Ma ei saanud täpselt sellest aru, et kui "bitcoinid" on tuhandetes arvutites ja samal ajal mitte kuskil, kui login võtmega sisse ja see 1 arvuti, kus minu võtmele vastav coin on on näiteks ära koolenud või pole võrgus või elektrit pole, mis siis saab? Kogu see coinindus eeldab, et kogu aeg on elekter + masinad huugavad.. kui seda pole, mis siis saab? (nats utoopia, aga sama teema on meil pankades olevate numbritega, mida vaatame)
@Ch3ckm882 ай бұрын
Piisab kui üks nö. bitcoini arvuti on elus (rohkem on muidugi parem, seda väiksem on oht hävingule või manipuleerimisele). Kõik coinid on korraga kõigis arvutites, täpselt sama nö. tabel/ledger/pearaamat hoitakse automaaselt sünkroonis kõigis arvutites. Inimene, kes bitcoini omab, hoiab enda käes vaid võtmeid, millega enda osa õiguseid teistele üle anda saab. Ja kui võtmed üle antud ehk ülekanne tehtud, siis kõik arvutid uuendavad koheselt ka uue seisu. Kuna arvutid võivad paikneda kusiganes, peaasi et nad on internetiga ühendatud, siis see elimineerib riski, et mõni valitsus või ka mitu valitsust koostöös midagi selle vastu ette saavad võtta. Ning ega tegelikult arvuti jooksutamist keelata on niisamagi väga keeruline, kui just Põhja-Koreast muu maailm õppust ei võta.
@eerotiitus981711 ай бұрын
Väga maru saade. Sooviks Ristoga päris isegi ühe laua taha istuda ja veidi arutleda temaga, sarnastel teemadel! Jätka ma saate sarja!
@tinkitonki19 Жыл бұрын
Teede-ehituse teemalt: USA-s (nt.Oklahoma,Texas) on kiirteedel kaamerad, mis tuvastavad auto ning tee maks läheb automaatselt pangakontolt maha. Lihtne :)
@sixten_2024 Жыл бұрын
Päris huvitav väärtuse hoidja …. vahepeal 60k , siis 20k jne… ei tundu väga väärtuse hoidja, pigem spekuleerimise objekt.?
@ristorossar11 ай бұрын
Soovitan vaadata natukene pikemat perioodi, kuna sina (ja me kõik) kasutame arvestusühikuna eurot, siis on loogiline, et kõik muu kõigub lühiajaliselt selle ümber. Aga eks see probleem on muidugi ja see on selgelt seotud ka veel Bitcoini noorusega ja väiksusega - küll see ära laheneb. Võttes seda arvesse, ei ole mõistlik Bitcoini kasutada väärtuse hoidjana, kui sul on seda väärtust vaja eurodes lühiajaliselt - siis on eurode hoidmine kõige mõistlikum, aga kui su ajahorisont on 2+ aastat, siis on pilt teistsugune.
@tomthomas4831 Жыл бұрын
Risto. Mis appi sina konkreetselt kasutad, et ülekannet teha... mis appi saates kasutati btc vastuvõtmiseks?
@ristorossar11 ай бұрын
Wallet of Satoshi, aga see ainult väikeste summade jaoks. Suuremate summade jaoks teised lahendused.
@RainElmik3 ай бұрын
Raha on püramidskeem. Eesti seadused seda ei luba!
@stout8529 Жыл бұрын
Too teede-ehituse küsimus on.. mnjah. Näitena Eestikeses makstakse kütuseaktsiisi kaks korda rohkem kui on teede ehitamise eelarve. Aga.. kütuseaktsiisi ei kasutata teede ehitamisel. Lisaks veel on see, et käesoleval aastal on teede ehitamise eelarve real ümmargune null. Aga siis peaks ju maksud langema, või mis? Oh ei, kus sa sellega! Kõik maksud tõusevad. Lisaks veel makstakse eraettevõtetele teede ehitamise eest nii palju, kui küsitakse. Kaasaarvatud kruus-killustik jm maavarad, mis peaksid olema riiklikud varad ja nö ühisomand. Hea tahtmise juures saaks teede ehitamise hindasid vähendada mitu korda ja finants tuleks nende käest, kes teid kasutavad ehk autoomanikud. Lihtne.
@kaupo4297 Жыл бұрын
Aitäh , sain ka teadlikumaks Bitcoini osas ja äratas rohkem huvi kindlasti.
@FiZc11 ай бұрын
Filosoofiliselt tiptop. Naljakas kuidas eestikeel kaob silme ees muutudes katkiseks inglisekeeleks. Ma ise kuulan ka neid teemasi inglisekeeles alati ja eestikeeles väljendamiseks napib sõnu. Lahe, et lõpuks meil ka teemat arutatakse. Bitcoini jutt polnud nii rumal, nagu enamus fännidel, aga minumeelest ikkagi vigane. Külaline valib raha omadusi pisteliselt, et oma arvamuste raami ära mahutada. Ma arvan, et see oli Rothbard, kes kirjutas "Money is the most desirable commodity...". Külaline ka mainib lõpus usku, et küll keegi on nõus võtma ta bitcoini toidu vastu vms. Mul seda usku pole. Kuidas usku ratsionaalselt põhjendada? Raha 1 omadusi on see, et tegemist on varaga, mida inimesed tahavad. Bitcoini puhul pole aga mingit vara olemas, eksisteerib ainult sissekanne ja see on heal juhul lubadus millegi jaoks. Lubadused pole aga sittagi väärt, kui hüperinflatsioon laamendab. Kedagi ei koti, kas sa oled midagi varem tootnud ja sul bitcoini andmebaasis krediiti. Tehingud on ainult vara mingi teise vara vastu. Mis saab siis, kui keegi, putsin, hakkab meres lebavaid internetti kandvaid kaableid lõhkuma? Andmebaasid pole enam sünkroniseeritud ja mis bitcoine siis vahetatakse? Minu arust on kõige naljakam see väide, et bitcoini ei saa hävitada. Tehniliselt jah, bitcoin pole su pulgal. Pulgal on võti ja bitcoini sissekanne paljudel arvutitel. Kui sa aga võtme kaotad, siis on bitcoin kättesaamatu. Arvestades kuidas bitcoini fännid uhkustavad selle üle, et mingi hetk pole enam võimalik neid juurde luua. Kujutad nüüd ette olukorda, kus sõja või kolimiste järel jne jne suurem hulk võtmeid on kaduma läinud ja 90% bitcoinist on lihtsalt lukus, võtit kellelgi pole ligipääsuks. Mis kasu sul sellest sitast veel on? See, et kulda saab varastada on samaaegselt halb ja hea, sest kuld jääb ikkagi alles ja saab tulevikus veel kasutada. Bitcoin lõppeb mingi hetk, see on fakt.
@stout852911 ай бұрын
Jah. Täitsa lõpp ikka :D See usk, et küll keegi võtab su bitcoini vastu olukorras, kus kogu maailma rahasüsteem on kokku kukkunud, on küll pehmelt öeldes sinisilmne. Sellises olukorras pole sul enam internettigi. Kus sa seda bitcoini ülekannet veel teed ja kellele? Sellises olukorras on ainult labidas ja kahemehe ader. Aga keegi ikka võtab krüptot vastu, onjõ! Teiseks veel see, et isegi.. isegi kui keegi ikka võtab su krüptot vastu, siis mis on see hinnanguline väärtus, mitu bitcoini maksab sellises olukorras kilo kartuleid, liiter piima või jupp alumiiniumtraati? 0.0000001btc või 1000000btc? Mõlemad on võimalikud ja täpselt sama tõenäolised, ehk ette ennustamatud. Ja see ka veel, et iga btc omaniku lahkumisega siit ilmast lahkub ka tema btc, kui ta just seda ei päranda. Aga varem või hiljem, eeldatavasti ühe-kahe põlvkonna jooksul on kadunud, unustatud jne suurem osa btc pulkadest, paroolidest ja kõigest muust, mis lubas ligipääsu su walletile. Juurde neid ju luua ei saa selle levinud müüdi järgi. Mis siis edasi? 95% btc on kadunud mõnekümne aastaga ja siis on 1btc väärt veel rohkem “midagit”? Ah, see on nii jabur. Kokkuvõttes on tegemist jamaga, kust otsast ka ei vaata.
@Ch3ckm882 ай бұрын
Njah, mõtlesin vastata, aga natuke liiga palju rumalat juttu. Väga lühidalt siiski - "Bitcoin lõppeb mingi hetk, see on fakt." - ei see ei ole kohe mitte kindlasti fakt, näide faktist on 2+2=4, aga Bitcoini ja kulla saatuse otsustavad üksikute inimeste otsused ehk "human action". Kui inimesed leiavad nendes asjades väärtust, siis nende hind jätkab kasvu, kui inimesed neis väärtust enam ei leia, siis nõudlus väheneb ja sellega ka hind.
@FiZc2 ай бұрын
@Ch3ckm88 Sa eksid selles ja ei maininud kordagi põhjust mille ma välja tõin bitcoini lõpule. Kullal pole seda probleemi.