Malá mobilní vodní elektrárna 5. díl - prototyp + inovace

  Рет қаралды 85,579

Vidlák

Vidlák

Күн бұрын

Пікірлер: 429
@josefnozkaCZTnv555
@josefnozkaCZTnv555 6 жыл бұрын
...no asi zde nic moudrého neporadím, ale podporu tomuto projektu a hlavně tvému nezměrnému úsilí vyjádřit musím, takže 👉 👍👍✊
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, i tak jsi mě potěšil. Děkuju za podporu :-)
@branislavcsfr3445
@branislavcsfr3445 3 жыл бұрын
Ahoj vidlaku rád ta sledujem SUPER.
@vedatorpeta
@vedatorpeta 6 жыл бұрын
Konečně další díl 😁 už jsem s těšil 😀
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj a je to tady! Další díl vodní elektrárny...
@dominiktomci3906
@dominiktomci3906 2 жыл бұрын
A děkuji za ukázání vodní elektrárny 👍👌
@pepan012345
@pepan012345 5 жыл бұрын
Krása. Na tu elektrárnu s pořádnou vrtulí a generátorem se moc těším, doufám, že bude! :-) a aspoň 50W na průměru vrtule 25cm aby dával v té rychlé vodě...
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, 50 W, to bych byl rád :-)
@martinleska4292
@martinleska4292 6 жыл бұрын
Pouzitie spravneho typu turbiny zavisi od spádu vody (rozdielov výsky hladín na vstupe a výstupe). Vidlak to ukazuje na potoku, ktory ma "nulovy" spad - len tecie. Na nieco taketo sa hodi jedine siroke lopatkove kolo (50cm sirka a 1-1,5m priemer?) - ako mali staré kolesové parniky a jeho obvodova rychlost bude o trochu nizsia ako rychlost potoka. Idealne by bolo, keby to koleso bolo cez celu sirku potoka tak, aby vsetka voda musela pretiect lopatkami. Pri pouziti "mlynskeho" kolesa ti odpada problem s vodotesnymi loziskami, lebo budu nad hladinou. Rovnako je potom jednoduche umiestnenie generatora. Bud pouzijes pomalobezny generator priamo, alebo jednostupnovu prevodovku. Inak dobry pomalobezny generator sa nachadza v modernejsich prackach oznacenych ako "brushless". Ano - aj taketo pracky su uz davno na vrakoviskach. Motor je na priamo primontovany z boku bubna - ide o synchronny motor s permanentnymi magnetmi. bude vyrabat striedave napatie s troma fazami, takze na rozumne pouzitie bude potrebny usmernovac. Niekto to previja, niekto len zmeni vnutorne zapojenie vinuti. Pouzivaju to hlavne nadsenci veternych elektrarni. Tvoj koncept s vrtulou sa podoba skor na kaplanovu turbinu no v realnej elektrarni sa pouzivaju na spad od niekolkych metrov pri obrovskom prietoku vody - problem je v tom, ze takuto turbinu nie je mozne lubovolne zmensit a dufat, ze bude fungovat bez spadu vody - prave naopak, pri zmensovani priemeru turbiny by sa musel spad zvacsovat. Vela stastia s experimentami.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Martine, děkuju za užitečný komentář a za upozornění na brushless pračky, to se hodí. Já jsem si dal zadání, že to bude mobilní elektrárna a z toho mi vyšlo řešení vrtule. U vodního kola bych musel řešit ukotvení a bylo by velké. Takže výsledkem bude vrtule, která bude fungovat lépe nebo hůře podle toku, ale bude to mobilní. Ať se ti taky daří :-)
@martinleska4292
@martinleska4292 6 жыл бұрын
A este som zabudol. Existuje typ zirkonoveho keramickeho loziska , ktoremu by voda urcite vadit nemala. Skus pohladat ZrO2 ceramic bearing. Ebay to isti :) Niektore maju kovove kruzky a keramicke gulicky, ale najdu sa aj celokeramicke. Predpokladam, ze tvoja elektraren nebude v prevadzke 1000ce hodin ale po pouziti ju vytiahnes, odlozis a ked si na nu spomenies tak ju znova hodis do vody. Kovove loziska maju problem, ze ked ich vyberies vlhke z vody tak o dva tyzdne s nimi uz nepohnes.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Děkuju za tip, v oběhovém čerpadle u kotle jsou keramická ložiska a vydrží hodně let. Myslím, že by stačil i teflon nebo bronz.
@davidprazak1599
@davidprazak1599 6 жыл бұрын
Ahoj vidláku, cením tvé nápady a výdrž 👍. Skvělá elektrárna a pěkně promyšlená. Jen tak dál!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, doufám, že časem to bude fungovat :-)
@Lubo1234
@Lubo1234 4 жыл бұрын
Výborné video skvelé vysvetlené ďakujem. Výškový všetci like a odber.
@vidlak001
@vidlak001 4 жыл бұрын
Super :-)
@Lubo1234
@Lubo1234 4 жыл бұрын
Ďakujem za odozvu. Výborné správanie sa k fanúšikom a tiež výborné vydea. Náučný kontent a vždy výborná atmosfera. Mám 13 rokov a také veci ma zaujímajú viac ako nejaké hry. Ďakujem za náučné videá.
@vidlak001
@vidlak001 4 жыл бұрын
@@Lubo1234 Ahoj, jsem rád, že někdo nehraje jen hry :-))) Ať se ti daří!
@zdeneksteliar9915
@zdeneksteliar9915 2 жыл бұрын
Pozrel som si maličkú elektráreň do 1 W, ktorú ste kúpili a predviedli pripojenú na vodovod. Myslím, že je to veľký omyl, nie je to elektráreň ale čerpadlo na víno. Podobné niečo bolo u nás v predaji, ale ako pohon sa používala ručná vrtačka. A k vývoju MVE.Odporúčam použiť z vyradeného auta dynamo alebo alternátor a mate MVE 12 V/150W, alebo väčší z nákladného auta. Doriešiť treba prevodovku, ale aj to by sa na šrotovisku našlo natr. z mopedu. S pozdravom Zdeno
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, ano, lepší je použít hotový generátor než něco vymýšlet..
@tomypanderas2588
@tomypanderas2588 6 жыл бұрын
Každej, kdo je sám sebe schopen nazvat vidlákem má u mě respekt.. Lidi dneska berou všechno moc vážně a udělat si srandu sám ze sebe už moc nefrčí (bohužel). Za mě supr.. vidim prvně a pobavil. Prostě řízek.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, já jsem si to nastavil tak, že vidlák = malý sedlák. Sranda musí být, jde ti pak líp. Měj se!
@FloppyBoom
@FloppyBoom 6 жыл бұрын
Super video vidláku :-) moc jsem se na něj těšil
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju, byla to docela práce.
@FloppyBoom
@FloppyBoom 6 жыл бұрын
@@vidlak001 chtěl bych vidět jak by se to chovalo s více lopatkami :-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
To je jedna z věcí, kterou je třeba vyzkoumat :-)
@dominiktomci3906
@dominiktomci3906 2 жыл бұрын
Moc hezké video 👍
@rachac
@rachac 2 жыл бұрын
Ahooj Vidlaku, narazil jsem na tebe bohužel az ted, ale super. Video me bavilo, jdu mrknout na další 😊 Tak snad se daří 👌🤘
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Ahoj V., super video, dobrý projekt, obdivuju Tvou vynalézavost a vytrvalost. YTB zdar!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj W, tohle bylo zatím nejnáročnější video. Několik natáčení, výroba, stříhání... Doufám, že příští elektrárna bude mít alespoň 20 krát větší výkon :-)
@Wekon
@Wekon 6 жыл бұрын
Ale posunul ses někam dál a to se počítá :-)
@DeflectorBushcraft
@DeflectorBushcraft 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku..fakt super..moc se těším na to, až bude první vytištěný prototyp..Držím palce, ať se najdou potřební pracanti :-) Ať se daří!!!!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za přízeň, když se nenajdou pracanti, tak to udělám sám, jen jsem to chtěl urychlit :-)
@janmracek6820
@janmracek6820 6 жыл бұрын
Zdravím Vidláku. Díky za zajímavé video a hlavně díky za to, že jste to nevzdal. Držím palce. Před lety jsem řešil podobný projekt. Měl jsem na chatě k dispozici potůček s průtokem cca 5l/sec a spádem cca 35cm, který jsem chtěl osadit vodním kolem s pomaluběžným generátorem který by nabíjel malý akumulátor, se kterým by se následně svítilo ledkami v chatě (tenkrát to byla ještě horká novinka). Akumulátory se měly vyměňovat. Jeden měl svítil, druhý se nabíjet, tím jsem se chtěl vyhnout ztrátám ve vedení. Vodní kolo mělo být korečník se středním nátokem o průměru 65 cm. Generátor měl být dvoudiskový s permanentními magnety a vložným statorem zalitým v epoxidu. Něco jako zde: kzbin.info/www/bejne/fZ3HY2h-YtB7isk nebo zde: kzbin.info/www/bejne/b3yZoqOAmMd1bbM chtěl jsem jej zabudovat přímo do vodního kola a napětí upravit na 14V pomocí DC/DC měniče. Dost jsem čerpal také ze stránek: mve.energetika.cz/ Celý projekt skončil poté, co chatu vykradli, a ukradli kde co, včetně rozdělané elektrárničky :-( P.S. Před časem jste též zmiňoval že zvažujete výrobu parního stroje, je to stále platné?
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to je pech, že ti někdo ukradl tvůj nesplněný sen. Zní to rozumně a promyšleně. Děkuju za odkazy, ten druhý generátor vypadá hodně dobře :-) Parní stoj je ve stádiu snění.
@noplastik
@noplastik 6 жыл бұрын
Podobných kousků je po YT spousta. Jen je na nich většinou vidět, že autor nemá ponětí k čemu je dobrý magnetický obvod a tak jeho konstrukci nijak zvlášť neřeší. Neřešit je IN :-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
noplastik, magnetický obvod neřeší, ale co když ho neodymové magnety ani nepotřebují, jak jsou silné :-)
@noplastik
@noplastik 6 жыл бұрын
Jo, někdy jsem puntíčkář. Klidně to stavte bez nich :-))
@janmracek6820
@janmracek6820 6 жыл бұрын
Není důvod býti tak patetický. Jak jsem psal, ledky byly tenkrát horká novinka, takže poté co jsem zjistil že akumulátor, který si přinesu v chlebníku dokáže tři dny svítit v chatě a ještě k tomu hrát na rádio ;-), vyhodnotil jsem celý projekt elektrárničky jako nadbytečný. Budu-li cynický, řeknu že mi onen poberta vlastně 'ušetřil práci'....
@janbezdekovsky256
@janbezdekovsky256 3 ай бұрын
Ahoj tak jak je to s podporou tohoto projektu.uteklo již hodně vody tak mě to zajímá. Já tady řeku nemám a tak jsem se vydal na strastiplnou cestu větrné elektrárny. Úskalí jsou u obou projektů srovnatelné. Začal jsem opačně. Potřebuji dostatečný výkon aby to dávalo smysl. Náklady jsou značné a pro představu plocha lopatek tomu musí odpovídat. 4.5. - 5m2 Pracuji na tom již dlouho a jde to pomalu. Pomaloběžný generátor dostatečného výkonu je macek. Pošlu ti foto pokud máš zájem. Johny 5
@vidlak001
@vidlak001 3 ай бұрын
Ahoj Johny 5, prosím na e-mail. Rád se mrknu.
@ondrejbursa9969
@ondrejbursa9969 6 жыл бұрын
Super video, to testovani mi pripomnelo, jak jsem se snazil (a stale se pokousim o zdokonaleni) udelat model odvalovaci bezlopatkove turbiny (Setur) se statorem z plastoveho "hrnku" a rotorem z vrchu cyklo lahve. Dopadlo to diky absenci nejakeho solidniho naradi a celkove strasnym podmínkám tak, ze jedine co to nejak uspokojive roztocilo byl krokovy motorek, co rozblikal 2 LEDky. Ale myslim si, ze nekdo se zkusenostmi by takovou turbinu vyrobil "levou zadni" :-D Takze by me taky celkem potesilo kdyby se skutecne nasel nekdo, kdo by navrhnul pomalubezny generatorek.
@ondrejbursa9969
@ondrejbursa9969 6 жыл бұрын
Tady je odkaz na video, pod kterym je odkaz na nejake informace, myslim ze by to mohlo pro Tebe byt zajimave, kdyz se rad vzdelavas. Myslim si, ze je skoda, ze se o odvalovaci turbine tak malo vi. kzbin.info/www/bejne/Z4HOgJh_iceLmpo
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Ondřeji, pokud se to roztočilo a rozblikalo, tak bych to považoval za úspěch. Co se týká Sedláčkovy turbíny, tak si nejsem jistý, jestli to nemá nějakou licenci. Když už něco dělám, tak počítám s tím, že to budu moc vyrábět ve velkém a prodávat (ideální případ).
@ondrejbursa9969
@ondrejbursa9969 6 жыл бұрын
Navod a ostatní věci jsem zveřejnil se souhlasem doc. Sedláčka, myslím si, že domluva s ním by byla možná, je to moc milý člověk, vedl mi práci SOČ a docela jsme se skamaradili :-) Turbíny se vyráběly, ale firma pak skončila a s tim v podstatě i vyroba (pan Sedláček stále zkousi ve spolupraci s ruznymi firmami prototypy, ale seriove se vyrábí pouze male nářaďové turbínky (v USA). Ale to jsem se nejak moc rozepsal :-D :-D :-D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Takže se to moc nechytlo...
@simadrobny3974
@simadrobny3974 6 жыл бұрын
Neskutečně se těším na nový díl
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, taky sem zvědavý, jak bude vypadat druhá verze elektrárny :-)
@matyaskorvin8537
@matyaskorvin8537 6 жыл бұрын
Čau Vidláku, myslím si že s tím motorem z koloběžky tolik wattů nevygeneruješ protože jeho reálný výkon je jen 80 - 100 wattů při 24 voltech. Navíc je ten motor rozhodně kartáčový a musely by se měnit uhlíky. Jinak super model. Jinak s tím tiskem ti bohužel nemůžu pomoct momentálně mám rozbitej heatbed ale jako materiál pro tu vrtuli bych doporučil hdpe nebo pet(g). Ještě bych dodal že by bylo dobé k té vrtuli domodeloval takovou kruhovou ''ohrádku'' jednak by se zpevnily vrtulové listy a jednak by se do toho obalu mohly dát ty permanentní magnety. A díky za video.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ten motor z koloběžky byl jen pokus, že ho mám doma. Děkuju za doporučení materiálu. Mělo by to odolávat vodě i UV záření a nelámat se.
@matyaskorvin8537
@matyaskorvin8537 6 жыл бұрын
Vidláku nejlepší by bylo to hdpe ale ten filament se nadá vůbec sehnat musí se vytlačit na domácím filastruderu.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Neboj, všechno se dá sehnat, pokud to existuje :-)
@MynecraftCZ
@MynecraftCZ 6 жыл бұрын
můžu se zeptat co máš za tiskárnu?
@matyaskorvin8537
@matyaskorvin8537 6 жыл бұрын
Určitě můžeš, začal jsem s tiskárnou toyRep ale nestojí to za to si to stavět (je strašně pomalá) a už jsem ji prodal. Teď mám Rebela 2 se zvýšenou osou Z a velkou tiskárnu s tiskovou plochou 45x45x45cm vlastní konstrukce která dost vychází z rebela2 a abych nezapomněl obě tiskárny mají konstrukci ze dřeva. Rebel Scube je také dobrá volba a designově jsou dobré delty ale jsou dražší. Snad sem ti pomohl.
@voltak2569
@voltak2569 6 жыл бұрын
Super video vidlaku video mne moc bavilo a jsem rad ze aspon ti takoveto videa natacis skratene jsem rad ze natacis tva tvorba je super
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za povzbuzení :-) Jsem rád, že moje videa mají smysl.
@voltak2569
@voltak2569 6 жыл бұрын
To teda maji a moc velkej(-:
@oktipy
@oktipy 6 жыл бұрын
Ahoj vidláku. Osobně si myslím, že by bylo nejlepší vyrobit vidlákovu elektrárnu z již vyrobených součástek, které by jsi si vyhledal třeba na alliexpres, kde nakupuješ a sestavit je do kupy. Důvod, který mě k tomu vede je, aby si lidé mohli vidlákův el. zdroj koupit a sestavit. Málokdo by byl potom schopen si ji vyrobit, potažmo postavit a musíme si také nalít čistého vína, že vývoj určitě dospěl do vrcholné podoby. Musím ale i říci, že pokud se jedná o přenosný vodní zdroj a ne trvalý, tak bych se asi zabýval jiným zdrojem, než vodním a to třeba teplotním, jako pelltierové články, či stirlingovým motorem, protože zatopit si může každý, ale sehnat tekoucí vodu nemusí být jednoduché. Ať se daří.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to je taky možnost, ale já jsem to pojal jako vývoj a výroba elektrárny. Každopádně peltierovy články už mám nakoupené :-)
@papanhe
@papanhe 6 жыл бұрын
Ahoj Vidlaku. Existuji keramicka ložiska, ktera se nachází v inline bruslich. Na statoru: lamely spojující stator a rotorove ložisko, mužou být před rotorem a nakloněny proti směru turbíny. Tím zvíšit účinost.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, pokud nerezavějí a jdou vodě odolné, tak by to bylo super! Děkuju za upozornění. Ano, dobrý nápad s lamelami. Počítám s tím, že až to bude fungovat, tak budu zvyšovat výkon takovýmito způsoby.
@papanhe
@papanhe 6 жыл бұрын
@@vidlak001 keramicka nerezaví ani nepotřebují tuk na mazání. Používají se mimo jiné v lodích.
@papanhe
@papanhe 6 жыл бұрын
@@vidlak001 Ještě mě napadá: jako obal, by šla použít plastová kanalizačňí odbočka. On ten 3D tisk taky nebude pro každého dostupný. Lodní šrouby mají již vhodný tvar.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Tu plastovou kanalizační KG jsem ukazoval v minulém videu o elektrárně, není kulatá, ale spíš oválná.
@marekurbanek2082
@marekurbanek2082 3 жыл бұрын
čaáu vidláku, fandím a jsem rád že nejsem sám s těmito myšlenkovými pochody :) myslím že ale aby to aspoň napájelo telefon. Teoreticky by to mohlo stačit jen to chce jak sem tu četl , někoho s d3 tiskárnou a vyhrát si s areodynamikou lopatek, a taky zajistit vyšší otáčky lopatek a Úspěch se dostaví.
@vidlak001
@vidlak001 3 жыл бұрын
Ahoj, ano, úspěch se dostaví, chce to jen dostatek času a úsilí :-)
@jakubnouzak6930
@jakubnouzak6930 6 жыл бұрын
díky tvim videim mám veci skoro zadarmo dik moc zato like a odber
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj jsem rád, že se ti to líbí :-)
@vedatorpeta
@vedatorpeta 6 жыл бұрын
Chtěl jsem ti dát nějaké rady, ale ty jsi to všechno řekl v druhé polovině videa ☺. Vykopal jsem si na zahradě podzemní bunkr, a chtěl bych si nedaleko udělat takovou nějakou elektrárnu. Asi nebude mít moc velký výkon, bude stačit když bude nabíjet akumulátor a ten bude napájet bezpečnostní systém, světla, klimatizaci s topením apod. Taky točím videa na yt, tak to natočím a můžeme se od sebe potom nechat inspirovat 😀
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, raději jsem to řekl hned v jednom videu. Ano, natoč to a dej vědět, rád se podívám pod zem :-)
@vedatorpeta
@vedatorpeta 6 жыл бұрын
@@vidlak001 tak už mám turbínu i generátor, teď řeším ozubený převod mezi turbínou a generátorem. Tak za týden by to mělo vyjít 😀
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Skvělý, dej vědět, až to bude :-)
@michalziska9558
@michalziska9558 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku :) Jen takový nápad, lopatek bych udělal víc užších blížko u sebe a obloukovitě zahnutých :) a místo kudy bude do turbíny vtékat voda bych udělal trochu trichtýřovitý, na začátku širší a před vrtulí zůžený, při vchodu do vrtule by tak voda měla vyšší rychlot a tlak (si myslim) a tak by to mohlo produkovat vyšší otáčky a tim pádem i víc energie :) Jinak super video, na elektrárnu jsem se hodně těšil, držim palce s výrobou, škoda že se nemůžu zapojit :D o tom co požaduješ od svých spolupracovníků nemám ani nejmenší tušení :D Ať se daří :)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Michale, děkuju za pěkný komentář. Prosím, dokážeš mi odůvodnit větší počet lopatek? Ano, s tím počítám, že až bude elektrárna hotová, pohraju si přítokem vody a vyždímám z ní maximum :-)
@michalziska9558
@michalziska9558 6 жыл бұрын
Odůvodnit? tyjo, no, zkusim to, ale snad nebudu za pitomce o tomhle fakt nevim nic, je to čistě jen moje teorie. Myslim si, že víc lopatek o menší ploše bude mít díky možnosti plynulýho průtoku vody mnohem větší efekt než třeba 5 velkých lopatek s velkou plochou, kde se o ně voda bude spíš zarážet a zpomalovat, než jima proudit dál a roztáčet je.... je to asi hodně jednoduše (blbě) řečený, ale snad to neni uplně nepochopitelný jak to myslim :)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Michale, uvažuju stejně :-) Jen je mi divný, že velký elektrárny mají málo lopatek :-))) Ale dají se vyzkoušet obě varianty.
@michalziska9558
@michalziska9558 6 жыл бұрын
Vidláku myslim si, že je to hlavně proto, že ty velký vrtule jsou umístěný v místě, kde musej odolávat mnohem většímu tlaku vody (a semtam bordel) a tak by menší lopatky byly náchylnější na poškození? , a druhak, muj takovej pohled na věc je, že velká, větší, největší elektrárna to má vykompenzovaný právě tou velikostí vrtule a generátoru (a dalšíma technickýma nasteveníma do kterejch ani za mák nevidim), kde ta vrtule, jak si to velice jednoduše představuju, je sice pomalejší, ale na jednu otáčku vygeneruje to samý množství energie, jaký by třeba taková Tvá elektrárnička vyprodukovávala za celý den, je to srozumitelný? :D
@marekwolker4712
@marekwolker4712 6 жыл бұрын
Bych zkusil vrtulku z rafku kola a na ni bych nasrouboval neco jako zasterky viz mlynske kolo.
@Ilov3Beeswarm
@Ilov3Beeswarm 4 жыл бұрын
Je super ze dakto ma takyto kanal a naucne videa pozeram ta uz tri roky.Len tak dalej Vidlak:D
@vidlak001
@vidlak001 4 жыл бұрын
Ahoj, to jsem rád, děkuj za zprávu :-) Ať se ti daří!
@Ilov3Beeswarm
@Ilov3Beeswarm 4 жыл бұрын
Diki
@Ilov3Beeswarm
@Ilov3Beeswarm 4 жыл бұрын
Teda dakujem :D
@martinjilek6108
@martinjilek6108 6 жыл бұрын
ahoj vidláku studuji střední průmyslovou školu, obor mechanik-elektrotechnik, pokusím se něco vymyslet když tak napíšu:)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, fajn, děkuju :-)
@Daniel_Plastiak_Crazy_Adventur
@Daniel_Plastiak_Crazy_Adventur 6 жыл бұрын
VS001, VMVE001/P, VMVE002, VK, 👍👍👍😀😀😀 Vidlák si borec! Rád osobne prispejem svojimi názormi k projektu vodnej elektrárne. Myslím si, že to má budúcnosť.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ha, ha, ha můžeme udělat rozhovor o elektrárně :-)
@techniciantv2865
@techniciantv2865 6 жыл бұрын
Super video
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju, taky se mi líbí :-)
@MichaelRosi
@MichaelRosi 5 жыл бұрын
Supr video
@krajcikdusan7831
@krajcikdusan7831 6 жыл бұрын
Super video.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju.
@Lukas8580
@Lukas8580 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, mám 3D tiskárnu.. :) tiskne to maximálně velikost 25x25x25cm :D co se týče materiálu můžu nabídnout PLA nebo ABS.. ABS je náročnější na tisk ale je ohebnější vyrábí se z toho třeba palubové desky do auta nebo nářadí.. PLA je dost tvrdý plast, dobře se s ním tiskne ale za to je křehký.. :) a nebo muzu vyzkoušet nějaký nový materiál.. třeba PETG.. je to jako PETlahev :)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, beru to jako nabídku tisku :-) Už se několik lidí ozvalo, tak uvidím, jak půjde spolupráce.... Děkuju za doporučení materiálu.
@Lukas8580
@Lukas8580 6 жыл бұрын
@@vidlak001 Nemáš vůbec zač :)
@petarimmer
@petarimmer 6 жыл бұрын
zdravim vidlaku videl jsem zajmavou konstrukci : vrtule na pevno v trubce na ni misto hridele lanko na otaceni ve vode, to jse hodi do potoku a venku na lanku pripojeny malinky generator ktery dobijel baterii na sviceni nebo dobijeni mobilu takze cca 5v .
@petarimmer
@petarimmer 6 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/n3_Yi5SXf7-Xadk
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ano, zajímavé řešení. Nemusí se řešit vodotěsnost generátoru. Já zkusím dodělat původní nápad.
@radekhalouska1328
@radekhalouska1328 6 жыл бұрын
Parádní videjko
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, taky se mi líbí :-)
@AZw13
@AZw13 2 жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍🌟🌟
@zlyferko8716
@zlyferko8716 5 жыл бұрын
Zkus vymyslet jak za sebe dát ty generatory třeba 4 nebo klidně i víc chce to někde sehnat motor z vrtule která se točí pomalu a je velká ... Třeba i 2 metry v průměru čím větší tím lepší úspěch pro tebe bude když to bude velké asi půl metru a můžeš zásobovat prahu 😁😁
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, mělo by to být mobilní :-) Do kapsy / batohu.
@tomass6432
@tomass6432 6 жыл бұрын
Když už máš tak pěknou závitovou tyč tak jak už tu někdo psal dej před generátor nějaké větší a menší ozubené kolo kvůli převodu a bude to podle mně velký krok vpřed ;)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, převodovka by byl krok v před, ale raději tam dám pomaluběžný generátor a závitovou tyč vynechám.
@Sync923
@Sync923 6 жыл бұрын
co se týká tvorby vrtule,tak to bude docela problém,protože bude nutné přizpůsobení tvaru a velikosti lokálním podmínkám,kde bude používána.Rychlost a tlak vody (potůček vs. přehrazená řeka).
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to ano, uděláme nějakou použitelnou vrtuli pro jeden vodní tok.
@petrmajer9531
@petrmajer9531 6 жыл бұрын
👍
@erikkonecny6161
@erikkonecny6161 6 жыл бұрын
Výborně....anebo může rosnička,až se bude nudit,šlapat na elektrárně, jako na rotopedu :-)
@erikkonecny6161
@erikkonecny6161 6 жыл бұрын
Možnosti zefektivnění jsou také prima. Hodně by asi navýšilo výkon i uzpůsobení pro příjem vody před prouděním do vrtule - asi jakýsi náhon se zužujícím průřezem ústící do jakéhosi konusu -ležícího zkoseného jehlanu do průměru vrtule .
@erikkonecny6161
@erikkonecny6161 6 жыл бұрын
Popřípadě zmenšit turbínu realizovanou ve velkém: www.novinky.cz/veda-skoly/457997-cenu-za-nejlepsi-technicky-projekt-ziskala-vodni-elektrarna-s-virovou-turbinou-z-vut.html
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Eriku a ještě ty žáby můžu třít liščím ohonem :-) nebo ebonitovou tyčí. Vy jste se s tou vírovou turbínou spikli:-)
@CzechAviator
@CzechAviator 6 жыл бұрын
2:27 a oběsil jsem tam :D, supr!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, objevil :-)
@janklajtek7751
@janklajtek7751 6 жыл бұрын
Ahoj vidláku hodně super nápad na tu spojku dobře si to vymyslel nevadí že bych to taky někdy použil když budu dělat pružné spoje? Nebo už máš na to patent?
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, klidně to používej. Na malé otáčky to vyhovuje a je to levnější než oldhamova spojka.
@gorazdrichter4379
@gorazdrichter4379 5 жыл бұрын
Vynikající.
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Fajn :-)
@brazdic03
@brazdic03 5 жыл бұрын
TOP
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju :-)
@michalgrznar
@michalgrznar 6 жыл бұрын
Nazdar Vidláku:-). Tak tohle video bylo mazec, jestli dotáhneš tenhle "projekt" s tím novým konceptem jeho vedení dokonce, budeš mít hodně slušně nášlápnuto :-)! Jestli se ti fakt podaří lidi zapojit, smeknu klobouk a moc ti to přeju. Podílet se nemůžu, což je škoda, páč ničemu z toho nerozumím, ale.. kecém všem do všeho:D. Určitě by to bodla informace o nějaké budoucí velikosti, třeba pro ten 3D tisk, vytisknout menší části není asi problém a možná by ti to někde udělali i za darmo nebo za reklamu (výrobci nebo prodejci, na youtube běžné). Ale tisk velkých dílů už není sranda. Natož s uhlíkovými vlákny, to je lehce přehnaný požadavek (možná sem nepochopil satiru). V každém případě seš hodně šikovnej, takže dojít k požadovanému tvaru lopotek by nemusel být takový problém, ale chtělo by to třeba cca aspoň 5 pokusů se změnou tvarů a myslím že dojdeš k né naprosto ideálnímu tvaru ale ke tvaru POUŽITELNÉMU a efektivnímu od kterého by se mohli odpíchnout ostatní při jejich survival akcích :D. PS: ta knížka co držíš je docela dobrá, jestlil ji přečteš a pochopíš, natrhneš zadní část drtivé většině projektových managrů a vysokoškoláků;-) :D Přeju hodně štěstí a sakra dobrý video :-)!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Michale, děkuju za pěkný komentář :-) Kéž by bylo takových víc. Většina komentářů jsou výkřiky. U prvního videa o elektrárně jsem si myslel, že to budu svářet... postupně mi došlo, že lepší bude 3d tisk. Filament s uhlíkovými vlákny jsem viděl na výstavě, to existuje. Velikost elektrárny přizpůsobíme možnostem tisku. Počítám se několika verzemi na zkoušku a taky si uvědomuju, že ideální lopatka bude pro každý tok jiná, takže půjde o kompromis = něco použitelného. Ať se nám daří!
@RubyKaneki
@RubyKaneki 6 жыл бұрын
Vidlák ta hudba co používaš vo videach je skvela
@RubyKaneki
@RubyKaneki 6 жыл бұрын
Vidlák budeš delat i nejakej zásobovač elektriny z tej vodnej elektrárne? to by bylo mega nevim mono už neco takového máš a ješte si nam to neukázal :D
@RubyKaneki
@RubyKaneki 6 жыл бұрын
Vidlák planuješ koupu 3D tlačiarne? alebo zatim ješte na to nejsou finance lebo pro tebe by se to neskutočne hodilo mohl by si tam udelat i tu vrtulu bez námahy :) ale je pravda že je moc drahá ja sam na ni nemám kdy by sem mel tak by sem si ji koupil nejlepší vec pro ulahčení práce
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, na to stačí powerbanka :-)
@vlk1331
@vlk1331 6 жыл бұрын
Si tu vrtuli připevni k ničemu co jí může pořádně roztočit( třeba vrtačce) a pak změř kolik ti to může dát.. pak už jen vyrobit lepší roztáčecí mechanismus do vody,nebo na vítr, aby se to rychle točilo. Fandím ti ! Ať se daří!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ano, to by se dalo změřit. Nechci, aby ta elektrárna měla převodovku, tak budu hledat lepší generátor.
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje 5 жыл бұрын
zkus použít dynamo nebo alternátor z auta
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, to byl jen pokus, ve finále to má být pomaluběžný generátor s dírou uvnitř.
@lubokwotomtoje
@lubokwotomtoje 5 жыл бұрын
@@vidlak001 koukal jsem na to a přemýšlel možná trochu upravit ten disk zkusil bych po obvodu vyřezat drážky do nich vsadit více obdélníkových magnetů a potom použít cívky z jádrem do tvaru U obvodová rychlost by pak byla ještě víc
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
@@lubokwotomtoje Jádro jsem taky zkoušel, funguje to, ale způsobuje to velký moment. Jednoduše magnet se k tomu chce přimagnetovat.
@janholik6876
@janholik6876 6 жыл бұрын
aby to bolo tanšie a aby sa to sústrďovalo hlavne na plochu než našírku.Ale ešte neviem či to bude mať rovnaku hodnotu ako ten pred tým model z hladiska získania energie ale mne tam išlo aj o to že ked sa pozrem s predu tak tam mozno vidno diery.Tym padom energia prúdu ktorá potečie spredu pomedzi 4 medzeri sa zanedbáva. myslim😊
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, takhle jsem taky uvažoval, využít celý prostor. Jen je mi divný, že velcí výrobci dělají turbíny s málo lopatkami a dírami mezi.
@HavlicekLukas
@HavlicekLukas 6 жыл бұрын
klasicky favorit vrtule chladice vyhoda ze zmineny motorek jde pouzit i obracene :P
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ano, tak:-)
@marecek0909
@marecek0909 Жыл бұрын
Pekný deň vám prajem . Tak ja by som si prial sa z toho niečo viac naučiť , lebo niečo z toho viem , ale až tak veľmi veľa nie , takže tak . Bolo by to možné ???
@MsVelous
@MsVelous 2 жыл бұрын
Asi 3000Kč stojí 1Kg cívka filamentu s uhlíkovým vláknem pro 3D tisk a tak velkou vrtuli tisknout no to by byla palba navíc jen pokusně..........?Model by se musel tisknout po částech a pak lepit nebo šroubovat dohromady ,celkem drahý vývoj.
@jozefsmatana8291
@jozefsmatana8291 4 жыл бұрын
😃😃😃kulickove vodou mazane lozisko,,,,👍👍👍ale zase podla farby tej vody .....asi to maze dobre😃😃😃
@kormoran89
@kormoran89 5 жыл бұрын
jště jsem zapoměl zděli vyřiznout obdelníkovou díry do plechového statoru z boka nejlepe naproti sobě (pro vtok a výtok vody ) ,stím že vstup vody by byl užší a výstup naopak širší
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
To je celkem dobrý nápad... dát tu vrtuli šikmo, aby fungovala víc jako vodní kolo.
@richardnecas5562
@richardnecas5562 6 жыл бұрын
Čau Vidláku. Nejlepší generátor pro tvou elektrárnu bude asi motor z elektrokola. Ten dává velmi dobrý výkon při nízkých otáčkách, to je přesně to, co potřebuješ!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to je zajímavý nápad, otázka je, jak je na tom rozměrově.
@janjakubik8184
@janjakubik8184 5 жыл бұрын
je to zajímavé
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, zajímavé to je, ale dost náročné :-)
@RastislavSlovák-n4w
@RastislavSlovák-n4w Ай бұрын
ahoj. neskúšal si ako generátor použiť alternátor z auta ?
@vidlak001
@vidlak001 Ай бұрын
Ahoj, v tomto případě by měl alternátor moc velký výkon.
@karelventil2647
@karelventil2647 6 жыл бұрын
Zjisti co je ten motor z kolobezky zac, jestli nema treba volnobezku a musi se jim tocit na urcitou stranu. Za vhodnych podminek z toho musi jit ziskat i 100W. Zkus tim tocit rukou a mer.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, při těhle otáčkách jsem rád, že z toho něco lezlo. Stačí na motůrek něj připojit elektriku a točí se mnohem rychleji.
@jsemchatar
@jsemchatar 6 жыл бұрын
Ahoj. Měříš proud i napětí na nějaké zátěži, třebas na žárovce?
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, naprázdno a nakrátko.
@jsemchatar
@jsemchatar 6 жыл бұрын
Pak ovšem není možné vypočítat výkon jako U*I protože U i I jsou maximální. Pokud hodíš proud nakrátko, napětí na generátoru klesne. ;-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ano a právě proto ve videu uvádím "Vidlákovu konstantu". Tady šlo jen o hrubé měření, jestli jsou to volty nebo desítky voltů nebo desetiny.
@kubajz7828
@kubajz7828 6 жыл бұрын
Si super KZbinr :)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju :-)
@horniuvrat1642
@horniuvrat1642 6 жыл бұрын
ty ploché lopatky držící středový kužel na statoru se mohou také natočit (opačně než ty na rotoru), roztočí trochu vodu, aby narazila do lopatek turbíny pod kolmějším úhlem, dělá se to tak u plynových turbín, ale někde jsem to viděl i na vodní. Jak to správně propočítat, aby to bylo k plusu ale netuším :-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, dobrý nápad. Tomu se říká rozváděcí kolo, zkusil bych na tom zapracovat až to bude fungovat. Taky to neumím spočítat :-)
@daliborbaranek2010
@daliborbaranek2010 6 жыл бұрын
mozna by se dal pouzit nahraty a pokrouceny lis na citrusy.. soucast kazdeho survival balicku
@kormoran89
@kormoran89 5 жыл бұрын
Myslim že kdyby jsete dal v jezu vrtuli směrm dolu a na hoře by byl generator na hoře a ke statoru bych dal nějaké nohy třeba ze silnějších roxoru navařit přímo ke statoru k tomu plechu . napad číslo 1 ,napad čislo 2 . vzít napad číslo jedna +prodloužit stator z plechu a na konec dat generator + vaši vynalezenou osu se pojkami . Vidlak začatečník
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tipy. Tohle bylo jenom pokusné uspořádání, to už vylepšovat nebudu. Jen mě zajímalo, kolik asi to vyrobí elektriky.
@vlk0072
@vlk0072 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku na zaciatok poviem ze ked si natočil to prvé video video o tom ako chceš postaviť malu vodnu elektraren inšpiroval si aj mna no taktiež sa môj projekt zasekol a to v mojej hlave no vidím že niesom jediný :D tiež chcem na youtube prezentovať svoje projekty ale ešte len začínam :D . Aj ja som uvažoval o použití velkeho kolesa s lopatkami a o generatore v podobe velkeho krokoveho motora, pre zväčšenie výstupného napätia by som za vinutia dal grecov usmernovaci mostík a tie spojil sériovo pre zdvojnasobenie napätie samozrejme + kondenzator pre vyhladenie napätia, riešenie ktore navrhuješ ty je vlastne pomalobežný generátor ktorý sa používa v hydroelektrrnach s veľkým prietokom no pomalou rýchlostou prudiacej vody na to je prispôsobený aj generátor použiva sa synchronny generator s vyjadrenými polmi pre dosiahnutie 50 Hz do siete Ak chceš vyrobiť generator ako vo videu treba použit silne neodymove magnety navinut cievky a tie cievky vypočitať počet zavitov a cievky spravne pospajat aby vysledne napätie sa spočítavalo a nie odpočítavalo niečo podobne môžeš najst na tekto stranke www.vawt.om2cm.sk/?q=node/565 . V prvom teste si mal vyskušat spravit z kamenov improvizovanu priehradu a turbinu nejak zaprieť do koryta rieky aby si ju nemusel držat v ruke a aby si väčšiu čast vody nasmeroval na lopatky a tak viac využil kineticku energiu vody .
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za nápady a za odkaz. Tady nejsem vázán na 50 Hz, tak mám větší volnost při návrhu. Nejdřív udělám jednoduchý generátor se 2 magnety. A pak odhadnu, kolik jich bude potřeba.
@davidnikodem9255
@davidnikodem9255 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, myslím, že by ses měl zajímat o 'Kaplanovu turbínu', moc se v tom nevyznám (su jen obyčejný apatykář), vím jen, že se dnes snad jiné typy (třeba Francisova) nepoužívají. To by Ti třeba mohlo napovědět, jaké parametry designu samotné turbíny zvolit. Škoda, že jsem už hafo let neviděl svého kamaráda, dal bych Ti na něj kontakt. Je to ředitel unikátní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Každopádně Ti fandím a držím palce...
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, Kaplanova turbína je vlastně taky vrtule, jen mám natáčecí lopatky a ještě rozváděcí kolo na vstupu. Tohle je zjednodušená verze.
@davidnikodem9255
@davidnikodem9255 6 жыл бұрын
O. K., zdá se, že jsi teoretickou přípravu nezanedbal. Včil už jen přetavit znalosti do funkčního aparátku. Good luck 👍
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Tak :-)
@pravdomluv3192
@pravdomluv3192 6 жыл бұрын
Ahoj, nebylo by možné vyrobit/koupit voděodolný generátor? A není chyba ve vrtuli? Kdyby možná byly lopatky víc zkosené tak by se možná točily rychleji.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, koupit vodě odolný generátor asi ano, pokud k tomu přidám podmínku pomaluběžnosti a určitého průměru, tak už to bude horší. Ano, lopatky víc zkosené, tohle je vrtule na vzduch.
@jirkadolejsi1538
@jirkadolejsi1538 6 жыл бұрын
Ahoj Vidlaku chce to asi jiný úhel lopatek plus třeba nějaký trychtýř před vrtulí aby se voda usměrnila.
@jirkadolejsi1538
@jirkadolejsi1538 6 жыл бұрын
Po vizualizaci už super
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ano, souhlasím. Děkuju za příspěvek.
@michalsmetana4849
@michalsmetana4849 6 жыл бұрын
Zdarec Mám prúšu MK2S jediný problém by byl velikosti A tisk z uhlíkovych vláken je nereálný pokud vím a tisknu už od jara neříkám ze jsem profík ale nějaké zkušenosti tam budou ;)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, všechny problémy se dají řešit :-) Technika se vyvíjí, nové materiály... bude to legrace.
@ondragames
@ondragames 6 жыл бұрын
Like vidlaku si můj nejoblíbenější youtuber že všech vidlaku co má rád svůj život 😀😀😀
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju, to mě těší. Ono je lepší ten život přijímat než být naštvaný :-)
@ondragames
@ondragames 6 жыл бұрын
@@vidlak001 tak to je dobře akorát nevím kdy já natočim video 😀👏
@martin23zvidal38
@martin23zvidal38 6 жыл бұрын
Ahoj vidlačku nekde sem na YT koukal ze pouuživali mnohopolovy naboj z ekola nebo de zapojit 8polovy asinchroni motor v ostruvkovem zapojeni (velice zajimave)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, otázka je, jak by to bylo rozměrově slučitelné s turbínou.
@martin23zvidal38
@martin23zvidal38 6 жыл бұрын
VS001 :-))
@felixhejtman4773
@felixhejtman4773 6 жыл бұрын
LIKOS
@martintomasek740
@martintomasek740 6 жыл бұрын
Me se jako generator el proudu nejlepe osvedcil krokovy motor. Je teda zapotrebi usmernit proud, ktery z krokace leze, ale stoji to za to. Je teda ale pravda, ze pro otaceni krokoveho motoru je potreba vetsi sila. Chtelo by to vyzkouset, jestli by to k tvemu ucelu fungovalo.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Na tohle potřebuju pomaloběžný generátor s dírou uvnitř (tam bude vrtule).
@SupFromCz
@SupFromCz 6 жыл бұрын
Ahoj moc prosim o informaci o tom sw co poižíváte. Jak se jmenuje?
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, na modelování Cinema4d.
@jaroslavtraspe839
@jaroslavtraspe839 5 жыл бұрын
Ahoj můžeš se pokusit vyrobit průvanovou elektrárnu. Pokusům zdar.
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip, nejdřív musím dodělat tuhle :-)
@jarindo_official
@jarindo_official 5 жыл бұрын
ak možem poradiť rozoberte motor z ručneho tyčového mixera a tam je dosah 12 voltov pri plnom točení
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Já ve finále chci, aby byla uvnitř vrtule a kolem generátor, tam se mixér moc nehodí.
@jirisedina1166
@jirisedina1166 6 жыл бұрын
Napadá mi, že pokud bys měl elektrárnu s tyčí pro převod točivého momentu, tak bys mohl zvýšit otáčky na výstupu pomocí primitivní převodovky. Dva kotouče (velký a malý) třeba z kola a řetěz. :)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ano, to by šlo. Já jsem si dal za podmínku řešení, že tam převodovka nebude, aby to bylo jednodušší. Proto musím udělat pomaluběžný generátor.
@stonekhill1097
@stonekhill1097 6 жыл бұрын
@@vidlak001 Dobrý nápad, převodovkou by opět klesla účinnost. A to přece nechceme.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
stonekhill, jsem rád, že to někdo pochopil :-)
@hartman12349
@hartman12349 6 жыл бұрын
5:29 a uz se smeju dopredu :-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, tušil jsem, že oceníš tuhle pasáž :-))) Vidlákova spojka VS001.
@voltak2569
@voltak2569 6 жыл бұрын
Ja bich byl taky nadseni a povazoval bych to za uspech(-:
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
:-)
@crazyneighbors_cz3740
@crazyneighbors_cz3740 6 жыл бұрын
Ahoj vidláku vodním elektrárnám sice nerozumím ale zabívám se programováním mikroprocesourů a vytváření plošných spojů.Byl bych rad kdybych ti v tomto směru mohl pomoct
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za nabídku, kdybych něco potřeboval, tak vím, na koho se obrátit.
@jindrichurban1242
@jindrichurban1242 6 жыл бұрын
Hezké
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, moc hezká elektrárna to nebyla, ale postoupili jsme dál...
@eirotas
@eirotas 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku mve.energetika.cz/ je tam všechno co potřebuješ.Oni naši předci nebyli tak hloupí jak si ve své pýše myslíme.Jsou tam popsány turbíny a vodní stroje a čerpadla včetně animací a výpočtů. Pro jaký spád a průtok. Jak ten průtok změřit co tím pohánět jaký výkon dosáhneme. Jsou tam kalkulačky.Jestli tento web znáš snad se odkaz hodí někomu kdo čte komentáře.Moc děkuji za Tvou osvětovou činnost a držím palce při vývoji unikátní vidlácké elektrárny.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ano, znám ho, hezké stránky. Jako mobilní řešení mi vychází to, co dělám. Ať se nám daří :-)
@Komaar
@Komaar 3 жыл бұрын
Vidláku, koukám, že jsi zapomněl zmínit kromě Vidlákových spojek VS001 další velice užitečný vynález. Já bych býval předpokládal, že využiješ Kardanovu hřídel, když už určitě na ni vypršel patent (aha, zjišťuju, že tehdy nebyly vlastně ani patenty, jak starý je to vynález :) ), avšak ty jsi rovnou do projektu zakomponoval takovou nádhernou Vidlákovu hřídel VH001, kterou jsi zapomněl zmínit. Jinak se domnívám, že stačilo namontovat distanční hřídel přímo na turbínu, abys případně mohl snadněji regulovat náklon turbíny. Při větších otáčkách by na těch dvou pružných kloubech mohla distanční hřídel dělat pěknou neplechu.
@miroslavsupalek594
@miroslavsupalek594 6 жыл бұрын
Zdravim te Vidlaku a vsechny ostatni taky, tvoje videa mi vzdy vyloudi usmev na tvari ... treba drticka na hnuj :D. No nicmene tenhle napad na vytvoreni vodniho generatoru me zaujal - sice vymyslis co uz bylo vymysleno, ale je treba obevovat nove moznosti a ne jen vyuzivat prace jinych - to by nebyla zadna invence. Z meho pohledu by bylo nejlepsi pouzit koncept ktery jsi uz pouzil u prototypu, nebo tady tento : kzbin.info/www/bejne/n3_Yi5SXf7-Xadk Pouzit prevodovku je i podle me k nicemu - straty trenim, slozitost. Jeste se vratim k tomu prototypu - tak nizke napeti a proud ty motory generuji proto ze je u nich rotor i stator tvoren elektromagnetem, cili generuji proud pouze zbytkovym zmagnetizovanim - musel bys jednu stranu nabudit jinym zdrojem, zde naklepnu nutnost pouziti statickych magnetu (jestli to bude ferit nebo neodym je celkem jedno). Cili dle meho nazoru je nejidealnejsi pouziti (jak uz zde nekdo naklepl) krokoveho motoru. Je postaven na statickem magnetu a cim vice kroky disponuje tim budou zmeny mag.toku rychlejsi - cili se bude moct tocit pomaleji. Kdyz pouzijes generator s magnety po obvodu (nerikam ze to neni realizovatelne) budes muset vyvinout vetsi kroutici moment na rotoru (sroubu, vrtuli), nemluve o tom ze to neutesnis. A jestli se to bude celekoupat ve vode (kdyz se to cele navine z jednoho kusu lakovaneho dratu tak to pude), budes opet prekonavat obrovsky odpor vody. Cili za me turbinka na lanku (pouzil bych nahon k tachometru na fichtla) a jako generator najit vhodny krokovy motor. Pak staci usmernit a vystabilizovat na tech 5V jak si tu nekde psal v odpovedich (idealni DC DC konvertor z ciny za 30Kc) Bastleni Zdar a at se to krouti :D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Miroslave, děkuju za náměty :-) Ano, dá se to udělat mnoha způsoby. Když už jsem se rozhodl to udělat takhle s generátorem kolem, tak to dodělám. V nejhorším případě zjistím, že to není ono :-) Samozřejmě jako survivalové řešení bych použil, co by bylo k dispozici... alternátory, krokové motorky... Ať se nám daří!
@Xardas229
@Xardas229 6 жыл бұрын
Skutečně moudrý člověk se nesnaží vymýšlet, bádat a fylozofovat. Skutečně moudrý člověk se učí. U věcí, které jsou již dávno vymyšlené to platí dvojnásobně. Čas strávený konstruováním něčeho což už je v praxi dávno vymyšleno a vyvíjeno desítky let spickovimy inženýry se špičkovým vybavením a neomezeným množstvím peněz je naprosto, ale naprosto ztracený čas. To dá přeci rozum.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, čas děláním toho, co někoho baví není ztracený :-)
@Xardas229
@Xardas229 6 жыл бұрын
@@WGPROPELLER Nikdo není v tomhle světě dokonalý a tudíž se má každý co učit. Naprosto každý bez výjimky se učí celí život. Kdo si myslí ze ví vše je hlupák a ve skutečnosti ví daleko méně než všichni ostatní. Mnozí velcí myslitele a vědci ať z historie či z dnešní doby, světové špičky ve svých oborech veřejné prohlásili že čím víc bádají tím více zjišťuji ze ve skutečnosti ničemu nerozumí a nic nedává smysl. Ať to bylo v jakémkoliv vedením oboru. viz. Albert Einstein. Proto jak jsem psal, skutečně moudrý člověk nevymýšlí, ale učí se. Samozřejmě ze správného zdroje. Bez znalosti v daném oboru jistě nic nevymyslíš to je pravda a také je pravda že na myšlení finance nepotřebuješ, ale na převedení svých myšlenek do hmotného světa už ano. Jak vědec bez financí, bez podpory státu, bez grantů a dotací uskuteční svůj "výmysl"? Vývoj i sebemenšího výrobku, zdokonalení výrobku, např. turbíny o které píšeš stoji miliony. Dnes bez peněz můžeš být sebeinteligentnější, sebe lepší ve svém oboru a nezmůžeš nic. Jako důkaz se stačí zamyslet a rozhlédnout se kolem sebe. Takto tento svět funguje. Snížením ho nepředěláš, lepší je to přijmout a řídit se podle toho. :)
@Xardas229
@Xardas229 6 жыл бұрын
Žádné milióny nemám a ano vývoj moderních technologií opravdu stojí většinou miliony a miliony dolarů. Nejsem díky bohu vědec ani vynálezce, takže máš pravdu že nic takového jsem opravdu nikdy nedokázal. Bohužel možná nevědomky, ale nazýváš tu sám sebe hlupákem. Protože cituji pokud má někdo expertní znalosti pro obor hydrodynamiky tak je hlupákem pokud neuplatní své znalosti ve vývoji vodních turbín a ty podle toho co píšeš jsi největší světový expert jelikož nikdo na světě nedokáže vymyslet turbínu v který by jsi nenašel chybu a nedokázal jí zefektivnit. Jednak je mi teda obrovskou ctí a druhak mě napadá otázka proč tedy své znalosti neuplatníš v celosvětovém vývoji. Ať přijdeš kamkoliv a řekneš jim že dokážeš jejich technologii zefektivnit za 10 Kč utrhnou ti obě ruce. Pokud vím v mnoha odvětvích ať už je to třeba IT do čehož dělám zase já se platí stamiliony za výzkumy, které kolikrát přinesou jen párprrocentní nárůst výkonu. Pokud dokážeš to samé za koruny jsi opravdu absolutní světová špička. (Píšeš že není čas se učit? Tobě tedy tvé rozsáhlé expertní znalosti spadli z nebe? Neučil ses je?)
@Xardas229
@Xardas229 6 жыл бұрын
To že člověka něco baví ještě neznamená že to je správně vynaložené úsilí a čas. :-)
@jsfneruda4323
@jsfneruda4323 2 жыл бұрын
stačila by jednoduchá převodovka
@bohdanhavlicek4188
@bohdanhavlicek4188 5 жыл бұрын
Můj vzor!
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
:-)
@strapatakura1873
@strapatakura1873 6 жыл бұрын
Co kdybys tam zkusil přidělat třeba třeba nějaké dynamo z kola místo motoru😉
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to by byla stejná bída, dynamo na kolo potřebuje hodně otáček.
@mariannahlik3884
@mariannahlik3884 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Niekto navrhne turbínu, iný generátor a ďalší to vytlačí...- máš to dobre premyslené. Ako si prišiel na počet cievok a magnetov 8? (na animácii) - to by nikdy nefungovalo (rovnaké póly by boli proti sebe). Počet pólov generátoru zavisí na otáčkach a počtu fáz. Teda predpokládam, že máš premyslené kolko fáz použiješ na usmernenie. Je dobré usmerniť viac fáz voči sebe fázovo posunutých aby výsledné usmernené jednosmerné napätie bolo ,,vyhladenejšie" a nie pomalé striedanie polvĺn s ,,dierami" Možno sa nie dobre vyjadrujem, som chemik. Celý projekt má význam len na učenie - inak je úplne nepraktický. Je ďaleko jednoduchšie si vziať fotovoltaický solárny panelík 30 Wp. Nech sa darí.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy. To je jen vizualizace. Myslím, že 8 magnetů není problém, ale bude jich víc.
@martin23zvidal38
@martin23zvidal38 6 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/lYu2c5SagNaHoNk hodně zajímave dekujeme panu Teslovi
@pavelrohel168
@pavelrohel168 3 жыл бұрын
Co použít generátor z větrné elektrárny?
@f1l1pb
@f1l1pb 5 жыл бұрын
Ahoj, mám doma Geetech A10 pokud chceš něco vytisknout můžu to zkusit :)
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za nabídku, už se mi ozvali, tak kdyby to nevyšlo...
@lukashudecek01
@lukashudecek01 6 жыл бұрын
Super elektrárna vidláku
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, zatím je to super ošklivá elektrárna :-) Ale bude lepší...
@lukashudecek01
@lukashudecek01 6 жыл бұрын
to je dobře vidláku
@janrezny281
@janrezny281 6 жыл бұрын
s tím generátorem záleží jestli ss nebo st proud,ale tak či tak to bude chtít nákej vícepolový generátor
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, střídavý generátor a usměrnit :-)
@janrezny281
@janrezny281 6 жыл бұрын
tak to je pak asi jednoduchý ,a ještě by to chtělo diody s malým úbytkem aby byla větší učinnost
@tomasdecker8355
@tomasdecker8355 5 жыл бұрын
Proc nepouzijes dynamo na kolo?
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, protože potřebuje velké otáčky a převod.
@rebelchose
@rebelchose 6 жыл бұрын
Zkusil bych alternátor z auta 😉 vyrábí v různých otáčkách.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Pro mé účely velký a těžký, na konci má být mobilní elektrárna do batohu.
@plavajs1717
@plavajs1717 6 жыл бұрын
Pěkné video i nápad, jen je škoda že to napadlo rychlejší "VIDLÁKY" v USA. kzbin.info/www/bejne/n3_Yi5SXf7-Xadk kzbin.info/www/bejne/mXnbeX-nj6Z3Y9k kzbin.info/www/bejne/m6LblYeuoZl2jsU
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, co se dá dělat :-) Hezké turbínky...
@3d4tom
@3d4tom 6 жыл бұрын
Ahoj Vidlaku, Koukni helehele co na me baflo kdyz jsem do googlu zadal nejvykonejsi vodni turbina: Setur (Miroslav Sedláček): kzbin.info/www/bejne/r3u7l2uhbL93ptE Nvm jestli je nebo neni top mezi vodnimi turbinami, ale urcite je jednoducha na vyrobu.... ja si tohodle principu vsiml kdyz jsem pomalu vytahoval spunt z vany jako decko ale nenapadlo by me ze to muze neco generovat xD dost halda ta rychlost otaceni spocivajici fakt jenom na vysce vodniho s loupce, hm tak ted nvm jak to dat jenom do potoka, ale asi to taky pujde...
@3d4tom
@3d4tom 6 жыл бұрын
Vrtule je prekonany nesmysl, ktery je tezke navrhnout tak aby vyuzil vsechnu silu vody ktera ji protece, tohle je nejspis tak vykone jak velke se topostavy, ale to si zase musi kazdy navrhnout sam do sveho potucku, reky, rybnicku, jezera, prehrady, kanalu, okapu xD
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Rozhodl jsem se pro vrtuli :-)
@kormoran89
@kormoran89 5 жыл бұрын
myslěno u toho ventilatoru s feldy aliaz ventilator z kovošrotu
@Richard-Lesniclovek
@Richard-Lesniclovek 2 ай бұрын
Já bych si dovolil navrhnout převod. Protože ta Tvoje turbína by dokázala roztočit ozubený setrvačník, který by mohl menší motůrek s ozubeným kolečkem roztočit na docela slušnou rychlost.
@ahoyi530
@ahoyi530 6 жыл бұрын
Na 3D tisk když se nikdo neozve bych doporučil kanál zvaný Klimbíkova bastlírna. S ním by se dalo domluvit, tisku rozumí, je to kutil, určitě by se mu to líbilo.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip.
@trejpal
@trejpal 6 жыл бұрын
@@vidlak001pokud Klimbík nebude ochoten zkusim Ti pomoct já. Myslim stran 3D tisku. Ale na rovinu říkám, že na prototypy bych materiál s uhlíkovými částicemi nepoužil. Nemám s ním zkušenosti a ta cena... Co se materiálu PETG týče zkušenosti už nějaký mám a nebál bych se ho použít. Času moc nemám, ale blíží se zima a to bývá klidnější období. V tuhle chvíli máš přes 260 komentářů takže je dost možný, že jsi už s někým domluvený. Bastlení zdar
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju za nabídku. Na první prototyp nemusí být uhlíková vlákna, to až se to doladí. Někdo už se ozval, uvidím, jak půjde spolupráce. Měj se!
The Ultimate Sausage Prank! Watch Their Reactions 😂🌭 #Unexpected
00:17
La La Life Shorts
Рет қаралды 8 МЛН
HELP!!!
00:46
Natan por Aí
Рет қаралды 76 МЛН
Nepřístupné podzemí elektrárny Dlouhé stráně
11:26
badatele.net
Рет қаралды 257 М.
Dlouhé stráně: Zevrubná prohlídka technického divu Česka
10:39
FREE ENERGY WHEEL ~ Using Ring Magnets ~ EXPOSED!
13:07
electronicsNmore
Рет қаралды 7 МЛН
Spiral lamp with lampshade. DIY woodturning. Bronze, Oak, Pine
19:04
Pavel Evmenov
Рет қаралды 15 МЛН
OZE - Poul - Vodní turbíny
33:57
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 11 М.
Miniaturní vodní elektrárna - co je uvnitř?
10:05
Vidlák
Рет қаралды 19 М.
The Ultimate Sausage Prank! Watch Their Reactions 😂🌭 #Unexpected
00:17
La La Life Shorts
Рет қаралды 8 МЛН