Uwielbiam klasykę i widzę, że nie jestem osamotniona ☺ Szkoda, że większość "kręci nosem" na słowo - klasyka.
@kasiekzpasjaodobrychksiazk57217 жыл бұрын
Dlatego nie warto zawsze pchać się za większością ;)
@wojkus78217 жыл бұрын
Cześć Kasiek:) Przypadkiem trafiłem na Twojego vloga (przy okazji szukania recenzji Europy Daviesa). I choć na ogół wyłączam takie youtubowe opowieści po 2 minutach, w Twoim przypadku było inaczej. Masz dar opowiadania o książkach w sposób nieszablonowy, dowcipny. I dbasz o kulturę języka, co dziś nieczęsto się zdarza. Co do Nocy i Dni: też nie lubię wydawnictwa Greg (ta maniera traktowania książek jak bryków). Czytałem powieść dawno temu, to jest kawał dobrej literatury. Myślę, że jedna z wybitniejszych polskich powieści. Ekranizacja, zgadzam się, była świetna i na zawsze już zdeterminowała nasze wyobrażenie Bogumiła i Barbary. Czy da się "wizualizować" ich sobie inaczej niż jako Bińczyckiego i Barańską? ;) Film był zresztą nominowany do Oscara. Jeśli chodzi o bohaterów, to jasne, że sympatyzujemy z poczciwym i szlachetnym Bogumiłem. Natomiast Agnieszka, którą odbierasz pozytywnie, mnie osobiście drażniła. Miałem wrażenie, że Dąbrowskiej ta postać posłużyła do promowania idei socjalistycznych (co było dość nachalne i jakoś mi nie współgrało z całością). Niemniej jednak Noce i Dnie są znakomite i fajnie, że o nich przypomniałaś. Czekam na Twoje kolejne filmiki, a w międzyczasie obejrzę sobie wcześniejsze. Co do książek historycznych: jesteś w stanie polecić wartościową pozycję dotyczącą historii najnowszej (po 1989 roku)? Szukam czegoś więcej niż typowe podręczniki. Zależałoby mi na jakiejś syntezie, pogłębionej o refleksję kulturową, socjologiczną itd. Niczego nie mogę znaleźć. Pozdrawiam serdecznie:)
@czytacz19677 жыл бұрын
To prawda że to smutna powieść. Tytuł jest prosty, onieśmielający. Spójnik i łączy dwie połówki doby. Noce, dnie. Dodajmy w tym miejscu ( już poza tytułem) to co słyszymy z ust jednej z bohaterek sagi Marii Dąbrowskiej - że bywają w życiu także niedziele - i oto już gotowe streszczenie. To trochę żart, puszczenie oka do czytelnika. Trochę: po odłożeniu książki na półkę można uwierzyć, że świat Bogumiła i Barbary właśnie taki jest. Noc, dzień, noc, dzień - i kolejna doba, kolejne zmaganie się z losem; ćwiczenie twardego karku ( jakby powiedział filozof) Bogumiła, niknący blask oczu Barbary, kolejne słońce, kolejne gwiazdy; i tylko od czasu do czasu wesołość z danego losu, jakaś mały promyk słońca w kąciku ust. Tak, ja już odłożyłem książkę, już wiem - stąd powyższy wstęp, słowa ogólnego streszczenia. Tak aby zagaić rozmowę. Ale tu trzeba dodać natychmiast: zdania powyższe nie stanowią "ściągi", są - śmiało można powiedzieć - poetycką interpretacją powieści Marii Dąbrowskiej. Parę obrazów dla zachęty, kilka przestrzeni do zobaczenia przez moment. A teraz czas na głęboki oddech, wsiadamy do wehikułu czasu. Już po chwili znajdujemy się w roku 1884. Pani Barbara Ostrzeńska poślubia Bogumiła Niechcica. Nie kocha go, tylko "coraz bardziej lubi". Wybrankiem jej serca pozostał na zawsze Józef Toliboski, piękny mężczyzna o cudownej bródce. Pani Barbara nawet w dniu ślubu marzy o tańcu z tym człowiekiem. Tak, ale przecież zdradził Basię, i to z kim - brzydką panną, co ma bogatego tatusia, brrrr - pani Barbara aż trzęsie się, gdy przypomni to wydarzenie.
@anetamaciejewska97577 жыл бұрын
Film cudowny, wspaniałe role...wszystkich w zasadzie. Książka też genialna. W liceum były obowiązkowe dwa pierwsze tomy, a ja juz dawno byłam po lekturze całości.
@weronikapaleta47837 жыл бұрын
Niestety nie czytałam, chociaż już tyle razy przymierzałam się do tej książki. Mam w biblioteczce, ale musi chyba jeszcze trochę poczekać. Przyznam, że zachęciłaś mnie i do książki i do filmu. Wierzę, że warto. Jak dotąd Twoje rekomendacje mnie nie zawiodły. Pozdrawiam
@veronikabecickova55386 жыл бұрын
Uwielbiam też klasyki, po prostu z powodu opowiadanie ktoré są w tym bardzo często o wiele lepiej napisane niż dzisaij :-).
7 жыл бұрын
Film świetny! Nigdy nie czułem takiej satysfakcji z tragedii jakiegoś bohatera jak w tym filmie. Nie było mi żal Basi ani ciut ciut... ;-) Książki nie czytałem, ale może na audiobooka się skuszę.
@tuczytam14607 жыл бұрын
To jak dobrze słucha mi się tego cyklu świadczy o tym, że jestem gotowa na powroty i odkrycia w ramach literatury polskiej;) I opowiadasz świetnie. Znam tylko film i chętnie przeczytam w końcu książkę. Zawsze żal mi było, że Bogumił nie zakochał się w Tereni:( Wyszedłby na tym dużo lepiej. A lęk przed zostaniem Barbarą (a właściwie lęk przed bowaryzmem) też nie jest mi obcy;) Czekam na ciąg dalszy! TuCzyTam : Gosia
@aquariumminiatures31396 жыл бұрын
Ja też jeste fanką "Nocy i dni". Obecnie słucham w formie audiobooku.
@Zabukowana7 жыл бұрын
Klasyka to moja miłość. Jeśli chodzi o "Noce i dnie" to, niestety znam tylko film i muszę koniecznie nadrobić braki :-)
@kasiekzpasjaodobrychksiazk57217 жыл бұрын
Oj, to polecam gorąco, wiem, że to banał, ale książka jest lepsza, głębsza, bogatsza.
@Zabukowana7 жыл бұрын
Kasiek [z pasja o dobrych ksiazkach ] Też wyznaję takie banały ;-)
@kasiekzpasjaodobrychksiazk57217 жыл бұрын
banały zawsze spoko :D
@MnWoolf7 жыл бұрын
#klasyka_rządzi!
@dobroduchposrodksiazek21057 жыл бұрын
Uwielbiamy !
@Japoleczka7 жыл бұрын
Zupełnie inna ta Basia niż Baśka Wołodyjowskiego... ale ja tę Niechcicową lubię, bo przecież ona zrobiła wbrew sobie coś bardzo fundamentalnego. Wyszła za mąż za człowieka, do którego nic nie czuła i przez całe lata musiała racjonalizować to, co w przypadku miłości jest naturalną koleją rzeczy. Żal mi jej podobnie jak Izabeli Łęckiej, którą znienawidziły miliony Polaków, a cóż ona mogła poradzić na to, że była wychowana za księżniczka a kazano jej zmusić się do miłości wobec parobka w imię ratowania rodziny od klęski finansowej. Zgroza :/
@kasiekzpasjaodobrychksiazk57217 жыл бұрын
ale nikt jej do tego nie zmuszał, unieszczęśliwiała cały świat, bo ten nie spełnił jej oczekiwań, tak jak nie spełnia oczekiwań większości ludzi, nie realizuje marzeń na pstryknięcie palcem. A Barbara jest tak egocentryczna, że chce się nią potelepać ;)
@Japoleczka7 жыл бұрын
Nikt poza nią samą a to największy kat życiowy ;)
7 жыл бұрын
Książka i film świetne.Bogumił,to ideał,ale kto zrobił skok w bok?:)