To teraz Panie Tomku prosimy odcinek o samodzielnie ostrzenie kantów w domu 😎👍
@matheo666110 ай бұрын
Jak to mowil pewien pan „ w nartach sa krawedzie, kanty sa w gs-ie”
@witold881810 ай бұрын
Bierzesz pilnik i jedziesz.😊
@coulombbj371110 ай бұрын
Zdecydowanie brakuje u nas tak profesjonnego kanału, ale o deskach snowboardowych. Ten odcinek można powiedzieć, iż jest uniwersalny zarówno dla nart jak i desek, ale jak wiadomo sporo tematów nie da się tak łatwo połączyć dla jednego i drugiego. Zazdrościć narciarzom :) Świetny materiał! Pozdrawiam
@tomciobyk910 ай бұрын
Prosimy o pokazanie i wytłumaczenie ostrzenia krawędzi ręcznie w domu, oraz jak posługiwać się doraźnie ostrzałkami kieszonkowymi 🙂
@mirosawlisowicz827710 ай бұрын
Panie Tomku. Jak w latach 80tych startowałem jako junior to smarowałem pastą do butów, taką z puszki na szczotke.Narty były królem szybkości jednego przejazdu.
@AdrianJach10 ай бұрын
Akurat szukałem ostatnio czegoś dotyczącego domowego serwisu nart, więc bardzo fajny materiał:). Idąc za ciosem świetnie było by zobaczyć materiał odnośnie wypełniania ubytków w ślizgu i może jakieś rozwinięcie pod kątem smarów polecanych w skituringu:)
@tomaszmikoajczak128810 ай бұрын
Dzięki za fajny odcinek.❄️⛷️❤️
@tadeuszjana990710 ай бұрын
Świetny materiał. Muszę poszukać tego materiału z fluorem.
@rewes66610 ай бұрын
juz ogladam bo wlasnie o taki odcinek prosilem :)
@szymonpogon621910 ай бұрын
Ja najpierw czyszczę ślizgi ze starego smaru i zabrudzeń podobną szczotką jak na filmie, następnie nakładam smar, obecnie mam w tubce jak pasta do zębów i na końcu aplikator z gąbką jak w pastach do butów, rozsmarowuję i po jakimś czasie wycieram "poleruję" korkiem.
@januszgajda538710 ай бұрын
Ja na koniec sezonu - kwiecień/maj smaruję wszystkie narty miękkim smarem i pozostawiam na słoneczku które wygrzewa ślizgi.
@DR_1S10 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek 👍🏼
@arkadiuszkubiak56610 ай бұрын
Jeżeli chodzi o szczotkowanie zaleca się to robić od dziobów do piętek a nie byle jak.
@rewes66610 ай бұрын
elegancko :)
@agroparkdworekpodlipa461210 ай бұрын
Można prosić o nazwę parafiny w paście?
@93MathieuM10 ай бұрын
Holmenkol najlepiej albo Toko
@walery955810 ай бұрын
I super
@SuperTusek10 ай бұрын
Odcinek fajny, ale jeden drobiazg - szczotkujemy od dziobów do piętek, a nie odwrotnie 😉
@Kacperos117710 ай бұрын
a ja mam pytanie miałem raz taka sytuacje podczas jazdy na nartach na slizgach zamarzl mi snieg. od czego to zalezy zle przygotowane narty , dodam ze temperatura nie była tak duza na max bylo - 5 a na stoku było duzo stucznego sniegu ktos mi to wyyłumaczy ?
@krzysztofkr787810 ай бұрын
a jaki smar na ,,ciemny,, rozpuszczajacy snieg? A jaki na taki z armatek, ktory wyrywa z butow?
@apotrz10 ай бұрын
Czy zostawienie nasmarowanych ale niewycklinowanych nart na sezon letni to dobry pomysł?
@marcinstanieczko45745 ай бұрын
Tak bardzo dobry pomysł!
@jacekdlugosz338510 ай бұрын
Jak smarować narty skiturowe?
@Bartek_FB10 ай бұрын
Dzięki za film i porady! Tomku, a co sądzisz o smarze w kostce i wcieraniu go na zimno korkiem naturalnym? Jak wypada w porównaniu do smarowania pastą i szczotką? Dzieki!
@piotrchowaniec789510 ай бұрын
Też jestem ciekawy opinii eksperta. Osobiście robiłem tak, efekt spoko, ale trzeba się napracować, żeby dobrze rozgrzać smar korkiem.
@bobik1122331510 ай бұрын
i tak nadmiar musisz czymś zebrać , więc szczotka jest konieczna, a z grzaniem korkiem daremny trud , żelazko często można upolowac poniżej 200 zł
@piotrchowaniec789510 ай бұрын
Chodzi o warunki na wyjeździe gdzie często trudno o odpowiednie miejsce żeby działać żelazkiem. Dobrze przygotowane na gorąco, a na wyjeździe wieczorne poprawienie po jeździe przy użyciu korka i szczotki daje radę 😉
@pawebiniek754110 ай бұрын
Tak trochę z innej beczki: udało się coś w redakcji NTN zorganizować z Elanami Stealth?
@mszyplinski10 ай бұрын
Tak, kocham te narty i spędziłem na nich kilka dni na śniegu. Mam nagrany materiał już rok temu i wciąż nie ma czasu zmontować... Ale będzie na pewno!
@GasiorPawel10 ай бұрын
Oczywiście w domu tylko żelazko. Natomiast na wyjeździe stosuję doraźnie, zamiast tych abstrakcyjnie drogich past, dobry wosk do karoserii typu japoński Fusso. Napierw można nagrzać ślizgi suszarką do włosów. Polecam spróbować
@tomciobyk910 ай бұрын
Mam w sumie w domu wosk HoW Saphire, myślisz że jak przesmaruje to po jednym wypadzie z niego coś jeszcze zostanie? Jak to robisz, bo w sumie fakt to nawet było by tańsze kupić puszke wosku np fusso i smarować niż te woski do nart 60 ml 😅
@obserwatorjeden612110 ай бұрын
Lekkie muśnięcia parafiną w płynie robią cuda
@karolstypinski676710 ай бұрын
Świetny materiał - zastanawiam się tylko jak zabezpieczyć nowe narty, czy ta pasta wystarczy? Bo zakładam, że większość dostępnych nowych nart na rynku mają serwis zerowy.
@bobik1122331510 ай бұрын
niestety narty od producenta mają ślizgi tylko zabezpieczone czymś w rodzaju oleju, krawędzie u częsci producentów nie mają ostrego kąta na boku. Wiec uogólniając , jak w sklepie negocjujesz cenę żeby cos psrzedawca opuścił , to można spróbwać wynegocjować serwis w cenie zakupu :) nowe narty na półce wymagają serwisu , minimum samego smarowania
@JG-fq6wh10 ай бұрын
Ja nowe narty smaruję co najmniej 5 X bo właśnie wówczas ma sens jak najgłębsze wniknięcie parafiny ,smaru w czysty ślizg
@stefankarwowski79738 ай бұрын
Prosze mi wytlumaczy na poziome amatorskim, jak jedziemy na narty 2-3 razy w roku i jezdzimy 10-20 dni, i nie mamy pojecia jak i czym smarowac, to nie lepiej jest oddac do servisu za $5-10, czy Euro i miec zrobione profesjonalnie, ze smarem odpowiednim do sniegu danego dnia, niz sie bedzlowac z jakimis smarami, obojetnie jakimi?
@pawek516310 ай бұрын
Panie Tomaszu czy można prosić o jakiś namiar na przedstawione w filmie chusteczki?
@mszyplinski10 ай бұрын
Te zaprezentowane na filmie są firmy Wend. Jak wpiszesz w wyszukiwarce Wend MF, to wyskoczą.
@pawek516310 ай бұрын
Dziękuję!
@sebek1236310 ай бұрын
Panie Tomku, czy zna/wypracował Pan jakiś szybszy sposób na ściągnięcie nadmiaru smaru (po smarowaniu na gorąco) niż plastikową cykliną? Gdy pracuje nad swoimi nartami, przy trzeciej parze nart moje palce proszą żebym przestał 😅
@eyesrightout10 ай бұрын
Ale co, ślizgi masz wklęsłe wzdłużnie? Mam starą cyklinę toko i tylko do szału doprowadza mnie morze tych wiórów, które się kleją wszędzie 😂
@piotrmrozowski775410 ай бұрын
Czy używasz ostrzałki do cykliny? U mnie w rodzinie mamy wszystkich 10kpl nart i robię je często wszystkie razem. Nie mam problemu z cykliną, a od momentu kiedy zainwestowałem w szczotki na wkretarkę smarowanie jest przyjemnością. Poza wiórami że smaru, ale to już nie do przewalczenia 😉
@eyesrightout10 ай бұрын
@@piotrmrozowski7754 Cyklina jest z b. twardego tworzywa z ząbkiem na krawędź narty na jednym rogu, mam ją ze 25 lat i nigdy nie ostrzyłem bo ściąga super.
@piotrmrozowski775410 ай бұрын
@@eyesrightout cyklinę też się ostrzy. Są do tego specjalne narzędzia.
@sebek1236310 ай бұрын
@@piotrmrozowski7754 posiadam ostrzałke do cykliny. W moim pytaniu chodziło mi o to jak można ściągnąć nadmiar smaru szybciej 🙂 zawsze staram się robić narty jak najlepiej, natomiast po godzinach pracy z cykliną czasami palce odmawiają posłuszeństwa. Ile przeznaczacie czasu na przygotowanie na gorąco 1 pary nart? Chodzi mi wyłącznie o smarowanie, nie wliczając czasu ostrzenia krawędzi?
@MrJaKe5610 ай бұрын
A mnie kiedyś uczono, żeby cyklinować i szczotkować od dziobów do pietek...
@AndyMialkowski-ct9sz10 ай бұрын
Dobrze uczono.
@mszyplinski10 ай бұрын
Tak, na pewno lepiej robić to w tę stronę. Tu Tomek nie zwrócił na to uwagi i oczywiście kierunek od dziobów do piętek jest właściwy.
@KrzysztofO_10 ай бұрын
Po raz kolejny w Waszych filmach pada zdanie w rodzaju "jak ktoś jeździ ześlizgami zamiast czysto na krawędziach" i strasznie mnie to intryguje. Ja wiem, że carving jest super fajny, ale to przecież jedna z technik jazdy i jako taka ma swoje miejsce i czas. Czy może jeździcie czysto na krawędziach bez względu na stan stoku, widoczność, ilość ludzi na stoku itd.?
@mszyplinski10 ай бұрын
Nie, jeździmy różnymi technikami i dopasowujemy rodzaj jazdy do warunków i potrzeb, ale niektórzy poruszają się wyłącznie ślizgowo i w ogóle nie wykonują skrętów ciętych. I to jest uwaga odnośnie takich narciarzy. Jeśli używamy takich stwierdzeń, to nie ma w nich cienia pogardy, ani niczego podobnego, wyłącznie chodzi o zobrazowanie i wyobrażenie o jakim rodzaju jazdy rozmawiamy.
@pleszczurrr10 ай бұрын
Szanowny Pan Tomasz w pełnej formie ignorancji :) Pasta do zębów zawiera maksymalnie 0,15% fluorków, natomiast smar o którym wspomina to od 30 do niemal 100% fluoru. W grubym uproszczeniu to jak porównywanie piwa 0% do czystej albo spirytusu :) Mimo wszystko szanuję za niesamowitą wiedzę! Chociaż czasami te kwiatki zwalają z nóg.
@motordza483210 ай бұрын
Wziąwszy pod uwagę ile ludzi na świecie jeździ na nartach i przez jaki czas w roku a ile myje zęby pastą z fluorem, tak siak czy owak sensu zakazu używania fluoru nie widzę.
@MarekChmielewski10 ай бұрын
Ciężko było by wytworzyć smar zawierający 30-100% fluoru skoro ten pierwiastek to gaz:) Pewnie chodziło o jakieś związki fluoru ale wtedy procenty będą wyglądały inaczej.
@przemysawwnuk328610 ай бұрын
Jako żeglarz chciałbym dodać tutaj pewną ciekawostkę. Otóż w żeglarstwie unika się absolutnie gładkiego kadłuba ponieważ w powszechnej opinii ten "lepi się" do wody. Dlatego też przed regatami bardzo często załogi matowią kadłub bardzo drobnym papierem ściernym.. Może to właśnie jest owa wiedza tajemna której nie chcą ujawnić serwisanci nart wyczynowych?😉
@piotrmrozowski775410 ай бұрын
Masz rację z tym klejeniem. Woda na stokach też występuje i dlatego nakłada się strukturę na ślizg. Strukturatory są różnej gradacji w zależności od tego jakie są warunki temperaturowe i ilość wody. Struktura ma za zadanie eliminować efekt klejenia wody. Nie upatrywałbym tutaj wiedzy tajemnej na poziomie serwisu mistrzowskiego.
@MikeCharlieYankeeBravo10 ай бұрын
Narta nie ślizga się po śniegu tylko po tzw. filmie wodnym dzięki tarciu zoli o śnieg. Dlatego są różne rodzaje smaru na różne temperatury by śnieg ten łatwo topić pod nartą.
@LakiLucke10 ай бұрын
👀
@ursoos210 ай бұрын
🐹na szczotce rządzi 😂
@mszyplinski10 ай бұрын
Wiadomo!
@marekrys221510 ай бұрын
Wszystko ładnie tylko te reportaże są za długie co najmniej połowę krutsze
@TheMrSzycha10 ай бұрын
Zgadzam się połowicznie. Są o połowę ale za krótkie. ;)
@chtomek10 ай бұрын
jak zwykle dużo gadania mało robienia
@adammodak421110 ай бұрын
Strasznie drobi i nic nie wnosi konkretnego. Niepotrzebnie zaplata cenny czas. Od razu powinien przejść do rzeczy, a to jego rozwinięcie jest denerwujące i bardzo niemiłe; owszem dla chętnych na koniec jako bonus takie mądrości są wskazane. Myślę, że na konkretach powinien poprzestać
@marcinstanieczko45745 ай бұрын
o Boże.... dej se looz chopie....
@eyesrightout10 ай бұрын
Posmarowane na gorąco, zcyklinowane i przetarte szczotką po sezonie narty przed kolejną zimą już wyglądają na "utlenione" ale to tylko smar ❤
@JG-fq6wh10 ай бұрын
Spróbuj po sezonie nałożyć grubszą warstwę smaru na gorąco i zostaw tak na lato a przed samą pierwszą jazdą zcyklinuj u mnie się sprawdza ,żadnego nalotu
@piotrchowaniec789510 ай бұрын
Po sezonie nie cyklinuj smaru, taka grubsza warstwa dobrze ochroni ślizgi. Ja używam do tego białego Toko. Zależy jak komu się chce, ja nas jesień ściągam ten smar ochrony i nakładam już docelowe pod jazdę.