LIVE z położną, doradcą laktacyjnym - Q&A | karmienie piersią

  Рет қаралды 11,643

Maria Lepucka

Maria Lepucka

Күн бұрын

Пікірлер: 45
@MariaLepucka
@MariaLepucka 3 жыл бұрын
Starałam się odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli jednak któreś pominęłam lub przypomniałaś sobie pytanie już po zakończeniu live, zapytaj w komentarzu.
@justynasukowska5634
@justynasukowska5634 Жыл бұрын
Co G Hj😮j
@weronikapediak4835
@weronikapediak4835 2 жыл бұрын
Rewelacyjny profil! Można uzyskać dużo rzetelnych informacji, bez owijania w bawełnę :) obserwujemy choć dopiero zaczynamy 6 miesiąc ciąży ;)
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Dziękuję :-) Na tym etapie ciąży można tu znaleźć wiele przydatnych rzeczy. O wielu z nich nawet nie wiedząc, że będą przydatne ;-)
@kasiag7311
@kasiag7311 10 ай бұрын
Skarbnica wiedzy!! Dzieki za Twoje wspaniale filmiki!
@MariaLepucka
@MariaLepucka 10 ай бұрын
Dziękuję i zapraszam po więcej.
@Grazyna-zo9tu
@Grazyna-zo9tu 9 ай бұрын
Czekam na narodziny drugiej córki. Po urodzeniu pierwszej córki w szpitalu po kilku godzinach od urodzenia córka nie chciała ssać piersi, więc położne wymyśliły, że najlepszym rozwiązaniem będą silikonowe nakładki na sutki, wtedy wydawać by się mogło, że córka zaczęła trochę ssać, ale nie koniecznie jeść, bo w kolejnych dniach płakała z głodu i traciła na wadze, więc zaczęliśmy dokarmianie. Niestety pierś bez nakładek była odrzucana. Po powrocie do domu i konsultacji z doradcą okazało się, że córka miała za krótkie wędzidełko, a moje brodawki nie wymagały nakładek. Po konsultacji z neurologopedą i podcięciu wędzidełka, córka nadal odrzucała pierś na rzecz nakładek i butelki, karmiłam KPI. Dopiero w okolicy 3 miesiąca udało się nam zejść z KPI na rzecz piersi z nakładkami a w 6 miesiącu udało się zejść z nakładek, karmiłyśmy się 18 miesięcy! Wymagało to bardzo dużo wysiłku z mojej strony. Dziś myślę, że położne zbyt szybko zaproponowały nakładki, jeszcze w pierwszej dobie życia córki (po ok 6 godzinach od narodzin!). Co mogę zrobić, żeby nie powtórzyć tych błędów z drugą córką?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 9 ай бұрын
Przede wszystkim warto od razu skonsultować wędzidełko i jeśli nie ma absolutnej konieczności to nei korzystać z osłonek. Z drugiej strony jeśli dziecko w ogóle nie chwyta piersi, to osłonki zawsze będą lepszym rozwiązaniem niż np butelka. Na moim kanale są też filmy o wędzidełku i film o słonkach.
@agnieszkarapacz5892
@agnieszkarapacz5892 2 жыл бұрын
Witam , ja dopiero zobaczyłam pani filmiki każdy jeden ma przydatne informacje :) pozdrawiam
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Dziękuję i zapraszam na kolejne odcinki.
@pessymisty
@pessymisty Жыл бұрын
Uwielbiam Pani materiały. Są bardzo pomocne. A przy okazji mam takie pytanie niejako związane z karmieniem piersią. Mój dwutygodniowy synek baaardzo dobrze przybiera (aż za dobrze) przy karmieniu piersią. Nie dajemy smoczka uspokajacza (bo boimy się, że zaburzy odruch ssania, a mam wklęsła brodawkę) więc przystawiam go do piersi jak płacze i nie może się uspokoić - być może przez to za dużo przybiera... Żadnej lulanie, tulenie, bujanie, odkładanie do łóżeczka nie działa na uspokojenie. Co jeszcze można zrobić, żeby cały czas nie jadł? :( to że jest dużo przy piersi mi nie przeszkadza, bo chcemy dużo bliskości mieć, no ale żeby nie było patologiczne dużych przyrostów masy. Wydaje mi się, że przez to przejadanie często też boli go brzuszek, pręży się, podwija nóżki i jest marudny jak się go odłoży po jedzeniu i zaraz płacze.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
W takim przypadku warto wypróbować tzw. "blokowanie karmień" i przydzielenie jednej piersi na dłużej. Jeśli dziecku chodzi o samo ssanie, to mniejszy wypływ mleka z opróżnione piersi nie będzie mu przeszkadzał.
@jagodka1424
@jagodka1424 Жыл бұрын
Piszę do Pani w nadziei na jakąś wskazówkę bo już wyczerpały mi się pomysły. Co zrobić gdy niemowlę 6 tygodniowe od trzech tygodni pręży się przy karmieniu, wypluwa brodawkę po czym znowu otwiera buzię, często w trakcie karmienia zaczyna płakać. Byłam już w poradni laktacyjnej i wszytsko wydaje się być w porządku - jama ustna dziecka sprawdzona, moje piersi zbadane, technika przystawiania prawidłowa. Mała przybiera na wadze ale karmienia to czasami dramat, ona płacze a ja razem z nią. Jedyne co pomaga to noszenie ją w trakcie karmienia i kołysanie. Byłam już też u fizjoterapeuty i nie ma żadnych problemów z napięciem mięśniowym. Czy te zachowania mogą być związane z ruchami jelit, przelewaniem w brzuszku? Czy rzeczywiście nie ma żadnej rady i musimy to przetrwać w nadziei że przejdzie? Gdzie szukać jeszcze pomocy?
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Przyczyn może być wiele. Od problemów ze ssaniem, przez mniejsza produkcję mleka aż po problemy z brzuszkiem. Większość z tych problemów można w jakimś stopniu naprawić.
@ZuzannaGrędkiewicz
@ZuzannaGrędkiewicz 3 ай бұрын
I jak to się skończyło u was ? U nas jest to samo … mleko mam w piersiach, słyszę że mały przełyka a i tak wyrywa się przy piersi wypuszcza ja po czym za chwilę bardzo mocno szuka i sytuacja się powtarza
@jagodka1424
@jagodka1424 3 ай бұрын
@@ZuzannaGrędkiewicz trwało to do ok. 3 miesiąca więc podejrzewam że to były problemy z brzuszkiem. Ostatecznie zdecydowałam się na podcięcie wędzidełka chociaż i lekarka na oddziale i doradczyni laktacyjna po sprawdzeniu mówiły że wszystko w porządku z wedzidelkiem. Laryngolog powiedział że jest lekko skrócone więc podcielismy ale nie było poprawy w karmieniu. Musieliśmy przeczekać i przetrwać ten czas. Później już karmienie piersią to była bajka i karmię nadal a mała ma już rok i 3 miesiące :D
@bardzozimno
@bardzozimno 5 ай бұрын
A ja mam wrażenie, że mój noworodek (8 dni) je tylko raz. Zaczyna kiedy otwiera oczy i tak cały dzień. Na żądanie karmie praktycznie cały czas plus po każdej toalecie też woła o pierś. Pokarmu raczej nie mam za mało, bo nawet troszkę wypływa. Dziecko zasysa też chyba dobrze, bo słyszę odgłos przełykania. Ale mam wrażenie, że mała przysypia przy piersi. 🤷🏻‍♀️
@MariaLepucka
@MariaLepucka 4 ай бұрын
Warto przyjrzeć się tej sytuacji. Zweryfikować przyrosty masy ciała dziecka ale też efektywność ssania. Taka sytuacja może mieć wiele przyczyn.
@ukaszdr2890
@ukaszdr2890 3 жыл бұрын
Pytanie od mojej mamy: mam 1.5 rocznego syna i przez cały dzień bardzo często wola o pierś , jak jemy obiad to zje trochę zupki czy obiadku ale to na tyle . Przez cały dzień nie mogę go zachęcić owocem, przekąska niczym innym . Czasem wola o pierś nawet co godzinę, czy to jego przyzwyczajenie i nuda w danym momencie że przypomina mu się o piersi? I potrzyma sobie uśmiechnie i je . Jesli się domaga to daje mu na zadanie. Nie toleruje smoczka. Więc w nocy jest ciężko . Potrafi praktycznie przez całą noc trzymać pierś w buzi i bardzo często je w nocy. Ja go tak nauczyłam? Bo faktycznie jak był noworodkiem przystawiałam go bardzo często do piersi nawet w ciągu godziny Kilka razy. Nie wola o nic w dzień innego niż pierś. Nie braknie mu innhch składników ? Dla małego może nie istnieć wodą ani jedzenie, byle by była pierś. Z czego to wynika?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 3 жыл бұрын
A jak maluch zachowuje się, gdy nie ma mamy w pobliżu? Czy wtedy chętniej zjada inne posiłki? I czy prawidłowo przybiera na masie cały czas?
@ukaszdr2890
@ukaszdr2890 2 жыл бұрын
Tak ,dobrze przybiera na wadze ,nawet za dobrze . Jak mamy nie ma w dzień to chętniej zje i wtedy nawet nie potrzebuje piersi przed drzemka
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
@@ukaszdr2890 czyli wszystko jasne - ta pierś ma zaspokajać głównie potrzebę bliskości, a przy okazji maluch napije się mleka i przez to je mniej innych posiłków :-) Jeśli jest taka możliwość, można zrobić np tak, aby chociaż jeden posiłek podawał np tylko tato, a mama na ten czas "znika".
@katarzynka3848
@katarzynka3848 13 күн бұрын
Mam jeszcze jedno pytanie, czy jesli po porodzie przez cc dziecko wedlug poloznych mialo za dlugo smolke zamiast normalnej kupy to byla moja wina ? Dodam, ze bylo to moje pierwsze dziecko i nie uzyskalam wczesniej informacji zwrotej w tym zakresie. Zaproponowano dokarmianie, ale nie wyrazilam zgody, potem się to unormowalo, ale do tej pory zdarza mi się o tym myśleć, moze dlatego, ze jestem w drugiej ciazy i niebawem urodzę.Dodam, ze polozne mialy wrecz do mnie niemily stosunek, gdyz dziecko nie przybieralo tez na wadze a bylo juz raczej około tygodnia po porodzie, ale tak czy inaczej i tak udalo mi sie to poprzez karmienie piersią unornowac i potem bylo juz dobrze. Dodam, że nie wybiorę drugi raz tego szpitala w którym pierwsze dziecko przyszło na świat.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 13 күн бұрын
Dziecko ma prawo stracić masę ciała do 3 doby życia, ale potem powinno już stopniowo przybierać. Jeśli byliście tydzień w szpitalu, a noworodek wciąż nie zaczął przybierać, to słusznie zwróciono na to uwagę (jeszcze zależnie od tego jaka była utrata masy ciała). Jednak nie jest to wina mamy i powinna ona otrzymać wsparcie laktacyjne, a nie krytykę.
@kejtes.3917
@kejtes.3917 Жыл бұрын
Jak postepowac w przypadku zatkania ujscia odplywu kanalika mlekowego? Stosowalam oliwę z oliwek nasaczona na platek kosmetyczny, rumianek i niestety tym razem nie udało sie tego rozmiękczyć (dzien wczesniej sie udalo i dziecko przetkało podczas karmienia).
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Jeśli domowe metody nie wystarczą, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym zwłaszcza, jeśli zatkany kanalik powraca. Ważne wtedy jest ustalenie przyczyny tego problemu, by go całkowicie wyeliminować. Na taką brodawkę pomagają czasem kompresy przeznaczone na uszkodzone brodawki. Ale najważniejsze jest skuteczne opróżnienie piersi.
@kejtes.3917
@kejtes.3917 Жыл бұрын
@@MariaLepucka, dziękuję za wiadomość. Właśnie położna zaleciła mi lecytynę plus probiotyki plus stosowałam kompresy z sody oczyszczonej i pomogło. Teraz właśnie stosuje jeszcze kompresy multi-mam, bo jeszcze troszkę są podrażnione brodawki.
@kejtes.3917
@kejtes.3917 Жыл бұрын
@@MariaLepucka w internecie znalazłam dużo różnych sprzecznych lub szkodliwych rad w takich przypadkach. Może warto żebyś nagrała filmik jak można sobie pomóc w takiej sytuacji ? (mnie dopadło koło północy więc nie miałam możliwości spytać położnej ani nikogo kompetentnego) a myślę, że jeśli znajdą się takie informacje u Ciebie (a uważam Cię za bardzo kompetentną osobę) to dużo osób będzie mogło skorzystać i sobie nie pogorszy sprawy zanim będzie mogło skonsultować się ze specjalistą.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
@@kejtes.3917 pewnie, dzięki za sugestię!
@magdalenalipka8252
@magdalenalipka8252 11 ай бұрын
A ja mam pytanie- moze niektorym wyda sie glupie ale mnie spedza sen z powiek- czy powinno sie karmic z dwoch piersi przy kazdym karmieniu po trochu czy np z jednej do oproznienia i potem z drugiej? Spodziewam sie drugiego dziecka a pierwsze ma juz 10 lat i wtedy roznie sie na ten temat mowilo ( ze np na poczatku kazdego karmienia z piersi leci "siara" i ze ma malo składników odzywczych
@MariaLepucka
@MariaLepucka 10 ай бұрын
To zależy zarówno od dziecka, jak i od mamy. Jeśli dziecko najada się z jednej piersi, to proponujemy drugą, ale może juz odmówić. Jeśli piersi "doczeka" do kolejnego karmienia, nie przepełnia się, to tak jest też dobrze.
@katarzynka3848
@katarzynka3848 13 күн бұрын
Dzien dobry, czy brac laktator do szpitala?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 13 күн бұрын
Raczej nie. Ale był już dokładnie na ten temat cały odcinek na moim kanale. Tam jest wszystko dokładniej omówione.
@mariaczyz2379
@mariaczyz2379 2 жыл бұрын
mam pytanie odnosnie cie is cesarskiego I podwiazania jajowodow, czy te dwa zabiegi moga byc wykonane jednoczesnie jezeli bedzie planowane cc, a jezeli tak, czy wplynie to na laktacje?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Tak, oba zabiegi można wykonać jednocześnie po wcześniejszym ustaleniu (bo niestety zabieg powiązania jajowodów jest w Polsce "problematyczny"). Cesarka wpływa na laktację (było tym film), a podwiązanie jajowodów nie ma wpływu.
@sylwiasylwia7080
@sylwiasylwia7080 Жыл бұрын
Jak zrobić zapas mleka na 2-3 karmienia w przód? Karmię noworodka piersią, ale chciałabym mieć w zamrażarce zapas na ewentualne zostawienie malucha na więcej niż 3h.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Można odciągać mleko po trochę aż zbierze się porcja. Można mieszać porcje mleka ale pod warunkiem, że są w tej samej temperaturze. Zamrażać można mleko z 24h. Na kanale jest już też film o przechowywaniu odciąganego mleka oraz karmieniu odciąganym mlekiem.
@ewelinamarszelewskaa1439
@ewelinamarszelewskaa1439 Жыл бұрын
Czy przy karmieniu piersią można stosować kwas glikolowy o stężeniu 10%??
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Tak, kwas glikolowy w niskich stężeniach można stosować.
@gopnikshibe7530
@gopnikshibe7530 2 жыл бұрын
Czy 3 miesięczne dziecko powinno oprużniać pierś bo moja najada się połówką, i czy powinnam ją oprużniać tą pierś
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Jeśli najada się i przybiera prawidłowo, to widocznie wystarcza mu mleka. Być może produkcja pokarmu jest za duża w stosunku do potrzeb dziecka.
@katenice
@katenice 2 жыл бұрын
Pani Marysiu czy orientuje się pani, czy poszerzenie układu kielichów miedniczkowego u noworodka 8 tygodniowego wynoszące 3mm to coś złego? Czy ono ma być wcale nieposzerzone? Bo lekarz mówi, że u nas jest 3mm i trzeba kontrolować. W prenatalnych nic nie wyszło i na badaniu USG w 3 dobie też nic dopiero w 8 tyg na usg
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Dzień dobry. Niestety nie jestem specjalistą w tym zakresie. Mogę jedynie powiedzieć, że czasem u moich małych pacjentów taka sytuacja się zdarza i zalecenia są dokładnie takie same - konsultacja specjalisty i obserwacja.
@katenice
@katenice 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka a czy istnieja jakies choroby bez goraczki? Dziecko placze jest rozdraznione ale goraczki nie ma. Skad mama ma wiedziec czy jechac na sor czy nie? Moj np placze nieraz żewliwie, ale mial badanie moczu i usg i nic sie nie dzieje. Nieraz mam ochote naprawde jechac na sor, czy takie choroby jak ucho, pluca, krtan itp objawialyby sie goraczka?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
@@katenice czasem nie jest to choroba tylko dolegliwości np ból brzuszka. Nie ma gorączki, badania są w normie, ale niestety maluch się męczy.
LIVE z położną - Q&A o pierwszych dniach po porodzie
1:49:20
Maria Lepucka
Рет қаралды 6 М.
The Lost World: Living Room Edition
0:46
Daniel LaBelle
Рет қаралды 27 МЛН
NASZA DNIÓWKA / Rozwalona brama
17:27
Powrót Do Korzeni
Рет қаралды 12 М.
Pierwsze dni z noworodkiem w domu - na co się przygotować ?
48:36
Termin porodu - zaskakujące fakty❗ Jak liczyć tygodnie ciąży❓
11:56
LIVE z położną, doradcą laktacyjnym - Q&A | Pielęgnacja noworodka
1:22:45
Czy da się zrozumieć fizykę kwantową / prof. dr hab. Andrzej Dragan
1:22:10
LIVE z położną - Q&A na temat opieki nad noworodkiem
1:33:45
Maria Lepucka
Рет қаралды 7 М.
7 przykrych dolegliwości w połogu o których mało się mówi
14:42
LIVE z położną, doradcą laktacyjnym. Noworodek - typowe problemy
1:39:35