Děkuji za skvělé video! Myslím, že krásně ukazuje budoucí trend postupného odklonu od fosilních paliv. Mám podobnou zkušenost - dříve jsem používal automatický kotel Benekov, ale před dvěma lety jsem přešel na tepelné čerpadlo, které jsem si namontoval sám jako stavebnici. Náklady včetně akumulační nádrže, řídicí jednotky a dalšího příslušenství byly 220 tisíc Kč. S kotlem Benekov jsem byl spokojený, ale vzhledem k tomu, že po 17 letech už nesplňoval podmínky pro dotace a uhlí bylo stále dražší, rozhodl jsem se pro změnu. Tepelné čerpadlo nyní zvládá celou zimu, a starý kotel mám stále jako zálohu, kdyby teploty klesly pod -18 °C. Zatím to ale díky mírnějším zimám nebylo potřeba. Tepelné čerpadlo vřele doporučuji - je to efektivní a dlouhodobě výhodné řešení!”
@tygrinaceste2 күн бұрын
Děkuji za komentář, máte virtuální baterii, spot, nebo fix?
@luba00072 күн бұрын
Děkuji za pozitivní reakci! Fotovoltaickou elektrárnu jako takovou nemám, ale používám přenosné bateriové stanice od EcoFlow v kombinaci s PowerStreamem, vše jako domácí sestavu bez dotací. Jsem maximálně spokojený - v létě mi to pokrývá celou spotřebu, ohřev vody a další potřeby. V zimě je výkon fotovoltaiky samozřejmě nižší, ale to mi nevadí, protože tepelné čerpadlo nemá tak vysokou spotřebu. Do budoucna plánuji přejít na fotovoltaickou elektrárnu od Victron Energy a využít své dvě Delta Pro stanice s kapacitou 7 kWh (LiFePo baterie) jako záložní zdroj energie. V rodinném domě mám panelové radiátory a tepelné čerpadlo se spotřebou 4,5-5 MWh za topnou sezónu. Rodinný dům je dvougenerační, po rekonstrukci, ale bez zateplení. Zdi jsou poměrně dost silné na to, aby udržely dostatečné množství tepla, a nechtěl jsem dům uzavírat do polystyrenu nebo jiného typu izolace. Nemáme pocit chladu a nikdy jsem nezaznamenal problém s vytápěním tohoto domu tepelným čerpadlem. Myslím, že tato spotřeba je na takový dům úplně skvělá.
@milanzizka463614 сағат бұрын
Bývaly časy, kdy jsme platili za 20q fosilního paliva 540 Kčs. Po topné sezóně zůstalo někdy 1/3, někdy 1/4, a někdy skoro nic. Topení bylo samotížné, přikládání ruční. Provoz nevyžadoval el. Sekačku na trávu máme dosud pořád stejnou a také nevyžaduje el. ani benzín.
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Právě ty levné fosilní paliva způsobili současné klimatické problémy, kdy třeba za pár let se zvýšila teplota o Vánocích o deset stupňů. My jsme také měli samotižku, zde je problém že kotel dovoluje obsluze nekvalitní spalování, přivřením dvířek. Někdo to dokonce považuje za výhodu a dělá to schválně, při tom ale zamoří celou vesnici. Sekání kosou je dobré, to děláme také, soused si bere pěknou trávu pro králíky.
@milanzizka46368 сағат бұрын
@tygrinaceste Myslím, že se mýlíte. Kolisání teploty na planetě je cyklické. Jiná věc je škodlivost SO3 a prachových častic při pálení uhlí. Při oteplování se více uvolňuje metan z půdy a zvyšuje se obsah vodních par, které jsou významným skleníkovým plynem. V minulosti bylo na planetě i násobné množství CO2, než je nyní. Evropa se celosvětově emisí CO2 podílí 8%.
@tomasjedlicka4010 сағат бұрын
Spalovani pelet je super. Taky se mi to moc líbí. Jenom by me zajímalo jak s cenami pelet zahýbe přechod převážně velkých tepláren na spalování biomasy což určitě bude zahrnovat i dřevní pelety.
@tygrinaceste10 сағат бұрын
Hrozně moc potřebujeme větrné elektrárny, které vyrobí 2/3 výkonu v zimě. I když občas několik dní po sobě nefouká, ušetřili bysme hodně spalování
@tomasjedlicka4010 сағат бұрын
@tygrinaceste když vidím jak se u nás v energetice staví (spíše nestaví) včetně jádra tak to s ČR vidím hodně špatně. Osobně jsem po půl roce vzdal i SPOT.
@tygrinaceste10 сағат бұрын
Máte spotřebu elektřiny, kterou nemůžete přesouvat v čase? Pokud máte flexibilní spotřebu, vychází spot levněji než fix. Já mám spot od DeltaGreen, mají automatické řízení flexibility a nabíjím baterii za záporné ceny i když je spot nahoře
@tomasjedlicka4010 сағат бұрын
@@tygrinaceste jj mám. Největší spotřebič je EV. Mám 9,9kWp s 17kWh baterií. Připojeno na homeassistant. Bohužel ty cenový výkyvy jsou na moje nervy už příliš. V podstatě fix vyjde maličko víc, ale složitě řešit kdy co nabíjet... Je to o pohodlí. Chtěl jsem to vyzkoušet a nelíbí se mi to.
@tygrinaceste7 сағат бұрын
@tomasjedlicka40 chce to dobré řízení, čím jsou výkyvy větší, tím víc se dá ušetřit, ale souhlasím že ručně to řídit je velmi pracné. Až bude mít DeltaGreen automatické nabíjení auta, tak na to udělám video, uvidíte že to bude dobře fungovat.. doufám. Video udělám v každém případě.
@frenkihunter75232 күн бұрын
Konec uhlí budu muset taky jednoho dne řešit. Do té doby-obyč H kotel, em.třída 4, ořech1. Spotřeba za celou sezonu, cca 3,5 tuny uhlí. Na vše má zásadní podíl AN -750 l. V těchto dnech mi stačí 2 kýble uhlí na 24 hodin. Takže náklady, dle ceny uhlí, cca 20 tisíc. Jasně, práce s tím spojená, ale jinak to zatím není možné. Teplo je i po celou noc-a to dříve-bez AN, nebylo možné. Vytápím dvě poschodí, 12 radiátorů. Dům, nezateplený. (V záloze mám el. kotel, ale dokud bude cena za el. vyloženě neskutečná zlodějina státu, nezapnu to). Peletky zavrhuji, drahý špás a když, tak kotel na kusové dřevo.
@radekmichal4309Күн бұрын
Peletove kotle se vypláceny,kd,z staly pelety 3kc.mo entalne si je muze poridit jen blahovy člověk,nebo o opravdový ,zelený nadsenec - možná jeste do novostavby,s perfektní izolaci. Stary,nebo starší dům- katastrofa. Moderní stroje vyžadují certifikované pelety a za ty si připlatit mnohem více,než za ty ukrajinské,s kůrou a prachem z ulice. V opačném případě brzy zaplacete nad servizem hořáků. A ten brzy přijde. Pokud jste byl zvyklý na uhli- tak teď vám asi praskne cevka. . Ale,kdo chce kam...???
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Děkuji za komentář, v jižních Čechách stojí uhlí stejně jako ty pelety. Do dolů to máme daleko
@Pojizdny-kurnik2 күн бұрын
Zdravím, mám to podobně. Kotel nám spaluje vše, ale nejlépe mi vyhovují pelety a o víkendu, když jsem doma, tak jedu na kusové dřevo. Přitom stejně protopím 7 tun pelet za sezónu. Mám velký dům. Jinak letos jsem pořídil elektrický Peugeot 2008. Sekačku na trávu mám také na baterie, které jdou používat i na ruční nářadí, které hojně využívám. Na fosilní paliva mám ještě skutr, babetu a diesel na tahání vleku. Skútr půjde na jaře pryč z domu a bude nahrazen elektrokolem na cesty do práce. Taky jsem se elektro-pomátl. Ale ten diesel, se kterým mimochodem už nikdo nechce jezdit, jen tak nenahradim, možná později, až bude TMY za rozumnou cenu.
@tygrinaceste2 күн бұрын
děkuji za komentář, TMY má dobrou kouli a táhne skvěle. Jenom ve sběrném dvoře se bránili, že prý elektro šrot neberou.
@TomH5192 күн бұрын
Lokální topeniště jsou v současné době jeden z největších znečišťovatelů ovzduší a samotná výměna jednoho druhu paliva za druhý ve stejném topeništi, nemá na toto zásadní vliv. Řešení je zásadně změnšit energetickou spotřebu domu a přechod ideálně na TČ, kde lze spotřebovat nemalé přebytky z FVE. Sám to tak provozuji a ke spalování zemního plynu bych se již nevrátil.
@quadproficz2 күн бұрын
jasně, ale nemuzes ze dne na den zbourat vsechno, co se postavilo za poslednich 100-120let. podobně bych mohl tomu druhemu zakazat litat na dovolenou, protoze jako podnikatel prakticky nemam dovolenou, sedim doma na prdeli. sice ted propalim dve palety uhli za zimu, ale rad bych jinym zakazal litat, protoze je to zbytecne (neekologicke). je to same v opacnem gardu. zajiste by se naslo mnoho podobnych prirovnani.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Ano zateplení plánujeme, ale je to drahá rekonstrukce.
@falloutkeeper2 күн бұрын
Mě teda FVE v zimě neudělá ani prd a to mám 30 panelů, tak jaké přebytky? A v létě topit je zbytečné :)
@muflonmuflonus64462 күн бұрын
28panelů a v zimě denně cca max 500W .. ještě že mám plynový kotel.
@quadproficz2 күн бұрын
@@muflonmuflonus6446 tak možná někde u kolína se v breznu a rijnu uz topit nemusí. ale tady je vcelku pravidlo , že se poslední tyden v zari zapalil kotel, a ten jel az do pulky kvetna. takže tady je zima o 7 měsících topné sezony. nyní září - říjen a březen-květen zmákne fve a klimošky. listopad a únor je to o jakémsi mixu FVE-Klimošky-elektrika ze sítě. prosinec-leden je to zpravidla o uhlí a centrálním kotli. letos je teplo, mam spot, takze cucám pokud mozna elektriku pod 2 koruny (dnes bylo tech 5 hodin od 0,20 do 0,95 koruny), nacpu baterky a pak se s tím topí. takže tady u nás se 5 mesíců FVE topí, celé léto se tím klimatizuje (už jsme starší, je to příjemné) a ano, prosinec - leden se s fve topit moc nedá. jenže jak je vidno, topení není jen o prosinci a lednu. spotřeba uhlí 6 palet čenýho šla dolů na 2 palety
@pctechnik52992 күн бұрын
Zdravím, můžu se zeptat na měsíční spotřebu pelet a cenu pelet? Děkuji
@pavelpavel29212 күн бұрын
Přímé a pravdivé odpovědi se bohužel nedočkáte.
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Ve videu je cena po vynásobení vidět, 25480 Kč. Měsíční spotřebu si nepíšu, na konci topné sezóny to spočítám a udělám další video
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Jak to prosím myslíte?
@pepegano_35782 күн бұрын
Přejít na ekologičtější palivo je skvělé. Hlavně ve spojení s kotlem, který spaluje efektivně s ohledem na emise. Ovšem stále zůstávají velké nevýhody ohledně lokálního znečištění ovzduší, které je sice menší než z uhlí, stále však citelné (a to hlavně po větru nebo při inverzi). Výhodou případného přechodu na tepelné čerpadlo může být snížení poplatku za distribuci (kWh) a tím levnější provoz domácnost a EV, i přes vyšší poplatky za jistič.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Až bude kotel starý, půjdeme buď na čisté TČ, nebo v kombinaci s peletami. Různí sousedi občas pálí plasty, takže moderní kotel v páté emisní třídě zatím není cítit.
@mortl1122112 күн бұрын
Za levnejsi distribuci vy jste blazen dival jste se na posledni drazovano D57 zdrazila o 100% kdy to skokove narostolo za posledni dva roky nasledne pro tento rok doslo ke zdrazeni dalsich 6% prosim pridavat adekvatni informace
@quadproficz2 күн бұрын
kluci, není to o plastech ... je topit a topit ... ja topim uhlim v automatu, na kominu neni videt vubec nic, ani kdyz obehnu dum. necítím cokoliv negativního, i když to hledám. za to kdyz topi soused v litiňákách, hrnou se mu z komína různobarevné čmoudíky, nejlíp, když se to sotva rozběhne a on to zavře. pak platí řečené, je to fakt hnus. muj dum zavalí kouř a dým a nekdy je to cítit i když máme zavřená všechna okna. byly kdy, kdy jsem vecer odklízel sníh a musel zahodit lopatu a bezet domu. bylo jako bych strčil hlavu do komína. proste je to o lidech a technice, evtl kvalite uhlí. ne o komínu a pálení uhlí paušálně. a ano, kdyby ti zku*vysynové neutajovali skryté technologie, byli bychom jinde. jenže to by už nemohli okrádat lidi.
@vaclavvatr47562 күн бұрын
My máme patrový dům. Spotřeba 100q ořech 2. Automat máme 17 roků, i když jsme zateplovali, spotřeba po celá léta kolem 100q. Jediný rozdíl, že jsme začínali na 275 korunách za 1q a dnes platíme 619 korun za 1q.
@tygrinaceste2 күн бұрын
To je dost velká spotřeba, kolik metrů? A na jakou teplotu topíte?
@Hardmik2 күн бұрын
Mám asi 100 let starý barák, patrový, nezateplený, stěny 80 cm kámen cihla. Topení nové (2017), 30 radiátorů. Spotřeba cca 120q za rok. Topím celý rok (bojlery). Taky se chystám odzkoušet pelety.
@PetrS2Сағат бұрын
@@Hardmikno to by jste se neoplatil,kolega na to přijde časem 😁✋
@oktipy2 күн бұрын
Ono by asi stálo za úvahu pořídit elektrokotel, který umí alespoň 15kw. K tomu alespoň m3 akumulační nádrž a topit SPOTem. Když TYGR protopí 50q uhlí z sezonu, tak levou zadní za 6 hodin naláduje akumulační nádrž na denní topení. I v nejhorší SPOTový listopadový den kdy Kwh stála až 21kč, tak prvních 5 hodin dne byl SPOT cca 2,9kč/kw a i s poplatky za SPOT tedy cca 3,9kč/kw, což kde kdo nemá takovou cenu elektriky. Dnes to bylo i s poplatky cca 2kč/kw, takže jste na cca ceně tepelného čerpadla a bude lépe od ledna, února. Podívejte na tyto stránky, je tam i přehledná roční historie a rozmýšlejte - spotovaelektrina na českém webu tedy cz . Kdybych neměl horkovod za 2kč/kw, tak do toho jdu.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Když ale elektřina že sítě je z poloviny z uhlí, chtěl bych fosilní zdroje pokud možno omezit. Děkuji za tip, až stávající kotel doslouží tak se na to podívám.
@oktipy2 күн бұрын
@@tygrinaceste můžete platit zelenou elektriku. Záleží na Vás...
@quadproficz2 күн бұрын
@@tygrinaceste budte v klidu. oni ty uhelky za dva roky vypnou! takze pak už budete moct topit jak o závod. 😂
@tygrinacesteСағат бұрын
to si platím, ale je to virtuální zelená. Zdroj je pořád z poloviny uhelný.
@mortl1122112 күн бұрын
Za dalsi myslet si ze pelety vyjdou nejlevnejic nez uhli asi sotva staci si porovnat cenu na zadodanou jednotku MJ a hned zjistite ze cena pelety maji mensi vyhrvevnost takze uz je logicka neumera ve vyhrevnosti na tunu paliva 1:1
@johnnysurikata18542 күн бұрын
jenže problem je,že uhlí stojí každý rok o korunu víc.Tento rok už jsme na ceně 7.50 kč za kg volně loženého uhlí.Kvalita uhlí šla od Covidu hrozně dolů,takže ted třeba musím každý kýbl ručně přebrat,aby mě nezablokoval šnek,tudíž minimálně 1-1.5 tuny z 5 tun dělájí velké kusy.A ty mohu bud kladívkem roztlouci jako idiot hodiny a hodiny nebo vyhodit nebo spálit jinde.Za další kvalita šla tak dolů,že na 120 kg mám popelník popela plný.Dříve 200 kg bez problémů.I kdyby to vycházelo o něco dráž,je to o dost čistější práce s méně časové náročná,alespon pro mě.Také už asi přejdu na pelety.Mimo jiné já si je mohu vyrobit sám,prostory,techniku a materiál na výrobu a pár odběratelů bych měl.Uhlí je prostě pro mě mrtvé v této kvalitě co sem poslední roky jde a co nám vozí.A jako bonus z toho zbyde 500kg mouru a černý sklep
@tygrinaceste2 күн бұрын
Papírově mají pelety A1 větší výhřevnost, uvidím na konci topné sezóny kolik kg jsem spotřeboval.
@Zdenek_Horsky2 күн бұрын
@johnnysurikata1854 to je zvláštní. V automatu topíme asi pátým rokem. A kvalita uhlí stále stejná. Nebo nepozoruji rozdíl. Uhlí kupujeme sypané, ne pytlované. Jo, je z toho prach....
@martinpaulovic11102 күн бұрын
Po zatepleni stareho tehlového domu nobasilom nam staci kurit klimou vivax, plyn gamatky len ako zaloha. Uz sa doraba 10kwp FV ktora bude krmit klimu a bojler , pevne palivo by som nechcel kvoli robote okolo toho a je jedno ci pelety alebo štiepanen treba mysliet ked bude clovek starsi a bude mat zdravotne problemy
@johnnysurikata18542 күн бұрын
@@Zdenek_Horsky No vidíte a já topím už 11 tým rokem v automatu na uhlí.Prostě od Covidu se kvalita uhoršila.Velký podíl větších kusů nad 40 mm fakt hodně velký,cca 30%,více mouru,hlavně více popela.Píšu si od začátku každý den spotřebu a kdy vynáším popelník...od začátku před covidem jsem na jeden popelník spálil minimálně 200 kg,někdy i 240kg a nemusel jsem přebírat uhlí ručně.Ted poslední 3 roky pálím 150-160 kg uhlí na popelník a tento rok už s bídou 110-120 kg a to musím každý den ještě seštouchat pohrablem,jinak by to bylo co 2 dni..O velkých kusech uhlí ani nemluvím,to musím přebírat,aby se to nešprajclo ve šneku.Možná by to šnek zhcroupal,těžko říct,ale nehodlám měnit každý týden střižný kolík jako brácha,který to tam hází včetně velkých kusů.Hlavně když je tam více velkých kusů v retortě,tak to špatně hoří,jsou tam velké mezery mezi uhlím a některé kusy jen ohří a spadnou do popelníku.Takže každé 3-4 dni abych vynášel popelník a přebíral ručně uhlí na to seru.Máme přístup k větvím,protože svážíme bioodpad z obcí,tak je příští rok naštěpkujeme a budeme míchat s těma peletama a vyjde to cenově stejně nebo lépe oproti uhlí,s kterým je o dost více práce.
@Karel-e5v2 күн бұрын
Abych se pridal benekov 25. Uhli Bílina v baráku nastaveno 24 C voda noční proud. Bo v útlumu to chadi. Topim od září do května. Uhli kupuji květen červen. Pěkně doschne. Takže 40qa to mam 250m3 a nezatepleno. A otevrena ventilace😉
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Děkuji za komentář
@tygrinacesteСағат бұрын
dělal jste na kotli nějaké přetěsnění? Začal mi trochu smrdět, hlavně po vyčištění.
@ŠimonŠtěrba2 күн бұрын
Máte řešeny přebytky z fve do bojleru?
@tygrinaceste2 күн бұрын
Teď v zimě mi FVE nestačí na boiler, nemluvě o potenciálnim TČ
@johnnysurikata18542 күн бұрын
@@tygrinaceste ten benekov umí kombinovaný bojler a je to super,můžu doporučit pokud to tak nemáte.Já to ještě vylepšil,vyrobil jsem si takovou elektronickou krabičku,která mě řídí čerpadlo do bojleru z kotle.Zkráceně,spíná čerpadlo podle teploty a v podstatě jdou do bojleru jen přebytky...tzn,když kotel natopí radiátory,tak potom vypne a má teplotní skluz třeba ze 70st na 80st a potom pomalu chladne zase zpět na těch 70st a pak zase zapne a vytápí a furt dokola.To teplo mezi 70-80st uteče do komínu.Takže jakmile kotel přesáhne 70st,zapína se čerpadlo do bojleru a jakmile spadne pod 70st,tak se vypne,aby neochlazovalo kotel.Za noc mám takto nahřátý bojler 200litrů.Jinak bych musel dohřívat bojler kotlem tak,že jakmile je požadavek na teplou vodu,tak kotel zapne a dotápí bojler.Nikdy se to nepotká s požadavkem i na radiátory,takže to sežere denně jen 3-5 kg uhlí navíc.Tak proto využívám jen ty teplotní přebytky do bojleru,co by jinak utekly do komínu.Řídím to přes wifi přes telefon.Jednoduchá věc.Ušetřím cca 1-1.5 tuny uhlí ročně za ohřev bojleru.Zbytek roku mě to pokrejí přebytky z FVE,tak ty nacpu do Tesly:)
@tygrinaceste2 күн бұрын
já mám boiler automaticky řízený, jak řídíte čerpadlo vy? Arduino se seriovým portem? A co čtyřcestný ventil, nebude třeba zavřený?
@johnnysurikata18542 күн бұрын
@@tygrinaceste 4cestný ventil je až za čerpadlem bojleru.Nemá na to vliv.Ale jelikož se sepne čerpadlo vždy po vypnutí kotle,kdy je ten teplotní skluz,tak 4cestný ventil je vždy zavřený.Ale jak píšu,nemá na to vliv jestli je otevřený nebo zavřený.To je to samé jako když kotel topí do bojleru i do radiátorů zároven.Krabičku mě vyrobil kámoš,já mu jen řekl,že chci aby mě to seplo čerpadlo při nějaké teplotě kterou si mohu podle sebe nastavit a potom zase vypnout při určité teplotě čerpadlo.Takže já mám nastaveno zapnutí čerpadla při 72st a vypnutí při 69 st.Potom tam mám nastavení teploty bojleru,aby to mělo nějakou bezpečnost a netopilo bojler třeba přes 62 st zbytečně.Aby to umělo wifi.A potom mám apku v telefonu kterou to řídím.Ted ještě nově tam chci udělat plánovací kalendář,aby to nespoustělo čerpadlo třeba v určité hodiny,dny,kdy je to zbytečné,nebo tu nejsem.Dříve jsem měl třeba spotřebu uhlí 30 kg když jsem dotápěl jak radiatory tak i bojler.Ted mám spotřebu kolem 25 kg cca.Něco to ušetří.Tak logicky,když kotel vypne,tak se teplota vcelku rychle zvyšuje a pak pomalu zase chladne,než zase kotel sepne a znovu dotápí.Velká část toho tepla proletí komínem.Já ho tímto chytám do bojleru.Ono když takto kotel 10-15x za den vypne a zvýší se teplota a pak chladne,tak tím natopíte bojler v pohodě.Kam jinam by to teplo šlo?Podle mě do komínu.Ano,trošku to asi kotel lehce ochlazuje,že ze začátku musí vydat více tepla,ale uspora uhlí je velká tímto i přesto.Určitě to není 100% učinnost.Akorát nechápu Benekov,že tuto funkci do SW nedali.Stačil jeden řádek přidat:)Nevím na čem to kámoš postavil,tuším číkal něco o Arduino a jeho domácím serveru...vedou z toho dvě teplotní čidla,jedno jsem dal do kotle vedle stávajícího teplotního čidlakotle a druhé do bojleru také vedle čidla co vede z kotle.Ono se to blbě vysvětluje takto,ale je to vcelku jednoduché řízení spínání čerpadla na základě teplot.Plus teda aplikace navíc+wifi
@ŠimonŠtěrba2 күн бұрын
Já tuv přes TČ podle spotových cen, bojler 500l na 55 stupňů, v létě přebytky přes tpk patronu plc řízení
@pctechnik52992 күн бұрын
já ted platim s elektrokotlem včetně kolem 5500,- za měsíc, to si myslím že je stejné jako ty pelety + FVE 10kwh
@miroslav18452 күн бұрын
Jakou mate spotřebu elektřiny celkem za 12 měsíců?
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Děkuji za komentář, jak velký dům máte a jak je zateplený? Cena ano je podobná
@johnnysurikata18542 күн бұрын
Kolik vám vychází kg pelet na jeden popelník?Mám Benekov C16 climatix 2 a také chci přejít na pelety,protože už ty ceny pelet a uhlí jsou téměř vyrovnané.Ted mě vychází na jeden popelník 120 kg uhlí,což je špatní kvalita uhlí poslední 3 roky (od Covidu) a tudíž musím každé 4 dni vynášet popelník:(A vydrží delší čas v utlumu?třeba jeden den jako u uhlí?Také mám Teslu Y,FVE a občas na vás koukám:)Brácha má uplně ten samý kotel C27 jak vy a také chce přejít na pelety,tak jsem mu poslal odkaz videa:)Díky moc za info
@tygrinaceste2 күн бұрын
Já jsem kupoval celou dobu ridepal Most a nepozoroval jsem rozdíl, ale bylo to horší než Bílina kterou jsem měl první rok. Vynášel jsem také často. Teď pelety jsem vynesl podruhé včera. Je to skvělé. Musel jsem vrátit parametry kotle podle manuálu na výchozí hodnoty, měl jsem to na uhlí trochu upravené, pelety zhasly v útlumu, ale už je to dobré.
@johnnysurikata18542 күн бұрын
@@tygrinaceste a retortu máte původní co byla na uhlí nebo jinou přímo na pelety?Brácha k tomu kotli dostal retortu přímo na pelety,kterou při záměně paliva jen přehodí.Tusím že ta retorta má nějaké trubičky zezhora a fouká vzduch i zezhota a má lepší učinnost než retorta na uhlí.Dá se noirmálně i koupit u Benekovu.Jak často tedy vynášíte cca popel z pelet pls?
@tygrinaceste2 күн бұрын
Vynášel jsem tuto zimu 2x. Včera, popelník byl úplně plný, mám větší 30*32*22. Kotel jsem i vyčistil. A pak jsem vynášel někdy začátkem listopadu, kdy mi to zhaslo, to byl plný asi ze 2/3 takže řekněme jednou měsíčně.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Na kotli jsem nedělal žádné úpravy
@Karel-e5v2 күн бұрын
Tvl most nikdy více raději kulku do palice 😂. Hnus teče to z kotle. Raději Bílina v létě koupeno. Doschle doma. 40q na 250m3 baraku od září do května. Hlavně ne uhlí Havelk....a. zloděj podvodník
@quadproficz2 күн бұрын
ano, taky me to trapi, cim topit. elektriky v zime neni dost. to uhli, hmm... pelety, resp štěpku mam ve vizíru. (štěpka zabere hodne prostoru, musi se casto prikladat, je s tim hodne prace) ale aby clovek nebyl pokrytec, je treba si uvedomit, kdyz masivne vsichni s uhlim prejdou na pelety, taky ty pelety asi nebudou z drevniho odpadu, ale ty pelety se budou vyrabet extra z kaceni stromů, mlít, sušit, lisovat (tedy i s energií k tomu potřebnou). taky tady topim pytlovaným černým uhlím, drahý, ale když topím, na komínu není vidět vůbec nic. ani náznak jakehosi kouře. výhoda je vyhrevnost. nemusim skladat na zimu 85 metraku hnedyho, staci mi 48 metraku cernyho (v mym pripade 6 palet). taky kdyz nalozim automat, vydrzi dele. (jenom tedy soudruzi sankcemi na rusko nejen že nedosahli vubec niceho vzhledem k rusku, ale zato dosahli tuzemske zvyseni ceny jedne palety ze 6 na 10, kratkodobe dokonce 17 tisic za paletu 800kg, braaaavooooo ... aneb jak zkurvit zivot vlastni populaci) ted v kombinaci s FVE jsme spotrebu uhli srazili ze 6-ti palet na 2 palety, zbytek topim FVE a klimatizaceni. takže když jsem posledni objednavku objednal uhli na dva roky (12 palet), mam nyni v podstate uhli na 6 let dopredu. a doufejme, že se eu do tý doby rozpadne a nastane new age, kde nebude vladnout hloupost a nespravedlnost a kdyz si nalejeme cisteho vina, (a vyloučíme ty s životním štěstím, že postavili barak z pul metru silneho polystyrenu), pak se proste v zime neobejdeme bez paleni čehosi, byť bychom měli nejzelenější mozek.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Ano zateplení a TČ na přechodné období také uvažujeme
@pepegano_35782 күн бұрын
K té elektrice v zimě. Pokud bychom vzali tuhá paliva z domů, použili je v elektrárně a topili tepelnými čerpadly, tak je to efektivnější a čistší než tím topit lokálně v kotli. Situace 1: Kotel má účinnost 90 %, takže z výhřevnosti paliva 1 kWh dostanu 0,9 kWh tepla. Situace 2: Moderní tepelná elektrárna dosahuje účinnosti cca 40 %, přenos elektřiny je účinný zhruba z 90 % a tepelné čerpadla fungují s topným faktorem v průměru během topné sezóny řekněme 3. Takže z 1 kWh v palivu dostaneme 0,4 kWh elektřiny, kde 0,36 kWh dostaneme do domu, z čehož nám tepelné čerpadlo vyrobí 1,08 kWh tepla. To celé bez starostí s přikládáním, čištěním, vynášením popela a bez lokálního znečištění ovzduší. Pokud bychom to tak prováděli, tak je elektřiny dost a ještě celkově ušetříme palivo.
@KarolTrsko2 күн бұрын
Práve o to ide, zelený mozog bude páliť zelené veci čo najzelensie. Lenže ekonomika alebo praktickosť by mohla zvíťaziť, či? Každý má svoje priority a tých sa bude držať, ekonomicke ekologické alebo iné hlavne aby bolo doma teplo za čo najmenej €
@quadproficz2 күн бұрын
@@pepegano_3578 ma to chybu na krase... v dobe kdy já, a evtl ostatni v podobne situaci pujdeme mou cestou, pak v dobe, kdy potrebuju neco palit se dostava TC na efektivitu 1:1 nejlip 1:2. (teploty -5 a hůř) a pak je tu faktor zvůle mocipánů (at uz cena za kwh nebo jeji součást + OZE). ale celkově a principielně souhlasím, kdyby cena energie byla za cenu vyroby+udrzby+odpisů, tedy tak jak by to melo byt, že si národ postavi elektrarnu aby mu sloužila, a ne že si lidé ( z daní) postavi elektrarnu a mocipáni ji používají jako prostredek k odírání.
@PetrLANDSFELD2 күн бұрын
@@pepegano_3578 Dobrý den, už jsem nad tím takto taky přemýšlel. ALE....to by všichni museli mít TČ s vysokým topným faktorem, takže ideálně země/voda, nebo voda/voda.....rozhodně ne vzduch/voda. Protože když je největší zima, tak to nejméně topí. Z té elektřiny dostanete cca 30% energie po odečtení všech ztrát a účinností. A to TČ by tedy těch zbylých 70% muselo dodat z venkovního prostředí. Problém je, že na TČ nemá každý vhodný pozemek, nemá vhodnou otopnou soustavu (staré domy) a souvisí s tím daleko více investic, než jen vyměnit kotel za kotel na pelety nebo jiná tuhá paliva.
@johnjoy97582 күн бұрын
Kdysi byl Island téměř plný lesů,dnes je tam malý lesík a ten je chráněný,nesmí se kácet...jak ubývá stromů,stoupá teplota...
@tygrinaceste2 күн бұрын
Úbytek lesů je také způsobený klimatickou změnou, suché stromy podlehnou kůrovci. Změna teploty způsobí že stromy se už ani neuchytí
@pavelsamokin73952 күн бұрын
Dobrý den,mám také automat na uhlí ořech 2 asi deset let,letos pořízená fotov. 10kw. ale do budoucna stále nevím jestli pelety nebo tepelko.Co vy nepřemýšlíte o tep. čerpadlu?
@tygrinaceste2 күн бұрын
až bude kotel starý, viděl bych to na dvojkombinaci TČ + pelety. Samotné TČ se mi nelíbí, protože je pořád polovina elektřiny fosilní a nemáme moc zateplený dům, abych to utáhl z FVE.
@oktipy2 күн бұрын
Pokud pelety, tak bych hledal kotel, který umí i přírodní peletky ( obnovitelné palivo ), jako obilí, slunečnici atd. a koupit palivo dle momentální výhodnosti na trhu.
@lukasstekly88042 күн бұрын
My topíme peletami 11 let. Ze začátku jsme experimentoval kvůli ceně s různou kvalitou. Osvědčili se mi pouze kvality A1. Nic jiného nedává smysl. A to z důvodu u ostatních kvalit, či druhu (zkoušel jsem i rostlinné pelety) vyšší popelnatosti (u rostlinných nejhorší) a vyšší spotřeba (asi nejvyšší u hnědých kornatých pelet), čímž se ušetřené peníze razantně zmenšují až možná celkově vychází dráze. Máme kotel, který je dělaný na ořech 2, má přikládací komoru na kusové dřevo. Nikdy jsem uhlím v našem domě netopil (jen kdysi jako kluk). To uhlí spalte a vyřešíte tím problém s prostorem.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Děkuji za komentář
@PetrLANDSFELD2 күн бұрын
nekritizuju, neberte to tak....jen řeknu svůj názor. 1) máte-li kotel na tuhá paliva, je velmi výhodné mít akumulační nádobu a nějaký sofistikovaný systém řízení (ideálně ekvitermně nebo v horším případě i termostatem) a to i kdyby byl kotel jen Zapnout/vypnout, tak jak máte vy. Pak to můžete využívat i na TUV, zapojení patrony z FVE a budete využívat každý kousíček slunce, který se dá. 2) ten kotel je velký špatný, ale každý od toho čeká něco jiného (mrkněte na Fröling, Hargassner, Ponast, Guntamatic, Ökofen)...ano jiná cena, jiná liga .......srovnatelné s plynovým kotlem......tomu já už říkám automatizace. Nedokážu si už představit, že bych měl kotel na pelety, ke kterému pořád chodím a řeším jestli vyhaslo, jestli je to ucpané, nebo tam sypu pytlíky s peletami. Popel vynáším 1x za sezónu a stejně to mám s čištěním kotle! 3) zřiďte si silo na pelety. Volně ložené pelety jsou levnější a máte to bez práce. Ano je to investice a asi je to v tomto případě i na výměnu kotle, ale je to investice do Vašeho pohodlí a do budoucna za to budete jenom rád. 4) bez zateplení domu je drahé každé palivo a to i peletky. Kdybych měl volit mezi TČ a peletami, volím znovu pelety. Dávám tomu dalších pár let, kdy i tepelná čerpadla budou velmi drahým způsobem vytápění a v zimě, kdy nesvítí, to ani s FVE nedává moc smysl. Jinak pelety jsou fajn, jsou čisté, bezpracné, relativně levné (zatím). Přeju Vám mnoho spokojenosti a zdraví v novém roce a točte dál videa. Je fajn se na to dívat, protože na rozdíl od jiných to není žádné vnucování, ale hezké povídání o daném tématu.
@tygrinaceste2 күн бұрын
Děkuji za komentář, ekvitermní řízení to má. Topný okruh byl dimenzovaný na samotižku, takže má nějakou akumulaci v sobě. Ökofen mají v soběstačném domě, jak tam zkoušeli Sterling generátor. Mě to přišlo podobné, také tam dávají pytle ručně. Kdybych trochu zateplil, část zimy by to utáhlo menší TČ tak bych to viděl na kombinaci TČ s peletami.
@PetrLANDSFELD2 күн бұрын
@@tygrinaceste to byla tedy rychlost.....jen pro orientaci (máme relativně nový dům 11 let)....a topíme peletami + podlahové topení....protopíme ročně od 1200 do 1500 kg včetně ohřevu TUV ....TUV ohříváme i pomocí slunce. Topíme na 23°C ...manželka níž nedovolí 😀. Já osobně bych do TČ nešel. Ty peníze vložené do toho TČ v kombinaci s tím co máte za otopnou soustavu se nevrátí. Máte samotíž a logicky tedy asi radiátory. Na to jsou pelety ideální. No a proč akumulační nádobu? Aby pořád nehořelo v kotli a on si odpočinul. A proč jiný kotel? Aby mohl vypínat a nedržel tam plamínek. Pak jede na 100% výkonu anebo vůbec. Žádné tlumení, žádné dušení kotle. To zvedá účinnost, šetří kotel, nedehtuje. Ale to už nelze se samotíží. Ale máte FVE, nemusíte řešit zálohu elektřiny....stejně jako já.
@quadproficz2 күн бұрын
myslím, že není ani tak problem v technologii pelet, ale když "zakážou uhlí-dříví-plyn" a všichni se vrhnou na pelety, protože TC tu zimu proste nedaj, o to vic, když chteji soudruzi vypinat uhelky. takze pelety mohou byt budouci zlato. ty pelety mi ted vychazi prakticky jako jedina moznost do budoucna. kombinace se silem a lepsim kotlem tomu dava pohodlí. takze technicky asi ok. vyhřevnost je stejna jako hnědé uhlí.
@pavelwolf42Күн бұрын
AN u automatu nemá význam jsou to vyhozené peníze.
@mortl1122112 күн бұрын
Dalsi vec jakmile spalujete stepku je treba si nastudovat proc se to deje je to klembovani materialu a pouziva se na boky zasobniku otocne kola ktere jsou na casovac a ten material rozhybavaji tim zabranite klembovani
@tygrinaceste2 күн бұрын
Děkuji za komentář
@johnjoy97582 күн бұрын
Jedu na plyn a pohoda.Pod Francií je masivní ložisko čistého vodíku... náhrada za plyn... dnešní kotle už se chystají na vodík...
@tygrinaceste2 күн бұрын
Vodík se dá vyrábět z OZE, ale uskladnění je drahé
@johnjoy97582 күн бұрын
@tygrinaceste čistý vodík je nejekologičtější...
@tygrinaceste2 күн бұрын
Polovina výkonu jako teplo, polovina elektřina, v zimě by to bylo dobré, ale buď musí být kryogenní teplota, nebo obrovský tlak, skladování je velmi drahé, tlakové nádoby jsou energeticky drahé na výrobu (i emisně)
@Karel-e5v2 күн бұрын
A hlavně pozor od koho kupujete uhlí to s Dvořákem stoji za dámské přirození a ještě vás podvedou
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Děkuji za komentář, Dvořáka neznám, v jakém jste kraji?
@pavelblaha52432 күн бұрын
Já rád zůstávám u plynu.
@tygrinaceste2 күн бұрын
U nás není zaveden a ani mi to nevadí, jednak je fosilní a pak se mi nelíbil Putinova zahraniční politika.
@bartosmar2 күн бұрын
Vam uz taky vymyli mozek?@@tygrinaceste
@oktipy2 күн бұрын
To se divím, že netopíte fotovoltaikou, když propagujete elektroauta od smraďochů a zamořujete ovzduší uhlím a štěpkou. Máte topit elektrikou, nejlépe zelenou. Já kotel zrušil před 30 lety. Jinak protopíte strašně málo 50q uhlí a máte i docela dost teplou vodu na priméru 70st.c.. Já to nemám rád. Ten vzduch je potom takový " přepálený. Nejraději topím na 50 st.c. Ty elektriky ke kotli. To je mazec. Můj samodomo kotel hořel bez elektriky a uml i totálně mokré palivo, že z něj chcala voda, ale takový kotel, bez elektriky již dnes neumí vyrobit... Hezké svátky přeji 🙂
@tygrinaceste2 күн бұрын
děkuji za komentář, fotovoltaiku mám 20 kWp, ale teď v prosinci to nestačí ani na TUV, nemluvě o topení.
@oktipy2 күн бұрын
@@tygrinaceste já vím 🙂 Hezký den 🙂
@jaroslavkares826859 минут бұрын
Zlatej plyn !!!!!
@tygrinaceste4 минут бұрын
Plyn je levný, ale z Ruska ho nechci. Také je to fosilní palivo, když ho spálíme, vrátíme uhlík který byl od druhohor pod zemí, a budeme mít klima neslučitelné s naším životem
@Rastislav1102 күн бұрын
Tvoja kotolna je v rozlohe normalnej miestnosti normalneho domu, nabuduce si kup TČ a bude ešte spokojnejší a zelenejší!!! :-)
@tygrinaceste2 күн бұрын
Až kotel doslouží, tak se budu dívat i na TČ. Tam mi vadí že si vlastní elektřinu nevyrobim a nakupovaná elektřina je z poloviny z uhlí
@pavelwolf42Күн бұрын
@@tygrinaceste Ta bude ještě dlouho. Kdyby se elektromobily rozšířily tak jak si přejí tak bude EE na příděl. Protože kdyby bylo elektřiny dostatek tak ty uhelky už dávno stojí.
@tygrinacesteСағат бұрын
@pavelwolf42 v žádné rozvinuté zemi na světě není elektřina na příděl. Při tom v podstatě všechny mají víc EV než Česko. Některé země už mají prodej spalovacích aut zakázaný. Uhelné elektrárny jsou v provozu, protože svým majitelům vydělávají. Až přestanou vydělávat, zavřou se. Buď dojde uhlí, nebo bude cena povolenek větší, než cena elektřiny z jiných zdrojů. Je to zcela ekonomické rozhodnutí.
@joeblack40262 күн бұрын
Tys topul uhlím? Jesus
@tygrinaceste2 күн бұрын
Naštěstí už ne. Kotel sice má pátou emisní třídu, ale stejně to bylo trochu cítit.
@pavelwolf42Күн бұрын
@@tygrinaceste Jak cítit to lezete na komín a čucháte? Už ve videu se podivuji že pán říká že pelety kouří méně jak uhlí. Já mám naprosto jiný poznatek. U dobře seřízeného kotle při topení uhlím nepoznáte na komíně že se topí to naopak retortový hořák s peletama v útlumu kouří. + tam ty pelety musíte cpát i když je kotel v útlumu.
@tygrinacesteСағат бұрын
@pavelwolf42 uhlí jsem cítil když jsem otevřel okno. Když je inverze, jde kouř dolů.. Moc to nekouřilo, ale cítit to bylo. V kotli je rozdíl vidět, popela je mnohem méně.
@pavelpavel29212 күн бұрын
Dřevo, resp. pelety, o uhlí raději vůbec nemluvme, jsou dražší než např. TČ. Práce, místo - úložiště, doprava, bordel, ...čas, to opravdu nechápu 👎
@matoc2846Күн бұрын
Drevo je drahé???😂 A to kde? Idem oficiálne za lesákom ,ten mi vypíše lístok na chystanie dreva.Za zimu spalín 11-12 Kubíkov dreva (kurime na 23 stupňov) cena je 250e , benzín + olej do pili je cca 10e cca 30e dám niekomu za odvoz dreva domov , suma sumárum kúrenie na celé vykurovacie obdobie má vide 300e , za 2dni mám komplet narezané, uložené a nachystané rovno do krbu.Na môj dom chceli Za TČ komplet zo všetkým 10tis e . Takže návratnosť cca za 30 rokov 😅 , a to nehovorím o Tom že sa pokazí,servis , atď. Drevo bude rásť ešte dlhé roky+ je to obnoviteľné palivo . A práca človeku len prospeje ,, pohyb ''na čerstvom vzduchu je zdravý:-)
@pavelwolf42Күн бұрын
@@matoc2846 Každý nemá možnost jít za lesákem. Jakmile nakupujete dřevo jako pelety nebo uhlí tak už není za hubičku nebo za práci. A připočítejte si k tomu čas na manipulaci prostor atd.
@tygrinaceste12 сағат бұрын
Děkuji za komentář, já nechci pálit fosilní paliva, které se používají pro výrobu elektřiny z 50% Možná až bude Česká elektřina víc čistá, nebo až zateplim dům abych měl menší spotřebu.
@martinpaulovic11102 күн бұрын
Treba sa ísť pozriet do lesa na tazbu ako dobre a kvalitne drevo ide vsetko na štiepku a pelety 😂
@johnnysurikata18542 күн бұрын
a od čeho ty lesy asi jsou bože můj?Hledáte problémy tam kde nejsou.A co se dojet podívat na tu těžbu uhlí a do okolních vesnic?
@tygrinaceste2 күн бұрын
Vidím spalování dřeva jako ekologicky lepší variantu než spalování fosilních zdrojů, například uhlí v tepelných elektrárnách.
@mortl1122112 күн бұрын
Nejvetsi fail kupovat pytlovane uhli jak nekdo muze rict ze radsi koupi pytlovane uhli o 30% drazsi a to jeste dle toho kde to kupujete jen aby se mu jednou za rok nezaprasilo to by u nasi spotreby znamenalo ze vyhodite 10 000 kc za jeden den s kyblem hadrem a cisticim prostredkem a kdyz uz by byl clovek tak lini zaplatisi uklizecku :D
@tygrinaceste2 күн бұрын
Děkuji kdy přijdete uklízet? Mour se víří při každém přikládání. Teď možná namítnete že tedy neumím přikládat.
@mortl1122112 күн бұрын
@@tygrinaceste Taktez mam Beneov C27 55 metraku volne ulozeneho uhli odvetravani dane mistnosti pri prikladani takze vim o cem mluvim
@quadproficz2 күн бұрын
17 let jsme se zenou skladali uhli. 85 metraku vysypali na cestu, nalozit do kolecka, popojet 15 metru k domu, vysypat pred okynkem na velkou desku prekližky, vzit lopatu a našupat do okýnka. kazdy rok ta stejna hromada vyšla jinak. jednou se to do sklepa vešlo, jindy zase ne. a každý rok byla ta hromada těžší a těžší. když pak jsme měli vážné potíže se zádama, tak jsme si to nechali skladat za 1500 mistnim uderníkem. no a pak prisel rok, kdy stale stejnych 85 metráků zahučelo ve sklepě a ke stropu bylo 3/4 metru volno.... tj prakticky nikdy jsem nemeli jistotu, že kupujeme 85q, ale ten rok jsem rozhodl, že a) budem kupovat černé b) pytlované ... protože pytle plní automat a dá se to snadno zkontrolovat, a nemusíme skládat 85q sypaniny, nýbrž to přijde na paletě necelých 48q. máme ještěrku, takže skládání 6ti palet před okýnko je mnohem pohodlnější. netvrdím, že to je řešení pro každého, každý má své individuální podmínky, a docela určitě je dražší .... ale když odečtu to, o co nás okrádal místní uhlíř, a místní uderník chtel taky stale více, tak ten rozdíl za to pohodlí asi stojí. ted už nám táhne na 60 a už bychom privitali nejakou technologii, kterou bychom zatopili bez těžké dřiny a mohlo by zustat neco na jidlo.
@pavelwolf42Күн бұрын
Pán asi nevydělává peníze rukama jak většina topičů. A tak Já na to mám.