Kuchnia kaflowa z wkładem grzewczym

  Рет қаралды 344,828

prof wsiech nauk

prof wsiech nauk

Күн бұрын

Пікірлер: 154
@czarekgospodarski8266
@czarekgospodarski8266 4 жыл бұрын
Szacun niech Cię Bóg błogosławi i twoich bliskich :) dziękuję za dosyć szczegółowe pokazanie jak zrobić taką fajną kuchnie i dzięki źe odpowiadasz na pytania internatów :)
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 4 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowa. To miłe, że tak uważasz. Noszę się z zamiarem nagrania filmiku uzupełniającego po już siedmiu sezonach użytkowania tego ogrzewania i podzieleniu się kilkoma uwagami odnośnie użytkowania. Myślę, że mogło to by być interesujące dla zainteresowanych. Pozdrawiam
@tommy19745
@tommy19745 10 жыл бұрын
kuchnia kaflowa,wspomnienia z dziecinstwa,i klimat z takiego ciepla niezastapiony,super film
@hanss4874
@hanss4874 2 жыл бұрын
Ja zakupiłem nowy kominek wolnostojący + nową podkowe i bojler z wężownicą podłączyłem grzejniki oczywiście musiała też być pompka i od dwóch lat ogrzewam mieszkanie 84m2 bez problemu daje radę a wszyscy wokół ,, fachowcy" odradzali a tu ciepło ciepła woda za free 😉
@piotrs.r.w.a7783
@piotrs.r.w.a7783 10 жыл бұрын
Super !!!!. Swietny filmik i staranna robota . Efekt wizualny bdb , mam nadzieję , że termiczny również - pozdrawiam - Piotrek.
@fotowg
@fotowg 11 жыл бұрын
Genialne!!!! pomimo ze byłem świadkiem powstawania niniejszego dzieła czyli kuchni film mi się bardzo podoba, cóż mogę powiedzieć jako niezależny krytyk, ciepło jakie się wydobywa z kuchni i kaloryferów jednocześnie nawet największego marudę zadowoli polecam do naśladowania
@taczkazgruzem6110
@taczkazgruzem6110 5 жыл бұрын
Super pomysł i wykonanie.
@eustachywiaderko496
@eustachywiaderko496 7 жыл бұрын
Znakomita robota, też kiedyś tak miałem, a klimat w chałupie z takim piecem- bezcenny. A kot se kima :D
@grzegorzbarnas1665
@grzegorzbarnas1665 8 жыл бұрын
Witam. Posiadam domek drewniany po babci, są tam dwa wypalone piece Od roku szukam taniego rozwiązania żeby tam zrobić centralne ogrzewanie razem z kuchnią do gotowania. Dzięki twojemu filmikowi zapaliła mi się żarówka. Po rozebraniu tych wypalonych wielkich pieców odzyskam cześć materiałów i mogę zbudować od nowa jeden za niewielkie pieniądze i problem że tylko w 2 pomieszczeniach jest ciepło się rozwiaże a już myślałem że będę musiał kupić piec kaflowy wolno stojący z płaszczem wodnym i funkcją gotowania, kosztuje on około 15.000 zł . Dzięki kolego. zrobiłeś to fantastycznie. Pozdrawiam
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
W razie jakichś wątpliwości proszę śmiało pytać.
@bootsmannish
@bootsmannish 8 жыл бұрын
fajnie. pomysłowość i kreatywność.
@studnieprywatne6794
@studnieprywatne6794 9 жыл бұрын
Piecyk mały i wydajny ,popieram takie rozwiązanie.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 8 жыл бұрын
I to jest to tradycja i nowoczesność ! :-) Pozdrawiam
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Rzeczywiście błyskający ogień pod płytą ma swój urok, że nie wspomnę o rosole ugotowanym na takiej kuchni. Również pozdrawiam.
@AtakNAciebie
@AtakNAciebie 3 жыл бұрын
Mój listonoszy powiedz czy byś zjadł takiego podpłomyka usmażonego na takiej fajerce?
@listonoszpat233
@listonoszpat233 3 жыл бұрын
@@AtakNAciebie Co by nie zjadł ale pasowałoby jeszcze mieć mąke ze zboża nie szczepionego randopem :-(
@magorzatadunst8138
@magorzatadunst8138 4 жыл бұрын
super blacik i ten kot ma dobrze
@bootsmannish
@bootsmannish 8 жыл бұрын
ladnie i pomysłowo.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Dzięki. Działa u mnie to już trzy lata i nie mam zastrzeżeń. Uważam, że konstrukcja jest rzeczywiście bardzo udana. W między czasie dorobiłem kolektor słoneczny, który w lecie ogrzewa wodę w tym bojlerze(wstawiłem osobną wężownicę). Może kiedyś zrobię o nim filmik. Pozdrawiam
@bootsmannish
@bootsmannish 8 жыл бұрын
popatrzę chętnie z wezownica.
@Brzcastas
@Brzcastas 8 жыл бұрын
super,zrobiłeś fajną rzecz,widać,ze znasz temat,trochę ryzyka i wyszło dobrze. wiekszość posiadaczy kkaflowej z typową wężownicą jest w stanie ogrzać tylko bojler ew 1 ,2 grzejniki jednak nie jest to ekonomiczne,po prostu czasami konieczność zmusza do takiego rozwiazania. w takich typowych kuchniach palenisko wychładza owa wężownica z wodą w środku,ty nie dałeś jej typowo,palenisko jest niżej,zachodzi pełniejsze spalanie w szamocie,a regulowane powietrze główne z popielnika,wtórne z przodu na ruszt i jest i trzecie z góry,przez blaty zeliwne. Wężownica ma większą moc,a konstrukcja paleniska podwyższyła ekonomię. Podoba mi się.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Witam. Ta wężownica ma prawie 3 metry bezpośredniego kontaktu ze spalinami i płomieniem przy wysokości 10 cm. Rurę kominową przechodzącą przez łazienkę można macać ręką. Wnioskuję z tego, że sprawność takiego rozwiązania nie jest najgorsza. Umieszczenie naczynia zbiorczego w łazience też jest nie bez znaczenia. Wszystko ciepło zostaje w mieszkaniu. W przyszłości gdy wkład się przepali (kiedyś pewnie to nastąpi) trochę go zmienię - wydłużę i zwężę bo jak się okazało nie ma problemu z ciągiem. Uważam rozwiązanie za udane, zachęcam do naśladowania.
@emilzet6086
@emilzet6086 2 жыл бұрын
Super! dzięki
@tompodgorski3598
@tompodgorski3598 8 жыл бұрын
Majstersztyk Brawo .Pozdrawiam
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Dziękuję, również pozdrawiam
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 3 жыл бұрын
3:53 Gdybyś dał część płaszcza od góry (tak by ogień smagał sufit) to jeszcze kaloryfery by grzały. Ale pewnie planujesz dużo gotować i smażyć i była ci potrzebna gorąca płyta.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 3 жыл бұрын
Rosół trzeba na niej gotować
@jarekjaro2240
@jarekjaro2240 4 жыл бұрын
Piec kaflowy jak zrobic w pokoju kanały palenisko i pytanie filmik krok po kroku jak to zrobic?
@maciejwojcik615
@maciejwojcik615 6 жыл бұрын
Kot potwierdzil odbior 😁
@Kopijnik20
@Kopijnik20 3 жыл бұрын
Kilka rzeczy można poprawić przy wymianie wymiennika ciepła. Można by odejść od kanałowego układu na komorowy i obniżyć miejsce wylotu spalin do komina. Powinno się poprawić oddawanie ciepla ze spalin. Mozna by tez przejsc na tańsze paliwo, ale to wymaga zmiany wymiarów paliniska. Bez wiekszej ingerencji w piec mozna by zmienic kształt podkowy. Najszerszy kanał zaraz po wyjściu z paleniska a potem coraz węższy. Pozdrawiam
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 3 жыл бұрын
Na razie wszystko działa bez zarzutu. Mam jednak zamiar przygotować na wszelki wypadek następny wymiennik i pewnie tak zrobię jak mówisz, ponieważ nie ma problemu z ciągiem a warto by zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła. Podejrzewam jednak, że największa wymiana jest na zakrętach. Widzę to po kominie, kolana są najbardziej gorące.
@marbli9140
@marbli9140 5 жыл бұрын
No i pięknie. Mógłbyś wysłać na maila rysunek i wymiary wezownicy.? Proszę i pozdrawiam
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 5 жыл бұрын
Oczywiście, podaj maila albo napisz na mego: wicekiwacek@gmail.com
@pgnigpgnig
@pgnigpgnig 9 жыл бұрын
Jesteś geniuszem
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 9 жыл бұрын
+2013pgnig 2013pgnig Dziękuję ale to duża przesada. Potrzeba mnie zmusiła do zrobienia czegoś takiego. Stanąłem przed alternatywą - postawić nowy piec kaflowy siedmio kanałowy na dwa pokoje i kupić nową kuchnię węglową, łączny koszt około 5tys. czy próbować zrobić coś innego. No i zaryzykowałem. W pierwszym roku piec kaflowy stał jeszcze na wszelki wypadek, potem go zlikwidowałem. Teraz żałuję tylko, że nie zrobiłem tego dużo wcześniej. Jest duża wygoda, czysto w mieszkaniu i oszczędzamy sporo węgla.
@andrzejkobziak5882
@andrzejkobziak5882 9 жыл бұрын
Świetna rzecz.
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 5 жыл бұрын
Doskonała rzecz. No i użytkownik wie, jak palić i czym w tym piecu z odzyskiem, wnętrze paleniska nie jest uświnione sadzami, widać goły, czysty szamot.
@wieslawkruszka2678
@wieslawkruszka2678 3 жыл бұрын
apojebana muzyka
@akatiusha9807
@akatiusha9807 10 жыл бұрын
Witam. Zastanawiam się właśnie nad przebudowa swojego pieca w kuchni.Twój projekt bardzo mi się spodobał i chciałbym coś podobnego zrobić.Mógłbym prosić o jakiś kontakt do Ciebie (mail,GG,telefon)
@eliaszmakowski7267
@eliaszmakowski7267 6 жыл бұрын
Super projekt, napisałem email, z kilkoma pytaniami, proszę bardzo o odpowiedź.
@stasiu1971
@stasiu1971 10 жыл бұрын
jaka jest moc grzewcza tego płaszcza wodnego oraz czy po zaprzestaniu palenia kuchnia dalej oddaje ciepło do wymiennika ?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 10 жыл бұрын
Moc oceniam na 7 KW przy dobrym węglu. Z moich doświadczeń wynika, że najtaniej wychodzi kupić drogi węgiel - Piast kostka lub Syberia. Spalam wtedy mało węgla z dużą mocą grzewczą. Kuchnia jako monolit nagrzewa się cała i jest ciepła na następny dzień. Jednak rolę akumulatora ciepła pełni głównie duży bojler (140l) im większy tym lepiej. Gdy rano ognia pod kuchnią dawno nie ma temp. w obiegu jest ok 30 st. czyli letnie kaloryfery
@mieczysawbeda7062
@mieczysawbeda7062 5 жыл бұрын
Jakiej zaprawy używałeś do łączenia kafli ?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 5 жыл бұрын
Do budowy kuchni użyłem gliny, którą nakopałem w pobliskiej nieczynnej cegielni. Glina powinna być "postna" bo będzie pękać. Jeżeli jest zbyt tłusta należy dodać piasku
@izydorforski1481
@izydorforski1481 3 жыл бұрын
Profesor, świetna robota, zwłaszcza jak na profesora! Ale naczynie nie jest zbiorcze tylko wzbiorcze, od wzbierajacego w nim ciśnienia. Zbiorczy mógłby być kolektor gdyby był.
@skatinator1
@skatinator1 8 жыл бұрын
genialny pomysł:). gratuluję pomysłu i wykonania:). mam pytanie. ogrzewam gazem dom jednorodzinny. ogrzewane jest piętro, parter jest nie ogrzewany (zakręcone termostaty na grzejnikach). na parterze mam kuchnię kaflową bez wkładu wodnego w której bardzo często palę z sentymentu. chciałbym wstawić wkład wodny do kuchni kaflowej i wpiąć ją do CO przez wymiennik pływowy ponieważ kocioł gazowy i grzejniki są w układzie zamkniętym. czy taki wkład grzewczy da radę ogrzać powierzchnię ok 110 metrów bez bojlera (CWU podgrzewane gazem przepływowo)?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Witam. Dużo zależy od tego czy mieszkanie jest w miarę ciepłe. U mnie ściany są nie ocieplone ale okna plastikowe i na drewnianym stropie porządne ocieplenie z wełny min. Nie mam żadnego problemu z osiągnięciem temp. 80 st. na grzejnikach które mają moc 5 KW plus sama kuchnia która też grzeje. Oczywiście nie bez znaczenia jest jakość węgla no i komin trzeba mieć z dobrym ciągiem
@wojtekes.8617
@wojtekes.8617 8 жыл бұрын
Fajny film , jednak ja chciałbym się dowiedzieć skąd wziąłeś ten podkład muzyczny...??? Mógłbyś podać tytuł i wykonawcę...??? Z góry dziękuję za odpowiedż ... Pozdrawiam...
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
To wykonanie amatorskie jednego z moich youtubowych znajomych (chyba USA). Oczywiście zamieszczone za jego zgodą, powiedział że czuje się zaszczycony że mi się podoba. Wszystkie swoje filmy zaopatrza w taką muzykę. Podejrzewam, że to jakaś improwizacja
@wojtekes.8617
@wojtekes.8617 8 жыл бұрын
Możesz mi dać namiary na tego znajomego...??? Byłbym wdzięczny...:)
@perinaja5564
@perinaja5564 10 жыл бұрын
barzo ladne pekne,super,trochu vacsie keby bolo
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 10 жыл бұрын
Príliš malá izba
@perinaja5564
@perinaja5564 10 жыл бұрын
profwsiechnauk ok
@perinaja5564
@perinaja5564 10 жыл бұрын
ok
@heavystopmo8628
@heavystopmo8628 6 жыл бұрын
Płaszcz wodny w piecu jest wykonany ze stali kotłowej czy to zwykła stal konstrukcyjna?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 6 жыл бұрын
Wykonany jest z profila 100 x 50 o grubości ścianki 3 mm. Czyli zwykła stal konstrukcyjna. Jak na razie nie widać żadnych oznak przepalenia. Może dlatego, że żar nie styka się bezpośrednio z tym wkładem.
@jzd7762
@jzd7762 7 жыл бұрын
Tak dzięki
@mateuszcisek1984
@mateuszcisek1984 3 жыл бұрын
Witam wiem że film dodany kilka lat temu ale czy dasz namiary żeby się z Tobą skontaktować
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 3 жыл бұрын
nie wiem czemu znika mój komentarz, Proszę pisać szewgniew@gmail.com
@djjacek262
@djjacek262 2 жыл бұрын
Witam. Czy przy rozpalaniu i dokładaniu opału i się nie dymi nie kopci, i jaką temperaturę mają 4 grzejniki ?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 2 жыл бұрын
Mam dobry komin, nie kopci się nawet przy otwartych drzwiczkach. Na grzejnikach staram się nie przekraczać 80 st. C (jeżeli trzeba). Powyżej zaczyna gulgotać w rurach, ale ogólnie to kręci się koło 60. Może nagram filmik w najbliższym czasie jak to wygląda w 10-tym roku użytkowania. Pozdrawiam
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 2 жыл бұрын
Jest już film o tym o co pytasz
@djjacek262
@djjacek262 2 жыл бұрын
@@profwsiechnauk Dzięki za filmik, bardzo przydatny, ale pojawiły się kolejne pytania 1. Blat kuchenny ile ma mm i czy nie lepiej do gotowania zastosować tak jak kiedyś były fajerki odsuwane żeby się szybciej zagotowało bezpośrednio na żywym ogniu ? 2. Jaką grubość mają ścianki profili z których wykonany jest płaszcz/wężownica ? 3. 10 lat użytkowania wężownicy to sporo, czym to jest spawane, czy można to samemu zespawać czy musi być jakiś porządny fachowiec, a może gdzieś można takie kupić ? 4. Rury do komina, co Pan myśli o rurach Firmy Darco o grubości 2mm, czy można je porównać w jakiś sposób do tej chromowo-niklowej ? 5. Pompa do wymuszenia obiegu wody, widziałem że zakładają pompy na takich obejściach, a tu widzę bezpośrednio na rurze, o co w tym chodzi, dlaczego, które rozwiązanie lepsze ? Nazwał Pan, że taka kuchnia to przeżytek, że archaiczne. Ja uważam że nie, pomysł i wykonanie super, niech służy nawet 100 lat.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk Жыл бұрын
@@djjacek262 Blat jest z blachy 5mm (kupczy) są też żeliwne, właśnie z fajerkami. Aby wykorzystać te fajerki należało by mieć odpowiednie garnki, takie pękate aby włożyć do dziury, cały czas okopcone. Wężownicę zrobiłem z profilu ze ścianką 3mm. Potem dowiedziałem się że bywają 4 milimetrowe. Spawałem sam, migomatem, trzeba to zrobić starannie. Najlepiej ktoś kto dużo spawa. Myślę, że rury kominowe z chromówki to dobre rozwiązanie, są lekkie, proste w montażu i wytrzymałe, te firmy Darco wyglądają solidnie ale pewnie są ciężkie. Takie obejście pompy stosuje się wtedy gdy możliwa jest cyrkulacja grawitacyjna. Czyli piec nisko np piwnica a odbiorniki wyżej. W przypadku kuchni na jednym poziomie cała sprawa bierze w łeb. Ty bardziej że u mnie rury do pokojów poprowadziłem pod podłogą w kuchni. Jedyna możliwa cyrkulacja to do bojlera.
@djjacek262
@djjacek262 Жыл бұрын
dziękuje za odpowiedź
@mobilcarbp
@mobilcarbp 2 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie odnośnie ilości grzejników, ile masz grzejnikow i jakie wymiary lub moc ich jest. Jestem na etapie takiej właśnie roboty. Mam dom do ogrzania coś do 80m, grzejniki dopasowane do powieszchni i jest ich 5 szt, włącznie z łazienkowym.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 2 жыл бұрын
Witam. Mam cztery grzejniki o mocy 1350W plus bojler 140 litrów. 80 metrów spokojnie da radę, też mam tyle do ogrzania. Powodzenia
@mobilcarbp
@mobilcarbp 2 жыл бұрын
@@profwsiechnauk dziękuję za odp. Dużo pomogła, pozdrawiam. Dam znać jak już wszystko skończę. Na prawdę wielkie dzięki.
@ДідМикола-я6у
@ДідМикола-я6у 7 жыл бұрын
МУДРО ПРОДУМАНО!!!КЛАСС!!!
@wswsws77
@wswsws77 7 жыл бұрын
witam.mógłbyś mi dać namiar na fachowca który zrobił wężownicę?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 7 жыл бұрын
Sam ją zaprojektowałem i wykonałem. Zrobi Ci ją każdy zakład ślusarski jeżeli dasz im rysunek. Podaj maila to Ci wyślę
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 7 жыл бұрын
Mam nadzieję, że doszło
@wswsws77
@wswsws77 7 жыл бұрын
doszło kolego,dzięki!!!
@PapaTV11
@PapaTV11 8 жыл бұрын
witam jaki jest łączny koszt takiego przedsięwzięcia ? mam kuchnie taka jak Twoja i myślałem zrobić coś takiego . kolejne pytanie to czy dom dobrze się nagrzewa ? też mam parterowy w sumie kuchnia 3 pokoje łazienka bedzie robiona bo to stary dom kupilem gdzie jest tylko bierzaca woda i ta kuchnia i spiżarka . do tego chciałbym zagospodarowac poddasze i nie wiem czy to nie bedzie za słabe bardzo proszę o info
@harrykane1840
@harrykane1840 8 жыл бұрын
Kris masz odpowiedzi na te pytania?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Jeżeli dom jest w miarę ciepły to spokojnie da radę. Jest duża nadwyżka mocy. Jeżeli kuchnia jest to trzeba Ci tylko wkład - 150 zł, grzejniki to różnie, ja kupiłem z wyprzedaży po 90 zł za szt użyłem 3 szt. do łazienki grzejnik kosztował ponad stówę, nie musiał być bo grzeje tam rura, ale fajnie suszą się na nim ręczniki. Pompka - 140 zł - pracuje ciągle na najmniejszym zakresie 32W, tylko gdy woda ma ochotę zakipieć to włączamy wyższy bieg. Zawory, rury złączki (robiłem to w miedzi fi 15 , lutowane) pewnie ze trzy stówy. Bojler miałem. Co do bojlera to im większy tym lepszy (u mnie 140 l). Działa jako akumulator ciepła. Sterownik najtańszy z możliwych - może być ale nie musi, wystarczy termometr na rurze zasilającej. Pompę sam sobie włączysz i wyłączysz . Ważne jest aby wylot spalin w kuchni był tak jak u mnie, to gwarantuje dużą moc wkładu.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
tak
@cyberpunxx
@cyberpunxx 9 жыл бұрын
Dzień dobry, sam projektował Pan układ (zawory, pompka, sterowniki)?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 9 жыл бұрын
cyberpunxx Tak, to całkowicie mój projekt, dlatego pokazałem w miarę dokładnie. Może ktoś skorzysta bo zanim go zrobiłem to się trochę nagłowiłem i taki film dużo by mi pomógł. Sterownik kupiłem gotowy
@stasiu1971
@stasiu1971 9 жыл бұрын
witam mam jeszcze pytanie jaka jest stałopalność kuchni (czas palenia od załadunku węgla do załadunku kolejnej porcji węgla)
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 9 жыл бұрын
stasiu1971 Można załadunek wypalić w godzinę, w zależności ile potrzebujemy mocy. Bywa, że żar jest jeszcze rano czyli po 8 godzinach
@stasiu1971
@stasiu1971 9 жыл бұрын
profwsiechnauk dzieki za info :)
@lukaszElWu
@lukaszElWu 7 жыл бұрын
prof wsiech nauk palisz tylko węglem,czy drewnie też?
@WiejskieInspiracjePL
@WiejskieInspiracjePL 2 жыл бұрын
U nas na kanale Agatka opowiada o kursie zduńskim, w którym bierze udział - zapraszamy ;)
@pszeluga
@pszeluga 8 жыл бұрын
Fajny projekt również chciałbym wykonać coś podobnego, ale mam pytanie jak jest zamocowana rama kuchenna do reszty (jest dodatkowo u góry wylany jakiś wieniec)?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Nie ma wieńca, leży na kaflach ale jest przykręcona śrubkami do drzwiczek które dołem są przykręcone do tego kosza no węglarkę. Tą ramę dociska również nadbudowa. Oczywiście osadzona jest na glinie.
@Brzcastas
@Brzcastas 6 жыл бұрын
w kuchniach tego typu rama osadzana była na glinie,co dawało szczelność kafel/rama. Dodatkowo rama zachodziła na drzwiczki dodatkowo je blokując. Z dwóch stron blokują je kafle na ramie swoim cięzarem. Dodatkowo czasami wierci się dziurkę w ramie i spina drutem zdunskim z konstrukcją kuchni,choc nie jest to konieczne.
@jzd7762
@jzd7762 7 жыл бұрын
czy mozna prosic o wymiary kuchni, drzwiczek, plaszcza i metalowej podstawy pod popielnikiem do ktorej sa przykrecone drzwiczki
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 7 жыл бұрын
Wszystkie wymiary są typowe, rama i blaty oraz drzwiczki. Ta wnęka pod popielnikiem przeznaczona jest na węglarkę ma wymiary wewnątrz: 25 x 25 x 50 cm powierzchnia blatów bez ramy to: 63 x 63 cm. Wys. kuchni do blatu to 80 cm. Drzwiczki całe po zewnąwrz to 51 x 26 cm. Gdyby były potrzebne wymiary wkładu grzewczego proszę podać mail przyślę rysunek
@lukasixthm1
@lukasixthm1 5 жыл бұрын
Mógłbym prosić spis wszystkich kaloryferów z wymiarami jakie obsługuje ta wężownica?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 5 жыл бұрын
Trzy grzejniki 80-tki po 1300W, łazienkowy średniej wielkości oraz wężownica w bojlerze 140 litrów
@lukasixthm1
@lukasixthm1 5 жыл бұрын
@@profwsiechnauk U mnie jest taki zestaw 1100x600 - 1880W/943W 500x600 - 855W/428W 800x600 - 1367/685 400x900 - 744W/373W 900x1800 drabinkowy - 1400W/700W Bojler dwupłaszcz 120L w podwójnej izolacji. Moce podane dla temp. 75/65/20 °C 55/45/20 °C W zładzie mam 80L wody. Wkład do pieca kaflowego mam większy niż u Ciebie i z profila 120x40. Kształt podobny tylko w lustrzanym odbiciu. Do tego jeszcze w kanale dymno paleniskowym biegnie z 70cm rury 1". Łączna powierzchnia wymiany ciepła 0,4m2. Tj powoerzchnia profila stykająca się z płomieniem i spalinami. Ciężko jest mi dojść do 55°C na wyjściu z pieca. Więcej jest w sumie nieosiągalne..
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 5 жыл бұрын
@@lukasixthm1 Moim zdaniem osiągasz zbyt małą moc w palenisku. Przyczyną może być kiepski węgiel, zbyt mały ciąg komina lub za bardzo wychłodzone palenisko. U mnie nie ma takiego problemu. Raczej jest problem z odebraniem ciepła z pieca. Czasem muszę przełączać pompę na max. prędkość bo chce zakipieć. Jeżeli spalisz w ciągu godziny 1,5 kg węgla powinieneś mieć do dyspozycji 7 kW. Zakładając, że spalanie jest całkowite. Spróbuj przykręcić część odbiorników i uzyskać temp 80 st.
@lukasixthm1
@lukasixthm1 5 жыл бұрын
@@profwsiechnauk Zakręciłem 2 kaloryfery 80x60 i 110x60. W bólach po około godzinie dobiłem do 70st. W palenisku tylko rozpalony węgiel. Jako odbiornik kaloryfer 50x60, 40x90, drabinkowy 90x180 (ogromny) i zasobnik dwupłaszczowy 120L z płaszczem meandrowym cały już nagrzany do 55st.
@alexbucza6382
@alexbucza6382 6 жыл бұрын
Witam! Mam pytanie. Poczytałem trochę komętaży i nie znalazłem odpowiedzi. Można by było zrobić większe palenisko, a mniejszy popielnik, by rzadziej dokładać paliwa? (Opuszczając krate na popiół)
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 6 жыл бұрын
Z moich doświadczeń wynika, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. Szerokość paleniska to 26 cm, wysokość od rusztu do blatu to 28 cm a długość paleniska to 45 cm. można tam nałożyć ponad pół węglarki węgla. To wystarcza na pół dnia lub całą noc. Ewentualnie gdyby chciał palić drewnem to tak.
@Brzcastas
@Brzcastas 6 жыл бұрын
przy drewnie byłoby to wręcz niezbędne,drewno ma 70 % czesci lotnych i aby efektywnie go spalic trzeba obniżyc palenisko i zrobic głebsze palenisko z szamotu,spadła by tylko temperatura na blacie z jakichs 350-400C do 280-300..Poprawiłoby to jednak diametralnie spalanie drewna. PS. odnosnie węgla,kuchnie kaflowe i piece pokojowe które znamy,to konstrukcje typowo węglowe-- małe palenisko,duży ruszt/ powietrze z popielnika,w przypadku kuchni od rusztu do blatu ok 14-20 cm. Paleniska do drewna muszą byc wieksze,a powietrze spod rusztu mniej ważne-- tu wystarczało powietrze wtórne przez drzwiczki załadowcze i przez blat z góry(nie do konca szczelny)
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 6 жыл бұрын
Zgadza się. Natomiast węgiel lubi małe palenisko i wysoką temperaturę spalania. Ci co kupili duże piece z dużym paleniskiem i przytłumiają spalanie małym dopływem powietrza nie dopalają węgla i mają duże straty.
@Brzcastas
@Brzcastas 6 жыл бұрын
prof wsiech nauk dokładnie,przewymiarowane kotły co i kupa dymu.
@karolsikora9255
@karolsikora9255 Жыл бұрын
Witam . Najważniejszy błąd jaki zrobiłeś to ten , że na grzejnik nie położyłeś jakiegoś miękkiego kocyka , mnie aż serce płacze , jak widzę jak ten kot na niewygodnym , choć ciepłym podłożu leży . Aż dziw mnie bierze , że jeszcze z ochrony zwierząt nie dali Ci mandatu za znęcanie się nad zwierzętami . To jedyna moja uwaga . Pozdrawiam .
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin Жыл бұрын
Krzywda mu się żadna nie działa. Ja do roboty a on na legowisko. Zamieszczam tutaj filmy na tematy raczej domowe. Jak mnie najdzie to pokaże jak obudowałem studnię i jak zrobiłem kolektor słoneczny. Cieszę się że tu zajrzałeś. Pozdrawiam
@MrKwinto29
@MrKwinto29 8 жыл бұрын
Bardzo staranne wykonanie tylko nie wiem po co ta kombinacja z rurą w łazience. A na ostatniej fotce największy odbiornik ciepła - sierściuch:)
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Dziękuję. Ta rura w łazience pomimo, że nie wygląda najładniej odgrywa bardzo ważną rolę - podnosi sprawność całego systemu. Dwa kolana fi 130 i metr rury wychładzają spaliny i sprawiają, że łazienka ok 8 m kw. jest najcieplejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, sucho i przyjemnie
@michalandruszczak9402
@michalandruszczak9402 Жыл бұрын
Jak robiłem garaż kot też odbierał robotę😂😂😂
@agnesmeur8331
@agnesmeur8331 10 жыл бұрын
własnie tego szukałam, też chciałabym coś takiego zrobić w starym domu rodzićów , do starego pieca w kuchni i pociągnąć od niego ogrzewanie do całego domu., Bo obecnie pali sie w 3 piecach i nadal jest zimno nie mówiąć juz o ilosci zuzywnego opału..Dzieki za film
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 10 жыл бұрын
Naprawdę warto. Powodzenia
@michal890126
@michal890126 8 жыл бұрын
A jakby tak połączyć kuchnie węglową z piecem kaflowym w pokoju (tzw zapiecek).
@grzegorzokrzesik9762
@grzegorzokrzesik9762 4 жыл бұрын
mam pytanie na jakiej zaprawie lub kleju osadził Pan ramę płyty żeliwnej ?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 4 жыл бұрын
Ramę tak jak całość osadziłem na glinie z pobliskiej nieczynnej cegielni. Glina powinna być "postna". Ponieważ taka ma mały skurcz i nie pęka. Glina w zasadzie potrzebna tu jest aby rama leżała równomiernie podparta. Jest ona dociśnięta przecież bocznymi kaflami. W każdym razie nie ma z nią żadnego problemu. Natomiast blaty mam blaszane. Były tańsze oraz ładniej wyglądają (cały czas są czarne). Natomiast temperatura w palenisku nie osiąga takiego stanu aby blaty były czerwone co mogło by spowodować ich deformację.
@cyfrobot2092
@cyfrobot2092 7 жыл бұрын
muzyka tworzona chyba we własnym zakresie :D : D :D, ale film ok
@crystall4813
@crystall4813 Жыл бұрын
A ja mam pytanko. Mieszkanie gdzie w kuchni obecnie jest piec na pellet, instalacja w miedzi, kaloryfery są, tak jakby co z tego pieca na pellet rozprowadzone. Czy da się postawić w miejscu tego pieca kuchnie kaflową z wężownicą i podpiąć do istniejącej instalacji CO czy trzeba wszystko od nowa?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk Жыл бұрын
Oczywiście, jak najbardziej można zastosować jako źródło ciepła kuchnię z wkładem wykorzystując istniejącą instalację
@crystall4813
@crystall4813 Жыл бұрын
@@profwsiechnauk a jaki jest koszt takiej przeróbki?
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 11 ай бұрын
@@crystall4813 Praktycznie instalacja zostaje bez zmian. Koszt kuchni to zależy jakie kupimy kafle (mogą być używane), cegły, glina, drzwiczki, rama, blaty, ruszt. Do tego robocizna, koszt wkładu, który trzeba zamówić w zakładzie ślusarskim. No i ktoś to musi połączyć. Ceny które ja płaciłem są już nie aktualne. Gdyby trzeba rysunek na wkład to proszę dać znać, najlepiej na maila, jest pod ostatnim filmem. Pozdrawiam
@konrad65e
@konrad65e Жыл бұрын
A cena jaka?
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin Жыл бұрын
- jak zrobisz sam to wyjdzie tanio
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk Жыл бұрын
Mnie wyszło taniej niż budowa nowego pieca kaflowego
@igorlubicki6724
@igorlubicki6724 7 жыл бұрын
A musi być taka odległośc między kominem a paleniskiem
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 7 жыл бұрын
Im większa jest ta odległość tym dłuższy labirynt można zrobić dla spalin a od tego zależy sprawność takiego pieca. Palę w moim już czwarty rok. Wszystko działa bez zarzutu.
@igorlubicki6724
@igorlubicki6724 7 жыл бұрын
a jak taki długi to musza być drzwiczki do czyszczenia
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 7 жыл бұрын
Co jakiś czas (ok. 1 mies.) podnoszę blaty i wąską szufelką wybieram sadzę i popiół. Tą rurę met. wyjmuję przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, opukuję i jeżeli nie jest przepalona zakładam z powrotem. W kominie rzeczywiście jest czyszczak do wybierania sadzy.
@igorlubicki6724
@igorlubicki6724 7 жыл бұрын
prof wsiech nauk a ja nie będę miał takiego dużego blatu (płyta z fajerkami) tylko taki mały i chyba muszą być drzwiczki jak będzie mały blat (płyta z fajerkami)a duży labirynt
@igorlubicki6724
@igorlubicki6724 7 жыл бұрын
ile kosztowało wybudowanie ?
@parks2789
@parks2789 6 жыл бұрын
잘보고 갑니다 ^^
@seba6231
@seba6231 2 жыл бұрын
Jedna uwagę tylko mam. Naczynie wzbiorcze a nie zbiorcze.
@bootsmannish
@bootsmannish 8 жыл бұрын
chce też tak zrobić.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Jeżeli potrzebujesz wymiary wężownicy lub inne szczegóły to pytaj śmiało
7 жыл бұрын
super pomysł tylko zeby spawy nie popusciły
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 7 жыл бұрын
Trzeba robić dobry przetop przy spawaniu
@MrKwinto29
@MrKwinto29 8 жыл бұрын
Jeśli spełnia swoje zadanie to niema tematu:)
@СтаниславФед-д5ы
@СтаниславФед-д5ы 6 жыл бұрын
Так печи не делают ,полопается от разного теплового расширения
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 5 жыл бұрын
Пока ничего не произошло. Вклад воды занимает много тепла
@marcinl4396
@marcinl4396 9 жыл бұрын
zawsze wkurwaiało mnie takie rozwiązanie bo ani ciepła ani cepłej wody gorszej jakości węgiel w ogóle żadnym weglem nie można palić w takim piecu bo po prostu się nie da to jest piec na drzewo
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 9 жыл бұрын
***** W większości tego typu rozwiązań jest tak jak mówisz ale nie tu. Nieuważnie obejrzałeś film. Nie schładzam paleniska. Ciepło odbieram ze spalin.
@romano2115
@romano2115 9 жыл бұрын
Witam widzę ze bardzo fajny projekt :) robię u siebie to samo ale bym potrzebował jakiś projekt nie podesłał byś mi twój bo mam identyczną kuchnie tylko kwestia przebudowy i tyle . Mój e-mail zwir215@wp.pl
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 9 жыл бұрын
+Siara2115 Siara Całościowego projektu nie ma - robione z głowy. Mogę Ci przysłać rysunek z wymiarami podkowy i schemat orientacyjny instalacji
@romano2115
@romano2115 9 жыл бұрын
No fajnie by było bo też chcę sam sobie wyspawac tylko potrzebuje jakiś rysunek żeby od podstaw :)
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 9 жыл бұрын
+Siara2115 Siara Materiał na wkład to rura prostokątna 100x50. Zaraz Ci to wyślę. Daj znać czy doszło
@romano2115
@romano2115 9 жыл бұрын
Ok
@xxxxxx-df2fp
@xxxxxx-df2fp 7 жыл бұрын
Kto montuje komin w łazience. Chyba nie wie co to tlenek węgla
@Brzcastas
@Brzcastas 6 жыл бұрын
tlenek węgla CO (czad) jest smiertelnie niebezpieczna--bez zapachu i niewidoczny,dwutlenek węgla CO2 to po prostu dym który możemy wyczuc,tzw spalenizna mylnie zwana czadem. Sprawe załatwi czujnik podwójny CO i CO2,oczywiscie sprawny testowany co jakis czAS
@MrOprawca1978
@MrOprawca1978 5 жыл бұрын
Ktoś, go ma głowę na karku. Ten metrowy odcinek rury dymowej w łazience nie dość, że nie dopuści do jej zagrzybienia, to jeszcze wysuszy wszystko pięknie. Dobrze zrobiona karuzela!
@januszjanisz9792
@januszjanisz9792 8 жыл бұрын
trzeba pamiętać, że niema nic za darmo, ogrzewając w ten sposób dom, trzeba spalić dużo więcej paliwa.
@profwsiechnauk
@profwsiechnauk 8 жыл бұрын
Chyba się mylisz, jedyne straty w moim przypadku to straty kominowe podczas gdy w tradycyjnym CO piec jest w piwnicy, zbiornik wyrównawczy również, lub na strychu. Wszędzie są tam straty. Powietrze do spalania piec pobiera zimne. W moim przypadku spaliny są wychłodzone ale i tak ciepły komin dogrzewa mi pokoik nad łazienką.
@adammarczak6415
@adammarczak6415 3 жыл бұрын
Dlaczego nikt nie pokazuje jak się łączy kafle do obudowy kominka ,tylko same pierdoły
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 3 жыл бұрын
Czego nie wiesz?
@hublanek
@hublanek Жыл бұрын
łączy się na glinie oraz spinkami
@tomaszzaborski4895
@tomaszzaborski4895 4 жыл бұрын
No
Centralne ogrzewanie z kuchni kaflowej po dziesięciu latach
16:06
prof wsiech nauk
Рет қаралды 71 М.
Piec kaflowy - serce domu. Idealna kuchnia i piec do pieczenia chleba. Odnawiamy stare siedlisko
53:36
Zagroda KoZy i SpÓłKa - Odnawiamy stare siedlisko
Рет қаралды 35 М.
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
Quando A Diferença De Altura É Muito Grande 😲😂
00:12
Mari Maria
Рет қаралды 45 МЛН
Człowiek, który buduje piece
10:41
Pasjonaci
Рет қаралды 215 М.
Téglakályha, tömegkályha építése
7:15
Okka1616
Рет қаралды 657 М.
Stufa ad accumulo di calore
18:20
Claudia M. Maurer
Рет қаралды 557 М.
Termokaust - budowa pieca (film instruktażowy)
14:53
TermoKaust Białystok
Рет қаралды 30 М.
Płaszcz wodny / Podkowa w piecu lub kuchni - WADY I ZALETY
4:23
Zdun Dawid Kozar
Рет қаралды 15 М.
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН