Mega przyjemnie się Ciebie słucha, właśnie wracam z powrotem do programowania i to dzięki Tobie! ♥️
@Herlrzax5 жыл бұрын
Dzięki za cenne informacje! Na Twoje filmy warto czekać.
@warrior90965 жыл бұрын
Nie samym programowaniem człowiek żyje, zacny odcineczek, bardzo fajnie to wygląda w Netguru i poopowiadaj więcej czasami :)
@chesterxp5084 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, szczególnie że niedługo ma rozmowy roczne i musze się przygotować wiec parę punktów wykorzystam. Dzięki wielkie. No i oczywiście ….. majonez …. the Best, takie wstawki są najlepsze :)
@Kashello5 жыл бұрын
Proste i genialne : )
@thehexsagon26x695 жыл бұрын
Z chęcią bym jeszcze więcej posłuchał o tych wykładach, typach osobowości i różnych podejściach w pracy z ludźmi
@Tysian5 жыл бұрын
Kurde, chętnie posłuchałbym serii podcastów z Tobą :)
@mikoajpaczkowski85525 жыл бұрын
zacny to i sprawiedliwy odcinek!
@vodkiee5 жыл бұрын
Nie myślałeś czasem żeby wrzucać takie pogadanki w formie podcastu na Spotify czy inne platformy?
@oskarkowalow84775 жыл бұрын
Dobry pomysł!
@helloroman5 жыл бұрын
Myslalem, tylko to jednak musialbym troche inaczej montowac. Plus mam wrazenie ze podcasty lubia mimo wszystko dwa glosy.
@RadgarPL5 жыл бұрын
@@helloroman Mogę ci się dograć ;) Tylko musze najpierw zgromadzić wiecej wiedzy niz to co mam :D
@GIOVANNIDZIADZIA95 жыл бұрын
@@helloroman Spotykałem się z różnymi formami i niektóre singlowe były topowymi w notowaniach popularności, więc nie patrz tymi kryteriami. Innymi słowy - też chętnie bym Cię słuchał w podcastach (zwłaszcza, że jest to moja ulubiona forma chłonięcia treści - na wideo często nie mam sposobności patrzeć, a słuchać można prawie wszędzie).
@rghbv5 жыл бұрын
@@helloroman zdecydowanie podcast to od dwóch do czterech osób ale najlepiej 2/3 osoby. ale tego typu tematy około programowania w formie podcastu od Ciebie to bym słuchał.
@piotrzajas90145 жыл бұрын
Hejo! Małe pytanie - zna ktoś jakąś wtyczkę do vscode która pozwoli mi pisać składnią z sass ( bez {} i ; ) zamiast tą z scss?
@helloroman5 жыл бұрын
Pro tip - pisz w SCSS a nie w SASS ;)
@piotrzajas90145 жыл бұрын
@@helloroman To wiem, po prostu chciałem zrezygnować z nawiasów i średników. Dzięki ;)
@edyta89485 жыл бұрын
Wydaje mi się, że takie tematy odcinków trochę zmniejszają strach przyszłych juniorów co do tego jak wszystko wygląda :D
@helloroman5 жыл бұрын
No to mega ♥️ bo faktycznie nie ma się czego bać
@jakub69565 жыл бұрын
Hej bardzo ciekawy odcinek! Pytanie jak przekonałeś swoich kolegów do 1 on 1 raz na tydzień? Czy mieli możliwość wyboru częstotliwości spotkań. Bardzo często ludzie uważają, że tego typu spotkania są bezwartościowe, a na pewno w częstotliwości raz na tydzień. Nie zawsze jest o czym gadać ponieważ ten czas można spożytkować np. na prace projektowe lub samorozwój.
@helloroman5 жыл бұрын
Generalnie stosuje prostą zasadę "nic na siłę". Jesli ktos mi pisze ze nie za bardzo ma o czym gadac to nie zdzwaniamy się. Ale dzieje sie tak dosc rzadko. Zazwyczaj nawet 5 minut ale zawsze jest cos do przegadania.
@jakub69565 жыл бұрын
@@helloroman Dzięki, mam podobne podejście do tematu. Sztywne procesy na dłuższą metę obniżają kreatywność i zaangażowanie ludzi.
@Kapajak5 жыл бұрын
99% oglądających poleca ten film!
@dymcio199225 жыл бұрын
Roman mógłbyś zrobić odcinek wyjaśniający call apply bind ?
@michadziubich79034 жыл бұрын
Zajebisty odcinek, a jak wygląda kwestia samych rekrutacji nowych osób do firmy też bierzesz w nich udział? Czy taka rozmowa tez przebiega zdalnie czy pojawiasz się wtedy w biurze? A Np jak jeszcze wygląda kwestia onboarding nowych osób z zewnątrz, które dostajesz do zespołu? Fajnie to brzmi u was aż by się chciało dołączyć.
@pawejadach26405 жыл бұрын
Jak wyglądało przykładowe "półroczne zadanie" które musisz spełnić aby dostać podwyzke?
@helloroman5 жыл бұрын
Nie ma czegoś takiego - chodzi o całościowy feedback od Twojego teamu, czasami od klienta, a także cele które należy osiągnąć (przykładowe cele podaje w odcinku). Kryteria podwyżki są bradzo klarowne i ustalane z góry, tak żeby nie było potem „eee, jednak nic nie dostajesz”.
@ushka15 жыл бұрын
Hej Roman, masz może w planach zrobić odcinek o Sass modules? Jakiś czas temu wspominałeś, że używasz go podczas tworzenia projektów i zainteresował mnie ten temat. Pozdrowionka ^^
@synapps.filip.gorczynski5 жыл бұрын
A obecna fryzura bardzo pomaga pytać ludzi, czy mają jakiś problem? :) Ostatnio też zagłębiałem się w kwestie "leadowania" i to jednak nie jest dla każdego. Oczywiście nawet pomijając aspekt umiejętności technicznych. Z innej beczki, czy jako lider zespołu wykorzystujesz jakieś konkretne techniki ustalania i realizowania celów? Dość ciekawie o tym opowiadają książki "jednominutowego managera". Fajna jest też książka Deadline" Toma DeMarco, chociaż nie stricte związana z byciem liderem w teamie.
@filiphubertsuwik82094 жыл бұрын
„bi-weekly” = „fortnightly” w JuKej. Nazywa się to od „fēowertyne niht”. Czternaście nocy. Kurki są dwa, osobno do zimnej i ciepłej więc bi-weekly też nie może być...
@paweporeba24655 жыл бұрын
Mogę prosić o radę? Za 1,5 roku kończę technikum informatyczne, o maturę się nie boję, wiem, że w przyszłości chcę zostać programistą. Raczej bez problemu dostałbym się na większość polskich uczelni, ale pytanie, czy jest sens? Czy nie lepiej będzie dla mnie od razu spróbować znaleźć pracę po technikum jako programista? Oraz czy w ogóle jest szansa, że pracę dostanę, bez doświadczenia i studiów?
@undefined__5 жыл бұрын
Przede wszystkim ogarnij dobre, ciekawe projekty, fajne portfolio i umiejętność obsługi gita. Nie musisz mieć studiów, żeby pracować (polecam pierwsze odcinki Romana), a studia zawsze można zrobić zaocznie, szczególnie po technikum. Bez stresu
@spietrza5 жыл бұрын
Jeśli zwinnie pracujecie to gdzie Ty jako Lider w organizacji sie znajdujesz ?
@helloroman5 жыл бұрын
W jakim sensie? Możesz rozwinąć pytanie?
@spietrza5 жыл бұрын
@@helloroman pracujecie w metodyce zwinnej wiec gdzie się pozycjonujesz ? Dlaczego BDD interesuje lidera, czy jestes PO ?
@helloroman5 жыл бұрын
1. W projekcie jestem developerem takim jak każdy inny - moją pracę organizują tam PM + klient z reguły. To tutaj działamy w SCRUM, o który pytasz. 2. W presales (business development) jestem sobie sterem i okrętem tak naprawdę, działamy tam w wyspecjalizowanym zespole niezależnym od żadnej innej struktury - przez jakiś czas odpowiadałem za wszystkie sprawy dotyczące business developmentu i frontendu, więc działałem na tym polu mocno jako lider/menadżer organizując też pracę innych ludzi - wiadomo, że nie byłem w stanie być na wszystkich rozmowach ze wszystkimi klientami. 3. Jako lider frontendowców tak jak mówiłem nie działam z nimi w jednym projekcie - nie na tym polega mój leadership. Ten aspekt dokładnie wytłumaczyłem w odcinku.
@felipepl46375 жыл бұрын
Roman mam strasznie ważne pytanie do Ciebie, bo w tym roku muszę wybrać szkołę średnią(Łódź) i nie wiem jaki kierunek wybrać aby później zajmować się programowaniem. Ogólnie interesuje się informatyką, nowoczesną technologią i podoba mi się zawód programisty(kusi też pieniądz Ale to tylko dodatek do pasji). Jaką drogę kształcenia mam wybrać? Technik informatyk? Mat-fiz? Co jeszcze? Jakie studia po tym? Jakie kursy?
@helloroman5 жыл бұрын
Żadna szkoła nie przygotuje Cie do tego w sensowny sposób, ani nie zagwarantuje Ci kariery. Jak sam nie ogarniesz tematu to zapomnij o programowaniu. Ja byłem w LO na kierunku WOS-historia.
@felipepl46375 жыл бұрын
@@helloroman A technik informatyk ma sens?
@helloroman5 жыл бұрын
@@felipepl4637 xD Przeczytałeś w ogóle mój komentarz?
@felipepl46375 жыл бұрын
@@helloroman jeszcze raz przeczytałem początek😄
@meyken15 жыл бұрын
developerzy lubią pinionżki :)
@pawejadach26405 жыл бұрын
Pojsc na rekrutacje i zobaczyc Romana wsrod rekruterów - masakra :D
@mtyrio5 жыл бұрын
80 front-endów na open space? Stary nie dziwię Ci się, że tam nie siedzisz xD
@helloroman5 жыл бұрын
No gdzie, przecież mamy biura chyba w 9 miastach (tyle naliczyłem xD) + część zdalnie. Byśmy się nie pomieścili w jednym miejscu 😂
@j3bb9z5 жыл бұрын
Kto u Was sformalizował te spotkania (o3, f2f, biweekly)? To Wasze pomysły, czy inspirowaliście się innymi firmami? Jakieś konsultacje zewnętrzne? Szkolenia? Jak wprowadzać takie rzeczy w rozwijającej się firmie IT? Czyja to rola - działu HR? Co jeśli ten dział jest "słaby"? Zatrudniać odpowiednich ludzi w HR? Gdzie szukać wiedzy na te tematy? Mam milion pytań. ;)
@helloroman5 жыл бұрын
To powstało tak dawno że nawet nie wiem kto pierwszy zaczął. Ale generalnie nie jest tak, że ktoś nam to narzuca - bardziej to są po prostu sprawdzone metody współpracy, które dają nam poczucie, że nie tracimy kontaktu mimo pracy zdalnej. Wiem, że część naszej ekipy współpracuje z czymś co się nazywa remote-how - ja za bardzo w temacie nie jestem, ale to jest chyba taka akademia online, która uczy firmy jak tworzyć kulturę pracy zdalnej.
@j3bb9z5 жыл бұрын
@@helloroman Dzięki za odpowiedź. Standardowo, chyba w większości firm działa Zasada Petera. Naturalnie, chciałbym tego uniknąć, ale oddolnie nie jest łatwo wywrzeć wpływ na całą organizację. ;)
@Bocianek985 жыл бұрын
Siema Hello roman korzystales kiedys w swojej karierze z pl.spoj.com/problems/latwe/sort=0,start=0 ?