Ha szeretnéd megtanulni bármilyen helyzetben jól beállítani a fényképezőgéped, ajánlom a Fényképezőgép kezelés tudatosan online tanfolyamomat: www.fotostanfolyamok.hu/fenykepezogep-kezeles-tanfolyam/ Ha az utómunkában szeretnél jobban elmélyülni, akkor imádni fogod a Lightroom A-tól Z-ig online tanfolyamot is: www.fotostanfolyamok.hu/lightroom-tanfolyam/ 👉 Töltsd le a Tejútfotózásnál használt csekklistámat, és iratkozz fel a hírlevelemre itt 📧 tisztaegtisztafold.hu/hirlevel-feliratkozas/ Az említett weboldal, ahol az optikákat tesztelik: opticallimits.com/ Diffrakcióról nagyon jó angol írás, illusztrációkkal: www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm
Жыл бұрын
A fókuszmezőről jutott eszembe, hogy kb két évvel ezelőtt, amikor egy M50-es Canon-t használtam, (amit már leírtak, de az elektronikája a tükörreflexesekhez képest azért legalább olyan jó volt) nagyon megszerettem a focus peaking-et. Pl amikor még fotóssuliba jártam, és ékszerfotózást tartottunk sokkal könnyebb volt a focus-stacking-hez megcsinálni a képeket, mert mindig pontosan jelezte az elektronika, hogy hol van a fókusz. Mondhatni milliméterekkel tudtam "játszani". Aztán vettem egy 6DMII-t (mert ismerje meg az ember az "igazi" tükörreflexes gépeket) és hiába került többe, hiába ment fel átalakító nélkül az EF-es objektívsorozat nagyon hiányzott pár funkció, és emlékszem, amikor kerestem benne a focus peaking-et és sehol nem találtam, azon a ponton voltam, hogy basszus ez egy sok pénzért történt visszalépés volt. Azóta persze már megszoktam ezt a gépet is, de tény, hogy a MILC-ek rendelkeznek ezzel a funkcióval és nagyon jól be lehet fogni így a fókuszt, ahogy a szemkövetés is sokkal jobban működik mint egy DSLR-nél. Ugyanakkor az R sorozatnál amikor tojás alakúvá válik az elrúgott focilabda, mert sorban képezgeti pixelenként a képet a szenzor (most nem jut eszembe az angol neve a jelenségnek) azért azt mondom, hogy na, van még hova fejlődni. Köszönöm Miklós a videót, csak ha már a MILC-ek szóba kerültek, érdemesnek tartottam a focus peakinget megemlíteni, sokat segít a képek élességnek a javításában.
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia László! Valóban, a focus peaking baromi jó dolog, különösen, amikor kicsi a mélységélesség, és gyorsan akarjuk látni az egész képmezőn, hogy mi éles. Ez pont nem jutott eszembe, amikor a videót vettem fel. Viszont egy valamiben javítanálak: nem lesz tojás alakú a labda - csakis akkor, ha elektronikus zárat használsz. Ha félmechanikusat (első redőny elektronikus, második mechankius), akkor ilyen gond nincsen. De a Nikon Z9/Z8-ban már mechanikus zár sincsen, csakis elektronikus, és nem tojás alakú a laszti - szóval már ezt is megfejlődték :) Remélem a többi gyártó is elhagyja a drága redőnyzárat.
@ferencjuhasz5290 Жыл бұрын
Szia Miklós! Köszönöm a videót a tőled megszokott színvonalon. Én azzal egészíteném ki, hogy vannak olyan esetek, amikor a téma körül a szebb fotó reményében vannak sokkal közelebbi elemek is (gondolok itt például arra, hogy az előtérben fák ágai, lombozata található, mintegy bekeretezve a képet), de minden igyekezet ellenére a fényképezőgép a közeli elemekre fókuszál, a fő távolabbi téma pedig homályos marad. Ez nagyon bosszantó. Rengeteget kísérleteztem, közvetlenül csak a témára közelítettem rá, majd fokozatosan vettem vissza a zoom tartományt a fókusz megtartása mellett, de az esetek mintegy felében a fotó nem sikerült. Ha zöld növényzetről van szó az előtérben, a full frame fényképezőgép elsősorban arra fókuszál és nem a fő témára. Ha ennek megoldására van javaslatod, azt megköszönöm. Üdvözlettel: JF
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia Ferenc! Tudom, mire gondolsz - ilyenkor érdemes átváltani Pontszerű AF-be (nem Auto mezős AF-be), és pontosan oda helyezni a fókuszpontot, ahová fókuszálni akarsz. Vagy esetedben a képernyő megfelelő részére tudsz pöttyinteni, és elvileg oda kéne fókuszálni. Ha meg egyik sem működik, marad a manuális fókuszálás...
@ferencjuhasz5290 Жыл бұрын
Szia Miklós! Köszönöm a válaszod, a javaslatokkal élni fogok. Üdvözlettel: JF
@mayermiklos Жыл бұрын
@@ferencjuhasz5290 Én meg a te tippedet köszönöm a visegrádi arborétum kapcsán, ha nem mondod, nem megyünk el, ami nagy kár lett volna!
@bandras_ Жыл бұрын
Szia! Jó összefoglaló videó lett! Annyit hozzátennék, hogy pl dslr gépeknél többféle autofocus is játszik. A videóban látott 6D-nél is (én is 6D-t használok és van 70-200F4 IS optikám rá) van a középső autofocus pont ami kereszttípusú viszont az összes többi az nem, így a középső a legpontosabb mindenesetben (rossz fényviszonyok vagy egyéb hátrányos körülmények). Illetve amit az élőkép funkciónál használ kontraszt alapú fókusz az sokkal sokkal pontosabb mint amit a keresőbe kukucskálásnál használ az ember, persze lassabb is sokkal. Én pl statikus témáknál szeretem használni a kontrasztalapú fókuszt hogy mindenképpen éles legyen a kép. Illetve a 6D-be is van valami elég kezdetleges arc felismerő fókusz amit senkinek nem tudok ajánlani, mert hihetetlen lassú. Egyébként jó videó és szépen lefedi ezt a témakört. Említetted a fókusz módos videód, nem tudok abban van e szó erről, ha igen akkor sorry, tárgytalan a komment. :)
@mayermiklos Жыл бұрын
Köszönöm! Igen, a belinkelt videóban ezekről is szó van, illetve abszolút egyetértünk, hogy a régi Canon 6D-ben lévő arcfelismerés szinte használhatatlanul lassú sajnos :)
@balazsphotography_2001 Жыл бұрын
6:45 szóval akkor ez teljesen normális! 😄 Másfél hete van tulajdonomban egy 70-200 F4L és meglepett nem értettem, hogy 200mm-en miért mosódik annyira F4.-en...6.3-7.1-en már jóval szebb a helyzet azért. Hozzáteszem előtte egy 55-250-em volt szóóóval nekem ez most megváltás ígyis úgyis!😀 Függetlenül attól, hogy Crop szenzoros gépen használom. (EOS 60D)
@mayermiklos Жыл бұрын
Ugye, hogy van különbség? :) És az opticallimits szerint az újabb 70-200-aknál már nincs meg ez az élesség eltérés
@szilardnagy643 Жыл бұрын
Köszönöm a segítséget!Nagyon sokat segítettél nekem főleg,hogy most kezdtem el a fotózást egy NikonD90-essel.
@mayermiklos Жыл бұрын
Nagyon szívesen!
@ShortstopHUN Жыл бұрын
Jók voltak a váci felvételek! ;)
@mayermiklos Жыл бұрын
Köszi :)
@tiborbalogh4181 Жыл бұрын
A régebbi gépeken kevesebb fókuszpont volt, ha tág rekesszel közeli portrét készítettél, fókuszáltál, rögzítetted a fókuszt, és átkomponáltad a képet, mivel végső soron egy köríven mozogsz, ezért elmozdulhatott az élességi sík is.
@mayermiklos Жыл бұрын
Pontosan így van, a videóban is van egy rész, ahol ezt mutatom be (csak nem mondtam külön). Elsőgenerációs Canon 6D-nél ez állandó probléma is fényerős obiknál.
@tiborbalogh4181 Жыл бұрын
@@mayermiklos Bocs, akkor elkerülte a figyelmem.
@sanci121820 сағат бұрын
Av módban akartam beltérben enyhén sötét szobában a karácsonyfánál izzósor háttér világítással porté fotózni. Az automata iso 0"3 záridőt számolt ki. Kézben nem tudtam megtartani és egy totál elmosódott képet kaptam
@busntruck4515 Жыл бұрын
Vannak olyan optikák (főleg olcsó KIT cuccok) amelyekkel éles képet szinte lehetetlen készíteni. Egész egyszerűen fizikailag képtelen rá a lencse. Én ezért is szeretek vintage optikákat használni, ha már nincs több tíz ezrem drágább optikákra hobbi szinten. Persze itt nincs autofocus meg miegymás, de egy álló témánál (tájkép, csendélet) ráérek "vacakolni" a manuális fókusszal. Hobbi szintre nem fogog FF vázat és FF optikákat venni, amelyek tényleg élesek, ha 10-15Ezer forintért vannak olyan régi optikák, amelyek képesek ugyanarra egy olcsóbb vázon is.
@mayermiklos Жыл бұрын
Szerencsére az újabb kitobik már elég jók, de az tény, hogy a régiek közül akadtak csapnivalók (és a még a Sonyé is elég béna).
@peterb7365 Жыл бұрын
Köszi a videót! És ezek még csak a leg alapabb okok sajnos. A speciális esetekről még nem is volt szó. Sigma 35 mm 1.4 Art -om egy idő után rettentő pontatlan volt. A fókusz kalibráció is nagyon esetlegesen működött. Végül beszereztem hozzá egy dokkolót használtam 5000 Ft -ért, és firmware frissítés után tökéletesen helyrejött. A másik, problémásabb eset a 70-200 2.8 L IS USM II obimmal történt pár hónapja. Eleinte "csak" enyhén mosott képepek készített, aztán az egyik alkalommal kiállt "ERROR 01" Hibakóddal, és a blende 32 -es állásban ragadt, /bár sosem használtam ilyen szűk blendén/. Szerencsére a Camera KFT /ár-érték arányban/ viszonlyag jó áron teljes blende szerkezetet cserélt, azóta 2.8 -on is tűéles a teljes zoomtartományban. Persze kinek mi számít "olcsónak". Nekem munkaeszköz, így még mindig jobban jártam, mintha újat vettem volna, főleg a mai árak mellett. :)
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia, köszönöm! Mindkét eset elég durván hangzik, szerencsére ilyennel még volt dolgom :) Az különösen furcsa, ha egy obi pontossága az idővel csökken... Szerencse, hogy firmware frissítés megoldotta!
@busntruck4515 Жыл бұрын
@@mayermiklos Főleg az olcsó KIT obik katasztrófák. Elnyomsz velük 2-3ezer fotót és annyi is volt. Viheted kalibráltatni...
@silentghostgameplay24429 ай бұрын
Kedves Miklós! 5:49-nél milyen programban mutatod a lehetőségeket?
@mayermiklos9 ай бұрын
Szia, az ez a weboldal: www.cambridgeincolour.com/tutorials/diffraction-photography.htm
@barnabasbeleny5111 Жыл бұрын
Szia Miklós, lenne egy kérdésem és pedig egy EF-S objektívet rá lehet tenni valahogy egy EF (full frame) gépre. Válaszodat előre is köszönöm Barnabás Beleny
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia Barnabás! Sajnos nem - egyrészt a tükör megcsapná az obi végét, másrészt nagyon vignettálna a széleken, szóval úgy van megcsinálva, hogy ne tudd rátenni. Ebből a szempontból a Nikonnál az előny, ott ilyen gond nincs :)
@barnabasbeleny5111 Жыл бұрын
Köszi szépen a gyors választ. További szép napot
@PeetZee Жыл бұрын
Nekem sony A6000 MILC gépem van. És az a problémám hogy nincs rajta szemkövető fókusz csak arc felismerés. A kérdés az az hogyha nem ismeri fel a szemet csak az arcot és tág rekesszel fényképeznék akkor nem tudok közvetlenül a közelebbi szemre fókuszálni... igaz??? Ilyenkor kikapcsoljam az arcfelismerést inkább vagy szűkebb rekeszt állítsak?
@mayermiklos Жыл бұрын
Jó eséllyel a szem fókuszban lesz - nagyon közel és nagyon tág rekeszen kell ahhoz fotóznod, hogy a szem kikerüljön a fókusz síkjából.
@EuridikéMecserik Жыл бұрын
Szia😊Szeretnék érdeklődni, hogy egy elvégzett tanfolyamod után esetleg jár e valami tanúsítvány? Tudom nem az fog számitani, de azért jó érzés hogyha van egy ilyen is a tudás mellett. Köszönöm a válaszodat☺️
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia! Igen, többen jelezték már, hogy szeretnék, ha kapnának, így azóta ezt megcsináltuk.
@TheAttis11 Жыл бұрын
Szia Miklós! Neked hova tudok küldeni kép(ek)et??
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia! Valamelyik hírlevelemre válaszolva a legegyszerűbb. Illetve a Youtuba csatornám oldalán is van elérhetőség link.
@huncutgalus9125 Жыл бұрын
Kedves Miklós! Tanácsot vagy az általam javasolt téma egy új videóban való körbejárását kérném tőled: úgy látom, hogy a számítógépes háttérről (főleg a hardverre gondolok) eddig nem ejtettél szót. Nekem most jött el a pillanat, 1-2 hónapon belül PC-t kell vennem a fotózáshoz, de tanácstalan vagyok. Végig kéne menned azon, hogy Apple vagy Windows, laptop vagy asztali PC, képfeldolgozásra alkalmas videokártya (elsősorban áttekinteni az aktuális 3-5 legolcsóbb, de képfeldolgozásra már nagyon is alkalmas kártyát), az ezt kiszolgáló procit, memóriát stb., és nem utolsó sorban azt a 3-5 legolcsóbb, de már jó monitort, ami egy profi fotós munkájához már elég. Előre is nagyon köszi: Gergő
@mayermiklos Жыл бұрын
Köszönöm a tippet!
@Babacica2311 ай бұрын
Szia Miklós! Néztem az oldalt, amit ajánlottál, de nem mindent értek angolul...melyik az az adat, vagy táblázat, ami az obi legjobb élességét mutatja?
@mayermiklos11 ай бұрын
Szia - melyik oldalt nézted?
@supercub667 ай бұрын
Már el nézést ha kérhetnék! Én még akkor kezdtem fotózni, amikor egy celulóz tekercset kellett behúzni a gépbe, mondjuk 100 as ASA, akkor még DIN vagy ASA, nem ISO és elindultunk fotózni. A sötét kamrában derült ki, milyen élesek a képek, vagy egyáltalán lett e kép a kockán. Nekem nem mindig opció a kép élessége, tartalmilag kell egy fotónak jónak lennie, a kompozíció, kontraszt, felületek, színek összhangja, stb. Keveset, fájdalmasan keveset beszélünk már a fekete fehér fotókról, pedig pont ezek lehetnek emocionálisan sokkal vonzóbbak, mint bármilyen MILC géppel készített borotvaéles képek, amelyeknek valymi kevés mondani valójuk van.
@mayermiklos7 ай бұрын
Szerencsére az esztétika és élesség nem zárja ki egymást, és nem is függ egyik a másiktól. Ez a videó arról szólt, amikor valaki éles képet szeretne, de valamilyen technikai okból nem lesz az.
@tiborpalgindele9660 Жыл бұрын
Elmozdulhat a gép, vagy a téma, megváltozhat a gép és a téma távolsága. Ez nem csak exponálás ideje alatt, hanem a fókuszálás és az exponálás között is megtörténhet.
@tiborbalogh4181 Жыл бұрын
Igen, de erről szól a videó. Másféle életlenség lesz a két esetben. Az exponálás ideje alatt mozdul el a gép akkor az egész kép életlen. Ha az exponálás alatt a téma mozdul el, a téma lesz életlen. Ha a fókuszálás és exponálás között történik az elmozdulás akkor az élességi sík mozdul el. Ezt mondta el a videóban Milkós, és azt, hogy a fotón hogyan ismerhetők fel ezek.
@mayermiklos Жыл бұрын
Köszönöm, pontosan így van :)
@Babacica2311 ай бұрын
Szia, mi a helyszín, ahol a videó készült?
@mayermiklos11 ай бұрын
Vácon, a Liget-tónál
@TouristAarchie Жыл бұрын
Szia! Először azt hittem, Tech 2 Laci vagy :D nagyon hasonlítotok
@mayermiklos Жыл бұрын
Szia! Nem tudtam, ki az, de rágugliztam :) Bár azt anélkül is megmondtam volna, hogy nem ő vagyok 😁
@TouristAarchie Жыл бұрын
@@mayermiklos ohh nem ismerted? akkor gondolom a szorakoztato elektronika, számitástechnika, mobiltelefonok nem állnak hozzád közel? 😢
@frozenhell5286Ай бұрын
Azt halkan megjegyezném, hogy nekem volt Pentax K50-em, ami egy 2013-as belépő,, belépő középhaladó gép, de volt benne AF finomhangolás! Sőt, már a 2008-as elődjében, a K20-ban is volt.
@mayermiklosАй бұрын
Valóban, szinte az összes közép/felsőkategóriás gépben van, volt ez opció.
@lenardkurtok7551 Жыл бұрын
Fókuszkalibrálás után a türkös gépek is teljesen jók, a profi alapból kalibrál, az amatőrnek meg nem hinném hogy azonnal fél millás Mirrorless géppel kellene indítani, vagy fotózni.
@mayermiklos Жыл бұрын
Fókusz kalibrálás után tényleg jók a DSLR-ek, csak pont, hogy csomó DSLR-en nincs meg ez a funkció. És nagyon bosszantó, amikor valaki szeretne szebb fotókat készíteni, és vesz mondjuk 85 mm F/1.8-ast, de mégse tudja használni, mert melléfókuszál a gép...
@Apa-yk1kf Жыл бұрын
Szmena 8M megoldotta, nem a conan😂
@turitamasnyirbator Жыл бұрын
Kurva jó tipp egy 1.4-es obit lerekeszelni 2.8-ra! Akkor kidobtál egy kocsi árát az ablakon! Nem azért fizet többet az ember az 1.4-ért, hogy többet kapjon tőle? BTW azon a híres egynégyes objektíven olyan kromatikus aberráció van, hogy a fal adja a másikat. Te fotós szemmel ezt nem látod? Zöld/magenta eltolódás. Amúgy ha nem vagy videós, ne akarj videót csinálni, mert minden tekintetben szar, amit csinálsz. A vágás, a hang, a felépítés, úgy minden, ahogy van!
@mayermiklos Жыл бұрын
Kedves Tamás! Pontosan erről van szó a videóban: hogy ez az obi ilyen tág rekeszen ilyen hibákkal terhelt, és emiatt érdemes lerekeszelni. Ezért nagyítottam bele a képbe - hogy mindenki, Te is, láthassa a kromatikus aberrációt. Az újabb dizájnú, prémium obiknál ez már szerencsére nem jellemző. Mindannyian köszönjük, hogy megpróbáltál színvonalas kritikát megfogalmazni a videókat illetően, várjuk a továbbiakat!
@busntruck4515 Жыл бұрын
Öregem ez nagyon aljas volt! Ezer meg egy okádék videó van a YT-on, neked sikerült beleállni abba aki igényes a munkájára.
@laszlonagy792 Жыл бұрын
És jövök én a kis, olcsó helios 44-2 obimmal... xD
@kodak1005 Жыл бұрын
Helios, Pentacon, Meyer Optic Görlitz, Meopta és társai- a legjobbak. 😊 Nekem van mindenféle- mellettük Sigma Art széria is- és nagyon szeretem őket. Türelem kell hozzájuk és sok gyakorlás, és egy csodavilág nyílik ki az ember előtt. 🙂
@laszlonagy792 Жыл бұрын
@@kodak1005 abszolut kedvencem a takumarok
@kodak1005 Жыл бұрын
@@laszlonagy792 Takumar hianyzik a polcról( és még ez- az 😃)
@turitamasnyirbator Жыл бұрын
Az első mondat után felmerült kérdésem: miért nem tud egy magyar videós rendesen hangot felvenni, bazze?