Maraton z Jankiem, czyli gawędy o polskiej elektronice cz.1[RS Elektronika]

  Рет қаралды 55,782

RS Elektronika

RS Elektronika

Жыл бұрын

W tym odcinku rozmowa z jednym z konstruktorów polskich układów scalonych z krakowskich zakładów Telpod. Rozpoczynamy trzyczęściowy maraton po historii polskiej elektroniki.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер: 133
@EdiINTERIA
@EdiINTERIA Жыл бұрын
Prawdę mówiąc znam się z Jankiem od pierwszej klasy Technikum i wiem, że jego pamięć i wiedza jest niesamowita :) Dobrze że go jakiś czas temu skierowałem na ten kanał i jak widać z dobrym skutkiem. 😀
@arekkochanski7885
@arekkochanski7885 Жыл бұрын
Podaj e-mail
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
Fajnie mieć takiego kolegę, bardzo zwięźle się wypowiadał w tym odcinku😀
@EdiINTERIA
@EdiINTERIA Жыл бұрын
@@arekkochanski7885 A o co chodzi?
@arekkochanski7885
@arekkochanski7885 Жыл бұрын
@@EdiINTERIA można by założyć stronę z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.....
@adampacholczyk63
@adampacholczyk63 Жыл бұрын
Dobra robota
@jacekkalinowski5381
@jacekkalinowski5381 Жыл бұрын
Bardzo interesująca rozmowa przybliżająca tajniki technologii z lat 70/80 proszę o więcej takich materiałów z tego cyklu pozdrawiam
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki Жыл бұрын
GML-026 i Amator 2 Stereo i przyrost mocy wyjściowej do 2x10W! Odcinek rewelacyjny. Sto lat dla Pana Janka. Serwus!
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
100 LAT
@madmadecki1890
@madmadecki1890 Жыл бұрын
Mam w zapasach jeszcze kilka GMLi 026 II , Pamiętam pierwszy wzmacniacz jaki na nich zbudowałem :) Pozdrwienia , Madecki .
@zino7945
@zino7945 Жыл бұрын
Kiedys 10w moze to bylo duzo, teraz tyle co kot naplakal
@robert12160
@robert12160 Жыл бұрын
Najlepszy chyba odcinek ....jak Sonda.Trudno musi być więcej Janka w Janku , niech poopowiadać o podrabianych układach przez sowietów itp audycje muszą być cykliczne przez kilka lat, minimum co 2 tygodnie jedna :)Spreparuj jakiś medal , dyplom itp to Janek nawiąże regularną współpracę na długi czas dla edukacji nas wszystkich.Opowieść fantastyczna uwielbiam takie.
@adalbertus777
@adalbertus777 Жыл бұрын
Super odcinek i fascynująca rozmowa. Pan Jan to niewątpliwie człowiek renesansu sądząc po płynności wypowiedzi, pięknej polszczyźnie, językowej precyzji oraz swobodzie, w jakiej opowiada o tych wszystkich dość skomplikowanych i niekiedy trudnych do zobrazowania słowami kwestiach. Umysł ścisły i humanista zarazem. Chapeau bas chciałoby się powiedzieć, choć to po francusku, ale tutaj jednak doskonale pasuje. Wszak i belgijski ślad się pojawił:) Pozdrowienia dla Reduktora oraz pana Jana. Czekam na ciąg dalszy.
@pyrczakjan
@pyrczakjan Жыл бұрын
Świetnie zobrazowana charakterystyka, słuchanego osobnika❤ Serdeczności da Wszystkich❤
@gazpaczo
@gazpaczo Жыл бұрын
Opowieści takich ludzi to prawdziwa skarbnica wiedzy, przygód i historii jak to kiedyś wszystko raczkowało. Fajnie się tego słuchała. Czekam na następne.
@rafirafal
@rafirafal Жыл бұрын
I dla tego trzeba ta wiedze zacjowac dla przyszlych pokolen👀🏢🏰
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Szkoda, ze przestalismy raczkowac a Swiat nas przegonil. A mialo byc tak pieknie...
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
Dokładnie. Myślę, że naszym obowiązkiem jest zachować te treści dla przyszłych pokoleń 🙂
@ukasz6363
@ukasz6363 Жыл бұрын
@@krzysztofwaleska niestety Polak nie może się wybić, dba się o to skutecznie od bardzo dawna. Polak ma być tylko rynkiem zbytu i tanią siłą roboczą, niczym więcej
@marekkowalski6767
@marekkowalski6767 Жыл бұрын
@@ciekaweurzadzenia Twój nick też trzeba zachować .
@fersterx5204
@fersterx5204 Жыл бұрын
Tak było!! Pracowałem w Telpodzie juz na końcu tej technologii. Podstawowe zastosowanie tych elementów w miernictwie i sprzęcie RTV. Ostanie GBRy produkowaliśmy do czujników poziomu paliwa (tj.precyzyjna drabinka rezystorowa) , a GML-e jako sterowniki mocy do silników. Były jeszcze próby nanoszenia grzałek do czajników elektrycznych na stalowe dno.
@rekawek6
@rekawek6 Жыл бұрын
Świetny materiał, nie tylko ze względu na opis technologii ale i rys historyczny zakupu "licencji".
@Tarvezz
@Tarvezz Жыл бұрын
Janek to super gawędziarz ale pieknie to wszystko opowiada, aż chce się słuchać! Nie mogę się doczekać kolejnego odcinka z Panem Jankiem. Ps. W tak krotkim odcinku przemycić tyle wiedzy!!! Ukłony i wielki szacunek dla Pana Janka
@rroomm33
@rroomm33 Жыл бұрын
Eeech ! Wspomnienia wspomnienia. Miałem praktykę zawodową w technikum akurat w Telpodzie. Jednym z zajęć było pakietowanie układów hybrydowych przyklejonych do taśm tekturowych o których mówił p. Janek. Palete układów gotową do zanurzenia w kadzi dostawał mistrz zmianowy i opuszczał jak ciastka do czekolady. Ogolnie to byla straszliwa manufaktura gdzie wszystko było robione ręcznie i pod kontrolą wzroku przez armię praktykantów z różnych szkół i szkołę przyzakładową. Na wydziale krótkich serii odbywały się jeszcze większe prace ręczne dlatego nazwaliśmy ten wydział Cepelią gdzie młoda dziewczyny nakladaly pedzelkami lakier na różne detale jakby robily pisanki :) Smutna prawda jest taka że to musiało upaść. Nie miało prawa konkurować z produkcją zautomatyzowane na dalekim wschodzie. Ale wspomnienia miłe ;)
@solo1953
@solo1953 Жыл бұрын
Piękny kawałek historii. Podziękowania dla autora i jego gościa.
@tomaszadamowicz9786
@tomaszadamowicz9786 Жыл бұрын
Szkoda, że to już.... HISTORIA..!!!!
@ZygmuntKiliszewski
@ZygmuntKiliszewski Жыл бұрын
O tak, to Kawał historii. Serdeczne gratulacje dla obydwu Panów!
@zl8018
@zl8018 Жыл бұрын
Gdy kliknąłem kciuk w górę liczba lakjów osiągnęła 555. Jako elektronik poczułem się w jakiś sposób wyróżniony ;) Zapowiada się bardzo ciekawa seria. Nie wiem, czy to nie wbrew zasadom kanału, ale miło byłoby zobaczyć twarze rozmówców.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw Жыл бұрын
Może i sam RS El się przekona iż czas najwyższy na twarze, w zasadzie to historia więc nie wiedzieć czemu nie uwiecznić również i twarzy rozmówców (oczywiście jeśliby chcieli) tym bardziej przecież że chodzi o historyczny zakład w Krakowie. A i 555 to zdecydowanie wyróżnienie, przecież tą liczbą jest oznaczony bardzo popularny jak nie najpopularniejszy NE 555 😃
@jarosawkowalski7483
@jarosawkowalski7483 Жыл бұрын
Słucham z ogromnym zainteresowaniem dziękuję panowie 🙂
@jakubapinski5579
@jakubapinski5579 Жыл бұрын
Świetny materiał. Ciekawe, że powstaje mnóstwo filmów dokumentalnych i popularnonaukowych ale traktujących o procesach technologicznych z krajów zachodnich czy azjatyckich. Zdaje się, że właśnie zapełniacie Panowie niszę tworząc dokument o rodzimej produkcji. Szkoda, że nie udało się nakręcić materiału wideo "od kuchni" bo miałby jeszcze większą wartość. Pozdrawiam serdecznie!
@departament5
@departament5 Жыл бұрын
Uwielbiam takich ludzi i ich historie. Pamiętam jak 16 lat temu zaczynałem pracę jak ogólny informatyk w spółce z branży stoczniowej i spotkałem tam takiego pana weterana. Jego opowieści od komputerów "Odra" po próby szczelności pokładów, gdy miałem chwilę czasu mogłem słuchać bez końca.
@K4m1kaze
@K4m1kaze Жыл бұрын
to podsyłaj ten temat do RSElektronika, równiez chętnie bym o tym posłuchał, niech ta historia nie zginie :)
@mojmix4206
@mojmix4206 Жыл бұрын
Z przykrością napiszę że pana Janka musiałem podzielić na 2, tylko dlatego bym mógł się skupić na wiedzy jaką przekazuje, a w domu harmider. Wiem że w tamtym czasie elektronika była pokrzaczna i właściwie z ust nie jednego naprawiacza szły słowa na K. Ale też wiemy że w tamtych czasach powstawało 1000 pomysłów by Adam Słodowy. To dzięki może dużym problemom ze zdobywaniem tranzystorów. GML spowodował że wielu domorosłych elektroników miało wzmacniacz hi-fi na miarę PRL. Co ja tam wiem, miałem wtedy kilka lat. Ale nie zapomnę jak tata wraz z kolegą wymieniali UML (tu nie jestem pewien nazwy) na TDA2003 w amator2. Ten rarytas przyjechał do nas z niemiec, właściwie niemal przemytem. To były godziny ze schematami. Jako dzieciak wolałem to niż grę w piłkę. Zdrowia życzę.
@michalp.1484
@michalp.1484 Жыл бұрын
"DuPont - to jest znana firma światowa, chemiczna, do dziś zresztą istniejąca" 😁 tak powiedzieć to jak nic nie powiedzieć. Wiadomo, że temat rozmowy jest inny, ale warto wiedzieć, że DuPont to nie jest jakaś tam znana firmat jak np. BASF, to jest epicki przegigant stojący w cieniu, ale kontrolujący wszystko w świecie materiałów i substancji. To oni wynaleźli nylon, teflon i kevlar, neopren, całą gamę polimetów i membran, corian i jeszcze masę innych. I niestety też oni wysterowali histerię przeciwko konopiom i w efekcie zakaz prawny. I jeszcze ciekawostka, że DuPont od dawna pracuje nad syntetyczną nicią pajęczą. Gdyby udało się zsyntetyzować ten materiał to powstałoby włókno wielokrotnie wytrzymalsze od stali i kevlaru a jednocześnie elastyczne.
@JERZ69G
@JERZ69G Жыл бұрын
W punkt!
@Zuubiik
@Zuubiik Жыл бұрын
Proszę pozdrowić pana Jana, świetnie się słucha jego opowiadań mam nadzieję że zostanie jeszcze zaproszony kiedyś. Trochę mam niedosyt, ponieważ to nie zostało omówione do końca, w jaki sposób nanoszono warstwy przewodzące na płytkę? Tj rezystory, kondensatory to wiem ale już o ścieżkach nie było powiedziane.
@iugdsfasdifuhl1535
@iugdsfasdifuhl1535 Жыл бұрын
Warstwa przewodząca była napylana w urządzeniach próżniowych firmy Balzers
@ciekaweurzadzenia
@ciekaweurzadzenia Жыл бұрын
Genialna rozmowa👌👋. Oby takich więcej. Jakość audio też świetna. Aż miło słuchać 😇
@krisk1236
@krisk1236 Жыл бұрын
Jak to dobrze że każdy se wyniósł coś wtedy ze swojego zakładu pracy. Dzięki temu teraz te rzeczy istnieją i możemy je sobie przywrócić do pamięci.
@i.z.4614
@i.z.4614 Жыл бұрын
Znakomity odcinek! Pan Janek ze swoją nieprawdopodobną, fenomenalną pamięcią i łatwością opowiadania opuszcza mi szczękę do piwnicy. Panie Krzysztofie, a może znajdzie Pan kogoś z produkcji pamięci ferrytowych? Widziałem we wrocławskim Elwro kobiety - Kopciuszki przewlekające druty przez te mikroskopijne obrączki. Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić jak można było z własnej woli wrócić następnego dnia do takiej pracy 🙂. Pozdrawiam i dziękuję za miło spędzony czas/ powrót w czasie.
@K4m1kaze
@K4m1kaze Жыл бұрын
Dzieki za podzielenie sie historią, której mało kto miałby okazje usłyszeć. mega sprawa.
@tomaszadamowicz9786
@tomaszadamowicz9786 Жыл бұрын
HISTORIA..... oto obraz polskiej Elektroniki .!!!!!
@dktr2
@dktr2 Жыл бұрын
Podłoża ceramiczne były wcześniej produkowane i używane w liniach opóźniających dekodera koloru. Miały nawet róg ścięty pod skosem :)
@gregskuza7166
@gregskuza7166 Жыл бұрын
Wspanoaly material, mozna godzinami sluchac! Prosimy o wiecej!
@jarek9859
@jarek9859 Жыл бұрын
Materiał interesujący poruszający wiele zagadnień związanych z rozbudową możliwości przemysłu elektronicznego i nabywania know how przez kadry w latach 70/80 .
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 Жыл бұрын
W książce pt "Black Box" masz opisany proceder kupna i przemytu urządzeń do produkcji elektroniki przez nasz wywiad.
@basalowicz
@basalowicz Жыл бұрын
miałem zajęcia na studiach w byłym budynku Telpodu. Kiedy stawiali obok budynek mieszkalny wbijali ścianki larsenowskie, powodując wstrząsy naszego budynku. Powodowalo to, że wypadały rezystory z dylatacji międzykonstrukcyjnych na podłogę :D
@fersterx5204
@fersterx5204 Жыл бұрын
Teraz ten budynek został przebudowany na apartamentowiec. Teraz tam jest dzielnica mieszkalna. Wszystkie stare budynki przemysłowe zostały zaakceptowane na mieszkania. Dobudowano kilka bloków. Powstała dzielnica mieszkalna.
@zodiak865
@zodiak865 Жыл бұрын
GML - 026 i Amator 3 Stereo , wspomnienie lat osiemdziesiątych . Pozdrawiam i dziękuje za super odcinek .
@Yreq
@Yreq Жыл бұрын
Naprawde rewelacja. Posłuchać o czymś co od dziecka się gdzieś tam pojawiało wręcz po dziś dzień.
@rafirafal
@rafirafal Жыл бұрын
Jak zwykle super, oby wiecej tak dobrze zebranej wiedy w odcinkach.
@piotrn9450
@piotrn9450 Жыл бұрын
nie moje tematy, ale szanuje za poświęcony czas i pracę na taki film
@alans3792
@alans3792 Жыл бұрын
Już nie mogę się doczekać części drugiej i trzeciej xD
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
💪😎🔥🔥🔥 Widzę, że ten kanał celuje w ambitne filmy! Na razie tylko zerknąłem pobieżnie, ale na pewno wrócę na dłużej do tego filmu! Super!
@dariuszg.5896
@dariuszg.5896 Жыл бұрын
Pracowałem przy tej technologii grubowarstwowej, i napisy na płytkach ceramicznych robiliśmy albo z pasty przewodzącej, ale było to mało czytelne, albo robiliśmy to z pasty rezystywnej. czarna pasta była dobrze widoczna.
@hudy8079
@hudy8079 Жыл бұрын
👏👏👏 bardzo mocny odcinek 💪
@ararabarara
@ararabarara Жыл бұрын
Takie filmy to prawdziwe perełki! 👍
@Tomekppg
@Tomekppg Жыл бұрын
Świetnie się słucha, czekam na kolejne odcinki.
@sq7mrr
@sq7mrr Жыл бұрын
Dla nas to były t/z geemele kiedyś w jakimś radio musiałem wymienić i przy okazji rozbebeszyć żeby zobaczyć co w środku , okazało się że najzwyklejsze tranzystory n-p-n i p-n-p w układzie kaskodowym , ale dla "adepta elektryka " wychowanego na lameczkach typu RES ,RENS EM4, UBL 21 UCH21 i.t.p. w połowie lat 60 udało mi się dostać tranzystory firmy TEWA TG-2 TG-50 i TG -70 . Program fantastyczny z racji przypomnienia naszych - polskich początków budowy" elektroniki" , kupowaliśmy licencje na "zachodzie" wysyłaliśmy tranzystory i układy wagonami do sojuza za rubelki transferowe , i "nieźle" na tym wyszliśmy - Polacy z zadłużeniem po pachy ☹
@romank934
@romank934 19 күн бұрын
Ruscy mieli swoje bardzo dobre półprzewodniki germanowe i wcale nie potrzebowali naszych. Zajrzyj do radzieckiego radia z lat 70, kto i do kogo wagony.
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode Жыл бұрын
O to właśnie mi chodziło - o relację z pierwszej ręki. Dziś sporo jest krytyki naszego ówczesnego przemysłu elektronicznego, a rzadko kiedy jest okazja wysłuchać kogoś, kto wtedy tam pracował i musiał stawiać czoła tamtejszym realiom. Wiele mówi choćby przykład szkoleń w języku angielskim na początku filmu, gdy u nas panował wtedy obowiązek nauki jakże "przydatnego" naszym inżynierom j. rosyjskiego.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 Жыл бұрын
Mnóstwo ciekawej historii, oraz wiedzy, jak takowe układy się produkowało. Głodny więcej czekam z niecierpliwością Pozdrawiam.
@jerzykowalczyk1966
@jerzykowalczyk1966 Жыл бұрын
Wspaniały odcinek!!!
@navalgdynia3000
@navalgdynia3000 Жыл бұрын
Dobry odcinek. Czekamy na kolejny! :)
@werty1948
@werty1948 Жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawie.
@maciejwasilewski951
@maciejwasilewski951 Жыл бұрын
Zaprawdę takich ludzi słucha się z przyjemnością. Sam mam to szczęście znać takiego elektronika gawędziarza. Przy okazji - w toku rozmowy padł temat Meratronika V640 i zastosowanego w nim układu grubowarstwowego. Czy ktoś z Kolegów jest w posiadaniu schematu zastępczego tej hybrydy?
@piterstg
@piterstg Жыл бұрын
Świetny materiał
@Herlrzax
@Herlrzax Жыл бұрын
Mega ciekawy podcast!
@robertrost2312
@robertrost2312 Жыл бұрын
Dziękuję świetny odcinek👍👍👍
@macmroz
@macmroz Жыл бұрын
Prosimy o więcej!
@pauld314
@pauld314 Жыл бұрын
Pamiętam za Młodego w składnicach harcerskic zestawy Młodego Elektronika produkcji Telpodu. W zestawie piątym scalaki serii Uc74xx. Piękne czasy...
@Semperitus
@Semperitus Жыл бұрын
Genialne!
@krzysztofbednarek9485
@krzysztofbednarek9485 Жыл бұрын
Super wykład . Dziękuje
@HUW-05039
@HUW-05039 Жыл бұрын
Genialny odcinek!
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Oooooo o tym to z Maćkiem z Energoel czy konkretnyVlog możesz zrobić całą serię
@DziadekOi
@DziadekOi Жыл бұрын
Tak, po naszemu to też rakla. Co do Azocolu, to faktycznie pewna firma na K produkuje go po dziś dzień, choć powstały już inne jego warianty przystosowane pod inne sposoby naświetlania emulsji (tradycyjnie naświetlarki UV, maszyny typu CTS itd). Trochę pracowałem w poligrafii, mogę to potwierdzić ;)
@tristankordek
@tristankordek Жыл бұрын
Rewelacja, THX.
@rafamaszkowski6796
@rafamaszkowski6796 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe. Posłałem link ojcu, który miał więcej praktycznych doświadczeń z różnymi układami naprawiając radia, a potem telewizory od lat 50-tych do 90-tych. Niedawno pokazywał mi kolekcję starych lamp z początków jego działalności. Wtrącone wyjaśnienie nie było potrzebne, wszystko było jasne i tak. Bardzo przeszkadzają dodatkowe dźwięki nakładające się na rozmowę.
@czependoza
@czependoza Жыл бұрын
Swietne
@SebastianTopolskii
@SebastianTopolskii Жыл бұрын
Materiał WOW!
@alans3792
@alans3792 Жыл бұрын
Jakby takie programy byłyby nadawane w TV to dziś telewizja by nie upadała :)
@rafirafal
@rafirafal Жыл бұрын
Od dawna KZbin stalo sie lepsza alternatywa niz telewizor.😁🏢👀
@alans3792
@alans3792 Жыл бұрын
@7Prozak7 Niestety :(
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
@@rafirafal troche tak, ale poziom juz nie ten. Kto ogladal lub oglada, ten wie. Nadal wiele wiedzy uzytecznej w tych starych audycjach siedzi. Internet to za malo.
@yuvmega2780
@yuvmega2780 Жыл бұрын
Super odcinek, dziękuję! A przy okazji mam pomysł na odcinek o przyrządach GaN i SiC, w dobie kwitnącej elektroniki mocy chyba warto poruszyć ;-)
@michal_wierzbicki
@michal_wierzbicki Жыл бұрын
Przeczytałem "Maraton z Jarkiem"... to już choroba 😀
@Polan310
@Polan310 Жыл бұрын
głodnemu chleb na myśli
@DariuszNawrat
@DariuszNawrat Жыл бұрын
Nie widziałem nigdy od środka tych układów hybrydowych. A często je mozna bylo spotkac we wzmacniaczach Diory.
@rhtr.
@rhtr. Жыл бұрын
Rewelacja.
@baltazarswizdzipaa3770
@baltazarswizdzipaa3770 Жыл бұрын
Pozdrowienia dla Pana Janka :)
@gregordoma5460
@gregordoma5460 Жыл бұрын
Pamietam te ceramiczne moduly np z nv-j35 i pochodnych, to byla meka jak taki modol siadl, swietna seria juz czekam na nastepny feljeton
@kundeleczek1
@kundeleczek1 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe, muzyka za głośno
@kusn4yatm227
@kusn4yatm227 Жыл бұрын
Fajnie było by zobaczyć odcinek jak działa Flipper zero, to urządzenie do hakowania np, bramy na osiedlu itp
@marcinm6741
@marcinm6741 Жыл бұрын
36:00 w nawiązaniu do tego wątku. Po II WS Rosjanie potrzebowali samolot do przenoszenia swoich pierwszych bomb atomowych. Pierwsze co im wpadło do głowy to skopiować amerykański B-52. No ale w nim wszystkie elementy były wymiarowane, wiadomo w calach. A Ruskie maszyny w milimetrach. I teraz, jak próbowali zaokrąglać wymiary elementów w dół to maszyna traciła wytrzymałość, jak próbowali zaokrąglać wymiary elementów, grubość blach itd w górę, to maszyna stawała się za ciężka. Coś tam z tego ulepili ,ale finalnie musieli zrobić coś swojego. Całkiem podobnie chyba było też z licencją na traktor który kupiliśmy za Gierka od Amerykanów. Kto by pomyślał, 2,54 a tyle problemów.
@freshairinspector8480
@freshairinspector8480 Жыл бұрын
Coś tam wiesz, coś tam słyszałeś ale słabo. Nie B-52 a skopiowali B-29, których mieli kilkanaście internowanych z II wojny światowej i których nie oddali Amerykanom. Finalny produkt nazywał się Tu-4. B-52 to inne czasy i inna liga. Zresztą ostatnie wersje latają do dzisiaj. Tak jak chińskie kopie Tu-4.
@marcinm6741
@marcinm6741 Жыл бұрын
@@freshairinspector8480 Racja, co do modeli samolotów tak było. Nie zmienia to faktu że, nad tymi calami Rosjanie sporo się napocili
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@lukeduke9304
@lukeduke9304 Жыл бұрын
👍
@user-gh4ce9mn9c
@user-gh4ce9mn9c 8 ай бұрын
W roku ok. 1986, moze 1987 pracowałem w zakładzie Telpod w Krakowie ul. Lipowa 4 . Pracowałem przez miesiąc by sobie coś zarobić przez wakacje. Miałem wtedy 17 lat .( Jestem z r.1970) Pracowałem przy produkcji kondensatorów dużych do lamp świetlówek. Nie wiem jak w obecnych czasach wygląda przemysl czesci elektronicznych w Polsce. Jestem ciekawy czy istnieje , jeśli tak to co produkuje . Pozdrawiam .
@naprawaglosnikowczorny
@naprawaglosnikowczorny Жыл бұрын
Czyżby mała inspiracja kanałem zabytki techniki?
@MegaMoriarti
@MegaMoriarti Жыл бұрын
Wniosek taki że płytka Alundowa, pasty na Rezystory, Dielektryk, pasta przewodząca, wyprowadzenia, a nawet papier milimetrowy w rastrze calowym musieliśmy kupować za granicą. Co ciekawe to kupiliśmy tylko technologie wypalania .... Bez maszyn do Boindingu ...
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 Жыл бұрын
Wydaje się, że wiedzieli, co kupują, choć nie do końca. "I po tośmy sześć lat prowadzili wojnę!..." ("Skarb") Pozdrawiam serdecznie
@krisk1236
@krisk1236 Жыл бұрын
Kto nigdy nie próbował naprawić GMLa ręka do góry. Nie widzę.
@marekwozniak1643
@marekwozniak1643 Жыл бұрын
Wspanialy material. Az dziw
@arsenekgalu
@arsenekgalu Жыл бұрын
Temat bardzo ciekawy i nie spotykane szczegóły technik wytwarzania w PRLu tylko ta muzyka przeszkadza
@mariuszkln8639
@mariuszkln8639 Жыл бұрын
Telpod produkował elektroniczne układy zapłonowe GL118 🇮🇩GL200 do Poloneza Fiata
@alans3792
@alans3792 Жыл бұрын
20:30 co to za muzyka????
@lenoxbromsky4827
@lenoxbromsky4827 Жыл бұрын
Czyli nie jak ten pan,ktòry miał zachodni sprzęt prywatniee,pracował w UNITRZE,ale nic nie pamiętał.
@lenoxbromsky4827
@lenoxbromsky4827 Жыл бұрын
Pan Janek wszysto pamięta,super się go słucha
@mYreckimYrk
@mYreckimYrk Жыл бұрын
Ja nie umiem zrozumieć, dlaczego 2,54mm Cal podzielili na 10 - no przecież to bez sensu - tak się cali przecież nie dzieli :)
@jacekkalinowski5381
@jacekkalinowski5381 Жыл бұрын
Raster podstawowy to 100 milsów czyli 2,54mm od tego są pochodne pozostałych wymiarów 1 mils czyli 1/1000 cala A cal to 2,54cm Przy projektowaniu obwodów drukowanych i nie tylko posługujemy się rastrem calowym czyli używamy milsów Pozdrawiam
@mYreckimYrk
@mYreckimYrk Жыл бұрын
@@jacekkalinowski5381 Ja to wiem. Nie umiem tylko zrozumieć, kiedy, kto i dlaczego zaczął cale dzielić dziesiętnie :)
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki Жыл бұрын
@@mYreckimYrk Bo mówimy o bardzo małych rozmiarach więc dzielenie na ułamki jak n.p. w stolarce, hydraulice czy nawet w przypadku śrub czy wierteł nie ma sensu. A że i Jankesi i my operujemy systemem dziesiętnym to mamy milse.
@fersterx5204
@fersterx5204 Жыл бұрын
Cal dzielił się na 1000 milsów. To była jednostka minimalna do wszelkich projektów.
@protezaglowy
@protezaglowy Жыл бұрын
Złoto.
@marioointegraic
@marioointegraic Жыл бұрын
Czyli prawidłowo obecne żrówki led , no powiedzmy świetlówki led sa produkowane w podobnej technologii grubo warstwowej ???? ,.
@kristomen
@kristomen Жыл бұрын
Szybko minął czas.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Жыл бұрын
Batdzo cenny material. Pamietam, jak za czasow studiow na PSL wydz. Informatyka i elektronika w sklepie ,,za rogiem'' kupowalo sie na wage takie woreczki 1kg..5kg z ukladami grubowarstowymi w pomaranczowej polewie oraz wartosciowymi mikrostykami, przekaznikami prozniowymi, zielonymi rezystorami kilkuwatowymi i tranzystorami w sporomocowych obudowach. Tranzystory niestety tranzystorami nie byly. Plastik i 3 wyprowadzenia lub to3 i nic w srodku po spilowaniu czapeczki. Zero polprzewodnika, przewodnika czy czegos innego. Ale mikrostyki byly fajne i rezystory. Kilogram za 50gr. Nakupilem tego sporo. Rezystory sie przydaly. Uklady grubowarstwowe maja do dzisiaj oznaczenia nic nie zwracajace w internecie. W srodku cewki, kondensatory, polprzewodniki i sporo bialych plytek. Ciut zlota/miedzi/srebra. Maly koszt, w sumie to byl dziwny sposob sprzedawania rezystorow. Te byly uzyteczne i tanie.
@Pr0cesor
@Pr0cesor Жыл бұрын
Tez kupowałem te paczuszki. W szkole na lekcji się oglądało zakup 👍
@robertmis
@robertmis Жыл бұрын
Bierut - partia - partia - bierut Super te odcinki o PRL - maja ogromny wpływ na moje życie w 2022
@andrzejstwiertnia5578
@andrzejstwiertnia5578 Жыл бұрын
V640, to technologia z Kanady.
@piotrpiterrapuje347
@piotrpiterrapuje347 Жыл бұрын
Szkoda że Marka unitra padła
@pawekowalski7469
@pawekowalski7469 Жыл бұрын
Na miejscu TELPODu jest teraz akademik :(
@Polan310
@Polan310 Жыл бұрын
Jest szansa na jakiś wspólny odcinek z Adamem Śmiałkiem ? Oglądał bym jak ...
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki Жыл бұрын
Popieram słuszny pomysł Towarzyszu. Adam i Pan Krzysztof to bardzo wartościowe jednostki! Serwus!
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy Жыл бұрын
"elektronika antyczna" hehehehe
@piotrpiterrapuje347
@piotrpiterrapuje347 8 ай бұрын
W Polsce już układy scalone to już była wielk
@seboc1
@seboc1 Жыл бұрын
DuPont wykonywala rzeczy ciekawe i nieciekawe
@JohnKpl
@JohnKpl Жыл бұрын
Dlaczego dobrze, że system metryczny nie zastąpił anglosaskiego?
@bronek9715
@bronek9715 Жыл бұрын
"kondenzatory"
@GraczPierwszy
@GraczPierwszy Жыл бұрын
kłamie, na front
Azotek Galu - przyszłość elektroniki? [RS Elektronika] #247
17:43
RS Elektronika
Рет қаралды 50 М.
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 122 МЛН
LOVE LETTER - POPPY PLAYTIME CHAPTER 3 | GH'S ANIMATION
00:15
Was ist im Eis versteckt? 🧊 Coole Winter-Gadgets von Amazon
00:37
SMOL German
Рет қаралды 36 МЛН
Kłopoty z prawem Ohma
40:59
Piotr Górecki
Рет қаралды 38 М.
Sir Roger Penrose (NOBEL 2020) - Sekret rzeczywistości [DOKUMENT]
51:50
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 432 М.
Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]
25:24
Adam Śmiałek
Рет қаралды 61 М.
Tesla kontra Edison, czyli dlaczego akurat 230V?
24:52
Piotr Górecki
Рет қаралды 71 М.
Right to repair - rozmowa z Jankiem [RS Elektronika] #248
1:22:04
RS Elektronika
Рет қаралды 32 М.
Magistrala CAN [RS Elektronika] #137
28:04
RS Elektronika
Рет қаралды 245 М.
Rozmowa z Jankiem - Elektroniczne zegary [RS Elektronika] #242
1:19:26
RS Elektronika
Рет қаралды 51 М.
⚡️Супер БЫСТРАЯ Зарядка | Проверка
1:00
Мой инст: denkiselef. Как забрать телефон через экран.
0:54
iPhone 16 с инновационным аккумулятором
0:45
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 7 МЛН
Samsung Galaxy 🔥 #shorts  #trending #youtubeshorts  #shortvideo ujjawal4u
0:10
Ujjawal4u. 120k Views . 4 hours ago
Рет қаралды 2,8 МЛН