rebrand.ly/KOMIKISTORYK - українська платформа перевірених психотерапевтів Rozmova (знижка 20% на першу сесію за промокодом KOMIKISTORYK ) mssg.me/kplusi - підтримати проєкт стосовно переозвучки штучним інтелектом пишіть на felixredka@ukr.net
@mazdai23 ай бұрын
Btw, sarmata in samogitian means "disgrace/shame", maybe it shows the views of the peasantry about the sarmatism of szlachta.
@twisters9993 ай бұрын
Zawsze was fajnie widzieć! 😄 Pozdrowienia z Polski 💪 😁 завжди файно вас бачити! вітання з Польщі! Час переглянути і повчитися Української 😎👌
@romanliashchuk28223 ай бұрын
Pozdrowienia z Ukrainy dla Polski 🇵🇱💪🇺🇦
@twisters9993 ай бұрын
@@romanliashchuk2822 Dziękujemy!!! 🇵🇱 ❤️ 🇺🇦 💪
@romanliashchuk28223 ай бұрын
@@twisters999 to my dziękujemy za wsparcie dla naszego kraju ❤️
@twisters9993 ай бұрын
@@romanliashchuk2822 💪 pomoc była jest i będzie. Trzymajcie się tam mocno ❤️ i nie dajcie się 💪
@agnieszkaolszewska60793 ай бұрын
Już nic nie ma..jak przewidział Kononowicz.
@drap8863 ай бұрын
Неймовірне знання історії Польщі. Вчора знайшов ваш канал і моя українська не така вже й погана. Вітання з Польщі незалежній Україні! PS. Пам’ятайте, дорогі українці - нас більше об’єднує, ніж роз’єднує!
@ThorOdinson1673 ай бұрын
Так ! ми вже зараз побачили шо нас об'єднує : 1 . Те шо нас українців кінули вмирати один на один з російскою федерацією 2. Розипане зерно яке наші фермери під кулями так тяжко збирають , і глузування поляками із годомору
@ЛюдмилаНіколайчук-д4и3 ай бұрын
Надіюся що так. Бо я з Волині. І волинська трагедія, а не різня, це привід для діалогу, а не обідок. А коли слухала канал польського кухаря, 80% розуміла, а слово «пательня», мене зупинило. Типу стоп. Яка пательня, це ж наше слово, слово моєї бабусі. А потім, дійшло, це ж ми були « під Польщею». Лапки не для переносного значення, а як вислів з минулого.
@ThorOdinson1673 ай бұрын
@@ЛюдмилаНіколайчук-д4и про волинь - це суто польска пропаганда , коли наших людей нищили на Перемешлі (а це етнічні українскі землі ) то чогось про цю різню не кажуть , і про окупацію наших земель теж , дуже дивно
@ЛюдмилаНіколайчук-д4и3 ай бұрын
@@ThorOdinson167 я згідна. Це не просто польська пропаганда, а і з москальськими душком.
@HyaenaPolonica-3 ай бұрын
No, jak polski tłumoku, dostatecznie napluła ci ukraińska patologia w pysk?
@jacekboczarski66982 ай бұрын
Ten chłopak to dobry historyk z bogatą wiedzą o Rzeczpospolitej, a przede wszystkim z mądrymi wnioskami co do naszych wspólnych losów (i że mogło się to lepiej ulżyć)
@ketsolya3 ай бұрын
Дякую за випуск! Цікаво, як і зазвичай. Дійсно, в школі завжди висвітлювали цю державу тільки з поганого боку. Тому ви робите важливу справу, розповідаючи і про хорошо, що наші предки взяли і, що важливіше, привносили і Річ Посполиту.
@nataliaolejnicka23623 ай бұрын
Pozdrawiam z Polski 🙋
@44lucas3 ай бұрын
Pozdrowienia z Polski 🙂
@mektheblack3 ай бұрын
Дякую за інформативне відео, я вважаю, що важливо, щоб обидва наші народи знали нашу спільну історію.🇵🇱🙏
@ThorOdinson1673 ай бұрын
а чого обидва ? сказали жеш шо народів багато
@mektheblack3 ай бұрын
@@ThorOdinson167 якщо це бачать і білоруси, і литовці (в чому я сумніваюся), я їх теж вітаю
@ДмитроФіліпчук-г7р3 ай бұрын
@@mektheblackа я й сумнівався, що поляки будуть дивитися це українською. Але приємна несподіванка)
@tomaszwisniewski84143 ай бұрын
@@ДмитроФіліпчук-г7р Mi łatwiej przychodzi Ukraiński i Białoruski niż rosyjskotatarski
@grzegorzlenarczyk75013 ай бұрын
@@ДмитроФіліпчук-г7р wielu polaków słuchając ukraińskiego i białoruskiego jest w stanie bardzo dużo zrozumieć. Z rosyjskim tak nie mam.
@mikefayve3 ай бұрын
вчу українську з вами. pozdrawiam :)
@ТатьянаРоманова-я9х3 ай бұрын
Czy mogę zadać pytanie? Jak się dowiedziałeś o tym kanale i jak rozumiesz, o czym jest ten film? Myśle, że język ukraiński jest nie bardzo zrozumiały dla Polaków
@LucasCh.L.3 ай бұрын
@@ТатьянаРоманова-я9х Nie do mnie było to pytanie, ale odpowiem, bo znalazłem ten kanał wczoraj (wyświetlił mi się na stronie głównej yt). Nie znam języka ukraińskiego, ale bliżej mu i tak do języka polskiego, niż rosyjskiego, pomijając cyrylicę. Włączyłem sobie automatyczne tłumaczenie w napisach i pomimo tego, że nie jest ono jakieś świetne, to ogólną myśl da się zrozumieć, jeśli uważnie się słucha i czyta napisy. Problem z automatycznym tłumaczeniem jest taki, że jest tam wiele bzdur, ale to po prostu ignoruję i wtedy da się zrozumieć wszystko, a przynajmniej znaczną większość. Tego filmu jeszcze nie oglądałem, więc nie będę się o nim wypowiadał.
@mikefayve3 ай бұрын
@@ТатьянаРоманова-я9х interesuje sie historia, a jezyk to najlepsze narzedzie do jej badania. historia mojego i waszego kraju to nasza wspolna historia. ukrainski jest bardzo podobny, tylko trzeba sie osluchac. zaczalem subskrybowac kanaly, ktore opowiadaja o tematach, o ktorych juz cos wiem. podobnie robie z jezykiem niemieckim i np. historia NRD/DDR
@mikefayve3 ай бұрын
@@ТатьянаРоманова-я9х interesuje sie historia, a jezyk to najlepsze narzedzie do jej badania. historia mojego i waszego kraju to nasza wspolna historia. ukrainski jest bardzo podobny, tylko trzeba sie osluchac. zaczalem subskrybowac kanaly, ktore opowiadaja o tematach, o ktorych juz cos wiem. podobnie robie z jezykiem niemieckim i historia NRD/DDR. tu roznice sa o wiele wieksze, ale dluzej tez ucze sie tego jezyka.
@MiSt33003 ай бұрын
@@ТатьянаРоманова-я9х Cześć, do mnie też pytanie nie jest, ale jako Polak mogę ci odpowiedzieć (; Filmik wyświetlił mi się w polecanych bo często (za pomocą google tłumacza) wpisuję po Ukraińsku i Rosyjsku tematy o Polsce bo mnie ciekawią inne punkty widzenia. Całość tego filmiku byłem w stanie zrozumieć ze słuchu, chociaż nie wszystko. Rozumiem jakieś 60-70% bo uczyłem się też języka Rosyjskiego, więc mieszając wpływy Polskie i Rosyjskie jestem w stanie dużo więcej zrozumieć niż zwykły Polak, dlatego że język Ukraiński ma dużo wpływów z Polskiego, jednak, podobnie jak Rosyjski, jest to język wschodnio słowiański, dlatego znając Polski i Rosyjski posiadam idealną mieszankę aby rozumieć więcej Ukraińskiego. Pozdrawiam.
@pixpl86373 ай бұрын
Ciekawy materiał. Fajnie posłuchać rozmowy o historii własnego kraju. Dzięki chłopaki. :)
@JarosławEmert2 ай бұрын
To też jest historia Ukrainy...
@Eugene-nationalist3 ай бұрын
Ідея з перекладом ваших відео на іноземні мови це супер класна ідея. Щиро бажаю вам удачі у втілення цієї ідеї в реальність
@damiangawronek8823 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa o historii Rzeczpospolitej. Jako Polak jestem zdumiony i bardzo ciekawy obiektywnym podejściem z perspektywy „drugiej strony” (nie polskiej). Główne założenia w gruncie rzeczy się zgadzają z tym jak ja to widzę. Chciałbym podziękować za dobry materiał edukacyjny o Rzeczpospolitej, która wpisuje się w naszą wspólną historię, choć ta nie zawsze była dla nas pozytywną. Jestem zdumiony znajomością również polskiej historii. Faktem jest, pod patronatem Rzeczpospolitej wspólne żyjące narody tworzyły unikalne państwo, które wspólnym wysiłkiem dawało odpór wrogom, tworzyło bardzo bogata kulturę i przyczyniło się do „ogólnego dobrobytu”. Niestety nadmiar demokracji, mnogość głosów i sejmików, osłabienie pozycji Króla doprowadziło do bałaganu wewnętrznego..gdzie Król pełnił funkcję bardzo ograniczona, a gwoździem do trumny było „liberum veto”, co doprowadziło do sytuacji, w której każdy, nawet mało znaczący delegat na sejm mógł je całkowicie zblokować vetem i Król był bezsilny. A kolejny sem 2 lata później. I tak dalej i tak dalej…;)
@mariuszlech91733 ай бұрын
Gdzie tu ''obiektywizm '' już pierwsze minuty to kompletna manipulacja w stwierdzeniu że Rzeczpospolita po oderwaniu się lewobrzeżnej Ukraina zaczeła upadać . Zapomnieli powiedzieć że to był początek upadku kozactwa a ten okres oni sami nazywają ''Wielka Ruina '' do czasu objęcia władzy przez Mazepę . Tyle tu manipulacji że aż ciężko to wyliczyć .
@mariuszlech91733 ай бұрын
Polecam poczytać o okresie ''Wielkiej Ruiny '' po powstaniu Chmielnickiego na Zaporożu i Lewym brzegu Dniepru wtedy zrozumie pan że ten materiał to manipulacja i propaganda a nie obiektywizm
@marcinkosakowski71913 ай бұрын
Nasz system quasi-demokracji działał świetnie do Potopu Szwedzkiego. Majątek średniej szlachty został w dużej mierze znisczony i/lub zrabowany, co z kolei jeszcze bardziej wzmocniło magnaterię, która była w stanie się odbudować i zyskała dużo większą władzę.
@msz_citizen3 ай бұрын
szczególnie ciekawa gdy śmieją się z rzezi Wołyńskiej, bardzo obiektywna reakcja, faktycznie. *** особливо цікаво, коли сміються над волинською бійнею, насправді дуже об'єктивна реакція.
@vadympavlovskiy83983 ай бұрын
@@msz_citizen To mem, który pojawił się w ukraińskim Internecie, kiedy prorosyjski i separatystyczny polityk Oleg Carew nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, kiedy zaczęła się II wojna. Z łatwością znajdziesz go na YouTubie.
@wojciechkosek40893 ай бұрын
Bardzo ciekawy program i w sumie nie mamy dużej różnicy w postrzeganiu historii. Taka historia też jest ważna i nie zawsze między naszymi krajami była łatwa, ale dziś Ukraina potrzebuje się wyzwolić z ruZZkiego okupanta. Wspieramy i będziemy wspierać. Trzymaj się Ukraino! 🇵🇱 🇺🇦
@ivanbielik3 ай бұрын
❤❤❤
@ostrovskiartur3 ай бұрын
Беларусь
@agnieszkaolszewska60793 ай бұрын
Mamy zasadnicze różnice. Daj spokój z tym płaszczeniem się przed Ukrainą..
@pirx14153 ай бұрын
@@agnieszkaolszewska6079 Nie musisz uczestniczyć w tym forum i wydalać z siebie jadowite miazmaty. o ile oczywiście nie jesteś z rossji.
@wojciechkosek40893 ай бұрын
@@agnieszkaolszewska6079 - przepraszam w takim razie a z kim nie mamy "zasadniczych" różnic? Jakim płaszczeniem?
@guciodestroyer24323 ай бұрын
Дух Республіки живе в поляках, литовцях, білорусах та українцях. Є на чому будувати майбутнє. Вітання з Польщі
@pavelermak99483 ай бұрын
🙂✌️
@hentasriuk95343 ай бұрын
Цей формат! Розмова двох молодих чоловіків . Фелікс задає такіпитання, які я б хотіла задати. І сидять розбираються і ми разом з ними. Дякую, дуже цікаво ❤
@MarichkaSumska3 ай бұрын
Ви - супер❤дуже чекаю випусків щотижня. Дякую за якісний Український контент
@kml87323 ай бұрын
20:14 Poniższy fragment dobrze opisuje błąd jaki popełnil Chmielnicki i moment, w którym go sobie uświadomił po odczytaniu listu od cara: Doszło do zgrzytu, kiedy Chmielnicki, powołując się na przykład polskiego króla, zażądał od posła zaprzysiężenia ugody w imieniu cara, ten zaś stwierdził, że władca Rzeczypospolitej to przecież w przeciwieństwie do Aleksego Michajłowicza nie samodzierżca i jego zachowanie nie ma nic do rzeczy. I dodał: A tego, żeby w imieniu wielkiego gosudara przysięgać, nigdy nie było i w przyszłości nie będzie; a jemu, hetmanowi, i mówić o tym nie wypadało, dlatego że wszyscy poddani powinni składać przysięgę swojemu gosudarowi. Na dźwięk tych słów niejeden z pułkowników odczuł suchość w gardle i może nawet już w tym momencie pożałował swojego politycznego wyboru. Chmielnicki natomiast, podobnie jak mityczny Herkules okryty płaszczem Dejaniry, być może poczuł, jak parzy go narzucony przez carskiego posła na jego barczyste ramiona płaszcz z wyhaftowanym dwugłowym carskim orłem. Reklama Zaledwie miesiąc później Aleksy Michajłowicz przesłał hetmanowi list, w którym użył tytułu samodzierżcy Wielkiej i Małej Rosji i z takiej pozycji zwracał się do kozackiego przywódcy. Z tym władcą się nie negocjowało, jego należało bez szemrania słuchać i wypełniać rozkazy. Hetman zdał sobie z tego sprawę z przeraźliwą ostrością, ale zbyt późno. Jego marzenie o niezależnej Ukrainie stawało się polityczną ułudą.
@jonasjonava3 ай бұрын
Я вчу мову, дивлячись передачі українською. За рік навчання розумію на 90%. Я також можу читати українською. Пишу тільки за допомогою програми Google translate. Литва. Каунас 1000k❤️❤️❤️Україна.!!!
@jacekgrodzki69442 ай бұрын
Kto by chciał się uczyć tego dziadowskiego języka. Nawet ukry wolą mówić po rosyjsku
@leonardswidlicki86183 ай бұрын
Serdeczne pozdrowienia z Polski, miło Was znowu posłuchać i zobaczyć. Nasza historia widziana oczami bliskich sąsiadów jest zawsze ciekawym wykładem. Kiedyś może dojdziecie we wspomnieniach do Kazimierza Pużaka, który ma swoją Salę Kolumnową w polskim Sejmie.
@nikaytpl3 ай бұрын
Jest takie przemówienie Łukaszenki, w ktorym mówi, że Białorusini romantyzują WKL i Rzeczpospolitą, w czasie której niszczono język, religię i kulturę białoruską. Faktem jest, że w Rzeczpospolitej były 3 języki urzędowe: łaciński, polski i starobiałoruski (w WKL Liwinami czuło się wielu Rusinów). A wiec urzędowe dokumenty były po starobiałorusku pisane! Tymczasem Łukaszenka w ,,wolnym państwie" Białoruś: mówi po rosyjsku, jest ateistą jak wielu i uznaje kulturę rosyjską za najwyższą.
@Tonio_Kreger3 ай бұрын
Лукашенко антибеларус и губитель беларуской нации.
@Rentedalien283 ай бұрын
До речі, цікава річ. Старобілоруська - це така ж сама староукраїнська. На той час, у 16-17 століттях то була одна мова, яка відрізнялась щоправда діалектично. Бо, як ми українці так і білоруси раніше йменували себе - русинами. Тож, так звана старорусинська мова в історії Білорусі за часів ВКЛ має назву - старобілоруська, а в історії України - староукраїнська.
@Tonio_Kreger3 ай бұрын
@@Rentedalien28 Беларусы звали себя Литвинами. Это даже закреплено в Статутах ВКЛ.
@Rentedalien283 ай бұрын
@@Tonio_Kreger Але мова їхнього сплікування мала назву не литвинська, а старорусинська чи на їхній лад, старобілоруська.
@nikaytpl3 ай бұрын
@@Rentedalien28 Tak, możliwe, że to były bardzo bardzo podobne języki. 😊
@kml87323 ай бұрын
42:00 Królestwo Polskie już się ekonomicznie nie podniosło po Potopie Szwedzkim. Zniszczenia i grabieże jakich dokonali wtedy Szwedzi były proporcjonalnie większe niż te z Drugiej Wojny Światowej.
@jacekboczarski66982 ай бұрын
Ciut się poniosło, ale 3 wojna północą 1700-1721 ("drugi potop") dobił ekonomie 1 Rzeczypospolita - z racji przemarszu wojsk, zniszczeń, strat ludności itd.
@jerzydoegowski61342 ай бұрын
Chmielnicki sprzedał kozaków i całą Ukrainę Carowi. Był zdrajcą nie tylko Rzeczypospolitej ale kozaków. Po wsze czasy poddał się carowi. Stąd pretensje Moskali do dzisiejszej Ukrainy
@goansichishigАй бұрын
Nie pisz bzdur
@OdiPrOfAnUm913 ай бұрын
Необхідно позбутися російського і русинського наративу історії, який посварив слов'янські народи між собою. Хороший канал і хороші знання про долю Речі Посполитої. Мої вітання.
@slavomirsirilla9012 ай бұрын
Bratia ukrajinci RESPEKT,Slavo z Bratislavy.
@ДімаПаламарчук-я4ш3 ай бұрын
Слухав ще відео більше року тому на каналі історія без міфів також про річ посполиту "цивілізаційна прірва, чому українці та росіяни принципово різні" ще тоді дивувався що коли в нас, в польщі розвивалася повага до закону, юриспунденції. Вибудовували владу як в сша, а саме зробити таку систему стримувань та противаг, що жоден король не зможе деспотично керувати країною одноосібно. Слава Україні та дякую за відеоролик
@wiesawmirek88153 ай бұрын
Cóż, USA nie była wtedy jeszcze w planach 😊. Bardziej adekwatne będzie porównanie z Anglią - choć i u nich , Magna Charte Libertatum, wiele lat pozostała tylko na papierze. Należy pamiętać że polska szlachta to było prawie 10% społeczeństwa, gdy np. we Francji ok 2% - inna sprawa że nie była to magnateria w sensie majątkowym tylko prawnym.
@marvju2092 ай бұрын
Na wzór USA? Ten kraj powstał pod koniec XVIII wieku 😂😂😂 Obawiam się, że się totalnie mylisz. Rzeczpospolita nie powstała na niczyj wzór. Była czymś zupełnie unikalnym i powstałym bez wzorów. To Rzeczpospolita była wzorem dla innych
@akunO-y2iКүн бұрын
Дякую за випуск, неймовірно цікаво🔥. Для наших польских друзів, було б чудово мати можливість подивитись подкаст з написами польскою🙏.
@akiruaUazammetra3 ай бұрын
Вподобайка і коментар на підтримку каналу. Щиро дякую за вашу працю!
@ryszardkornaj94912 ай бұрын
Dobrze posłuchać wykształconych ludzi rozmawiających o naszej trudnej przeszłości...Pozdrawiam i trzymam kciuki !
@blazesedzikowski10712 ай бұрын
Wooow ! Ukrainiec zna prawdziwą historię Rzeczpospplitej i jeszcze opowiada w mass mediach ! Niesamowite ! Trzymaj się chłopie !
@JarosławEmert2 ай бұрын
No bo też jest jego historia...
@viacheslavgrygoriants56683 ай бұрын
Чудовий,змістовний етер! Дякую Вам за Вашу працю!!!!
@l.sergiivna3 ай бұрын
Обожнюю вас слухати. Дуже цікаво!
@valentynatys49263 ай бұрын
Коментар на підтримку каналу ще до перегляду! Впевнена буде цікаво та пізнавально як завжди! Нехай квітне український ютуб ❤❤
@TheDecepticonGames3 ай бұрын
Дякую за випуск!) Дуже цікаво, насправді було б цікаво ще якійсь детальніші випуски про Річ Посполиту саме от кінця 16- початку 17, якійсь може аспекти розглянути)
@PyzaBezFarszu2 ай бұрын
Szacunek Bracia że mówicie o Rzeczpospolitej głośno, to nie była tylko Polska a wspólnota wielu narodów! To moskal nas podzielił i zniewolił! Sława gierojom!
@MateuszPielka3 ай бұрын
Aleee fajne i wiedza ogarnięta :) Pozdrawiam z Polski :)
@Rentedalien283 ай бұрын
Ви, поляк, і без перепон розумієте українську? Чи ви етнічний українець в Польщі? Мені цікаво, бо хочу перевірити, чи справді ми, як наріди, такі близькі одне одному)
@noname-lt6jn3 ай бұрын
Jako Polka rozumiem 80%. Nigdy nie uczyłam się ukraińskiego. Dawno temu uczyłam się przymusowo rosyjskiego. Dla młodszych może być trudniej zrozumieć, pojedyńcze słowa są jednak podobne. Mamy podobną konstrukcję zdań. Dlatego Ukraińcom w Polsce udaje się opanować język w 6 miesięcy, jeśli tylko chcą.
@Rentedalien283 ай бұрын
@@noname-lt6jn Справа в тім, що автори каналу з Сумм, це схід України. Там неподалік порубіжжя з Московією. Вочевидь через це певна кількість запозиченої москальської лексики справді присутня в їхньому мовленні. Проте, треба також враховувати ту річ, що ми перебували подад 300 років в культурних кайданах москви. Ці потвори навмисно забороняли використання нашої мови під час імперії, а під час ссср спромоглись до переписання українського правопису з метою "наближення братніх народів". Наразі Україна відроджує власну національну самосвідомість, а разом з тим плекає нагально свою культуру. Дати цьому плину років 10, 20 і ми не впізнаємо цю державу, в тому сенсі, що москалького складнику ставатиме дедалі менше й менше. Та зрештою він зникне остаточно.
@youtubeisdeletingmycomment32353 ай бұрын
@@Rentedalien28jestem Polakiem i nigdy nie uczyłem się ukraińskiego języka. Rozumiem ogólnie o czym tu mówią, mimo że nie rozumiem niektórych słów
@Rentedalien283 ай бұрын
@@youtubeisdeletingmycomment3235 Дякую за відповідь. Приємно це чути :)
@leszek29623 ай бұрын
Z zaciekawieniem Panów wysłuchałem. Nasza wspólna historia powinna nas uczyć, że współpraca narodów przynosi korzyści a wojny rujnują je. Pozdrawiam.
@vaidasdimsa6813 ай бұрын
🇱🇹💪🇵🇱💪🇺🇦💪
@andriibondar40293 ай бұрын
Тільки тепер подумав про те, що "якби та якби" проєкт "РП 3х народів" (Гадяцька унія) вдалося втілити, то ніяких "русскіх" у сучасному розумінні могло би і не бути. Були би натомість "какіє-нібудь московітьі" 😎
@Алекса1333 ай бұрын
Поляки тупые по вашему?
@zbigniewmalarz63503 ай бұрын
Naród Ruski to byli obecni Ukraińcy, Rosjanie to Moskale.
@andrzejbarankiewicz46903 ай бұрын
zgadza się... stracona szansa
@Алекса1333 ай бұрын
@@andriibondar4029 за глупость и шляхетский гонор пришлось Польше потом платить
@mariuszlech91733 ай бұрын
Niestety zle pan rozumuje . Właśnie przykład ''Unii w Hadziaczu '' świadczy o tym że żadnej trwałej koalicji Polska i Ukraina nie były w stanie utrzymać z powodów czysto geopolitycznych i kulturowych . Wróg w postaci Moskwy nie jest nawet dziś w stanie zmienić kwestii kulturowych i strategicznych .Bo Ukraina stara się przetrwać a nie myśleć o pokoleniach na przód . A Polska musi jak zawsze myśleć o pokoleniach do przodu bo nie stać jej na sojusze ze słabymi którzy myślą tylko o tym jak przeżyć z dnia na dzień.
@НаталіяДовга3 ай бұрын
Мене давно цікавить питання - яка карта пам'яті в голові Євгена?)) Феноменальні знання історії. Дякую за черговий цікавий випуск!
@piotrprimme72062 ай бұрын
Bardzo fajny filmik. Ciekawie Pan opowiada. Narody Rzeczypospolitej (Polska, Litwa, Ukraina, Białoruś) powinny trzymac się razem!
@svitlanabaranenko3 ай бұрын
чудово - як завжди! Дякую за черговий підкаст.
@olethunder13 ай бұрын
Ніколи не бачив україномовних відео, щоб так активно в коментах писали поляки та білоруси. Віє часами Хмельниччини, гарно)
@odszczepciesie51283 ай бұрын
Ale Chmielnicki wpędził Ukrainę w łapy Rosji
@andriyzas19953 ай бұрын
В 1820-50х польські літератори масово вчили українську мову. В польському літературознавстві є навіть поняття "українська школа". Досить багато польських поетів писали вірші українською.
@Tom-pu2el2 ай бұрын
@@andriyzas1995 słucham? W 1820 roku istniał język ukrainski ???
@mariuszlech91732 ай бұрын
@@andriyzas1995 Bzdury ,
@PrzemkoUrban2 ай бұрын
@@mariuszlech9173 bzdury? To są przedstawiciele polskiej „szkoły ukraińskie”: Antoni Malczewski, Seweryn Goszczyński, Aleksander Groza, Józef Bohdan Zaleski, Michał Grabowski, Michał Czajkowski, Tomasz Padurra, Wacław Seweryn Rzewuski i Aleksander Tyszyński. Zatem bzdura, czy twoje niedouczenie?
@gomananna2 ай бұрын
Було б дуже цікаво подивитися випуск про Білорусь! Хочеться знати більше і про наші «спільні» часи, мову, і деталі як ми пішли різними шляхами. І аж до їх революції і режиму зараз) Буду вдячна за такий випуск, і думаю наразі він досить важливий.
@romanshatkovskyi98453 ай бұрын
Слухаючи це все, історія України це не туди і не сюди.
@ivannalivayko67893 ай бұрын
Супер, дякую за випуск ❤
@Vasyl_Harandzha3 ай бұрын
Дякую. Коли дивився перші записи, трохи з недовірою слухав. Зараз бачу справді якісний підхід до створення програм. ❤
@dariiakuznetsova61322 ай бұрын
Дякую за дуже крутий та цікавий випуск! Отримала задоволення переглядаючи:)
@arturwroblewski91193 ай бұрын
Świetny materiał, dziękuję.
@ameezer80763 ай бұрын
Хлопці, дуже прошу вас зробити відео про Русь, її внутрішній лад, права і вольності громадян, князя, як жили, загальне функціонування Руської "Конфедерацї". Було би дуже цікаво, так і тема ця зовсім не розкрита в широких колах.
@ZhytomyrskiyKaiser24023 ай бұрын
Зніміть будь ласка про історію Київа, мені здається це цікава тема
@wisnia3672 ай бұрын
Kijów to Polska
@goansichishigАй бұрын
@@wisnia367Spadaj XD
@zbigniewrosiak96925 күн бұрын
@@wisnia367 Nie to nie polska ,ziemia kijowska wchodziła w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
@zbigniewkoza19733 ай бұрын
Bardzo ciekawa rozmowa. Szczególnie ciekawie jest usłyszeć, jak o historii Polski rozmawiają cudzoziemcy. Miło też, że ukraińska wersja historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów jest zasadniczo tożsama z historią polską, różnice są co najwyżej w akcentach. Kilka uwag. 1) Unia Lubelska, a następnie wcielenie Ukrainy Prawobrzeżnej do Korony, to skutek militarnej presji Moskwy, w tym roszczeń Iwana Groźnego. Wielkie Księstwo Litewskie nie miało siły samodzielnie przeciwstawić się Moskwie, oddanie Ukrainy na rzecz Korony automatycznie włączało Koronę do ewentualnej walki z Moskwą. 2) Liberum Veto było instytucją z założenia mającą chronić prawa słabszego w Unii, czyli "Rusinów". 3) Jako Polak, nie mam nic przeciwko dzieleniu się z Ukraińcami, Białorusinami i Litwinami dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dla mnie to sprawa zupełnie naturalna, my nie mamy wyłącznego prawa do wspólnej historii. 5) Bardzo dobra uwaga w tej rozmowie, że współczesne państwo Polskie w głowach ludzi zaczęło się rodzić w połowie XIX wieku i ostatecznie ukształtowało się na początku XX wieku. Dziedzictwo wcześniejsze jest zasadniczo wspólne.
@vysotska-v6u3 ай бұрын
Czy może Pan polecić kogoś na youtubie kto dobrze opowiada o polskiej historii? 🙏 z góry dziękuję
@MiSt33003 ай бұрын
bardzo dobra uwaga. Super ciekawe jest śledzenie historii z perspektywy innych narodów które żyły w Rzeczypospolitej... Tak wogóle to w jakim języku oglądałeś ten filmik? Ja uczyłem się trochę Rosyjskiego jeszcze przed wojną i dzięki znajomości Polskiego (ojczystej) i trochę Rosyjskiego jestem w stanie dużo z Ukraińskiego zrozumieć, tak że sobie mogę w tle słuchać.
@acdc42473 ай бұрын
@@MiSt3300właśnie bylem zaskoczony, ze tyle Polaków obejrzało ten filmik patrząc na komentarze, ale to swietnie. Jeszcze bym chciałem usłyszeć jak Polacy opowiadają o tym kawałku historii, bo sam jestem Ukraincem
@Emeel---X3 ай бұрын
@@acdc4247 Myślę, że większość wypowie się pozytywnie. Było to wspólne dziedzictwo wielu narodów, był to okres niesamowitego rozwoju polskiej kultury wpływającej na wiele nacji, było to państwo gdzie panowała demokracja i wolność chociaż ni pozbawione wad
@acdc42473 ай бұрын
@@Emeel---X dla tych czasów, demokracja to więcej wada niż przewaga, ale moim zdaniem, te instytucje RP, założyli pragniecie do wolności, demokracji dla narodów, co mieszkali w tym państwie
@WalentynaBiala2 ай бұрын
Річ Посполита - Rex Publca - латынь. Це перша у світі Унія Європейська!
@WalentynaBiala2 ай бұрын
Все було би інакше, але Хмельницький все просрав !!!
@yaroslavkaranda85013 ай бұрын
«..і знову в моді леопард»😅🤣 Фелікс - як завжди розсмішив👍
@-taras-39833 ай бұрын
Вподобайка в підтримку каналу
@agnieszka72312 ай бұрын
Rzeczpospolita to z łaciny "res publica" czyli wspólne dobro lub republika. Państwo które postało po unii lubelskiej to "wspólne dobro dwóch narodów" albo "republika dwóch narodów'. Tak dla ułatwienia i zrozumienia że to jest wspólna historia kilku współczesnych narodów. Bardzo ciekawie się słuchało tylko zabrakło tatarów nazywanych przez nas Tatarzy polscy a tak na prawdę to byli Tatarzy litewscy ;)
@axatloc67693 ай бұрын
Kozacy szukali wolności od Rzeczypospolitej u Moskali. To bardzo źle świadczy o inteligencji kozaków. Szybko się przekonali jak wygląda moskiewska wolność.
@T_sz__L_ski2 ай бұрын
To nie niski poziom inteligencji to wysoki poziom desperacji. Magnaci mieli zapędy do zachowań jak Belgowie za Leopolda w Kongo
@anettaxxx85512 ай бұрын
Magnaci z Litwy byli to w większości Ukraińcy .to że przybrali sobie polskie nazwisko nie czyniło ich Polakami .mentalność ukraińska została zresztą wystarczy popatrzeć jak Ukraińcy traktują poborowych widzimy na filmikach
@konradhenrykowicz18592 ай бұрын
@@T_sz__L_skiAle ty słuchałeś audycji i nic nie zrozumiałeś czy przyleciałeś tu szczekać głupoty prosto z Łubianki
@jacekgrodzki69442 ай бұрын
@anettaxxx855M 0:071 Magnaci z Litwy to byli w większości Białorusini ukry byli co najwyżej parobkami.
@anettaxxx85512 ай бұрын
@@jacekgrodzki6944magnatami byli litwini i Ukraińcy i Białorusini i tyle .i mogli sklep traktować samych Ukraińców i Białorusinów .raczej trudno wyobrazić sobie że bogaty Człowiek Polak sprzedaje swój zamek i jedzie na pusty step i tam zaczyna od nowa .więc to byli raczej litwini
@lorensmarkiz51762 ай бұрын
дуже дякую! з задоволенням послухав!
@mykola_01933 ай бұрын
Дуже цікаво. Дякую! З нетерпінням чекаю на наступне відео. Всього Вам найкращого!
@07Studio3 ай бұрын
Tłumacz google nieźle radzi sobie z przetłumaczeniem waszego podcastu, a jako Polak rozumiem niektóre słowa, a czasem nawet całe zdania. To już 3 film który obejrzałem. Mam satysfakcje, gdyż kiedyś rozmawiałem z Ukraińcem, którego przekonywałem że Rzeczypospolita to również jego dziedzictwo, może nie do końca udane, przez brak porozumienia między Polakami a Ukraińcami, ale jednak wspólna historia. Prawdopodoobnie los moich przodków jako chłopów i los jego przodków jako chłopów był podobny i żyliśmy podobnie biednie. Tymczasem rosyjskie wpływy próbują antagonizować Polaków, Ukraińców, Białorusinów czy Litwinów, przedstawiać Rzeczypospolitą jako Polską okupację, a jednocześnie nie mówią nic o rosyjskich zbrodniach na naszych narodach. Do historii Rzeczypospolitej mają prawo odwoływać się wszystkie narody które ją tworzyły. Wiem że robią to Litwini i to jest rzecz która łączy Polaków i Litwinów. Na Białorusi natomiast obowiązuje wersja rosyjska, w której to była okupacja :-) mimo że Białoruś i tamtejsza szlachta byłą pełnoprawnym członkiem Rzeczypospolitej. Mam nadzieje że to odwołanie w historii Ukrainy do Rzeczypospoitej będzie dla was inspirujące i pomoże wam poczuć że Ukraina jest ważna w historii Europy.
@msz_citizen3 ай бұрын
na Litwie uczą w szkołach że RZECZPOSPOLITA (debilu nie pisze się RZECZYPOSPOLITA!!!) okupowała ich, nie pozwalają na naukę mniejszości polskich w ojczystym języku, na tworzenie zwiazków i stowarzyszeń polskich, co ty wiesz... jak pisać po polsku nie potrafisz. .. co za dzban!
@Tom-pu2el3 ай бұрын
@@msz_citizen chciał zabłysnąć i pokazać jaki jest fajny.
@lamafioza51233 ай бұрын
@@Tom-pu2el to chyba ty jesteś ten fajny, niestety msz-citizen ma rację. Jest dużo problemów z Rzpltą. Radziecka nauka i propaganda pokazywała ją jako miejsce gdzie "polskie pany" gnębiły" ukr, białrus, lit chłopów. W latach 90 tych Litwini wskazywali lata Rzpliej jako najgorsze w historii ich ojczyzny - pisze o tym T.Snyder w "Rekonstrukcji Narodów" Teraz sie to zmienia trochę
@Tom-pu2el3 ай бұрын
@@lamafioza5123 no dobrze, czyli taki mit ci odpowiada, nie ma problemu. To jak chcesz wcisnąć ukraincow do tej historii ? Umówimy się że Wiśniowiecki to ukrainiec, ok, dorzucimy Sobieskiego ? Kogo jeszcze ? Czy Rzeczpospolita to dziedzictwo Ukrainy?? Absolutnie nie to państwo powstałe z jej upadku. W jaki sposób dzisiejsza Ukraina nawiązuje do Rzeczpospolitej ? Chyba żadny. No chyba że uznać oligarchów za szlachtę resztę ukrainców za chłopów. Choć ci obecni chłopi maja gorzej. A jak chcesz pogodzić ukrainski ruch nacjonalustyczny ? Jakie wygibasy tu zastosować? Wiem że Litwini mają problem bo nawet od któregoś momentu nie uznają Książąt Litewskich, jest to śmieszne bo uznają państwo a nie uznają jego władców i tego co robili. To jest ich problem nie polski. Ukraińcy to samo, sama nazwa i istota stoi w kontrze do Polski. Faktem jest że Rzeczpospolitą tworzyli ludzie różni z pochodzenia ale byli Polakami w sensie kulturowym i cywilizacyjnym, to fakt. Ich potomkowie tworzyli II RP, to fakt. Nie tworzyli ani Ukrainy ani Litwy. A Polscy chopi opowiedzieli się za Polską która ci wczesniej rzeczeni ludzie budowali. Chłopi z Ukrainy czy Litwy stanęli przeciw arystokracji Polscy nie. To zasadnicza różnica, można stosować różne wygibasy ale tak było. Już nie mówiąc że ukraincy poza arystokracja stanęli w kontrze Polakom. Tak to wygląda. Jaki mit chcesz wymyślić aby to pogodzić ?
@Tom-pu2el3 ай бұрын
@@lamafioza5123 nie wspominając o mieszczanach którzy byli Polakami czy to w miastach w granicach dzisiejszej Ukrainy czy Litwy. Nie za bardzo widzę tu pole do tworzenia wspólnej historii bo mimo że to radziecka propaganda tak demonizuje szlachtę ale nie widzę tu żadnego pola wspólnego. Naród Ukrainski i Litewski powstał w skutek upadku Rzeczpospolitej w absolutnej kontrze do Polski, ich nacjonalizm jest skierowany przeciw Polakom. Nie widzę tego że jeśli trochę naciągniemy historie Rzeczpospolitej to znajdziemy jakieś wspólne pole. Bo po tym mamy odrodzenie państwa polskiego i wiemy jak to wyglądało. Ukraińcy mają krótka historie, żadnych bohaterów i idą w skrajny nacjonalizm. Polska nacjonalizmu nie potrzebuje ma historie i kulturę, oni mają tylko to . Jak im oddać czy podzielić się historią ich nacjonalizm zniknie ? Na ten moment państwo ukrainskie tak to nakręciło że nie zniknie.
@marianjandzierzanowski6913 ай бұрын
Tych którzy określali się łacińskim zwrotem - Gente Ruthenus, natione Polonus - jest do dziś bardzo wielu wśród potomków szlachty. Bardzo się cieszę, że znalazłem Wasz kanał gdzie wreszcie ktoś zauważył Wyhowskiego i Nemyrycza. No i oczywiście cieszę się, że nauczyłem się ukraińskiego na tyle, że mogę śledzić kanały takie jak Wasz. Daj Boże abyśmy wszyscy dostrzegli w Rzeczypospolitej swoją ojczyznę.
@bogumiakalinowska70312 ай бұрын
Ja też częściowo ze szlachty ruskiej. Dlatego dziwię się jak słyszę, że polska szlachta kolonizowała Ukrainę. Większosć szlachty na Ukrainie to rdzenna ruska czyli dzisiaj bysmy powiedzieli ukraińska. Sam Jarema Wiśniowiecki to Rusin, matka Sobieskiego Rusinka. Slyszalam ostatnio od polskiego historyka, że na Ukrainie wówczas Lachami całą szlachtę nazywano, bez rozróżnienia czy była narodowości polskiej czy ruskiej.
@hannazakharko6813 ай бұрын
Вітання, хлопці! Класний випуск і канал загалом. Дякую за вашу працю. ❤
@robertgoleniowski41883 ай бұрын
Co nas, Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów (czyli potomków ludzi z dawnej Rzeczypospolitej) łączy? Łączy nas to, że nie jesteśmy „kulturowymi kacapami” - czyli kochamy wolność, samodzielność i nie tolerujemy cudzego bata na naszych plecach.
@TM-uq7ob2 ай бұрын
''Любимо свободу''? Чию? Вперше кріпосне право прийшло в Україну в Речі Посполитій (а не в Росії при Катерині, як всі думають).
@olaf69522 ай бұрын
@@TM-uq7ob spierdalaj banderowcu
@anettaxxx85512 ай бұрын
@@robertgoleniowski4188 nic nie łączy ..na siłę się nas przybliża ale nic nie łączy odmienna kultura religia odmienna mentalność my Polacy uczciwie i rzetelnie omawiamy naszą historię a Ukraińcy zmieniają ja na potrzeby propagandy .
@ReinmarVonBielau3 ай бұрын
Henryk Walezy uciekł do Francji, bo był Francuzem i w Polsce miał mocno ograniczoną władzę. Język polski nie był widziany jako barbarzyński, wręcz był modny. Był popolarny w sąsiednich krajach. Prusy się polonizowały, chani tatarscy pisali listy po polsku, język polski był popularany na dworze Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Sicz zaporoska była utworzona przez chyba dziadka Jeremy Wiśniowieckiego popularnego właśnie z książki, filmu Ogniem i Mieczem. Batory próbował się nauczyć polskiego ale było to dla niego zbyt trudne. Węgry w czasach Batorego były podbite przez Imperium Osmańskie i traciły swoje wpływy kulturowe. Raczej za czasów Batorego już nie uważano Węgierskiego za coś prestiżowego.
@axatloc67693 ай бұрын
Wołoska szlachta używała również języka polskiego.
@radoslawkurzynoga17513 ай бұрын
Jerema był Rusinem(Litwinem) z pochodzenia, prawosławny potem katolik, wiec znal wszystkie jezyki urzędowe.
@marvju2092 ай бұрын
@@radoslawkurzynoga1751Litwinem? He? Coś ci się mocno pomieszało
@ЯнаКоваленко-й2в3 ай бұрын
Дякую, за класні випуски❤
@victoriyafilina61373 ай бұрын
Як завжди дуже цікаво слухати ❤
@olena86453 ай бұрын
Класний випуск! Дякую! Порадьте, що почитати з художніх творів епохи князів Острозьких.
@KoschytzGustav3 ай бұрын
Оце ви хлопці даєте! Хто б міг подумати, що прикольний подкаст змітнить вікі й почне розширятись закордон 😂
@Pawel-i3e2 ай бұрын
świetne, zwłaszcza zabawne wstawki bo doceniam zdrowy humor.
@michazieba2 ай бұрын
нинішні українські землі були провінцією польської корони. ваші еліти полонізувалися і здебільшого служили польським інтересам. це була багатонаціональна держава з більшістю поляків, які відігравали провідну роль і були її найбільшими бенефіціарами.
@mr.superpuper96213 ай бұрын
Дуже класно❤
@wierzbapiotr2 ай бұрын
Juz tu jestesmy i sluchamy.😊
@mr.superpuper96213 ай бұрын
Дуже класно🎉
@xdlol592 ай бұрын
Pozdrawiam z Polski ❤❤❤
@jn12053 ай бұрын
Шкода, що Хмельницький віддав Україну Росії, а не залишився з Річчю Посполитою, історія склалася б інакше
@dagnytaggart2027Ай бұрын
На це були причини - поляки тиснули і лізли на голову. Та й гетьман постійно укладав різні союзи з різними державами - діяв за обставинами.
@jn1205Ай бұрын
@@dagnytaggart2027 В 1694 году Хмельницкий, проиграв крупнейшее сражение 17 века при Берестечке, заключил договор с русским царем и отдал ему Украину в обмен на личную свободу казаков и помощь в борьбе с Речью Посполитой. Это привело к разделу Украины и длительной опустошительной войне с Речью Посполитой. Гетман быстро пожалел об этом. Однако Переяславский договор от 18 января 1654 г. стал элементом имперской политики России на века. Нынешняя кремлевская пропаганда также использует его для доказательства прав Москвы на Украину.
@psychologianiestacjonarna6558Күн бұрын
@@dagnytaggart2027 Не поляки тиснули, а шляхта. А більшість із цих шляхецьких родів це були українці - просто подивіться на їхні прізвища... 🇵🇱💛🇺🇦 ☺️
@ОлександрОлександров-и2з3 ай бұрын
Шляхта завжди була занадто гонорова, а ми нажаль занадто слабкі.
@andriibondar40293 ай бұрын
"Король Речі Посполитої" - такого не було. Тільки "Божою милістю король Польський, і одночасно Великий князь Литовський, Руський та ін." Дякую за випуск!
@Emeel---X3 ай бұрын
Кажется, мой приятель остановился у Великого князя Литовского. Батори, например, имел следующие титулы: _Stephanus, Dei gratia rex Poloniae et magnus dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Masoviae, Samogitiae, Kiioviae, Volhyniae, Podlachiae, Livoniaeque, necnon princeps Transylvaniae._ Перевод: Стефан, по милости Божией король Польши, великий князь литовский, русский, прусский, мазовецкий, жмудский, киевский, волынский, подласский, фланцкий, а также князь семигородский."
@kalinkamylove3 ай бұрын
@@Emeel---Xszukają szukają i nie znajda …jak Ukraina jaka szlachta ukraińska 😂😂 wszystko co mieli to z rak Polaków …Kozacy….śmiechu warte dla nich bohater to bandera,taras bulba😂😂 i kretyn chmielnicki wielbiciel Rosji 😂Ukraińcy to nie nacja z historia tak długą jak Polacy Litwini czy Białorusini nawet Żmudzinom nie dorastają do pięt …Ukraina - rosyjski wypierdek …taka prawda 😂
@zbigniewrosiak96925 күн бұрын
@@Emeel---X zgadza się tych tytułów używali wszyscy elekcyjni władcy Rzeczypospolitej Obojga
@mr.superpuper96213 ай бұрын
Супер🎉
@ОлександрМушта-ш6л2 ай бұрын
Дякую за ваші змістовні та аналітичні випуски, завжди цікаво вас слухати. Слава Україні!
@dmytrogs542 ай бұрын
Як завжди чудове відео! 44:47 де можна детальніше прочитати?
@piotrstrzelczyk50132 ай бұрын
Jeden z moich prapradziadków był Tatarem wyznania grekokatolickiego (zamordowany przez NKWD). W rodzinie oprócz Polaków byli też Czesi, Austriacy, Wegrzy.
@sergeivakalchuk44073 ай бұрын
Наталя Яковенко в інтерв'ю розказувала про проект написати історію Речі Посполитої істориками різних країн, типу дати різні перспективи) написали, видали, я не читав)
@taraszavodetskyi26763 ай бұрын
Лайк!
@michamroczkowski35683 ай бұрын
W Polscą są już środowiska które chcą opowiadać historię IRP w taki sposób żeby nią podzielic z Ukraińcami, Białorusinami, Litwinami itd. Można poszukać ciekawych crossoverów. Pozdrawiam serdecznie.
@tomasz.s.13 ай бұрын
Tak, o Wielkiej Lechii zwłaszcza, jest też taki słowiański czarodziej. To zbuduje wspólną historię .
@michamroczkowski35683 ай бұрын
@@tomasz.s.1 z twojej bajki to ziemkiewicz taką tezę wysunął...
@tomasz.s.13 ай бұрын
@@michamroczkowski3568 ooo widzisz, no to można działać. Na tej podstawie można zbudować mit braterskich narodów które 2000 lat temu rządziły światem. To będzie ciekawe.
@michamroczkowski35683 ай бұрын
@@tomasz.s.1 nie wiem poco ta ironia. Nikt nie chce tworzyc takich mitów. Założyłem że twoja krytyka wychodzi z pozycji narodowych, czy nie?
@tomasz.s.13 ай бұрын
@@michamroczkowski3568 kąsliwa uwaga wychodzi z pozycji zdrowo rozsadkowych. A będąc ścisłym sprzeciwia się tworzeniu mitów nie mających pokrycia w rzeczywistości.
@DominusRogalus3 ай бұрын
Mała uwaga historyczna - Warszawę w III rozbiorze zabrały Prusy, a nie Rosja. No i data II rozbioru, to 1793 rok. Mała refleksja językowa - dawniej trafiały się filmiki Ukraińców, Białorusinów i Rosjan na temat polskich słów, które ich śmieszą. To ja dziś powiem, jakie ukraińskie słowo mnie bawi. Padło tutaj stwierdzenie, że sponsorzy zostaną dołączeni do czatu, gdzie będą mogli "spółkować" z innymi sponsorami. Otóż, po polsku spółkować, to uprawiać seks... ;-)
@СофияБогданова-ж5м3 ай бұрын
будь ласка, більше про Польщу!! саме зараз вчу польську мову і історію, дуже наразі
@vital_charomin2 ай бұрын
Дзякуй
@adventureworld7211Ай бұрын
59:29 ОГО, буду радий послати ваші подкасти іншими мовами, сподіваюсь англійська буде. Удачі вам в пошуках, я на жаль прошарений лише в генеруванні картин, та писанні курсових робіт 😅
@qirimkozak3 ай бұрын
Цікаво що було до нашої Русі, чекатиму !
@ТатьянаРоманова-я9х3 ай бұрын
Зауважу як німецькій філолог вельмишановному Євгену, що принаймні та версія походження слова «шляхта», яку він запровадив, виглядає декілька інакше: є німецьке слово Schlacht [шлахт], яке позначає битву, бій etc. І як передбачається, слово «шляхта» пішло звідти. Є також інші версії, згідно з якими воно пішло з тюркських мов. У будь-якому разі велика шана Євгену за роботу, яка докладається до ціх відео. Шкода, що до 22 року ви не робили такий контент, було б дуже доречно.
@AlexanderSylchuk3 ай бұрын
Ну, в принципі, шляхта була войовничим класом. Прості люди в Речі Посполитій не воювали, в них такого права не було, як і грошей.
@youtubeisdeletingmycomment32353 ай бұрын
Geslahte-> slahte-> szlachta
@mikadorek13 ай бұрын
Szlachta? To od słowa szlachetny - lepszy i tyle. Szlachować np. wieprzka to już to raczej z niemieckiego.
@ТатьянаРоманова-я9х3 ай бұрын
@@mikadorek1 Nie rozumiem, co pan ma na myśli. „Szlachetny” - to ten sam rdzeń słowa, co w słowie „szlachta”. I właśnie ten pierwszy wynika z drugiego, a nie odwrotnie.
@sylwiatime3 ай бұрын
@@AlexanderSylchuk They had the right to self-defence, even peasants, that's why those were peasants who first turned the tide during the Swedish Deluge.
@PIGGY-P0P3 ай бұрын
щодо іншомовного контенту. якщо створите окремий канал - ні в якому разі не рекламуйте його на основному, бо прийдуть глядачі з україни, а ютуб продовжить рекомендувати відео українцям. нехай краще набирає природню кількість переглядів але серед аудиторії на мові якої озвучено
@agnieszkapiasecka41243 ай бұрын
52:00 і далі - 100%. Аналогічно в Польщі також люди мають розуміти що жили в багатоетнічної та багатомовної та багатодержавної уніі. І що Річ Посполита це не тільки Корона Польська а всі обʼєднані землі. Тут в комментарях подекуди бачу що ще є люди змушені це перетворити в голові. Річ Посполита - наше спільне минуле.
@marekrondo97013 ай бұрын
Myślę, że jest trochę inaczej. Zapewne mamy poczucie jakiegoś miejsca, w którym zawsze byliśmy, a części tamtej Rzeczypospolitej od nas się odrywała. Przecież nawet definicja Narodu Polskiego obejmuje obywateli i Polonię, za których jesteśmy w stanie uznać potomka każdego obywatela IIRP, nawet jak był mniejszością Ukraińską, Litewską, Białoruską.
@mariuszlech91733 ай бұрын
Widocznie ciebie "ukrainko" nie uczyli tego w szkołach , bo w Polskich szkołach oczywiście że naucza się iż ten twór państwowy był ''Unią '' a nie żadną ''Polską '' . Odrazu po sposobie pisania i myślenia wyczułem cię że jesteś asymilowana , czyli polskojęzyczna a nie Polka . Widać w twoim myśleniu tą wschodnią mentalność , przeciwieństwo Polskiej Europejskiej koncepcji patrzenia na dzieje minione .
@arturwroblewski91193 ай бұрын
Jak ktoś się interesuje historią, to doskonale zdaje sobie sprawę, że my Polacy, byliśmy jedną z części Rzeczpospolitej obojga Narodów, a przez małą chwilę, Rzeczpospolita trojga Narodów. Bez unii z innymi narodami, Rzeczpospolita nigdy nie byłaby tak wspaniała. Niestety, dużą winę za upadek Rzeczpospolitej, jest po stronie naszej szlachty.
@mariuszlech91733 ай бұрын
@@arturwroblewski9119 Jak się interesujesz historią to powinieneś wiedzieć że to szlachta Litewska i Ruska była odpowiedzialna za upadek przede wszystkim .
@jacekgrodzki69442 ай бұрын
Rzeczpospolita to Unia Polski i Litwy czyli dzisiejszej Białorusi.Rusini czyli dzisiejsze ukry mieli gówna do powiedzenia
@nataliiabataliia2 ай бұрын
9:33 schlachten з німецької- забивати, кажуть про тварин, звідси і Schlachthouse- бійня. Schlacht як іменник- це битва. Подобається як розказує Євген, але тут щось не сходиться , не розумію звідки він взяв що це благородний. Благородний німецькою - Adel, adelige. Може був байт на коментар, 😅 спрацювало
@sylwiatime3 ай бұрын
Dwie uwagi: 1. serial 1670 na Netfliksie to parodia naszych czasów i ma pełno błędów z punktu widzenia historii. Liberum Veto obowiązywało tylko w sejmie. W sejmikach decydowała zwykła większość. Administracyjnie sejmiki były bardzo sprawne, o czym świadczą chociażby długie okresy bezkrólewia, w którym to właśnie sejmiki decydowały o większości spraw. W każdym innym państwie śmierć króla bez następcy kończyłaby się najazdami i wewnętrznym upadkiem, a Rzeczypospolita mogła sobie dwa lata wybierać króla a państwo miało się dobrze. 2. Unia Hadziacka, tworząca Ruś jako odrębny człon Rzeczypospolitej, została ratyfikowana przez szlachtę. Tylko że wtedy kozacy już za bardzo się wplątali w unię z Moskwą i nie dali rady się wyplątać.
@ЕкатеринаТарасова-м3к3 ай бұрын
А можна в вашому подкасті , щось послухати про історію Запорізької області . Саме цікавить період , що тут було, чи не було в період середньовіччя
@WieIkaPolska3 ай бұрын
Rzeczpospolita Obojga Narodów, jak sama nazwa wskazuje była to unia Polski i Litwy. Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. 🇵🇱🇱🇹
@marekrondo97013 ай бұрын
Ale flaga Litwy tu niczego nie załatwia. Kiedyś Amerykanie, to byli wyłącznie Indianie.
@sylwiatime3 ай бұрын
Ale WLK to była w 10% Litwa, a w 90% Ruś Kijowska. Zamieszkiwali je ludzie mówiący po rusku i wyznający prawosławie.
@Tom-pu2el2 ай бұрын
@@sylwiatime ???? Jak to Ruś??? Ruś upadła w 1240, poprawnie jest powiedzieć że kiedyś to była Ruś. A ilu tam było mieszkańców??? Jaka była struktura społeczna pod względem narodowym czy religijnym ? Wiesz gadać to sobie można.
@andriibondar40293 ай бұрын
"Стефан Баторій... угорець... вважав слов'янські мови варварськими... сам приїхав з Трансільванії... це зараз Румунія" Які рівні, я не можу! 🤌👍🙂
@Emeel---X3 ай бұрын
Myślę, ze Batorego warto by wskrzesić. Przeciwko 200 tys. armii rosyjskiej wystawił 48 tys. własnych wojsk i zwyciężył. Odzyskał Inflanty i Połock.
@ivanbielik3 ай бұрын
Трохи почитай про румунсько-угорські кордони і хто де мешкає між ними
@andriibondar40293 ай бұрын
@@ivanbielik ок, і що, прочитавши, я дізнаюсь такого, чого не знаю дотепер?
@piotrstrzelczyk50132 ай бұрын
9:50 Niemieckie Schlachten znaczy: bić się, wojować: ci którzy mieli walczyć. Czyli słowo to oznaczało stan rycerski. 10:30 Wolna Elekcja: Вільні Bибори. Шляхтич на господарстві рівний воєводі! ;)
@masia62552 ай бұрын
Щодо того, що українець він українець не важливо, в якій країні, то мислення загарбницьке, адже якшо порівнювати з чеками, то для них важливо в тому ж випадку, який ви наводили, що людина приналежала до певної держави і проживала там, щоб вважати її здобуток національним надбанням. Так само і чинять в інших цивілізованих країнах. Якщо людина живе і творить в іншій країні й не асоціює себе українцем, навіть, якщо має українське походження, то не можна її вважати українським. Аналогічно, якщо людина переїхала в Україну творить українською і існує у межах території України, то вона вже є представницею України. Наприклад, Міцкевич родом з Білорусі, але писав польською і жив у Польщі, тому очевидно, що є польським письменником. Марко Вовчок родом з росії, але жила в Україні і творила українською, очевидно, що вона є явищем України і є українською письменницею. Шевельов етнічно є російським німцем, але жив в Україні і творив українською для України, очевидно, що він є українським науковцем, незважаючи на своє походження. Так само й етнічні українці, які переїхали в інші держави і творять на інших мовах існуючих в інших державах вже не є явищем України. Дуже важливо не привласнювати те, шо нам не належить, а то українці люблять цим займатися
@grzegorzborek70923 ай бұрын
Dziękuję, bardzo fajnie opowiedziane! Trafiłem tu z filmów z występami Feliksa, na przyszłość może dajcie trochę więcej pogadać komikowi, a nie tylko historykowi? Wykład będzie ciekawszy, jak dodacie żartów...
@msz_citizen3 ай бұрын
faktycznie fajna rozmowa gdy śmieją się z rzezi Wołyńskiej, bardzo obiektywna i komiczna reakcja, faktycznie. *** насправді мила розмова, коли сміються над волинською різаниною, справді дуже об’єктивна і комічна реакція.