Zwiększenie pojemności dysku w laptopie kuchenką (uwaga nieporadnik!)

  Рет қаралды 3,640

Mateusz Padiasek

Mateusz Padiasek

Күн бұрын

Wymiana pamięci EMMC wlutowanej w płytę główną laptopa HP.
Podgrzewacz zrobiony z kuchenki na podczerwień (nie kuchenki indukcyjnej)
Wymiana dysku z EMMC 5.0 32GB na EMMC 5.1 128GB
Cały proces miał na celu sprawdzenie czy się da i nie ma nic wspólnego z opłacalnym działaniem. Wymiana takiego dysku w tym przypadku przekracza wartość samego laptopa.
#bga #serwis #lutowanie #dysk #hpstream

Пікірлер: 17
@ja-to-zrobie
@ja-to-zrobie 8 ай бұрын
Witaj może zrobisz filmik o budowie i obsłudze tego podgrzewacza z kuchenki wiele osób z ciekawością obejrzy a nie jedni takową konstrukcje zbudują.
@krynglak
@krynglak 8 ай бұрын
Powiem szczerze nie wiem czy jest co pokazywać aż na filmie bo jest to prowizorka sklecona na kolanie w większości z części z odzysku, w weekend wrzucę schemat połączeń i użyte materiały w formie jakiegoś shorta na youtube 😉 tzn pewnie niedziela wieczór.
@ja-to-zrobie
@ja-to-zrobie 8 ай бұрын
Prowizorka prowizorką ale najważniejsze że funkcjonalna. Już widziałem z tą kuchenką stacje lutowniczą na innym kanale tylko właśnie nie ma schematu jak to podłączyć.
@krynglak
@krynglak 8 ай бұрын
@@ja-to-zrobie Chyba wiem o jakim kanale mówisz bo sam się tym inspirowałem ;) Postaram się dokładnie nagrać i omówić temat. Film pojawi się ale nie wcześniej niż sobota wieczór.
@neoklasyk
@neoklasyk 4 ай бұрын
Bardzo ładnie siadł układ, dziwne, że nie spotkałeś się jeszcze z falą hejtu, bo bga przecież można lutować tylko na maszynach od 7 tys zł w górę, jak takiej nie masz to zapomnij o kulkowaniu, nie znasz się, nie wiesz o co chodzi z czasem grzania na różnych etapach, to jest złożony algorytm, milion naukowców pracowało nad tym jak roztopić cynę a Tobie tylko się udało, więcej napsujesz, nic nie rozumiesz, przez takie grzanie na głupka, postarzyłeś kość o 10 lat, ile to pochodzi? bga bez podczerwieni? etc. Nieźle sobie wszystko wykombinowałeś, jednak radzę trochę poćwiczyć, zanim zaczniesz eksperymentować z droższymi układami, najlepiej we własnym zakresie kupić jakiegoś lapa z uwaloną grafiką lub procem to znaczy na znanym portalu "nie testowane", za grosze, najlepiej skupić się na jednym modelu, kilka nie działających sztuk i próbować, tak się własnie zdobywa doświadczenie.
@krynglak
@krynglak 4 ай бұрын
Oczywiście że nie wrzuciłem tej płyty jako pierwszej na ten sprzęt, najpierw testowałem na jakichś starych odpadach z poprzewiercanymi procesorami, zdejmowałem sobie układy, sprawdzałem jakich temperatur używać itp. Kilka uszkodzonych płyt spaliłem/rozsadziłem zanim zaczęło mi to jako tako wychodzić a i tak zaczynając tą wymianę miałem zrobiony backup danych i sprawdzone ceny sprzętu w razie gdyby trzeba było odkupić. Traktuję to jako hobby i jak się trafi jakiś złom spisany na straty to chętnie spróbuję go postawić na nogi ale raczej nie będę kupował extra płyt do ćwiczeń bo to co można dostać na aledrogo jako uszkodzone w 99% jest tak przeorane że i tak się nie dowiem czy dobrze wlutowałem czy nie bo płyta nie ruszy z miliona innych powodów ;) A co do krytyki to mało kto mnie ogląda dlatego na razie jest cisza. Dopiero teraz powoli się rozkręcam. Dzięki za komentarz, można zajrzeć do mnie raz na jakiś czas, postaram się robić ciekawe tematy :)
@allas3831
@allas3831 4 ай бұрын
Dokładnie sam tak zaczynałem , na takim sprzęcie.Z czasem dojdziesz do wprawy co i jak . Niestety grzałki Ir mają dużą bezwładność cieplna i nie tak łatwo tym sterować.Nie bez powodu najlepsze maszyny do BGA są góra i dól na gorące powietrze.
@h3xen0
@h3xen0 8 ай бұрын
Ciekawi mnie to że dodałeś regulację mocy grzałki, nie da się ustawić parametrów PID w samym sterowniku żeby ładnie dojeżdżał do zadanej ? Za duża bezwładność ?
@krynglak
@krynglak 8 ай бұрын
Powiem szczerze nie jestem specjalistą od regulatorów pid i możliwe że się da, ale ja nie byłem w stanie osiągnąć odpowiedniego tempa nagrzewania płyty, tzn regulator dążył do jak najszybszego osiągnięcia temperatury zadanej a to w przypadku pełnej mocy było osiągane poniżej minuty i kończyło się często tzw popcornem i zniszczeniem laminatu. Przyznaję bez bicia gdybym miał więcej czasu zastosowałbym jakiś sprawdzony projekt na arduino lub podobnej płytce z opcją ustawienia przyrostu temperatury w czasie, ale ten konkretny regulator pid leżał mi w garażu więc idąc po najmniejszej linii oporu dodałem ogranicznik mocy do grzałki i staram się trzymać tempo nagrzewania nie szybsze niż 10 minut podgrzewania wstępnego.
@arkadiuszosowski5103
@arkadiuszosowski5103 8 ай бұрын
Mam dwa pytania: Jakiej długosci masz dystanse od płyty grzejnej do PCB i czy masz podłączony najpierw regulator mocy a następnie idzie do SSR czy odwrotnie ?
@krynglak
@krynglak 8 ай бұрын
Cześć, dystanse są długości 30mm (między płytą a szybą są skręcone ze sobą 2 dystanse o długości 15mm każdy a trzeci od góry płyty robi za nakrętkę). Co do połączenia to faza i neutralny wchodzą do regulatora mocy, potem faza "wyjściowa" z regulatora mocy łączy się z przekaźnikiem SSR, z przekaźnika ssr wychodzi do grzałki i przez grzałkę obwód się zamyka do neutralnego wychodzącego z regulatora mocy. Czyli regulator mocy jest zasilany cały czas a przekaźnik ssr w razie potrzeby podłącza lub odłącza od niego grzałkę. Nie wiem czy to połączenie nie spowoduje problemów w przyszłości ale na razie działa. Podgrzewacz skleciłem konkretnie pod lutowanie tego laptopa na filmie więc pracowało to może ze 2 godziny jak na razie. Zobaczymy co będzie działo się po jakimś czasie. Jak coś niejasno opisałem to daj znać to doprecyzuję :) Na pewno nie jest to idealne rozwiązanie bo zauważyłem że ta kuchenka mimo że grzałka niby rozgrzewa się równo to środek grzeje mocniej niż brzeg dlatego płytę ustawiałem tak żeby miejsce lutowania było blisko środka pola grzewczego.
@arkadiuszosowski5103
@arkadiuszosowski5103 8 ай бұрын
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Korzystałeś z auto tuningu regulatora PID czy trzeba coś ręcznie ustawiać, korygować?
@krynglak
@krynglak 8 ай бұрын
@@arkadiuszosowski5103 korygowałem ręcznie ale nie wiem czy potrzebnie bo w trakcie okazało się że miałem uszkodzoną nową termoparę i powyżej 100*C działy się cuda z temperaturą na tyle że spaliłem płytę (na szczęście z przeznaczeniem na części). Po podmianie termopary nie sprawdzałem już jak zadziała autokalibracja bo okazało się że na moich ustawieniach działa wystarczająco stabilnie.
@Lukasz703
@Lukasz703 4 ай бұрын
Trochę nie rozumiem jak uzyskałeś temperaturę 105 stopni jak podgrzewacz nawet nie osiągnął 100 stopni.
@krynglak
@krynglak Ай бұрын
film był mocno cięty, (jeśli chodzi o to co pokazuje sterownik przed zmianą sceny) a to że sterownik pokazuje jedno a pirometr drugie to akurat nic dziwnego równie dobrze mogło tam być 90 jak i 110 *C dokładność tego pomiaru nie jest rewelacyjna ale i nie musi być ;)
@allas3831
@allas3831 4 ай бұрын
Jak kilka lat temu zaczynalem tez mialem taki podgrzewacz i dawalo rade z powodzeniem lutować rdzeni i pamieci z kart.Jak się doszło do wprawy.
@krynglak
@krynglak 4 ай бұрын
Myślę że karty bez problemu, z większymi PCB to już może być różnie bo jednak pole grzewcze nie jest za wielkie. Więcej mi nie trzeba na razie, chyba że @DanielRakowiecki wypuści swój w cenie na którą pozwoli budżet hobbysty 😉
How To Desolder With Hot Air Without Melting Nearby Components
15:38
Learn Electronics Repair
Рет қаралды 65 М.
How To Replace Surface Mount IC / smd IC || smd Soldering
14:32
Mr SolderFix
Рет қаралды 80 М.
WORLD BEST MAGIC SECRETS
00:50
MasomkaMagic
Рет қаралды 51 МЛН
Please Help This Superhero! 🙏
00:48
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 6 МЛН
ПРИКОЛЫ НАД БРАТОМ #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Poważne błędy i przeoczenia w konstrukcji mojej elektroniki :)
43:04
Daniel Rakowiecki
Рет қаралды 98 М.
Red Dot of Death - Xbox 360 S Southbridge Reflow
14:18
Borderline OCD
Рет қаралды 527 М.
REBALLING BGA bez PRZYCIĘĆ - jak ugryźć ten temat ?!
34:18
Wielki Elektronik Shorts
Рет қаралды 50 М.
Чем паять электронику? Обзор и тест народных флюсов!
16:36
Заметки Ардуинщика
Рет қаралды 304 М.
Lutowanie układów scalonych SMD
22:07
GOTRONIK Piotr Godzik
Рет қаралды 51 М.
JAK ŁATWO ROZSZERZYĆ PAMIĘĆ KOMPUTERA
17:10
Ziemniak
Рет қаралды 216 М.
Heat shrink solder butt connector test.
8:24
bigclivedotcom
Рет қаралды 1 МЛН
M.2 NVMe на старых материнских платах
26:30
Компьютерная эстетика
Рет қаралды 1,9 МЛН
WORLD BEST MAGIC SECRETS
00:50
MasomkaMagic
Рет қаралды 51 МЛН