Piotr masz niesamowitą wiedzę, a przede wszystkim wyczucie socjologiczne i psychologiczne.
@iwonatrybulska56492 жыл бұрын
Nastepny swietny odcinek. Element kultury chinskiej wytlumaczony. Jestescie super. Dziekuje za 2-gi sezon. Weronika jest genialna. Nadia jest genialna. Piotr jest genialny. Fajnego, zasluzonego urlopu 🙂 Piekna praca. Szacun!
@ewabehr48612 жыл бұрын
Słucham was od początku i zawsze uważałam że ten podkast jest świetny. Ale ostatnio ponownie słuchałam odcinka o narkotykach i muszę powiedzieć, że postęp jest zauważalny. Miłego odpoczynku, czekam na wasz powrót z nowymi pomysłami 🥰
@marekchudy88932 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@pansaltman2 жыл бұрын
Dziękuję za fascynującą rozmowę (ja zazwyczaj zresztą)! Gratuluję wiedzy i kultury przekazu! Udanych wakacji, tylko z dobrymi duchami!
@beatag97852 жыл бұрын
Dziękuję za Waszą wspaniałą pracę i życzę owocnego odpoczynku. Dobrze odpocząć to sztuka. Pozdrawiam i czekam na nowe, świetne pomysły na następny sezon. Świetnie się rozwijacie i robicie coś fantastycznego.
@grazynastachowicz84732 жыл бұрын
Nasza zachodnia kultura została wyjałowiona z tradycji przodków. Można to przyrównać do dziecka z domu dziecka, któremu nie było dane dowiedzieć się kim jest i skąd pochodzi. Mam nadzieje, ze ten szalony pęd ku nowoczesności z odrzuceniem przeszłości i całego jego bogactwa w końcu się zatrzyma i nastąpi powrót albo przynajmniej okazanie wdzięczności i szacunku temu co było.
@jotess13722 жыл бұрын
Czekałam na ten temat, dziękuję serdecznie! Cały sezon był bardzo udany, odpoczywajcie i wracajcie z nową energią :)
@Italuver12 жыл бұрын
Dojrzeliscie, zdecydowanie ;) zaczęłam Was słychać jakoś w drugim sezonie i ostatnio odpaliłam sobie odcinek z pierwszego sezonu też i słychać różnicę. Robicie kawał dobrej roboty!
@Olena3712 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za taki ciekawy odcinek!
@annauljasz2 жыл бұрын
Super jak zawsze :) Dziekuje za kolejna dawke info o Chinach
@karolinap48382 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy za 2 sezon! 👏🏻 A teraz- zasłużonego odpoczynku! ❣️
@Tusiczka2 жыл бұрын
Świetny podcast, robicie super robotę!
@annarychel29292 жыл бұрын
Dziękuję za ten sezon moi Drodzy. Wspaniale się Was słuchało, a dzięki Wam naprawdę duo dowiaduję się o Chinach. Okazuje się, ze moja widza o Państwie Środka zdobyta w szkole i czerpana z mediów ma się nijak do faktów o tym kraju. Robicie kawał dobrej roboty 👍💕 Życzę Wam udanego urlopu☺☺☺ Do usłyszenia jesienią!
@RMaciej2 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny świetny sezon i za ciekawy odcinek. Mnóstwo interesujących i nowych informacji. Jeśli chodzi o religię w Chinach, to spotkałem się kiedyś z takim określeniem, jak "Chińska religia ludowa" (pod hasłem "Chinese folk religion" w Wiki). I jest to zjawisko trafnie opisane jako "Pusta miska, którą można na różne sposoby wypełnić treścią zinstytucjonalizowanych religii, takich jak buddyzm, taoizm, konfucjanizm, chińskie religie synkretyczne". Czyli dokładnie tak, jak mówicie: w zasadzie każdy komponuje sobie swoją religię na miarę osobistych preferencji, korzystając z różnych elementów, przy czym ta kompozycja wcale nie musi być stała. "Klocki" można dobierać w zależności od potrzeb i okoliczności, pragmatyzm przede wszystkim 😉 Ten pragmatyzm objawia się również w zjawisku bogów opiekuńczych danego miejsca. I wcale bogowie ci nie muszą być istotami nadnaturalnymi, często w ich poczet zalicza się - jak najbardziej realnych - skutecznych administratorów, wojowników, czy twórców.
@Judith0chan2 жыл бұрын
Jak zwykle idealne do posłuchania w pracy
@elzbietajoanna42972 жыл бұрын
Dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek. Jesteście świetnym teamem i to słychać! :) Owocnego odpoczynku dla Was. Już nie mogę się doczekać sezonu trzeciego. :)
@joannaporayska75402 жыл бұрын
Jesteście the best! :D
@ewa97582 жыл бұрын
up
@kawaczarna18502 жыл бұрын
Zaskoczenie odnośnie związku koloru czerwonego ze złymi duchami! Do tej pory słyszałem, że czerwień w Chinach uchodzi za szczęśliwy kolor. Zastanawiałem się nawet, czy popularność komunistów w trakcie kolejnych wojen domowych częściowo nie wynikała ze ścisłego związku z kolorem czerwonym w ich symbolice.
@piotr12912 жыл бұрын
W świecie żywych czerwony jest szczęśliwy, tutaj akurat chodzi o moment przejścia do świata zmarłych. Podobnie zapisywanie imion kolorem czerwonym jest uważane za zły omen, bo tak zapisywane są imiona osób zmarłych.
@mija44012 жыл бұрын
Lek na malarię wg TCM czyli Tradycyjnej Medycyny Chińskiej dostał Nobla, byłabym więc ostrożna z nazywaniem tej wiedzy "zabobonem"
@MaoPowiedziane2 жыл бұрын
Kiedy gotowanie jajka w kalesonach dostanie nagrodę Nobla to przeprosimy i powiemy że jednak nie są to zabobony.
@mija44012 жыл бұрын
@@MaoPowiedziane coś, czego się nie da potwierdzić, nie da się temu też zaprzeczyć, a patrząc na to co się wokół dzieje, racjonalny umysł coraz bardziej zawodzi. Trochę to smutne, że opowiadacie o tematach, które traktujecie pogardliwie, czyżby racjonalny umysł = umysł zamknięty? A może po prostu macie zbyt wąski obraz świata?
@piotr12912 жыл бұрын
@@mija4401 Nie jest to odcinek o tradycyjnej medycynie, ja wspominałem jedynie o tym, że ten obszar przenika się niekiedy z praktykami duchowymi. Nie poszedłbym tak daleko jak Weronika, żeby napisać, że gotowane jajo w kalesonach jest reprezentatywne dla całego katalogu chińskiej medycyny tradycyjnej, ale pisanie o tym, że racjonalny umysł zawodzi w sytuacji gdy właśnie dzięki racjonalnemu umysłowi żyjemy coraz dłużej jest naiwne. Po drugie wrzucanie do jednego worka z napisem „tradycyjna medycyna chińska” całego dorobku medycznego Chin jest mocno redukujące. Nobel, o którym wspominasz, jest oczywiście zakorzeniony w historii chińskiej medycyny, ale wymagał już metod „nietradycyjnych” do stworzenia leku. Wynalazcy zdobyli wiedzę o stosowanym od lat naturalnym składniku, który jednak pózniej w warunkach laboratoryjnych został wyizolowany, a potem zastosowany po dokładnych pomiarach, badaniach i testach. Nie jest to metoda charakterystyczna dla tego co rozumielibyśmy jako „medycyna tradycyjna”, która jest zdecydowanie bardziej holistyczna, mniej naukowa i racjonalna.
@mc13572 жыл бұрын
Nadia, chciałabyś się podzielić informacją co to za podcast dziewczyny z Tajwanu?
@marcyssnow40182 жыл бұрын
1:01:09 już koniec września, a jeszcze nie wróciliście, czy to znaczy, że jednak duchy Was opętały? 🤔
@BartekKowalski-qi4rj2 жыл бұрын
👍👍👍
@piotr12912 жыл бұрын
Chciałem powiedzieć, że „文明 wenming” może być przymiotnikiem… Części mowy już mi się mylą po polsku 😅
@Zenfil2 жыл бұрын
fajnie, chinczycy mają 3 życia, jak w grze komputerowej :D