Liczba Oktanowa (LO)

  Рет қаралды 4,487

MMMK-tv

MMMK-tv

Күн бұрын

Пікірлер: 63
@motoklasyczny
@motoklasyczny Жыл бұрын
Taki przekaźnik to ja rozumiem. Ekspert skromności. Przesył wiedzy w zrozumiałym tempie. Panie Jacku to jest dla mnie ogromna wiedza. Dzięki, czekam na wiecej.
@wojteksca2589
@wojteksca2589 Жыл бұрын
Super, dziękuję za udostępnienie własnej wiedzy. Pozdrawiam ze Świdnicy.
@latdgazdw9962
@latdgazdw9962 Жыл бұрын
DZIĘKI PANU DUŻO SIĘ NAUCZYŁEM.DZIĘKUJE
@jacek8122
@jacek8122 Жыл бұрын
Jak zawsze - wspaniały materiał, dziekuję.
@arekguinness2342
@arekguinness2342 Жыл бұрын
Arcyciekawy materiał tym bardziej że posiadam świeżo wyremontowaną MZ TS 250. Zaraz zanurkuję w instrukcję i zobaczę jakie paliwo przewidywał wtedy producent bo jakoś mi to umknęło. Dzięki 👍
@mototime3970
@mototime3970 Жыл бұрын
Temat na czasie to biododatki w benzynie 95 w ilosci do 10%. Omówienie jak przygotować motocykl zabytkowy czy współczesny, tak aby nadal silnik pracował poprawnie i był maksymalnie żywotny. Akurat jest zima, moje motocykle stoją. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to wiosną w klasycznych konstrukcjach zalewać paliwa premium lub benzynę 98. Obie mają zmniejszoną do 5% zawartość biododatków.
@jawacz640
@jawacz640 Жыл бұрын
Witam Pana "przekaznika" 🫢🤫😉 bardzo dobrze sie slucha 😃 ostatnio pisalem o dobrym natężeniu filmow a teraz nie nadążam obejrzeć 🤣
@EwaLaskowska-Abazej
@EwaLaskowska-Abazej Жыл бұрын
Na mechanicznym aparacie zapłonowym Fiata 125p zamontowany jest tzw. selektor oktanowy pomocny przy eksploatacji w różnych krajach europy wobec dużej ówczesnej różnorodności paliw. Polska też nie była odosobniona.
@mirekpikus613
@mirekpikus613 Жыл бұрын
Teraz po tym filmie posiadacze pojazdów klasycznych poradzimy sobie ze zbyt wysoką liczdą liczbą. Martwi mnie jednak zapowiadana od 2024r. 10% zawartość biokomponentów w benzynie. Czy to paliwo nie zniszczy silników w moich pojazdach WSK z 1965r i Żuk z silnikiem S21.
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 Жыл бұрын
Do instalacji LPG opracowano wariator kąta wyprzedzenia zaplonu. Wszyscy " znawcy" narzekaja ze LPG niszczy gnizada zaworowe a jako zabezpieczenie przed tym każą stosować lublifikację. Wiedza wśród gazowników jak walczyć z przyczynom problemu jest bliska zeru. A przyczyną jest zbyt maly kąt wyprzedzenia zaplonu w czasie pracy silnika na LPG. Dlatego opracowano wariator kąta wyprzedzenie zaplonu aby mozna bylo go zwiększyć w czasie pracy na LPG. Oszukuje ono sygnal z czujnika położenia wału korbowego. Ile samochodów z LPG ma takie urządzenie? Bardzo malo, a samochidy z LPG bez tego urządzenia sa przykładem co robi za maly kat wyprzedzenia zaplonu.
@jarekdoo
@jarekdoo Жыл бұрын
Bardzo mądry film !!!
@autobaranek
@autobaranek Жыл бұрын
Dziękuję za film
@Yansi_Nemo
@Yansi_Nemo Жыл бұрын
Nareszcie ktoś to wytłumaczył jak krowie na rowie. Miałem kiedyś Fiata 125p 1500 z właśnie płaskimi tłokami i był fabrycznie dostosowany do etyliny 86. No chyba ze inny właściciel Fiata przede mną remontując silnik zamienił na takie tłoki z tylko sobie wiadomych powodów. BTW Czytałeś że od 1 stycznia zmienia się paliwo Pb95 z E5 na E10? Jeszcze więcej alkoholu w paliwie w imię ekoterroryzmu. Ciekawe co na to starsze silniki? Tylko w paliwie Pb98 ma jeszcze zostać norma E5.
@ENESIAK
@ENESIAK Жыл бұрын
Witam, tzw. 'plaskie tloki' umozliwialy w Fiacie 125p uzytkowanie na benzynie LO 78, ktora byla wrecz 'megaenergetyczna - kaloryczna', o wiele krocej sie spalala / w stosunku do 'zoltej 94 Oktan' - stad uzywali jej nawet kierowcy 'rajdowi' [ nielegalnie ] i to w samochodach mocno sprezonych, bo jazda na bardzo wysokich obrotach silnika / eliminowala zjawisko spalania stukowego tej 78 Oktan... Najbardziej 'kaloryczne - wybuchowe' sa benzyny o najnizszej LO, wrecz 50 - 60 Oktan - dlatego przed wojna [ lata 20 / 30-ste ] istnialy nawet silniki 'IOE / SV' o sprezaniu 4,5 : 1, wlasnie na takie bardzo wybuchowe / eksplozyjne paliwa... Pozdrawiam.
@sierracosworth96
@sierracosworth96 Жыл бұрын
Ja palę oponami w piecu za darmo - nie z oszczędności, dla wyrównania ekodebilizmu.
@misow2
@misow2 Жыл бұрын
W moim samochodzie z bezpośrednim wtryskiem i miękką hybrydą jest napisane, że dla wykorzystania maksymalnych parametrów silnika jest zalecana 98. Natomiast do normalnej jazdy wystarczy 95. Stopień sprężania ma 10,5:1. Wlałem raz 98, ale nie czułem żadnych różnic. Pierwszy samochód miałem z stopniem sprężania 9:1 i nie znając się najpierw lałem 98, ale potem przeszedłem na 95. Od tej pory używałem już tylko 95, gdyż przy moim stylu jazdy taka benzyna zupełnie wystarczy.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
LO benzyny nie zależy od stylu jazdy. Nie zależy nawet zawsze i wprost od stopnia sprężania - choć jest z nim ściśle związana. Tę zależność "psuje" temperatura pracy i kształt komory spalania. Kiedy producent pisze w instrukcji, że LO 98 jest do maksymalnych parametrów to chodzi o zachowanie większej rezerwy (zapasu) względem spalania detonacyjnego. Oktany same w sobie żadnej mocy nie dodają i nie sprawią ani trochę, że silnik będzie "mocniejszy". Wyższa LO pozwala konstruktorom wycisnąć z silnika większą moc - a nie użytkownikom przez zalanie 98 zamiast 95. Mówiłem o tym w filmie.
@misow2
@misow2 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Ok. W poprzednich samochodach w instrukcji było zwykle napisane tylko, że min. 95. Nikt także z serwisu czy stacji paliw nie był mi w stanie to tak precyzyjnie wytłumaczyć. Znalazłem w zagranicznych danych, że ma jednak nieco wyższy 10,8:1. Dziękuję za poradę i pozdrawiam.
@ENESIAK
@ENESIAK Жыл бұрын
Witam, mam taka ciekawostke 'oktanowa' - ze np. wszelkie modele motocykli NSU S/OS/OSL z lat 30-stych, byly przystosowane fabrycznie do spalania benzyny 74 Oktan [ stopien sprezania 6 - 6,5 ], a np. o cale 20 lat nowszy Junak M 07 - [ pomimo stopnia sprezania 7 ], byl wg instrukcji na benzyne 'tylko' 72 Oktan, glownie ze wzgledu na bardzo duza, mocno ozebrowana glowice aluminiowa, mogaca wypromieniowac duza ilosc ciepla i nie dopuscic do przegrzania silnika nawet w czasie jazdy z wozkami bocznymi lub w terenie [ co bylo podkreslone w instrukcji obslugi Junaka ]. Czasem [ bardzo rzadko niestety ] jest to podane w roznych publikacjach - ze : ' kazdy silnik benzynowy powinien byc zasilany paliwem o jak najnizszej LO, na ktorej nie zachodzi w nim zjawisko spalania stukowego'... Chodzi o jak najkrotszy cykl spalania benzyny - zeby wlasnie sie zakonczyl maksymalnie do 10 stopni po GMP, wg Tomasza Salka - znanego z badania i rasowania zabytkowych silnikow. Pozdrawiam.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Słuszna uwaga. Nie mówiłem o tym, ale tak - nie dajemy oktanów na zapas a tylko tyle ile jest rzeczywiście niezbędne. Pozdrawiam.
@mackoGD
@mackoGD Жыл бұрын
Szczuje i szczuje tym Mamutem 😉😉
@porucznikcolumbo8295
@porucznikcolumbo8295 10 ай бұрын
Wobec tego może lać to nowe paliwo E10 do klasyka? Dla bezpieczeństwa honda GL1000, pierwszy Goldwing, rok prod 1975
@ErykMurek-qn7fq
@ErykMurek-qn7fq Жыл бұрын
👍
@zubr9471
@zubr9471 Жыл бұрын
Dobra wiedza. To samo miałem w Technikum Samochodowym.
@zygfryd2748
@zygfryd2748 Жыл бұрын
Proszę o komentarz do sytuacji, dane z Instrukcji Servisowej: Yamaha FZ6-S2 stopień sprężania 12.2:1. Dragstar 1100 (2006r na gaźniku, chyba wszystkie są na gaźniku) - stopień sprężania 8.3:1 Czyli z tabeli (19.55min filmu) z FZ-6 nic nie trzeba robić, zresztą potwierdzam bdb działa silnik na PB98. Co z Dragstarem 1100? - instr podaje 8.3:1 mam ciary ... co powinno się zrobić ? lub które będzie mniej szkodliwe 95E10 czy 98E5 ? (nie mam pojęcia czy to możliwe? i kto potrafi zmienić tu mapę zapłonu - o ile to koniecznie??). Najlepsza była by PB91 ale chyba z Indii se ściągnę. lub inaczej... jak obniżyć LO dla Dragstara o ile dobrze zrozumiałem. Druga odrębna sprawa, jest już spory ruch w poszukiwaniach i zakupach Czterochlorek ołowiu? Dla kogo i do czego to? czy to w jakiś sposób zaszkodzi dodając do Dragstara? potrzebny jest film na ten temat.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Dla silnika tej generacji - E5. A co miałby tu pomóc "czterochlorek ołowiu"?
@zygfryd2748
@zygfryd2748 Жыл бұрын
@@MMMK-tv E5 czyli 98 do Dragstara, ok. A środki typu Potasol, pytanie do czego to jest? i jak działa?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Sole sodu i potasu (Potasol) to dodatki do silników, które mają gniazda zaworowe z materiału, który przy nieobecności ołowiu szybko się wyklepuje (że tak to potocznie ujmę). To z LO czy obecnością alkoholu ma niewiele wspólnego i nic przy E10 nie pomoże.
@ENESIAK
@ENESIAK 8 ай бұрын
Witam, czy bylaby mozliwosc zredagowania wykladu w jezyku niemieckim / w wersji maksymalnie 'skroconej' ? Najistotniejsze fakty - w 'telegraficznym skrocie' ? Bo tam tez jest ogromny 'opor materii' / uzytkownikow zabytkowych sprzetow i probuje ich od roku przekonywac, ale nie chca mnie sluchac w ogole, np. : uzytkownik motocykla NSU 251 OSL, ktorego silnik [ stopien sprezania 6 ] byl skonstruowany na benzyne 74 / 75 Oktan w polowie lat 30-stych - nagle 'poszukuje mocy silnika' i tankuje dzisiejsza benzyne az 102 Oktan i bardzo sie dziwi / dlaczego silnik motocykla po kilku km jazdy ' coraz glosniej spala stukowo taka benzyne 102 Okt. / im bardziej sie rozgrzewa, tym glosniej 'spala stukowo' ?' Dopiero musialem go 'uswiadamiac' - ze to aluminiowa glowica silnika bardzo sie nagrzewa, bo silnik byl skonstruowany 'tylko na 74-75 Oktan' i po prostu klawiatura 'lomocze coraz glosniej' - bo robia sie luzy zaworowe ponad 0,5 - 1 mm... Pozdrawiam.
@MMMK-tv
@MMMK-tv 8 ай бұрын
Witam. Przede wszystkim do wyższej liczby LO należy koniecznie i bezwzględnie zwiększyć wyprzedzenie zapłonu a silnik odzyska moc i nie będzie się przegrzewał. Niestety nie znam języka Niemieckiego. Niektóre filmy robię w j. angielskim bo w języku tym przepracowałem ponad 15 lat. Pozdrawiam
@jedrek750
@jedrek750 Жыл бұрын
E10 - biododatki i ich wpływ na podzespoły motocykla, może to dobry temat na kolejny film?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Tak, racja. To jest dobry temat. Rozeznałem sprawę (śledzę od dawna), zebrałem materiały itp. Miałem robić o tym film. To jednak nie nadaje się na film jak stwierdziłem - bo tu bez wyzwisk i bluzgów się już nie obejdzie..... Za duża masa "odchodów" aby się z tym kulturalnie uporać.....
@arkadiuszkowalski4814
@arkadiuszkowalski4814 Жыл бұрын
Pamiętam w oplu corsie b był przelacznik 92/95
@jedrek750
@jedrek750 Жыл бұрын
@@MMMK-tv jednak warto zrobić, nawet z pikaniem bluzgów. Temat E10 w UK mocno odbił się na motocyklach, wycieki (przewody paliwowe, uszczelnienia w układzie itp) , , puchnące zbiorniki (baki z tworzywa) paliwa etc... U nas jest trochę lekceważony, na zasadzie - nic się nie stanie...
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
U nas wiele rzeczy jest lekceważonych bo kontekst polityczny zmusza do tego ludzi. Jak mi się nie podobają przepisy UE to jestem PiSiorem itp. Tymczasem zawsze zachęcam do protestowania przeciw wszystkiemu co nam nie pasuje na co dzień!!! Nie ważne kto też tak mówi: Braun, Kaczyński, Jabłonowski czy Bosak. Nie pasuje to protestujemy!!!
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Dlatego jeśli się wypowiem, to zostanie przypięta mi łatka PiSiora i mohera choć nie jest to wcale zgodne z prawdą. Politycznie jestem HUMANISTĄ! Każdą działalność na szkodę Człowieka uznaję za wrogą!
@mariuszstanek775
@mariuszstanek775 9 ай бұрын
Witam serdecznie.Czy znana jest Panu jakas metoda na obnizenie liczby oktanowej wspolczesnych benzyn?Kiedys w sieci widzialem tabele( zdjecie z jakiejs starej ksiazki) w ktorej dla roznych paliw byla podana liczba oktanowa.Ni wiem czy dobrze pamietam,ale benzyna ekstrakcyjna miala chyba bardzo niska liczbe oktanowa.Moje pytanie brzmi- czy mieszajac wspolczesna benzyne z benzyna ekstrakcyjna mozliwe jest zmniejszenie LO?Pozdrawiam.Posiadacz emek;)
@MMMK-tv
@MMMK-tv 9 ай бұрын
Witam. Usunięcie alkoholu z benzyny spowoduje obniżenie LO, lecz o nieznaną wartość niestety.
@ENESIAK
@ENESIAK 8 ай бұрын
Witam, benzyna ekstrakcyjna ma ok. 50 - 52 Oktan i np. jeszcze 35 lat temu byl w centrum Wroclawia na duzej stacji 'CPN' / osobny dystrybutor z benzyna ekstrakcyjna - mozna bylo tankowac 'bez kartek - kuponow' na benzyne... Mieszalismy wtedy te ekstrakcyjna 'pol / na pol' lub '2 : 3' z benzyna 'kartkowa 94' i wychodzila nam taka 'ok. 73 - 76 Oktan' - idealna do zabytkowych silnikow o niskich stopniach sprezania. W M 72 spotykalismy od konca lat 70-tych / plytki zaplonu w aparatach zaplonowych - z poszerzonymi 'fasolkami' regulacyjnymi od 3 - do 5 mm, zeby dalo sie przyspieszac zaplon do paliwa 94 Oktan o kilka mm ponad fabryczne mozliwosci przyspieszenia. Oryginalny aparat zaplonu w M 72 - mial mozliwosc maksymalnego przyspieszenia na plytce zaplonu tylko do benzyny 70 / 72 Oktan. Oryginalnie M 72 byla skonstruowana na benzyne 66 - 69 Oktan, bo miala tylko 5,5 : 1 stopien sprezania. Jak jezdzilismy w latach 70/80-tych na M 72 i K - 750, to byla jeszcze dostepna benzyna 78 Okt. i juz do niej trzeba bylo przyspieszac zaplon [ poszerzac 'fasolki' na plytce ] o ok. 1,5 - 2 mm, wtedy silniki byly bardzo 'zrywne' i malo spalaly [ prawie jak oryginalne BMW R 71 ]. Pozdrawiam.
@kotmotocyklowy
@kotmotocyklowy Жыл бұрын
A jak się ma odporność na spalanie detonacyjnie przy spalaniu przez silnik LPG? Czy bliżej mu do beznyny 95 czy 98? Wyczytałem gdzieś kiedyś że LPG można porównać do benzyny "setki" i silniki o wyższych stopniach sprężania strojone na te wyższe oktanowo paliwa, na gaz regują bardziej "naturalnie" (ponieważ LPG pod tym względem bliżej właśnie do tej 98 czy też 100). Pozdrawiam
@ENESIAK
@ENESIAK Жыл бұрын
Witam, gaz LPG ma nawet 105 - 107 Oktan i m.inn. dlatego jest o wiele mniej kaloryczny od benzyny, a wymaga wyprzedzenia zaplonu od 7 - 12 stopni wiekszego, niz do benzyny LO 98. Pozdrawiam.
@marcinkubik5378
@marcinkubik5378 Жыл бұрын
Tak sie zastanawiam na jakim paliwie mógłbym jedzić mam stopień spręrzania w silniku 2t statyczny 15:1.... a dynamiczny 8.45:1.... i zapłon ustawiony na 16 stopni za pare dni włoże silnik do ramy i trzeba bedzie poeksperymytować z oktanmi 😅😅
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć. To się weryfikuje w praktyce (jeśli hamownia nie jest dostępna). A ten zapłon to stały czy zmienny?
@marcinkubik5378
@marcinkubik5378 Жыл бұрын
Zapłon jest stały
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
To o optymalnej pracy nie ma co marzyć.
@marekpapro4897
@marekpapro4897 Жыл бұрын
Panie Jacku, nie wiedziałem , nie zdałem sobie sprawy z tą regulacja kata wyprzedzenia zapłonu, w zależności od liczby oktanowej. Co gorsza zawsze słyszałem opinie, że na paliwie o wyższej liczbie oktanowej można jeździć odwrotnie już nie. Korzystając z okazji, chciałem zapytać, czy będę mógł jeździć moim v strom 1 generacji na paliwie e10, które ma się pojawić na polskich stacjach od stycznia chyba . Czy może tankować paliwo 98 ? Wiem, że to inny temat , ale sam już nie wiem :) Może do Suzuki trzeba będzie napisać , bo w internecie nie ma info na ten temat pozdrawiam
@rafii7458
@rafii7458 Жыл бұрын
Też mnie to zaczęło zastanawiać , teraz układy elektroniczne i platynek nie ma a jak spaprają 95 hmm?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Moi Drodzy - nie spodziewajcie się ułatwień. Walka z motoryzacją trwa w najlepsze. Będzie tylko gorzej....
@KrzysztofWaga-bm1ep
@KrzysztofWaga-bm1ep Жыл бұрын
Witam ja zwykle rzetelny materiał. Szacunek dla takich ludzi.
@kaczmpx
@kaczmpx Жыл бұрын
@@MMMK-tv Pełna zgoda! Od stycznia paliwa E10 to nowy standard, a dotychczasowe E5 będzie dodatkowo płatnym luksusem. Nowe paliwa to też ciekawy temat. Kolejny świetny materiał - gratulacje!!
@rafii7458
@rafii7458 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Pseudoekologiczna mafia chce nam wszystko odebrać , niestety
@diodadioda
@diodadioda Жыл бұрын
czyli jak dolewać benzyny do ogniska to tylko 98 oktan :)
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Tak. Za to do polewania starych opon można spokojnie używać E10 ;)
@diodadioda
@diodadioda Жыл бұрын
@@MMMK-tv w chmurze odpady trzyma zakład magazynujący odpady w Zgierzu. W UE jeszcze nie znają tej technologii.
@LHITS350
@LHITS350 Жыл бұрын
Posze oglądajac. Wielu ludzi mysli ze im wiecej oktanow tym wieksza moc. I ze 98 jest sucha. No niestety bez korekty zaplonu nic sie nie uzyska wrecz przeciwnie. Paliwo wysokooktanowe spala sue wolniej mniej wybuchowo. Dlatego musi byc zaplon przyspieszony. Wstarych autavh do tego slużyly selektory oktanowe aby zwiekszac lub zmniejszac kat wyprzedzenia zależnie od paliwa jakie sie tankowało. Wysokooktanowe paliwo umożkiwia stpsowanie wyzszego st sprezania. Vo za tym idzie dopierp wyższa sprawnisc silnika. Dla mnie nie da sie pomylić stuku z zaworami. Przy spalaniu stukowym spada moc i to znacznie. Bo detonacja nastepuje w gmp. A walczyłem z tym lata temu w maluchu. St sprez wynosil prawie 14-1 . Atuki byly tylko w komorze o ostrych krawedziach. Przy starej glowicy bardziej połkolistej stuków nie bylo.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Właśnie to wszystko powiedziałem w filmie ;)
@LHITS350
@LHITS350 Жыл бұрын
Dop teraz slucham dalej. 😊 Dlatego Żuk z silnikiem s21 na be zynie 95 miał wyprzedzony kąt zapłonu o ponad 8st od fabrycznego i chodził lepiej i palił dużo mniej już fabryka pisala. Ale tak jak mowisz mało ludzi o tym wie I wiedziało i robili tylko wg instrukcji nic poza tym.
@Johnny-vr1qj
@Johnny-vr1qj Жыл бұрын
hmm glos i stylcmowy podobn historyka wołoszynsjiego z programu sensacje xx wieku
Łańcuch w motocyklu - jak i co się zużywa?
21:31
MMMK-tv
Рет қаралды 1,5 М.
Po co mi Ceramizer  skoro mam  dobry olej?
14:08
MMMK-tv
Рет қаралды 2,6 М.
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН
Gaz do dechy
19:29
MMMK-tv
Рет қаралды 3,2 М.
Ceramizer - test preparatu CM i CM2T
16:40
MMMK-tv
Рет қаралды 2,4 М.
Szerokość opony a przyczepność
26:11
MMMK-tv
Рет қаралды 2,4 М.
Co z tymi "Chińczykami"
14:15
MMMK-tv
Рет қаралды 3,4 М.
Common rail - dlaczego powstał i co daje?
9:35
MMMK-tv
Рет қаралды 4,1 М.
Ceramizer w nowoczesnym silniku
11:01
MMMK-tv
Рет қаралды 1,7 М.
Budujemy Silnik Spalinowy OD ZERA! (PART 1/2)
50:43
Doktor Pablo
Рет қаралды 204 М.
Dlaczego audiofile wierzą w cuda?
26:47
Ton składowy
Рет қаралды 72 М.
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН