Pavel Krtouš: Relativistická kauzalita a černé díry (KS ČAS 11.9.2024)

  Рет қаралды 5,200

LLionTV

LLionTV

Күн бұрын

Záznam zvané přednášky v rámci semináře Kosmologické sekce ČAS z 9. 11. 2024 na téma:
Relativistická kauzalita a černé díry.
Teorie relativity popisuje časové a prostorové vlastnosti našeho prostoročasu včetně jeho kauzální struktury. V přednášce si připomeneme lokální vlastnosti prostoročasu známé již ze Speciální teorie relativity a ukážeme si, jak se modifikují v přítomnosti gravitace popsané zakřivením prostoročasové geometrie. Tato modifikace může vést k odlišné globální kauzální struktuře - může nastat, že z některých oblastí prostoročasu nelze dosáhnout budoucí časové nekonečno. V takovém případě mluvíme o černých dírách a jejich horizontech.
Přednáší:
prof. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D. (Ústav teoretické fyziky MFF UK).
Další informace:
users.math.cas....
Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.
---
Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na KZbin během přehrávání:
Milí a vážení přátelé, KZbin kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity KZbin např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na KZbin bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud je takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. KZbin Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
Poslední poznámka:
Velký dík za každý dobrovolný příspěvek na činnost kanálu. V době rostoucích nákladů se určitě moc hodí, např. už jen na udržení techniky v chodu. Číslo účtu je 793033143/0800 a do zprávy pro příjemce prosím vložit poznámku: podpora LLionTV. Pokud tam bude uvedeno jméno nebo nějaký nickname, uvedu jej do seznamu přispěvovatelů pod tuto poznámku u každého dalšího videa. Případný kontakt je možný přes e-mail v závěrečném logu.

Пікірлер: 5
@hmmh-qq
@hmmh-qq 20 сағат бұрын
- Stále převládá neochota pozorování mezi soustavami porovnat navzájem a pak vznikají zkreslené představy. - Je důležité si uvědomit, že všechna pohybující tělesa, která mají stejný směr a rychlost, patří do jedné soustavy. - Pohyb soustavy existuje jen v přítomnosti druhé soustavy a tento pohyb pozorují soustavy vzájemně vždy stejně a nezáleží na tom, zda je pohyb inerciální nebo neinerciální. Proto v neinerciální soustavě sice působí setrvačná síla, ale jen v případě, kdy existuje i druhá soustava, pak setrvačná síla vzniká i obráceně a takto to platí i pro odstředivou sílu. Například... Raketa je sice hnána pomocí motoru (molekuly paliva), ale to jsou dvě soustavy, proto mezi nimi vznikající setrvačná síla je stejná. Raketa se pohybuje spolu s astronautem po zakřivené dráze, ale to jsou zase dvě soustavy, proto mezi nimi vznikající odstředivá síla je stejná. - Astronaut v raketě pozoruje druhou raketu, jak sice mění směr a rychlost, ale pokud to provádí pomocí motoru, tak to jsou už tři vztažné soustavy a to je třeba brát v úvahu, jinak je to podvod. - Z kterékoli soustavy se vždy pozoruje pohyb druhé soustavy a proto při počítání Lorentz transformací jsou po porovnávání všechny výsledky soustav shodné. A takhle to platí pro paradox dvojčat a i pro jakýkoli jiný relativistický případ. - Proto STR nemůže fungovat, protože Lorentz transformace je třeba počítat pro všechny soustavy stejně a pak ve výsledku žádný vzájemný rozdíl nemají. - Einstein vytvořil OTR na základě poznatku, že gravitační síla je ekvivalentní se setrvačnou silou, ale zmiňovaný problém platí i pro neinerciální soustavy. - A v Newtonově fyzice je rychlost signálu skrze fotony také omezená a proto ani v ní události nenastanou okamžitě.
@acewestlycom
@acewestlycom Күн бұрын
jeee dekuji,, a hned mam pri praci co poslouchat.
Күн бұрын
oho, kosmologicka sekce pozvala Pavla Krtouše! skvěle :) vsadím si, že Křížka, Vavryčuka a podobné výtečníky v auditoru nenajdeme :) Ale back to the basics - konečně pořádný fyzikální pohled na věc 🤗
@robertsedlak9391
@robertsedlak9391 Күн бұрын
Už během první minuty vyloučil možnost o tématu černé díry na této půdě mluvit 😂
@robertsedlak9391
@robertsedlak9391 Күн бұрын
Přesně tak 😉👍
Kvantová fyzika pomalu, ale radostně - Prof. Jiří Spousta, Ph.D.
1:12:04
Jihlavská astronomická společnost
Рет қаралды 26 М.
Magic or …? 😱 reveal video on profile 🫢
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 86 МЛН
МАИНКРАФТ В РЕАЛЬНОЙ ЖИЗНИ!🌍 @Mikecrab
00:31
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 38 МЛН
отомстил?
00:56
История одного вокалиста
Рет қаралды 6 МЛН
Kodaňská interpretace
58:01
Patrik Čermák
Рет қаралды 184 М.
Luboš Pick - Jak Se Vysmát Matfyzákovi | Večery na FF UK
1:30:23
Neurazitelný podcast - Jarda Jirák
Рет қаралды 20 М.
Leoš Ondra, Čas je jen iluze, poledne teprve
1:39:58
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 36 М.
Kvantová teorie - Lekce 1.
2:24:15
Daniel Handl
Рет қаралды 267 М.
Je kniha Genesis Historií? - Podívejte se na celý film
1:44:22
Is Genesis History?
Рет қаралды 131 М.
Petr Dvořák | Nekonečný příběh nekonečného vesmíru
2:24:21
Science & Technology Club
Рет қаралды 23 М.
Magic or …? 😱 reveal video on profile 🫢
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 86 МЛН