Рет қаралды 177
Від початку повномасштабної війни на тлі стресу й послаблення імунної системи кількість ревматичних захворювань зросла у декілька разів. "Твоє місто" запитало ревматологиню Центру медичних інновацій NOVO Олену Кошулінську, з якою зустрілося на новій локації Центру - просп. Чорновола, 45а, корпус 4, про те, як зберегти здоров’я суглобів, чи можна запобігти розвитку ревматичних захворювань та чому не варто вдаватися до самолікування.
Ревматолог - це фахівець, який займається діагностикою, лікуванням, профілактикою захворювань суглобів, хребта та автоімунних хвороб сполучної тканини. Та оскільки сполучна тканина є практично в усіх органах, можна лише додати, що ревматологія також охоплює захворювання кісток, внутрішніх органів, судин, серця та інших порушень, які призводять до недуг автоімунної системи..
Є більш ніж 150 ревматологічних захворювань. З чим найчастіше доводиться мати справу вам?
Найчастіше з болем у суглобах, болем у хребті. Загалом захворювання суглобів бувають різними: запальними, внаслідок зношування суглобів і такі, що не проявляються суглобовим синдромом.
Але біль у суглобах - лиш один із симптомів різних захворювань, якими займається ревматолог. Серед них:
Артрити, які поділяються на ревматоїдний, реактивний, псоріатичний, подагричний, метаболічний. Це все запальні захворювання, в яких природа виникнення різна, але лікування схоже - протизапальними препаратами.
Ревматизми проявляються внаслідок ураження стрептококовою інфекцією і дають певні ускладнення на серце.
Спондилоартрити - запальні захворювання хребта, як-от хвороба Бехтерева, хвороба Рейтера, хвороба Крона.
Ревматологи також займаються запаленням судин - системними васкулітами при запаленні великих, середніх і дрібних судин. Вони досить складні в діагностиці, тому пацієнти можуть тривалий час обстежуватись у різних лікарів, перевіряти органи й системи, поки не потраплять до ревматологів.
Крім того, ревматолог лікує остеоартрози, остеоартрити, які періодично запалюються; остеопорози, на які хворіють щораз більше людей; автоімунні ураження сполучної тканини: системний вовчак, системна склеродермія; артрози - дегенеративні захворювання суглобів; саркоїдоз легень - ревматологічна хвороба, яка вражає сполучну тканину і лімфовузли легень.
Спричиняти біль у суглобах можуть і багато інших хвороб: ендокринні, онкологічні, гематологічні. Тому за час лікування пацієнта ревматологу доводиться комунікувати з великою кількістю інших спеціалістів.
Чи вплинула війна на загострення цих недуг?
Зараз можемо констатувати, що з початку повномасштабної війни кількість псоріазів серед людей молодшого й працездатного віку збільшилася в кілька разів! Із первинними псоріатичними висипаннями, зокрема псоріатичним артритом, щораз частіше звертаються 16-18-річні, які гостро реагують на війну й повітряні тривоги. Також через стресові ситуації серед пацієнтів загострилися ревматоїдні артрити.
А через те, що люди неправильно харчуються, мало рухаються, сидячи в офісах, нечасто бувають на свіжому повітрі, на сонці, їм бракує вітаміну D, вони втрачають кальцій, і розвивається остеопороз.
Тоді це міф, що ревматичні захворювання вражають тільки людей старшого віку?
Звичайно. Ревматичні захворювання, вражають людей будь-якого віку, навіть дітей.
Артрити часто зумовлені генетичною схильністю, а ревматизм має інфекційне походження і розвивається переважно після ангіни, хронічного тонзиліту, стрептококової інфекції. До речі, дітьми займаються дитячі ревматологи або кардіоревматологи. Наприклад, досить поширеною хворобою є ювенільний ревматоїдний артрит (ЮРА). Це спадково детерміноване захворювання. Звісно, не кожна дитина може на нього захворіти, але генетична схильність тут все-таки відіграє роль.
Ця хвороба піддається ефективному лікуванню, буває, що дитина росте, і після настання пубертатного віку артрит може «затихнути» й наслідки будуть мінімальні.
А як запідозрити, розпізнати саме ревматичне захворювання?
Ревматичні захворювання можуть починатися по-різному. Зазвичай зі стрептококової інфекції. В людини тривалий час спостерігається висока температура тіла, інтоксикація. Біль у суглобах при ревматизмі нестійкий, а “летючий”, тобто виникає то в одному, то в другому суглобі, через тиждень - у третьому. Згодом ці суглоби практично не уражаються й не запалюються, але страждає інший орган - серце.
Якщо мовиться про ревматоїдний артрит, то люди часто не звертають уваги на вранішню скутість, а це вагомий фактор для передумов виникнення хвороби. Річ у тім, що запалення починається під час знерухомлення суглоба, тобто вночі, і коли вранці людина намагається підвестися з ліжка, то відчуває цю скутість, біль, їй знадобиться майже година, щоби розрухатися.
Іноді пацієнти розповідають, що такий стан відчувають тижнями, згодом їм стає легше, і вони нікуди не звертаються. Та коли біль поновлюється, стає ще гірше. Тому ігнорування суглобового болю призводить до того, що суглоби руйнуються, запалення наростає, уражаються інші суглоби.