejściowych jak temperatura będzie wyższa niż za gwc. Centrale wentylacyjne moją rozbudowaną automatykę i może sama przełączac się automatycznie między gwc a czerpnia ścienna. Tylko czerpnię należy umieścić zgodnie z warunkami technicznymi a nie na poddaszu.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
@@neezmarcin Panie Marcinie proszę nie wprowadzać zainteresowanych w błąd i nie pisać bzdur , że centrale wentylacyjne same bez drogich siłowników przełączą między GWC a czerpnią inną czerpnię. Rozsądku
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
Przepustnica kanałowa 24V fi 200 to koszt poniżej 700 zł + czujnik temperatury. Wiem, wiem to straszny koszt zwłaszcza jak się wyrzuci 15 tys. zł na gwc 😉 Lepiej za te pieniądzę robić za pogodynkę i sterować ręcznie przepustnicami 🤣 Wystarczy to podpiąć w odpowiednie miejsce płyty głównej centrali wentylacyjnej. Ale pewnie Pan nawet nie czytał instrukcji centrali wentylacyjnej którą Pan posiada a wypowiada się jako "ekspert"
@rzymski82
@rzymski82 10 ай бұрын
GWC to bzdura z jednego prostego powodu. Przepływ powietrza w wentylacji jest tak znikomy że nie da się odczuć zmiany temperatury. Gdyby różnica temperatur była z 30 stopni to może byśmy coś poczuli. Przy takim przepływie i takiej różnicy temperatur GWC to pieniądze wyrzucone w błoto. Równie dobrze moglibyście próbować grzać dom chuchając.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Bzdury to opowiadają ludzie o rzeczach, w których nie mają żadnej praktyki ani doświadczenia. Proszę jeszcze opowiedzieć o swoich doświadczeniach życia na Marsie. Będzie ciekawie. Gwc zimą gdy było wokół obiektu powietrze o temp. - 16 oC do rekuperatora wprowadzało się + 9 oC a latem gdy wokół budynku było + 35 oC do rekuperatora wprowadzało się +20 o oC. za FREE kosztów energii + komfort. Różnica temperatur zewnętrznych to / -16 oc do + 35 oC / a więc 51 oC a do obiektu i rekuperatora wprowadzamy powietrze o temperaturach różniących się o 11 oC / +9 oC a +20 oC / . Pozdrawiam
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski 10 ай бұрын
to kłamstwo, że GWC może zapewnić komfort latem. Rolą klimatyzacji jest głównie osuszenie powietrza, bo latem doskwiera nam właśnie wysoka wilgotność. GWC to zbyt mały przepływ powietrza, żeby znaczenie obniżyć temperaturę. Co do recyrkulacji i bakterii to rzeczywiście problem może wystąpić w domach z wentylacją grawitacyjną. Przy klimatyzacji musi być mechaniczna. Dodatkowo odzysk energii+klimatyzacja niskiej mocy obniża znaczenie rachunki.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Panie Rafale ja na filmikach podaję co daje GWC zimą i latem i nie jestem sprzedawcą urządzenia tylko wieloletnim użytkownikiem. Jeśli ma Pan doświadczenia i praktykę z użytkowania GWC Pro-vent bo taki użytkuję i o takim mogę debatować a nie kamiennym lub przeponowym, to proszę podzielić się swoją wiedzą i opowiedzieć o rzekomych moich kłamstwach. Pozdrawiam
@zenswid
@zenswid 10 ай бұрын
Co z pleśnią z powodu skroplin???? Rury pod ziemią są zimne i wilgoć musi się skraplać .
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Gwc bez przeponowy, jak sama mówi, nie ma przepony również dla wilgoci, gdyby wilgoć powstała to krople wsiąkną w grunt , a gdy jest potrzeba to z gruntu wilgoć jest odbierana . Pozdrawiam
@maciejpienkowski4170
@maciejpienkowski4170 11 ай бұрын
co to są wogle?
@Maliniaq2
@Maliniaq2 10 ай бұрын
Pytania ode mnie: 1. Ma ktoś porównanie tego GWC Provent do produktu firmy Global? Niby są bardzo podobne aczkolwiek trochę inne 2. W ciągu roku mamy mnóstwo dni przejściowych z temp na dworze 5-20st. Temperatura w takie dni w GWC będzie mniej komfortowa więc trzeba mieć bypass aby omijać GWC i czerpać bezpośrednio z powietrza. Mam rację czy nie? 3. Dlaczego nie poruszono oporów powietrzna i energii elektrycznej jaką trzeba zużyć na przetloczenie powietrza przez płytowy GWC? 4. W nagraniu podał Pan temperatury danego dnia i taki wzorcowy przykład jakoby punkt rosy nie powstał jednak jest bardzo blisko. Natomiast gdy na dworze temperatura spadnie o kilka st C to w GWC również i punkt rosy może się już pojawić. Nie ma nad tym żadnej kontroli. Mam na myśl punkt rosy w kanałach wentylacyjnych. Wiem, że pod fundamentem jest bezprzeponowy.
@Wolfenstaine
@Wolfenstaine 10 ай бұрын
Panowie no nie rozśmieszajcie mnie podstawowy błąd pomiaru temperatury zewnętrznej . Termometr pokazał temperaturę nagrzanego od słońca elementu obudowy swojej każdy ruch powietrza powoduje drastyczny spadek temperatury do wartości zanotowanej temperatury w miejscu zacienionym i na pewno nie będzie to 29 stopni 😆. Podstawowy problem z wymiennikiem gruntowym to to że on szybko traci swoj bufor termiczny podczas zimna , wie to każdy kto ma niedoszacowany w pompie ciepła . Sensu ogólnego nie podważam i sądzę że ogólnie ma to sens
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Termometr o którym Pan pisze - to nie błąd pomiaru - to jeden z parunastu termometrów które służą do analizy różnych zagadnień, ten właśnie termometr służy do analizy efektu zasłaniania żaluzjami okien przed przegrzewaniem, kolejny termometr jest za oknem wewnątrz.Pomiar w zacienieniu wokół obiektu pokazuje inny termometr. Pozdrawiam
@piotr_golebie_zamojskie
@piotr_golebie_zamojskie 11 ай бұрын
Posiadam rekuperacje bez gwc i posiadam tą sama temp a nawet niższa zbliżam sie do 25 po miesiącu upałów gdzie w pl rzadko tak sie dzieje…jak to osiągam.. ? Wystarczy nie przegrzać domu na starcie lata i zainwestowałem w żaluzje zewnętrzne…. Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
prawidłowo Tak trzeba, Z moich doświadczeń to duże okna na południowej stronie obiektu które dają znaczne zyski solarne zimą latem często przegrzewają pomieszczenia szczególnie przy dokładniej stronie tych dużych okien. Pozdrawiam
@marekowlasiuk1039
@marekowlasiuk1039 10 ай бұрын
o rety rety komu to potrzebne tak naprawde :) ile mamy tego lata w Polsce :)
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 10 ай бұрын
Polecam obejrzeć inne filmy z Panem Maciejem na naszym kanale. TO działa też w zimie 😉
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Ponoć czwarta część roku to lato i w tym okresie coraz częściej stosowana jest klimatyzacja, a można jej uniknąć. pozdrawiam
@marekowlasiuk1039
@marekowlasiuk1039 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 tak tylko zimno I pada I zimno I pada na to miejsce w srodku europy 🙂
@marekgrys
@marekgrys 11 ай бұрын
Taka dobra rada Panie Macieju jeżeli nie zna się Pan na budynkach lekkich to proszę głupot nie opowiadać w stylu że klimatyzacja w szkieletowym pochłania ogromne ilości energii. Ja ogrzewam i chlodze dom 126 M2 szkieletowy 2 klimatyzatorami w tym jedna kanałowa. Koszt grzania 1400 kWh, koszt chłodzenia 350 kWh więc 4x niższy. Druga uwaga że przy klimie miesza te same powietrze owszem ale to rekuperator jest odpowiedzialny za dostawę świeżego powietrza a nie klima....
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
Dokładnie dobre uwgi i ta czerpnia według Pana Macieja ma być po stronie zach i wsch więc gdzie ?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Marku to nie głupoty 1750 kWh rocznie przez 50 lat to 87 500 kWh więc cyfra znacznie inna niż 0 kWh a szczególnie przy głodowych emeryturach które wkrótce nadejdą. Po co to jak można tego uniknąć. Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@piotrsajgon czerpnia po stronie WSCHODNIEJ !!!! przejęzyczenie na początku dalej OK . Pozdrawiam
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Tak się domyślałem i dzięki za odpowiedz życzę dużo zdrówka i odpoczynku.
@tomaszt9021
@tomaszt9021 11 ай бұрын
Nie ma opcji żeby ogrzać dom takiej powierzchni przez sezon grzewczy 2 x klima, październik- maj 1400kWh, nawet jak jesteście zimnolubni to może miesiąc mniej, nie ma znaczenia. Sam ogrzewam klimami nowy dom 150m2, bardzo dobrze docieplony i jak jest poniżej zero stopni to klimy zużywają dość dużo energii, spokojnie 20-25KWh/ dobę żeby ogrzać taka powierzchnie, jak jest ok 5 stopni to ok, wydajność jest ale też na dobę zużyjesz nie mniej niż 15kWh także tego...
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 11 ай бұрын
No git. Dom pasywny to taki który nie posiada aktywnych źródeł energii. Być może dom Pana Macieja jest nisko, a nawet super nisko energetyczny ale nie jest domem pasywnym! Pomiarowiec jak tytułuje siebie Pan Maciej niestety nie przestrzega podstawowych zasad pomiarowych co do metody, sprzętu jak i współczynników korekcyjnych. Gratulacje za umieszczenie termometru "po stronie północnej" na podłodze z kafli (można było go wrzucić do miski z lodem, wyszedłby jeszcze lepszy wynik) a zwykłego (za 5 zeta) wewnętrznego termometru na zewnątrz w słońcu! Żadnemu z Panów nie przyszło do głowy że coś jest nie tak!? Jeżeli punkt rosy jest przy 16 stopniach to jak się nie wykrapla jak się wykrapla skoro na wejściu do budynku jest 15,8 ? Szkoda gadać! Pomieszanie z poplątaniem. Chłopaki ze swoimi metodami udowodnią każdą teorię. Film z gatunku SF.
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
Dokładnie w punkt, mierzą temperaturę na czerpni termomentrem na tarasie 😂 A pomiar temperatury nawiewanego powietrza anemostatem, urządzeniem którym nie da się tego zmierzyć. W dodatku facet ma ustawioną niska emisyjności sluzaca do pomiaru powierzchni porcelany, bawełny lub korka naturalnego. Zmierzyli temperaturę powierzchni anemostatu i to jeszcze w nieprawidłowy sposób 😂 Tak to jest jak nie umie się czytać ze zrozumieniem instrukcji obsługi i nie posiada się podstawowej wiedzy w tym zakresie. Najważniejsze że pieniądze się zgadzają i dalej można nagrywać tą fantastykę.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Po co głupie wpisy Żałosny Panie @-bp9tr i @ neezmarcin cytuję wywody Gratulacje za umieszczenie termometru "po stronie północnej" na podłodze z kafli (można było go wrzucić do miski z lodem, wyszedłby jeszcze lepszy wynik) a zwykłego (za 5 zeta) wewnętrznego termometru na zewnątrz w słońcu! 1. Niedouczony ekspercie termometr "po stronie północnej stoi na podłodze ale nie tam mierzy temperaturę, tylko czujnik mierzy temp. zewnętrzną poza szklanym pomieszczeniem 1 m . 2. Termometr od strony południowej stoi celowo w słońcu, aby analizować pomiary zysków energii słonecznej wprowadzanej przez południowe okna. No chyba, że nie należałoby robić pomiarów. 3. A pomiar temperatury nawiewanego powietrza anemostatem, urządzeniem którym nie da się tego zmierzyć. a jednak da się zmierzyć Nie sądziłem ,ze można być tępym aby takich spraw nie rozumieć. Wiedzy i rozsądku życzę Pozdrawiam
@MrRatpaw
@MrRatpaw 11 ай бұрын
Brawo, jesteś kolejną osobą widzącą oszustwa Macieja Sempińskiego. Na jednym filmie udowadniał, że ma w domu 32 stopnie, bo zmierzył pirometrem temperaturę obrusa stołowego w słońcu. Dom wariatów normalnie. Nie zdziw się, jeśli teraz zostaniesz zaatakowany i zwyzywany od idiotów - dziadek staje się bardzo agresywny. gdy ktoś obnaży jego krętactwa.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@MrRatpaw Niedouczony człowieku 32 oC to nie udowadnianie tylko pomiar RZECZYWISTY w danej chwili i danym miejscu, demonstrowany wielu osobom zainteresowanym, solarnych zysków, zysków solarnych, zysków solarnych, o których jak widać mało Pan wie, Widać , że Pański organizm na nowości dla źle reaguje, może trochę odpocząć ?. Pozdrawiam
@OK-bp9tr
@OK-bp9tr 11 ай бұрын
​@@MrRatpaw co racja to racja. No to się doigrałem. Zostałem tępym, żałosnym niedouczonym ekspertem. Choć może być, że to jakiś tytuł naukowy w Szkole Wyższej Pana Macieja. Do niego na pewno mi jeszcze bardzo daleko. Ciekawe jaki tytuł ma Pan Maciej, jako najwyższy w tej hierarchii. Co nimi kieruje, chciwość czy fanatyzm?Przykre, że razem z kamerzystą oszukują bogu duch winnych ludzi, choć z drugiej strony mawia się, że głupich nie sieją. Powinny być za to jakieś kary. Dla obu. Klęczenie na grochu i kurs fizyki na przykład. Swoją drogą ciekawe ile by kiblowali na pierwszym semestrze.😀
@ukaszosika9108
@ukaszosika9108 2 ай бұрын
To gruntowy wymiennik ciepła nie oziębi powietrza latem przy konstrukcji szkieletowej ? Troche to bez sensu.
@tangokajda
@tangokajda 11 ай бұрын
Sugeruję poprawić tytuł filmu. W jednym słowie dwa błędy. Słowo wogle pisze się : w ogóle.
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
Pan Maciej to jednak fachowiec jest Pomiarowiec pierwsza klasa, temperaturę powietrza wywiewanego mierzy urządzeniem pomiarowym służącym do wykonywania pomiarów powierzchni, temperatury otoczenia oraz wilgotności względnej. Temperatura otoczenia i wilgotność względna są mierzone bezpośrednio przy urządzeniu pomiarowym za pomocą czujnika wilgotności powietrza i temperatury otoczenia. Abyotrzymać wiarygodne wyniki pomiaru, nie należy trzymać urządzenia pomiarowego bezpośrednio nad lub obok źródeł zakłóceń, takich jak grzejniki lub ciecze bez przykrycia. Wżadnym wypadku nie należy zasłaniać czujnika. Urządzenie nie jest dostosowane do pomiaru temperatury powierzchni gazów ani cieczy. Informacja z instrukcji obsługi tego urządzenia. Emisyjność przed pomiarem temperatury powierzchni. Aby ustalić temperaturę powierzchni, mierzy się bezdotykowo naturalne promieniowanie podczerwone emitowaneprzez mierzony obiekt. Aby uzyskać prawidłowy wynik pomiaru, ustawiona w urządzeniu pomiarowym emisyjność musi zostać skontrolowana przed każdym pomiarem i w razie potrzeby dopasowana do mierzonego obiektu. Na urządzeniu ustawiona jest niska emisyjność służąca do pomiaru temperatury takich przedmiotów: porcelana (biała), lakier (jasny), korek, bawełna. Prawidłowy pomiar temperatury jest możliwy tylko wtedy, gdy ustawiony stopień emisji i stopień emisji obiektu są identyczne. Prezentowana temperatura obiektów może być w rzeczywistości wyższa lub niższa. Pomiar temperatury na czerpni mierzony jest termometrem który leży w pełnym słońcu na tarasie, to jest komedio-dramat i do tego pseudo-naukowy. Panie Damianie czy wy z oglądajacych robicie IDIOTÓW?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Pomiary robione są przyrządami w instalacji i dodatkowo innymi, aby na bieżąco pokazać zainteresowanym jak to wygląda w danym momencie. Ma Pan słabą wiedzę o tym i cały czas wypisuje głupoty. Przyrząd pomiarowy, który był na filmie jest przeznaczony do : bezdotykowego pomiaru temperatury powierzchni, temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Przyrząd pomiarowy nie nadaje się do pomiaru temperatury powierzchniowej gazów lub cieczy a ja takich pomiarów nie wykonuję, bo trzeba wiedzieć, że Napięcie powierzchniowe to zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, gazem lub inną cieczą, dzięki któremu powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona. A w moim rozwiązaniu w rekuperatorze nigdy nie było i nie ma cieczy ani punktów rosy . Wiedzy .Elementy wyświetlacza a. Zmierzona wartość temperatury otoczenia b. Zmierzona wartość wilgotności względnej c. Temperatura punktu rosy d. Symbol wilgotności względnej e. Symbol temperatury otoczenia f. Symbol temperatury punktu rosy g. Stopień emisyjności h. Symbol temperatury powierzchni i. Wskaźnik trybu ostrzegania przed pleśnią j. Wskaźnik trybu mostka termicznego k. Wskaźnik trybu temperatury powierzchni Najważniejsze w tych drugich pomiarach pokazanie jest różnic wyników przy różnych wariantach . Ja zrealizowałem swój obiekt 10 lat temu jako /pasywny, zero i plus energetyczny /. Wykonany Obiekt potrzebuje 3 W/m2 mocy grzewczej a nie 40 lub 70 czy 120 W/m2. Obiekt szczelny, dobrze ocieplony, akumulacyjny, z rekuperacją, z GWC, ustawiony prawidłowo względem stron świata. Dzielę się tą wiedzą, pokazuję rożne chwilowe pomiary, a wokół tego wrze, ale Pańska wrzawa nie daje ŻADNEJ wiedzy praktycznej. Może są inne lepsze koncepcje , proszę podawać, będzie to cenne dla potrzebujących. Miał Pan prośbę o podanie swoich dokonań i wszyscy na to czekają. Może ma Pan mniejsze zapotrzebowanie niż 3 W/m2, proszę przekazywać. Po co ta ciągła frustracja : ze źle wykonanych swoich inwestycji ? Zrobił Pan dziesiątki wpisów i z tego NIC konkretnego nie wynikło. Proszę dalej działać ale konstruktywnie, bo z narzekania nie ma efektów. Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
​@@maciejsempinski6306 Niech Pan nie odwraca kota ogonem "Przyrząd pomiarowy nie nadaje się do pomiaru temperatury powierzchniowej gazów lub cieczy a ja takich pomiarów nie wykonuję". Pomiar powietrza który Pan wykonał na tym nagraniu to był gazu, cieczy czy może bawełny? Z tego co mi wiadomo to powietrze jest jednorodną mieszaniną gazów. kzbin.info/www/bejne/bKSUhJmdbtp3Z7M Kolejnymi wpisami popisuje się Pan niekompetencją w tym co robi. Proszę zajrzeć do instrukcji obsługi tego urządzenia, a nie jakieś dyrdymały kopiuje z internetu czym jest napięcie powierzchniowe. Przyrząd ten służy do mierzenia temperatury powierzchni i nie da się nim zmierzyć temperatury powietrza wylatującego z anemostatu. Czy to jest dla Pana jasna i klarowna informacja? Ponadto na urządzeniu ustawiona jest niska emisyjność służąca do pomiaru temperatury takich przedmiotów: porcelana (biała), lakier (jasny), korek, bawełna 😋 Ja nie narzekam tylko wyjaśniam jak bardzo się Pan myli w swoich błędnych pomiarach i wyliczeniach. Mylisz Pan jednostki, nie umiesz wykonać poprawnie pomiaru, a kreujesz się na takiego co zjadł wszystkie rozumy.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@neezmarcin Poniżej nie moja opinia tylko Wypis z instrukcji niedouczony człowieku Przyrząd pomiarowy, który był na filmie jest przeznaczony do : bezdotykowego pomiaru temperatury powierzchni, temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Temperatura otoczenia to nie BAWEŁNA jak Pan pisze Rozsądku
@neezmarcin
@neezmarcin 11 ай бұрын
​@@maciejsempinski6306 Doczytaj instrukcję i nie kompromituj się jeszcze bardziej. Temperatura otoczenia i wilgotność względna są mierzone bezpośrednio przy urządzeniu pomiarowym za pomocą czujnika wilgotności powietrza i temperatury otoczenia. Odczyt jest z czujnika który jest wbudowany w urządzenie. Nawet ma Pan z niego odczyt w trakacie pomiaru. 23,1*C i 64% wilgotności. Temperatura powierzchni mierzona jest za pomocą sensora pirometrycznego IR. Wychodzi na to że Pan jest nieukiem i niedoczuonym człowiekiem i jak pomiarowiec nie ogarnia prostego urządzenia pomiarowego.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@neezmarcin Przyrząd pomiarowy, który był na filmie jest przeznaczony do : bezdotykowego pomiaru temperatury powierzchni, temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Temperatura otoczenia to nie BAWEŁNA jak Pan pisze Rozsądku BAWEŁNA to Pan wiedza.
@DawidKliszewski
@DawidKliszewski 11 ай бұрын
dlaczego czerpnia nie od polnocy? Wtedy jest niemal caly czas w cieniu. Po co od wschodu czy zachodu, bo tak komus wypadlo?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Dawidzie do południa mamy korzystne operowanie słońca w zimie i to bardzo istotne a latem wschodnia strona jest już zacieniona po 12.00 pozdrawiam
@DawidKliszewski
@DawidKliszewski 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Panie Macieju, przypomne ze mowimy o usytuowaniu czerpni. Jesli zas mowimy o GWC, to jakie znaczenie ma jego usytuowanie zima, slonce nie nagrzeje wtedy ziemi wcale. Czerpni zreszta tez. Przy odpowiedniej glebokosci umieszczenia GWC slonce generalnie ma niewielkie znaczenie. Natomiast jesli jestesmy znowy przy czerpni w gorace dni, przy chlodzeniu latem juz ma.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@DawidKliszewski mówimy o usytuowaniu czerpni. zimą - najistotniejsze - od ca 8.00 - 12.00 przy silnym mrozie ale słońcu czerpnia, w słońcu mamy najkorzystniejsze warunki niezależnie od głębokości GWC, różnica temperatury powietrza w wówczas na wschodniej a północnej stronie, istotna z wieloletniej praktyki, pomiarów i wyliczeń. tep przy czerpni może być o godz 6.00 - 15 oC a o godz. 10.00 dużo wyższa ale tylko na wschodniej i południowej, ale południowa strona groźna jest dla dni latem.
@DawidKliszewski
@DawidKliszewski 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 czerpnie wyprowadzilem na scianie budynku dosc wysoko, temperatury mam tam zawsze wyzsze niz przy gruncie. Mam wprowadzone do budynku przy scianie obie rury z gwc. I z czerpni schodzi wewnatrz pod podloge, a z GWC wraca spod podlogi. Z roznych przyczyn wole tak.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@DawidKliszewski Panie Dawidzie proszę w różnych okresach i godzinach mierzyć temp. w Pana rozwiązaniu i porównywać np. z wynikami innymi np. prezentowanymi przez Firmę Pro-vent i z z nimi prowadzić dyskusję o różnicach. Pozdrawiam
@bosman990
@bosman990 7 ай бұрын
...a co z wilgocią +++ kurzem = śmierdzącym mułem, w rurze??? ja wiem.......
@floyd4472
@floyd4472 11 ай бұрын
"Wogle" nie chce mi się tego oglądać ...😢
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 11 ай бұрын
😘
@rafa9263
@rafa9263 10 ай бұрын
Wentylacja to nie klimatyzacja. Niech panowie powiedza jaki jest przeplyw powietrza na rekuperatorze i sie wszystko wyjasni😂.Nawet jesli jest jedna wymiana na godzinę to nie jest w stanie schłodzić tego domu. No i ten termometr wystawiony na slonce🤦.
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
60 m3h jak uwzgledni się entalpię to mi wychodzi 165Wh energii 😉
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Nikt nie twiedził, że wentylacja to klimatyzacja, ale można wentylować powietrzem które które ma temp 16 - 20 oC lub wprowadzać latem 20 - 35 oC i dodatkowo niepotrzebnie nagrzewać wnętrze. Pozdrawiam
@adrianb6014
@adrianb6014 10 ай бұрын
Nic nie kosztuje wszystko za darmo tylko ile wynosi koszt tych instalacji i w ile lat to sie zwraca… sporo osob bierze kredyt …. Mowic ,ze cos jest darmowe w domu pasywnym bez kosztow to zart…. Bez kosztow to mam gdy otrzymam dom pasywny za darmo z instalacja …. Koszty sa zawsze jezeli mowimy o uczciwosci. Jezeli calosc zwroci sie do 15-18 lat jest super minus amortyzacja ,serwisy ,usterki i wymiana juz prawie 20 letniego urządzenia na nowe 😂😂 mysle ,ze komfort tak … ale w zamian za duzy wklad poczatkowy i jednak nie maly koszt to uczciwe.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 10 ай бұрын
ale p. Maciej uważa inaczej. w 2014 na domek 82,5m2 wydał 360 tyś - co daje około 4350 zł /m2 ja wydałem w 2012 około 2700 zł /m2 różnica ponad 1600 zł nie mam domu pasywnego, ale mam dom komfortowy, wygodny, z ogrzewaniem podłogowym wodnym i zużyciem prądu (energii) na ogrzewanie do 15 kWh/m2/rok więc różnica w cenie wybudowania starczy mi na co najmniej 50 lat płacenia rachunków
@adrianb6014
@adrianb6014 10 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 statystycznie majac idac z psem mamy 3 nogi. Ilu Pana klientow placi gotowka i ma te faktyczne oszczędności na raty na kolejne 50 lat. Oszczednosc jest wtedy go koszty zostaly splacone i instalacja wychodzi juz na plus… A Pan mowi o wyrtualnym zysku. Jezeli kupie auto i place rate nie mowie o zysku porównując ,ze samolot byłby droższy juz gdy zplace i na nim zarabiam mam zysk.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 10 ай бұрын
@@adrianb6014 - ja na innowacyjne źródło ogrzewania domu wziąłem kredyt w BOŚ na 5 lat na 0,99% oprocentowanie!!! czyli w ciągu 5 lat spłaciłem praktycznie KAPITAŁ rozłożony na raty (60 miesięcy) więc moja inwestycja w źródło ogrzewania już jest dawno spłacona i na dodatek daje niskie koszty ogrzewania W tym roku 22/23 w związku z faktem, że nie mam PV otrzymałem dofinansowanie (1500 zł do prądu) na ogrzewanie i ogrzanie domu (z wodnym ogrzewaniem podłogowym - nie ma lepszego - bo jest przyjemne delikatna temperatura podłogi zimą) - kosztowała mnie CAŁE DWA ZŁOTE M2 dokładnie 2 PLN/m2/rok uważasz to że dużo??? przy systemie totalnie bezobsługowym, bez pomiarów, tylko zamontowany podlicznik prądu do źródła ogrzewania - więc ma REALNE zużycia (wszystkiego co jest związane z ogrzewanie) Ja nie sprzedaję źródła ogrzewania😊😊 pracuję w handlu - ale nie źródła ogrzewania. Jestem użytkownikiem źródła, które wg mnie jak nie ma gazu ziemnego jest najlepszym źródłem ogrzewania na długie lata i na dodatek "OD PUKAĆ" bezawaryjne od 11 lat (za chwilę 12 sezon) Dom 250m2 i na CO+CWU rachunki przy taryfie G11 (od 2520 do 2960 zł na rok) co daje około 10-12 PLN/m2/rok (CO+CWU) - totalnie bez oszczędzania temperatura od 22,2 do 24,5 i woda dla obecnie 4 osób (wanna, prysznice) w tym roku wyjdzie około 1200 PLN na ROK na CO+CWU przy 250m2 to dużo???
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Panie Adrianie źle Pan interpretuje pisząc : Nic nie kosztuje wszystko za darmo tylko ile wynosi koszt tych instalacji to takim rozumowaniem , nie powinniśmy mieć studni na posesji i zastanowić się nad budową domów , może kampery i namioty ?. Moim zdaniem na dziś to budować obiekty, które mają zerowe lub prawie zerowe zapotrzebowanie na energię do użytkowania tych obiektów. !!! Koszty energii będą przez wiele wieków progresywnie rosnąć, Pozdrawiam
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 jak na 5 lat wzięto kredyt to chyba 25 kW Pc albo większą ? A ja mam Pc 0,85 kW za 3,5 tys. zł i zabezpiecza wszystko : cwu i dogrzewanie obiektu. I tak dziś trzeba
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 11 ай бұрын
Kolejne banialuki starego agresywnego człeka. Ludzie budujcie domy dla siebie aby się wam żyło komfortowo. Montujecie klimy ,a w lecie będzie się wam przyjemnie piło nawet ciepłe piwo.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Panie Jarku za parę lat będzie się Pan wstydził swoich niedorzecznych wpisów. DOMY ZERO ENERGETYCZNE, FV i CIĄGŁE modernizacje, : to już wszystkich czaka, wiedzy, to czeka nawet takich nieuków jak Pan po 2028 lepiej wcześniej się zapoznać niż pisać głupoty dla innych. Właścicieli mieszkań czeka prawdziwa rewolucja Niebawem każdy budynek w Polsce będzie posiadał własną klasę energetyczną na wzór tych ze sprzętu AGD. Komisja Europejska wstępnie zadecydowała, że od 2026 roku wszystkie nowe budynki publiczne będą zero emisyjne, a wszystkie pozostałe od 2028 roku. Nadchodzi budynkowa rewolucja. Każdy budynek będzie klasyfikowany w skali od A do G. od 2028 do roku 2035 lub do 2040 roku, ma nastąpić całkowitego odejścia od stosowania paliw kopalnych zarówno do ogrzewania nowych budynków, jak i tych, które będą podlegały renowacjom. Dla rynku domów jednorodzinnych nowe przepisy będą wyzwaniem. Proszę wbić sobie tą wiedzę. Pozdrawiam
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 nieukiem to może Pan był w szkole, no ale nie wszystkim nabycie inteligencji sprawia radość oraz nie dla wszystkich jest proste 🤷 Jeżeli uważa Pan ,że chore przepisy unijne , które chcą wprowadzać również w naszym kraju to pożyteczna i potrzebna rzecz ....cóż gratuluję 👏 A wbić to se pan może gwoździa w mózg , przepraszam w resztki mózgu 👌😎
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@jarekszefer9832 dlaczego nie kupuje Pan samochodu który pali na 100 20 l paliwa, dla czego nie zostawia na zimę rozszczelnionych okien, przecież to też według Pan rozumowania chore przepisy, Nie Pan z tym walczy. Rozsądku i wiedzy
@jarekszefer9832
@jarekszefer9832 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 rozsądku ,wiedzy i empatii to Panu brakuje🤷 Czy jesteś Pan alfą i omegą, niestety nie smutne ale prawdziwe 🤷 papier wszystko przyjmie. Od kiedy to wolnej woli i wyborów może jeden człowiek drugiemu zabraniać....🤔 A skąd pan wie ile moje auta palą benzyny na 100km.... Dwa z nich spalają ponad 20 l, czy to powód do dumy , może nie ,ale takie się nam podobają i takie mamy. Mam dom w górach i okna , a przede wszystkim to tarasowe w zimie wiele godzin otwarte. Ktoś marznie albo narzeka z tego powodu, nie 🤷 Ale przecież to nie możliwe, bo Pan wszechwiedzący Maciej tak uważa 😳😂🤣 I co dają te ograniczenia ekologiczne Unii europejskiej... Tylko podrożenie kosztów budowy i użytkowania domów 👏 to samo z samochodami. Sprawdź Pan statystyki oraz wszelkie wyniki badawcze czy dzięki temu klimat się na świecie poprawia.... Odpowiem nie poprawia się. Bo tylko w Europie wprowadza się głupie przepisy pseudo ekologiczne 🤦
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@jarekszefer9832 To co pan nazywa - ograniczenia - to zwykły ROZSĄDEK dla ludzi dbających 1.o siebie 2.o bliskich 3.o następne pokolenia. Ale jak widać nie każdego na to stać . Pozdrawiam
@wojtekdev9712
@wojtekdev9712 11 ай бұрын
Robienie z sieci energetycznej banku energii jest utopią, fantasy o plus energetycznym domu. A instalacja pv, rekuperator i gwc to z księżyca spadło😂
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
To nie utopia Dom plus energetyczny to w założeniu budynek, który produkuje więcej energii niż domownicy są w stanie skonsumować na własne potrzeby. Produkcja energii odbywa się najczęściej z przydomowej dachowej lub gruntowej elektrowni fotowoltaicznej. Za dom zero energetyczny uznajemy obiekt mieszkalny, który nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Za parę lat tylko takie domy będą budowane. Pozdrawiam
@jeziorskim
@jeziorskim 11 ай бұрын
14:41 rozumiem że instalacja fotowoltaiczna była otrzymana w darze skoro nie kosztowała nic?
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Ja cały czas dla widzów i słuchaczy daję sygnał aby budować nowocześnie tzn. domy jak : Dom plus energetyczny to w założeniu budynek, który produkuje więcej energii niż domownicy są w stanie skonsumować na własne potrzeby. Produkcja energii odbywa się najczęściej z przydomowej dachowej lub gruntowej elektrowni fotowoltaicznej. Za dom zero energetyczny uznajemy obiekt mieszkalny, który nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Za parę lat tylko takie domy będą budowane. 10 lat w tym egzystuję, pokazuję jak można INNE po co ??? Pozdrawiam
@jeziorskim
@jeziorskim 11 ай бұрын
Znowu straszycie bo to wnaszym.interesie....Unia unia...azbest na dachu jeszcze został....ale już naganiać trzeba na styropian i likwidację kopciucjow I uzależnienie od sieci....dajcie na luz....eazzy is not izzy
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Ja cały czas dla widzów i słuchaczy daję sygnał aby budować nowocześnie tzn. domy jak : Dom plus energetyczny to w założeniu budynek, który produkuje więcej energii niż domownicy są w stanie skonsumować na własne potrzeby. Produkcja energii odbywa się najczęściej z przydomowej dachowej lub gruntowej elektrowni fotowoltaicznej. Za dom zero energetyczny uznajemy obiekt mieszkalny, który nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Za parę lat tylko takie domy będą budowane. 10 lat w tym egzystuję, pokazuję jak można INNE po co ??? Pozdrawiam
@zbigniewkisielinski9841
@zbigniewkisielinski9841 11 ай бұрын
klima to dopiero wysusza powietrze, a nie rekuperacja
@mrright3439
@mrright3439 11 ай бұрын
Niech w tym wymienniku zdechnie jakiś gryzoń ....
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniach bez nasłonecznienia to grzybica płuc a zbyt suche bez słońca to alergie i inne legionelozy roznoszone drogą kropelkową.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 11 ай бұрын
A jaki ma to związek z domem Pana Macieja? 🤔
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@iZZiinstalacje Taki jak w kazdym innym domu gdzie promienie słoneczne UV są odpowiedzialne za zwalczanie zarodników grzyba a większość nie otwiera okien i beble tymi klimami i rekuperacją na okrągło jak respiratorem podczas covidu gdy zagrzybiali ludzi na śmierć.
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 11 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/jqaml6apibOqeacsi=v_em6R_zufquIq2x obejrzyj ten film 😘
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@iZZiinstalacje Poczytaj o grzybicy płuc w kopaniach gdzie wilgoć mimo rekuperacji powietrza zabijała całe rodziny górnicze a rozwijała się w płucach tych biednych ludzi podobnie jak pylica w wszystko z braku słońca które leczy, ogrzewa i karmi ludzkość od tysięcy lat.
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@iZZiinstalacje kzbin.info/www/bejne/mn_UlauJpaZnnLM
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 11 ай бұрын
Ile razy trzeba Pana wyjaśniać?ten dom jest plus energetyczny tylko dlatego że dostał Pan kiedyś prezent od pisorów i jest Pan w systemie rozliczania w którym za większość Pana rachunków płacą inni poborcy prądu którzy nie maja pv Gdyby wpadl Pan na ten sam pomysł w drugiej połowie 2024 to by inaczej Pan śpiewał w momencie w którym dostałby Pan 2 grosze za kwh wprowadzonej energii
@miloszenko
@miloszenko 11 ай бұрын
I co to zmienia w kwestii rocznego bilansu energetycznego budynku? Nic.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Pani Agnieszko jest Pani w błędzie 1. dom ma zapotrzebowanie mocy 3 W/m2 a nie 40 lub 70 czy 120 W/m2 2. założyłem FV gdy było to opłacalne, akcje na giełdzie można kupić zawsze raz będzie to korzystny zakup lub strata, Za parę lat zmienią się przepisy i dalej będzie OK. Pozdrawiam
@lukaspulut3162
@lukaspulut3162 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Jak cena prądu wzrośnie tak jak 3 lata temu w teksasie razy 65 a na zewnątrz zrobi się - 30 w nocy to i zapotrzebowanie się zwiększy podobnie jak koszty utrzymania. Rekuperacja nie jest za darmo tak jak ma Pan to obecnie. Założyłem PV u mojej teściowej w starym sytemie, a ona teraz kupiła sobie 3 zamrażarki i 2 lodówki bo ma prąd za free, ale ta bonaza się skończy za 13 lat i mówię jej żeby się nie przyzwyczajała. Pani agnieszka nie jest w będzie - ludzie mający nawet nowe domy ogrzewane pompą ciepła, obecnie płacą 1000 złotych na rok za ogrzewanie - ale równie dobrze cena może wzrosnąć do 5000 czy 10 000 poprzez to że wzrasa zapotrzebowanie. A jak zabraknie prądu z powodu przeciążenia to niestety przestanie Panu to wszystko działać. Żeby to się opłacało - trzeba takie coś budować będąc jeszcze nastolatkiem zamiarem życia do 80 tki, inaczej lepiej przenieść sie do Hiszpanii, gdzie za 200 000 kupi się mieszanie i normalenie będzie się zyło. Po przez takie ekowymuszone pomysły - które są słuszne dla funkcjonowania gospodarki - ale kiedy to się dzieje naturanie - spada dzietność - bo kogo stać na budowę takiego domu - nie ma dzietności - nie ma ludności - nie będzie miał kto bronić tych "samowystraczalnych domków" - no bo skąd PIS PO czy inne ustrojstwo weźmie 300 tys ludzi do obrony kraju. Cała ta ekologia wymuszona 10 krotnym podwyższeniem cen energii w PL to wielki skandal.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@lukaspulut3162 Rekuperacja potrzebuje na DOBĘ 800Wh i oszczędza u mnie ponad 90 % energii z powietrza usuwanego. Ta energię 800 Wh/dobę posiadam z własnej FV o mocy max 4.08 kWp. zapotrzebowanie mocy na ogrzewanie w moim obiekcie to tylko 3W/m2. Dlaczego nie dąży się do tego co ja już dekadę temu zrealizowałem ???? za nieduże pieniądze. Trzeba mądrych ludzi do zarządzania lub realizacji, a nie do narzekania i pisania że czegoś się na da zrealizować, ja w wieku 65 + zabrałem się realizacji i 10 lat żyję przy zerowym zakupie energii w obiekcie . Pozdrawiam
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 11 ай бұрын
@@lukaspulut3162 - Łukasz, Gość napisał Tobie: ""Trzeba mądrych ludzi do zarządzania lub realizacji, a nie do narzekania i pisania że czegoś się na da zrealizować, ja w wieku 65 + zabrałem się realizacji i 10 lat żyję przy zerowym zakupie energii w obiekcie ."" że 10 lat żyje przy zerowym zakupie energii w obiekcie I TERAZ - PPRZEDSTAWIĘ CI CAŁĄ PRAWDĘ o p. Macieju (kłamcy)!!! ""Instalacja o mocy 4,08 kWp została podłączona do użytkowania dnia 07.04.2020r.""" czyli instalacja "pracuje" od 07.04.20 a nie od 10 lat - to po pierwsze a po drugie płacił za rachunki: 2015/16 - prawie 1900 zł 2016/17- prawie 2300 zł 2017/18 - prawie 2300 zł 2018/19 - prawie 2300 zł 2019/20 - prawie 1700 zł dane pochodzą z jego własnej strony!! WIĘC KŁAMCA i OSZUST na dodatek KOMPLETNIE NIE MAJĄCY PODSTAWOWEJ WIEDZY!! a poucza innych!!! NIEREFORMOWALNY Pozdrawiam
@Mariusz911T
@Mariusz911T 11 ай бұрын
Takie gwc kosztuje ok 20 tys złotych. Więc nie jest za darmo chłodzenie latem i grzanie zimą. Sam bym sobie założy gwc bo jest to darmowa energia ziemi, ale koszta odstraszają.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Nie wiem skąd Pan wymyślił tą cenę, ale gdyby była trafna 20 tys po proszę przeliczyć co daje GWC przez np. tylko 50 lat eksploatacji ile Pan zaoszczędzi na niepotrzebnym zakupie energii dla komfortu w obiekcie : zimą gdy powietrze zewnętrzne ma przy budynku - 16 oC a po wyjściu z GWC ma + 8 oC za Free latem gdy powietrze zewnętrzne ma przy budynku + 35 oC a po wyjściu z GWC ma + 20 oC za Free Proszę zastanowić się czy warto czy nie warto aby GWC dał takie efekty. Do tego rekuperacja dająca dalsze efekty i dom może być plus lub zero energetyczny Pozdrawiam
@marekgrys
@marekgrys 11 ай бұрын
​@@maciejsempinski6306ale proszę powiedzieć ile st powietrze w zimie da reku na nawiewe jeżeli wchodziłoby do niego powietrze -3 ( średnia temperatura zima ) vs gdy wpada do niego + 9 jak przez GWC przejdzie... No tak należy to rozpatrywać
@marekgrys
@marekgrys 11 ай бұрын
​@@maciejsempinski6306co do chlodzenia aktywnego mając pc na nowych zasadach trzeba maksymalizować autokonsumpcje - Pan ma netmetering więc to inna bajka. Wobec czego klima w lato wówczas jest za free, nie ma wirtualnego magazynu
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@marekgrys Panie Marku zimą przy -16 oC na zewnątrz aby wprowadzić do reku + 8 oc i latem przy + 35 oC na zewnątrz aby do reku wprowadzić + 20 oC jak ogromne ilości są potrzebne ??? a do tego ciężkie materiały budowlane są ogromnym akumulatorem tej energii i Finał. I po ca mówić o-3 oC. TU NIE TRZEBA ŻADNEJ zewnętrznej kupnej energii za pieniądze właściciela . Pozdrawiam
@modelarski
@modelarski 11 ай бұрын
​@@marekgrys zgadza się, temp -15 zimą to bywa kilkanaście dni. GWC jest fajne, ale sama rekuperacja też daje podobny efekt.Trzeba to dobrze przemyśleć.
@MrRatpaw
@MrRatpaw 11 ай бұрын
Maciej Sempiński to Natalia Janoszek budownictwa pasywnego. I tak jak z Natalią, ktoś kiedyś poda listę jutuberów, którzy promowali kłamstwa Macieja Sempińskiego nt jego rzekomego domu pasywnego. Ten sam fałszywy mit podtrzymywany dla podniesienia oglądalności. I nie ma znaczenia, że kłamstwa można obnażyć jednym ruchem ręki - kasiorka z filmów musi się zgadzać.
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 11 ай бұрын
100% zgoda MACIEJ - NIE MA DOMU PASYWNEGO!!!!!!! ma niskoenergetyczny ale nie pasywny
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Tylko tyle potrafi Pan napisać ? dodam więcej „Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (15kWh/(m2·rok)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego ... W domach pasywnych redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że zazwyczaj nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych, szczególnie w przypadku mniejszych obiektów takich jak domy jednorodzinne, konieczne jest zastosowanie niewielkiego układu grzewczego w postaci ogrzewania podłogowego lub grzejników. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Proszę się tego nauczyć
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 - przestań pisać formułki - o których KAŻDY wie Twój dom NIE JEST DOMEM PASYWNYM i to jest POWIERDZONE!!!! Dom pasywny nie potrzebuje PRAKTYCZNIE ŻADNEGO OGRZEWANIA Napisz - dlaczego KŁAMIESZ????? że od 10 lat masz koszty zero zł jak to jest NIEPRAWDA!!!!!
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Niedouczony człowieku, nie koszty zero tylko koszt zakupu energii, nie koszty zero tylko koszt zakupu energii, nie koszty zero tylko koszt zakupu energii, Ucz się ucz. 1.Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2020/2021 wyniosło 740 + 120 = 860 kWh/rok : 82,5 m2 = 10,4 kWh/m2 /rok sezon grzewczy 182 dni 2.Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2021/2022 wyniosło 567 + 49 = 616 kWh/rok : 82,5 m2 = 7,5 kWh/m2 /rok sezon grzewczy 116 dni 3.Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2022/2023 wyniosło 463 + 0 = 463 kWh/rok : 82,5 m2 = 6,7 kWh/m2 /rok sezon grzewczy 112 dni GDY ZUŻYTO 6,7 kWh/m2 rok , a sezon grzewczy wynosił 112 dni x 24 godz. TO średnie zapotrzebowanie mocy grzewczej 2,5 W/m2 !!! Dom jest Pasywny W domach pasywnych redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że zazwyczaj nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. a ostatnim sezonie sezonie grzewczym BYŁ nawet plus energetyczny. Wiem, że nie może Pan przeboleć tego i przeszkadza innym nie wnosząc żadnej pożytecznej WIEDZY żałosne !!
@marekprzedstawiciel8740
@marekprzedstawiciel8740 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 - DZIADEK TY JESTEŚ TOTALNIE ODKLEJONY OD RZECZYWISTOŚCI!!!!!!! Przedstawię dane wg Twoich wyliczeń (założeń): 1. Całkowite zużycie energii na ogrzewanie 2022/2023 wyniosło u mnie 3362 kWh/rok 3362 kWh : 256m 2 (powierzchnia domu) = 13,13 kWh/m2/rok u mnie sezon grzewczy (od 1.10 do 30.04 - czyli 212 dni) gdy zużyto 13,13 kWh/m2/rok, a sezon grzewczy wyniósł u mnie 212 dni x 24 godziny to ŚREDNIE ZAPOTRZEBOWANIE MOCY GRZEWCZEJ wynosi u mnie - 13,13 kWh / (212 * 24) = 2,5 W/m2!!!!!! czyli co?? wg TWOICH WYLICZEŃ - MAM DOM PASYWNY i to o powierzchni 256m2!!!! ja przy mega KOMFORCIE - bo sezon grzewczy do końca kwietnia ZROBIŁEM (wg Twoich wyliczeń) i dane mam takie same jak u Ciebie!!! WIĘC CZYM SIĘ PODNIECASZ?????
@kyzak1
@kyzak1 10 ай бұрын
A jak jest takie +20 na dworze to po co dmuchać w dom +9... niby GWC tak, ale nie do końca... chyba że się mylę, wyjaśnijcie
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
GWC nie dmucha bezpośrednio do pokoi, to rekuperator zasysa + 9 oC i w wymienniku usuwane powietrze np 22 oC podgrzewa powietrze do temperatury 20 oC , gdyby włączony był tzw. bajpas to temp świeżego powietrza byłaby niższa. Pozdrawiam
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
Strasznie marnuje Pan energię, ale tak to jest jak nie ogarnęło się czerpni sciennej i przepustnicy z czujnikiem temperatury. Przy sprawności wymiennika na poziomie 90% I temperaturze na czerpni 20*C temperatura za wymiennikiem miała by 21,7*C a nie 20*C.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 10 ай бұрын
Brak słów na nazwanie szkodnika tego forum, który serwuje głupoty i przeszkadza. Jeśli na zewnątrz jest - 16 oC a GWC zmienia za FREE na + 9 oC to jest marnowanie energii BRAWO !! Gdyby nie było GWC to byłaby załączona grzałka elektryczna rekuperatora. Pewnie da FREE Brawo EKSPERCIE BRAWO ! Szkodniku takie głupoty ???.
@neezmarcin
@neezmarcin 10 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Pan jest normalny? Kyzak zadał pytanie jaki sens wtłaczać powietrze o temp. 9 jak na zewnątrz jest 20. Pan odpowiedział że wymiennik podniesie temperaturę z 9 do 20 bo wymienia powietrze z budynku o temp. 22*C. Jeśli była by czerpnia na elewacji i automatyka do tego to prawie nie miał by straty, co napisalem wyżej bo wymiennik podniósł by temperaturę z 20 do 21,7*C. Ale jak zwykle ma Pan poważny problem z zrozumieniem tekstu pisanego. Gdzieś w tym poście podawana była temperatura -16*C ?
@kyzak1
@kyzak1 10 ай бұрын
Chodziło mi o zakres pewnych dat jesieni oraz wiosny, gdy raczej ekonomiczniejsze jest branie powietrza znad ziemi a nie z gruntu. Ja u siebie nie zrobię GWC bo mam wysoki poziom wód gruntowych i producent nie zaleca takich warunków.
@damianflicinski978
@damianflicinski978 10 ай бұрын
Jak można w miniaturce dać tak rażący błąd ortograficzny? Co to za słowo ,,wogle"
@iZZiinstalacje
@iZZiinstalacje 10 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Gdyby nie było błędu też byś skomentował? 😉
@damianflicinski978
@damianflicinski978 10 ай бұрын
@@iZZiinstalacje Nie.😉
@problemiarz
@problemiarz 11 ай бұрын
Ja mam rozsądny samochód z klimatyzacją, której nie użyłem ani razu... I nie użyję.
@maciejsempinski6306
@maciejsempinski6306 11 ай бұрын
Proszę podać jaki to związek z GWC bo ja nie wiem . Pozdrawiam
@problemiarz
@problemiarz 11 ай бұрын
Powiedział, że każdy kto ma rozsądny samochód posiada i używa klimatyzacji...Ponadto chuj cię obchodzi, zapytać się możesz.@@maciejsempinski6306
@jolakoodziej9206
@jolakoodziej9206 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 chodzi chyba o zdanie że każdy rozsądny człowiek kupuje samochód z klimatyzacją a ja znam osoby które mimo czyszczonej klimy chorują na zatoki od razu po rozpoczęciu sezonu klimatyzacji
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
I tak trzymać, prawdziwy mężczyzna to twardziel a nie ciota co się klei i łomota.....Kiedyś mieli uchylne szybki przednie na lato a zimą jeździli w czapkach i kurtkach oraz rękawicach a dziś?
@piotrsajgon
@piotrsajgon 11 ай бұрын
@@maciejsempinski6306 Taki że trzeba się przyzwyczajać do ekstremy a nie sie beksać jak nie stać człowieka na luxusy.....hahhahaaaaa
#17 GWC - DARMOWA ENERGIA Z ZIEMI - czy warto montować ?
20:45
HOLIBOOD - Zdrowy Dom
Рет қаралды 238 М.
GWC - (nie)opłca się, a jednak....
18:02
iZZi instalacje
Рет қаралды 32 М.
小宇宙竟然尿裤子!#小丑#家庭#搞笑
00:26
家庭搞笑日记
Рет қаралды 9 МЛН
Doing This Instead Of Studying.. 😳
00:12
Jojo Sim
Рет қаралды 7 МЛН
НРАВИТСЯ ЭТОТ ФОРМАТ??
00:37
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 8 МЛН
Szczelność czy izolacja termiczna domu? Co ważniejsze?
35:59
iZZi instalacje
Рет қаралды 280 М.
Rekuperacja VS Klimatyzacja. Czy klima jest potrzebna, kiedy mam reku?  REKUporadnik - Odcinek 2
11:57
DOM PASYWNY? Ile kosztuje? TANIEJ niż myślisz!
33:47
iZZi instalacje
Рет қаралды 17 М.
Dom architekta. Kumulacja wyjątkowych rozwiązań. Rurowe GWC
41:56
iZZi instalacje
Рет қаралды 108 М.
Magazyn Energii 20kWh . Domowy w bezpiecznej technologii
11:17
4nrgy technologie
Рет қаралды 738 М.
Sposób na tani Dom ? ...
44:31
iZZi instalacje
Рет қаралды 470 М.
Joe Biden nie żyje? Kto i po co miałby ukrywać jego śmierć?
36:06
SEKIELSKI BROTHERS STUDIO
Рет қаралды 22 М.
Ogrzewanie wentylacją? Zobacz pomysł Pana Macieja!!
22:04
iZZi instalacje
Рет қаралды 102 М.
АЙФОН 20 С ФУНКЦИЕЙ ВИДЕНИЯ ОГНЯ
0:59
КиноХост
Рет қаралды 1,2 МЛН
Nokia 3310 top
0:20
YT 𝒯𝒾𝓂𝓉𝒾𝓀
Рет қаралды 3,5 МЛН
Better Than Smart Phones☠️🤯 | #trollface
0:11
Not Sanu Moments
Рет қаралды 16 МЛН
Kumanda İle Bilgisayarı Yönetmek #shorts
0:29
Osman Kabadayı
Рет қаралды 2,4 МЛН
8 Товаров с Алиэкспресс, о которых ты мог и не знать!
49:47
РасПаковка ДваПаковка
Рет қаралды 173 М.