Ladislav Miko - Půda jako zdroj fosilní energie (Pátečníci 14.2.2020)

  Рет қаралды 8,967

LLionTV

LLionTV

Күн бұрын

Пікірлер: 21
@albart5765
@albart5765 4 жыл бұрын
velmi dobrá přednáška, DÍKY. Famosní argumentace (cca 1:29:00) , která je myslím pro pochopení naší současné kultury klíčová!
@Tomas_Motycka
@Tomas_Motycka 4 жыл бұрын
Snažíte se odkazovat na čas 1 minuta 29 vteřin, nebo 1 hodina 29 minut? Klikněte si na ten svůj odkaz.
@albart5765
@albart5765 4 жыл бұрын
@@Tomas_Motycka máte pravdu! Díky za upozornění, netušil jsem že to funguje rovkou jako odkaz. :-)
@soptiktu
@soptiktu 4 жыл бұрын
moc dobra prednaska, dekuji
@neplach
@neplach 4 жыл бұрын
To co pán přenáší jsem slyšel v podstatě před 20 lety na zemědělské fakultě. V 90letech bylo mnoho diplomových prací na "vypalování uhlíku" jak jsme tomu říkali. Jenže po roce 2000 přišli bezorebné technologie a hydroponie (to přesné dávkování). Na fakultě tedy byli lidé co přenášeli o tom, že bez humusových látek, tedy hnoje a orby se půda ničí a na druhou stranu tam byli zaprodanci co propagovali bezoreby, roundup, a hytroponii. Tehdy nám to přišlo k smíchu, ale jak říkáš pán, po vítěství pseudoeko lobby a biopaliv se to celé překlopilo do extrému.
@pavelsulc2617
@pavelsulc2617 4 жыл бұрын
Tak musím napsat opravný koment přes pro mne slabší začátek nakonec velmi zajímavá přednáška se kterou se asi nedá nesouhlasit a myslím že podobných "podružných problémů"má svět tolik že vlastně ani nepotřebuje globální oteplování aby se cítil ohrožen.
@capslex
@capslex 4 жыл бұрын
ohledně toho hromadění potravin bych řekl že to neni geneticky daný, ale že to je výchovou, já třeba takovou potřebu nikdy neměl u nás to prostě nebylo a tak nemám tuhle syslí potřebu
@IcMichal
@IcMichal 4 жыл бұрын
52:45 Půdní bakterie ale taktéž produkují CO2, není tomu tak ? Těžko bych mohl prohlašovat kolik, a jestli je to více nebo méně než… ale něco určitě.
@jindrich2485
@jindrich2485 4 жыл бұрын
Půda (živá) co jsem slyšel CO2 absorbuje. Je pro bakterie a rostliny nezbytný.
@frantisekjanecek1641
@frantisekjanecek1641 Жыл бұрын
@@jindrich2485 Půda sama o sobě nemůže pohlcovat CO2. Bakterie až na vyjímky získávají energii z organických látek.
@fistron
@fistron 4 жыл бұрын
skvela prednaska diky
@mikinohu392
@mikinohu392 11 күн бұрын
Načo sú nám prísnejšie normy , keď aj tak je snaha nahrádzať Európsku produkciu dovozom z krajín z odlišnými normami ? 😮
@lbenda
@lbenda 4 жыл бұрын
Problém v ideologii započítávání externalit, je cherry picking. Líbí se nám CO2 lodě, vyberem, nelíbí se nám CO2 traktoru v ČR, který musí kvůli tomu objíždět pole pětkčát častěji, tak ho nezapočtem. A přitom chybí úvaha. Proč je levnější vyprodukovat ve Španělsku a dovést do ČR? Vždyť na naftu spálenou na polích v ČR se neplatí spotřební daň, kdežto na tu v kamionu se platí. Zatím co CO2 náklaďáku je zpoplatněno cca 12 korunami na litr, tak CO2 traktoru v ČR na poli není. A přesto se to nevyplatí. Není snad pravda, že tam kde se v ČR nic nepjestuje se půda vrací do stavu B a časem i třeba A? Vždyť to, že nemusím na půdě nic pěstovat a brát živiny, to z úvodu přednášky pan Ladislav tak preferoval. A super, brambory vypěstujem v písku, kde humus není, nedevastujeme naši hlínu, naši necháváme ať se přirozeně z regeneruje. A hle najedou vadi to, že musíme bramvory převést a je problém v tom, že někdo v ČR přijde o práci na poli, to že ji dostal Egypťna je už zase ignoruje.
@vladimirtodt6460
@vladimirtodt6460 4 жыл бұрын
Země uživí klidně i 20 miliard lidí, ale většina pak bude žít jako v koncentráku za války. Nebo třeba max 4 - 5 miliard lidí a ti budou žít svobodně. Toto časem půjde na přetřes více a více. Když na některých kontinentech se počítá za pár desítek let s nárůstem populace na 3 -4 násobek, bez řešení, tak tam se jen bude čekat na celkovou ekologickou katastrofu. Nelze zvyšovat počet lidí, když energeticko/materiální zdroje jsou omezené a "marťani" nám materiály a jídlo vozit z venčí a si nebudou, ale možná na to někdo v tichosti spoléhá. :O Krásným testem lidí v menším rozsahu za této situace je třeba minulost izolovaného Velikonočního ostrova a v jakém stavu byla nakonec tamní populace, když je objevili mořeplavci. Tedy řešením bude zvýšit na toto dotace, aby se nezvedli ceny potravin, a tedy zvýšíme daně pro ty co pracují nebo to budeme platit větším množství tištění nekrytých peněz, což ožebračí zpětně zase populaci. Hmmm. Opět bludný kruh celkově - čím více lidí, tím hůře pro ně a stále dokola až přijde překmit a šlus. Zbydou nejsilnější v kombinaci s těmi co se nejvíce o sebe postarají. Pokud se mocně narůstající lidská populace nebude řešit, tak všechny tyto přednášky jsou v konečném důsledku jen verbálním cvičením, které ani nic moc nezmění, protože zde doporučené změny nejdou provést pokud potřebujete více a více jídla pro více a více lidí a nemůžete se tak vrátit z části zpět k extenzivnějšímu zemědělství. I kdyby se z části vyřešilo plýtvání, což problém jen o něco málo oddálí. Jinak vegánství (vegantsví není vegetariánství) si doporučuji vyzkoušet pouze s plodinami, které rostou zde u nás PŘIROZENĚ, bez importu živinově vydatnějších plodin a surovin (který zvyšuje CO2! :), z jižních zemí. Počítám v to sóju. Tedy bez sóji.
@71on
@71on 4 жыл бұрын
Sója roste i v Česku, a docela běžně.
@Kwwwt
@Kwwwt 4 жыл бұрын
Jiné předpoklady hovoří že víc než 10 mld. nás nikdy nebude. Už dávno není moderní mít 5-10 dětí...
@jindrich2485
@jindrich2485 4 жыл бұрын
Populace roste, ovšem tento růst se zpomaluje a může se už na 13 miliardách zastavit. Kéž by tento obrovský potenciál lidský byl využit lépe než na vymyšlení další reklamy na věci, které nepotřebujeme.
@jaroslavfriedrich5508
@jaroslavfriedrich5508 2 жыл бұрын
Ten modrej bodyguard tam.
@albart5765
@albart5765 4 жыл бұрын
....a ještě přidám: 1:52:00 pro mě zatím nejlepší obhajoba EU ve veřejném prostoru vůbec (stran podivných regulací a pravidel unie).
@Tomas_Motycka
@Tomas_Motycka 4 жыл бұрын
Snažíte se odkazovat na čas 1 minuta 52 vteřin, nebo 1 hodina 52 minut? Klikněte si na ten svůj odkaz.
@ukazuticestu2246
@ukazuticestu2246 4 жыл бұрын
brain wash výplach
كم بصير عمركم عام ٢٠٢٥😍 #shorts #hasanandnour
00:27
hasan and nour shorts
Рет қаралды 11 МЛН
59: Ladislav Miko: Půda je živý organismus
1:02:35
2050 podcast
Рет қаралды 494
Jiří Podolský, Rozpad času - Čas není, čím se zdá
1:57:11
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 73 М.
Půda jako živý ekosystém. Dialog mezi půdou a kořenem (Ing. Jaroslav Záhora, CSc.)
59:12
Sucho - výzva ke změně hospodaření
30:53
Bioinstitut Olomouc
Рет қаралды 9 М.
Petr Scheirich - Historie navigace (Pátečníci 20.10.2017)
2:02:01
كم بصير عمركم عام ٢٠٢٥😍 #shorts #hasanandnour
00:27
hasan and nour shorts
Рет қаралды 11 МЛН