Magnes w rurze i pytania fundamentalne

  Рет қаралды 147,731

Smartgasm

Smartgasm

Күн бұрын

Magnes, wpadając do rury, zachowuje się sprzecznie z naszymi oczekiwaniami. Jaki proces za tym stoi, jak to się dzieje? I najważniejsze fundamentalne pytanie: „Dlaczego”?
Źródła:
G.E. Zilberman „Elektryczność i Magnetyzm” ISBN: 978-5-91559-005-1
Purcell E. - „Elektryczność i magnetyzm” ( Rozdział 5 -- Pola ładunków ruchomych) ISBN-13: 978-1107014022
www.britannica...
www.math.ucr.ed...
ilf.fizyka.pw.e...
----
Wsparcie kanału:
patronite.pl/s...

Пікірлер: 698
@CM-bm5ek
@CM-bm5ek 4 жыл бұрын
Propozycja tematu: "Wszyscy byliśmy w błędzie. To, co nazywamy „materią” jest w rzeczywistości energią, której wibracja została spowolniona do poziomu odbieranego przez nasze zmysły.” Albert Einstein „Jeśli chcesz zrozumieć wszechświat, zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji.” Nikola Tesla „Wszystko, co uważamy za duchowe lub metafizyczne, w rzeczywistości jest tylko fizyką, której jeszcze nie rozumiemy.” Nassim Haramein Świat astralny, energetyka, oobe, fizyka kwantowa. Poproszę coś więcej z naukowego punktu widzenia :)
@wszechobecnaanaliza1195
@wszechobecnaanaliza1195 4 жыл бұрын
Podbijam^^
@wszechobecnaanaliza1195
@wszechobecnaanaliza1195 4 жыл бұрын
I jeszcze raz:d
@unknownuser1646
@unknownuser1646 4 жыл бұрын
Ja też
@unknownuser1646
@unknownuser1646 4 жыл бұрын
kurcze myślałem że tylko ja na świecie mam prawdziwą naukową teorię istnienia świata duchów oraz zjawisk metafizycznych a tu okazuje się że ktoś już to wykminił ale w opiszę wam na jakiej podstawie uważam że to jest prawda. W teorii strun równania matematyczne wskazują na istnienie więcej niż 3 wymiary i co z tego ? Trzeba się zastanowić jak funkcjonują świat 3D 2D oraz 1D które znamy i czego na pewno nie będzie można zobaczyć i zrobić po długiej analizie świata 4D uznałem że pewnych rzeczy które w naszym świecie się da zrobić w 4D za pomocą naszej materii się nie da popatrzcie na teserakt (sześcian4D) czy tak może zachować się materia raczej nie tak jak ty nie możesz nic sięgnąć przez ścianę ani wejść do autobusu przez zamknięte drzwi tak materia w teseraktcie nie może tak się zachowywać takie właściwości ma energia może przenikać przez ściany przez co kolwiek a jak wiemy z E=MC2 energia jest materią i na odwrót ale to jeszcze nie koniec problemów skoro świat 4D istnienieje i zawiera nieskończonie dużo światów 3D to od takiej gęstości powinno wszystko się zamienić w czarną dziurę kugelblitz z energia ale gdy nasz wszechświat jest nieskończenie duży w wymiarze 3D i zamknięty sam na siebie a w świecie 4D jest ich nieskończenie dużo te nieskończoności się anichilują i czarna dziura nie powstanie bo mimo że tych światów jest nieskończenie wiele to odległości między mini są niekoniecznie duże. Czemu nagle jak są duchy gdzieś robi nam się zimno albo możemy mieć wrażenie że ktoś nas dotyka a dlatego bo to jest według mnie świat 4D składający się z czystej energii nie kinetycznej ani cieplnej ale tej która może przybierać dowolne formy i na dodatek to jest wymiar w którym możemy dotknąć co kolwiek a inni z 3D nawet tego nie zauważą a zimno dlatego bo energia w tym świecie może się różnić od właściwości naszej i działać w zupełności inne sposoby jak nasza dodatek jakby taki ktoś się zmaterializował to możemy zobaczyć go a potem może zrobić krok i już go nie widać bo odchodzi w 4 wymiar zresztą nie wiem czy każdy zrozumiał ale jakby co pytajcie bo słabo tłumaczę zresztą dla mnie jest też to bardzo abstrakcyjne i nie wszystko rozumiem to co wymyśliłem nie dlatego bo wyssałem sobie bzdury z palca tylko bo coś wymyśliłem co może działać i nie ma żadnych paradoksów naukowych zabraniających istnieniu takiego czegoś ale bo po prostu to jest jak wynaldź coś i potem rozwijać to co wynalazłeś czyli nie od razu wszystko wiesz na temat tego co wynalazłeś.Ale w rzeczywistości może być to na tyle skomplikowane i do tego stopnia abstrakcyjne że nawet człowiek z największą wyobraźnią nie jest w stanie tego wykminić nie chodzi mi tu już o świat 4D ale o działanie całego wszystkoświata do tego stopnia że nawet możliwe jest to że istnieją dodatkowe jednostki fizyczne bo na razie znamy czas energię materię prędkość wymiary a może nawet ich być dwa razy tyle co nigdy ich nie poznamy bo są dla nas nieosiągalne.
@CM-bm5ek
@CM-bm5ek 4 жыл бұрын
​@@unknownuser1646 Podoba mi się, że patrzysz wielowymiarowo na rzeczywistość. Już widzę te wybuchy i wglądy w Twojej głowie kiedy to piszesz... Mam podobnie... Przeszkodą takiego umysłu jest to, że często to co wydaje się mieć zależności przyczynowo skutkowe, głębiej wcale nie musi być tą główną czy jakąkolwiek determinantą jakiegoś zjawiska. A im dalej w las tym więcej pytań na które nie ma odpowiedzi, dlatego ważne są pewne podstawy do których można wracać. Łatwo jest zabłądzić łącząc kropki. U mnie duchowość i nauka zaczęły iść w parze po lekturze i doświadczeniu na sobie: Lowena - Esencja psychosomatyki, to jak umysł wpływa na ciało i viceversa. Rozwijając świadomość ciała, można zaobserwować subtelne wibracje w ciele podczas doświadczania emocji. TRE - uwalnianie emocji i traum poprzez drżenia ciała. Wim Hof - Gość deklaruje, że zna każdą dyscyplinę ezoteryczną i potrafi podnieść siłą woli temperaturę ciała. Co udawadnia teraz naukowo za każdym razem. Wniosek jest taki, że nauka ma jeszcze dużo do odkrycia w ezoteryce. + inne I roboczo badam i staram się doświadczać na sobie: medytacji ze źródeł buddyjskich: Swoją drogą: "Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi.(…) Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm" Albert Einstein A w planach... więcej medytacji :D
@dezenterrier
@dezenterrier 4 жыл бұрын
Jestem pod wielkim wrażeniem tego kanału. Na początku obawiałem się, że będzie to nic więcej jak kalka zagranicznych kanałów, ale widać, że choć działacie w tej samej dziedzinie to korzystacie z innych źródeł. Dodatkowo o wiele bardziej poszerzasz temat. Tak trzymaj.
@xgorzki603
@xgorzki603 4 жыл бұрын
O tak, bo Smartgasm korzysta głównie ze źródeł Rosyjskich uczelni i instytutów. U nas mało kto zna cyrylicę, raczej dominuje angielski czy niemiecki. Już kilka lat temu zauważyłem, że prawie wszystkie zachodnie instytucje naukowe przyjęły pewne dogmaty (co jest złe, bo w nauce nie powinno być ich wcale), a ruscy robią wszystko na własną rękę, więc mogą skupić się na innych zjawiskach, które zachód pominął albo uznał za niewarte uwagi. Po przekładach prac naukowych czy innych materiałach czuć, jak bardzo Rosja i Chiny idą inną drogą. Ostatecznie efekt może być ten sam (na przykład opisanie jakiegoś nieznanego zjawiska), ale po drodze może się zdarzyć coś ciekawego.
@Beleagor
@Beleagor 3 жыл бұрын
@@xgorzki603 Każda dodatkowa hipoteza jest warta wzięcia pod uwagę niezależnie od pochodzenia. Nauka na szczęście łamie wszelkie granice ustawione przez politykę (przynajmniej w naszych czasach).
@wojciechkrauze9674
@wojciechkrauze9674 2 жыл бұрын
witaj masz dużą wiedzę w magnesach i prądzie wywoływanym przez niego napisz czy to możliwe żeby zrobić generator z magnesami stałymi
@StefanTheSniper
@StefanTheSniper 4 жыл бұрын
Elektrony pędzą jak wściekłe świnie xD
@makrofaguss
@makrofaguss 4 жыл бұрын
Oooosz ty... Ja to chciałem napisać! 🤣🤣🤣
@krazrazdzynski833
@krazrazdzynski833 4 жыл бұрын
★⚑♫♞ Wieprzki epikurejskie.
@haszasinhaszu8785
@haszasinhaszu8785 4 жыл бұрын
z chlewa
@PawelJimmi
@PawelJimmi 4 жыл бұрын
U mnie mówiono "Miota się jak Żyd po pustym sklepie" :-)
@PawelJimmi
@PawelJimmi 4 жыл бұрын
@I know how much I do not know yet. Jakub Wendrowycz Wzór na prędkość elektronów w przewodniku podobny jak do przepływu wody w rurze - zależy od natężenia i przekroju poprzecznego. Im mniejszy przekrój tym szybciej dryfują. W przypadku wody - na zwężce jest niższe ciśnienie - to było dla ludzi tak dziwne, że nazwali to paradoksem hydrodynamicznym. Dzięki Smartgasmowi - który wytłumaczył tu kiedyś prawo Bernoulliego zrozumiałem dlaczego wiatroizolacja działa w jednym kierunku - sama w sobie działa w obie, ale odpowiednio zrobiona szczelina wentylacyjna za elewacją własnie za to odpowiada ^^
@PaweMIM
@PaweMIM 4 жыл бұрын
Uwielbiam Twój sarkastyczny ton i ten potok mądrych nie zrozumiałych słów....
@Jan_Smuga
@Jan_Smuga 4 жыл бұрын
lecimy po 100k subów, tak trzymaj
@limon5k
@limon5k 4 жыл бұрын
@@Upcio też tak mam
@moj_wujek_to_admin6487
@moj_wujek_to_admin6487 3 жыл бұрын
zostało jeszcze około 500 subów
@Zuubiik
@Zuubiik 4 жыл бұрын
Co gdyby rura była z nadprzewodnika? Co się stanie jeśli wrzucimy magnes z prędkością światła? Czy jeśli ten układ postawimy na wadze to masa (rura + magnes) zwiększy się, ale czy będzie idealnie równą sumie tych dwóch? Czy przepuszczając strumień elektronów przez taką rurę to one też zwolnią? Jeśli chodzi o prąd elektryczny to czy mógłbyś wyjaśnić efekt naskórkowości?
@tomekzyber3105
@tomekzyber3105 4 жыл бұрын
Magnes nie może osiągnąć prędkości światła, gdyż posiada masę.
@Zuubiik
@Zuubiik 4 жыл бұрын
@@tomekzyber3105 wiem
@Smartgasm
@Smartgasm 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawe pytania, warto było wspomnieć o tym w filmie, więc podejdę poważnie do odpowiedzi. >Co gdyby rura była z nadprzewodnika? W nadprzewodnikach, jak wiadomo, nie ma rezystancji. Indukowane prądy będą poruszać się wiecznie(oczywiście, jeśli podtrzymywać stan nadprzewodnictwa). A więc magnes nie wpadnie do takiej rury, będzie lewitować nad nią tak jak w efekcie Meissnera: pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Meissnera (mam też film o tym: kzbin.info/www/bejne/apuXdJmwhddlqMk) Udało się nawet znaleźć filmik pokazujący jak to wygląda: kzbin.info/www/bejne/mnjQeWyAisyeha8 > Czy jeśli ten układ postawimy na wadze to masa (rura + magnes) zwiększy się, ale czy będzie idealnie równą sumie tych dwóch? Zwiększy się, tak samo jak cisnąć na rurę ręką, lub tak samo, jak cisnąć na magnes leżący na wadzę innym magnesem. Ale prawo zachowania energii nie narusza się, o czym mówiłem w filmie, bo spadający magnes ma energie kinetyczną, a jeśli cisnąć ręką na wagę - wykorzystujemy energie mechaniczną. Film, gdzie jest pokazane doświadczenie tego procesu: kzbin.info/www/bejne/eWHWp6ZjqqyrbtU >Co się stanie jeśli wrzucimy magnes z prędkością światła Oczywiście, taki przypadek jest nie możliwy. Ale rozumiem, o co chodzi: co, jeśli magnes zostanie wystrzelony w rurę z bardzo duża prędkością, ok, postaram się odpowiedzieć. Powołuje się na ten artykuł i obliczenia: phys.nsu.ru/cherk/FallMagTotal.pdf Okazuje się, że zbyt szybkie poruszanie się magnesu wywołuje tak silny skin efekt (naskórkowość), że efekt spowolnienia magnesu maleje nawet nie do kwadratu, a prawie do sześcianu, dlatego nie będzie żadnych zauważalnych zmian, po pokonaniu jakiejś prędkości magnes będzie spowalniać się nie jeszcze bardziej, ale mniej. Czyli istnieje jakaś maksymalna prędkość dla efektu spowolnienia, ale ona jest o wiele mniejsza niż *c*. (Zależy to od wielu czynników, o których wspominałem w filmie) > Jeśli chodzi o prąd elektryczny to czy mógłbyś wyjaśnić efekt naskórkowości Wątpię. Bardzo wąski temat, maksymalnie - można było by o tym wspomnieć w jakimś innym temacie
@Zuubiik
@Zuubiik 4 жыл бұрын
@@Smartgasm dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Powodzenia!
@vertxpl5481
@vertxpl5481 4 жыл бұрын
Ja też również dziękuję za odpowiedź na te pytania 😁
@tomekzyber3105
@tomekzyber3105 4 жыл бұрын
15:25 zrób film o tym. Nie uważam by lepiej było milczeć. Masz prawo do własnych poglądów a dla mnie to szalenie interesujące i myślę, że dla większości tutaj. Oczywiście jeśli masz ochotę. Zachęcam i pozdrawiam.
@Theroler
@Theroler 4 жыл бұрын
W tym przypadku świadczy to o szacunku do widza.
@hazio2221
@hazio2221 4 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem, obejrzałem kilka twoich filmów i muszę powiedzieć: "wow". Wyczerpujesz tematy w taki sposób, że przyjemnie się słucha dosłownie wszystkiego. Widząc ten film pomyślałem sobie: "meh, przecież to proste", ale nie odpowiadałem sobie nigdy na pytania tak podstawowe, a ważne dla tych kwestii, które ty poruszasz. Uwielbiam wyczerpywać tematy podczas własnej edukacji, ale u ciebie zawsze się znajdzie coś, o czym nie pomyślałem, by sprawdzić czemu akurat tak działa. Ten kanał to świetna robota!
@tennickniejestdostepny
@tennickniejestdostepny 4 жыл бұрын
A może odcinek o prądzie i polu elektromagnetycznym organizmów żywych? Np. jak organizm człowieka wytwarza prąd, jak on się rozchodzi po ciele, itp.
@okrutnikk
@okrutnikk 4 жыл бұрын
Cześć. Cieszę się, że trafiłem na Twój kanał. Świetny kontent. Znalazłem w czeluściach internetu coś takiego: "Model elektrycznego Wszechświata wyrósł z interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Nie pokazuje się tego na uniwersytetach. Idea modelu bazuje w większym stopniu na obserwacjach i doświadczeniach, niż na abstrakcyjnej teorii. Łączy wiedzę z wielu dziedzin nauki w celu odkrycia elektrycznej natury atomów i interakcji wystepujących między nimi. Dziwne jest również to, że we współczesnej kosmologii słaby magnetyzm i nieskończenie słabsza siła grawitacji rządzi zasadami Wszechświata. Takie uproszczenia stosuje fizyka teoretyczna, oparta na elektrycznej neutralności materii w laboratoriach na Ziemi. Nie obowiązuje ona jednak w kosmosie, gdzie dominuje plazma. Plazma okreslana jest jako czwarty stan materii i składa się z niej ogromna część Wszechświata. Plazmą są wolno poruszające się elektrony i jony - atomy, które straciły elektrony. Do wytworzenia plazmy potrzebna jest energia cieplna, elektryczna lub światło (ultrafiletowe lub laserowe). Model elektrycznych galaktyk istnieje w głowach zwolenników tej teorii już od ponad 10 lat. I sprawdza się doskonale w świecie fizyki. Jest w stanie wyjaśnić kształty, dynamikę galaktyk, bez uciekania się do ciemnej materii i czarnych dziur wewnątrz galaktyk. Wyjaśnia również elektryczne dżety wyrzucane przez centra aktywnych galaktyk. Ostanie wyniki odwzorowań pól magnetycznych galaktyk spiralnych zdają się potwierdzać model Elektrycznego Wszechświata. " Co o tym sądzisz?
@Saxerski
@Saxerski 4 жыл бұрын
Autor uczy się polskiego... przecież mówisz lepiej od niejednego Polaka
@Razor1379
@Razor1379 4 жыл бұрын
To jest intro i mi się podoba.
@mmarszalek
@mmarszalek 4 жыл бұрын
Lepiej zaznaczyć, niż potem co materiał odpowiadać na głupie koemntarze.
@unknownuser1646
@unknownuser1646 4 жыл бұрын
Smartgasm nie mówi taki człowiek jak smartgasm to może tylko przesyłać informacje za pomocą drgań powietrza które trafią do odbiornika a w mózgu ulegają interpretacji
@tedbunkerss1952
@tedbunkerss1952 4 жыл бұрын
lol, prawda
@imho4990
@imho4990 4 жыл бұрын
Nie wiem z jakimi Polakami się zadajesz.
@krzysztofkaron3392
@krzysztofkaron3392 10 ай бұрын
Szacun Gościu. To jest prawdziwy język naukowy czyli mówienie o zjawiskach w sposób zrozumiały. Bo można najbardziej proste zjawisko zagmatwać tak, że trzeba wielu książek żeby zrozumieć-to piszą pseudonaukowcy, których jedynym wkładem jest zagmatwanie. Oni niczego nie rozumieją. Chętnie podyskutuję.
@LuckyAngel2000
@LuckyAngel2000 4 жыл бұрын
Komputery Kwantowe, temat już był dawno obiecany, czekamy :)
@1987filozof
@1987filozof 4 жыл бұрын
Wrócił mój ulubiony nauczyciel fizyki. Łapka w ciemno i oglądamy!!!
@bvrzyk7969
@bvrzyk7969 4 жыл бұрын
Ale on nawet nie zniknął
@Krabarbar
@Krabarbar 4 жыл бұрын
Propozycje tematów: - (temat filozoficzny) Gdybyśmy założyli, że żyjemy w symulacji (np. komputerowej) jakie teoretycznie istnieją sposoby na udowodnienie tego faktu oraz co by się mogło stać gdyby ludzkość się dowiedziała, że w takiej symulacji żyjemy (teoretyczne scenariusze). - Wyjaśnienie zjawiska entropii oraz tego jak wyglądałby stan równowagi. Pozdrawiam, Super Kanał :)
@Krabarbar
@Krabarbar 4 жыл бұрын
Wiem, że był odcinek o symulacji i autor wspominał tam o "bug'ach" ale to są "dowody" wynikające z działania symulacji, chodzi mi o sposoby, które sami moglibyśmy wywołać, zakładając, że jesteśmy "my" a nie tylko "ja" a pozostałe twory to projekcje wywołane na moje potrzeby :) A może to temat na rozmowy przy piwie z kumplem a nie filmiki na KZbin... Tak czy siak czekam na kolejny filmik Smargasma, na jakikolwiek temat by on nie był ;]
@westcoastshot585
@westcoastshot585 4 жыл бұрын
Dziękujemy
@krzysztofmidi6969
@krzysztofmidi6969 7 ай бұрын
Świetna robota. Popularyzacja nauki pozwala zrozumieć świat.
@izydorIzydor
@izydorIzydor 2 жыл бұрын
W 2022 roku skontaktuje sie z Toba!!!!!!!!Bedziesz mile zaskoczony!!!!!Zdrowia!!!!!
@Jakub_M0
@Jakub_M0 4 жыл бұрын
9:20 To, dlaczego czas płynie do przodu dobrze wyjaśnia termodynamiczna strzałka czasu i entropia sama w sobie :) I pozwolę sobie jeszcze raz zaproponować temat na następny film - grafy Feynmana :)
@mirek190
@mirek190 4 жыл бұрын
Z entropia tez to nie jest tak do konca ....
@mirek190
@mirek190 4 жыл бұрын
Z entropia tez to nie jest tak do konca ....
@gliderfan6196
@gliderfan6196 3 жыл бұрын
Grafy byłyby super.
@patrykos1415
@patrykos1415 4 жыл бұрын
A kiedy rozszerzenie tematu o wnętrzach czarnych dziur? Nadal nie były omawiane te obracające się hehe.
@bananowyszampan8061
@bananowyszampan8061 4 жыл бұрын
Czy jakby mieć kombinezony z magnesu to czy rury miedziane mogłyby służyć jako „windy”?
@Smartgasm
@Smartgasm 4 жыл бұрын
Tak. I do tego bardzo bezpieczną i długowieczną windą, jeśli wszystko zrobić poprawnie. Ale to jest nie praktyczne
@lis6502
@lis6502 4 жыл бұрын
@@Smartgasm należy jednak pamiętać że przepływ prądu w przewodniku charakteryzującym się rezystancją powoduje straty w postaci energii cieplnej. Dlatego taka winda, czy też jej kabino-skafander powinien być nieustannie chłodzony.
@stark_2991
@stark_2991 4 жыл бұрын
Podeślijcie ten pomysł Elonowi Muskowi, to za parę lat będziemy mieć takie windy ;)
@Sebeklis
@Sebeklis 4 жыл бұрын
@@stark_2991 Mask lub jego ludzie na pewno wiedzą o magnesie
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 4 жыл бұрын
@stark2991 I wtedy ogłosi: Za dziesięć lat będzie winda kosmiczna z rury miedzianej do Marsa
@STUDIO24.fotki.filmiki
@STUDIO24.fotki.filmiki Жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Gratuluję programu.
@tomekzyber3105
@tomekzyber3105 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Uprzejmie dziękuję.
@jaceknazaruk9351
@jaceknazaruk9351 4 жыл бұрын
Super film!! Dziękuję że pokazujesz takie zjawiska fizyczne o których mało kto słyszał i objaśniasz w prosty sposób. Czasami spotykasz się z krytyką ludzi którzy chcą za wszelką cenę pokazać że oni wiedzą najlepiej. Nic na to nie poradzisz. Rób swoje bo to daje radość. Pozdrawiam!!
@stefanbatory828
@stefanbatory828 4 жыл бұрын
Cześć. Materiał super przygotowany. Proponuję film o spawaniu. Wyjaśniający zjawiska zachodzące w łuku. Np. dlaczego łuk nie przyciąga roztopionego metalu? Dlaczego tam nie powstaje magnes, a może powstaje? Pozdrawiam.
@Razor1379
@Razor1379 4 жыл бұрын
Podłączam się
@OZEserwis
@OZEserwis Жыл бұрын
Przede wszystkim chylę czoło za rzetelne i fachowe podejście do tematu wyjaśniania czegokolwiek ,mamy tu obiektywne podejście i ogromną wiedzę przekazywaną w dosyć zrozumiały i przystępny sposób dla przeciętnego odbiorcy ,dodatkowo wsparty animacjami i wizualizacją zjawisk oraz zasad i zależności .Świetna robota tak trzymaj dalej. Obok energii słonecznej ,wiatru czy pływów fal nie bardzo wykorzystujemy naturalne zjawisko magnetyzmu czy jak kolega wspomniał przepływu ładunków z ziemi .Znalazłem nieco informacji o generatorach wykorzystujących różnicę potencjałów ziemi do generowania prądu opartych o zasady Tesli jak np: kzbin.info?search_query=tariel+kapanze Padło pytanie jaki temat następny ,a może SILNIK MAGNETYCZNY jest tego sporo na KZbin tylko dlaczego jeszcze przemysł tego nie podchwycił ?.budowałem małe modele silników magnetycznych ale żaden nie działał tak jak pokazują autorzy na filmikach w Internecie....czy to swingowane filmiki tylko dla podbicia oglondalności ??? być może np: kzbin.info/www/bejne/jpjYZqiCn9-ihac A to projekt oparty o konstrukcję Tesli jak do tej pory nie udało mi się uruchomić i nadal mnie to frapuje czy to faktycznie jest możliwe.? kzbin.info/www/bejne/h3XWh6qgdrNkrsU Prowadzisz fajny kanał i robisz dobrą robotę ,chętnie się człowiek dowiaduje i wyjaśnia zjawiska których istnienia jesteśmy świadom i ale sami nie potrafimy ich właściwie zinterpretować więc masz masę roboty .Chętnie dołączę się przy realizacji kolejnych projektów .Pozdrawiam AL29
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 4 жыл бұрын
Bardzo cenię Twoje filmy. Kiedy przeczytałem tytuł o pytaniach fundamentalnych to pomyślałem, że może odkryłeś receptę na trwałe, niemożliwe do utracenia szczęście. To byłaby na prawdę odpowiedź na fundamentalne pytanie. Pozdrowienia
@gliderfan6196
@gliderfan6196 3 жыл бұрын
Ludzki układ nerwowy jest tak skonstruowany, że przestaje reagować na powtarzalne bodźce. Nie ma trwałego szczęścia. Zawsze trzeba gonić króliczka.
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 3 жыл бұрын
@@gliderfan6196 Mylisz się, jest taki stan, w którym szczęście rozpoznaje się jako podstawowy, niezmienny stan psychiki, w którym niczego nie musisz już gonić, ale możesz się wszystkim bawić i delektować. Ten stan jest celem wszystkich religii, jednak trudno go osiągnąć.
@Raffanorganism
@Raffanorganism 4 жыл бұрын
Rozwiązałeś mój problem . Otóż ,odlałem blache z aluminium grubą na 10 cm. i ciekawiło mnie dlaczego magnes wychamowuje w kontakcie z tą blachą .:) dzieki za rozwiązanie zagadki
4 жыл бұрын
Ten kanał to moje odkrycie 2020 roku
@arturwyscioek899
@arturwyscioek899 4 жыл бұрын
Mam pytanie: Czy nie mógłyś poruszyć tematu "Generator Searla" ? Chodzi mi o to, że według mojej skromnej wiedzy/intuicji uzyskanie urządzenia ala "perpetum mobile" wcale nie jest takie trudne, a wrecz bazując na doświadczeniach tesli - banalnie proste. Searl stworzył ponoć działające urządzenie na bazie rolek, a ty poruszyłeś temat "tunelu elektrycznego". Czy mógłbyś bardziej zgłębić ten temat, żeby z magnesów stworzyć darmowe źródło energii?
@Emssst2
@Emssst2 4 жыл бұрын
@Smartgasm, 15:25 - dlaczego niby nie możesz? Ja bym chętnie posłuchał. Uwielbiam filozofię i różne punkty widzenia, dawaj nam to!
@jaredstar7784
@jaredstar7784 4 жыл бұрын
Propozycja na odcinek: -Lewitacja przedmiotów, jak to działa, na czym to polega i jak osiągnąć taki efekt. -Silnik antygrawitacyjny, historia, zasada działania, czy takie coś ma prawo istnieć, zastosowanie dzisiaj/w przyszłości.
@damianraniowski763
@damianraniowski763 3 жыл бұрын
Dla mnie dzięki twojemu kanałowi fizyka staje się zrozumoala. To w jaki sposób ją przedstawiasz jest genialne. Bardzo dziękuję za tą wiwdze. Może zrobisz film o prądzie stalum. Zrobiłeś o prądzie zmiennym co było genialne.
@kalmarzec
@kalmarzec 4 жыл бұрын
Co by było gdyby pojedyńczy atom powiekszyć do rozmiarów słońca?jakie miałby właściowości? Czy to pytanie ma wgl jakiś sens?
@konradz4511
@konradz4511 4 жыл бұрын
Czy mógłbyś zrobić odcinek dlaczego w kosmosie nie ma koloru zielonego? Gwiazdy są żółte, pomarańczowe i czerwone, te cieplejsze niebieskie, a czasem białawe ale np. zielonego nigdzie nie ma.
@padre718
@padre718 4 жыл бұрын
Przesunięcie ku czerwieni, poczerwienienie, redshift - zjawisko polegające na tym, że linie widmowe promieniowania elektromagnetycznego docierające z niektórych gwiazd lub galaktyk są przesunięte w stronę większych długości fali. Wikipedia
@piotrst965
@piotrst965 4 жыл бұрын
Wydaje mi się że kosmos w ogóle nie ma koloru to tylko twój odbiornik fali(oko) tak to widzi :p
@jupa7166
@jupa7166 4 жыл бұрын
2 tematy: - PIORUN KULISTY - czy coś już wiadomo na ten temat, czy to bajki - DYNAMO WEWNĄTRZ ZIEMI - jak dokładnie powstaje pole magnetyczne Ziemi, jak dokładnie płyną prądy itd. To są dwie takie sprawy, że niewiele na ten temat można znaleźć.
@lukaszj1455
@lukaszj1455 4 жыл бұрын
6:50 - nie do końca.. Taki element (przecięty pierścień) przedstawia sobą pewną indukcyjność jak i pojemność (głównie pojemność tej szczeliny). A więc powstaje obwód rezonansowy. Jeśli częstotliwość zmieniającego się pola magnetycznego była by zbliżona do częstotliwości rezonansowej rezonatora to wtedy efekt mógłby być ciekawy.
@grzegorzdrgas3594
@grzegorzdrgas3594 4 жыл бұрын
Oglądam Twój kanał jakoś od początku 2019 i zainteresował mnie już od pierwszego filmu o tym co się stanie za 100 trylionów lat, czy tego o bombie atomowej w Rowie Mariańskim! Wskakiwanie do tunelu przez Ziemie też super. Jeśli chodzi o tematy, to w pierwszej kolejności podbijam komputery kwantowe! Albo jakieś proste wyjaśnienie fuzji termojądrowej? Lub może coś o prawdopodobieństwie powstania życia pozaziemskiego? Generalnie wielki szacunek za poświęcony nauce czas i za chęci przekazania wiedzy innym! Pozdrowienia dla całej Ukrainy ;)
@Rachu-eg7ht
@Rachu-eg7ht 4 жыл бұрын
Ludzie potrzebują tego co robisz Masz pasje, dzięki której posiadasz motywacje i samozaparcie w szukaniu odpowiedzi na rozmaite pytania. Świetnie i oryginalnie wszystko przedstawisz zamieniając często dla większości „ niezrozumiały” język nauki na bardziej przyswajalne treści. Osobiście posiadam ogromny szacunek dla osób, które chcą zgłębiać wiedzę z zakresu „ rzeczywistości” ? ( czekam na więcej materiałów ) 😉👌
@chomikjk3099
@chomikjk3099 3 жыл бұрын
W materiale, ok. minuty 11:00 pojawia się rysunek z płynącym prądem w dwóch przewodnikach. Wyjaśnij, proszę, dokładniej z czego wynika przyciąganie / odpychanie przewodów z płynącym prądem (nie tłumacząc tego polem magnetycznym, a samym ruchem ładunków) - jak dokładnie działa tu szczególna teoria względności? To mógłby być materiał na krótki film.
@WszelkieBro
@WszelkieBro 4 жыл бұрын
Hej. Wielki szacunek za filmy kture twozysz i obiektywne podejscie do tematow. Zawsze zastanawiało mnie czy dyletacja czasu ma wpływ na splatanie elektronow. I czy dało by sie w ten sposob troszeczke oszukac przekazujac informacje w przeszłosc o spinie ktory w innym układzie odniesienia dopiero nastapi. Np gdyby zastosowac paradoks blizniąt na splatanych elektronach. Eh nie jestem naukowcem zeby to klarownie wytłumaczyc ale czesto kołacze mi sie po głowie zestawienie tych dwuch zjawisk.
@tomekzyber3105
@tomekzyber3105 4 жыл бұрын
Ó
@belzebublilith2840
@belzebublilith2840 3 жыл бұрын
Dziękuję Ci za Twoją twórczość
@Radek__
@Radek__ 4 жыл бұрын
16:32 On faktycznie POSZEDŁ haha :)
@skowina
@skowina 2 жыл бұрын
#Smartgasm, na filmie pokazany jest magnes spadający na plytkę miedzi, który spowalnia przed wylądowaniem. Dlaczego taki sam efekt nie wystepuje na płycie stalowej ? wtedy magnes przyspiesza żeby szybciej się przykleić. Stal też jest dobrym przewodnikiem prądu. W takim przypadku czym się różnią metale żelazne od nieżelaznych, oraz nieżelazne od nieżelaznych które tak nie działają na magnes.
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 7 ай бұрын
Co to jet to pole magnetyczne uwięzione w stalowej sztabce zwanej magnesem stałym, czy dało by go się na przykład oddzielić od tego kawałka stali, czy to może istnieć osobno ,poza stalową sztabką,czy jest materią,fizyka mówi ,że nie ma substancji nie materialnych.Elektromagnes ma właściwości magnetyczne,ale po jakimś czasie gdy wyczerpie się bateria pole magnetyczne znika, natomiast w silnym magnesie na przykład neodymowym powstaje z niczego,albo jak jest zmagazynowane .W cylindrze szklanym umieścić dwa magnesy neodymowe biegunami jednoimiennymi,odpychają się, jeden lewituje nad drugim, czyli ma dużo mocy aby pokonać siłę grawitacji,jak to wszystko wyjaśnić.
@ostateczny_nurt
@ostateczny_nurt 4 жыл бұрын
Magnetyzm i elektryczność w przemyśle/ jak działa namagnesowanie jakiegoś przedmiotu
@ukaszonksi7855
@ukaszonksi7855 4 жыл бұрын
14:00 Kiedy zasada zachowania energii nie działa?
@krystianolszowy5263
@krystianolszowy5263 4 жыл бұрын
cząstki pojawiają się i znikają nawet w próżni, więc np tam
@Smartgasm
@Smartgasm 4 жыл бұрын
Zasada nieoznaczoności Heisenberga, Ciemna energia, swimming in space (dla przykładu)
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 4 жыл бұрын
@ASRIELIO PLAYER "Siła Oporu Powietrza Będąca Siłą Niezachowawczą" - skąd to to wziąłeś???
@PinkeySuavo
@PinkeySuavo 4 жыл бұрын
@ASRIELIO PLAYER jak można pisać wszystko wielką literą, aż oczy bolą XD A co do zasady zachowania energii - ona zawsze i wszędzie działa. Energia tylko przechodzi z jednej formy w drugą, nie da się jej niszczyć ani tworzyć.
@Zestremsef
@Zestremsef 4 жыл бұрын
@@Smartgasm zasada nieoznaczonści Heisenberga tak naprawdę nie łamie zasady zachowania energii, bilans energetyczny jest zachowany. Ciemna materia... być może, ale to tylko hipotetyczny model, który może się okazać całkowicie fałszywy, albo na tyle nie kompletnych, że ostatecznie okaże się że prawo zachowania energii zostanie zachowane. I dobrze wiadomo skąd się bierze prawo zachowania energii (i pędu, a nawet innych wielkości, oraz same wielkości które są zachowane), mówi o tym twierdzenie Noether.
@americanvenom69
@americanvenom69 4 жыл бұрын
Fajny film. Więcej wiedzy nie zaszkodzi dzięki. PS Wedułg Cb Białe dziury istnieją?
@Smartgasm
@Smartgasm 4 жыл бұрын
Nie sądzę, że istnieją. Po prostu matematyczny trik w OTW
@switchb5721
@switchb5721 4 жыл бұрын
@@Smartgasm w fizyce każde zjawisko musi mieć matematyczny opis. Jeśli białe dziury to trik matematyczny, skąd wiadomo że inne równania opisujące inne zjawiska mówią prawdę? Każde równanie może być trikiem. A im bardziej skomplikowane tym pewnie trudniej to wychwycić.
@gliderfan6196
@gliderfan6196 3 жыл бұрын
@@Smartgasm A to nie jest tak, że WNĘTRZE czarnej dziury jest białą dziurą?
@radziejv8radziejv821
@radziejv8radziejv821 2 жыл бұрын
Trafiłem tutaj przypadkiem i jestem bardzo zaintrygowany! Autorowi gratuluję przede wszystkim opanowania języka polskiego! Pomimo że jestem Polakiem, musiałem niektóre słowa sprawdzać w słowniku. Jak by ktoś pytał, to kot Schrödingera ma na imię Puszek
@ponury7841
@ponury7841 4 жыл бұрын
Kocham Ten Kanał jak wściekłe świnie ziemniaki
@radosawbednarski6399
@radosawbednarski6399 4 жыл бұрын
Świetny filmik. Bardzo dobrze że wróciłeś do starego formatu.
@wiesawgorzelanczyk7207
@wiesawgorzelanczyk7207 Жыл бұрын
Świetna lekcja dziękuję
@Valantir007
@Valantir007 4 жыл бұрын
Nikt tego nie potrzebuje? Człowieku, Twój kanał to najlepsza rzecz jaka mogła się ludziom przytrafić. Pierwszy raz ktoś wyjaśnił czym jest spin, różnica potencjałów itp. 5G super materiały. Gdy wrzucasz materiał wiem, że fakty w nim zawarte są sprawdzone. Mega robota i czekam na następny odcinek:)
@hankeybannister_RED
@hankeybannister_RED 4 жыл бұрын
jesteś wspaniałym człowiekiem :) pozdrawiam :)
@chomikjk3099
@chomikjk3099 3 жыл бұрын
Doświadczenie ze spadającym w rurze magnesem nasunęło mi pewną intuicję. Skoro nie istnieje pole magnetyczne, lecz zostało ono wprowadzone po to, by łatwo opisywać zjawiska towarzyszące poruszającym się ładunkom, to może nie istnieje również pole grawitacyjne? Może ono RÓWNIEŻ jest wynikiem (chaotycznego?) ruchu pewnych cząstek / kwantów - składników budowy materii? (np. kwarków/gluonów w jądrze atomu?). Spadanie magnesu w rurze metalowej jakby "neutralizuje" grawitację. Oczywiście należy to zdanie wziąć w cudzysłów, bo faktycznie to nie jest żadna antygrawitacja.
@AnaMan75
@AnaMan75 4 жыл бұрын
1) W tych prezentacjach filmowych zjawiska brakuje takiego, który pokazuje zachowanie magnesu wrzuconego do rury, która jest rozcięta wzdłuż i ma szczelinę - dałoby to do myślenia. 2) Występowanie efektu prądów wirowych ma duże znaczenie na kontstrukcję różnych urządzeń elektrycznych i energetycznych. Można było o tym wspomnieć, bo fajnie jest pokazać, że takie abstrakcyjno-magiczne dla laików zjawiska fizyczne przkładają się na bardzo praktyczne zastosowania w życiu. Przykłady: kuchenka indukcyjna; albo przy wiekszych mocach: hutnicze piece indukcyjne; specyficzne kontrukcje silników elektryczny czy rdzeni transformatorów.
@PawelJimmi
@PawelJimmi 4 жыл бұрын
dopatruję się w opisie filmu - zresztą całym filmie - inspiracji zaczerpniętej z wywiadu z Richardem Feynmanem - któremu ktoś zadał pytanie "DLACZEGO magnesy się odpychają" i Feynman własnie zaczął opowiadać o zgubnym pytaniu WHY? Że to pytanie nigdy się nie kończy i nigdy się nie skończy... a dlaczego? odpowiedzcie sobie sami, trzeba pozostawić odrobinę niewiedzy dla pobudzenia wyobraźni :-)
@markomarkus6506
@markomarkus6506 4 жыл бұрын
Zawsze zastanawiałem się co się dzieje na styku biegunów magnesu np.magnesu sztabkowego. Gdzie kończy się jeden biegun a zaczyna drugi?
@wandap9520
@wandap9520 4 жыл бұрын
To tak jakby zapytać o "granicę" między dobrem a złem, albo między prawdą a kłamstwem.
@loco29456
@loco29456 4 жыл бұрын
Super ciekawy filmik ! Tak dalej ! Elektromagnetyzm to bardzo ciekawe zagadnienie i tajemnicze jak widać .
@AIishereFOR
@AIishereFOR 4 жыл бұрын
srać na ludzi ;) mów o tym co ciebie interesuje ;) jesteś najlepszy!
@aabaddon4475
@aabaddon4475 4 жыл бұрын
Wiesz o tym że twoja wypowiedź jest przeczna sama w sobie. "srać na ludzi ;) mów co ciebie..." czyli na mnie (nie rusza mnie to bo raczej jesteś nieuk i zacofany) a też mowisz o GSM'ie. Przecież też mordka jest ludziem = czlowiek. Pisz następnym razem pełnym zdaniem co ci chłopcze siedzi w glowie.
@hesus011
@hesus011 4 жыл бұрын
Jak tylko widze nowy film od Ciebie Smartgasm, to zanim obejrzę leci łapka w góre. Świetne filmy robisz ;)
@tombi94
@tombi94 4 жыл бұрын
Zaintrtgowałeś mnie stwierdzając, iż zasada zachowania energii nie zawsze działa. Według mojej wiedzy nie ma możliwości złamać tej zasady a jeżeli coś ją łamie to występują nieznane nam zjawiska dzięki którym jest to zachowane. Jeden z niewielu przykładów gdzie nie jest to zachowane to pojawianie się wirtualnych cząstek w próżni ale może to wynikać z uproszczeń w tłumaczeniach dla laików z jakich się o tym dowiadywałem. Dziękuję za film jak zawsze dobra robota.
@tomaszkoodziejczyk195
@tomaszkoodziejczyk195 4 жыл бұрын
A może opowiesz jak to jest z magnetyzmem ziemi i jak to się dzieje, że jesteśmy chronieni przed promieniowaniem kosmicznym, przy okazji wyjaśnij na czym polega przebiegunowanie planety :) mój pomysł na kolejny odcinek :)
@paskaziemia5347
@paskaziemia5347 4 жыл бұрын
Chyba zbyt malo skomplikowany temat rzuciles ;)
@tomaszkoodziejczyk195
@tomaszkoodziejczyk195 4 жыл бұрын
@@paskaziemia5347 może :) ale podejrzewam, że jest wiele osób, które chętnie by posłuchało na ten temat tak ciekawie opowiedziane przez Smatgazma, wydaje mi się, że płaszcz ziemi przed promieniowaniem kosmicznym nie jest tak oczywisty jak by się mogło wydawać, i jest nawiązaniem do poprzednich odcinków. :)
@loco29456
@loco29456 4 жыл бұрын
Polski na pięć ! Fajne te słówka brzmiące staromodnie ale zrozumiałe tylko w Polsce już nieużywane .
@pawetomczak631
@pawetomczak631 4 жыл бұрын
Czy możesz omówić generatory mocy Pola Baumana pracujące w Linden w Szwajcarii?
@freeenergii9994
@freeenergii9994 2 жыл бұрын
Dziękuję za motywację
@nataliaplewa1179
@nataliaplewa1179 4 жыл бұрын
Super jest to co robisz, do tej pory nudna fizyka stała się czymś fascynującym. :) Czy mógłbyś wyjaśnić: dlaczego większość obiektów we Wszechświecie ma kształt kuli? - jakie prawa fizyki zachodzą, że zarówno gwiazdy, księżyce, planety, w momencie swojego stworzenia przybierają taki kształt - zawsze mnie to ciekawiło. Dlaczego np. nocą patrząc na księżyc, nie jest on np. kwadratowy. :) :) :) Czy mógłbyś również wyjaśnić skąd bierze się promieniowanie alfa, beta, gamma, promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne - te dwa ostatnie, często wykorzystywane u nas na ziemi, dzięki lampie rentgenowskiej w badaniach RTG i rezonansie magnetycznym? jaki to ma na nas wpływ. Ostatnie pytanie - trochę śmieszne, ale odpowiedz na nie może być ciekawa - czy gdybyśmy znaleźli się w kosmosie - jak tam pachnie? wśród tylu wybuchów, które się tam dzieją, co byśmy poczuli? - wiadomo na pewno odpadają kwiaty majowego bzu i kiełbaski z grilla :) - czy teoria zapachu siarki jest prawdziwa, bo tylko o takiej słyszałam. Pozdrawiam. :)
@westcoastshot585
@westcoastshot585 4 жыл бұрын
Ja mam bardzo ciekawe dla mnie pytanie. Próbowałeś substancji psychoaktywnych czy od dziecka masz taką otwartą głowę(nic obraźliwego) ? I skąd się bierze takie podejście żeby wszystko rozbijać na części pierwsze i ta chcec poznawania fundamentalnych szczegółów sprawy?
@Godlike44im
@Godlike44im 2 жыл бұрын
„Jak wściekłe świnie, które uciekły z chlewa” - najlepszy opis poruszania się elektronów :)
@uzerek
@uzerek 4 жыл бұрын
Poprosiłbym o serie filmów typu: czego "chce" materia. tzn: kropla 'chce' mieć kształt kulisty ponieważ napięcie powierzchniowe..., kanapka spada masłem w dół bo 'chce' mieć mniej energii, zapis danych na dysku powoduje jego zagrzanie ponieważ....
@arbuz1984
@arbuz1984 2 жыл бұрын
Pytanie. Magnes w rurze w próżni. Czy w takim układzie elementy nie zmieniały by położenia względem siebie. I czy eksperymentalne potwierdzenie takiego zajścia w mechanice kwantowej potwierdza splątanie kwantowe danego układu elektronów?
@kapryslosu1
@kapryslosu1 4 жыл бұрын
dobra, jestem po piwku, ale jeżeli ten temat uznasz za ciekawy (choć nie dokładnie o to co pytałeś), to słownie też liczę na ripostę :) Chodzi mi o genezę i sens przed początku (jak w królu lwie), czysta filozofia... Domniemamy, że jest wielki wybuch i nadaje on pędu. Pojawiła się przyczyna, no i pojawił się skutek (o pojawieniu się przyczyn też już coś sobie wymyśliłem, ale nie o to chodzi). W każdym razie, te piłeczki odbijające się od siebie są zawsze przyczyną i skutkiem, w związku z czym, nasze życie, (odbija się) cywilizacja... to samo... I tak sobie kiedyś przykrą wersje uznałem, że przeznaczenie jednak istnieje, bo skoro jesteśmy przyczyną i skutkiem działań i tak nie mamy na nie wpływu. Nawet jak by ktoś wymyślił maszynę co wyliczy wszystko (lepsza niż totolotek), i wiedział co się zdarzy jutro, to i tak byłby w pułapce tej matematyki. To tak kończąc wątek uproszczony, który budowaliśmy setki lat. Teraz zaczyna się (no może i wcześniej) kwantowa dziedzina zrozumienia co jest w okół nas... I stąd moje pytanie, czy... Wierzysz, w to, że kwarki mogą być pojebane i nieobliczalne? :)
@kamilgrzelak4370
@kamilgrzelak4370 4 жыл бұрын
Rob swoje, nie przejmuj sie ludzmi. Doceniam Twoja prace wlozona w kanal. Powodzenia.
@karolpawela7824
@karolpawela7824 4 жыл бұрын
Jak wściekłe świnie które uciekły z chlewu. Piękne poetyckie porównanie
@majkimajki1147
@majkimajki1147 4 жыл бұрын
Jak zwykle super filmik
@zbigniewbuczynski4043
@zbigniewbuczynski4043 2 жыл бұрын
Smartgasm, rządzisz, to po pierwsze. Twoje filmy są jak woda na mój techniczny młyn mojego umysłu. :) Po drugie w momencie pisania tego komentarza jest koniec roku, a więc wszystkiego dobrego po prostu wszystkim :) A teraz do rzeczy: ja pracuję na magazynie, ale u nas wydaje się na produkcję przedmioty miedziane, czyli na przykład kontakty służące do zakucia na przewodzie. Wziąłem więc taki kontakt miedziany do ręki, dość duży aby efekt był, i pokazałem pewne zjawisko kolegom i koleżankom w otoczeniu: magnes neodymowy nie przyciąga miedzi, ale jak kazałem machać tym przedmiotem z miedzi przed magnesem, to wyraźnie było czuć siłę. Hmmmm, zdziwko ich "hapło" że czuć siłę... Reszty można się domyślić, i widzę że muszę im wyświetlić Twój film, aby zrozumieli istotę rzeczy :) Pozdrawiam :)
@matiz169
@matiz169 4 жыл бұрын
Szacun dla ciebie oglądałem przed chwilą odcinek sprzed 1roku i teraz ten i mega postęp w języku polskim szacun!!!!
@title8894
@title8894 Жыл бұрын
Wiecej takich przeyjacielu.
@PawelJimmi
@PawelJimmi 4 жыл бұрын
Zawsze mnie ciekawiło - jeśli na wadze położymy dwa ciała, obojętne elektrycznie o identycznej masie (powiedzmy okładki kondensatora) i naelektryzujemy je ładukiem o identycznej wartości (Coulombów) jednak przeciwnych znaków - czy waga opadnie na stronę ujemnie naładowanego ciała? Teoretycznie powinna - ze względu na masę elektronów, ale nigdzie nie widziałem doświadczenia.
@bozydarb7832
@bozydarb7832 4 жыл бұрын
Ciekawe co by się stało gdy wrzuci się magnes do tuby w przestrzeni kosmicznej przy zerowej grawitacji
@ForestValleyGame
@ForestValleyGame 4 жыл бұрын
Propozycja: jak to jest, że elektrony dryfują z tak wolną prędkością, a sygnał porusza się z prędkością światła. Jak w sytuacji podłączenia do prądu taki np. opornik wie, że ma zmniejszyć prąd, jeśli elektrony jeszcze tam nie dotarły. Czy mówiąc o prądzie ma się na myśli ten ruch elektronów czy raczej rozsyłany przez nie sygnał. Czym jest ten sygnał - falą elektromagnetyczną? Ponadto elektrony przecież nie gromadzą się na oporniku - opornik wpływa od razu na cały układ. Może coś o stanach nieustalonych w obwodach.
@szodzimierzwaranowicz3144
@szodzimierzwaranowicz3144 4 жыл бұрын
Bardzo lubię elektrotechnikę więc bardzo prosze. Zadajesz ciekawe pytania, i na nie które starasz się odpowiedzieć. Szanuję to, dzięki temu sam mam fajne rozkminy a to lubię bardzo. Dzięki !
@polishinvadersteam6649
@polishinvadersteam6649 4 жыл бұрын
Tym razem dosyć łatwe zagadnienie ale i tak się przyjemnie słucha :D
@arturho7
@arturho7 3 жыл бұрын
Skoro "pole magnetyczne" nie istnieje to czym w takim razie są linie pola magnetycznego? I jakim cudem można wykryć i zmierzyć pole magnetyczne magnetometrem?
@pancermac1432
@pancermac1432 4 жыл бұрын
O fizyka myślałem że się nie doczekam
@k4m1l3x2
@k4m1l3x2 4 жыл бұрын
a to co, ostatnio nie było fizyki na jego kanale?
@sebastiankwiatkowski5769
@sebastiankwiatkowski5769 4 жыл бұрын
Kiedyś na kanale o fizyce z jakąś panią zadałem pytanie. Skąd magnesy czerpią energię do tego żeby wytworzyć to pole? Dlaczego taki magnes nie traci tej energii. Jak podłączymy bateryjkę do cewki to wytworzy się to pole w cewce. Tylko bateria po pewnym czasie się rozładuje. Co napędza magnes sam w sobie?
@takasytuacja2633
@takasytuacja2633 4 жыл бұрын
A może jakiś odcinek o oczyszczaniu wody brudnej na wodę pitną wszystkie procesy jak korekcja ph, filtracja, odwrócona osmoza, koagulacja, chloriwanie itp. Trochę chemii trochę fizyki, chętnie bym posłuchał
@pioter8208
@pioter8208 4 жыл бұрын
Masz talent do edukowania , ciekawy film , pozdrawiam
@bezpiecznikekstazy1894
@bezpiecznikekstazy1894 4 жыл бұрын
Ale to ciekawe! Dzięki :) jak zawsze jasno i konkretnie. To może iść dalej i zająć się tym co z elektronami i prądem dzieje się w kondensatorze, transformatorze i innych diodach?
@kcz6865
@kcz6865 4 жыл бұрын
Jak już jesteśmy przy zasadzie zachowania energii to może teraz coś o związku zasad zachowania z symetriami ?
@djkeys
@djkeys 4 жыл бұрын
Mózg mi wybuchł - dziękuję i czekam na kolejne filmy 😉
@chomikjk3099
@chomikjk3099 4 жыл бұрын
Moje pytanie jest może luźno związane z tym materiałem. Czy robiłeś kiedyś proste doświadczenie: włącz np. lamkę biurkową lub podłogową o metalowej obudowie. Dotknij LEKKO powierzchnię obudowy suchą, ZEWNĘTRZNĄ powierzchnią palca (może być kostka stawowa) i wykonaj ruch jakbyś głaskał powierzchnię obudowy. Czy poczułeś drgania naskórka o częstotliwości 50Hz (lub harmonicznej?). Drgania zanikają po zatrzymaniu ruchu i rozpoczynają się po ponowieniu ruchu. Czy w cienkiej, powierzchniowej warstwie metalu indukują się prądy z przewodu zasilającego? W jaki sposób wpływają na siłę tarcia ręki o powierzchnię metalu? To samo zjawisko można zaobserwować podczas pocierania garnka stalowego postawionego na polu grzewczym kuchenki indukcyjnej. Działa to nawet przy wyłączonym polu grzewczym. A może to ma związek z nadprzewodnictwem? Pozdrawiam, jestem elektronikiem, więc proszę o naukowe wyjaśnienie, a może filmik?
@temi2202
@temi2202 4 жыл бұрын
Chciałabym znać twoją opinię, której nie chcesz ujawnić. Bardzo dobre filmy.
@jarosawwerenc9869
@jarosawwerenc9869 2 жыл бұрын
Nurtuje mnie jedno pytanie.Mianowicie jakby stworzyć sprzęgnięty układ silnik-prądnica.Wprawić taki układ w ruch,teoretycznie napędzał by się sam.Pytanie,jak długo,czy możnaby,wygenerować nadwyżkę z takiego układu?Czy są jakieś doświadczenia,z pracy takiego układu jak się zachowuje,no i wogóle czy coś takiego mogło by wogóle chodzić z naukowego punktu widzenia.
@owocowywonsz6564
@owocowywonsz6564 4 жыл бұрын
9:40 Soundtrack z Mirror's Edge. I to jeszcze mój ulubiony w momencie wspinania się na żółte rusztowania. Nice
@derrain440
@derrain440 4 жыл бұрын
Standardowo materiał trzyma wysoki poziom, tak trzymać :p
@WaltDeMar
@WaltDeMar 4 жыл бұрын
Moze zrob filmik na temat zlota i podobnych metali szlachetnych? Pozdrawiam
@Kennzi
@Kennzi 4 жыл бұрын
Słyszałem już o tym doświadczeniu, jest bardzo fajne i pobudza wyobraźnię
@szefwszystkichszefow9000
@szefwszystkichszefow9000 4 жыл бұрын
A moze coś o niedawno stworzonym mini silniczku. Zrobionym chyba z 14 atomów (6 galu, 6 palladu i 2 atomy acetylenu) i na pierwszy rzut oka niby nie potrzebuje energii zeby sie obracać w sensie nie jest zachowana zasada zachowania energii. Stworzyli go Szwajcarscy naukowcy z EMPA. Moze powiedział byś coś wiecej na ten temat? Pozdrawiam
@ciekawostkiglaktyki2171
@ciekawostkiglaktyki2171 4 жыл бұрын
2:23 ktoś powie co to za aplikacja proszę
@Razor1379
@Razor1379 4 жыл бұрын
phet.colorado.edu/en/simulation/circuit-construction-kit-dc Na głównej stronie jest wiele innych ciekawych symulacji.
Prądy wirowe
10:28
PDF Politechniczne Demonstracje Fizyczne
Рет қаралды 141 М.
Jak rozpalić ogień w każdych warunkach - survival i bushcraft
24:18
مسبح السرير #قصير
00:19
سكتشات وحركات
Рет қаралды 11 МЛН
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 2 Серия
31:45
Inter Production
Рет қаралды 698 М.
Silniki elektryczne [RS Elektronika]#86
25:47
RS Elektronika
Рет қаралды 537 М.
Magnesy wokół nas #1 [ Magnetyzm ]
9:13
Pi-stacja Fizyka
Рет қаралды 156 М.
Wieczna energia w domu za 3000zł
5:59
4nrgy technologie
Рет қаралды 542 М.
Indukcja elektromagnetyczna
7:38
lekcje zdalne - chemia i fizyka
Рет қаралды 9 М.
JAK POWSTAJE PRĄD?
4:29
edukatorpl
Рет қаралды 284 М.
WAT - fizyka - 11. Elektromagnetyzm i indukcja elektromagnetyczna
26:35
Fizyka - Magnetyzm, siła Lorentza (teoria i zadania)
31:04
Zaliczone na 5!
Рет қаралды 294 М.
Magnetism and electromagnetism. How it's working? Experiments
10:30
Fizyka od Podstaw
Рет қаралды 443 М.
Pole magnetyczne
12:43
PDF Politechniczne Demonstracje Fizyczne
Рет қаралды 41 М.
Fizyka. Pole magnetyczne. Indukcja elektromagnetyczna
28:03
Uniwersytet Śląski
Рет қаралды 182 М.