Logistyka na polach bitew II wojny światowej

  Рет қаралды 150,390

Podcast Wojenne Historie

Podcast Wojenne Historie

Жыл бұрын

W tym odcinku rozmawiamy o tym, jak ważna była logistyka podczas drugiej wojny światowej. W jakim stopniu wpłynęła na ostateczne wyniki bitew, operacji i kampanii zaczynając od Kampanii Wrześniowej poprzez operację "Barbarossa" na walkach w Europie Zachodniej w 1944 roku kończąc.
Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Пікірлер: 280
@piotrbabkiewicz3812
@piotrbabkiewicz3812 Жыл бұрын
Gdy Polska odzyskała niepodległość tabor kolejowy PKP był wielką mozaiką wielu typów lokomotyw przejętych po zaborcach. Wiele z nich było bardzo starych, przestarzałych i mocno zużytych. Szybko oceniano że aby byli czym jeździć w ciągu 10 lat trzeba zakupić 2600 parowozów, aby zaoszczędzić uznano że Polska musi uruchomić produkcję lokomotyw. Po pierwszej wojnie światowej tory kolejowe w Polsce były w tragicznym stanie zniszczone przez logistykę Niemiecką. W dodatku były też tory szerokie 1524 mm. Potrzebny był parowóz który mógł poruszać się po torach gdzie maksymalny nacisk osi był mały oraz aby było go można eksploatować również na szerokim torze. Wacław Łopuszański doświadczony konstruktor lokomotyw kolei Rosyjskich zaprojektował parowóz Ty 23 który był bardzo udany. Nic dziwnego jego poprzednie dzieło Rosyjski parowóz serii E był najlepszym Rosyjskim parowozem towarowym i był koniem roboczej logistyki Rosyjskiej a potem sowieckiej w obu wojnach światowych. Parowozów było mniej ale były znacznie lepsze, w dodatku Niemcy musieli zapłacić reparacje wojenne po 1 wojnie światowej. Polska dostała za to wiele Niemieckich parowozów więc sytuacja się trochę poprawiła. Niemcy szykując się do wojny zaprojektowali parowóz serii BR 50. Szybko powstała jego wersja wojenna wprowadzona do produkcji zanim wojna się zaczeła. Nazwano je serią BR 50ÜK i składały się z 1000 części mniej oraz zamiar 3 ton metali kolorowych tylko 150 kg. Byli z nich zadowoleni do Barbarossy gdy ukazało się że na mrozie zamarzają:( Polskie zdobyczne Ty 23 ratowały logistykę bo mróz był im nie straszny. Dopiero w 1942 Niemcy wprowadzili swój koń roboczy logistyki parowóz serii BR 52 a gdy wprowadzano nieszczęsną Panterę do służby BR 42 gdy zapotrzebowanie na stal pancerną poszybowało do góry i BR 52 przestały sobie radzić aby nakarmić przemysł i front. Sowieci cenili Polskie parowozy Ty 23 i wojenne parowozy Niemieckie serii BR 52 oraz BR 42. Nasze Ty 23 tak się spodobały że zapomnieli je oddać po wojnie. A każdy parowóz który został zbudowany w Polsce na terenie zajętym przez Sowietów trafił do Sowieckiej logistyki. Po wojnie wiele Niemieckich parowozów wojennych zostało zmagazynowanych i utrzymywanych w stanie zdatnym do pracy aby mogły poruszać się po torach w Europie celem eksportu ruskiego miru na zachód. W Polsce zbudowano olbrzymią ilość węglarek które zaprojektowano tak aby mogły pracować jako platformy do przewozu czołgów. Wymiary czołgów czy bwp są ograniczone skrajnią kolejową aby czołg na wagonie mógł pokonać tunele wiadukty i mosty. A jego masa też nie może być za duża. Dopuszalny nacisk osi w Polsce to 20 ton a na głównych liniach kolejowych 22,5 tony. Masa własna platformy to 20. Amerykanie mają lepiej tam nacisk wynosi 30 ton ale linia kolejowa jest bardzo szybko niszczona. 6 osiowe wagony znów bardzo szybko niszczą tory na łukach i dlatego nie są popularne. Kolej to bardzo ważny element systemu kiedyś i dziś.
@krystiankapica810
@krystiankapica810 Жыл бұрын
Ten kanał całkowicie odmienił mój sposób myślenia o II wojnie światowej. Perełka.
@czeslawmchaqu3746
@czeslawmchaqu3746 Жыл бұрын
Do 1939 roku wszystkie pociągi towarowe przejeżdżały przez Dworzec Główny w Krakowie. Dopiero Niemcy w czasie wojny zbudowali tzw. "małą obwodnicę kolejową" która jest do dzisiaj użytkowana.
@antiquus1
@antiquus1 Жыл бұрын
@@MG-db3qu chyba to, że to przykład polskiego podejścia do logistyki w tamtym czasie.
@slavuBOG
@slavuBOG Жыл бұрын
zdecydowanie najlepszy kanał o tematyce II WŚ, szkoda że mało porównywalnej treści o I WŚ
@jakub.ur.906
@jakub.ur.906 Жыл бұрын
W końcu ktoś poruszył ten temat, bo jak słyszę, że Niemcy przegrali, bo 'generał zima' albo ,że sprzętu zabrakło to już mam dosyć. Szef logistyki niemieckiej poinformował dowództwo, że ofensywa musi się zakończyć w ciągu maksymalnie 3-4miesięcy(wojny manewrowej), bo na tyle wystarczy paliwa. Halder - szef sztabu obiecał Hitlerowi, że w 3 miesiące będzie po sprawie - dlatego Hitler się zgodził. Po upływie tego czasu wszystko stanęło a niemieccy generałowie zaczęli zwalać na Hitlera ,że to jego wina, bo nie pozwala im na dalsze prowadzenie wojny manewrowej na szeroką skalę tzn taką ,która wcześniej zapewniała im zwycięstwo. Wtedy Hitler podobno powiedział "Moi generałowie zupełnie nie rozumieją logistyki! Zapasy ropy się skończyły. Blitzkrieg się skończył. " Dlatego Hitler naciskał aby głównym celem ofensywy było południe i roponośne złoża, ale Halder jak zwykle był mądrzejszy.
@jakubkwolek9672
@jakubkwolek9672 Жыл бұрын
Dlatego Hitler wbrew generałom połowę sił, które miały zdobyć ropę z Kaukazu przeniósł pod Stalingrad, który ropy nie miał? XDDDDDDDDD
@jakub.ur.906
@jakub.ur.906 Жыл бұрын
@@jakubkwolek9672 Jedna częsć Armii Południe miała zabezpieczyć flanki wzdłuż Wołgii(którą to rzeką zaopatrywano Rosje w ropę - Stalingrad leży nad tą rzeką) druga miała przekroczyć Kaukaz i dotrzeć do złóż naftowych Baku.
@jakub.ur.906
@jakub.ur.906 Жыл бұрын
Generałowie - Halder uważali, że Rosja podda się , skapituluje tak jak Polska ,czy Francja po zajęciu stolicy i zajmowanie pól naftowych nie będzie potrzebne, bo po kapitulacji cała Rosja będzie w ich rękach, więc po co wydzielać armię do zdobycia Baku - jak można zająć wszystko od razu - przez zajęcie Moskwy. Jak bardzo się mylili każdy wie. Hitler był wściekły :)Po wojnie najłatwiej Halderowi, oraz innym generałom było zwalić winę na Hitlera - bo już nie żył, więc mogli opowiadać co im się podoba i wybielać się do woli. Halder trafił do amerykańskiej niewoli. Większość swojej wiedzy na temat działań Niemców Amerykanie posiedli i oparli na słowach Haldera właśnie.
@marcin8208
@marcin8208 Жыл бұрын
To chyba jeden z najważniejszych, najbardziej rozjaśniających sytuację odcinków👍
@marcinhon_75
@marcinhon_75 Жыл бұрын
I tego tematu oczekiwałem. Jest jeden z najważniejszych składników Systemu! 👍
@Wguy1972
@Wguy1972 Жыл бұрын
Tydzień czas zaczynać!
@marcin8208
@marcin8208 Жыл бұрын
Teraz już przynajmniej wiem,z jakich doświadczeń korzystała moja mama -zawsze się zastanawiałem,czy szykujemy się na wakacje czy do inwazji🤔
@DeckVify
@DeckVify Жыл бұрын
Hahahaha czyli to była jakaś ogólnokrajowa operacja
@tadeuszkowalczyk-br4pd
@tadeuszkowalczyk-br4pd 8 ай бұрын
Hahahaha ale śmieszne ja pierdole
@krm1190
@krm1190 5 ай бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤​@@DeckVify
@korazowsky
@korazowsky Жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że kiedyś przez przypadek do Panów trafiłem. Masa ciekawych, niekoniecznie skomplikowanych, ale kluczowych dla przebiegu wojny, tematów jak dziś to coś czego szukałem. Zresztą nawet gdybyście robili podcast jakoś inaczej, w sposób mniej mi odpowiadający, to nie da się przejść obok ogromu Panów wiedzy i łatwości jej przekazania! Dziękuję za każdy odcinek i czekam z niecierpliwością na kolejne. 💪
@losarturos
@losarturos Жыл бұрын
Jest na jutubusiu taki stary materiał o Niemcach i ich logistyce, który wszystko fajnie tłumaczy. Generał "Mróz", czyli Niemcy pod Moskwą w 1941.
@JakubLeliel
@JakubLeliel Жыл бұрын
Rzadko komentuję, więc chociaż raz muszę to napisać: wasze podcasty są świetne! Bardzo za nie dziękuję i mam nadzieję, że wsparcie dla was i wasze zasięgi będą rosły.
@piotrsurma8830
@piotrsurma8830 8 ай бұрын
Podobno (tak twierdzi AI) mamy 3 300 wagonów towarowych. Średni wiek grubo powyżej 30 lat. Czyli gorzej niż w 1939 r. Zero logistycznych brygad odtworzeniowych (budowa i naprawa lotnisk/lądowisk, mostów, linii kolejowych i energetycznych). Zabawa jest o tyle ciekawsza niż w 1939 r., gdyż w tamtym czasie połowa Polaków mieszkała na wsi. W wiejskich domach był piec chlebowy, a obok domu kurnik, chlewnia, obora, studnia i ogród często z sadem. Ci ludzie byli niemal samowystarczalni. Przy kamienicach w mieście była studnia (abisynka), gotowanie i ogrzewanie paliwem stałym. W czasie W nawet gałęziami, lub meblami. Dzisiaj atak bombami grafitowymi na linie energetyczne, to koniec wody pitnej w mieście. Koniec spłukiwania nieczystości. Koniec gotowania, prania, ogrzewania. Koniec zapasów po dwóch ,trzech dniach (lodówka). Koniec zakupów -bez oświetlenia, kas fiskalnych, lodówek, alarmów, kamer...nikt nikomu nic nie sprzeda. Sieć kolejowa od kilku dekad leży i kwiczy (wybaczcie). Tabor kolejowy, to muzeum o kilka jednostek (zer) za mały. Kiedyś były parowozy, bazujące na polskim węglu. Dzisiaj spalinówki , potrzebujące obcej ropy (bo polski rolnik jest wyłączony z produkcji bio paliw , a polski przemysł chemiczny z produkcji ropy z węgla), Mamy sporo ciężarówek, tyle tylko, że zupełnie nie nadają się na wojnę. Operowanie na pierwszej linii, to odporność p-minowa i balistyczna. To ogrzewanie (krew, osocze, żywność, ranni z hipotermią i we wstrząsie). Systemy ochrony przed bronią zabronioną np. fosforową. Ochrona przed bronią ABC. Ochrona przed bronią termobaryczną. Specjalne systemy wentylacji...wyciągarki, chrapy do brodzenia, systemy rozpraszania widma termicznego, samodzielne systemy gaśnicze (w tym kół)...i wiele, bardzo wiele innych. My od 30 lat nawet nie zaprojektowaliśmy jednej przyzwoitej ciężarówki wojskowej (a bazujemy w większości na nigdy nie modernizowanych Starach 266). Nasza zdolność budowania wydajnych mostów powietrznych jest bardziej niż iluzoryczna. Przykład - jeden kontener morski ,to ok 300-350 pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. 1000 kontenerów to odpowiednio ,między 300 000-350 000 szt. To daje poniżej 10 000 strzałów dziennie. Aby prowadzić walkę na poziomie narzuconym przez Rosję w Ukrainie (50 000 pocisków dziennie) potrzebny jest most o wydajności niemal 6 razy większej. Do tego dochodzą pociski balistyczne, manewrujące, artyleryjskie innych kalibrów, amunicja małokalibrowa, zaopatrzenie, części zamienne i tysiące innych materiałów... Polska logistyka musi to odebrać z sanktuariów (lotnisk i portów będących za linią zasięgu rażenia n-pla. Nasi dziadkowie mieli furmanki, a my jesteśmy w czarnej (...).
@yesses3481
@yesses3481 2 ай бұрын
Dupie, owszem
@michascaletta1362
@michascaletta1362 Ай бұрын
A co my szykujemy się do wojny ofensywne czy co 😂
@piotrsurma8830
@piotrsurma8830 Ай бұрын
@@michascaletta1362 Wojna defensywna musi skończyć się zwycięstwem, czyli jakie są parametry zwycięstwa w wojnie z Rosją ?! Wojna obronną oznacza kontrataki ,przełamania, pościgi. Gdzie może się cofać armia Rosji ?! Wojna defensywna oznacza potrzebę posiadania bezpiecznych portów i miejsc składowania, miejsc szkolenia i uzupełnienia rezerw - gdzie są takie porty i miejsca ? Jak długa będzie sieć logistyczna ,?
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og Жыл бұрын
Jak to mówią: "Logistyka nie jest wszystkim. Ale wszystko bez logistyki jest NICZYM".
@dominikmichalczuk625
@dominikmichalczuk625 Жыл бұрын
Logistyka to nie wszystko, ale wszystko bez logistyki to chuj.
@falconheavy5749
@falconheavy5749 Жыл бұрын
Eee tam, logistyka to chuj. Liczy się tylko produkt a nie dostawa
@jankocurny516
@jankocurny516 9 ай бұрын
Yyyy. Ale to powiedzieli już w odcinku.
@quelianart
@quelianart 9 ай бұрын
​@@falconheavy5749 2:08 🤷🏼‍♀️ trochę wypada się doedukować
@falconheavy5749
@falconheavy5749 9 ай бұрын
@@quelianart mam kolegę co jak dostał możliwość zakupu auta za pół darmo z chińskiego salonu to wracał nim przez Kazachstan
@user-pf9lj7ib3k
@user-pf9lj7ib3k Жыл бұрын
Brawo za ten odcinek Panowie, kapitalnie przedstawione. Dziękuję.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh Жыл бұрын
Mało kto zauważył że w okolicach Łodzi formujemy trzecią brygadę logistyczną, a bataliony logistyczne w dywizjach będą rozwinięte do pułków. Oczywiście jeszcze kolejna brygada logistyczna też by mam się przydała.
@seneka4545
@seneka4545 Жыл бұрын
Świetny kanał. Co do zasady obowiązkowy każdy odcinek
@Zazyr
@Zazyr 10 ай бұрын
Kapitalne te podcasty, wczoraj kanał znalazłem i z 10 już odsłuchałem.
@tadeuszhamulak1295
@tadeuszhamulak1295 Жыл бұрын
Dobry program.Widziałem na własne oczy. Pare dni przed wybuchem stanu wojennego (19 lat) rozładunek eszelonu w Borne Sulimowo.. Widok niesamowity czołgi ,wozy piechoty Urale Ził, Gaz. Rozładowali to w ciągu godziny , Czołgi , BWP obracały się na platformach i zjeżdzały na platformę ,potem bramy otwarte i w las.
@pkilan7851
@pkilan7851 Жыл бұрын
40:29 Ten fragment jest dedykowany naszym decydentom, którzy chwala się ile to kupili haubic, czolgow z Korei czy Himarsow.
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
to nie takie proste wazniejsza jest amunicja ale jesli chcesz czolgi i samoloty musisz kupic je pierwsze szkolenie pilota trwa 5lat a do dobrego poziomu 10lat ostania kwestia to do czego sie przygotowujesz czy do natarcia obrony manewrowej czy wejscia na białoruś
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
czesc logistyki masz z konfiskat. w obronie to zupelnie wystarczy. szczególnie jeśli mowa o obronie terytorialnej. jesli chcesz przeniesc walke do wroga z dala od warszawy to potrzebujesz regularnej armi i logistyki najpierw wojsko polskie musi sie obronic a do momentu kiedy trwa wojna partyzancka w rosji i wonjna na ukrainie nic ci nie grozi
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
gdyby wyslac ta haubice himarsy na ukraine, do białorusi i ludzi walczacych o wolnosc To nie tylko logistyka nie będzie potrzebna ale koszt utrzymania sprzetu i taka ilosc sprzetu. pkb polski to oficjalnie 4% na utrzymanie i zakupy poza pkb rozbite na raty
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
PS mam w d polske jestem anty polakiem nie lubie ani pisu po PoPisu parti narodowych kukiza nie przepadam za polakami generalnie polska to tempy naród który zamiast skupić sie na dobrobycie to skupia sie na walce o aborcje a ja uwielbiam zlosliwie sie z tego nabijac. zamiast szukac tego co ich laczy to szukaja co ich dzieli nie skupiaja sie na zewnetrznych zagrazeniach mozesz nawet napisac ze jestem ruskim trolem a najlepiej nazista i faszysta i nacjonalista po porstu TAK jestem PISOWCEM A TY JESTES POLAKIEM
@gromosom
@gromosom Жыл бұрын
Tak, wojna to system... A ja się cieszę że systematycznie umieszczacie nowe odcinki👍👍👍
@baca350.1
@baca350.1 Жыл бұрын
Zgadza się: to zaopatrzenie decyduje o losach wojny. Ale o tym się nie mówi. A zaopatrzenie bez gospodarki nie istnieje.
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
dlatego usa wygralo wojne w fabrykach
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
a niemcy przegrali po tym jak zbombardowaly ich bombowce usa sprawe zamknala bomba atomowa
@baca350.1
@baca350.1 Жыл бұрын
@@krystiannona7141 Nawet wybitny strateg morski Toshiro Mifune był tego zdania że wygrywają wojnę amrykańscy robotnicy na taśmach produkcyjnych.
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
@@baca350.1 A tego nie powiedział? Mitsuru Ushijima troche powalczy i będzie w defensywie
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
@@baca350.1 sporo się mówiło że w następniej wojnie tak nie będzie i trzeba się przygotować chyba mówili to i polacy i amerykanie jednak szachista putin 4d wszystkich wymiarów płaskiej ziemi dał 5 lat na szkolenie pilotów po czym aby było jasne i bez wątpliwości wypowiedział wojne NATO
@MagnusGr
@MagnusGr Жыл бұрын
To, jak ważną sprawą była logistyka, niech świadczy fakt, że w "Sztuce Wojny" Sun Tsu, co rusz jest o niej mowa, już od pierwszego rozdziału.
@dewygreen4646
@dewygreen4646 Жыл бұрын
Chevrolet G7103, konwój Red Ball Express, Francja 1944
@DawidMrokocim
@DawidMrokocim 2 ай бұрын
Jeden z moich ulubionych podcastów, słucham za każdym razem jadąc autem zamiast radia :)
@black_wolf7654
@black_wolf7654 Жыл бұрын
Logistyka to podstawa, świetny podcast 👍.
@1Maklak
@1Maklak 7 ай бұрын
Rosyjska mądrość ludowa głosi, że w kraju nie wolno budować dróg, bo jak będą drogi, to po tych drogach przyjdzie wróg.
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
wreszcie znalazlem o co mi chodzilo inny specjalista milosnik shermana mowil to samo: The most important single reason was “three thousand miles of ocean”. US tanks were sized and designed to be easily moved by rail to a port, packed into ships (remembering that roll-on roll-off ships didn’t exist, you loaded vehicles one at a time by crane), sent across the sea, where the process reversed until the tanks were disembarked at a railhead and drove to where they were needed. Heavier tanks would have been much harder to ship in anything like the numbers: one key constraint was the availability of dockyard cranes able to handle heavier loads, for instance. The calculation at the time was that you could fit five Shermans into the space two Pershings or similar needed on ship, and you could unload the Shermans more quickly, in more ports, nearer the fighting where they were needed. So, the US made the pragmatic decision that it was better to have 10,000 Shermans on the front line in Northwest Europe, than (at most) 4,000 45-ton heavies: a handful of Shermans struggled when they ran into German big cats, but the forgotten point is that thousands of Allied infantrymen lived and won their battles because they had tank support available when they needed it. The obsessive focus on “but a Sherman had a smaller gun and thinner armour than a Tiger II!” obscures the fact that the Sherman’s main job was helping the infantry take, hold and keep ground. dlatego zapewne 50 - 60 tonowe czolgi byly by np jeszcze mniej a usa i tak mialo problem z portami w europie
@krade0603
@krade0603 2 ай бұрын
Jak zwykle 👏👏👏 zacząłem od aktualności, a teraz odsłuchuję odcinki wstecz 👍
@adamkuncewicz195
@adamkuncewicz195 Жыл бұрын
Kocham Wasze podcasty. Dziękuję za miłe chwile, które spędzam słuchająć Was.
@lordsas9277
@lordsas9277 Жыл бұрын
Świetny pomysł więcej takich tematów, logistyka i może taktyka (np. wojsk pancernych) planowanie działań operacyjnych jak to wyglądało na co się zwraca uwagę. O strategi już kilka filmów niesamowitych daliście.
@wojteklabuc
@wojteklabuc Жыл бұрын
Jak zwykle doskonały odcinek. Przy okazji to czy był odcinek o tym jaki bałagan i wewnętrzne walki były u Niemców w kwestii transportu kolejowego? A jeśli nie to czy będzie można liczyć na coś o tym w przyszłości?
@bartekprzybylski1169
@bartekprzybylski1169 Жыл бұрын
Polecam zainteresowanym "Żywiąc wojnę" Świetna książka o logistyce wojennej :-)
@korazowsky
@korazowsky Жыл бұрын
O, nie znałem! Dzięki
@lukaszkaczmarzyk2318
@lukaszkaczmarzyk2318 Жыл бұрын
Standardowo zajebisty odcinek🤷‍♂️
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 Жыл бұрын
Świetny materiał. Dziękuję i pozdrawiam 😊
@pawelk3059
@pawelk3059 10 ай бұрын
Powiem tak: Jak byłem Małym chlopcem był Wołoszański, a teraz mam Historie Realna i bezwzględnie Podcast Wojenne Historie ....Was się powinno na lekcjach Historii puszczać :D
@WalczeZaNarnie
@WalczeZaNarnie 8 ай бұрын
Tak, że głupoty rozpowszechniają, co nie raz już wypunktowała IIWŚWWkolorze na fb.
@MAP1-234
@MAP1-234 6 ай бұрын
@@WalczeZaNarnie Tyle tylko, ze II WŚ w kolorze na fb również kreuje mity, a nie które mity zwalcza operując wybiórczo argumentami,(pomijając te niewygodne) pisanymi pod tezę. O tym, ze sa tam nieraz podawane nieprawdziwe informacje już nie wspomnę.
@BorysLiberal
@BorysLiberal 3 ай бұрын
Historia Realna to nie jest dobry kanał , bo powiela mity Pan Zychowicz . Ale Pan Norbert Bączyk to klasa światowa .
@wiktorwektor4276
@wiktorwektor4276 Жыл бұрын
Jak zwykle dobry material dla ludzi co interesują się historia II w ś
@arturb63
@arturb63 Жыл бұрын
Super odcinek,dzięki !!!
@ignacyaleksandrowicz5474
@ignacyaleksandrowicz5474 Жыл бұрын
Moglibyście dodawać więcej fotek np.jak HBC.nawet 3 h podcastu słuchałoby się lepiej ze zmianą tła. Materiał git.pozdrawiam
@robertkrzyzewski5433
@robertkrzyzewski5433 Жыл бұрын
Jak zwykle słuchałem z prawdziwą przyjemnością
@samandar1846
@samandar1846 Жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Dziękuję.
@daisycutter7143
@daisycutter7143 Жыл бұрын
Skoro już zahaczono o logistykę wojsk japońskich to może odcinek o Tokyo Express
@zenonniedzwiedzki7856
@zenonniedzwiedzki7856 Жыл бұрын
Bardzo dobre-super
@magtyf9899
@magtyf9899 Жыл бұрын
Wow, super odcinek. Najbardziej sobie cenię właśnie takie odcinki analitycze pokazujące obrazek z większej perspektywy
@kamilszos4860
@kamilszos4860 10 ай бұрын
Świetnie materiały 👏
@KRZYSTAK
@KRZYSTAK Жыл бұрын
co jak co ale uwielbiam wasze podcasty puszczam je sobie podczas grania albo tak o sobie
@produktyonline5590
@produktyonline5590 Жыл бұрын
Więcej takich odcinków o logistyce 👌🚀
@pawed.4831
@pawed.4831 Жыл бұрын
Dziękuję
@matp1994
@matp1994 Жыл бұрын
Trafiłem na was teraz. Zostawiam sub. Pozdrawiam cieplutko.
@jakubf6055
@jakubf6055 Жыл бұрын
Niesamowite
@pawelppn5505
@pawelppn5505 Жыл бұрын
1.bardzo ciekawy odcinek. 2. Nie zgadzam się ze armia radziecka nie byla odporna na braki logistyczne.- chyba nie dotarliście do dokumentu powszechnie znanego, a który opisywał jak Wania, jednym granatem zniszczył 5 czołgów. A potem został poproszony zeby odłożył granat z powrotem na półkę ... A takich przypadków było podobno więcej...
@vlmajkel9236
@vlmajkel9236 Жыл бұрын
Jak to zrobił? Bo raczej nie mógł go zdetonować...
@pawelppn5505
@pawelppn5505 Жыл бұрын
@@vlmajkel9236 stary, to był radziecki gieroj, takich tam wielu...
@barneydenstad2148
@barneydenstad2148 Жыл бұрын
@@pawelppn5505 prawdziwy stachanowiec, czlowiek radziecki, a zainspirowal go sam Stalin!
@konradbogacz8976
@konradbogacz8976 11 ай бұрын
​@@vlmajkel9236jak to jak, po prostu poprosił każda z załóg o pomoc w odbezpieczeniu granatu, wszyscy zginęli próbując. Tada.
@jacuswoczega9180
@jacuswoczega9180 4 ай бұрын
Byly bitwy (natarcia) podejmowane przy świadomości zbyt słabego przygotowania artyleryjskiego. Więcej soldatów miało okazję na Gieroja Krasnoj Gwiezdy
@SGREGOR1983
@SGREGOR1983 9 ай бұрын
Mam nadzieję ze ten material otworzy oczy wielu ludzia.
@hermano1959
@hermano1959 Жыл бұрын
Świetne opracowanie.....od tego powinna zaczynać się edukacja o wojnach.
@rakaspdn7722
@rakaspdn7722 Жыл бұрын
Najlepszy odcinek
@wlado6168
@wlado6168 Жыл бұрын
ciekawe i potrzebne........
@peterpan3211
@peterpan3211 Жыл бұрын
Jak zwykle bardzo dobry odcinek a Norbert już odzyskal swoj głos
@ThomasPercy
@ThomasPercy Жыл бұрын
Mój ojciec był paniewagen. Niemcy porwali go z wsi Jabłeczna nad Bugiem i porzucili pod Moskwą.
@HeilWhiteWolf
@HeilWhiteWolf Жыл бұрын
Przeżył ?
@ThomasPercy
@ThomasPercy Жыл бұрын
@@HeilWhiteWolf Tak. Wrócił z Kościuszkowcami. W 1941 miał 19 lat, był sierotą z sierocińca rozwiązanego w 1939, którą opiekowali się chłopi. Nie miał furmanki, a tym bardziej konia, więc pojechał zaprzęgiem swojego opiekuna.
@johnyj2892
@johnyj2892 Жыл бұрын
@@berson1855 To nie jest takie oczywiste może Thomas ma 100 lat. Nie tacy starzy u nas kamienice przepisywali xd
@krzysztofsokoowski5953
@krzysztofsokoowski5953 Жыл бұрын
@@ThomasPercy a w tej bajce byli smoki?
@fuzzygibon6527
@fuzzygibon6527 Жыл бұрын
@@krzysztofsokoowski5953 Ci z Podlasia to wszedzie BYLI
@nifur1
@nifur1 Жыл бұрын
Fajnie się słucha. Mimo pewnych niedociągnięć.😊
@mrmementofinis
@mrmementofinis 4 ай бұрын
Dawaj konkrety, a nie takie piti pitu...
@jarekiwan6093
@jarekiwan6093 Жыл бұрын
teraz jeszcze o jednostkach remontowych w dywizjach pancernych i lotnictwie i proszę o więcej zdjęć w temacie
@rafaschlieske8025
@rafaschlieske8025 Жыл бұрын
To jest podcast!!!
@jarekiwan6093
@jarekiwan6093 Жыл бұрын
@@rafaschlieske8025 wiem ale przyjemniej by się słuchało
@rafaschlieske8025
@rafaschlieske8025 Жыл бұрын
@@jarekiwan6093 Słuchasz oczami?
@jarekiwan6093
@jarekiwan6093 Жыл бұрын
@@rafaschlieske8025 a czy jedno przeszkadza drugiemu , jak by nie było prowadzący to historyk ma na pewno bardzo ciekawe materiały
@user-zf5jj2vs8i
@user-zf5jj2vs8i 11 ай бұрын
Logistyka, logistyka, logistyka - ten wygrywa, który lepiej sobie z nią poradzi
@kluka9
@kluka9 Жыл бұрын
Super Temat Logistyka to Warunek Wygranej !!!!
@DawidGrodek-xo2wy
@DawidGrodek-xo2wy Жыл бұрын
Dla zasięgów:)
@tomaszzur792
@tomaszzur792 Жыл бұрын
Powtórzę się - choć niektórych to nudzi do nudności: - powinno się Was włączyć do programu nauczania w szkołach. Przecież takie audycje jak ta otwierają oczy (nie mówię o swoich oczach - dla uważnego słuchacza PWH treść dzisiejszego odcinka nie była jakaś rewolucyjna). Dzięki.
@qweswqwdds
@qweswqwdds Жыл бұрын
Od razu okejka leci. Miodzio odcinek
@adamszangala4764
@adamszangala4764 Жыл бұрын
Porównanie z cysterną, która wiezie 10 l paliwa a spala 30 l - to jednak gruba przesada. Tak to nawet furmanka nie działała, choć już bliżej by jej było do takich "przepałów", jako że koń, zjadający dziennie te 15 kg paszy i biorący je z furmanki o ładowności 300 kg - po 10 dniach jazdy do celu i 10 dniach powrotu akurat zżarłby calusieńki ładunek i okazał się (on i woźnica) darmozjadem. To dlatego w wiekach sprzed epoki parowozu wyłącznie wodą wożono towary masowe na większe odległości. Inaczej, co łatwo policzyć, cena takiego powiedzmy zboża (a inna masówka była zwykle jeszcze tańsza, czyli mniej opłacalna w transporcie) cena zboża rosła w ciągu jednego dnia (czyli góra 20 km jazdy po paskudnych gruntowych drogach) o te 15/300. A konkretnie - ze 2-3 razy bardziej, bo przecież opłatę w naturze brał nie tylko koń, ale też woźnica no i właściciel wozu (ewentualnie i konia). No ale to już dygresja nie dotycząca wojny i ciężarówek - państwowych. Otóż taka ciężarówka zwykle przewoziła po ruskiej drodze do 3 ton ładunku (lepsza - jak późniejszy Studebaker bo to jednak nie były autostrady, gdzie tenże mógł i 5 ton zapakować na skrzynię a nie terenowe 2,5 tony). Spalanie Studebakera - tak około 40l/100 km. Pewnie w Rosji więcej, bo znów - podłe, nieutwardzane drogi. No ale licząc i po radzieckie "sto na sto" - wóz, który by dostarczał benzynę z Brześcia na odległy o 600 km front, tankował w beczki czy cysternę te 3000 litrów i spalał 6x100 (względnie pomnożone przez 2, licząc że wraca pusty i ten kurs jest bezproduktywny ekonomicznie). Czyli - spalono 1200 l by dostarczyć wojskom 3000-1200=1800 litrów. Przy spalaniu jak w normach podanych dla Studebakera (nie wiem, jakich dróg dotyczą) - spalono by 40% powyższej liczby, czyli niecałe 500 l a dowieziono 2500. To już lepiej wygląda. Ale nawet przy normie "sto na sto" nie jest aż jak w rakiecie kosmicznej, czyli że by gdzieś przewieźć 1 kg trzeba zużyć 3 kg. Choć wyzwanie, jak widać, potężne i o ile na te 600 km jeszcze wysłanie cysterny samochodowej ma jakiś sens, o tyle pod Moskwę (900 km od okolic Grodno-Białystok) czy pod Kazań (1600 km) następowały "efekt furmanki" czyli że cysterna wszystko co zatankowała, zużyłaby na jazdę tam i z powrotem, ani kropli paliwa nie dostarczając biednemu Wehrmachtowi.
@marcin8208
@marcin8208 Жыл бұрын
To rzeczywiście byłoby absurdalne porównanie,. gdyby owa cysterna jechała po skąpanej w wiosennym słońcu autostradzie. Tymczasem wiemy, że tak nie było, dlatego należy ją traktować metaforycznie.
@adamszangala4764
@adamszangala4764 Жыл бұрын
@@marcin8208 Jako tako to niżej policzyłem. Wychodzi, przyjmując nawet mocno niekorzystny wariant spalania jak w ruskim pojeździe cholernie ciężkim, czyli 100 l na 100 km że jednak na typowych trasach o jakich mowa, czyli max pod Moskwę, aż takie proporcje zużycia paliwa do dostarczonego ładunku nie obowiązywały. No, może gdyby czołgami wozić beczki z benzyną :) Ale na to Niemcy nie wpadli. Używali ciężarówek i to raczej ciut lepszych niż te sowieckie.
@mrkonradzior
@mrkonradzior Жыл бұрын
Pozdrawiam!
@weteran696
@weteran696 Жыл бұрын
Logistyka , to nerw armi. Potrzeby logistyczne armi ukraińskiej na czas ofensywy , doskonale opisał i wyliczył na kanale Wolski o Wojnie Pan pułkownik Lewandowski. Te liczby o których on tam mówi dają obraz potrzeb logistycznych armi w natarciu.
@michalt362
@michalt362 Жыл бұрын
Ciekawy odcinek, ale przydal by się jakiś o walkach na Pacyfiku, bo ten teatr walk coś rzadko jest poruszany
@ArturBiaosiewicz
@ArturBiaosiewicz Жыл бұрын
Czyli jak rozumiem przyjęcie obrony pozycyjnej na linii wielkich rzek w 1939 pozwoliło by nam lepiej przygotować własną logistykę przy jednoczesnym wydłużeniu linii komunikacyjnych Niemcom?
@wojciechwojtasik
@wojciechwojtasik Жыл бұрын
Linia wielkich rzek czyli Narew, Wisła, San. Praktycznie cały przemysł i najgęstsza sieć kolejowa zostaje po niemieckiej stronie, dla nas port w Konstancy jedna lub dwie linie kolejowe przez Lwów i furmanki. Pozdrawiam.
@tomaszbuchalski6435
@tomaszbuchalski6435 8 ай бұрын
Super przdstawione fakty. Dużo więcej się dowiedziałem z kilku odcinków niż z lekcji historii. I z tych kilku odcinków uważam że plany Hitlera byly możliwe do zrealizowania. Zgubiła go pewność siebie i zachłanność ponieważ gdyby zatrzymał się na Austrii, Czechach i Polsce i dal sobie kilka lat na odbudowę to mógłby skutecznie zaatakować zachód lub ZSRR.
@PrzemyslawSliwinski
@PrzemyslawSliwinski Жыл бұрын
W 18:54 na pewno chodzi o konsternację, a nie o konstatację?
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii Жыл бұрын
"Armia maszeruje brzuchem" Napoleon Bonaparte
@krystiannona7141
@krystiannona7141 Жыл бұрын
albo pobiegnie za kiełbasą. google "wojna kiełbasiania" finlandia
@mariuszmiroslaw2290
@mariuszmiroslaw2290 10 ай бұрын
But tez sie przyda
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 10 ай бұрын
@@mariuszmiroslaw2290 Armia rewolucyjna Francji maszerowała boso
@mariuszmiroslaw2290
@mariuszmiroslaw2290 10 ай бұрын
@@tylkoprawdajestciekawaii Poczekajmy na snieg ;-)
@krystiankorz4079
@krystiankorz4079 Жыл бұрын
Czy można zrobić kilka odcinków poświęconych logistyce dla danej kampanii? Ciekawy odcinek, ale ze względu choćby na ograniczenia czasowe trudno zrozumieć koncepcje logistyczna poszczególnych stron
@guitarlandtv9977
@guitarlandtv9977 Жыл бұрын
Ciekawy bylby temat logistyka na froncie wschodnim
@michawisniowski3013
@michawisniowski3013 Жыл бұрын
Świetna metafora. Kiedyś dyskutując z pewnym Anglikiem o wrześniu 39 (ma sporą wiedzę, a dodatkowo polonofil taki :) ), się gimnastykowałem z tą klęską i jej etapami (zaznaczam. Daru streszczenia się mi poskąpiono… :) ), a wystarczyło nawiązać do układów mięśniowego i krwionośnego z lekkim ukłonem w kierunku oddechowego i streścić w dwóch wyrazach: mięśnie-arterie ;)
@adamniepowiem6928
@adamniepowiem6928 Жыл бұрын
Fajne
@94PiOTS
@94PiOTS Жыл бұрын
zawsze mnie zastanawia dlaczego Niemcy przed Barbarossa nie zainwestowali w lokomotywy i wagony szerokotorowe, zamiast przekuwać tory na normalnotorowe? przed wojną na granicy mieli punkty przeładunkowe towarów z ZSRR, po zakończonej wojnie mogli zacząć przekuwać oraz budować Breitspurbahn, od Berlina do Moskwy
@waldekwasak
@waldekwasak Жыл бұрын
Trochę to trudne. Musieli by wyprodukować zapas lokomotyw i wagonów nieprzydatnych poza ZSRR a to wszystko pochłonęło by surowce i moce przerobowe fabryk. Poza tym trzeba by naprawiać tory, które by sowieci wysadzali cofając się. Na koniec zostaje problem przeładunku. Nie było wtedy palet i wózków widłowych. No i przeładunek to strata czasu. Robienie od razu torów w jednym standardzie i puszczenie ich po gotowej ruskiej infrastrukturze (bo mosty, nasypy kolejowe i groble częściowo przetrwały i trzeba hy baprawić a nie robić od nowa). Plan mieli dobry, ale brakowało im sił na realizację
@odszczepciesie5128
@odszczepciesie5128 9 ай бұрын
A ile w Rosji było tych torów? Oni się pół wieku podniecali tym że zrobili jedną nitkę kolei ze wschodu na zachód koło Bajkału
@tednovak7627
@tednovak7627 9 ай бұрын
@@odszczepciesie5128 ale w jakim terenie i jak długą...
@odszczepciesie5128
@odszczepciesie5128 9 ай бұрын
@@tednovak7627 Na terenie tymczasowo okupowanych ziem Chińskich. Co jak długą? Za Adolfa z mojej wioski było bezpośrednie połączenie kolejowe do Berlina. Dziś jest projekt ścieżki rowerowej wzdłuż byłych torów.
@piotrsurma8830
@piotrsurma8830 3 ай бұрын
Kolumna transportowa o wydajności 70 000 TON/dziennie, oznacza przepustowość na poziomie 25 mln 550 tys. TON/rocznie. Gdybyśmy użyli samochodu marki Tatra z podwoziem 12/12, lub lepiej 14/14 o ładowności 100 Ton, to potrzebujemy DZIENNIE 700 ciężarówek. Wojna współczesna, to wielokrotnie większe nasycenie techniką (paliwo, części, amunicja), czyli czyli przynajmniej kilka razy więcej na jednym kierunku operacyjnym (a uwzględniając partyzantów, ostrzał rakietowy, ataki lotnicze, sabotaż lokalsów /cukier do baku, poprzebijane opony, odwrócone brony na drogach itd./ to minimum 10 razy więcej). 7 000 ciężarówek dziennie razy 10 (ciężarówki po kilku dniach teoretycznie powinny wracać) razy wartość takiego zestawu. Ile w Polsce jest mostów drogowych o nośności ok 140 ton ?! Co jeżeli bezpieczne porty będą dopiero gdzieś w Portugalii, Grecji, albo (optymistycznie) w Hiszpanii (pociski Ch-101 /znane jako Kh-101 , lub X-101 o zasięgu od 4500 km do nawet 5500 km). z 400-600 km nagle robią się tysiące. Atak na kolej można przeprowadzić nawet w oparciu o Google Maps (stałe punkty). Pozostaje lotnictwo transportowe i szlaki drogowe. Z 70 tys. ciężkich ciężarówek ,nagle potrzebnych jest 700 tys. Ogołocenie z cywilnych pojazdów cywilnej sieci transportowej, oznacza załamanie gospodarki (stanie produkcja wojenna). Tatra 14/14, ważąca pewnie sporo powyżej 100 TON, przebijająca się przez błoto rasputicy (okres w którym zmarznięta na kilka metrów ziemia zaczyna rozmarzać, śnieg się topi i intensywnie pada) ,to widok sam w sobie ... wyjątkowy (lekkie czołgi 42-45 TON toną). Nasza kolej to jakiś dramat - średni wiek platform i wagonów towarowych dobija do 40 lat. Infrastruktura niedofinansowana od...80 lat. Liczba sprawnych wagonów towarowych, to jakiś żart. Oglądaliśmy manewry Dragon-24. Niecałe 3000 ludzi przeprawiało się przez Wisłę ...3 dni. Król Jagiełło budując most pod Czerwińskiem , musiałby przecierać oczy ze zdumienia. Król wybudował 500 m przeprawę przez Wisłę w pół dnia i w dwa dni przerzucił przez rzekę największą armię lądową europejskiego średniowiecza, z taborami, armatami i innymi ciurami obozowymi....a nie było to 3000 ludzi. Tyle, że było to ...600 lat temu. Cóż...
@UniiFAN
@UniiFAN 2 ай бұрын
Ogólnie się zgadzam z tym wyjątkiem że król Jagiełło sam manewr przeprowadził rzeczywiście w pół dnia ale przygotowanie tego mostu trwało wiele długich tygodni zanim doszło do przeprawy we wcześniej upatrzonym miejscu.
@piotrsurma8830
@piotrsurma8830 2 ай бұрын
@@UniiFAN Barek i mostu pontonowego chłopaki z NATO również nie spawali godzinę przed przeprawą...
@UniiFAN
@UniiFAN 2 ай бұрын
@@piotrsurma8830 hmm w sumie masz racje
@wiktorwektor4276
@wiktorwektor4276 Жыл бұрын
To pokazuje mi historie całkiem inna niż do tej pory
@SEBRIGHTzRT
@SEBRIGHTzRT 9 ай бұрын
Kiedyś przeczytałem takie dobrze wyjaśniające sytuację zdanie, że w 1944 roku na froncie zachodnim niemcy przegrywali szybciej niż alianci byli w stanie wygrywać...
@1Maklak
@1Maklak 7 ай бұрын
Jest nawet gra planszowa "wyścig do Renu". Trzej dowódcy alianccy prą na wschód i opór Niemców trochę ich spowalnia, ale największy problem jest z logistyką i ciężarówkami.
@pathfinder3754
@pathfinder3754 Жыл бұрын
Niespodzianka!
@baca350.1
@baca350.1 Жыл бұрын
A logistyka pod Grunwaldem? Suszyli mięso kilka lat wcześniej na ten jeden dzień mordobicia.
@pwk213
@pwk213 5 ай бұрын
w tym odcinku co chwilę 'Niemcy skonsternowali, że .. " co pan chciał powiedzieć panie Norbercie ??? - słownik języka polskiego PWN definiuje: skonsternować «wprowadzić kogoś w konsternację» skonsternować się 1. «poczuć się zakłopotanym» 2. «wprawić się wzajemnie w stan konsternacji» Jakoś do kontekstu nie pasuje "Niemcy się zakłopotali.." - Do kontekstu pasuje "zorientowali sie" lub synomimy. Rozumiem że "Niemcy skonsternowali" brzmi ozdobnie, ale zaczyna mówić Pan we własnym narzeczu, niekoniecznie zrozumiałym dla polskich słuchacy.
@maciejkuczynski9152
@maciejkuczynski9152 5 ай бұрын
Z całą pewnością 99% ludzi zrozumiała przekaz. Można zresztą w niektórych słownikach znaleźć informację, że skonsternować oznacza ustalić, stwierdzić, określić. Obawiam się więc, że to nie z językiem Pana Norberta jest problem.
@zallandor
@zallandor 4 ай бұрын
​@@maciejkuczynski9152nie skonsternowac a skonstatować jeśli już ;)
@Sorien966
@Sorien966 4 ай бұрын
Panie to nie jest podkast języka polskiego tylko wojskowy . Pomyliły się Panu kanały
@TexugoGDA
@TexugoGDA Жыл бұрын
💪🏻
@fashwave1164
@fashwave1164 10 ай бұрын
Jest podcast o logistyce wehrmachtu😊😊
@robertzajdel9908
@robertzajdel9908 Жыл бұрын
Dzień dobry PANOWIE w deszczowy Poranek
@ko1411
@ko1411 Жыл бұрын
Wszystko bez logistyki jest niczym
@tobiuschristophorus7844
@tobiuschristophorus7844 Жыл бұрын
Nie "skonsternowali" a "skonstatowali".
@MrCzarnm
@MrCzarnm Жыл бұрын
Dlatego powtarzam że stać nas na użytkowanie od 400-600 czołgów i koniec. Podobnie jeśli chodzi o prostą holowaną haubicę - maksymalnie kaliber 105 mm inaczej personelowi kręgosłupy siądą. Wyszkolenie, paliwo, amunicja, remonty. Przykładowo remont samolotu bojowego kosztuje 1/3 ceny samolotu nowego.
@stalkermalina9494
@stalkermalina9494 Жыл бұрын
Kraj który wydaję na wojsko wincej jak 0,5 PKB skazany jest na upadłość
@mariuszmiroslaw2290
@mariuszmiroslaw2290 10 ай бұрын
Ale to moze byc 0,5 PKB X ale i 0,5 PKB Y @@stalkermalina9494
@ukasz2399
@ukasz2399 10 ай бұрын
@@stalkermalina9494 to wszystkie kraje upadły już, a jednak nie :) a więc w błędzie żyjesz
@odszczepciesie5128
@odszczepciesie5128 9 ай бұрын
​@@ukasz2399Nie rozumiesz matematyki. On nie mówi o 0,5% PKB, tylko o 0,5 PKB, czyli 50% PKB. A więc ma rację
@marekmarek9518
@marekmarek9518 Жыл бұрын
@michalstolarczykKRK
@michalstolarczykKRK Жыл бұрын
ok. 5:00 - a jak wygląda udział (i miejsce) transportu lotniczego w łańcuchu logistycznym ?
@mariuszmiroslaw2290
@mariuszmiroslaw2290 10 ай бұрын
Po II WS smiglowce troche to zmienily...
@maciejcichocki4535
@maciejcichocki4535 Жыл бұрын
👍
@member_mb7366
@member_mb7366 Жыл бұрын
💣👍
@tomaszkozub2249
@tomaszkozub2249 Жыл бұрын
Może będzie kiedyś odcinek o waffen ss
@marcinzych9282
@marcinzych9282 3 ай бұрын
Przykre, że dalej w Polsce tak bardzo decydenci nie doceniają tego aspektu działającej sprawnie armii. Choć tego jest znacznie więcej, jak choćby widzenie tego, że cywile też muszą być częścią systemu obronnego państwa, a także zaplecze naukowe.
@rafw5291
@rafw5291 Жыл бұрын
Niemcy to chyba "skonstatowali", a nie "skonsternowali"? 😉 Odcinek jak zwykle ciekawy 👍
@dziadziojuzio
@dziadziojuzio Жыл бұрын
Byli skonsternowani ponieważ skonstatowali. Pan Norbert utworzył sobie skrót.
@rafw5291
@rafw5291 Жыл бұрын
@@dziadziojuzio 😉
@xflashu8075
@xflashu8075 Жыл бұрын
Temat logistyki 2wś nadal aktualny w czasie popularnosci tematu wiosennej kontrofensywy wiadomo kogo
@njchannel8013
@njchannel8013 11 ай бұрын
warunki pogodowe wolywaja na latwosc transportu. wiemy to nawet dzis. wiec zima wplynela na powodzenie barbarossy.
@andrzejnowakowski9459
@andrzejnowakowski9459 Ай бұрын
Panowie, bardzo fajny odcinek ale... Ale wszystkie europejskie problemy logistyczne to był przysłowiowy pikuś w porównaniu z tym, z czym Amerykanie zetknęli się na Dalekim Wschodzie. Pacyficzny TDW to dopiero był logistyczny koszmar. Może by tak coś o tym?
@siemianowicesobierajski4316
@siemianowicesobierajski4316 Жыл бұрын
👌
@bartekgarbaczewski420
@bartekgarbaczewski420 Жыл бұрын
SKONSTATOWALI, a nie "skonsternowali".
Dlaczego Rommel nie zdobył Tobruku w 1941 roku?
44:41
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 38 М.
Medycyna i front.
39:52
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 66 М.
ТАМАЕВ vs ВЕНГАЛБИ. Самая Быстрая BMW M5 vs CLS 63
1:15:39
Асхаб Тамаев
Рет қаралды 4,6 МЛН
TRY NOT TO LAUGH 😂
00:56
Feinxy
Рет қаралды 17 МЛН
Brest 1944. Bitwa która zaszokowała Amerykanów.
42:15
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 124 М.
Ropa naftowa. Klucz do zwycięstwa.
44:26
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 132 М.
Ameryka. Arsenał demokracji.
49:46
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 117 М.
Barbarossa 1941 - wyniszczenie Wehrmachtu
44:19
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 482 М.
Orion - załogowy statek kosmiczny NASA
57:21
To Jakiś Kosmos!
Рет қаралды 44 М.
Niemiecka policja. Ukryta armia Hitlera.
37:14
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 76 М.
Katastrofa. Włoska inwazja na Francję (1940)
53:27
Beczka Prochu
Рет қаралды 39 М.
Najnowocześniejsza bitwa II wojny światowej.
43:14
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 111 М.
ТАМАЕВ vs ВЕНГАЛБИ. Самая Быстрая BMW M5 vs CLS 63
1:15:39
Асхаб Тамаев
Рет қаралды 4,6 МЛН