Ktoś tu nie dostanie kontraktu reklamowego ^^ Szanuję 💪
@TWARDOWSKY.5 ай бұрын
❤
@ArkadiuszWojtczak-nq4ox5 ай бұрын
Nord nie daje kontraktów. Reklamujesz ich produkt i podajesz swój kod, który wpisać ma nowy użytkownik przy rejestracji by otrzymać rzekomą „zniżkę”, a do Ciebie leci prowizja.
@ezb44 ай бұрын
@@ArkadiuszWojtczak-nq4oxskoro influencer mów, że sponsorem jest ... To oznacza, że kasę bierze z góry, a kod rabatowy służy do analizy skuteczności.
@piotrr5975 ай бұрын
Oj wlasnie caly narodowy patoinflansering Cie nienawidzi.
@theRabi25 ай бұрын
twórcy - nie sądzę - oni dostają tylko hajs. ich widzów nie podejrzewałbym o interesowanie się (wiem, z braku słowa nazwijmy) poważnymi sprawami
@q0jkcxd05 ай бұрын
i nie tylko pato
@TWARDOWSKY.5 ай бұрын
Mati, robisuper robotę, nie leci na łatwą kasiore i nie reklamuje bezmyślnie on ma micje i liczę na to, że tak zostanie, jakoś mam sympatię to informatyków metalowców 😊. A co do reszty, to reklamuje przecież każdy youtuber….ktory cos tam kum ale bardziej kasiorę za reklamy ah ta chciwość.
@bogaczew5 ай бұрын
jesteś bardzo mądry.
@ToPanPawel5 ай бұрын
Oni dostaja gotowy scenariusz i co maja powiedziec w reklamie. Tzw dupochron dla tych uslug, maja miliony twarzy reklamujacych usluge za grosze.
@mbnqpl5 ай бұрын
Tłumaczyłem znajomym i innym dziesiątki razy, że dają się robić w wuja z vpn to nikt mi nie wierzył. Nie jestem zawodowym informatykiem, choć pracowałem w IT i mam kilka certyfikatów. Smutne jest, że ludzie bardziej ufają influencerom niż swoim znajomym, rodzinie.
@yarpenzigrin18935 ай бұрын
Bo prawda jest taka, że ten gość mocno przekoloryzował zagrożenie. VPNy nadal są użyteczne w 99.99% przypadków. A na Androidzie w 100% przypadków bo ten exploit na nim nie działa.
@thinking_hurts_a_lot5 ай бұрын
@@yarpenzigrin1893, a w Indiach nadal można obsługiwać polskie serwisy gov.pl, które banują ruch z Indii.
@nico911yt5 ай бұрын
@@yarpenzigrin1893- użyteczne do tego, do czego zostały stworzone. A nie do tego, jak są reklamowane (że niby bezpieczeństwo, szyfrowanie i anonimowość).
@paca31075 ай бұрын
@@yarpenzigrin1893 głupotą jest zakładanie, że istnieje tylko ta jedna podatność na VPNy.
@jangrzesnik48145 ай бұрын
Jeżeli ufają im niż tobie, to nie są raczej twoimi przyjacielami xd
@bx5575 ай бұрын
Pasja Informatyki wrzuca film pt. "Stawiamy własnego VPNa", godzinę później Mateusz Chrobok :"Żaden VPN Cię nie obroni" :D To dopiero real time marketing
@4Znak00005 ай бұрын
Też właśnie zauważyłem 😁
@gargamel97335 ай бұрын
Właśnie obejrzałem Pasję informatyki...Koincydencja lvl hard😀
@prombeats5 ай бұрын
A parę dni temu linus tech tips nagrał film o VPN 😅
@jacek20785 ай бұрын
Własny VPN to nie czyiś VPN
@binabalbina1075 ай бұрын
@@jacek2078To nie ma znaczenia czy swój czy nie skoro wszystkie działają na tej samej zasadzie.
@janpaweobrebski33055 ай бұрын
trafiłem tutaj od Klawitera :) i miło jest posłuchać w tak prosty sposób wręcz łopatologiczny opis VPN leci sub i zacznę zgłębiać co tam jeszcze ciekawego na kanale jest :) pozdrawiam
@smart_ledtv5 ай бұрын
👍 mi tu 😉
@galacticmeditation67645 ай бұрын
Równie dobrze można powiedzieć, że używanie kamizelek kuloodpornych nie ma sensu, bo zawsze znajdzie się jakaś broń, która je przebije.
@songrochu5 ай бұрын
No w końcu ktoś nagrał o tym film. Już mam dość tych reklam i pierdzielenia głupot w nich.
@c0mmented5 ай бұрын
Cóż... 20 lat temu też niektórzy myśleli, że wszystkie węzły Tor są utrzymywane przez bohaterskich rycerzy internetu, obrońców wolności i prywatności ;-)
@Misiogry5 ай бұрын
O, to to...
@TikTalk5 ай бұрын
W końcu ktoś to jasno powiedział, że VPNy to żadna gwarancja bezpieczeństwa! 💪 Świetny odcinek, gratulacje!
@kawer915 ай бұрын
Czułem to od lat
@tomaki175 ай бұрын
No ale panie... Hehe gwarancja bezpieczeństwa? Nie ma czegoś takiego i nie będzie
@Welonist5 ай бұрын
Nawet całkowicie odwrotnie, bo VPN gwarantuje bezpieczeństwo(szyfrowanie E2E wiadomości), natomiast nie zapewnia prywatności/anonimowości (widać ruch wychodzący na dane adresy). Pozdrawiam!
@beechez5 ай бұрын
Tyle że jasno zostało to określone. W kawiarni, łącząc się do otwartej sieci dla losowego użytkownika. To nie tak że VPN'y teraz są totalną bzdurą, a raczej łączenie się do takich otwartych sieci z prywatnych urządzęń to pewne ryzyko niezależnie od posiadanego VPN'a. Podsumowując, porządny VPN to jest jakaś gwarancja bezpieczeństwa.
@UltherEgo5 ай бұрын
Do części osób wymienionych na początku filmiku pisałem z takim samym przesłaniem - obyło się bez odpowiedzi. Jednak rozumiem że z influ trzeba rozmawiać na ich poziomie, czyli nagrywać filmiki, a nie merytoryczne wiadomości/maile czy komentarze pod filmikami. Niestety przeraża mnie poziom influenserski... nawet w kontekście bezpieczeństwa. Dlatego dzięki Mateusz za ten filmik!
@Elaj_S5 ай бұрын
Ciekawe tylko ilu z tych co reklamują VPN naprawdę wie o co w tym chodzi … oni po prostu dostają kasę za reklamę i tyle o tym wiedzą ….
@kondzio20035 ай бұрын
Oni wszyscy dostają skrypt do odczytania.
@przygodyzbudowy23605 ай бұрын
@@kondzio2003dokładnie tak jak mówisz, dlatego historia realna stała się dla mnie szmatą 😢
@jarlfenrir5 ай бұрын
Tom Scott po dłuższym czasie wrzucił film ze sprostowaniem, gdzie omawiał dlaczego to, co mówił w reklamie VPNa nie jest prawdą.
@kondzio20035 ай бұрын
@@przygodyzbudowy2360 on czytał to za co dostał siano, a ciekawe programy do oglądania za free nie robią się same i za darmo. Ja nie mam nic do twórców. Rozumiem, że każdy robi youtuba aby spieniężyć swoją wiedzę. Ja korzystam z wiedzy a nie z reklam .
@kapixniecapix38695 ай бұрын
@@przygodyzbudowy2360Ja po prostu uzywam sponsor blocka i adblocka, oszczedzam sobie czas i wysłuchiwania kolejnych skryptów o cudownych vpn czy grach mobilnych.
@pan0P5 ай бұрын
Nigdy absolutnie nigdy nie łączyć się z sieciami których nie znamy. Ja zawsze korzystam ze swojego internetu mobilnego. I to chyba najlepsza opcja.
@adamecki36985 ай бұрын
Też prawda
@yarpenzigrin18935 ай бұрын
Zgadza się i w takim wypadku ten exploit nie zadziała a VPN nadal będzie spełniał swoje zadanie.
@romanoix15 ай бұрын
Problem powstaje gdy jesteś poza strefą unii. Tam stawki za połączenie zaczynają się od 200zl. Za obejrzenie filmu na Netflix możesz zapłacić ponad 30 tys zl
@pan0P5 ай бұрын
@@romanoix1 no cóż wtedy trzeba ogarnąć lokalną kartę GSM nie powinno być niewiadomo jak drogo pewno taniej niż 30 tysięcy :D
@wiziek5 ай бұрын
brednie
@sagittarius81435 ай бұрын
Szacun Panie Mateuszu za ten odcinek, byl bardzo potrzebny.
@jestes718305 ай бұрын
Fajnie bardzo fajnie że ktoś kto się w tym specjalizuje o tym mówi. A nie że reklamodawca się zgłasza to biorę i go chwale mimo że nie mam prawie żadnej wiedzy w tym temacie.
@GuzikPL45 ай бұрын
Odcinek o TORze! Bardzo prosimy
@D4RKJOY5 ай бұрын
Był?
@marcinm45625 ай бұрын
Wysłuchaj nas Paaaanie!!!
@michixinqq5 ай бұрын
a umiesz szukać?
@michag55615 ай бұрын
Na DVD już jest😅
@MateuszChrobok5 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/n3-1nJqwos1riJY Tu już był jeden. Czegoś brakuje?
@GrzecznyPan5 ай бұрын
Bardzo ciekawy i przydatny materiał. Ciekawy, bo przybliża wyniki prac badaczy łuk bezpieczeństwa i przydatny, bo krótko wyjaśnia przydatność różnych usług VPN. Gratuluję i dziękuję.
@toudisajfaj5 ай бұрын
Uwielbiam ludzi używających VPNa do łączenia się z portalami, gdzie konieczne jest zalogowanie się i weryfikacja swojej osoby (np. banki). Bo myślą, że dzięki temu są bezpieczniejsi. A potem odróżnił klienta od oszusta,co mu wykradł dane na podstawionej stronie i też używa VPN aby się zanimizować.
@krzysztofrudnik47455 ай бұрын
Niektóre banki stosują (lub stosowały) zapezpieczenia porównujące miejsca z którego łączył się dany klient. Jeśli ktoś o 8 rano łączy się przykładowo z Warszawy a za dwie godziny z Bangkoku to jest mocno podejrzane.
@WujekJaR955 ай бұрын
@@krzysztofrudnik4745 Banki? FB i Insta Cię zablokuje z tego powodu xD
@ggnagognagoma24625 ай бұрын
@@krzysztofrudnik4745 racja wziąłem na próbę na miesiąc i dla łączności z bankiem musiałem VPN wyłączać
@witoldwitek69515 ай бұрын
i takich tematów prosimy więcej !
@igortcgg5 ай бұрын
Fajnie, że w końcu ktoś kto wie o czym mówi i ma przy okazji nienajgorsze zasięgi wziął temat na tapet. Za każdym razem jak widzę to obiecywanie gruszek na wierzbie na różnych kanałach dostaję białej gorączki. Nieetyczne reklamy mnie od tych vpn'ów odstęczają. Zakładam, że youtuberzy sami tych bzdur nie wymyślają - więc gdy widzę, że mnie dany operator próbuje w reklamie chamsko okłamać co do zakresu usług to jak mam zakładać, że nie próbuje mnie okłamywać w zakresie tego jakie informacje o mnie zbiera czy co spróbuje mi zrobić gdybym chciał skorzystać z ich usług?
@yarpenzigrin18935 ай бұрын
VPNy działają. Ten exploit jest możliwy tylko jeśli łączysz się z nieznaną siecią na przykład publicznym WiFi poprzez urządzenie inne niż Android.
@beheroot5 ай бұрын
nie wymyślają, dostają brief i mają wyklepać formułke używając słów/fraz kluczowych. Jak oglądasz wiele kanałów to w sumie co i rusz trafiasz na VPNy to zaczynasz zauważać wzorzec jakim posługują się wszyscy jutuberzy.
@igortcgg5 ай бұрын
@@yarpenzigrin1893 ja nie mówię, że nie działają. Ja mówię, że obiecują rzeczy, których VPN nie dostarcza i bezpieczeństwo, którego nie są w stanie zagwarantować.
@Zelaot5 ай бұрын
świetny film, dziękuje bardzo, prawie kupiłem VPN ale dzięki Tobie nie dam się dziadom nabrać! czekam na odcinek o poprawnej konfiguracji TOR :D
@piotrgrugel21255 ай бұрын
BARDZO fajny filmik, choć muszę w jednym miejscu zwrócić uwagę na mały błąd. Autor utożsamia terminy "prywatność" i "anonimowość". Prywatność to stan, w którym wiadomo kim jesteś, ale nie wiadomo co robisz. Anonimowość jest czymś odwrotnym - wiadomo co robisz, ale nie wiadomo kim jesteś. Tylko tyle i aż tyle, bo w kontekście stosowania tych terminów zmienia bardzo dużo. ;)
@bartoszjabonka18475 ай бұрын
Leci sub, od lat to powtarzałem choć nie wiedziałem, że ktokolwiek podłączy serwer DHCP może zmienić routing maszyn w podsieci... Nie mniej publiczna lista serwerów czyni ten atak banalnie prostym. To że sam serwer VPN może być man in the middle jest jeszcze bardziej zabawne, choć o tym nie wspomniałeś :P Także cieszy mnie, że po latach wyszło na moje, czekam tylko na ten dzień gdy okaże się ilu providerów VPN handluje danymi klientów :D
@VitharPL5 ай бұрын
Jeśli usługa jest podejrzanie tania lub darmowa, a z jakiegoś powodu ma środki na intensywną kampanię reklamową... 😉
@bartoszjabonka18475 ай бұрын
@@VitharPL o to to, nie trzeba ciągle reklamować dobrego i potrzebnego produktu
@jakkonstantyiksinski5 ай бұрын
Fajnie sie ten kanal rozwinal - ogladalem pierwsze materialy, a widze, ze teraz sa jeszcze lepsze. Pozdrawiam i zycz sukcesow!
@wielkiew68265 ай бұрын
dzisiaj to nie ma znaczenia czy kłamie czy nie , ważne jak te kłamstwo sprzeda i dotyczy to wszelkich sfer życia .
@aniaes53085 ай бұрын
dzięki za film ! to właśnie było dla mnie zbyt podejrzane, że te wszelkie VPN się reklamowały gdzie się tylko da. Ja rozumiem, że każdy z nas chce być w miarę bezpieczny w necie, ale te reklamy i sponsoringi wyskakiwały prawie z lodówki. ilość tego, w moim rozumowaniu, sugerowała, że to tylko chwila nikt ktoś ogarnięty szybko przełamie zabezpieczenia tych VPN i w sumie to pieniądze wyrzucone w błoto
@DanielSkwierawski5 ай бұрын
13:29 już myślałem, że powiesz, że Tor jest sponsorem dzisiejszego odcinka
@q0jkcxd05 ай бұрын
🤣 dobre
@1vbAPiYk5 ай бұрын
Halo, tu CEO TORa
@jackins20005 ай бұрын
Sponzorem jest Silk road - sklep z materiałami jedwabnymi z podłogi
@grzegorzchrust17185 ай бұрын
To wcale nie musi być nieprawdą.
@MEINBIEN5 ай бұрын
@@1vbAPiYk Chyba CMO.
@piotrekh76065 ай бұрын
Krótko i konkretnie. Kawał dobrej roboty. Dzięki!
@tenebris00005 ай бұрын
Niedawno odkryłem twój kanał i chciałem powiedzieć, że robisz świetne materiały. Czekam na więcej
@BronkoPylny5 ай бұрын
Muszę powiedzieć, że dopiero co cię zasubowałem. Masz mega wiedzę i dzięki, że się z nami nią dzielisz. Pozdrawiam.
@nts00112 ай бұрын
Szacun Mateusz. Dziekujemy. 💪❤️❤️💪
@bartowl5 ай бұрын
Najgenialniejszy materiał ostatnich czasów i mocny pstryczek we wszystkie VPNy których reklamy są wszędzie czy to pasuje czy nie.
@yarpenzigrin18935 ай бұрын
Dałeś się nabrać? Przecież ten chłop nie ma pojęcia o czym mówi.
@matix165 ай бұрын
Brawo, w końcu ktoś głośno i wyraźnie powiedział czym jest VPN. Od lat wybijam to z głowy wszystkim znajomym, rodzinie a przede wszystkim współpracownikom- tym ostatnim na pytanie jakiego VPN-a polecam, odpowiadam krótko - nasz firmowy 😁 I tak będę trzymał się tego że nie ma czegoś takiego jak anonimowość w sieci. Ogólnie przeciętny Kowalski nie powinien się tym przejmować gdy nie ma czegoś do ukrycia a ruch pomiędzy jego komputerem a serwerem docelowym witryny i tak jest szyfrowany przed SSL (czyt. TLS)
@Bonzel125 ай бұрын
Wreszcie ktoś to powiedział. Tak mnie wkurwiały te reklamy vpn które są jasnym mydleniem oczu. 99,9% społeczeństwa nie potrzebuje płacić za vpn
@beheroot5 ай бұрын
tylko wiesz, poza 'bedziesz bezpieczny' które jest bzdurą, te wszystkie surfsharki czy inne nordy jako drugą część propagują 'nie możesz oglądać greckiego netflixa bo jest content restricted? zainstaluj naszego vpna!"
@xevil215 ай бұрын
Dokładnie.
@Adam-d7k5 ай бұрын
Czemu?
@arespl10225 ай бұрын
Tylko TOR ma sens. Pod warunkiem że wiesz "z czym to się je"
@Adam-d7k5 ай бұрын
@@arespl1022z TORem nie jest tak, ze uzywajac go stajemy sie sami jednym z adresow ktore sa używane w sieci i na twoje konto może pójść jakas pedofilska afera czy inne przestepstwo ktorego ktos dokonał?
@marcin313375 ай бұрын
Eric Murphy dwa dni temu wrzucił film o VPNach pt. "The Shady Business of VPNs". Polecam bo parę ciekawych rzeczy tam jest powiedzianych pod względem prywatności
@ryszardstalman27975 ай бұрын
Też widziałem, również bardzo zachęcam do obejrzenia!
@michawisniewski46545 ай бұрын
Opcji obrony przed atakiem na infrastrukturę jest kilka, oczywiście zależnie od tego, jak ta infrastruktura wygląda. Chociażby prymitywna izolacja klientów na AP już taki atak utrudnia (chociaż nie utrudnia w żaden sposób ataku typu RogueAP, zwłaszcza, że hasła do publicznych WiFi są przecież znane - ale z RogueAP już i tak mamy 'game over'). Natomiast po stronie klienta szansę obrony daje wirtualizowany router VPN, który z Option 121 sobie nic nie zrobi (oczywiście, uwaga na konfigurację) - a już tym bardziej nie pozwoli na przekazanie sfabrykowanego pakietu do końcówki.
@Pacjonek5 ай бұрын
Po za tym co złego jest w kill switchu? Autor potraktował ten temat po macoszemu bo nie zgadzało mu się opisywanie tego normalnie z teza jaką na początku sobie założył
@zai3en3 ай бұрын
Bardzo rzadko klikam w tego kciuka powyżej, ale tutaj się należy 👍
@UCMF4SIJqf75d5wWKVzbTtDg5 ай бұрын
siedzę w informatyce więc wiem jak działa VPN i cieszę się że ktoś w końcu z zasiegami podjął się tego tematu
@elselador4 ай бұрын
Mówienie prawdy jest bardzo opłacalne ale niestety dopiero po śmierci... Tak mówi większość religii... ;). Szacun i wielkie dzięki!
@mattsionkowski5 ай бұрын
Przy łączeniu do niezaufanego access pointa - podejrzenie danych nie jest jedynym zagrożeniem. Zastanawialiście się kiedyś co się stanie z waszą przeglądarką czy OSem gdy wasz dostawca odetnie dostęp do określonego endpointa? Co się stanie gdy tym endpointem będzie adres odpowiedzialny za update oprogramowania? Opisałem problem na swoim kanale jako "Update starvation". Jako jedno z rozwiązań podałem VPN, ale widać że nawet VPN nas nie ochroni. Po prostu musimy dbać przez co przechodzi nasz ruch.
@creo20005 ай бұрын
Jak zwykle szokująco interesujące wiadomości , dzięki !
@kondzio20035 ай бұрын
To może praktyczny odcinek o Torze?
@D4RKJOY5 ай бұрын
Jest odcinek o torze
@kondzio20035 ай бұрын
@@D4RKJOY pamiętam i oglądałem, ale to była taka teoria. Tu nasz guru wspomina o odpowiedniej konfiguracji... odpowiedniej to znaczy jakiej?
@allisgone12715 ай бұрын
@@kondzio2003 SomeOrdinaryGamers i Mental Outlaw. Pierwszy robi na wagę, trochę drze mordę i na różne tematy, drugi to merytoryczne i spokojnie przekazywane treści stricte związane z deepweb. Mateusz robi w polskim cybersec i o tym mówi. Myślę że deepdive w sieć związaną głównie ze sprzedażą narkotyków nie byłby koniecznie spójny tematycznie. A tematy bezpiecznej komunikacji w torze są pośrednio przekazywane przy omawianiu bezpieczeństwa w zwykłej sieci.
@AdrianXQ5 ай бұрын
własnie, powinien nagrać jakiś poradnik o co sie tu rozchodzi w konfiguracji
@jacbob7775 ай бұрын
Chyba jedyna osoba na YT, która nie jest słupem ogłoszeniowym i jeszcze dowiedzieć się czegoś można. Ten kanał sporo wniósł do mojego podejścia do haseł i ogólnie bezpieczeństwa. Dziękuję!
@InternetUser-sz6id5 ай бұрын
I co przestaniesz używać VPN, bo ten bajkopisarz CI tak powiedział? To rzeczywiście Twój poziom prywantości/bezpieczeństwa w sieci jest lvl up po tym materiale 🤣
@jacbob7775 ай бұрын
@@InternetUser-sz6id Chyba nie zrozumiałeś, co napisałem. Możesz mi podać, w którym miejscu napisałem, że przestanę używać VPN?
@IroN_BabY9725 ай бұрын
@@jacbob777 Czytanie i słuchanie ze zrozumieniem to poważny problem dzisiejszych czasów. Pozdrawiam
@Shlizer5 ай бұрын
Nareszcie ktoś o tym mówi
@GoWithAndy-cp8tzАй бұрын
Mati! tylko tyle i aż tyle! dzięki!
@adamuspolonius12045 ай бұрын
Szacun 💪 w końcu ukręciłrś "WEB" sprawie 😂 Pozdrawiam
@michamikina96834 ай бұрын
Super Fajny Odcinek. . . .dziękuję. . . 👍🙇♀🙇💁♀🙆🙇♂🙋♂.
@mattyszek5 ай бұрын
Kurcze mega mnie zaciekawiłeś tym tematem 😅 To kiedy można się spodziewać odcinka o Torze? Na czym polega jego "złe" skonfigurowanie i jaki negatywny wpływ takie złe skonfigurowanie ma na użytkownika i jego dane? 😄
@Hero-ul5dd5 ай бұрын
Dobrze że nigdy nie skorzystałem VPN. Dzięki że stworzyłeś ten film.
@JanMazurek5 ай бұрын
Dobrze, że już reklamy VPN nie mówią o "VPN poprawia jakość Twojego łączą", co dla wielu osób oznaczało przyspieszenie łącza, czy wręcz cudowną naprawę fizycznej infrastruktury
@TheLichy12345 ай бұрын
Mati mówi Mati radzi Mati nigdy Cię nie zdradzi! Pozdro Mati więcej rapowych wstawek :)
@dariuszkudrynski88745 ай бұрын
Dziękujemy.
@dk5005555 ай бұрын
Zaciekawiłeś mnie wzmianką o źle skonfigurowanym torze. Popełniłbyś filmik na ten temat? Wliczając to różnice pomiędzy np androidem a windowsem i linuxem?
@KobiSheero5 ай бұрын
Wow, świetny kanał, dobrze że Rożek Cię zgarnął do programu bo inaczej nigdy bym Cię nie znalazł
@dcom84235 ай бұрын
It's not a bug, it's feature :P Na to jest prosty sposób choć upierdliwy. 1. Logujemy się do wifi 2. Sprawdzamy przyznany adres IP, gateway, maskę itp. 3. Konfigurujemy połączenie jako "ręczne" 4. Odpalamy VPNa 5. Ręcznie konfigurujemy trasy routingu Parafrazując mema z gościem, co się palcem puka w głowę - "nie walną Cię opcją 121, jeśli nie będziesz korzystał z DHCP"
@parapeciak115 ай бұрын
Zrobiłbyś odcinek o Torze/sieciach cebulkowych i jak z nich korzystać?
@BxOxSxS5 ай бұрын
Jest już o tym ale mniej o praktyce o ile pamiętam chodź ta dla większości jest prosta: używanie tor browser
@wajpet10905 ай бұрын
Fajnym pomyslem na film jest poruszony temat konfiguracji tora
@procjon5 ай бұрын
Dzięki za ten materiał
@janandrzejcybulski68095 ай бұрын
Wreszcie! Ten film jest bardzo potrzebny.
@prometeusz19845 ай бұрын
Ja się nie łączę przez jakieś kawiarnie i inne. Korzystam tylko z mobilnej a wifi tylko w domu. Mam pakiet bez kimitu to nie martwię się że mi pakiet się skończy
@wojciechs66965 ай бұрын
W końcu ktoś z zasięgamy poruszył ten temat
@AK-vx4dy5 ай бұрын
To nie jest problem z VPN-ami tylko z systemami operacyjnymi i DHCP. Dodatkowo część powaznych vpn domyslnie blokuje uzywanie innych bram sieciowych w windows, ale nie wiem jak te z reklam.
@KrisGlowacki5 ай бұрын
Jeden diagram zastąpiłby 1000 słów i 10 sucharów.
@DJRavisPL5 ай бұрын
Nareszcie kuźwa jakiś sensowny materiał w temacie. Pisałem pierdyliard komentarzy, na różnych kanałach, żeby reklamując, nie okłamywali, że VPN chroni, powoływałem się na swój zawód i widzę, bo jestem inżynierem sieciowym na etacie, ale to jak grochem o ścianę.
@donniasty5 ай бұрын
Już tak nie demonizujmy w drugą stronę. To nie jest tak, że łącząc się z każdą nieznaną siecią wystawiasz się na atak o którym mówił Mateusz. W dodatku przy szyfrowaniu E2E taki atakujący może co najwyżej zebrać metadane. Przy patrzeniu co robi poczciwy Kowalski to nieekonomiczne.
@DJRavisPL5 ай бұрын
@@polishsandman problem jest troche inny. Problem jest taki, że multum osób nietechnicznych, wierzy, że VPN uchroni ich przed wszystkim. Totalnie przed wszystkim. A problem polega na tym, że większość ataków, wycieków, w firmach itd. wykorzystuje socjotechnike. A przed własną niewiedzą, bądź głupotą nic nie ochroni. Wiesz o co mi chodzi?
@mkania682 ай бұрын
Uwierz kuźwa że materiał jest bardzo tendencyjny i opisuje bardzo specyficzną próbę ataku powstałą niejako na własne życzenie użytkownika. Mam dobry VPN zainstalowany na routerze i raczej nikt nie zna sposobu aby to złamać. Chcesz spróbować Panie inżynierze sieciowy?
@foxxxy49635 ай бұрын
Jak coś co jest płatne ma być bezpieczne, w sensie nie chce pisać kolejnego antysemickiego komentarza, ale ten kto to opakował w taki sposób, jest mistrzem marketingu Najlepiej postawić serwer proxy na smart wibratorze sąsiadki.
@RedoWithOptimum5 ай бұрын
Tak się tylko głośno zastanawiam. Jeśli ruch za sprawą 121 przechodzi z pominięciem tunelu VPNa, to na wskaźnikach wykorzystania danych, powinny być niskie wartości. Czyli możnaby się jakoś zorientować że coś jest nieteges🤷♂️
@krzysztofrudnik47455 ай бұрын
Nie musi pomijać VPN, po prostu najpierw jest komputer atakującego a potem może iść do VPN.
@asfaltyka5 ай бұрын
@@krzysztofrudnik4745 Czy ty w ogóle wiesz jak wygląda ruch pakietu w sieci? Jaką magiczną warstwą ISO/OSI wykorzystać by zawróci pakiet do urządzenia aby tym, razem pominąć tablice routingu, może 8?
@krzysztofrudnik47455 ай бұрын
@@asfaltyka Wyobraź sobie, że wiem. Tablice routingu każde urządzenia ma swoje - jest to nawet normalne. Komputer ma tablice wskazującą na router a tablica w routerze wskazuje zwykle na dostawcę internetu.
@Ulthion5 ай бұрын
VPN nie używa się dla bezpieczeństwa.. tylko, żeby płacić mniej za różne usługi ;p
@q0jkcxd05 ай бұрын
gorzej jak się przez przypadek nie wyłącz go w porę :)
@wojewoda9655 ай бұрын
Albo też po to aby oglądać filmy które nie są dostępne w twoim kraju. Poza tym dzięki temu przynajmniej IP zmienisz więc i tak jest potrzebne mimo że nie gwarantuje anonimowości.
@TWARDOWSKY.5 ай бұрын
Dzięki, za ten film, otworzysz, oczy tym, co już się nabrali na reklamy, youtuberom którzy nie znają się na informatyce tylko na robieniu kasy…. płacą abo na norda i myślą, że są bezpieczni.
@rjcork5 ай бұрын
autor zapomnial dodac ze atak przeprowadza sie z sieci lokalnej. Implikacje tego faktu wydedukuj sam.
@InternetUser-sz6id5 ай бұрын
@@rjcork Tak gość majaczy jakby mu ząbki szły... Jak ktoś jest podatny na przekonania się do odpalenia skrypta który przekieruje ruch sieciowy na jego komputerze, to deanonimizacja jest jego najmniejszym problemem. Możesz zrobić wszystko z jego komputerem.
@TWARDOWSKY.5 ай бұрын
@@rjcork Tak, ale w zasadzie większość czasu jesteś w jakiejś sieci lokalnej w domu, pracy, hotelu (tygodniami na wakacjach, za granicą) u znajomych itd.
@rjcork5 ай бұрын
@@TWARDOWSKY. 99,9% czasu jestem podpiety albo skretka albo przez wifi do domowego routera. W pracy tez raczej nie grozi mi taki atak a na wakacjach staram sie nie uzywac komputera a jak juz bardzo musze to przez swoj telefon. Jedyny realny scenariusz to jakis szemrany hotel albo knajpa ale w takich miejscach komputera do wrazliwej komunikacji sie nie uzywa.
@yarpenzigrin18935 ай бұрын
@@TWARDOWSKY. Ale ta sieć jest zabezpieczona, i nikt ci tego exploita nie zapuści.
@mob_915 ай бұрын
Co zostało stworzone przez człowieka - może zostać odtworzone przez człowieka. Innymi słowy - Nie ma zabezpieczeń nie do złamania. Upraszczając - informatyczna inżynieria wsteczna.
@malipek5 ай бұрын
Uff! Ale cios prosto w twarz wielu influencerom.
@jakubj53085 ай бұрын
No ok ale skoro podstawiony DHCP nadaje swoj IP to domyślam się, że będzie różny od tego, który mamy na wyjściu z VPN tak? I można to zbadać zwykłym lustrem "whats my ip"? dobrze myślę? Dodatkowo skoro ruch sieciowy jest kierowany innym kanałem, to można monitorować ilość danych jaka przechodzi przez apke vpn i gdy będzie mocno zaniżona lub zerowa, zorientować się, że gdzieś nam te dane uciekają?
@ArkadiuszWojtczak-nq4ox5 ай бұрын
Cały odcinek jest o ataku. Dostawca internetu dzięki VPN nie widzi co robi użytkownik.
@LordDragonMPF5 ай бұрын
W jakimś programie TV była mowa o takim "podglądaniu" sieci. Z tym przykładem publicznego miejsca. Atakujący tworzy własną sieć, nazywa ją jak ta publiczna i daje jej wyższy priorytet
@jacekkowalik78225 ай бұрын
Bardzo ciekawy film. Gratulacje dla twórcy.
@Misiogry5 ай бұрын
Tak bardzo się zastanawiałem, kto może stać za tak szeroko zakrojonym sponsorowaniem twórców na youtube i nie tylko i skąd ma na to tyle pieniądzy, a sprawa jak widać jest taaaak prosta 😆 jedni instalują Pegasusa, a inni "po prostu" sponsorują ludzi, którzy zasugerują innym ludziom by w majestacie prawa otworzyli I'm furteczki do swych "tajemniczych ogrodów". Szacunek tradycyjnie już za film i czas. Oglądam od shortow kręconych na dworze 😉
@Jaro-Daniel5 ай бұрын
Chciałbym rozszerzenie tego odcinka. Jak VPN sprawdzi się w domu właśnie w pozostałych aspektach czyli te niby przekierowania że korzystasz jakbyś był w Japoni czy USA i niwelujesz ograniczenia polskie czy UE? Zastanawiałem się nad zakupem VPN i mam mieszane uczucia czy w ogóle będzie przydatny.
@galacticmeditation67645 ай бұрын
Po pierwsze, w 100% nic nie jest bezpieczne. VPN zwiększa poziom bezpieczeństwa, a nie zapewnia je w 100%. Atak TunnelVision jest w praktyce możliwy tylko w publicznych słabo zabezpieczonych sieciach Wi-Fi, jak kawiarnie. Używając domowej sieci jesteśmy bezpieczni. Jeśli ktoś może włamać się do routera to nie jest wina VPN-a. Równie dobrze można powiedzieć, że VPN-y są bezużyteczne, bo gdy ktoś włamie się do twojego komputera to może wyłączyć VPN. Ale co ma VPN do tego, że ktoś może włamać się do teojego komputera. Po drugie, VPN-y mają kill switch, jeśli ruch nie przechodzi przez sieć VPN to połączenie jest przerywane. Mam wrażenie, że te antyreklamy VPN-ów są tworzone przez służby, żeby zniechęcić ludzi do korzystania z nich, żeby można było ludzi szpiegować.
@nofornwo5 ай бұрын
Dzieki, spora dawka wiedzy
@troian13375 ай бұрын
W końcu ktoś wyjaśnił temat jak trzeba :)
@tomborgosz53895 ай бұрын
No Internet, no problem. Koniec lat 80tych, początek 90tych - Internet u nas właściwie nie istnieje a życie było piękniejsze.
@user-li8wj3lt2l5 ай бұрын
Wszędzie bieda, bezrobocie i tandeta, a w wiadomościach można było posłuchać o patologii katującej dzieci kablem od prodiża. Naprawde piękne czasy ;)
@grzegorzhetman2305 ай бұрын
Lol. Pamiętam jak z rok temu używałem tej konkretnej techniki aby oszukać VPN-a klienta, który był domyślnie ustawiony tak że pchał cały ruch przez ich bramę. VPN na tyle ciulowy, że ustawiał ponownie trasy po ich zmianie, na szczęście nie zwracał uwagi na priorytety, więc dało się przeciążyć niepożądane trasy swoimi wpisami ;)
@crashoverride2105 ай бұрын
To ja mam pytanie techniczne zakładając że przez VPN (komercyjny czy własny - obojętnie) tunelujemy cały ruch sieciowy (tzn ten do internetu też) wiec teoretycznie wychodzimy na świat w innym punkcie sieci (inny publiczny adres IP niż ten który ma łącze WAN tej przysłowiowej kafejki z otwartym Hot-spotem). I teraz jeżeli znamy publiczny adres IP tego punktu wyjścia (bo np. mamy własnego VPN w domu i znamy jaki mamy publiczny adres IP przypisany przez naszego ISP) to czy dobrym sposobem na sprawdzenie czy nie wstrzyknięto nam tras za pomocą DHCP option 121, jest poprostu wejście na strony typu "what is my IP" i zobaczenie pod jakim faktycznie IP jesteśmy widoczni w sieci? Jeżeli jest to IP naszego łącza WAN w domu to chyba OK, a jeżeli jest to inne IP to znaczy że ruch jest przekierowany nie przez nasze łącze w domu, lecz przez jakieś inne.
@michalxinski91275 ай бұрын
Jedyną korzyścią z korzystania z VPN nie opartego na urządzeniach dedykowanych jest to, że użytkownik zwraca na siebie uwagę: "coś tam tajnego przesyła skoro usiłuje to ukryć".
@piotrm97455 ай бұрын
Tak samo ludzie noszący ubranie muszą zwracać na siebie uwagę, bo jak by nie mieli nic do ukrycia to chodziliby nago.
@michalxinski91275 ай бұрын
@@piotrm9745 Gdyby nosili ubrania wtapiające ich w otoczenie to tak.
@1ongas5 ай бұрын
gadanie w obecnych czasach ze jak ktos korzysta z vpn wydaje sie podejrzany/ma cos do ukrycia, jest jak mowienie ze kazdy kto ma tatuaz to kryminalista. przeciez z vpn korzysta mase osob, chociazby dlatego ze maja poczucie ze to jest bezpieczniejsze dla nich
@michalxinski91275 ай бұрын
@@1ongas Informatyka na dziedzina ścisła. Niestety w ostatnich latach została opanowana przez postmodernistycznych pseudohumanistów, którym wydaje się że zagadają bzdurami rzeczywistość. Dlatego od kilkunastu lat leży i kwiczy.
@karolczerniak32305 ай бұрын
Zajebist dzieki❤ dobra robota 😊
@trigger-ship5 ай бұрын
W końcu prawda została ujawniona - brawo!!!
@InternetUser-sz6id5 ай бұрын
xd
@Gveronino5 ай бұрын
@@InternetUser-sz6id W KONcU
@plejadjanin5 ай бұрын
Gościu nie wiem o czym gadasz ale Ci wierzę.
@yarrojozin88775 ай бұрын
Dziękuję za ten film. Od dawna drażnią mnie reklamy VPN. Niestety często ulubieni twórcy wciskają ten kit o zbawczej roli vpn. Od dzi będę wklejać w komentarzach link do tego filmu.
@michsk82495 ай бұрын
w końcu ktoś nagrał o tym film
@AndreG-ge6fl5 ай бұрын
Ten materiał niestety trochę przegina w drugą stronę. Oczywiście VPN nie zapewnia pełnej anonimowości, i tutaj reklamy wprowadzają w błąd. Ale jednak w dużym stopniu potrafi ukryć lokalizację (poprawnie skonfigurowany). Poza tym wystarczy trochę poszukać o TunnelVision żeby się przekonać kiedy i jak się zagrożenie pojawia. Argument o tym, że VPN jest stworzony to bezpiecznego łączenia sieci nie jest w tym przypadku logicznie poprawny. Podczas ataku TunnelVision również ta pierwotna i podstawowa funkcja VPN nie zadziała. Bardziej obiektywny materiał byłby bardziej pomocny.
@madokamadi51525 ай бұрын
Film ciekawy :) ale co z tym oglądaniem niedostępnych za granicą usług? Da się?
@KosmatyWilczek5 ай бұрын
Tak popularny typ oprogramowania (i tak stosunkowo prosty do ustawienia swojego na bazie otwartych zródeł) a tak często powszechne kłamstwo.
@grzesgrzes1715 ай бұрын
Czy wykorzystanie VPN ma wpływ do publikowania treści w sieci? Czy może ono pomóc w zdobyciu nowych obserwujących z innych krajów?
@TWARDOWSKY.5 ай бұрын
Zrobisz, jakiś film o Apple ICloud o tym tka. „Przekazywaniem prywatnym” tym alla Apple „VPN” na ile to anonimowe, bezpieczne i prywatne?
@footprintwave5 ай бұрын
Super. Dziekuje za ten filmik.
@radarsky5 ай бұрын
To ja już nie wiem 😅. Jak mam wykupionego Surfshark to coś mi to daje czy równie dobrze mogę go odinstalować?
@frodo39474 ай бұрын
Poświęcił sekcje filmu, wyjaśniając do czego vpn sie nadaje.
@bartomiejzatorski7535 ай бұрын
Brakowało tylko na końcu: „Dziękuję patronowi odcinka -NordVPN!” Xd
@kejm35 ай бұрын
@Mateusz Chrobok Okay, ale powiedziałeś, że atakujący musi być w naszej sieci lokalnej aby dokonać tego ataku. A w przypadku świadomego administratora, który zabezpiecza swoją sieć odpowiednimi sposobami to praktycznie niemożliwe do wykonania. Oczywiście nie mówię tu o sytuacji w kawiarni :)
@povenos5 ай бұрын
Szanuje za info stokrotnie !
@AnonimowyAkwarystaAmator5 ай бұрын
VPNy, DHCe, tunele, firewalle, zapory, i wibowity. Powiedziałeś że stworzenie dodatkowego serwera, tunelu, czy czegoś tam jeszcze, nie jest trudne. Ja mam w domu jeden router, do którego podpiąłęm kabelkiem dwa komputery stacjonarne (takie zwykłe z monitorem, płytą główną i bez WiFI oraz Blutooth na płycie głównej, dlatego muszą być podpinane przewodami), a dwa laptopy i dwie komórki, korzystają z WiFi. Czyli 4 komputery w mieszkaniu, spięte w jedną sieć. I ja siadam do któregokolwiek z tych urządzeń i we własnym domu, znając wszystkie hasła dostępów do wszystkich urządzeń, nie potrafię z jednego komputera, przejrzeć dysku twardego w drugim. Od lat, kiedy chcę skopiować głupie zdjęcie od ciotki z innego województwa i które odebrałem mailem na komputerze stacjonarnym, a chciałbym pokazać rodzicom na laptopie, to muszę skopiować ze stacjonarnego na pendrive'a, a z pendrive'a na laptopa. Kiedy chciałem szybko, to zwyczajnie komórką fotografowałem monitor. O wa! Nawet kiedy chciałem z laptopa coś skopiować na stacjonarny, to nie istnieje taki przewód, którym bym je spiął. Kabel USB na jednym końcu jest ma dużą wtyczkę (do komputera) ,a na drugim końcu, małą (do telefonu). I nawet wtedy, kiedy urządzenia już się widzą i mogę skopiować z iphona na HDD zdjęcie córki, to w drugą stronę już się nie da. Nawet nie wiesz, jak mnie irytują te teksty, że można łatwo złamać hasło, bo składa się z imienia i dwóch cyfr. Koleżanka mnie o coś poprosiła i podała hasło. Miałem się gdzieś tam (nie do ważnej instytucji, ale chodziło o jakiegoś messangera lub facebooka) zalogować za nią. Powiedziała coś w stylu KAMIL (imię syna) i data urodzenia. 24 listopada 2008 rok. Dwa słowa IMIĘ i DATA. Wiesz ile jest kombinacji. Kamil-24-11-2008, a może Kamil 24 - 11 - 2008, a może nie 2008 tylko 08. a może nie 11, tylko słownie LISTOPAD... czy listopad... Kamil czy kamil.. Z dużej litery czy z małej, słownie czy liczbowo, data z myślnikiem czy z kropkami. Kombinowałem godzinami i wreszcie nie pamiętałem, których kombinacji już użyłem, a których jeszcze nie. A może użyłem wielkiej litery na początek imienia, ale nie wcisnąłem odpowiednio klawisza SHIFT? Może zrobiłem literówkę? Człowiek zna hasło na pamięć i czasami się dłoń omsknie, albo zrobi literówkę. I dziwne że cała masa "specjalistów" od zawracania kijem Wisły, zawraca mi głowe managerem haseł, a jazawsze takich mądrali przyprowadzam do mieszkania i mówię, że posłucham go, pod warunkiem, jak mi pokaże, w jaki sposób przekopiować plik, łącząc się z jednego komputera z drugim. NIe z drugiego końca Polski, tylko w jednym mieszkaniu. Bo ja, żeby sobie ułatwić, założyłem na drugi komputer, drugi adres e-mail. Teraz jak chce skopiować zdjęcie, to wysyłam je sam sobie. Z jednego wysyłam, na drugim pobieram. To jest szybsze, niż korzystanie z przenośnych dysków, albo pendrive'ów. Pierwszym moim komputerem był 486 DX 4/100 w 1994 roku i ja przez 30 lat, nigdy nie miałem żadnego oprogramowania antywirusowego, żadnych firewalli i żadnych haseł (poza tymi do stron, gdzie jestem zalogowany) Miałem kiedyś takie hasło do windowsa, przy uruchamianiu komputera, ale kiedyś usiadł do komputera kuzyn, nacisnął coś 3 razy na klawiaturze i pominął hasło. Od tamtej pory, nawet się nie okłamuję. Jeśli nie zainstaluję nic, to co? Ktoś zobaczy, że na PORNHUBa zaglądam i spalę się ze wstydu... Brrr.. Kiedy zainstaluję, to tak, jakbym szpiega już sam zainstalował. Przypomina mi to sytuację z mieszkaniem. Idziesz z żoną do łóżka i boisz się, że jakby teraz się ktoś włąmał do mieszkania, to zobaczy ją nago i was przyłapie (jakie jest prawdopodobieństwo, że wśród tysięcy mieszkań w mieście, wlezie akurat do ciebie?) , więc w tym celu idziesz do firmy ochroniarskiej i zatrudniasz dwóch ochroniarzy, którzy będą stali w waszej sypialni i na 100% będą się gapić. Fakt, że jak pracownicy firmy ochroniarskiej będą patrzeć, to zniwelują ryzyko, że ktoś obcy wlezie i zobaczy. To ja już wolę zaryzykować. Zdarzyło mi się nie raz, że wróciłem do domu nawalony, rano wstałem i szukałem kluczy, a klucze miałem w drzwiach od zewnątrz. I co? I nikt nie wlazł. A przecież to takie niebezpieczne. Kto i po co , miałby wleźć na mój komputer i mnie szpiegować? Ani nie jestem potantatem finansowym, ani politykiem, ani nie mam nic, co by mogło go zainteresować. Co zobaczy? Przeczyta komentarze na YT? Sprawdzi ile razy w tym miesiącu wchodziłem na pornhub? Bo chyba tego się ludzie wstydzą. Skasuje mi filmy i gry z HDD? Zdjęcia z wakacji mi ukradnie? Chyba że komuś zależy, żeby zobaczyć gołą dupę, mojej byłej żony. Tylko po co. W sieci są miliony gołych dup, dostępnych bez włamywania się do cudzych komputerów i to nawet młodszych niż ta moja była. Jeśli zapytasz o bankowość. To tam dwa razy źle wpiszesz hasło i musisz iść do placówki. CO już mi się zdarzało.
@bartoss925 ай бұрын
Liczyłem na reklamę któregoś VPNa na końcu ^^
@GrzeLig5 ай бұрын
Reklamowanie VPN-ow przez większość ludzi, można przyrównać do reklam np. środków czystości do zmywarek - gdzie reklamy zachwalają, że można rzekomo wkładać do zmywarki mocno ubrudzone naczynia z resztkami jedzenia, gdzie te resztki jedzenia w żaden sposób nie uszkodzą nam zmywarki. Ale fachowcy od napraw zmywarek cieszą się na takie reklamy, bo mają dzięki temu robotę ;)