Próbowałem projektu Bartek 0 ale to było tak dawno. Miło powspominać, tnx.
@LabFun2 жыл бұрын
Tak, to były bardzo dawne czasy gdy zacząłem tę płytkę, tylko zabrakło wtedy doświadczenia. Sklecam powoli aktualnie nadajnik Taurusa na 20m. Dopiero podstawki wlutowałem. Powoli to idzie jak się jeszcze filmuje. :)
@DjAxemanus Жыл бұрын
Oj tak popieram
@zsuiramikcilak771311 ай бұрын
Ja pamiętam doskonale i bez przesady że nie było niczego - owszem były problemy z częściami często kupowaliśmy moduły , głowice tv i rozbieraliśmy na części , kondensatory , oporniki , tranzystory , płytki - laminat czasem łączyliśmy od spodu , drucikami , a jak się miało płytki miedziane laminatowe to ścieżki malowało się lakierem , a jeszcze lepszy był biteks czyli smoła rozpuszczona w rozpuszczalnikach - dobrze trzymało i ścieżek kwas nie podgryzał , dobry też był trój chlorek żelaza . Robiło się też sporo na lampach - ech to były czasy - jak to nas cieszyło - piękne czasy krótkofalarstwa - mało kto z was to zrozumie bo to trzeba było przeżyć - ale ludzie byli lepsi dla siebie - naród trzymał się razem , a dziś ? - no cóż w dupach się przewraca a jeden drugiego w łyżce wody by utopił.
@LabFun11 ай бұрын
O biteksie nie słyszałem. Zawsze mi scieżki jadło. :D Co do ludzi, to masz 100% racji. Społeczeństwo było zpeeełnie inne. Tylko wtedy wszyscy równo "nie mieli", a bieda generalnie bardzo zbliża.
@sq6iyv Жыл бұрын
Cześć:) Pamiętam, jak 20 lat temu, tą konstrukcją zajmował się ś.p. Ziemowit SP6GB (SK 05.2011). Do każdego otworu w płytce drukowanej Ziemek dolutował krótki drucik. Dopiero do nich montował zasadniczy element (rezystor, kondensator czy inne). Układy scalone oczywiście w podstawkach. To pozwalało na swobodne przeprowadzanie eksperymentów, które dawały Ziemowitowi mnóstwo radości. Nie pamiętam dokładnie, ale to chyba na tym TRXie Ziemowit zrobił łączność QRPPP na CW potwierdzoną kartą QSL - w stopniu końcowym BF173 (?), 40mW w antenie i odpowiedziała mu stacja z HA. Aż łza mi się w oku zakręciła:) Twój inne film zachęcił mnie do wyciągnięcia z „szuflady” płytki od AVT157. Jesteś chyba pierwszą osobą u której mogę zobaczyć działający układ i która opowiada na co zwrócić uwagę podczas jego ożywiania:) Odwalasz kawał ciekawej i dobrej roboty:) Miło się ogląda Twoje filmiki, czekam na następne. Pozdrawiam, 73 de Michał SQ6IYV
@LabFun Жыл бұрын
Bardzo dziekuję. :) W kolejce są jeszcze projekty krótkofalarskie, tylko czasu ciagle nie ma. :((
@MarcinZtDk2 жыл бұрын
zapowiada się ciekawie a więc oglądam. Pozdrowienia :)
@LabFun2 жыл бұрын
Nie wiem jakie będziesz miał odczucia, jak dojdziesz do końca. :D
@MarcinZtDk2 жыл бұрын
@@LabFun no właśnie lekko się zdziwiłem, wydaje mi się że dobrze robisz pozostawiając ten projekt nie ukończonym. Roboty co nie miara a efekt nie będzie na dzisiejsze czasy zadowalający.
@LabFun2 жыл бұрын
@@MarcinZtDk No właśnie tak stwierdziłem. Lepiej przeznaczyć siły na coś nowszego.
@MarcinZtDk2 жыл бұрын
@@LabFun i tak trzymaj, czekam na kolejne filmy
@LabFun2 жыл бұрын
@@MarcinZtDk Pozdrawiam
@tomaszolejniczak17532 жыл бұрын
Super odcinek, znowu kilka pomocnych rad jak stroić filtry wejściowe.👍
@LabFun2 жыл бұрын
To taka metoda na szybko :)
@Lechoslowianin2 жыл бұрын
Kiedyś to był hit. Mój kolega niejedną noc przy takim spędził
@LabFun2 жыл бұрын
Oj tak. Cała seria Bartków jest OK. Sentyment pozostał i powstają nowe wersje z syntezami itp. No ale kiedyś, jak piszesz, to było coś.
@sylwesterkkk6682 жыл бұрын
Bardzo fajny i ciekawy odcinek Pozdrawiam oby więcej takich filmów 😀
@LabFun2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję, spokojnego wieczoru.
@szymonradioswl65002 жыл бұрын
Filtry 7x7 to naprawdę zmora, zwłaszcza rdzenie które się rozpadają. Swoją drogą film bardzo fajny. Przypomniało mi się że w szafie mam nie ukończonego "Kacpra" jak będzie czas to się nim pobawię.
@LabFun2 жыл бұрын
I nóżki, które po dotknięciu lutownicą wypływają z plastiku. :D Kacpra nie robiłem. Ja ubolewam, że nie ma w PL pełnego kitu RXa w ludzkiej cenie do zakupienia.
@szymonradioswl65002 жыл бұрын
@@LabFun Ostatnio poskładałem Skorpiona 80m To naprawdę super śmigająca zabawka.
@LabFun2 жыл бұрын
@@szymonradioswl6500 Ja bym najchętniej jakiś kit kupił, ale w sensownych cenach nic nie ma. :/
@szymonradioswl65002 жыл бұрын
@@LabFun Twórca skorpiona też ma prawie wszystkie częsci, nie trzeba kupować wszystkiego tylko to co ći brakuje. Nie trzeba szukać na aukcjach i kilka razy płacić za przesyłkę. Ja naprawdę mile wspominam budowę tego urządzenia, a i swoją drogą w użytkowaniu super radio.
@LabFun2 жыл бұрын
@@szymonradioswl6500 Wiesz, jest jeden problem. Te pchełki to nie dla mnie, pomieszam wszystkie. Przewlekane jeszcze mogę robić. :D
@drewnianyklocek37242 жыл бұрын
Zdecydowanie musi powstać odcinek o mierniku częstoiwości z Konstrukcji Krótkofalarskich dla Początkujących. Nie ukrywam, że materiał o Bartku jest w punkt! Uwielbiam takie konstrukcje. Doskonała inspiracja by wrócic do "zapomnianych projektów". Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały 👍
@LabFun2 жыл бұрын
Och, nie wiem czy warto robić taki odcinek, bo robić go od zera tylko dla filmu w dzisiejszych czasach raczej nie ma sensu. Z kolei pokazywać gotowy.....
@drewnianyklocek37242 жыл бұрын
@@LabFun jak nie miernik to może coś ciekawego z cyfrówki. Przy okazji, strojenie filtrów wejściowych pokazane idealnie. Prosto, jasno i przede wszystkim skutecznie. To bardzo wartościowy materiał. Na prawdę świetna robota 👍
@LabFun2 жыл бұрын
@@drewnianyklocek3724 Bardzo dziękuję. Szkoda, że to nie był Bartek w wersji SSB. No cóż, kiedyś tam chciałem mieć tylko jakikolwiek odbiornik.
@interbudelblag2 жыл бұрын
jeden z zaawansowanych radioamatorów mówił, że w takim wypadku szybciej będzie zacząć od początku. Najlepiej wtedy zrobić to na tzw. pająka lub na płytce metodą manhattan.
@LabFun2 жыл бұрын
Manhattan czyli?
@interbudelblag2 жыл бұрын
@@LabFun kzbin.info/www/bejne/mJ3EnXShqd15pas
@interbudelblag2 жыл бұрын
@@LabFun kzbin.info/www/bejne/Z3iWo2Sdm52fe7s
@157damianm2 жыл бұрын
super odcinek , jak na taką kontrukcje fajnie to odbiera
@LabFun2 жыл бұрын
Dziękuję. Przy obecnym zagęszczeniu stacji, DSB niestety daje w kość, ale jak się wstroić do stacji przy której nikt nie stoi, to jest na prawdę nieźle. I pomyśleć, że projekt ma jakieś 40 (?) lat.
@VALKIRADD2 жыл бұрын
Super odcinek takie konstrukcje z PRL-u są bardzo ciekawe i oryginalne mam nadzieje że kiedyś jeszcze będzie odcinek w stylu retro :)
@LabFun2 жыл бұрын
Jak mnie natchnie bo coś ciekawego zobaczę, to kto wie? :D
@pacificsun35042 жыл бұрын
Na tym schemacie są błedy ( typowe dla Janeczka) .. dzielnik rezystorowy w bazie 211 jest na odwrót ( do tego brakuje opornika 10R w emiterze --przeciwko wzbudzeniu ) . 2 to układ mocy to spora ciekawostka ( układ z wspolnym kolektorem-- wyglada jak wtórnik ale działa -- niewiele informacji jest w sieci ale warte zbadania ( np gramanowy tranzystor 2N.... wyciagał 10W na 7Mhz) Tu powinno być tak BC109 jako pre amp DRV BC211 i PA BD135 ( robiłem nadajnik na 1242 ) Tylko zamiast BD dałem IRF520.. Mocy nie pamiętam ale 5W to miminum szło ( w TRV miałem BF966 Bc211 i 60N03 to 20W latało luzem ) Ogolnie jego konstrukcje to mało komu odpalały od kopa bo tyle błedów było..
@LabFun2 жыл бұрын
To dobrze, że sobie odpuściłem nadajnik. :D :D Jakoś nie miałem serca do nadajnika DSB w dzisiejszych czasach.
@karolpozniak49252 жыл бұрын
Zastanawiam się jak Cię podpuścić żebyś zrobił Tiny SSB? ;)
@LabFun2 жыл бұрын
AVT2906? Nie lepiej coś na filtrze kwarcowym?
@karolpozniak49252 жыл бұрын
@@LabFun pewnie że lepiej, ale w Tiny się czai tyle niespodzianek.... P;
@LabFun2 жыл бұрын
@@karolpozniak4925 Domyślam się, że robisz? :D
@karolpozniak49252 жыл бұрын
@@LabFun Można powiedzieć że zrobiłem. W każdym razie odbiera. Nawet coś nadałem na sztucznym bo nie mam licencji. Ale chętnie zobaczę jak sobie poradzi z tym wynalazkiem profesjonalista
@LabFun2 жыл бұрын
@@karolpozniak4925 O Panie, profesjonalistą, to ja nie jestem. Amator najwyżej :D :D
@eppe87552 жыл бұрын
Super odcinek. Jak rozpoznawać rodzaje tych filtrów?
@LabFun2 жыл бұрын
Każdy filtr ma nadrukowany swój numer. W sieci są katalogi starych polskich filtrów 7x7 i 12x12.
@psaronimav2 жыл бұрын
Super! Ciekawy odcinek. W sumie to dobrze ,że nie uruchomiłeś nadajnika, prócz walorów edukacyjnych nadawanie w DSB dzisiaj mija się z celem, hehe ;)
@LabFun2 жыл бұрын
No właśnie, jakby to było SSB, to by można się pomęczyć. Może by ktoś jeszcze to radio użył.
@mariuszwrwrwr2082 жыл бұрын
@@LabFun tak czy siak mogłeś dokończyć to cudo i pokazać jak to działa tak dla potomnych bo mało takich filmów
@LabFun2 жыл бұрын
@@mariuszwrwrwr208 Hmm, muszę przyznać miałem za mało samozaparcia do konstrukcji DSB. :/ Nie za bardzo mi one podchodzą a tu by było jeszcze sporo roboty do uruchomienia nadajnika, a efekt mizerny.
@mariuszwrwrwr2082 жыл бұрын
To może avt2196. Lubię takie proste konstrukcje są dobre do nauki elektroniki
@psaronimav2 жыл бұрын
@@mariuszwrwrwr208 skoro kit AVT2196 jest dla Ciebie prostą konstrukcją złóż go, chętnie zobaczę jak działa.
@matid84532 жыл бұрын
no no podziwiam cie coś co ja bym robił kilka lat ty zrobiłeś w kilkanaści minnut ja zbudowałem pare radio odbiorników i o ile stacje w am jeszcze fajnie odbierały to ssb się kompletnie nie dało słuchać bo strasznie pływało i nie można było nawet oddychać tak to było nie stabilne , Lidia 80 u mnie już 3 rok czeka na uruchomienie ale niestety nie chce mi się tego cholernego scalaka szukać i diod pojemnościowych.
@LabFun2 жыл бұрын
Scalaki kupisz na aliexpress, ale zamów kilka. Diody weź kilka BB105G (z 3szt.???) równolegle. bez przesady, to stary projekt, który odleżał swoje dziesięciolecia. :D
@matid84532 жыл бұрын
@@LabFun a w Polsce coś znajdę czy nie ma szans?
@LabFun2 жыл бұрын
@@matid8453 Niestety w PL nie widzę niczego. (no chyba, że o czymś nie wiem).
@LabFun2 жыл бұрын
@@matid8453 Pojawił się w sklepie AVT KIT Stasia. Podrożał, ale to i tak taniej niż kompletować samemu. Film o uruchamianiu masz na moim kanale.
@matid84532 жыл бұрын
@@LabFun wiem mam to gówno ale strasznie fatalne jest szkoda że nie widziałem tego 3 lata temu
@lucky-9P9A22 күн бұрын
Szkoda, że nie dokończyłeś... :(
@LabFun22 күн бұрын
Nie było warto. Gdyby to był SSB, to bym pociągnął dalej.
@VALKIRADD2 жыл бұрын
Staś wrócił do AVT :)))))))
@LabFun2 жыл бұрын
Podrożał, ale przynajmniej jest. To i tak taniej niż kupować wszytko samemu.
@tramwajarz122 жыл бұрын
jak byś chciał go pozbyc ,daj znać
@LabFun2 жыл бұрын
Chcesz go jeszcze?
@tramwajarz122 жыл бұрын
@@LabFun tak
@LabFun2 жыл бұрын
@@tramwajarz12 W informacjach o kanale masz maila do mnie. Napisz mi swój adres do wysyłki. Tylko nie obiecuję kiedy wyślę, bo najpierw muszę gdzieś skołować kartonik a jeszcze obowiązki codzienne itp. więc licho wie kiedy trafię z wysyłką. :D
@tramwajarz122 жыл бұрын
@@LabFun spoko,bardzo dziekuje za odzew,to bardzo miłe
@LabFun2 жыл бұрын
@@tramwajarz12 Luzik, tylko proszę się uzbroić w cierpliwość. :) Maila dostałem.
@lulu-xf3yc2 жыл бұрын
Obecnie nasza firma promuje i poszukuje potężnych blogerów KZbin. Twój kanał jest świetny. Mamy nadzieję na współpracę z Państwem. Czy chcesz połączyć reklamy ze swoim kanałem i naliczyć odpowiednią opłatę?
@rademenes9909 Жыл бұрын
Bartek 0 byl pochodną normalnego Bartka z uproszczeniem do homodyny i był opublikowany pózniej
@LabFun Жыл бұрын
O, bardzo dziękuję, nie wiedziałem tego.
@SP9RTN2 жыл бұрын
Historycznie pierwszym opisanym "Bartkiem" był ten z Radioelektronika 4/5_1982, potem nazywany Bartek 1. archive.org/details/Re040582OCR/Re_04-05_82_OCR/page/n19/mode/2up A jeszcze wcześniej trx wykorzystujący TBA120S opisany był w Funk Amateur z 1979. Oprócz konstrukcji SP5WW był to chyba jedyny kompletny opis trx-a nadającego się dla konstruktorów-amatorów. Pozdrawiam, ciekawa seria filmów.
@LabFun2 жыл бұрын
A nie wiesz może kiedy ukazał się ten z filmu, zwany później w książce "Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących" "Bartkiem 0"? Jakoś nie znalazłem tej informacji.
@SP9RTN2 жыл бұрын
@@LabFun Dopiero w tej książce, czyli 8 lat po Bartku 1. Mój Bartek 1, sprzed 11 lat: kzbin.info/www/bejne/joGwd5Jsq8ucp9U