děkuji za podařené video - je hezky edukativní, krásný pohled na bezmotorové létání pro mě, jako laika, jenž se rád nechá poučit
@viktoradam3195 Жыл бұрын
Asi takto si představuji pěkné a zároveň odborné video. Díky moc a držím palce!
@Dzordzikk3 жыл бұрын
Skvělé video vysvětlující základy. A super záběry ze vzduchu. Pozdravujte Kláru, snad se u vás letos zase na chvíli objevím.
@rackystudios95553 жыл бұрын
díky. Od koho? Podle nicku mě jméno nenapadá :D
@Dzordzikk3 жыл бұрын
@@rackystudios9555 Nápověda, podívej se na moje videa :-) Jirka Chvátal
@jaroslavpospisil39347 жыл бұрын
Nádherné video-opravdu moc povedené. Děkuji !
@mikecapson18452 жыл бұрын
Jak moc je prosím běžné že musíte nouzově přistát kvuli nedostatku upliftů? a jak se řeší odtah zpět na letiště? :D
@bejbinaandrobin24455 жыл бұрын
Za půl roku si budu dělat pilotní průkaz na větroně určitě si budu pouštět tohle video 🤩
@tom27325 жыл бұрын
Tak jak to jde? Kde to děláš?
@Medvidek765 жыл бұрын
Pěkný :-)
@alien-so21062 жыл бұрын
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je možné s kluzákem uletět nějakých 220km, když počítáme s ztrácením výšky a ne vždy se musí podařit chytit proud na horu? Co by jste děla při přistání úplně jinde než na naplánovaném konci? Předem děkuji za odpověď
@rackystudios95552 жыл бұрын
V takovém případě se provádí nouzové přistání do pole. Zní to děsivě, ale ve skutečnosti je to naprosto běžné a při správném provedení při tom nehrozí vyšší riziko než při přistání na letiště. Součástí výcviku na kluzáky je i schopnost rozeznávat jednotlivá pole z relativně vysoké výšky a dopředu tak určit, které pole je pro pilota bezpečné na přistání a které nikoliv. Ideální jsou louky strniště a pole v čerstvém stádiu zasetí. Dále oraniště, pšenice, ječmen a pár dalších už představují riziko na drobné poškození letadla (např. poškrábaný lak). Nakonec jsou tady plochy, které jsou vyloženě nebezpečné pro přistání. Řepka, kukuřice, lesy, vodní plochy a jakýkoliv strmý terén. Na těchto plochách už může dojít ke kompletnímu zničení letadla a ublížení na zdraví pilota. Další riziko představují dráty vysokého napětí protože z větší výšky je velmi obtížné je hledat. Po přistání do pole se pro letadlo jede autem s vlekem. Letadlo se na poli rozloží do vleku a po silnici se odveze zpátky na letiště (těchto vleků si můžete velmi jednoduše všimnout na silnici. Zpravidla se jedná o velmi malý ale dlouhý krytý vlek). Osobně jsem už 3x přistál do pole a vždy bez problému. S tím se pojí takový zvyk mezi piloty. Pilot následně zve ty co pro něj přijeli na večeři, nebo jiným způsobem jim poděkuje.
@alien-so21062 жыл бұрын
@@rackystudios9555 Dobře, moc děkuji za pro mě pochopitelnou a obsáhlou odpověď.
@davidzaruba95013 жыл бұрын
Dobrý den, mohl bych se zeptat jaké jsou podmínky pro užívání nouzoveho padáku v kluzáku? Musíme si udělat další výcvik na seskoky s padákem? Rád bych se dozvěděl více ohledně tohohle tématu. Předem děkuji za odpověď.
@ondrejbartos34513 жыл бұрын
Pokud vím, tak žádný výcvik na seskoky padákem pro létání ve větroni nepotřebuješ. Nutnost mít na sobě ve větroni padák se týká, tuším, jakéhokoliv letu s plánovanou výškou nad 300 m, prakticky tedy vždy. Instruktor tě při výcviku (pilotní průkaz SPL - kluzák) jen seznámí s postupem, jak a kdy padák použít (tj. jak odhodit překryt kabiny, jak vyskočit, jak aktivovat padák). Myslím si ale, že je dobré nějaký výcvik seskoků na padáku mít - pro případ, že by nouzová situace nastala, je dobré být připravený. Tuším, že nouzově opouštět letadlo ve výšce menší než 250 m nemá smysl, ale třeba mě někdo opraví.
@rackystudios95552 жыл бұрын
@@ondrejbartos3451 Odpověď je správná jen jí upřesním. Minimální výška pro otevření padáku je zhruba 150 metrů, takže když k tomu připočtete rozhodovací dobu pilota a čas pro opuštění kluzáku, tak při letu do 300-400 metrů nemá význam z letadla vyskakovat. Oprávnění používat padák je zahrnuta v leteckém průkazu SPL (provedením instruktáže k jeho použití). Dále je důležité zmínit proč je padák v kluzáku vlastně potřeba. Ve většině typů letadel se padáky nenosí a to od malé jednomotorové Cessny až po dopravní letadla. Důvodem je zvýšené riziko kolize s jiným letadlem. V případě letu ve stoupavém proudu s kluzákem je velmi pravděpodobné, že ve stejném stoupavém proudu poletí i jiné kluzáky. (Průměr stoupavého proudu se zhruba pohybuje okolo 200-500 m a při vysokém provozu se v takovém proudu může v jednu chvíli vyskytovat klidně 10 kluzáků). U běžného motorového létání naopak toto riziko je minimální a téměř všechny problémy, které se mohou vyskytnou lze řešit bez nutnosti letadlo opouštět na padáku.
@wachtel65522 жыл бұрын
Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké jsou podmínky pro to aby člověk mohl začít létat s kluzákem (věk, zkušenosti, vědomosti atd.) ?
@rackystudios95552 жыл бұрын
Předpisy neurčují minimální věk pro zahájení výcviku na kluzáku, ale provedení prvního samostatného letu (provádí se během výcviku a ne až po něm) lze až ve 14 letech a po dokončení výcviku lze o pilotní průkaz zažádat až v 16 letech. Kromě lásky k létání není do začátku výcviku nic zapotřebí. Součástí výcviku jsou i hodiny teorie, kde se vše potřebné naučíte. Samozřejmě to není zadarmo a ceny se mezi různými letišti mohou výrazně lišit (klidně o desítky tisíc). Lze zvolit dvě různé cesty. Letecké školy jsou zpravidla dražší, protože vždy přijdete k připravenému letadlu a nemusíte nic řešit (stejně jako autoškola). Druhou možností je aeroklub, kde výcviky bývají levnější, ale přístup k výcviku je tam naprosto odlišný. Nestačí přijít jen k letadlu a letět, ale je zapotřebí provádět veškeré činnosti, které předchází samotnému letu a i ty co následují po něm. Aeroklub je obecně komunita pilotů/žáků a jejich rodin, která společnými silami udržuje letadla a areál letiště za účelem možnosti létat. Nakonec taková moje osobní poznámka. Létání na kluzáku je velmi kolektivní sport, ke každému vzletu je zapotřebí minimálně dvou dalších lidí a zároveň je vhodné mít se s kým podělit o své zážitky z létání atd. Proto doporučuji výcvik v aeroklubu
@wachtel65522 жыл бұрын
@@rackystudios9555 děkuji za odpověď.
@rackystudios95552 жыл бұрын
@@wachtel6552 ačkoliv doporučuji výcvik v rámci aeroklubu, tak je důležité být na pozoru. Každý aeroklub funguje trochu jinak a nemusí člověku vyhovovat. Nebojte se zkusit zkusit zeptat, nebo najít aerokluby které jsou příjemnější. To co jsem psal, byl můj subjektivní názor, který jsem získal na vyhlášeném příjemném letišti. Opravdu se vyplatí najít aeroklub vyhovující vašim požadavkům i za cenu vzdálenosti. Například v našem aeroklubu létají lidé vzdálení i přes 400km od letiště.
@mates2302 Жыл бұрын
@@rackystudios9555Jak poznám ten “správný” aeroklub? Nebo spíš na co si při výběru dávat pozor a tak? 😅