Externí kompresor je šikovná záležitost - dobrej nápad výrobce.
@milanzamecnik28802 жыл бұрын
Díky za další skvělé video, velmi jednoduše vysvětleno 👍🏻
@frantisekkmotrik50632 жыл бұрын
Zajímavé až budu stavět fixní vestavbu nebude o čem,tohle je super počin ☝️,teď když to člověk musí využívat univerzálněji je ta kompresorová včetně kompresoru uvnitř výhodnější 👍
@nomademcz2 жыл бұрын
jo, ono každé z těch řešení má své výhody. :)
@tomasjurman2 жыл бұрын
Moc zajímavé. Díky za informace.
@jirikosek63832 жыл бұрын
Díky
@ondrejsykora60982 жыл бұрын
Super video :)
@vitmorawski2 жыл бұрын
super
@davidmarik92552 жыл бұрын
Ahoj,nedávno jsem si říkal že by to chtělo zas nějaké zajímavé video 😉👍
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
Kompresor nesmie byť položený vyššie , než výparník vo vnútri chladničky . To je hrubá chyba. V chladiacom okruhu necirkuluje len chladivo , ale aj olej , ktorý maže kompresor . Olej sa bude hromadiť vo výparníku vo vnútri chladničky lebo nemôže prirodzenie gravitáciou stiecť späť do kompresora. To môže v konečnom dôsledku spôsobiť nedostatok oleja v kompresore a jeho poškodenie nedostatočným mazanim. Preto majú všetky chladničky kompresor dole. Pozor na to ! Myslím si , že v tomto prípade je možné kompresor zabudovať kdekoľvek (buď vľavo , vpravo alebo za chladničkou) ale s tým , že bude vždy na zemi.
@nomademcz2 жыл бұрын
díky za zajímavý příspěvek, ověříme to u výrobce. Nicméně chladničky s vestavěným kompresorem nahoře v těle se vyrábí a dlouhodobě fungují běžně, sám jsem jednu (Indel B Cruise 100) měl a za 4 roky denodenního provozu bez problému. Ta co mám teď (Vtirifrigo C130LA) s kompresorem umístěným nad chladničkou je zapnutá druhým rokem. To ale samozřejmě ještě neznamená, že to není jak píšete. Ověříme, a napíšeme sem, díky. M.
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
@@nomademcz Áno odporúčal by som to overiť , či je táto chladiaca jednotka vybavená okruhom pre návrat oleja do kompresora. Je to sľučka ktorá bráni , aby sa olej dostával spolu s chladivom do výparníka.
@J.H.onTHEroute2 ай бұрын
@@nomademcz zdravím, dopadl dotaz na výrobce na úrodnou půdu a vrátila se odpověď?
@vladislavkalina20392 жыл бұрын
Můžu se zeptat, proč je dobré koupit kompresorovou lednici na 12V za 17 tisíc a ne radši obyčejnou domácí lednici na 230V za 2,5 tisíce + invertor? Je mi jasné, že invertor bude mít nějaké ztráty, a že obyčejná domácí lednice nebude mít externí kompresor. Ale ten rozdíl v ceně mi připadá tak velký, že bych větší spotřebu i horší rozměry asi byl ochotný překousnout. Jsou tam kromě těchto dvou ještě nějaké další výhody/nevýhody? Díky za odpověď.
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
Myslím si , že ta veľká krabica na pravej strane kompresora bude samotný menič . Veď v podstate ten kompresor musí isť namontovať do akej koľvek malej chladničky. Aj tej domácej. Samotný kompresor sa dá kúpiť v PL za nejakých 700 zlotých ... Chce to len šikovného chladiara , ktorý ho namontuje.
@EIRK2046Y2 жыл бұрын
Cena 700 euro je veľa. Ako píšete, kúpiť chladničku na 220v a invertor 12/220V - aspoň 1.5kW trebárs z Ali expressu. Invertor vhodný je čistý sinus - cena do 100 euro a menej. Invertor musí byť výkonnejší, pretože klasika chladnička nemá frekvenčný menič a pri rozbehu kompresora potiahne krátkodobo aj tých 1.5kW - potom klesne na nominálnych 100 W cca. Odskúšané a odmerané. Koľko tepla odoberie kompresor z chladničky toľko ho vyžiari cez vonkajší výmenník. Zákony termodynamiky platia u každej chladničky...
@nomademcz2 жыл бұрын
hlavní nevýhodou použití "domácí" chladničky jsou ztráty na měniči, kdy pro rozběh kompresoru potřebujete naddimenzovaný měnič napětí, jak už bylo psáno. Ten naddimenzujete jen kvůli tomu aby dokázal rozběhnout kompresor chladničky, protože ten má velký náběhový proud. Ale jinak poběží z velké části naprázdno nebo s minimální zátěží, ale poběží => spotřebovává nezanedbatelné množství elektřiny. Další nevýhodou je pořizovací cena takového měniče, který byste možná jinak nepotřeboval. Pokud se u měniče, který má jet 24/7 nebudeme bavit o levných měničích z Číny nevalné kvality, za pořízení kvalitního měniče s čistou sinusoidou dáte poměrně vysokou částku. "Do 100 €" jak bylo psáno výše takový měnič rozhodně neseženete. Důsledkem je to, že abyste chladil, musí pořád jet silný měnič, s relativně velkým odběrem, který by v autě jinak nejspíš nebyl potřeba. A to poznáte zejména v mimoletních měsících na tom, jak dlouho vydržíte kempovat bez dobíjení, zvlášť když se přidá například potřeba topit dieselovým topením. Další, ale za mne méně podstatnou nevýhodou bude konstrukce chladničky jako takové - 12/24V chladničky počítají s provozem v autech, kde se počítá s různými otřesy apod., tomu odpovídá i provedení (vedení chladiva, sváry atd.), kde u "domácích" chladniček tohle není potřeba brát v potaz. Shrnuto a podtrženo, domácí chladnička bude fungovat také, ale vzhledem k nutnosti naddimenzování měniče už pořizovací cena nebude tak výhodná a energetická náročnost bude klidně o třetinu vyšší. Ve finále je to tom, co komu vyhovuje. Musíme si uvědomit, že chladnička je spotřebič, který jede 24/7, a ztráty, ač se nezdají tak velké, se při takovém provozu nasčítají. Kdo chce za každou cenu ušetřit (a to nemyslím špatně), pořídí 230V "domácí" chladničku se silným měničem, ta minimálně nějaký čas bude fungovat také. Kdo chce spolehlivé řešení bez zbytečných a nezanedbatelných energetických ztrát (protože elektřiny v obytňáku není nikdy dost) a nutnosti dokupovat další spotřebiče, pro které kromě chladničky spíš jen těžko najde využití, půjde do 12V chladničky. Osobně bych si do auta chladničku napájenou přes měnič z výše uvedených důvodů nedal. Vím, kolikrát se nám stalo, že jsme neměli tolik el. energie, kolik potřebujeme, a představa, že tohle ještě prohloubím mne neláká. M.
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
@@EIRK2046Y Ja som nenapísal cenu 700 EURO ale 700 Poľských zlotých . Čo je v prepočte približne nejakých 150€ ....
@matkokovacik60862 жыл бұрын
taktiez mam klasicku, domacu chladnicku na 220v a vsetko v pohode. dost ma pobavilo ked si clovek vsimne ze v cz a na sk sa pouzivaju karavanove chladnicky o moc viac ako som to videl v zahranicnych karavanoch, asi sme moc bohati :) btw baterka lifepo mi neklesla pod 80% a vobec nemam riesenu pripojku zo siete, iba solar a dcdc
@KubikCv2 жыл бұрын
Nebylo by nějaký srovnání nebo recenze přenosných kompresorových ledniček? Díky
@nomademcz2 жыл бұрын
to spíš ne, v nabídce aktuálně držíme značky Indel B a Vitrifrigo, o kterých víme, že je na ně spolehnutí, mají kvalitní kommpresory (Secop/Danfoss) a jsou dobře vyrobené. Zákazníkům tak doporučujeme vybírat hlavně podle rozměrů a vnitřního uspořádání, což jsou subjektivní faktory.
@jozefsvaral29382 жыл бұрын
👍
@sforman26222 жыл бұрын
To propojení? To jsou měděné trubky a kolik snesou manipulací a ohnutí? Je tam limit a nějaké rádiusy ohybu? Nebo to jsou pancéřové hadice a ty můžu ohnout libovolně téměř donekonečna? Co je tedy pod tou tepelnou izolací? Trubka či hadice?
@nomademcz2 жыл бұрын
jsou to trubky. Limity výrobce neudává, ale samozřejmě je potřeba s tím pracovat opatrně a mít na vědomí, že jsou to trubky a jako s takovými s nimi pracovat. Na 99 % instalací si troufám říct že bez problému. Lednice jsou určeny pro pevnou zástavbu, takže se častější manipulace nepředpokládá.