Mózg a wielozadaniowość medialna - dr Agnieszka Popławska-Boruc

  Рет қаралды 9,302

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Күн бұрын

Wielozadaniowość medialna to np. jednoczesne słuchanie muzyki, przeglądanie Facebooka i wysyłanie e-maili. Wiąże się z doświadczeniem w dzieleniu uwagi pomiędzy różne źródła danych. Z czym jeszcze może się łączyć? Co pomaga efektywniej wykonywać kilka działań jednocześnie? Czym jest FoMO (Fear of Missing Out) - lęk przed byciem pominiętym - i czy wiąże się z wielozadaniowością medialną? Odpowiedzi na te pytania udziela psycholog dr Agnieszka Popławska-Boruc.
dr Agnieszka Popławska-Boruc - psycholog organizacji i zarządzania. Ukończyła także studia magisterskie z ekonomii. W pracy badawczej koncentruje się na obszarze psychologii marketingu. Interesują ją zwłaszcza różnice indywidualne w przetwarzaniu treści reklamowych - np. zjawisko wielozadaniowości medialnej. Zajmuje się także psychologią poznawczą, prowadzi badania nad uczeniem utajonym.
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: www.swps.pl/st... - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
#uwaga #mózg #fomo

Пікірлер: 15
@aleksandrapiotrowska9276
@aleksandrapiotrowska9276 4 жыл бұрын
Świetny wykład, tylko na końcu te badania na seniorach...ech jeśli ktokolwiek zna specyfikę życia w domu starców to wie że jakiekolwiek zainteresowanie nimi powoduje natychmiastowy wzrost koncentracji a właściwie wszystkich parametrów życiowych. To nie zadania mulitaskingu a po prostu każda ciekawsza działalność (taniec też dawał takie wyniki w badaniach!). Dlatego błędem poznawczym jest "rzucanie" się na jakąś grupę badawczą nie znając jej, tylko kierując się stereotypami. Dlatego niestety to ostatnie badanie nic nie mówi o ewentualnym wpływie wielozadaniowości na rozwój. Niemniej wykład świetny a temat palący!
@monikari777
@monikari777 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 жыл бұрын
Dziękujemy za miłe słowa :)
@Lilciakk
@Lilciakk 4 жыл бұрын
0:45 "i to jest teraz bardzo ciekawe, co Państwo robicie słuchając mojego głosu?" Był to moment kiedy uświadomiłam sobie żę jednym monitorze relaksuje się przy grze, a na drugim mam puszczony ten wykład (co często mi sie zdarza) Nawet nie wie Pani jak szeroki uśmiech pojawił się na mojej twarzy kiedy usłyszałam to pytanie. Dziękuję za przyjemny wykład
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 жыл бұрын
Pytanie okazało się strzałem w 10 :) Bardzo dziękujemy!
@sympatyk8906
@sympatyk8906 4 жыл бұрын
👍
@pozytyw3052
@pozytyw3052 3 жыл бұрын
jestem przesladowany przez policyjne radio non stop od 10 lat Mozesz mi pomoc ? Mieszkaja w moim domu, nademna i w sasiedztwie . mieszkam w niemczzech, jak sie mam ich pozbyc >?
@MaciekMedyj
@MaciekMedyj 4 жыл бұрын
Jak jest to powiedziane w tym wykładzie - wszystko zależy od osobowości. Niektórzy tak lubią, tak wręcz muszą, bo taka jest ich konstrukcja - również na poziomie fizjologicznym. Ja tak mam. I obawiam się, że to objaw chorobliwego przymusu kontroli. Muszę ogarniać WSZYSTKO, bo inaczej nie czuję się bezpiecznie. Taka tam prosta frojdoska psychologia ;-) Więc - jeśli ktoś zatrudnia - musi sobie zadać pytanie - czy na pewno chce mieć taką osobę na danym stanowisku, czy wykorzysta pozytywnie tej jej cechy i czy owe zalety dla biznesu ogólnie nie będą wadami w stosunkach międzyludzkich i czy finalnie nie przyniosą więcej złego niż dobrego.
@aleksandrarajtar3770
@aleksandrarajtar3770 4 жыл бұрын
Super! I w końcu ktoś o domknięciu wspomniał :)
@OwcareX
@OwcareX 4 жыл бұрын
Jeśli charakter skłania osobę do identyfikacji z byciem dobrym wielozadaniowcem, nie jest to tożsame z FOMO i nadmierną potrzebą kontroli, pomimo iż w większości przypadków zapewne tak właśnie jest. I dla jednych i dla drugich, dobra informacja jest wszystkim.
@OlaTalacha
@OlaTalacha 4 жыл бұрын
Piszę analizę, co chwilę potrzebuję sprawdzić dane uwzględniane w tej analizie (mapa, tabela wskaźników sporządzona dla obszaru, czasem także dane historyczne, ale też orzecznictwo sądów w sytuacjach podobnych do aktualnie analizowanych). Robiąc jedną rzecz, muszę "otwierać liczne okienka". Popełniam błędy. Często. Potrzebujemy sprawdzać efekty naszej pracy.
@kasiasowa280
@kasiasowa280 4 жыл бұрын
super
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 4 жыл бұрын
Cieszymy się :)
@andys6163
@andys6163 4 жыл бұрын
Caly wyklad choc interesujacy, jest nagrany w sposob niedbaly, niepoprawny gramatycznie tak troche jakby byla pani roztargniona. Moze wielozadaniowosc pani az tak dobrze nie wychodzi ? Ewidentnie bez przygotowania, skryptu , wymyslajac slowa ktore nie istnieja i wyslawiajac sie w sposob ktory podwaza pani wiarygodnosc. A zatem , Lenistwo i totalny brak przygotowania do nagrania wykladu, czy roztargnienie i dzielenie uwagi na kilka innych rzeczy ktore pani w tym czasie robila ?
@KtosZPlanetyZiemia
@KtosZPlanetyZiemia 4 жыл бұрын
Pisze (tak, specjalnie dla Twojego perfekcjonizmu to napisałem) to człowiek, który nie używa znaków diakrytycznych. ha.
Depresja - jak wspierać osoby chore - dr Agnieszka Mościcka-Teske
37:47
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 198 М.
Trauma dziecięca a rozwój mózgu - prof. dr hab. Jerzy Vetulani
45:41
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 710 М.
Миллионер | 1 - серия
34:31
Million Show
Рет қаралды 2,2 МЛН
Офицер, я всё объясню
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 5 МЛН
"Jak dogonić swoje szczęście - co nam podpowiada psychologia pozytywna?" - dr Agnieszka Czerw
1:13:13
Co zrobić, aby realizować marzenia i cele? Symulacje mentalne - dr Ewa Jarczewska-Gerc
1:05:59
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 161 М.
Czy mindfulness wpływa na mózg i poprawia zdrowie? - dr Paweł Holas
1:10:38
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 69 М.
Od samotności do bliskości, czyli o relacjach z sobą i z innymi - dr Katarzyna Waszyńska
1:32:56
Miłość i jej tajemnice - prof. Katarzyna Popiołek
38:12
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 63 М.