Świetnie że mamy takich ludzi z taka dużą wiedzą ... dziękuję
@braydenleonardo77853 жыл бұрын
instablaster
@grazynamiszczyk29402 жыл бұрын
Ja też zbieram gołąbki
@piotrek.swietlicki4 жыл бұрын
Gołąbki kiszone, przepis: Zebrane gołąbki zalewamy wodą, moczymy 12 godzin- przestają być łamliwe, a stają się elastyczne. Obmywamy, czyścimy. Na kilogram wymoczonych gołąbków bierzemy 40 gram soli, dwa ząbki czosnku, gałązkę kopru. Grzyby układamy w garnku kapeluszami do dołu, każdą warstwę przesypujemy solą, koperkiem i czosnkiem. Całość przykrywamy pokrywką, przygniatamy ciężarkiem. Odstawiamy w chłodne miejsce na minimum tydzień. Przepis pochodzi z okolic Irkucka-polecam gorąco.
@avo-68134 жыл бұрын
Mój ojciec dawno temu takie robił , z tym że dodatkowo przekładał każdą warstwę gołąbków , warstwą cebuli .Następnie to wszystko ułożone w kamiennym garnku , przykrywał pokrywką i na pokrywce kładł ciężki wymyty kamień.Do tej pory pamiętam ten wspaniały smak. Pozdrawiam
@brygidaczerwinska8564 жыл бұрын
11a1č
@GreenZiom4 жыл бұрын
Tego nie znałem🙂U mojej Babci odrazu smażone i sosik a najlepsze na jesień opieńki marynowane i świeże do wszystkiego mega pyszne🤗
@wojciechbarbapapa57344 жыл бұрын
Myślę, że kiszone nawet te 'trujące' można zjeść?
@slav88203 жыл бұрын
@@wojciechbarbapapa5734 Jeśli chodzi o gołąbki i mleczaje, to tak. Ja zbieram wszelkie, jakie wpadną mi w łapy. Kiszę je i marynuję.
@iwonapazura25314 жыл бұрын
Jadłam je wieki temu będąc dzieckiem. Dziadek kładł je na fajerki, na kuchni węglowej i solił. Cudownie smakowało bo wspomnienie pozostało do dziś. Te czerwone gołąbki też zbieram i jem. Delikatnie ściągam z kapelusza czerwoną błonkę (ile się da) i gotuję osobno trzy razy w nowej wodzie.
@maxlynx79652 жыл бұрын
A nie możemy się tak umówić ,że wszyscy mykolodzy w Polsce wychodzą do lasów gdzieś około czwartej i zaznaczają czerwonymi chorągiewkami te niejadalne a jadalne zielonymi. I mogli by trochę poczekać do dziewiątej, na przykład ,gdyby grzybiarz miał jakieś pytania ,albo co.
@wcb4052 жыл бұрын
😂swietny pomysl😂
@jajaj333 ай бұрын
O 3 ryzyk fizyk
@znajomyjenniferlopez68982 ай бұрын
450zł za godzinę i nie ma problemu
@januszbargiea66072 жыл бұрын
Gołąbek winny znany też jako śledziowy ma czerwony kapelusz występuje powszechnie w lasach sosnowych, nie jest piekący a smakuje bardziej niż rydz. Zaletą jego jest to, że rzadko jest robaczywy, gdyż jego nóżka jest niejadalna, zbudowana jak z waty. Łatwo go odróżnić od gołąbka piekącego, kapelusz ma kolor ciemnoczerwony (winny) i nóżkę lekko czerwonawą w przeciwieństwie do piekącego, którego nóżka jest biała a kolor kapelusza jasnoczerwony. Zawsze je zbieram, czym wzbudzam przerażenie w oczach innych grzybiarzy unikających takich czerwonych grzybów.
@mkw25554 жыл бұрын
U mnie w lesie na wsi jest teraz właśnie sporo gołąbków zielonawo-fioletowych. Usmażone na blasze, tylko lekko osolone są w moim odczuciu smaczniejsze od mleczaja rydza ! Fajny materiał choć zdecydowanie trudno mi się zgodzić z tezą że gołąbki są podobne do muchomorów - chyba że dla niewidomych to może. Przecież owocniki wyglądają zdecydowanie inaczej. Oczywiście zakładam że bierze się pod uwagę trochę więcej cech niż tylko kolor :-D
@grzegorzziobrowski77002 жыл бұрын
Super film, dziękuję za przybliżenie tematu gołąbków i dzielenie się wiedzą.🍺👍
@mariuszpogorzelski27714 жыл бұрын
Takie gołąbki to się kiedyś na blacie kuchni kładło,trochę soli i pyszota
@mariannadomanska40364 жыл бұрын
Wiem,że grzyby gołabki są też jadalne ale ich nie zbieram
@GreenZiom4 жыл бұрын
Tak zawsze robiliśmy jako dzieci u Babci pyszota😄
@doktorpatologii96564 жыл бұрын
Ja lubię smażone
@Bones47014 жыл бұрын
Cały czas tak jem tyko zamiast blatu patelnia bez tłuszczu
@miawallace12204 жыл бұрын
Bardzo ciekawe inforacje, dziękuję :)
@DagothThorus4 жыл бұрын
Zbierałem za dzieciaka, zbieram do tej pory! Razem z gąskami np. I na piec kaflowy, z solą!
@maryla62982 жыл бұрын
Jak byłam mała to mama segregowała moje gołąbki (czerwone), później w wieku 9 lat sama już wiedziałam, które są dobre (dziecko lasów i pól+ dużej wiedzy rodziców) , jeszcze dużo później dowiedziałam się o gołąbkach z zielonym kapeluszem(też ich jest trochę), Najlepsze są z blachy tzn. smażone na kuchni opalanej węglem, lub drewnem. Tak wiem zamierzchle czasy. No , nie jeżeli ktoś ma kuchnię gazową to wystarcz płyta metalowa. Indukcja sucha patelnia, ale w obu przypadkach to już nie to
@robertch39414 жыл бұрын
Panierowane w jajku, mące i bułce tartej lepsze od Kani. A schabowy to wogóle się chowa.
@SauteCookingSchool4 жыл бұрын
Super informacje. Poproszę więcej o grzybach rzadko zbieranych, ale znanych, zbieranych i jadanych w różnych rejonach Polski.
@matifiggo71313 жыл бұрын
Tym się zajmuje Paweł i grzyby.
@SauteCookingSchool3 жыл бұрын
@@matifiggo7131 Oczywiście, że Pawła też oglądam.
@grazynamiszczyk29402 жыл бұрын
Zbieram te grzyby są smaczne pozdrawiam serdecznie 🍄🍄😁😁
@GreenZiom4 жыл бұрын
Gołąbki pierwsze i podstawowe grzyby z mojego dzieciństwa wskazane i poznane dzięki Dziadkowi i Babci na wsi🤗Bardzo Smaczne😋
@mm72yt2 жыл бұрын
U nas wrzucało się je na blachę od pieca i z solą :) bajka.
@kotkawmuszce4433 Жыл бұрын
Ciekawe, bo zwykle grzybów blaszkowych się unika (poza kilkoma wyjątkami), a i gołąbków raczej nikt ze znajomych nie zbiera
@patriota19784 жыл бұрын
Pana ostatnie zdanie bardzo ważne. Często jestem w lesie i z jednej strony cieszę się, że trwa kultywowanie tradycji zbieractwa (nie tylko grzybów), ale nie można przemilczeć faktu, że spora część narodu zapomina o szacunku dla przyrody. I nie mam tu na myśli tylko bezsensownego śmiecenia, ale też marnotrawstwo: - niszczenie owocników grzybów, których się nie zna - odcinanie tylko samych kapeluszy i pozostawianie trzonów (bardzo popularne przy zbieraniu złotaków wysmukłych) - zbieranie starych grzybów, które i tak nie trafią do spożycia oraz owocników tak małych, że mija się to z sensem. Nie róbmy z pobytu w lesie stresujących zawodów "kto więcej". Niech to będzie przyjemność i np. okazja do wspólnych rozmów.
@teresabaran57024 жыл бұрын
zostawianie ogonków jest znacznie pożyteczniejsze jak wyrywanie całych grzybów i niszczenie przez to grzybni
@jokefeller8863 жыл бұрын
Niech każdy zbiera jak lubi bo te wasze teorie się wzajemnie eliminują a więcej w nich pierdoolenia niż prawdy. Natura ma to w dupie i sobie poradzi. A im bardziej się ją będzie hartować tym sobie poradzi lepiej.
@DominikaSlawik Жыл бұрын
Oj, to niszczenie nieznanych grzybów 🙄 To, że my ich nie jemy, nie oznacza, że są koniecznie trujące ani, że nie jedzą ich inne stworzenia 🤦♀️ Często trafiam świeżo przewrócone i jeśli są dobre i jadalne, to zdarza mi się zabrać. Sama zbieram bardzo dużo gatunków ale to dlatego, że cały czas się uczę nowych. Rozumiem, jak ktoś nie czuje się pewnie i bierze tylko kilka najpopularniejszych gatunków, ale litości, reszty naprawdę niszczyć nie trzeba!
@BreakinqDawn Жыл бұрын
Jejku jaki mądry komentarz. Chciałbym żeby wszyscy tak rozumowali. Nie tylko jeśli chodzi o grzyby. ❤
@dymwoczy64884 жыл бұрын
Takie pieczone w ognisku na rozgrzanym kamieniu polecam Wczoraj palaszowalem surowe Panienki ale Surojadek jeszcze nie skosztuje Dzis z zonka lecimy na Topinambur
@adamlisiecki61194 жыл бұрын
Zbierania gołąbków nauczył mnie ojciec, a jego nauczył mój dziadek. Dalej w przeszłość nie sięgnę,ale uważam że warto kontynuować tę tradycję. Nazywaliśmy je surojadkami , pierwszy zakupiony atlas grzybów potwierdził naszą wiedzę, że są to jedyne grzyby których przydatność można rozpoznawać przez posmakowanie.
@filmmekkwal27374 жыл бұрын
Panie Łukaszu zbierać grzyby uczyła mnie babcia a pochodziła z rejonów Bieszczad i rzeczywiscie zawsze w moim koszyku byly roznorodne grzyby tzw niemki (płachetka kołpakowata) , surojadki (wspomniane tu gołabki) sadzuń sosnowy , mleczaje roznego rodzaju. Ale tyłu grzybów co Pan zna i propaguje wiedze o nich jeszczem nie słyszał! Choć sam kiedyś widzac wczesniej w atlasie grzybów MUCHOMORA GRYNSZPANOWEGO , zebrałem kilka sztuk i z dusza na ramieniu zjadłem. Smaczny i piekny grzyb wyglada jak z bajki może Pan kiedys go opisze i opowie o nim. Pozdrawiamy.
@generatyk554 жыл бұрын
Dzięki, znowu zacznę zbierać surojadki ale wystarczą te zielonawe .Nietrwały grzyb ,często robaczywy he he a robali nie jem. Pozdrawiam !
@makrofaguss4 жыл бұрын
Oj żebyś wiedział ile już robali w życiu zjadłeś 🤣
@slav88203 жыл бұрын
W tych jeszcze zdrowych grzybach są miliony jaj owadów, tak dla lepszego samopoczucia ;)
@Benzedrynaa4 жыл бұрын
Ja tam zbieram tylko gąbki, kurki i kanie. Kilka innych jadalnych blaszek znam, nawet widzialam na żywo, ale się boje i zostawiam;)
@milivanili37914 жыл бұрын
Są pyszne z fajerki. Takie rydze dla ubogich. :) U mnie w okolicy jest dobrze ponad 20 gatunków gołąbków, cała tęcza kolorów kapeluszy i jakoś wszyscy mi jeszcze żyją. Nie bardzo rozumiem, jak można pomylić te gołąbki z muchomorem. Może jeśli kogoś wiedza na temat grzybów ogranicza się do podziału na siatkę i blaszki, to niech faktycznie nie ryzykuje i zbiera tylko maślaki, tego akurat nie da się z niczym pomylić.
@janbach81324 жыл бұрын
Gołąbki z czerwoną skórką, które znalazły się w trzeciej kategorii, jemy w domu od dziecka, to znaczy odkąd pamiętam, i cały czas w większości jedni w lepszym drudzy w gorszym zdrowiu żyjemy. Zwykle smażyliśmy je na masełku jak kanie, rzadziej dodawaliśmy do zupy. Mówiliśmy na nie surojatki jako grzyby, a w formie podsmażonej na maśle obdarzonej cudowną goryczką "koczotki"
@junglesbrothers42994 жыл бұрын
Te czerwone jadalne są przepyszne ale warto nadmienić, że ta czerwień zwykle jest bardzo blada - taki powiedzmy róż. Fajną cechą szczególną tych gołąbków jest to, żę ładnie z kapelusza schodzi skórka podobnie jak maślakom.
@So.Me.2 жыл бұрын
Moja Babcia zbierała gołąbki, mówiła na nie 'bedłki'. I robiła z nich pierogi. Taka rodzinna legenda. Bo odkąd pamiętam, właśnie to słyszałam: kiedyś je zbierałam i robiłam z nich pierogi, ale już nie zbieram. A mnie się to 'nie zbieram' tak od dziecka zakodowało, że i ja ich nie zbieram. Muszę się kiedyś odważyć :)
@konradt97863 ай бұрын
U mnie babcia i w sumie cała rodzina mówiła bedki/betki (kielecczyzna)
@tmm91122 жыл бұрын
Super materiał. Od tego roku zbieram gołąbki. Próba smakowa wykazała, że na surowo są przepyszne... albo obrzydliwe 😀
@Uld1n4 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego ale mi gołąbki najbardziej smakowały, a najlepiej te młode z wgłębieniem dawało się na blachę do środka wlewało się wodę i dodawało sól, niebo w gębie
@basielew4 жыл бұрын
Surojadki! od dziecka znam tą nazwę i jadłam czerwone smażone na patelni ,na surowo nie próbowałam ,spróbuję
@Jimm5822 жыл бұрын
Super grzyby. Na piec i posolic.. czerwone też zjadane ze smakiem.
@naturalni3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe 😀. Nigdy nie jadłam gołąbków. Pozdrawiam z lubelskiego z Zamościa.
@jadwigabielecka61434 жыл бұрын
u mnie (sieradzkie) zbieralo sie czerwonki i posolone , smazylismy na blasze jak członki czyli gaski zielone i szare --mlodziutkie sniaki (podgrzybki (tez byly smaczne z blachy-czyt,piec///
@bartekby16594 жыл бұрын
U mnie też mnóstwo gołąbków :) i to takie młode, słoikowe 😁 Pozdrowienia z Lubelskiego 😉
@adamwerb56474 жыл бұрын
Dzinki za super materiał grzybodydaktyczny :-) Miłej Niedzieli Życzę :-)
@ktoniemawgowietenmawnogach79184 жыл бұрын
Ulubione grzyby mojego ŚP Teścia 😊 Zawsze jak ściemniał że idzie na grzyby a nie na browar do sklepu. Na powrocie zbierał na powrocie gołąbki 😁 bo u nas nikt ich nie zbiera. Rośnie ich oporowo 😁 dzięki za odpalenie pozytywnych wspomnień 😉
@GreenZiom4 жыл бұрын
Mój dziadek też tak robił😄 i dzieki niemu od małego znamy i lubimy te grzyby💪
@proosee3 жыл бұрын
Pierwszy raz widzę jak Pan Łukasz wypluwa coś co urosło w lesie
@mattich.17783 ай бұрын
Jako 17-18 latek często zbierałem gołąbki. Nigdy się nie otrułem, brałem kawałeczek spod kapelusza na język, jak paliło to wyrzucałem. Jak czułem przyjemny aromat grzybowy, na patelnie z vegetą na masełku, pycha😊😋
@adamlisiecki61194 жыл бұрын
Uważam że najlepszy jest gołąbek cukrowy smażony na oleju , bez panierowania. Gołąbki zbieram od ponad 40 lat. Bardzo dużo jest w Polsce czerwonych, czerwono-fioletowych i fioletowych. Zawsze próbuję kawałeczek kapelusza bo w jednym lesie gołąbek wymiotny może być ciemno czerwony a w innym jaśniejszy. Gołąbek zielonawy jest raczej trudny do pomylenia z muchomorem sromotnikowym. Prędzej gołąbek zielony który ma kapelusz równo zabarwiony na zielono, bez plamek czy kropek. Ale różni go trzon i brak pierścienia, wiec trzeba być niezłym ignorantem żeby pomylić. Aby jednak nie straszyć znajomych to gołąbki zielone zbieram dla siebie a ich częstuję tylko czerwonymi. Próbowałem gotowanych gołąbków- żadna rewelacja. Za to mocno podsmażone, drobno pokrojone trzonki od gołąbków to rewelacyjny dodatek do gotowanych ziemniaków czy mięsa. Z
@advocatus.diaboli-pristini4 жыл бұрын
U grzybów, tak jak u wszystkich gatunków roślin i zwierzat istnieje zmienność osobnicza. Jeśli ktoś obawia się, że przez pomyłkę zbierze muchomora sromotnikowego zamiast gołąbka, to niech nie zbiera osobników nietypowych, tylko takie które na pierwszy rzut oka są 100% gołąbkiem. Pozdrawiam
@BartekBarii3 ай бұрын
Taka ciekawostka w okolicach tomaszowa mazowieckiego jadano kiedyś te czerwone nazywali je czerwonkami , a przygotowywano najlpierw oczyszczając kapelusz delikatnie z czerwonej skórki i pózniej gotując . Pozdrawiam
@wojciechkral-kulturainatur16744 жыл бұрын
Z czerwonych gatunków u nas występują m.in. gołąbek cukrówka, gołąbek ciemnopurpurowy, gołąbek winny... Od wymiotnego różnią się głównie odcieniem i oczywiście smakiem.
@VitalVibesPL2 ай бұрын
Zastanawia mnie czemu powiedziałeś, że nie spotkałeś w Polsce gołąbka z czerwonym kapeluszem który byłby jadalny i ogólnie pokazywałeś te czerwono/brunatne itp jako tą grupę gdzie były same piekące - czy gołąbek winny/śledziowy jest tak rzadki czy akurat zapomniałeś o nim wspomnieć? Ja akurat jednego wcinam jak oglądam bo znalazłem a wcale dużo nie szukam grzybów :p Dzięki za super filmik jak zawsze
@jakubj69144 жыл бұрын
Super materiał, zielonawe, takie spękane na kapeluszu pyszne na surowo.
@SuperQnaa Жыл бұрын
Hehehe ale bierzesz pod włos :D "Jeżeli czujemy się Słowianami" ja właśnie się czuję bardzo i mam ogromny smak na gołąbki, a szczególnie na ten zielonawy :D Może uda mi się zebrać :) Myślę, że nie pomylę go z muchomorem, bo nóżkę ma gładką, walcowatą, białą. A Rosjanie to chyba wszystkie trujoki zjadają XD
@marekwiennicki12094 жыл бұрын
Zwątpiłem we wszystko gdy kupiliśmy borowiki przy drodze i wśród nich był jakiś niewielki grzyb identyczny jak borowik naprawdę identyczny piękny pękaty korzonek brązowy kapelusik i taki cudny w kształcie ale pod kapeluszem miał blaszki. Taka grzybowa mimikra.
@Kapanapo4 жыл бұрын
Gołąbki są pyszne. Smażone z odrobiną soli albo młode grzyby marynowane w occie, które bardzo przyjemnie chrupią w czasie jedzenia.
@limosas19454 жыл бұрын
Zielone surojadki zawsze się u mnie zbierało, pycha smażone na masełku
@bogdankarpinski4515 Жыл бұрын
Pycha smażone na smalcu😊
@krystynaniesony50514 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że Pan potwierdził to co wiem od dzieciństwa, że gąski testuje się czy mają szczypiący smak wtedy są niejadalne. Tak uczyła mnie mama,, i tylko gąski tak można sprawdzić. Pozdrawiam serdecznie.
@DanielSiemieniecYT Жыл бұрын
Gołąbki, nie gąski
@Mescherje Жыл бұрын
W lasach Małopolski na Jurze często zbierałem gołąbki z czerwonymi kapeluszami, które nie były piekące.
@tompodgorski35984 жыл бұрын
Dobra robota 👍
@matkipszczelebuckfast4 жыл бұрын
Witam. Panie Łukaszu proszę o podanie autorów i tytułów kluczy i przewodników do oznaczania grzybów, polskich i zagranicznych autorów. Szukam publikacji bardzo obszernych w gatunki .
@pieterpieter43514 жыл бұрын
Jadłem gołąbka czerwonego na surowo. Bardzo dobry delikatny w smaku i aromatyczny
@kazkobzak87934 жыл бұрын
🤝 Pozdrawiam 👍👍👍
@miras22224 жыл бұрын
Moja babcia zbierała surojadki i jak byłam mała to mi tłumaczyła jakie sa jadalne, ale zapomniałam..... potem całe moje grzybobraniowe życie przyglądałam się tym różnym gołąbkom w lesie i z żalem zostawiałm bo nie byłam pewna które dobre a które zwykłe trujaki .... może sie w końcu odważe raz nazbierać i spróbować, zwłaszcza te Te zielonkawe dość charakterystyczne, Dzieki za filmik.
@teresakostun26834 жыл бұрын
Pieknie, myslalam Ze beda golabki z grzybami - ( miesa juz Prawie nie jemy). Pozdrowienia Saarbrücken!!
@sp1mat4 жыл бұрын
czy na ostatnim kadrze z gołąbkami był lejkowiec dęty? Słyszałem że to bardzo smaczny grzyb, rośnie w lasach bukowych. Tylko raz widziałem je na żywo w spalskich lasach, ale nie zebrałem go i nie jadłem
@ciemus9974 жыл бұрын
Na ostatnim kadrze nie ma lejkowca dętego. Zbierałem go w dzieciństwie, dawno nie widziałem. Jest pusty w środku (ewentualnie zamieszkany przez skorki i inne robaki). Smaku nie miał za wiele. Mama robiła z niego pierogi (z farszem z kaszy jęczmiennej i lejkowca). Ale dużo przy tym narzekała, że to marny grzyb, bo roboty dużo a smaku niewiele. Zbieraliśmy go (w lasach liściastych, ale bez buków) właściwie tylko wtedy, gdy nie było lepszych grzybów. W przeciwnym wypadku je omijaliśmy.
@januszbrus94282 жыл бұрын
Żałuj bo to naprawdę pyszny grzyb. Mi najlepiej smakują pierożki z kominków bo tak się je u nas nazywa, lubelskie.
@jolantaszafranska41372 жыл бұрын
Dziękuję bardzo.
@borysczad11254 жыл бұрын
nie wiem dawniej zbierałem zielone ale połowa byłą robaczywa a połowa z tych nierobaczywych jest chorowita albo przeżarta przez ślimaki... teraz zostawiam je niech sobie rosną w spokoju bo mi ich szkoda podnosić i się denerwować
@jokefeller8863 жыл бұрын
Czy istnieją jakieś grzyby które mają kalorie, substancje odżywcze lub podczas głodu przedłużą życie?
@slav8820 Жыл бұрын
Wszystkie jadalne grzyby wartościowe są. Z powodzeniem mogą zastępować mięso.
@jokefeller886 Жыл бұрын
@@slav8820 dzieki. A skad sie biora opinie ze grzyby nie posiadaja kalorii i nie dostarczaja energii?
@aztekiumbot51894 жыл бұрын
Wszyscy, którzy zeszli z tego świata przez muchomor sromotnikowy, myśleli, że to gołąbka. :-) Jako dziecko zbierałem. Teraz nie zbieram, trochę się boję, że muchomorowi się kołnierz nie wykształci albo znajdę zniekształconą jego formę i wsunę smażonego na patelni. :-). I ponoć nie jest piekący! :-) O tym grzybie film by się przydał! :-)
@imienazwisko24944 жыл бұрын
Problem w tym, że żyjący potwierdzają jadalność danego grzyba i łatwość identyfikacji, natomiast nieżyjący nie mogą już temu zaprzeczyć.
@aztekiumbot51894 жыл бұрын
@@imienazwisko2494 Mają kilka dni na to. Muchomor kończy powoli! :-) Ale tak sobie czasami myślę, że niezłe byłyby jaja, jakby się okazało, że tę substancję trującą muchomora, na którą nie ma antidotum, niweluje jakiś prosty produkt, który każdy ma w domu.... :-)
@advocatus.diaboli-pristini4 жыл бұрын
Rozpoznawanie grzybów, w tym gołąbków, to jest kwestia opatrzenia. Jak ktoś ma duże doświadczenie, to nie zastanawia się nad cechami danego gatunku, tylko "widzi", że to jest to. Jezeli "na oko" jest coś " nie tak", to zamiast dociekać, czy to nie jest przypadkiem coś trującego, lepiej tego nie brać.
@jolantawielek2974 жыл бұрын
Witam Panie Łukaszu, W Lubelskim w czasach PRL-u moja babcia zbierała takie grzybki nazywając je BETKAMI , gdyż grzybami nazywała prawdziwki , borowiki , kozaki- te były nazywane po prostu betki SŁODZIUNKI. Pamiętam ,że faktycznie próbowaliśmy je językiem czy nie są piekące.. W okolicy Puław, kojarzę , że były właśnie czerwone, żółte,i chyba fioletowawe - wszystkie z białym spodem. Były obgotowywane z tego co pamiętam i następnie przyprawiane cebulą i śmietaną. Pozdrawiam cieplutko.Jola W.
@advocatus.diaboli-pristini4 жыл бұрын
Pod Warszawą też gąski nazywano betkami i zbieraliśmy je, kiedy nie było "grzybów"
@jadwigabielecka61434 жыл бұрын
czyli wsedzie ta naxwa funkcjonowala --starsi wogole chadzali na ''betki do boru""
@GreenZiom4 жыл бұрын
Tak samo moja Babcia robiła w Dębickim
@nanukbigwithe4 жыл бұрын
👍
@slav88204 жыл бұрын
Od kilku lat przestałem przeprowadzać próby smakowe na jakichkolwiek gołąbkach i zbieram wszystkie, jak leci. Wszystkie mleczaje występujące w Polsce także traktuję jako jadalne. Ich obróbka wstępna jest dziecinnie prosta.
@wujciowariatuncio57024 жыл бұрын
heh, ciekawe; na gołąbkach się nie znam nic a nic, ale taką zawsze mam ochote je zbierać, kiedyś, za dzieciaka sugerowałem się atlasem, a ze zdjęć w nim przedstawionych trudno było wywynioskować jaki to gołąbek, więc nie zbierałem, chyba pora powoli nadrabiać zaległości; darz bór
@slav88203 жыл бұрын
@@wujciowariatuncio5702 Ciężko z identyfikacją gołąbków. Jest ich około 200 występujących w PL. W dodatku, niektóre są możliwe do identyfikacji tylko na podstawie badań mikroskopowych zarodników. Tak więc, dla zwykłego zbieracza ich dokładna identyfikacja jest bezcelowa. Tych kilkanaście-kilkadziesiąt podstawowych da się jako-tako ogarnąć, lecz wszystkich się nie da. Mleczai też z ponad 100 będzie.
@catfish12854 жыл бұрын
Gołąbki zielonawe zbierałem i są smaczne , kiedyś zbierałem takie czerwonawe u nas w centrum kraju mówi się na nie "surowiatki"
@atari8xxl3 жыл бұрын
trzecia grupa pierwszy z lewej (5:22) - piekący, ale na 100% jadalny.
@dorotkagardula4095 Жыл бұрын
Polecam pierogi z golabkow. Tylko trzeba bardzo dużo nazbierać. Polecam.
@marcinkrzyzanski27584 жыл бұрын
Pytanie mam rośnie u mnie dużo gołąbków fioletowych czy są może one jadalne ?
@janpewny99294 жыл бұрын
Dziękuję
@piotrmucha56114 жыл бұрын
Witam :) zbieram grzyby w górach świętokrzyskich dokładnie na wzgórzach kołomańskich w miejscach w których jest mnóstwo gołąbków , ona je zbierała i robiła z nich rewelacyjne pierogi , ja trochę boję się pomyłki i pomimo próby smakowej je odrzucam
@grazynakastor95384 жыл бұрын
Czy pan Łukasz Łuczaj biega po lesie bez ubrania? nie zaczesany? nie wyspany? ... nie ogolony?
@mietekjaroszek78994 жыл бұрын
Tylko taki sromotnik nie ma piekącego smaku, a młody gołąbek zielony i młody sromotnik bywają podobne, z tego co pamiętam sromotnik ma bulwę u podstawy a gołąbek nie
@merlinmerlin31964 жыл бұрын
Trujący gołąbek ma na nóżce delikatny czerwony nalot
@izabelaszlachta77694 жыл бұрын
Panie Lukaszu pomocy w sprawie skrzypu Piszą że nie da się laikowi odróżnić polnego od błotnego A on tak istotny że wzgl na ten krzem Jak z nim jest?
@magig___yt9978 Жыл бұрын
Witam mój tato pochodził z kresów wschodnich i opowiadał że zawsze zbierali surojadki i smażyli na płycie pieca posypując szczyptą soli....
@zuzannaszmidel23052 жыл бұрын
Często zbieram gołąbki zielone. A ostatnio ponieważ się dowiedziałam, że są jadalne na surowo z ciekawości nadgryzłam róg kapelusza jednego z nich. I był on bardzo piekący, co poczulam niestety już po połknięciu 😂 czy to jakaś moja osobnicza wrażliwość?.to na 100% była zielona surojadka!
@tomaszbielowka92574 жыл бұрын
Jajecznica na gołąbkach smażonych w maśle .Unikalny smak i aromat. Polecam...
@jolantabanach72734 жыл бұрын
Zaproś
@iwaprzyrodniczka34944 жыл бұрын
Lajk, Przyjacielu, cudnego wieczorku :)
@Dorotka987654 жыл бұрын
Ja zbieram jedynie siwe czyli zielonkawe. Pyszne
@meemsyme4 жыл бұрын
Może Pan przedstawić i porównać z muchomorami turki- płachetki
@wioslo114 жыл бұрын
Dzięki i pozdro
@andrzejkowal16744 жыл бұрын
U mnie te golabki nazywalo sie siwkami posolone i upieczone na starej kuchni weglowej to pychota lepsze niz pieczarki
@renatapytlos89164 жыл бұрын
U mnie (świętokrzyskie) gołąbki zielonkawe nazywano gołąbkami, a siwkami nazywano inny gatunek gołąbka (betki) o siwym kapeluszu (dużo drobniejszy) bardzo popularny od września (dużo później jesieni) w sosnowych lasach, który trudno zidentyfikować w nowych atlasach, chyba gołąbek zielonkawofioletowy. Pamiętam, że nawet w odrębie tego jednego gatunku zdarzały się osobniki gorzkie,
@jadwigabielecka61434 жыл бұрын
siwki to szate czlonki czyli gąski
@hitmanthc4 жыл бұрын
40-letni grzybiarz z Łodzi postanowił zjeść muchomora sromotnikowego, aby dowiedzieć się, jak smakuje i czy bardzo różni się od jadalnej kani. Mężczyzna miał sporo szczęścia. Nie tylko szybko trafił do szpitala na płukanie żołądka, ale - jak się później okazało - zjadł mniej groźnego muchomora plamistego.
@jolantabanach72734 жыл бұрын
A mógł wysłać na wiejską dla p.prezydenta i PiS naród polski by podziękował
@romualdulanowski84854 жыл бұрын
Muchomor czerwieniejący, muchomor mglejarka tytuł filmu powinien być Pan Profesor Życie na Krawędzi 😁
@przemysawcichocki96244 жыл бұрын
Nazwa nie jest trująca, trujący jest grzyb.
@katarzynas12893 жыл бұрын
Ale akurat nie te😉
@mariuszwieczorek82422 жыл бұрын
W Polsce widziałem tzw gołąbki o kapeluszach czerwonych, zielonych, fioletowy, szarych i białych. Nie widziałem brązowych.
@beatalyszczarz68824 жыл бұрын
Łapka w górę.
@kbryjka3 жыл бұрын
A co z tymi piekącymi ile gotować?
@luczaj1003 жыл бұрын
aż nie pieką i odlać wodę
@ciaoitalia6834 жыл бұрын
Gołąbek winnoczerwony smaczny zbieram ma zapach rybny😀
@tomaszpiotrowski25322 жыл бұрын
Dzięki za info
@dorotagardula71923 жыл бұрын
Z golabkow sa smaczne pierogi,czy farsz do krokietow.Kiedys , przed i po wojnie w naszych okolicach kisilo sie golabki .
@konradt97863 ай бұрын
A gołąbki żółte? Czy wszystkie jadalne?
@jerzisavy37334 жыл бұрын
🍁🍁🍁🍁🍁
@dzejson20004 жыл бұрын
trzeba było pokazac jak wyglada ten muchomor zielony
@savitius73537 ай бұрын
Można pomylić z muchomorami które nie pieką...
@BocianAgronomShorts4 жыл бұрын
Najlepiej odłamać fragment blaszek i pogryźć delikatnie i ocenić smak. Pomocny jest też zapach owocnika
@jszania4 жыл бұрын
no jak to, jest w Polsce golabek czerwony, jadalny. on jest ciemnoczerwony, w odroznieniu od jasnoczerwonego - wymiotnego. zbieralem np. w Wildze, miejscowosc na poludnie od Warszawy, przy Wisle.
@huanghouWuZetian11 ай бұрын
Jedyne grzyby, które umiem zbierać 😁
@calmwater42634 жыл бұрын
słyszalam ze gołabki zielone trzeba obierac do gotowania ? prawda czy fałsz ? ja obieram- gołabki zielone sa tak kruche ze to zaden problem
@GreenZiom4 жыл бұрын
My w rodzinie zawsze obieramy
@anszari90754 жыл бұрын
Co może Pan powiedzieć na temat gołąbka żółtego?
@Picassoo8522 күн бұрын
dawac panu suby do 100k !
@batorlilia58414 жыл бұрын
Golabki zielone sa dobre, no i tes te ciemne niebieski tes.
@maksarcher79634 жыл бұрын
slyszalem ze proba smakowa dla muchomora sromotnikowego tez tejt prawdziwa. sa doniesienia , ze ma on nawet dobry smak, i jest smaczny. tak jak gaski