Dzięki z pouczającą wycieczkę . ;) Tam na pewno są gdzieś spore meteoryty. Zwłaszcza ten krater eliptyczny świadczy o tym, że ewidentnie coś się tam wbiło.
@mirosawbieniek69763 ай бұрын
dzieki
@lukaszlewczuk Жыл бұрын
Erozja zrobiła swoje, ale nadal te "dziury" robią wrażenie ;-) Dzięki za dziś Szymonie! Pozdrawiam 🙂
@ireneuszwojtysiak1205 Жыл бұрын
Super wycieczka
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Ciekawe Dzieki za material u mnie w lesie jest tez kilka takich oczek o srednicy ok 70 m Juz sa zarosniete lasem niecki sa na kilka metrow. Zawsze myslalem czy to nie sa kratery.
@WGabinecieAstronoma Жыл бұрын
A jaka lokalizacja? :)
@olowrohek9540 Жыл бұрын
@@WGabinecieAstronoma powiat Tarnowskie Gory solectwo Pniowiec Chodzilem tam kiedys z wykrywaczem. W latach 80 tych bylem dzieckiem i wiercily tam jakies maszyny wiertla.
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Mozna jakos przeslac spolrzedne na Google Erth to se Pan Zgooguje. Moge Pana oprowadzic jakby co
@WGabinecieAstronoma Жыл бұрын
@@olowrohek9540 meteoryt.simkoz@gmail.com :)
@younesavazniya2 ай бұрын
❤❤❤❤
@AdamKorniak8 күн бұрын
No pewnie, że to musiało upaść przed tysiącami lat, bo później ludzie z pewnością odnotowaliby tak wielkie wydarzenie.
1:18 Czyli wyzwoliła się energia równoważna wybuchowi około 40 kt TNT - mniej więcej tyle co łączna energia wybuchu bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki.
@kaioken3691 Жыл бұрын
Mnie tylko dziwi że jeszcze są tacy co myślą że to nie kratery..Jak znajdowane jest w około tyle meteorytów żelaznych! Logiczne jest że jak takie duże okazy znaleziono, dwa powyżej ćwierć tony, to musiało siłą rzeczy tam solidnie łupnąć;D Moim zdaniem są tam głębiej i większe okazy!
@listener-kv8rr Жыл бұрын
Jaki jest najmniejszy krater meteorytowy? Nie każdy ślad po uderzeniu można nazwać kraterem.
@WGabinecieAstronoma Жыл бұрын
20 m
@listener-kv8rr Жыл бұрын
@@WGabinecieAstronoma Niezbyt ściśle sformułowałem pytanie. Właściwie mogę nawet powiedzieć, że nieudolnie. Chodziło mi o jakąś granicę w uznawaniu śladów uderzenia meteorytów w powierzchnię Ziemi za krater. Czy ma na to wpływ rozmiar, czy kształt? Istnieje wiele map kraterów na powierzchni Ziemi. Są tam oznaczone kratery uznane przez środowisko naukowców. Np. Noerdlingen jest olbrzymią doliną, którą trudno ogarnąć wzrokiem i która dopiero widziana z góry daje się zakwalifikować jako miejsce upadku bolidu. Tak jest również w wypadku innych olbrzymów. Moje pytanie dotyczyło jednak takiego najmniejszego, który jest uwzględniany na mapach i którego pochodzenie nie ulega wątpliwości. I należało by dodać: i który nie zwietrzał. Pozdrawiam.
@WGabinecieAstronoma Жыл бұрын
@@listener-kv8rr - Myślałem, ze chodzi o Morasko :) Wydaje mi się, że nie ma dolnej granicy rozmiaru krateru (ale mogę się mylić). Jeśli dzisiaj spadnie meteoryt i wybije krater o średnicy 2 m, wszyscy widzą świeżą dziurę w ziemi, której wcześniej nie było - to nie ma wątpliwości, że to krater uderzeniowy-meteorytowy. Problem zaczyna się po latach, gdy taka struktura eroduje i wietrzeje. Mamy jakieś zagłębienie, z którym nie wiadomo co zrobić, czasami bardzo trudno rozpoznać i udowodnić, że to krater (w sumie trochę jak w Morasku).
@kaioken3691 Жыл бұрын
Nawet meteoryt Łowicz wybił małe kraterki ale je zaorano. Pozdrawiam!
@andrzejpakula6720 Жыл бұрын
@@WGabinecieAstronoma Zgłaszałem kiedyś taki mały krater .Pozdrawiam serdecznie
@mieszkomieszko976 Жыл бұрын
Witam mam parę meteorytów może chciały pan spojrzeć swoim fachowym okiem ?