Nikt nie zasnął! Słuchałem z dużym zainteresowaniem i podziwem. Pozdrowienia i najlepsze życzenia od braci w Chrystusie tylko, że z ziemskim zwierzchnikiem w Rzymie.
@rraben57792 ай бұрын
Dziękuję bardzo za tę informację! Na szczęście, uczestniczyłem na sympozjum naukowym w Zamościu z powodu 100-lecia autokefalii i ta historia kościoła prawosławnego w Polsce bardzo mnie zainteresowała. Spodziewam się, że ten odcinek pomoże ludziom zrozumieć to, jaki szlak zrobiła polska cerkiew dlatego żeby zostać niezależną
@ukaszm65592 ай бұрын
Dzięki bracie za te wiadomości ❤️
@End_tony2 ай бұрын
❤
@KarolinaP-z8w2 ай бұрын
Fantastycznie, że udało Ci się zebrać zdjęcia. Dodają klimatu do całego filmu. Nie mogłam oderwać wzroku do samego końca.
@szymontestuje-kq6ym2 ай бұрын
Jak zwykle ciekawy odcinek pozdrawiam.
@Bobikwonsz2 ай бұрын
Może jakiś material o diecezji lubelsko chelmskiej albo o cerkwii w Szczebrzeszynie?
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Może w przyszłości przydałoby się coś o poszczególnych diecezjach
@PiusMagnus19583 ай бұрын
PAX CHRISTI!
@mudrakova_music2 ай бұрын
Nawet jeśli, to nie da się po polsku? Co to za manifestacje pod filmem o prawoslawiu
@PiusMagnus19582 ай бұрын
@@mudrakova_music xd
@antonigiwojnaАй бұрын
Ciekawa wzmianka o wspominaniu 2 zwierzchników (tak jak robimy w naszej parafii) - mógłbyś podzielić się źródłem?
@dzwonnikcerkiewnyАй бұрын
To chyba była książka prof. Mironowicza „Kościół prawosławny w PL i jego droga do autokefalii”
@legsman432 ай бұрын
Jak nazywa się pieśń z końcówki filmiku?
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Jest to pieśń ku czci metropolity Dionizego napisana w formie stichiry na ton 8.
@mudrakova_music2 ай бұрын
Dzieki za kolejny super film❤ Zawsze czekam na filmiki 😊😊 PS co to za zwierzątko masz?😃
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Ta sierść należy do mopsa
@mudrakova_music2 ай бұрын
@@dzwonnikcerkiewny a no właśnie! Mopsik 🤩
@Nektariusz2 ай бұрын
Co to za pieśń pod koniec filmu?
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Hymn ku czci metropolity Dionizego na ton 8. Pieśń okolicznościowa, wykonana publicznie póki co chyba tylko raz.
@Nektariusz2 ай бұрын
Dziękuję.
@adamwarlocki2 ай бұрын
Melecjusz IV zmarł w 1930 r. 😉 20 września 1923 r. pod naciskiem rządu greckiego ustąpił z urzędu patriarchy Konstantynopola, a 20 maja 1926 r. został wybrany patriarchą Aleksandrii i pozostał nim do śmierci.
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Faktycznie, można to ująć co najwyżej symbolicznie, że wtedy „zmarł” jako patriarcha Konstantynopola :D
@adamwarlocki2 ай бұрын
@@dzwonnikcerkiewny 👍
@Jozef-l2i3 ай бұрын
Christus vincit!
@dapp91832 ай бұрын
Chrześcijaństwo tradycji bizantyjskiej było niemal tak samo długo obecne na ziemiach polskich co chrześcijaństwo tradycji łacińskiej.
@arturiszarewski27012 ай бұрын
Dzwonniku, rozumiejąc klimat dyskusji jaki panuje dziś nad polskim prawosławiem, muszę stwierdzić, że, mówiąc eufemistycznie, nieco naciągnąłeś fakty historyczne. Nie do końca mogę zgodzić się z Tobą co do oceny wydarzeń wiążących się z przejściem prawosławia I Rzeczpospolitej pod jurysdykcję Patriarchatu Moskiewskiego. Po pokoju grzymułtowskiego został zatwierdzony stan faktyczny, który nastąpił po rozejmie andruszowskim. Zgodnie z jego zapisami cała lewobrzeżna część Ukrainy dostała się pod panowanie cara. Kijów de facto został przy Carstwie Rosyjskim, a po przyjęciu przez Koronę "bezzwrotnej subwencji :)" w wysokości 146 tys. rubli srebrem także de jure. Od 1619 roku w Moskwie ma swoją siedzibę patriarcha Moskwy i Całej Rusi. W Kijowie rezydował metropolita. Władze Rzeczpospolitej nie były absolutnie zainteresowane, by w Kijowie powstał patriarchat, choć historycznie takie szanse istniały i Kijów był bardziej predestynowany do takiej roli niż Moskwa . Patriarcha jest suwerenny na swoim terytorium, a politycznie Kijów był częścią Carstwa, toteż patriarcha stał się zwierzchnikiem metropolity. W połowie lat 80' XVII w. Gedeon Czetwertyński jako pierwszy metropolita kijowski przyjął godność od patriarchy moskiewskiego. Patriarcha Konstantynopola kilka lat później wydał tomos, który już zgodnie z prawem podporządkowywał metropolię kijowską patriarchatowi moskiewskimi. Sejm (chyba w 1688, ale piszę z głowy i mogę się mylić) zatwierdził podporządkowanie prawosławia Rzeczpospolitej Moskwie argumentując to agenturalnością patriarchy Konstantynopola wobec Imperium Osmańskiego. Związek prawosławia RON z Moskwą, mimo, że zatwierdzony przez Sejm, miał sprzyjać oskarżeniem prawosławnych o zdradę, gdyby taka potrzeba zaistniała. Toteż to nie patriarchat moskiewski sprytnie wykorzystał osłabienie Rzeczpospolitej, a dwóch zainteresowanych graczy zdecydowało o zmianie przynależności prawnej prawosławnych na ziemiach Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. A mówiąc dużo prościej - podporządkowanie prawosławia RON Moskwie było zgodne z polityką wschodnią Rzeczpospolitej. Tyle, że nikt nie przypuszczał, że za mniej niż 30 lat państwo polsko-litewskie starci swoją podmiotowość, a związek prawosławia na tych ziemiach będzie ściśle powiązany z patriarchatem moskiewskim, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Robiłem to na podstawie wydanej niedawno przez dekanat siemiatycki broszury i książki prof A. Mironowicza „Cerkiew prawosławna w Polsce i jej droga do autokefalii”.
@arturiszarewski27012 ай бұрын
@@dzwonnikcerkiewny Swoją wiedzę też czerpię z publikacji prof. Mironowicza.
@ewadziedziczawislak3473Ай бұрын
Czytam Anety Prymak Oniszk "Kamienie..." o historii Podlasia tak bardzo manipulowanej przez RP , wszystkie Te filmy i komentarze w punkt. Dziękuję 😊
@peter-h2g2 ай бұрын
Czy to prawda ze polska prawoslawna cierkiew zbierala datki na pomoc dla DNR LNR
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
Dla kogo?
@eternal64232 ай бұрын
@@dzwonnikcerkiewny Doniecka Republika ludowa
@dzwonnikcerkiewny2 ай бұрын
@@eternal6423 nie
@peter-h2g2 ай бұрын
@@dzwonnikcerkiewny A jak odniosl sie Polski Prawoslawny Kosciol do eutokafali Ukrainskiego Kosciola Prawoslawnego ?
@stachukorkowski96272 ай бұрын
@@peter-h2g Nie uznaje, cala hierarchia PAKP jest na moskiewskiej smyczy W żadnym innym kościele nie było tyłu agentów SB