Kedves Márk! Kertész tanárként dolgozom egy vidéki iskolában és a digitális oktatás során a te videóidat is használom a bemutató és szemléltető anyagnak. A diákok nagyon kedvelik, nem száraz , jól érthetően magyarázol és néha vicces is . Ezért már tegnap kérték, hogy mikor fogok az órára Márkos videókat becsatolni. ! Köszönjük :)
@KertTV4 жыл бұрын
Kedves Erika! Ennél nagyobb dicséretet nem is kaphattam volna. Köszönöm, hogy megírtad. ❤️ Üdv a diákoknak! 👍
@robertnagy50573 жыл бұрын
Kertész tanárként a mikorrhizás részt azért majd gondold át mielőtt leadod. A videó készítőjének pedig legalább van önkritikája, és elismeri, hogy nem ért hozzá. Bár ezt a "mikorrizha-gomba" felirattal előtte példázza is. Egyébiránt hasznos videó, laikusoknak biztosan sokat segít, de oktatási anyagként én nem használnám.
@erikakislaki49293 жыл бұрын
@@robertnagy5057 úgy gondolom, hogy nem rossz videó, a hibákat online órán kijavítottam. Nagyon kevés jó oktató anyag van fennt. Gyakorlatot nagyon nehéz gép előtt oktatni.
@KertTV2 жыл бұрын
Kedves Róbert! A mikorrhiza leírást mindig elrontom. Ez az én gyengém. Világéletemben rossz volt a helyesírásom. :( Viszont sokat segítene nekem is, és a többi nézőnek is, ha azt is leírnád, hogy ezen kívül mi a hibás a videóban. Előre is köszönöm.
@timeatorok17044 жыл бұрын
Köszönöm szépen! Nagyon nagy hasznát vettem a videódnak. A kert végében levő farakásból ,én is elkészítettem ezt a Hügelkultur magaságyást. Mindjárt sokkal rendezettebben néz ki. A víztározós magaságyást is elkészítettem régi fa ajtólapokból. A férjem szerintem örülne, ha nem jönnél mindíg uj ötletekkel. Én nem így gondolom! Csak így tovább! A boldogság a kertben terem!
@winichannel13804 жыл бұрын
Köszönöm a videót, rendszeres néző vagyok. Én is már öt éve ültetek magas ágyásba. Én a most bemutatott módon alakítottam ki az összeset (6 db) annyi különbséggel, hogy vastag levél és fű réteg került a fákra, így a mélyebb gyökerű zöldségekkel sincs probléma, és tökéletesen működnek, bő terméssel. A kártevők ellen pedig hagymával és büdöskével védekezek, eddig bevált - az utóbbi hatásosnak bizonyult a poloskák ellen. Várom azt a videót, hogy melyik növény mellé mit lehet ültetni! Csak így tovább!
@winichannel13804 жыл бұрын
Még annyi, hogy nekem nyitott az ágyás alja, geotextilia van legalul. Locsolás igényes, de gyűjtöm az esővizet amit csalánnal, és ha akad egy kis ló vagy marhatrágyával túrbózok.
@KertTV4 жыл бұрын
Én is nyitottan hagytam alul ezt most, és nálam is bevált a büdöske tavaly a poloskák ellen. Biztató, hogy neked ilyen jól üzemel, remélem nálam is jó lesz. 👍
@winichannel13804 жыл бұрын
@@KertTV Én elsőre ezzel próbálkoztam, mert anno erről találtam leírást a rétegrendekre, és mivel bevált, az többit is így csináltam. Nem kísérleteztem mással, bár az a víztárolós megmozgatta a fantáziám amit egy korábbi videóban láttam, talán egy éve.
@lengerteo4 жыл бұрын
@@winichannel1380 a poloska elleni büdöske témát kifejtenétek pontosabban? Közé kell ültetni? Vagy cserepes növényt betenni? Köszi
@winichannel13804 жыл бұрын
@@lengerteo Nekem 1,5 m x 1,5 m -es magas ágyásaim vannak, és az ágyások 4 sarkába szoktam beültetni, és eddig működött. Nem magról ültetem, bár már kinő magától is, hanem cserepesen megveszem és azt ültetem be.
@antaljani4 жыл бұрын
Szia Márk! Nálam is hasonló a talaj, éppen ezért készítek én is magaságyást. Mivel szintén nem sok esélyem van jó minőségű termőföldet beszerezni, így ez nem a legideálisabb, tele van a kert nagy része ilyen hulladékkal és nagyon örülök, hogy végre lesz értelme ennek a hulladéknak! Habár nem dislike-ot nyomtam, mégis kommenteltem miért. :) Köszönöm a videókat, mindig nagy öröm, amikor felteszel egy újat!
@terezvegh72422 жыл бұрын
Kedves Mark! Segitenel nekem abban, hogy megirod ,rakhatok e a magasagyasba tuja agakat es az arrol lehullott leveleket. Sok zold is van koztuk . Most vagjuk le az oriasi tujank agait Es rengeteg hulladekunk van ebbol. Nagyon ertekesek a videoid. Gratulalok!!! Elore is koszonom ha valaszolsz☺
@KertTV2 жыл бұрын
Szia! Egyet-kettőt tehetsz bele, de ne sokat. Nagyon gyantás. Minél vegyesebb, mind korban, mind összetételben, annál jobb.
@agnesk.89073 жыл бұрын
Nagyon szép a környezet a fák gyönyörűek, pedig a talaj tényleg "kemény".
@fdani14abc4 жыл бұрын
Végre van helye a kerti hulladéknak, köszi!
@szebenyipeterkond3 жыл бұрын
Pontosan, örökre el van felejtve a zöldjárat a nagyobb ágak számára :D
@BeeVargaTheHulahooper4 жыл бұрын
Imádtam Minden percét ennek a videódnak is. Amíg ezt néztem kaptam értesítést hogy percek múlva premierezve lesz a következõ videó is. Odakukkantottam de ugye még nem volt videó és már voltak akik a 'nem tetszett' gombra kattintottak! Ilyenkor megy ki nálam a biztosíték hogy mi baja lehetett hiszen még meg sem nézhette a videót mert késõbb lesz elérhetõ... Azért is Minden egyes videódra kattintom hogy tetszett és akinek nem tetszett az csak irigy és szomorú és fogalma nincs mennyi munkát teszel ezekbe a videókba. Haters gonna hate. Ennyi! Fantasztikus vagy és minden feltöltésed csúcs! Köszönjük ♥️
@KertTV4 жыл бұрын
Köszönöm, ez nagyon jól esett. ❤️
@pilinczes4 жыл бұрын
Nagyon jók a videók, nagyon szeretem nézni őket, mert csomó új ötletem támad tőlük. Már évek óta vannak magaságyásaim, és a videókat nézne csomó tökéletesítési ötletem van, és persze a javítandó hobákat is észrevettem. Szuper vagy, csak így tovább!!!!☺😉👍🐜🌱
@KertTV4 жыл бұрын
Ez a szép ebben a hobbiban, hogy mindig van hová fejlődni! Én is minden évben tanulok és kipróbálok valami újat. Sok sikert, örülök, hogy tudok segíteni. 👍
@Rapto01R4 жыл бұрын
Szia Márk! Nagyon jók a videóid, imádom őket nézni! Egy ötletem van a talaj feljavítására, tudom idő, munka és pénzigényes, de aki egy olyan helyen van, ahol sokáig szeretne élni, ott megfontolandó. Egy markolóval 1-1.5 méter mély gödröt ásni, mint valami medence, és azt tölteni több évig mindennel ami van. Trágya, szalma, fatörek, levél, komposzt satöbbi. Természetesen a trágyában lehetnek hormonok, és egyéb anyagok, de az idővel lebomlana. Marhatelepeken jó eséllyel tud az ember annyit szerezni, amennyit csak akar, és több év (5-10) elteltével kész lenne. Természetesen ez az idő sok, de ha utána gondosan bánik az ember a talajjal, akkor sosem merül ki, és még az utódai is abban a földben nevelhetik a zöldség/gyümölcseiket. Tisztelettel: Németh Zoltán
@KertTV4 жыл бұрын
Köszi. Jó ötlet, de valószínűleg egyszerűbb ha úgy járunk el, mint Nyikom Tiborek (előző videóm), akik csak egyszerűen zöld hulladékot használnak, trágya nélkül és 1 év alatt meg van a szuper föld.
@Evelin79774 жыл бұрын
Ez nagyon szuper volt, épp nagy töprengésben vagyunk, hogy a kicsit magasra sikerült magaságyást mivel, s hogyan töltsük fel, mert valóban, csak földdel húzós lenne. De elég volt csak a csatornádra feljönni és máris meg van a megoldás! 😅👍🏻köszi!!
@sarkoziattilapal4 жыл бұрын
Király vagy, én is elkezdtem a magaságyás építést, az ötletadó te voltál és a víztározós má-al készülök :)
@csababalazskiss67774 жыл бұрын
Jó kis videó! Kis kiegészítések: az elején (ahol humusz is van:) érdemes "leszedni" a föld felső 20-30 cm-ét, ez mehet vissza a tetejére, meg közbe is. Mehet bele tuja is (nem mérgező:). Tökfélék, dinnyék nagyon szeretik. Az eredeti verziót (domb) sajna a csigák is, meg a pajorok, ezért azokba érdemes már palántát ültetni. Érdemes lehet az elején "komposzt-teával" is belocsolni. Én külön földet nem szoktam hozatni rá, mehet az, amit a vakondok előkészítenek:) Ja igen, a legfontosabb: elképesztően jól tud teremni rajta minden (persze ehhez azért nem árt, ha néha esik, illetve egy kis érés sem).
@KertTV4 жыл бұрын
Annyira megtetszett a dolog, hogy csináltam egy dombot is. Arról is lesz videó. Kíváncsi vagyok, hogy az, hogy fog működni. A ki szedett földet én is vissza szoktam pakolni, de csak alulra. Nálam sajnos rettenetes a föld, de remélem idővel feljavul majd az is az ágyásban. Kösz a tippeket.
@zevilaga3 жыл бұрын
Nem is értem, miért nyom dislike-ot az aki... Talán fáj nekik ha tudást kapnak egy szimpatikus, hozzáértőtől? Hát igen, ez lehet a megoldás. Köszi Márk a sok infót, ma is tanultam valami újat. :)
@IstvanMusicDanceChannel4 жыл бұрын
Tanulságos super videó megosztás köszönöm. 🍒
@zitacsoszneszabo28164 жыл бұрын
Szent föld a Pilis földje☺!plusz a szeretetteljesség......a végeredmény egy kis mesekert!Áldás!
@katalinkarandi11644 жыл бұрын
Nagyon hasznos, köszönjük.🙏
@enikofulop7944 жыл бұрын
Rengeteget tanulok minden videóból. Nagyon köszönöm. Most pont jól jött mert magaságyást készítünk. :) Egy tipp esetleg. Szuper lenne ha készülne videó a talaj fertőtlenítésről. Szükséges-e, módjai.. stb. Tovabbi szép napot! ^_^
@laszlokomar89284 жыл бұрын
Sose kell mert a kártevő gombákat és férgeket az élő talaj élő gyökerekkel együtt működik csak az olyan ökoszisztémát teremt ami kiszorítja a kártevőket
@Macsek263 жыл бұрын
Szia! Én legutóbb a talajfertőtlenítésre láttam egy módszert amit kipróbálok. Egy idősebb néni youtube-os videójában láttam. Nagyon erős 2 liter kamillafőzetet csinált, és azt tette az öntözővízbe. Ha jól láttam egy 10 literes kanna lehetett. Azzal öntözi be a földet mielőtt elveti a magokat. Sőt azt mondta szokta a magokat is beáztatni egy picit előtte ebben a kamillával higított vízben. Azt mondta neki nagyon jól működik. Még mondta a föld sütőben való sütését is 90 fokon kb 10 percig. De ez csak a palántázós témára vonatkozik ugye. Ahhoz nem kell sok föld. Hallottam még hogy a fahamu is valamilyen szinten fertőtleníti.
@enikofulop7943 жыл бұрын
@@Macsek26 Szia. Nagyon köszi. Azóta beleástam magam jobban a témába és ezeket találtam, amik Öko gazdálkodás esetén is használhatóak: Nemqstar, Polyversum, Artis.. :)
@enikofulop7943 жыл бұрын
@@laszlokomar8928 Ez nagyon jól hangzik, de amìg nem hozunk létre a homokból egy jó élő talajt, addig is szeretnénk enni valamit a beleültetett növények terméséből... sajnos eddig csak a lóbagaraj, pajorok és a fonalférgek laktak jól... :)
@DoraVas4 жыл бұрын
Szia Márk! Remek ötletet adtál, köszönöm!
@GaborKis4 жыл бұрын
Nagyon szeretem videóid. Köszönöm az ötleteket. Csak így tovább👏🏻
@akospopilla20194 жыл бұрын
Jó videós vagy 😃 tőled már sokat tanultam
@Dorax754 жыл бұрын
A víztározós (hordós) magaságyásom a tavalyi ötleted alapján még a héten elkészül, finisben van. Természetesen már a javított víztározós rendszerrrel, kidolgoztam a megfelelő összekötési rendszert ragasztás/tömítés helyett csatlakozókkal, bilincsekkel. Kiváncsi leszek, hogy ez a tározó nélküli neked hogy fog muzsikálni, a Durisolos ágyás nagyon jól nézett ki tavaly.
@KertTV4 жыл бұрын
A hordós megoldást (fejlesztve) is fogom alkalmazni, csak egy kisebb ágyásnál. Kíváncsian várom, hogy neked, hogy válik majd be. 👍
@Dorax754 жыл бұрын
@@KertTV Annyi módosítottam, hogy 4x 40 literes hordó kerül be, ez laposabb, de szélesebb, kicsit magasabb a csatorna cső kilógó része. Meglátjuk. Az összekötés volt kicsit macerás, hogy ne szivárogjon, de már összeállt a dolog.
@zitacsoszneszabo28164 жыл бұрын
Csodatos ☺
@rkayad3 жыл бұрын
Tehát konkrétan milyen növényeket ajánlasz erre a megoldásra? Amúgy klassz megvalósítás!
@endlosz4 жыл бұрын
Szerintem aki dislike-ot nyom, az nem fog véleményezni, nem hiszem, hogy az irígységen kívül lehet más indíttatás emögött. Aki valami hibát lát, az inkább leírja.
@skics4 жыл бұрын
Jól összefoglalt videó lett! Big like :)
@madrian_hello4 жыл бұрын
Márk, ha egyszer úgy lesz, beszélhetnél az édesburgonya nevelésről. Ha balkonos verzióban (zsák?) mutatnád be, az még jobb lenne.
@marcellszabo4 жыл бұрын
+1
@bordecos.r.o.45434 жыл бұрын
Szia...termeltek zsákban édesburgonyát és nagyon szép lett👍
@gyoriaki4 жыл бұрын
Köszi Márk a jobbnál jobb ötleteket. Megnéztem az összes magaságyással kapcsolatos videódat és mind tök jó, azonban a terveim között szereplő magaságyás víztározós megoldása nagyon drága lenne, ez az ötlet viszont nagyon tetszik. Kérdésem annyi lenne, hogy mennyire javasolt vakondháló beépítése az agyás aljába. Látom, hogy az ágyásod oldalát valamiféle pvc anyaggal burkoltad, ehelyett egy vastagabb fólia is jó lenne. Valamint az ágyásnak csak az egyik oldalán látszanak a téglák, a másik közvetlenül érintkezik a földel? Érdemes lehet az alsó deszkasort egy tégla talpazatra fektetni annak érdekében, hogy ne közvetlenül érintkezzen a földel, vagy ezt te hogy oldanád meg?
@KertTV4 жыл бұрын
Igen, a vakondháló hasznos lehet, sokan tesznek. Az ágyas nálam is mindenhol teglakon áll, nem érintkezik sehol a földdel. Fólia is jó, de azzal az a probléma, hogy egy-két év alatt megeszi az UV, ahol kilog és telemegy a föld fólia darabokkal. Én most linóleumot tettem, mert az volt, de a legjobb a dürken-lemez.
@szabinamolnar18994 жыл бұрын
Kedves Márk! Nagyon jók a videóid sokat lehet belőlük tanulni. Én most tervezek magaságyást amihez kész fadobozokat/raklapokat szeretnék használni,de az aljuk zárt. Mindenképp zárt aljút szeretnék mert rengeteg a földikutya a környéken és többeknek tönkre tették a termést. Ha zárt fa a doboz alja kell fóliát lefektetni a gallyak előtt? Illetve szükséges-e valami vízkivezető? Előre is köszönöm a választ!
@anitagyorik47053 жыл бұрын
Kedves Márk!Nagyon szeretem videóidat! Szeretném megkérdezni, hogy ahogy látom linóleum van a keret belsejébe szögelve.Máshol viszont az olvastam, hogy a föld alatti bomlási folyamat elősegítésének céljából nem szabad teljesen lezárni a levegőtől a bomló anyaggal teli földet, hagyni kell lélegezni. Most tenném össze életem első magaságyását a 4 és 6 éves gyerekeimmel raklapdeszkából, csak nem akarom elrontani. Köszönöm válaszod!
@KertTV3 жыл бұрын
Kedves Anita! A föld ettől még szellőzik, hiszen a teteje nem fedett és az alján is érintkezik a földdel.
@janosposta308011 ай бұрын
Szia Márk! Érett lótrágyát lehet rakni ebbe a magaságyásba?
@mariatischler34764 жыл бұрын
Kertesz voltam.tanultam 1960 as evekben mar keszirettuk..
@fumokristof4 жыл бұрын
Márk, ez alá érdemes vízhatlan fóliát rakni vagy csak simán a talajra mehet minden fa és rönk? Köszi a választ, királyak a videók! 🙏
@KertTV4 жыл бұрын
Nem kell alá fólia, az a jó ha kapcsolatban van a talajjal.
@gaborcsato24893 жыл бұрын
Szia Márk! Szuper a videó, én is szeretnék majd készíteni. Az utógondozása érdekelne, arról ebben a videóban nem esett szó. Józan paraszti ésszel arra jutottam, hogy a korhadó rothadó fák és falevelek valamelyest összeesnek, ezért ha jó a logikám, évente kell bele valamennyi földet beletölteni. A másik, hogy ezeknek a fáknak mennyi a korhadási ideje? 4-5 évente gondolom érdemes leszedni a talajt, és újra feltölteni, ugye? Köszi a választ előre is
@cigaretta202 ай бұрын
Én a mögötted levő magaságyás tartalmára lennék kíváncsi( a fólia alatt)...most tervezem a kis melegágy kialakítását de jó lenne tudni,hogy Te mit vetettél bele?
@KertTV2 ай бұрын
@@cigaretta20 ez egy pár éves videó már, úgyhogy sajnos nem emlékszem mit vetettem akkor bele. Általában korai kelésű dolgokat szoktam, retket, spenótot, salátákat, korai rêpát ilyesmit. Illetve abban az agyásban van a rebarbara tövem is.
@alomkep12 жыл бұрын
Szia! Ömlesztve honnan lehet venni jó minőségű termőföldet? Belinkelned,vagy leírnád a beszerzési forrást, köszönöm.
@KertTV2 жыл бұрын
Sok helyről lehet szerezni, de mivel a szállítás nagyon drága, érdemes a közelből hozatni. Így, hacsak nem a Pilisben laksz, nem sokra mész az én forrasommal. Google a barátod, keress rá, fel fogja dobni, hogy hol lehet a környékeden venni. 😊
@adriennkovacs53089 ай бұрын
szio! fenyőgallyal tölthetem a magasagyas alapot?
@KertTV9 ай бұрын
Nyugodtan.
@leventekovacs29534 жыл бұрын
És egy ilyen magaságyás esetében mennyi az annyi? Lényeges árkülönbség van egy ilyen és egy Leier ágyás között? Ha nincs, akkor az utóbbit érdemes "telepíteni", csak kevesebb a szöszmötölés vele? Válaszod előre is köszönöm.
@laszlokomar89284 жыл бұрын
Nézd már meg néhány deszka meg kerti ágakban mi drága ? A hűtőszekrény is tökéletes keretnek az örökös darab és megszűnik a hulladék is a fa elkorhad
@leventekovacs29534 жыл бұрын
@@laszlokomar8928 Ha tartósra akarom a fólia se olcsó (egy fa ágyás esetében különösen fontos is), a deszka is drága manapság, és még felüleletkezelni is kell. Összeadódnak a költségek. A földről nem is beszélve
@pataiborbala77072 жыл бұрын
Kedves Márk! Első magaságyást készítjük. Apró kérdés, az alsó réteget (farönk, ágak) be kell kicsit locsolni? Köszi
@KertTV2 жыл бұрын
Be lehet, de nem kötelező, anélkül is át fognak nedvesedni a földtől.
@pataiborbala77072 жыл бұрын
@@KertTV köszönjük!
@istvanbekesi14473 жыл бұрын
Szia. Magaságyáshoz hol tudnék betongerendékat beszerezni?
@csabadeak65524 жыл бұрын
Nagyon kíváncsi lennék az egész kertedet, hogyan építetted fel! A videóidból azt látom, hogy egy erdős rézsűs telked van, melyből mintha ki-ki szakítanál területeket, melyeket elkezdesz "művelni". Van az egész kertre koncepció? Egy videóban bemutathatnád! Hogyan változott 10 év alatt.. Milyen funkciójú részek vannak? utak? Milyen esőben a kerted? Vagy télen?
@KertTV2 жыл бұрын
Szia! Bocs, hogy csak most, de nem minden kommentet jelez a YT valamiért. Van egy videóm a kertről tavalyról: kzbin.info/www/bejne/q4OQfGiaaZmlgs0 Amúgy már 20 éve csinálgatom, és koncepció csak elég rugalmasan van. Ez a kert egy állatorvosi ló, mert úgy alakult, ahogy kertiműsorok igényelték és ahol éppen a tudásom tart. :) Így elég sok mindent máshogy csinálnék ma, és ha tudom, akkor javítom is. Jelenleg próbálom minél inkább permakultúrásítani, de nem mindenhol megoldható. Én azt szoktam mondani, ez egy sport telek, egy kerti napon lelépcsőzök akár több kilométert is benne.
@3cseszter4 жыл бұрын
Nagyon szeretem a videoid, szuperek! :) Most egy kerdes merult fel bennem inkabb csak kivancsisagbol. Mas videokon latszik, hogy nagyon gazdag zold kertes van. Ez hogyan lehetseges ha ilyen rossz a talaj? Vagy csak ezen a reszen ilyen? Illetve laikuskent hogyan lehet megallapitani a talajrol, hogy alkalmas lesz e akar gyumolcsfak, szep fu, viragok kialakitasahoz? Koszonom!
@KertTV4 жыл бұрын
Köszi. A kérdésed pedig jogos. A válasz pedig az, hogy ez azért lehetséges, mert a természet egy csoda, és a növények nagy része egy kis segítséggel még a rossz minőségű talajokhoz, viszonyokhoz is tud alkalmazkodni. Azt azért tudnod kell, hogy azért nagy volt a természetes szelekció. Sok növény elesett azért ebben a harcban. 😥 Megállapítani, hogy milyen minőségű a föld, elég komplex feladat, de az mindig segít, ha körülnézel a szomszédságban, ami ott szép, az nálad is az lesz. Aztán kitartó munkával lehet is javítani a körülményeken.
@yvetteweidinger72042 жыл бұрын
Kedves Márk! Most töltjük a frissen készült magaságyásunkat (tudom, ősszel jobb lett volna, de ez most így alakult). A videód alapján próbáljuk alakítani, de néhány kérdésben a megerősítésedet szeretném kérni. A szalma, illetve az elszáradt díszfüvek a barna kerti hulladék rétegébe kerülhetnek, ugye? A zöld fűnyesedék még egyelőre nem esedékes, illetve nálunk a gyep funkcióját a tarack tölti be (nekem nincs ezzel gondom olyan szempontból, hogy ez is egybefüggő zöld felületet ad - nagy a terület, számomra esélytelen kiírtani). Viszont ha egyszer beindul a "fűnyírás" időszaka, dobhatom az ebből származó nyesedéket az ágyásba? Amennyiben nem, mivel tudom esetleg kiváltani? Kivágtuk az egyik öreg fűzfánkat, amelyiknek évről évre, egyre több része elszáradt. Nem tudtuk, hogy betegségből, vagy más okból száradtak ki az ágai, de a kivágásnál láttuk, hogy a törzse korhadt, üreges volt. A kérdésem, hogy ezeket az elszáradt, elfeketedett ágrészeket bedobhatom az ágyásba, vagy inkább égessük el, és inkább a hamut szórjuk be, vagy...? Előre is köszönöm válaszodat! Nagyon szeretem a videóidat! Sokban támaszkodom az ott bemutatottakra! Nagy segítség a kezdő, de lelkes kertészeknek! :)
@KertTV2 жыл бұрын
Kedves Yvette! Nincs baj a tarackos gyeppel szerintem sem. Annak nyesedekével is mukcsolhatsz, csak arra ügyelj, hogy csak olyannal takarja, ami még nem szökött magba. Mert ha magos részt szórsz rá, azzal beveted az ágyást is tarackkal. Nem valószínű, hogy gond lenne az elfeketedett fa részekkel az agyasba, mert ha van is bennük betegség, az nem lesz hatással a veteményes novenyeire, mert a fűzfára "szakosodott" kartevőről van szó. De, ha egészen biztosra akarsz menni, akkor inkább legyen belőlük tűzifa. Biztos találsz helyettük más fás részeket az ágyásba. 👍
@yvetteweidinger72042 жыл бұрын
@@KertTV Nagyon köszönöm gyors válaszod! már megyek is, és folytatom a rétegelést a család többi tagjával. Igaz, hogy munkás dolog, de engem kikapcsol, és feltölt. Igazi "terápia" a hétköznapok őrületével szemben"! Szép vasárnapot!
@AlexandraMészárosnéNyúzó9 ай бұрын
Kedves Márk! Ha csak emeltágyás készül (30cm), akkor legyen csak jó minőségű föld benne, vagy mehet az alá is valami egyéb réteg? Illetve marhatragya kerülhet bele? Köszönöm!
@KertTV9 ай бұрын
Abba elég a föld vagy komposzt. Mehet a trágya, ha jó érett már, maximum 1/5 arányban.
@AlexandraMészárosnéNyúzó9 ай бұрын
@@KertTV köszönöm! ☺️
@attilafonod45144 жыл бұрын
Kedves Márk! Az ágyást kibélelted linóleummal? Lehet, rosszul láttam? Mert ha igen, az nem lesz jó, mert oldalról elzárja a mikroorganizmusokat a levegőtől, márpedig az aerob folyamatokhoz az kell. A geotextil jobb. Egyébként jók a filmjeid!
@gasparbollok69584 жыл бұрын
Csak az oldalfalán van műanyag, hogy a magaságyás oldalát védje a korhadástól. Ha megnézed, az alján nincs.
@attilafonod45144 жыл бұрын
@@gasparbollok6958 a szervesanyag akkor humifikálódik jól, ha sok az O2. Víz, levegő, megfelelő hőmérséklet és tápanyag kell a mikroorganizmusoknak, hogy lebontsák a szervesanyagot. Jobb, ha oldalról is levegőzik. Tudom ez a talajnak jó, az ágyás vázának nem annyira. Én geotextilt tennék oldalra.
@edinapolczer33194 жыл бұрын
Sziasztok! Én is most építeni a magaságyást,olvastam ,meg kell égetni a fát,hogy fekete legyen,(nekem akácfából van)ez sokáig tartósitja én így fogom csinálni😉jók a videók 👍
@laszlokomar89284 жыл бұрын
Nem kell mert aerob csak a lege első rétegben létezhet ott humifikálódik minden. Elásol egy fát évekig el se korhad a föld meg az eső miatt tömörödik ez így natúr a tetején szar mert kell mulcs avar ami berohad a faágak is ott kell legyenek. A földben a fa akkor marad nedves víztározó hatású ha az a fa folyamatosan kap nedvességet azaz locsolod felülről mert idővel kiszárad ha pedig a vizet akarod ott tartani tegyél alá vastagon tömör agyagot az majd ott felfogja a vizet a fa ha már korhad akkor tárol el vizet mert a tömör fa nehezen veszi fel ahhoz a cellulóz ki kell ürüljön amihez lebontó baktériumok kellenek. De ez csak a felszínen párás árnyékos helyen történik meg amilyen egy erdőben van igazán meg vagy ház árnyékában
@laszlokomar89284 жыл бұрын
@@attilafonod4514 geotextil átengedi a vizet szétrohad a fa oldalfal mintha oda se tenné ugyanaz. Komposztálni akar akkor hagyja a felszínen. Az élet a talajban levegőzteti a talajt saját magától porhanyóssá teszi
@diaditta42794 жыл бұрын
oltóföldet a termőföld alá kellene tenni sztem.
@laszlohegyesi28244 жыл бұрын
Szia, Márk! Nem konkrétan ehhez a videóhoz kapcsolódó kérdés, de talán más is jár hasonló cipőben... Idén estem neki a kert rendbetételének, ami nagyrészt az elszaporodott, 5-8 méteresre nőt bálványfák kiírtásával kezdődött. Nagyrészüket még januárban beoltottam Glialkával, a maradéknak csak a rönkjét a szaporítás meggátlására. Véleményed szerint érdemes, illetve egyáltalán szabad ezeket a fákat komposztálni, vagy inkább hagyjam meg tüzelőnek? Köszönöm a tanácsod. Üdv.: Laci
@KertTV2 жыл бұрын
Hát, a Glialka miatt semmiképpen sem tenném. :(
@joey69084 жыл бұрын
5:17-nél elteleportál a macska. XD
@KertTV4 жыл бұрын
Igen, nekünk ilyen teleportálós macskáink vannak. 😀
@uborka19564 жыл бұрын
Ott egy részt kivágtak a videóból. :)
@andrasborzsonyi27394 жыл бұрын
@@uborka1956 😲😲😲😲😲😲😲
@uborka19564 жыл бұрын
@@andrasborzsonyi2739 : Yeeeee!!!! :)
@joey69084 жыл бұрын
@@uborka1956 Nem mondod... :D
@csillakardos90494 жыл бұрын
Kedves Márk! Szeretném megkérdezni, hogy magaságyás feltöltésére alkalmas a diófa levele, ágai is? Köszönöm előre is a választ!
@KertTV4 жыл бұрын
Nem, azt nem javaslom beletenni, azt inkább külön komposztáld.
@יעקבכהן-כ8י4 жыл бұрын
Nézze meg, hogyan csinálja ezt a gyakorlatban
@endlosz4 жыл бұрын
Ha az ember egy ilyen minőségű talajt szeretne feljavítani, mi az a vastagság, amit rá kellene hordani, hogy ne legyen egy év múlva az oda hordott föld is ugyanolyan halott, mint ahová nem hordtam? Ha nincs alul fólia, akkor előbb utóbb elveszíti a tápanyagtartalmát? Ha mondjuk évente egyszer 1 centi vastagon szerves trágyát szórnék rá?
@TheCbodis4 жыл бұрын
Nagyon menő. Egy kis segítséget kérnék. Építek én is pár magaságyást, és arra gondoltam, hogy vastag bitumenes tetőszigetelő lemezt/fóliát (tekercses) használnék a bélelésre. A vízszigetelés biztosan megoldott, csak nem tudom, hogy mennyire biztonságos. Semmiképp nem szeretném, hogy kioldódjon bármi káros. Szerinted ez működhet?
@KertTV4 жыл бұрын
Nem javaslom, mert ahogy sejtetted, kioldodhat belőle a kátrány.
@sandortoth89123 жыл бұрын
Bakker, most határoztam el, hogy csinálok én is. Olyan jól sikerült a bemutató, hogy megjött a kedvem. Csak még azt nem tudom honnan lehet termőföldet venni. Mert ami nekem van az 🐴🌳Sz.
@KertTV3 жыл бұрын
Biztos találsz valahol a környékeden. Sok sikert!
@idontknow86994 жыл бұрын
A korhadó fától nem kaphatnak el valami betegséget?
@KertTV4 жыл бұрын
Miért, az erdőben elkapnak bármit is a növények? A korhadó fák a természet részei.
@idontknow86994 жыл бұрын
Akkor jó. Még egy kérdés: mit kell tenni akkor ha egy maglonc "feje" beragad a magba? Ha érted hogy értem.
@KertTV4 жыл бұрын
@@idontknow8699 semmit, hagyd, hogy küzdjön, azzal is erősödik.
@attilaschmidt89194 жыл бұрын
Az ágyás alulról teljessen víz mentesen el van zárva a talajtól? Köszi üdv egy laikus.
@KertTV4 жыл бұрын
Nem, nyitott az alja.
@tibornekengyel5634 Жыл бұрын
Nagyon precizen, érthetően számoltál be a magaságyásról, de a barátodtól kapott föld összetételéről nem - érdekelne. Decibella
@KertTV Жыл бұрын
Köszi. A talajról van egy egész videó. Itt tudod megnézni: kzbin.info/www/bejne/haezq2OuiNqnsKs
@lela87144 жыл бұрын
Az Aldiban van műanyag moduláris magaságyás. Tehát ha 1-et veszel akkor 80*120*80 as , ha többet akkor értelemszerűen nagyobb, vagy alacsonyabb.Próbálta már valaki?
@tibortoth71364 жыл бұрын
Szia Márk. Kérdés. 30 cm termőföld elég a paradicsomnak?
@TheILDI764 жыл бұрын
Nagyon jó videó, köszönöm szépen, tetszett 😀. Viszont egy valamiben vitatkozni tudnék 😳..... Németországban a csigák feljönnek a magaságyásba🐌🐌. A magaságyásaimat, a fél kertemet egy éjszaka alatt leamortizálták😰😰. Ezek valami génmanipulált csiguszok 🤣🤣.
@KertTV4 жыл бұрын
Akkor ezek már magaságyáshoz szokott német csigák. :D
@Macsek263 жыл бұрын
Az osztrák csiguszok is feljönnek...😅
@mariakoncz32432 жыл бұрын
@@Macsek26 A magyarok is feljönnek, legyen az házas v.meztelen, tök mindegy.
@susacska4 жыл бұрын
Ilyet beásva is lehet csinálni, nem? Akkor nem kell keretet készíteni.
@KertTV2 жыл бұрын
De, lehet!
@lengerteo4 жыл бұрын
Szia Márk, a fűvel való mulcsozásra kitérnél? Simán szórod a levágott füvet a talajra? A benne lévő gáz nem telepszik meg?
@KertTV4 жыл бұрын
Igen, simán szórom, 4-5 centi vastagon akár (úgy is összeesik majd). Ha van már az ágyásban valami, akkor ügyelve, hogy azt ne takarjam be. Persze, egy-egy gyom kihajthat belőle, de így is többet elfojt, mint ha nem lenne mukcsolva. Azért arra ügyelj, hogy olyan füvet ne szórj, ami már szárba szökött, magot hozott.
@lengerteo4 жыл бұрын
Köszi
@peternagy82234 жыл бұрын
Ha tömör fából csinálok magas ágyást, milyen felület kezelő anyagot javasolsz a felület kezeléséhez? Ne korhadjon a keret és ne legyen vegyszer a talaj számára
@LL-wl3sy4 жыл бұрын
Ha a deszka külső rétegét szénné égeted, a kártevők nem ülnek bele. Cserefadeszka nagyon tartós! Fenyő olcsóbb, de bele kell kalkulálni, hogy a vékonyabb deszka hamarább elkorhad, de el tud a vastag is... Természetes konzerváló az égetésen kívül nem igen van. A belső oldalra esetleg, ha fóliát helyezel, de a deszkák találkozásánál elvágva, kívülre kihajtva, hogy a levegőtől ne zárd le az ágyást!
@KertTV4 жыл бұрын
Ez mindig nagy dilemma. Ahogy Endre is írja, csak az égetés van, mint természetes megoldás (bár nekem ezzel nem volt személyes tapasztalatom). Szokták javasolni a különböző olajakat, de az annyit ér, mint halottnak a csók. Viszont a fenyő védelem nélkül egy-két év alatt elkorhad. Én ezért lekezelem vékonylazúrral és belülről teljesen kibelelem (most pl linóleummal) így nem érintkezik a földdel egyáltalán.
@zitacsoszneszabo28164 жыл бұрын
Meg a derekunkat is kényeztetjük!
@stiglinc13 жыл бұрын
Kedves Márk, nem tudom, olvasod-e még a régebbi videók alatti hozzászólásokat, jó lenne, bár tudom, rengeteg időt elvesz az életedből :-) Én ezzel rétegzéssel (könyvből tanultam) már csináltam dombágyást, ami mára, 20 év után sík talaj lett :-). Sőt, magaságyással is próbálkoztam maradék padlóelemekkel, mára azok is tönkrementek. Szeretnék magaságyást csinálni, rengeteg a nyesedék, amit tudnék használni, több komposztálóm is van... szóval minden adott hozzá, kivéve a keret. Honnan szerezted be ezt a vastag deszkát és mivel kezelted, hogy időt álló legyen? Köszönöm előre is, ha válaszolsz!
@KertTV3 жыл бұрын
Szia! Ezért szoktam mondani, hogy érdemes egy kicsit többet áldozni a magaságyás anyagára, mert néhány év alatt tönkre megy különben. Ehhez a Grand-Ácsnál vettem faanyagot és lazúrral kezeltem. De például ezt az ágyást shou sugi ban technikával kezeltem: kzbin.info/www/bejne/mHuUpnxjoKmEpbs Van egy küldöm Magaságyás lejátszási listám, ott minden ezzel kapcsolatos videót megtalalsz egy helyen.
@stiglinc13 жыл бұрын
@@KertTV nagyon szépen köszönöm ezt a gyors és alapos választ! (Meg persze a sok hasznos videót is!)
@jozsefburjan56584 жыл бұрын
Azt szeretném kérdezni,hogy diófát lehet az ágyás alapjába tenni ? Köszönöm
@KertTV2 жыл бұрын
Fát lehet, levelet viszont ne tegyél.
@brainbma62012 жыл бұрын
Hátha valaki tud nekem segíteni. Panel ház erkélyére szeretnék magaságyást csak nem tudom mit kéne alá tennem, hogy a föld ne a nyers betonnal találkozzon. Ha semmit nem teszek elfolyik a víz ha fókiát akkor nem folyik el de elrohad a növény. Van valakinek ötlete?
@KertTV2 жыл бұрын
Én nagyon óvatos lennék azért, először győződj meg róla, hogy biztosan elbirja a súlyt az erkély! Amúgy tálcát szoktak alá tenni, vagy zárd le és csinálj túlfolyót.
@brainbma62012 жыл бұрын
@@KertTV Nem kertbe valót tervezek. 😊 30x150x55 méret lesz az ablak alá max 200 kg csak ekkora tálcát nem árulnak így lehet nekem kell majd készítenem.
@brainbma62012 жыл бұрын
@@KertTV A túlfolyót milyen magasra kéne csinálnom? Ahogy számoltam lesz alul 8cm kavics felette 15cm ág,gally az felett 10 centi kerti hulladék az fölött meg keves komposzt es rá 20cm föld. Azt irták beton alapra ez a rétegezés a jó.
@musicmania614 жыл бұрын
A mulcsozásról részletesebben is beszélj légy szives! Gyulai István szerint jó ha nem miníg azonos anyaggal Pl zöld kaszálék a mulcs anyaga.
@roberttoth85274 жыл бұрын
Iván. Iskolában kéne tanítani amit Gyulai Iván mond a kertészkedés témában. Mindenkinek látni kéne.
@zsoltklmnstb_23134 жыл бұрын
Megkérdezhetem hogy maga ezzel is foglalkozik ez a munkája?
@KertTV4 жыл бұрын
Olyan értelemben igen, hogy ezt a csatornát "főállásban" viszem, de amúgy nem vagyok kertészmérnök, másoknál nem építek kertet.
@zsoltklmnstb_23134 жыл бұрын
Akkor nics is más munkája és ezt a kertészkedést csak hobbiként csinálja?
@laszlotazlo27383 жыл бұрын
Érdekes megoldás, a dombágyás újraértelmezett változata. Gondolom csak elszólás hogy a fahamu kálium tartalma helyett a foszfor került említésre annak alkalmazása kapcsán. Magam is kísérletezek hasonlóval, én a magaságyásomat egy úsztatott tálcás kombinációban hoztam létre, ami eddig egészen jól működött. Ha valakit érdekli itt látható. kzbin.info/www/bejne/Zqi8pGVujLiJh8k
@KertTV3 жыл бұрын
Érdekes megoldás a tiéd is, de nem tartasz tőle, hogy ha az ágyás fa kerete vízben áll (ha jól láttam így van), akkor nagyon hamar szétkorhad? Nem tudom láttad-e már az én víztározós ágyasom? kzbin.info/www/bejne/m5C1m2d8ZcarrqM Nem volt elszólás a foszfor, mert a fahamu azt is tartalmaz, de váloban káliumot magasabb arányban.
@polgarattila57059 ай бұрын
Elszáradt tuja nem jó ilyen célra ugye?
@KertTV9 ай бұрын
De, használd nyugodtan, csak azért legyen benne más faanyag is. Minél vegyesebb, annál jobb!!
@attilagaming76784 жыл бұрын
Énis szeretnék. Magaságyást épiteni
@flame04ful4 жыл бұрын
Hajrá!
@emanacio4 жыл бұрын
Lövészárokkal, futóárokkal is lehet vagy érdemes magaságyást készíteni?
@researchesmy525510 ай бұрын
én mindig azon gondolkodok, hogy ez a sok műanyag(fólia és egyebek) senkit nem zavar?
@adrianmadari73784 жыл бұрын
Milyen magas ez az ágyás? Általában 60-70 centi magasra szokták őket építeni, nem?
@flame04ful4 жыл бұрын
Helyi földfelszín fölött... 😲😏
@KertTV4 жыл бұрын
Nincs ilyen szabály, bármekkora lehet.
@hajduzsuzsa20653 жыл бұрын
Mikorrhiza!
@KertTV2 жыл бұрын
Tudom-tudom! Mindig elírom. Hejesirás 1-es! :D Kitakartam.
@bernadettpegan52534 жыл бұрын
Szia! Szeretném megkérdezni, hogy az ilyen Hügel kultúrába a fenyőfélék után maradt faanyagot is bele lehet tenni? Valamint kérdezném, hogy milyen magasan élsz tengerszint felett? Pontosabban, van-e 1000 méter feletti kertészeti tapasztalatod? Köszönöm!
@MrPetenyi4 жыл бұрын
Mikorrhiza nem mikorrizha!
@KertTV4 жыл бұрын
Sajnos valóban elírtam, de ez már így marad, a KZbin nem teszi lehetővé a javítást. :(
@komornyik8494 жыл бұрын
Tetszik, hogy iszonyat pozitívan nyomod és nem magyarázod az egy mondatot 10 percig mint a nagy öregek. (=
@KertTV4 жыл бұрын
Köszi
@korodikaresz73544 жыл бұрын
l
@kovacsszilveszter7494 жыл бұрын
1800 like vs. 25 dislike csak sima félrenyomás. :D
@6strings59044 жыл бұрын
Zsíros deszka nem ajánlja....
@TheBaksapista4 жыл бұрын
Bocsi, véletlenül nyomtam dislike-ot :) ez is egy jó indoklás, nem?
@kacnaam4 жыл бұрын
biztos a foszfor tartalma magas a hamunak? inkább a káliumra tippelnék...
@KertTV4 жыл бұрын
Tudtommal mindkettő.
@555Gabor4 жыл бұрын
@@KertTV a fahamuval vigyázni kell, valahol olvastam hogy veszélyes is lehet, pont a magas kálium tartalma miatt (a foszforral nincs gond)
@kacnaam4 жыл бұрын
@@555Gabor Kálium túlsúlyos a fahamu, lúgosító hatású, ha nincs komposztálva előtte. Túl használata tápanyagfelvételi zavarokat okozhat. Márk videói jók, de hobbi szinten kertészkedőknek való. Szakmai oldalról nézve, néha pontatlanok, de lelkes és jó videós...kedvet hoz sok embernek a kertészkedéshez.. ez a fő erőssége, a részletekben még fejlődni kell, de nincs ezzel baj. Építő jellegű kritika szerintem nem bántó....
@Clicksoldier2 жыл бұрын
Kedves Márk, Érdeklődnék, hogy a magaságyásokban, különösen a víztározósban, kell-e cserélni időnként a talajt? Előre is köszönöm a válaszodat, üdv: Sándor